Недавно випала нагода трохи реанімувати формат Книжкових порад на каналі. Сьогодні книги радить Андрій Коваленко, офіцер Сил оборони та керівник Центру протидії дезінформації РНБО.
1) «46 секунд» Ксавьєра Мессінга – книга, яка детально, в форматі детективу, описує принципи роботи розвідки, зокрема російської СЗР. І написана вона фаховою людиною, тобто не є вигадкою, а побудована на певному реальному досвіді. Можу підтвердити професійний погляд автора і гарну деталізацію, яка демонструє, що розвідка – це інтелект, аналіз і уважність до деталей. Рекомендую всім, хто хоче зрозуміти, як мислять росіяни, як працюють розвідники – це далеко від красивих відео і навіть Бондіани.
2) «Active Measures. The Secret History of Disinformation and Political Warfare» – Томаса Ріда – це книга про інформаційну війну та шпигунство. Там охоплюються часи після приходу до влади Більшовиків, комунізму та холодної війни. На прикладах часів, автор демонструє використання дезінформації спецслужбами СРСР, США. З книги випливає, що методи загалом не змінились, просто більшість перейшла в діджитал. Вона допоможе зрозуміти критикам, що інформаційна війна триває завжди, на відміну від фізичної. І нею займаються спецслужби. Більше того, вона продемонструє, що багато людей, які є культурними діячами чи лідерами думок - це інструменти війни на озброєнні спецслужб.
3) «Серед словаків. Коротка історія байдужості — від Дубчека до Фіцо, або як я став патріотом» – чудова книга, яка демонструє шлях і передумови до розпаду Чехословаччини, а також змальовує портрет окремих дійових осіб, що вирішували та досі вирішують долю Словаччини на політичній арені. Враховуючи, що автор Мартін Мілан Шімечка є сином відомого дисидента, він детально знає бекграунд таких, як прем’єр Фіцо. І багато демонструє тонкощів суспільства, шлях до ЄС і деталізує стосунки з країнами-сусідами. Гарна робота для розуміння словаків.
4) «Пристосування і опір» – Анджея Фрішке. Детальне дослідження стану польського суспільства після Другої світової під час радянської окупації. Про політичний ландшафт, пристосуванців та тих, хто чинив опір та виграв. Дуже гарна книга, змальовує життя в тоталітарному суспільстві і моральний вибір людини.
5) «Чеські історії 20 століття» – Радомира Мокрика. Радомир Мокрик зробив збірку есеїв про чеську історію, суспільство, людей, які пережили події в міжвоєнний період, Празьку весну, окупацію, розвал Чехословаччини та шлях до нинішньої Чехії. Як і попередні книжки дозволяє вивчати ментальність близької нам країни.
6) «Опіум дурнів» – Герд Руді досліджує, як теорії змови, від глобальних до локальних, стали для багатьох людей релігією. Історичні корені конспірологічних теорій йдуть в часи великих потрясінь. Наративи теорій змови живучі в ці часи і переходять зі століття у століття. Згадайте часи Ковіду і нинішньої війни – теорії змови з нами. Прочитаєте і зрозумієте, як це працює (зазвичай через брак інформації і знань).
7) Ну і всім завжди раджу книгу Джона Кеннеді – «Чому Англія Спала» – це часи Чемберлена і Європи, яка проґавила Другу світову. А також Британії, яка хотіла уникнути підготовки через дороговизну. Джон Кеннеді написав про політику умиротворення, яка не спрацювала. Багато паралелей з поведінкою країн ЄС 2022 року. Щоправда, Велика Британія більше так себе не вела після помилки Чемберлена.
#книжкові_поради@denyssihay