ПРО ПЕРЕМОГУ КАПІТАЛУ НАД ГОСПОДАРСЬКИМ КОДЕКСОМ
Рада скасувала Господарський кодекс України (ГК), вважаючи, що його положення не мають регулятивного ефекту, є декларативними, а також суперечать іншим нормативно-правовим актам та загальним засадам цивільного законодавства. Саме така мотивація наводилася у пояснювальній записці до Закону № 3939-IX від 09.01.2025 (законопроект № 6013). Примітка: під цим соусом можна скасувати багато чого. Інтереси бізнесу зрозуміти можна – йому б все спростити і усунути будь-які бар’єри для збагачення. А чи вплине ця реформа на працюючих?
У ст. 4 ГК сказано, що трудові відносини не є предметом його регулювання. Проте ГК визначав засади економічної системи, в рамках якої трудові відносини розвиваються. На думку експертів, нове законодавство дозволить скупити олігархії нові підприємства при мінімальних видатках. Проте, на мою думку, цей крок ознаменує й більш далекоглядні зміни, а саме зсув у площині правової ідеології.
📌 Ціннісний поворот
Економіка для людей – це гасло, яким хоча б для виду маскували хиже нутро українського капіталізму. Тепер панівному класу кортить прибрати гуманістичну надбудову, залишивши товарно-грошовий базис в оголеному вигляді. Хоча здавалося би в умовах повномасштабної війни і економіка, і держава мають служити лише суспільним інтересам.
Не випадково у преамбулі ГК йдеться про мету забезпечити соціальну спрямованість суспільного виробництва. Тоді як предмет Цивільного кодексу України обмежується особистими немайновими й майновими відносинами, ігноруючи соціальне тло.
Цей кодекс став чи не єдиним актом, який окреслював феномен корпоративної соціальної відповідальності (КСВ). Ці норми могли видатися декларативними, але як часто все, що потребує додаткових витрат власників капіталу, оголошується декларативним!
📌 Двигун розвитку
Визначаючи функції держави у соціально-економічній сфері, ГК визнавав її відповідальною за здійснення соціальної політики захисту прав споживачів, заробітної плати і доходів населення, зайнятості, соціального захисту та соціального забезпечення (ст. 10).
Також держава мала виробляти стимули для компаній діяти згідно суспільних інтересів. Згідно ст. 11 ГК, суб'єктам господарювання, які не враховують суспільні інтереси, відображені в програмних документах економічного і соціального розвитку, не можуть надаватися передбачені законом пільги та переваги у здійсненні господарської діяльності. Судячи по наданню податкових пільг різним корпораціям сфери АПК та ІТ, ці положення владою системно ігнорувалися.
📌 Гудбай, виробнича демократія?
Слід згадати норми ГК, присвячені питанням найманої праці: як-от про обов’язкове укладення на підприємствах, які використовують найману працю, колективного договору (ст. 65) або створення на підприємствах зі шкідливими умовами праці цехів з більш легкою роботою (ст. 69).
Разом із ГК було втрачено положення, покликані побудувати гармонійні відносини між власником підприємства та трудовим колективом:
⚜ рішення з соціально-економічних питань виробляються і приймаються його органами управління за участі трудового колективу і уповноважених ним органів (ст. 65);
⚜ питання щодо поліпшення умов праці, життя і здоров'я, страхування працівників підприємства та їх сімей, а також інші питання соціального розвитку вирішуються трудовим колективом за участі власника або уповноваженого ним органу (ст. 69).
Норми, що підкреслюють цінність людей праці для підприємницького успіху, можна знайти і в іноземних актах, що регулюють господарську діяльність:
✅ Комерційний кодекс Чехії регулює вибори членів наглядової ради, в організації яких бере участь профспілка (ст. 200);
✅ Кодекс торговельних товариств Польщі регламентує роль представників працівників у процесі злиття й поглинання підприємств (ст. 516-7);
✅ розділ 289b Торгового кодексу Німеччини вимагає від фірм, орієнтованих на ринок капіталу, зі штатом понад 500 осіб, включати нефінансову інформацію про КСВ у звіти.
📌 Висновки