Реальна Війна
Реальна Війна
NOTMEME Agent News
NOTMEME Agent News
І.ШО? | Новини
І.ШО? | Новини
Реальна Війна
Реальна Війна
NOTMEME Agent News
NOTMEME Agent News
І.ШО? | Новини
І.ШО? | Новини
Верховний Суд avatar

Верховний Суд

法律
Правові висновки Верховного Суду
TGlist 评分
0
0
类型公开
验证
已验证
可信度
不可靠
位置Україна
语言其他
频道创建日期Бер 05, 2019
添加到 TGlist 的日期
Черв 23, 2023

Telegram频道 Верховний Суд 统计数据

订阅者

19 068

24 小时
6
0%一周
52
0.3%一个月
205
1.1%

引用指数

0

提及1频道上的转发0频道上的提及1

每帖平均覆盖率

3 551

12 小时3 167
1.9%
24 小时3 551
3.5%
48 小时4 379
7.2%

参与率 (ER)

1.22%

转发45评论0反应0

覆盖率参与率 (ERR)

19.29%

24 小时0%一周0%一个月
0.12%

每则广告帖子的平均覆盖率

3 740

1 小时1 65044.12%1 – 4 小时82221.98%4 - 24 小时1 45238.82%
将我们的机器人连接到频道以了解该频道的受众性别。
过去 24 小时内的帖子数
0
动态
1

"Верховний Суд" 群组最新帖子

Огляд судової практики Верховного Суду про відкриття матеріалів іншій стороні (актуальна практика)
 
В огляді відображено важливі правові позиції про доступ до матеріалів іншої сторони як елемент справедливості судового розгляду, про виконання обов’язку відкриття матеріалів іншій стороні та достатній час для вивчення відкритих матеріалів і підготовки позиції.
 
Також приділено увагу процедурним питанням, зокрема повідомленню про завершення досудового розслідування, підтвердженню протилежній стороні факту надання доступу до матеріалів.
 
Видання стане в пригоді фахівцям у сфері кримінального права та процесу, а також тим, хто цікавиться зазначеною проблематикою.
 
Цього тижня знайомимо вас зі справами, переданими на розгляд Великої Палати Верховного Суду та судових палат касаційних судів відповідно до ухвал про передачу, внесених до ЄДРСР з 31 березня по 6 квітня 2025 року.
 
Справи, передані на розгляд ВП ВС:
 
1. Ухвалою КГС ВС від 12 лютого 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для відступу (шляхом уточнення) від висновку ВП ВС щодо продовження представництва прокурором інтересів держави в разі, якщо внаслідок змін у законодавстві право на витребування спірної земельної ділянки отримала певна територіальна громада.
 
2. Ухвалою КГС ВС від 12 березня 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для вирішення виключної правової проблеми щодо можливості надання земельної ділянки в постійне користування громадській організації осіб з інвалідністю України для цілей, що не пов’язані з її статутною діяльністю, для комерційної мети.
 
3. Ухвалою КГС ВС від 18 березня 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для відступу від висновків КЦС ВС про те, що у разі, якщо первинна професійна спілка не брала участі в укладенні колективного договору з роботодавцем, то вона не є членом представницького органу профспілок, що діють на цьому підприємстві, а тому в неї відсутнє право  щодо висування вимоги про розірвання трудового договору з директоромцього підприємства, щодо визначення юрисдикційності таких спорів.
 
4. Ухвалою ККС ВС від 27 березня 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для вирішення виключної правової проблеми щодо визначення суб’єкта, до повноважень якого належить продовження строків досудового розслідування у провадженнях, внесених до ЄРДР до 16 березня 2018 року (введення в дію положень ст. 294 КПК України в редакції Закону № 2147-VIII) та об’єднаних із тими, у яких відомості про правопорушення внесені в ЄРДР після вказаної дати.
 
Справа, передана на розгляд судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав КАС ВС:
 
Ухвалою КАС ВС від 26 березня 2024 року на розгляд судової палати передано справу для відступу від висновку КАС ВС щодо права на апеляційне / касаційне оскарження судових рішень про призначення пенсії зі зниженням пенсійного віку на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення» підприємствами, де працювала особа і в яких, відповідно, виникає обов’язок відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії.
Друзі, сьогодні в нашій щосуботній рубриці «Ключове за тиждень» – добірка найважливіших публікацій Верховного Суду, які не варто пропустити.
 
