Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Perunowy Design avatar

Perunowy Design

Słowiańska czestna wiara nasza,
My z tych co Lech, Ziemowit, Krak
TGlist 评分
0
0
类型公开
验证
未验证
可信度
不可靠
位置
语言其他
频道创建日期Mar 25, 2025
添加到 TGlist 的日期
Mar 29, 2025
订阅者
引用指数
每篇帖子的浏览量
每个广告帖子的浏览量
ER
ERR
30 MAR '2506 APR '2513 APR '2520 APR '25

Perunowy Design 热门帖子

16.04.202511:25
25.03.202519:37
"Słowianie my bracia Słowianie.
Nam nikt już na drodze nie stanie.
Nam jeno zwycięstwo i sława.
Nam nie pisana zagłada!"☀️⚡️
08.04.202513:31
Wolność jest w lesie 🌲⚡
🏴☀️⚡️
26.03.202514:45
转发自:
Slavic Blood avatar
Slavic Blood
Aleksander Gieysztor uważał Peruna za jedno z najważniejszych bóstw w wierzeniach dawnych Słowian, zwłaszcza wschodnich. Przede wszystkim łączył go z niebem, burzami, piorunami i wojną. Według niego Perun pełnił rolę głównego boga w pogańskim panteonie księcia Włodzimierza w Kijowie, co potwierdzają źródła takie jak Powieść minionych lat.

Najwyższy bóg panteonu – Gieysztor wskazywał, że w religii Słowian wschodnich (a zwłaszcza u Rusów) Perun był bogiem najwyższym. Potwierdza to m.in. kronika Nestora i relacja z wprowadzenia pogańskiego panteonu przez księcia Włodzimierza w Kijowie w 980 roku, gdzie Perun był stawiany na pierwszym miejscu.

Bóg wojny i władzy książęcej – Jako bóg piorunów i wojowników, Perun był ściśle związany z władzą, arystokracją i drużyną książęcą. Gieysztor pisał, że pełnił funkcję opiekuna książąt i ich siły militarnej.

Dualizm z Welesem – Gieysztor analizował dualizm religijny między Perunem a Welesem (bogiem zaświatów, magii, bydła). Ich konflikt miał symbolizować walkę między porządkiem (Perun) a chaosem (Weles). Ten motyw pojawiał się często w mitologii indoeuropejskiej, a u Słowian miał szczególne znaczenie rytualne i kosmologiczne.

Symbolika pioruna i dębu – Perun był utożsamiany z dębem (świętym drzewem) oraz z bronią, taką jak młot, topór czy włócznia, którymi miotał pioruny. Gieysztor łączył te symbole z szerszym indoeuropejskim archetypem boga burzy, podobnym do nordyckiego Thora czy greckiego Zeusa.

Religia oralna i trudności źródłowe – Gieysztor podkreślał też, że nasza wiedza o Perunie i innych słowiańskich bogach jest fragmentaryczna, głównie z powodu braku rodzimej literatury przedchrześcijańskiej oraz późnej chrystianizacji Słowian.

#SB_mitologia
"To cena idei godna
To cena nieskażonej krwi
To lata chwały pełne ognia
Dni, których nie zapomni nikt"⚡️🏴
:)
07.04.202513:34
Pilna prośba o wsparcie zbiórki dla patrioty, który od lat działa w środowisku narodowym - https://pomagam.pl/hdc76w

Niestety, liberalny system kolejny raz próbuje uciszyć głos nacjonalistów, tym razem wspólnie z środowiskami prorosyjskimi...

Nie ma nacjonalizmu bez solidaryzmu!
ϟ Dziś miejsce szczególne.Wielu ludziom jednak nie do końca znane.TOTENBURG-SCHLESIER EHRENMAL☠ Manzoleum w Wałbrzychu(Waldenburg in Schlesien)
Wyjątkowy zabytek,jednak przez administrację polską uznany za niegodny odrestaurowania i niepotrzebny.
登录以解锁更多功能。