Все частіше бачу в історичних і релігієзнавчих телеграм-каналах питання типу: «Анімізм, фетишизм, тотемізм і шаманізм — це ж перші релігії, так?»
Насправді — ні.
Ці поняття — не релігії, а зовсім інші феномени. Але чомусь ці радянські /російські штампи досі блукають і в україномовному просторі. Вони перекочували з заідеологізованих підручників радянської доби, які й самі тягнули матеріал ще з ХІХ століття. Тож нічого дивного, що частина людей досі вважає, що анімізм — це «перша віра людства», а шаман — «прадавній священник».
Насправді, все значно складніше.
👉 Анімізм — це не «перша релігія», а один зі способів бачити світ. Це онтологія, тобто уявлення про те, як влаштована реальність.
👉 Тотемізм — це теж онтологія, форма соціального мислення та структурування спільноти, пов’язана з уявленнями про спорідненість між людьми й іншими істотами (тваринами, рослинами тощо).
👉 Фетишизм — це колоніальний термін, нав’язаний європейцями для позначення об’єктів, які, з їхньої точки зору, «мають магічну силу».
👉 Шаманізм — це взагалі модерний академічний конструкт, створений для того, щоб описати набір схожих ритуальних практик у дуже різних народів. Це не єдина релігія, і не «найдавніша форма духовності».
Важливо також розуміти, що не існує єдиної загальноприйнятої теорії походження релігії. Є багато різних підходів — психологічних, соціологічних, філософських, когнітивних — і між ними часто немає згоди. Деякі з них суперечать одна одній, інші частково перетинаються.
📚 Якщо хочеться трохи оновити уявлення про те, як релігії виникають і чим вони є, ось хоча б дві сучасні книги, з яких варто почати:
Daniel L. Pals — Ten Theories of Religion (4th Edition)
Seth D. Kunin — Religion: The Modern Theories
Перш ніж писати щось про «перворелігії», дуже раджу бодай переглянути ці видання — або інші, "нерадянські" джерела (навіть якщо вони україномовні). Бо якщо ми хочемо формувати сучасне розуміння світу, треба переставати ганяти радянщину й копіпастити колоніальні кліше.