Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Нотатки Никодима avatar
Нотатки Никодима
Нотатки Никодима avatar
Нотатки Никодима
18.04.202509:57
Часи Великої П'ятниці
Нині молитовні часи Великої П'ятниці зазвичай звершують один за одним як одне богослужіння. Проте у давніх часословах можна знайти також традицію звершувати їх окремо, кожен у свій, відповідний для їх звершення час доби. Також у давніх часословах є міжчасся цих часів. Тут можна побачити ці давні традиції і молитовно пережити їх.
13.04.202512:01
Країна-терорист має бути знищена!
Українці мають розвинути в собі природну огиду до всього московського - до їх мови, 'церкви', 'культури', матюків, фільмів, музики, балету, спорту, до всього, що найменшим способом нагадує країну вбивць, гвалтівників, катів українського народу.
Господь хай буде їм суддею!
Господи, не зволікай!
03.04.202509:17
МОЛИТВА КАДИЛА (перед 'Хай возноситься молитва моя')
(Кодекси: Paris. Gr. 328, Філотей 164 та 177)
Боже вишній, невидимий і нерукотворний, Ти прийняв, як дари, Ноєві жертви, Авраамові цілопалення, прийми ж і з рук наших це кадило на святий, небесний і мисленний Твій жертовник як пахощі приємні, як жертву угодну. [Бо свят єси, Боже наш і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духові, нині і повсякчас і на віки віків].
25.03.202517:21
"Свято Благовіщення розкриває перед нами справжню сутність наших стосунків з Богом. Хоча часто можна почути, що це свято про «Так» Богородиці Богові, в Євангелії ми не чуємо цього слова. Натомість, ми чуємо «Я - раба Господня! Хай буде мені за Словом Твоїм!» Це Слово може бути «так», «ні» або й просто мовчання. Воно можу бути не надто зрозумілим, але завжди провадячим до Царства Божого, яке відкривається таїнством Христового Воскресіння."
16.03.202511:55
Другий тиждень Великого посту присвячений роздумам над притчею про блудного сина чи радше навіть про милосердного отця. Отець не чекає на покаяння ані на вибачення сина, який завинив перед небом і перед ним. Він чекає на сина і біжить йому назустріч тоді, коли він ще далеко...
04.03.202518:29
Вечірнє чтиво від Катрі Гриневичевої. Прекрасне нагадування про те, що остаточно всі прогнози залежать від Господа.
17.04.202514:46
У багатьох літургійних традиціях богослужіння увечір з Великого Четверга на Велику П'ятницю передбачають чин омиття ніг. Цей символ таїнства християнського життя є чи не найголовнішою настановою Христа Його учням.
У візантійській традиції його, на превеликий жаль зарезервовано лише для архієрейських богослужінь.
Ось один із древніх способів його служіння, який прекрасно пасував би і для парохіяльного служіння:
06.04.202514:21
П'ята неділя посту і тиждень після неї присвячені роздумам про вихід з бульбашки нашого життя для того, щоб зауважити потребу ділення нашим життям з тими, для яких навіть його крихти будуть більшими і потрібнішими, ніж найвишуканіші бенкети, які ми організовуємо для тих, які вже насичені ними по вінця.
29.03.202519:21
Четверта неділя посту і тиждень після неї присвячені молитовним роздумам над притчею про милосердного самарянина. Серед багатьох молитовних текстів мене найбільше торкає цей: 'Як істинно Благоутробний, Христе Спасе, змилостивившись, спас єси мене, тяжко зраненого розбійниками, віддавши Душу й Тіло Своє на викуп мій, як два динарії'.
23.03.202522:12
Четвертий тиждень посту окрім хреста Господнього присвячений роздумам над притчею про митаря і фарисея.
11.03.202513:59
Дуже добре особливо під час посту нагадувати собі (і індивідуально і як церква) про те, що наше християнське життя є життям реальним, а всі символи не є лише символічними. Що літургія не є лише благоговійною виставою і не засобом для звершення законницьких обов'язків, а життям в усій його реальності. Що завданням церкви є не лише 'заховувати традицію', а жити нею і робити все для того, щоб це життя було плідним. Щоб те, що в ній занепало, відновити, а спотворене виправити.
03.03.202519:43
В час посту слід годувати свою душу корисним чтивом. Таким, без найменшого сумніву є твори Наталени Королеви. Нині медитую над прокаженним.
17.04.202504:45
Воно якось так вже склалося, що цікавіші молитовні тексти у нашій традиції поступаються менш цікавим або взагалі зникають з 'уставу' богослужінь.
Одним із прикладів є сідальні нинішньої Утрені. Вони про саму суть нинішнього дня - про служіння.