Новини:
 
Презентовано українськомовну версію Платформи обміну знаннями ЄСПЛ. Детальніше про її функціонал та змістове наповнення – в онлайн-трансляції презентації
 
Судові рішення:
 
🔹 ККС ВС: закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, не зобов’язує суд констатувати факт вчинення цією особою кримінально караного діяння.
 
🔹 КГС ВС: при зверненні з позовом про витребування частки в статутному капіталі ТОВ судовий збір сплачується за ставкою, передбаченою законом для вимог майнового характеру.
 
🔹 КЦС ВС: особа, яка за законом звільнена від сплати судового збору в усіх судових інстанціях, звільняється від його сплати і при поданні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню.
 
🔹 КАС ВС: при вирішенні спорів щодо стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) за періоди до і після 19 липня 2022 року (дата набуття чинності змін до ст. 233 КЗпП України) необхідно застосовувати різні підходи до обчислення строків звернення до суду, а також враховувати положення п. 1 гл. ХІХ «Прикінцеві положення» КЗпП України.
 
Огляди судової практики:
 
📌 Огляд актуальної судової практики КГС ВС за січень – лютий 2025 року.
Предметом касаційного оскарження не може бути постанова суду апеляційної інстанції, якою скасовано ухвалу суду першої інстанції, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції – ОП КАС ВС
 
Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята за результатом перегляду ухвали суду першої інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі (зокрема, ухвал про повернення заяви позивачеві (заявникові), відмови у відкритті провадження у справі, залишення позову (заяви) без розгляду, закриття провадження у справі), якою така ухвала була скасована, а справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду, не може бути предметом касаційного оскарження.
 
Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СГП "ЛЬВІВСЬКЕ"» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов’язання вчинити дії.
 
Детальніше
При вирішенні спорів щодо стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) за періоди до і після 19 липня 2022 року (дата набуття чинності змін до ст. 233 КЗпП України) необхідно застосовувати різні підходи до обчислення строків звернення до суду, а також враховувати положення п. 1 гл. ХІХ «Прикінцеві положення» КЗпП України – КАС ВС
 
Вирішуючи питання щодо застосування ст. 233 КЗпП України в частині строку звернення до суду з вимогами про стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) у справі за позовом особи до військової частини про визнання дій та бездіяльності протиправними, cудова палата з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян КАС ВС дійшла важливих висновків.
 
Детальніше
Огляд актуальної судової практики КГС ВС за січень – лютий 2025 року
 
В огляді висвітлено низку правових позицій в окремих категоріях спорів, що належать до господарської юрисдикції.  
 
Зокрема, у постановах у справах про банкрутство сформульовано правові висновки про:
 
▪️пільги щодо сплати судового збору на звернення арбітражного керуючого  у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або у спорах, що заявлені в межах справи про банкрутство боржника;
 
▪️відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки, яка втратила статус фінансової установи;
 
▪️перегляд судових рішень у справах про банкрутство за нововиявленими обставинами.
 
У постановах у справах, пов’язанихз антимонопольним та конкурентним законодавством, містяться висновки щодо:
 
▪️дотриманная органом АМК строків давності притягнення суб’єкта господарювання до відповідальності;

▪️вирішення спору про недобросовісну конкуренцію у вигляді неправомірного використання оформлення упаковки товарів.
 
У постановах у справах щодо корпоративних спорів та корпоративних прав містяться висновки стосовно:
 
▪️виплати вартості частки учаснику ТОВ у зв'язку з виходом його зі складу учасників (засновників) товариства;
 
▪️питання, які позовні вимоги є належним та ефективним способом захисту прав міноритарних акціонерів у процедурі примусового викупу акцій (сквіз-ауту);
 
▪️визнання недійсним договору купівлі-продажу частки ТОВ, укладеного одним із подружжя, як ефективного способу захисту порушених прав іншого з подружжя;
 
▪️застосування такого заходу забезпечення позову, як зупинення дії рішення загальних зборів учасників товариства, яким обрано директора товариства.
 
У постановах у справах щодо земельних відносин викладено правові висновки щодо:

▪️обрання належного (ефективного) способу захисту у справах про визнання протиправним і скасування акта про примусове відчуження майна;
 
▪️права орендаря витребовувати орендовану земельну ділянку з чужого незаконного володіння;
 
▪️неможливості відчуження багаторічних насаджень окремо від земельної ділянки.
 
