📄🌐У МВФ представили анонсований минулого тижня World Economic Outlook під промовистою назвою «Критичний момент на тлі політичних змін».
Ключові моменти з нього.
Оновлений звіт представляє «довідковий прогноз» на основі інформації, доступної станом на 4 квітня 2025 року (включаючи тарифи від 2 квітня та початкові відповіді).
Запроваджені в односторонньому порядку США обмежувальні торгівельні заходи призвело до того, що ефективні тарифні ставки зросли до рівня, який не спостерігався протягом століття.
Швидка ескалація торгової напруженості та надзвичайно високий рівень невизначеності політики матимуть значний вплив на світову економічну активність.
➡️Очікується, що зростання світової економіки впаде до 2,8% в 2025 році і 3% в 2026 році — порівняно з 3,3% за обидва роки в попередньому WEO від січня 2025 року, що відповідає кумулятивному зниженню на 0,8 в.п., що значно нижче історичного середнього (2000–2019 рр.) 3,7%.
Зростання в розвинених економіках становитиме 1,4% в 2025 році, зокрема в США – сповільниться до 1,8%, що на 0,9 в.п. нижче порівняно з попереднім прогнозом, через більшу політичну невизначеність, торговельну напруженість і послаблення попиту, тоді як зростання в Єврозоні становитиме 0,8% (сповільниться на 0,2 в.п.).
Серед країн з ринком, що розвивається, зростання скоротиться до 3,7% в 2025 році та 3,9% в 2026 році, зі значним зниженням показників для країн, які найбільше постраждали від нещодавніх торгових заходів, таких як Китай.
📉Глобальна інфляція буде знижуватися дещо повільніше, ніж очікувалося в січні, досягнувши 4,3% в 2025 році та 3,6% в 2026 році, з помітним переглядом у бік підвищення для розвинених економік і невеликим переглядом у бік зниження для ринків, що розвиваються, у 2025 році.
🔺Посилення ризиків зниження є домінуючим в прогнозі.
Розгортання торговельної війни разом зі ще більшою невизначеністю торговельної політики може ще помітніше зменшити найближче та довгострокове зростання, тоді як зруйновані політичні буфери послаблять стійкість до майбутніх шоків.
Різні та швидкі зміни політичних позицій або погіршення настроїв можуть спровокувати додаткове переоцінювання активів, крім того, що відбулося після оголошення широких тарифів США 2 квітня та різких коригувань валютних курсів і потоків капіталу, особливо для економік, які вже перебувають у борговій кризі.
❕Може виникнути ширша фінансова нестабільність, у тому числі завдавши шкоди міжнародній валютній системі.
Демографічні зміни та скорочення іноземної робочої сили можуть стримувати потенційне зростання та загрожувати фіскальній стабільності.
Тривалі наслідки недавньої кризи вартості життя в поєднанні з обмеженим простором для політики та туманними середньостроковими перспективами зростання можуть знову викликати соціальні заворушення.
Стійкість, продемонстрована багатьма великими економіками, що розвиваються, може бути перевірена, оскільки обслуговування високих рівнів боргу стає складнішим у несприятливих глобальних фінансових умовах.
Більш обмежена міжнародна допомога розвитку може збільшити тиск на країни з низьким рівнем доходу, штовхаючи їх у борг або вимагаючи значних фіскальних коригувань, що матиме негайні наслідки для зростання та рівня життя.