05.04.202511:42
Молитва за воїна, який пропав безвісти
Господи Боже наш, Ти єси всемогутній і всюдиприсутній, Ти знаєш кожну людину, її долю і шлях. Ти створив світ у премудрості Своїй і керуєш ним за Своїм промислом. Тобі відомі всі таємниці життя і смерті, і немає нічого прихованого перед всевидячим оком Твоїм.
Смиренно припадаємо до Тебе з благанням за раба Твого (ім'я), воїна, що віддав себе на захист рідної землі та свого народу і якого нині немає серед нас, бо його доля невідома. Ти знаєш, де він перебуває, чи живий він, чи упокоївся в обіймах Твоїх. Якщо він живий, Господи, укріпи його дух і тіло, огорни Своєю небесною опікою, даруй йому силу витримати всі випробування, а якщо він у неволі або в біді – виведи його, Господи, на світлу путь, визволи від ворогів, наповни його серце надією і поверни його до рідного дому.
Якщо ж він уже відійшов до вічності, прийми, Господи, його душу у Своє Царство, у сонм святих воїнів небесних. Очисти його гріхи Своєю безмежною милістю і даруй йому вічний упокій у світлі лиця Твого.
Господи, зглянься на благання його рідних і близьких, що в печалі і невідомості очікують звістки про нього. Утіш їх серця, даруй їм силу і терпеливість, хай не втрачають віри у Твоє милосердя і правду. Дай їм спокій душевний і надію на виконання святої волі Твоєї.
Бо Ти єси Бог милості, любові й утіхи, і Тобі славу возсилаємо, Отцю, і Сину, і Святому Духу, нині, і повсякчас, і на віки віків.
Амінь.
28.03.202509:29
Молитва на всякий час із давнього грузинського часослова:
Вночі, удень і повсякчас просимо і благаємо Тебе, Боже, Людинолюбче: вислухай нас, Господи, зверни увагу на моління наше. Хай праця рабів Твоїх не буде марною, але споглянь на труди їх як на діло праведності та плід благочестя. І прийми, Господи, нашу молитву, поклоніння і хвалу, даруй нам щедро милість Твою і захисти нас покровом правиці Твоєї всемогутньої, підтримай нас силою Духа Святого Твого, бережи нас усіх, як зіницю ока, і знамення благе яви нам для хвали і прослави імені святого Твого, бо Тобі належить слава, з Отцем і Святим Духом, нині, повсякчас і на віки віків, амінь.
23.03.202513:00
Четвертий тиждень посту присвячений роздумам над притчею про митаря і фарисея. Ось кілька гарних молитовних текстів з нашої літургійної традиції.
08.03.202520:30
Перша неділя посту нагадує нам, що можливість зображення Христа, Богородиці і святих на іконах випливає з таїнства Воплочення. А давніший пласт літургійної традиції згадує Мойсея та інших пророків - людей через яких Господь комунікує нам свою волю. Піст - період вслухання в Слово Боже, тому на вечірніх читаємо багато з Мойсея і пророків. Хай їх приклад провадить нас дорогою навернення до пристані Воскресіння.
02.03.202510:00
Період Великого Посту впроваджується Сиропусною неділею. В цей день, згідно з монашими уставами, вірні востаннє перед святом пасхи мали б їсти будь-яку їжу тваринного походження. Це таке своєрідне повернення до райського стану, коли люди харчувалися передусім плодами дерев. Цей день теж нагадує, що вигнання з раю є наслідком крадіжки забороненого плоду Адамом і початку довгої дороги людства до виправлення цієї помилки жертвою Христа
16.04.202506:51
Намащення Ісуса миром перед Його страстями - потужний символічний жест Його нетління і живущої сили, але також і свідчення людської любові, як і людської обмеженості: Жінка-грішниця приймає чин мироносиці, а учні Христові (так-так, всі учні, а не лише Юда) оцінюють можливий заробіток з чужого майна - мира, яке ця жінка пожертвувала Ісусові і нікому іншому. Не все в нашому житті можна інструменталізувати. Красу і щедрість символу (а власне цим і живе літургія церкви) неможливо надолужити жодними соціальними проектами. Бути з Христом і жертвувати Йому і то не лише 'духовно', а фізично і дорого є таким же важливим діянням як і допомога потребуючим. Одне не заміняє інше, обидва надважливі для повноти життя.
04.04.202509:00
У джерелах ця молитва підписана як 'МОЛИТВА, ЯКУ СВЯЩЕННИК ПРОМОВЛЯЄ ПРО СЕБЕ ЗАМІСТЬ «НІХТО НЕ ДОСТОЙНИЙ».