У постановах у спорах, що виникають із договорів, містяться правові висновки стосовно:
 
▪️непоширення персональних санкцій кінцевого бенефіціара на підконтрольну йому юридичну особу та відсутності правових підстав для обмеження права на стягнення заборгованості;
 
▪️визнання неналежним способом захисту оскарження акта про непідписання договору купівлі-продажу за результатами аукціону.
 
У інших спорах, що виникають з господарських правовідносин, містяться висновки про:
 
▪️спеціальний порядок звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника в період дії воєнного стану;
 
▪️притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди за невиконання обов'язку забезпечувати схоронність вилученого майна.  
Особа, яка за законом звільнена від сплати судового збору в усіх судових інстанціях, звільняється від його сплати і при поданні заяви про визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню – КЦС ВС
 
Якщо особа, яка зверталася до суду з позовом і є такою, що згідно із законом звільнена від сплати судового збору в усіх судових інстанціях, то вона звільняється від його сплати також при поданні апеляційної скарги на ухвалу суду щодо виконавчого листа, оскільки така процедура здійснюється в межах єдиного провадження, де питання сплати судового збору вже було вирішене.
 
Такий висновок зробила колегія суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
 
Детальніше
 
При зверненні з позовом про витребування частки в статутному капіталі ТОВ судовий збір сплачується за ставкою, передбаченою законом для вимог майнового характеру – КГС ВС
 
Позовна вимога про витребування частки у статутному капіталі товариства з чужого незаконного володіння є вимогою майнового характеру, а тому ціна позову у справі з такою вимогою визначається вартістю спірного майна.
 
Такого висновку дійшов Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду у справі про витребування з чужого незаконного володіння частки в статутному капіталі ТОВ.
 
Детальніше
 
Закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, не зобов’язує суд констатувати факт вчинення цією особою кримінально караного діяння – ККС ВС
 
Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатом розгляду справи № 712/8174/23.
 
Детальніше
 
Цього тижня знайомимо вас зі справами, переданими на розгляд Великої Палати Верховного Суду та об’єднаних палат касаційних судів відповідно до ухвал про передачу, внесених до ЄДРСР з 24 по 30 березня 2025 року.
 
Справи, передані на розгляд ВП ВС:
1. Ухвалою КЦС ВС від 26 лютого 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для відступу від висновку ВП ВС про можливість подання прокурором позову в інтересах держави в особі НАН України.
 
2. Ухвалою КЦС ВС від 5 березня 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для відступу (шляхом конкретизації) від висновку ВП ВС про те, що будь-який факт з метою призначення та виплати одноразової грошової допомоги, яка виплачується вразі загибелі військовослужбовця, має розглядатися в порядку цивільного судочинства в окремому провадженні.
 
3. Ухвалою КАС ВС від 24 березня 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для вирішення виключної правової проблеми щодо повноважень ДСНС України та прокурора звертатися до суду у спорах про приведення захисних споруд цивільного захисту в належний стан.
 
4. Ухвалою КАС ВС від 25 березня 2025 року на розгляд ВП ВС передано справу для вирішення виключної правової проблеми щодо застосування п. 1 ч. 5 ст. 361 КАС України про те, чи можуть судові рішення, якими відмовлено в задоволенні позовних вимог, бути об’єктом перегляду за виключними обставинами в разі встановлення КСУ неконституційності (конституційності) закону, іншого правового акта чи їх окремого положення, застосованого (не застосованого) судом при вирішенні справи.
 
Справи, передані на розгляд ОП КГС ВС:
1. Ухвалою КГС ВС від 11 березня 2025 року на розгляд ОП КГС ВС передано справу для відступу від висновку КГС ВС щодо застосування п. 12 розділу «Прикінцеві та перехідні положення» ЦК України про продовження строків позовної давності на період дії карантину до позовів про визнання недійсним договору купівлі-продажу об’єкта великої приватизації.
 
2. Ухвалою КГС ВС від 21 березня 2025 року на розгляд ОП КГС ВС передано справу для відступу від висновку КГС ВС про те, що під час здійснення процедури управління активами повноваження власника реалізуються саме Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, а майно і корпоративні права фактично перебувають у його власності та повертаються власнику лише після відповідного рішення прокурора чи суду.
 
Справи, передані на розгляд ОП КЦС ВС:
1. Ухвалою КЦС ВС від 19 березня 2025 року на розгляд ОП КЦС ВС передано справу для відступу від висновку КЦС ВС про те, що власник земельної ділянки (держава, територіальна громада), який надав дозвіл на виготовлення проєкту землеустрою з метою формування земельної ділянки, за загальним правилом не зобов’язаний надалі у всіх випадках затвердити цей проєкт і одночасно із цим виділити таку ділянку у власність або користування тій особі, яка отримала вказаний дозвіл.
 
2. Ухвалою КЦС ВС від 19 березня 2025 року на розгляд ОП КЦС ВС передано справу для відступу від висновку КЦС ВС про те, що музичні школи та школи мистецтв належать до початкових спеціалізованих мистецьких навчальних закладів, тобто закладів освіти, а тому до їхніх керівників не застосовуються положення ст. 21 Закону України «Про культуру», яка передбачає призначення на посаду шляхом укладення контракту строком на п’ять років за результатами конкурсу.
 
Друзі, сьогодні нагадуємо вам про ключові публікації Верховного Суду за попередній тиждень, на які варто звернути увагу.

Судові рішення:

🔹ВП ВС: перебіг п’ятирічного строку безперервного невикористання торговельної марки як підстави для дострокового припинення дії свідоцтва на таку торговельну марку не залежить від зміни власника торговельної марки

🔹КЦС ВС: згода батька на позбавлення його батьківських прав і свідоме ухилення від виконання батьківських обов’язків щодо малолітньої дочки є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав

🔹ККС ВС: довічне позбавлення волі за держзраду: Верховний Суд залишив у силі вирок експравоохоронцю, який передавав дані про ЗСУ спецслужбам рф

🔹ККС ВС: для притягнення суб’єкта декларування до кримінальної відповідальності за ст. 366-3 КК України не вимагається попереднього письмового повідомлення від НАЗК про факт неподання особою декларації

🔹КЦС ВС: незабезпечення державою громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, безоплатними лікарськими засобами є підставою для відшкодування їм витрат, понесених у зв’язку з придбанням таких засобів за власний рахунок

Огляди судової практики:

📌Оновлений дайджест ВП ВС у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності ВККС України (рішення, внесені до ЄДРСР станом на 1 лютого 2025 року)

📌Огляд актуальної судової практики КАС ВС за лютий 2025 року

📌Огляд актуальної судової практики КЦС ВС за лютий 2025 року

📌Зведений огляд рішень ЄСПЛ за 2024 рік

Інші новини:

Між Верховним Судом і УКРНОІВІ підписано Меморандум про взаємодію та співробітництво.
Огляд практики Європейського суду з прав людини за постановленими впродовж 2024 року рішеннями та ухвалами, які викладені в періодичних оглядах практики ЄСПЛ
 
Для зручності в користуванні рішення та ухвали, наведені у зведеному огляді, систематизовано за статтями Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Крім того, кожне рішення містить посилання на періодичний огляд з перекладом відповідного витягу.
 
Нагадуємо, що з усіма оглядами практики ЄСПЛ, підготовленими Верховним Судом, можна ознайомитися тут.
Незабезпечення державою громадян, які страждають на рідкісні (орфанні) захворювання, безоплатними лікарськими засобами є підставою для відшкодування їм витрат, понесених у зв’язку з придбанням таких засобів за власний рахунок – КЦС ВС
 
Держава зобов'язана забезпечити безоплатне лікування рідкісних (орфанних) захворювань, включаючи лікарські засоби та харчові продукти. У разі невиконання цих зобов'язань громадянин має право на відшкодування витрат на лікування. Відмова в задоволенні позову порушує права людини, міжнародні стандарти та норми ЦК України щодо компенсації шкоди, завданої бездіяльністю державних органів.
 
Таких висновків дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду.
 
Детальніше
Для притягнення суб’єкта декларування до кримінальної відповідальності за ст. 366-3 КК України не вимагається попереднього письмового повідомлення від НАЗК про факт неподання особою декларації – ККС ВС
 
Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатом розгляду справи № 629/5254/21.
 
Детальніше
Огляд актуальної судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду за лютий 2025 року.
 
В огляді відображено найважливіші правові висновки, які матимуть значення для формування єдності судової практики.
 