Все ж із тексту виглядає, що її колишнє призначення - молитва на благословення світла, від якої в джерелах зберігся лише виголос. В кожному разі, це не молитва священника 'за себе', це молитва за всю церкву. Вона може прекрасно впроваджувати благословення вірних світлом (Світло Христове просвічує всіх!) не лише на Літургії Передшеосвячених Дарів, а й на кожному вечірньому богослужінні:

Слава, Христе, милосердю Твоєму, Ти бо мудро в часі, поступаючи, привів нас до спомину посту; тож благаємо Твою безмежну владу: дай нам поводитись достойно, ненавидячи брехню, люблячи правду, прагнучи любові, уникаючи гріхів, чинячи добро, зберігаючи милосердя, приборкуючи плоть, уникаючи тенет гріховних і запалюючи світильник нашого життя уготований і умиротворений для Царства воскресіння Твого. [Бо Ти єси просвіщення наше, Христе Боже наш, і Тобі славу возсилаємо з безначальним Отцем Твоїм і Святим животворящим Твоїм Духом нині і повсякчас і на віки віків.]

(Кодекс Національної бібліотеки Афін 685, пор. також Paris. Gr. 328)
26.03.202519:41
У сучасній традиції перед перенесенням Дарів на Божественній Літургії Передшеосвячених Дарів устав приписує священникові тричі мовити піснеспів 'Нині сили небесні з нами невидимо служать...', який вірні співають на розлогу мелодію. Але у рукописній традиції можна знайти також і окремі молитви на перенесення Дарів, як, наприклад цю прекрасну молитву (Засвідчена у таких рукописах: Paris. Gr. 324, 328, 391, Національної бібліотеки Афін 785 та ін.):

МОЛИТВА ХЕРУВИМСЬКОЇ ПІСНІ БОЖЕСТВЕННОЇ ЛІТУРГІЇ ПЕРЕДШЕОСВЯЧЕНИХ ДАРІВ
Ти навідав нас у милості й милосерді, Владико Господи, і дарував нам, смиренним і недостойним рабам Твоїм, дерзновення стояти перед Твоїм святим жертовником і приносити Тобі цю словесну й безкровну службу за наші гріхи. Зглянься на мене, непотрібного раба Твого, і зітри мої провини милосердям Твоїм; очисти уста мої і серце від усякої скверни плоті й духа і силою Духа Святого Твого сподоби мене служіння цього, і прийми мене за благістю Твоєю у час, коли наближаюся до святого жертовника. Благоволи, Господи, зглянувшись на немочі наші, щоб ці дари, принесені Тобі нашими руками, стали угодними Тобі; і не відкинь мене від лиця Твого, ані не зневаж мною недостойним, але помилуй мене, Боже, по великій милості Твоїй і прости мені гріхи мої, щоб неосудно приступив я перед славу Твою і сподобився захисту Єдинородного Сина Твого, і не був відкинутим, як раб гріха. Так, Владико всемогутній, почуй благання моє, бо Ти єси Той, що все в усіх звершує, і від Тебе всі ми очікуємо помочі, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.

Було б дуже корисним і логічним при оновленні нашого літургійного благочестя знову робити такі скарби надбанням молитовної традиції люду Божого.
22.03.202510:28
Дуже цікава, на жаль, втрачена нині молитва проскомидії Божественної Літургії Передшеосвячених:
Боже, Боже наш, Ти явив нам це велике таїнство спасіння, Ти теж сподоби нас приносити Тобі безкровні жертви, жертву передшеосвячену на славу і хвалу Христа. Бо освячене і прославлене всечесне і величне ім’я Твоє, Отця, і Сина, і Святого Духа, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.
(Кодекси: Національної бібліотеки Афін 661, Paris. Gr. 328, Філотей 177 та ін.)
07.03.202514:10
Можливо комусь буде цікаво дещо прояснити собі про складові елементи періоду Великого посту. Це частина праці проф.Івана Карабінова 'Постова тріодь'. Букв багато, але текст цікавий.
02.03.202506:56
Благодаримо Тебе, Господи Ісусе Христе, бо Ти дав нам на спасіння цей час посту, готуючи скоре зцілення глибоких ран душ наших, і прощаючи нам безліч провин. Молимося Тобі, Преблагий Господи: віддали від нас під час посту усяке фарисейське лицемірство та похмурість, викорени гордість від стриманості та усі діла, слова і помисли, неугодні Тобі. Наповни нас світлом та істиною від Закону Твого, укріпи нас на боротьбу проти пристрастей, дай нам силу від гріха віддалятися, відчуженням пристрастей приготуй нас прямувати за Тобою, що показав нам через піст перемогу над дияволом, і яви нас причасниками смерті і воскресіння Твого, і даруй нам поживу насолоди вічної, що приготована Тобою для голодних і спраглих правди. Усім людям Твоїм, що постять і вірують у Тебе, подай допомогу проти всякого нападу ворожого. Бо Ти Бог милостивий, і Тобі слава належить, із безначальним Твоїм Отцем, і Всесвятим і Благим і Животворчим Твоїм Духом, нині і повсякчас, і на віки віків. (Заамвонна молитва в неділю сиропусну)
显示 1 - 24 71
登录以解锁更多功能。