记录

04.04.202523:59
19.1K订阅者
30.09.202323:59
800引用指数
11.01.202423:59
6.7K每帖平均覆盖率
17.03.202513:35
5.8K广告帖子的平均覆盖率
04.08.202323:59
4.39%ER
11.01.202423:59
42.56%ERR
订阅者
引用指数
每篇帖子的浏览量
每个广告帖子的浏览量
ER
ERR
ЛИП '23ЖОВТ '23СІЧ '24КВІТ '24ЛИП '24ЖОВТ '24СІЧ '25КВІТ '25

Верховний Суд 热门帖子

01.04.202507:37
Закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, не зобов’язує суд констатувати факт вчинення цією особою кримінально караного діяння – ККС ВС
 
Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатом розгляду справи № 712/8174/23.
 
Детальніше
 
17.03.202512:45
Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, шляхом її звільнення – КАС ВС
 
Про це зазначив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у справі за позовом військовослужбовця до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини про визнання протиправними дій щодо призову і зобов’язання прийняти рішення про звільнення зі служби.
 
Детальніше
24.03.202514:12
Згода батька на позбавлення його батьківських прав і свідоме ухилення від виконання батьківських обов’язків щодо малолітньої дочки є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав – КЦС ВС
 
Свідоме, тривале (близько п'яти років) ухилення батька від виконання батьківських обов'язків щодо виховання малолітньої дитини, що призвело до відсутності психоемоційного зв'язку між батьком та дитиною, заяви останнього про позбавлення його батьківських прав стосовно дитини, адаптованість дитини до відносин у сім’ї з новим чоловіком матері є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав.
 
Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.
 
Детальніше
 
14.03.202512:04
​​Проведення судового засідання під час повітряної тривоги за відсутності сторін є порушенням їхніх прав на участь у судовому розгляді та підставою для скасування судового рішення – КЦС ВС

Суд має вирішити питання про відкладення розгляду справи, якщо на початок судового засідання триває повітряна тривога, та виходити з того, що відсутній учасник справи не з'явився в судове засідання з об’єктивних і поважних причин, якщо немає клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду.

Детальніше тут.
02.04.202514:26
При вирішенні спорів щодо стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) за періоди до і після 19 липня 2022 року (дата набуття чинності змін до ст. 233 КЗпП України) необхідно застосовувати різні підходи до обчислення строків звернення до суду, а також враховувати положення п. 1 гл. ХІХ «Прикінцеві положення» КЗпП України – КАС ВС
 
Вирішуючи питання щодо застосування ст. 233 КЗпП України в частині строку звернення до суду з вимогами про стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) у справі за позовом особи до військової частини про визнання дій та бездіяльності протиправними, cудова палата з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян КАС ВС дійшла важливих висновків.
 
Детальніше
07.04.202513:28
Огляд судової практики Верховного Суду про відкриття матеріалів іншій стороні (актуальна практика)
 
В огляді відображено важливі правові позиції про доступ до матеріалів іншої сторони як елемент справедливості судового розгляду, про виконання обов’язку відкриття матеріалів іншій стороні та достатній час для вивчення відкритих матеріалів і підготовки позиції.
 
Також приділено увагу процедурним питанням, зокрема повідомленню про завершення досудового розслідування, підтвердженню протилежній стороні факту надання доступу до матеріалів.
 
Видання стане в пригоді фахівцям у сфері кримінального права та процесу, а також тим, хто цікавиться зазначеною проблематикою.
 
10.03.202510:49
У разі часткового накладення земельної ділянки, яка перебуває у власності фізичної особи, на смугу відведення залізниці належним способом захисту права є витребування тієї частини земельної ділянки, яка накладається – ВП ВС
 
У разі, якщо на земельну ділянку, що перебуває в постійному користуванні АТ «Укрзалізниця», частково накладається земельна ділянка, надана у власність фізичної особи, належним способом захисту права АТ «Укрзалізниця» є витребування тільки тієї частини земельної ділянки, що накладається на смугу відведення залізниці.
 
Визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яким передано земельну ділянку у власність фізичної особи, та державного акта на право власності на земельну ділянку, не приведе до відновлення порушених прав та інтересів позивача. 
 
Такі висновки зробила Велика Палата Верховного Суду.
 
Детальніше тут.
03.04.202512:42
Предметом касаційного оскарження не може бути постанова суду апеляційної інстанції, якою скасовано ухвалу суду першої інстанції, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції – ОП КАС ВС
 
Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята за результатом перегляду ухвали суду першої інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі (зокрема, ухвал про повернення заяви позивачеві (заявникові), відмови у відкритті провадження у справі, залишення позову (заяви) без розгляду, закриття провадження у справі), якою така ухвала була скасована, а справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду, не може бути предметом касаційного оскарження.
 
Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СГП "ЛЬВІВСЬКЕ"» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов’язання вчинити дії.
 
Детальніше
11.03.202511:18
​​Об’єднана палата ККС ВС сформулювала важливі правові висновки щодо правових наслідків порушення правил підсудності та порядку оскарження рішення за наслідками перегляду за нововиявленими обставинами
 
1️⃣ Кримінальне провадження, що надійшло до суду з порушенням правил підсудності, передається на розгляд іншого суду в порядку, передбаченому частинами 2 та 3 ст. 34 КПКУкраїни, якщо таке порушення виявлено до початку судового розгляду
 
У разі виявлення обставин, що можуть вплинути на визначення підсудності, після початку судового розгляду продовження розгляду справи судом, який розпочав такий розгляд, не становить «порушення правила підсудності», зазначеного в п. 6 ч. 2 ст. 412 КПК України, і не є підставою для скасування судових рішень.
 
Такого висновку дійшла ОП ККС ВС за результатами розгляду справи № 357/10207/21.
 
2️⃣ Рішення за наслідками перегляду за нововиявленими обставинами може бути оскаржене в порядку, передбаченому КПК України, для оскарження того рішення, перегляду якого вимагала зацікавлена особа
 
Ухвала слідчого судді може бути переглянута слідчим суддею під час досудового розслідування за нововиявленими обставинами, зазначеними в ч. 2 ст. 459 КПК України, коли вона безпідставно обмежує конституційні права та свободи людини і її подальша чинність суперечитиме меті здійснення кримінального судочинства, а також якщо вона не втратила законної сили внаслідок спливу строку її дії або внаслідок її виконання та відсутні інші засоби правового захисту цих прав і свобод (апеляційне оскарження, періодичний перегляд, нове звернення тощо).
Такого висновку дійшла ОП ККС ВС за результатами розгляду справи № 991/7253/23.
 
Детальніше
25.03.202507:34
Актуальна судова практика Великої Палати Верховного Суду щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС).
 
До вашої уваги – оновлений дайджест, у якому зібрано найсвіжіші правові висновки ВП ВС, відображені в рішеннях, внесених до ЄДРСР станом на 1 лютого 2025 року.
 
Дайджест доповнений важливими правовими висновками ВП ВС щодо проведення кваліфікаційного оцінювання суддів та кандидатів на посаду судді, проведення конкурсного добору на посаду судді місцевого суду (оголошення конкурсу, відмова в допуску до участі в доборі, припинення участі в доборі, відмова в наданні рекомендації ВРП про призначення на посаду судді), на посаду судді апеляційного суду, надання рекомендацій про переведення суддів з одного суду до іншого.
 
Окрім цього, дайджест містить аналіз судової практики щодо виконання повноважень ВККС (обчислення строку повноважень члена ВККС на посаді, внесення ВРП подання про звільнення члена ВККС), а також щодо надання ВККС інформації за запитом, зокрема копій бланків відповідей тестування та практичних робіт кандидатів у судді тощо.
 
Дайджест не лише відображає останні тенденції судової практики, а й демонструє комплексний огляд підходів ВП ВС до вирішення складних правових питань, що виникають у сфері суддівського добору, кваліфікаційного оцінювання та переведення суддів.
11.03.202513:36
Правові висновки ОП ККС ВС щодо рішень, які мають ухвалюватись апеляційним судом у разі зміни, повного або часткового скасування вирокусуду першої інстанції, а також щодо того, чи зміни, внесені постановою КМУ до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є змінами до закону про кримінальну відповідальність
 
Апеляційний суд зобов’язаний постановити свій вирок у разі повного або часткового скасування вироку суду першої інстанції лише у випадках, передбачених ч. 1 ст. 420 КПК України
 
В інших випадках рішення про зміну вироку суду першої інстанції, у тому числі в частині зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання, може бути постановлено у формі ухвали.
 
Такого висновку дійшла об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи № 359/2693/23.
 
Зміни, внесені постановою КМУ від 24 травня 2024 року № 653 до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою КМУ від 6 травня 2000 року № 770, не є змінами до закону України про кримінальну відповідальність і відповідно до ст. 5 КК України та ст. 58 Конституції України не мають зворотної дії в часі
 
Постанова КМУ від 24 травня 2024 року № 653 «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» є підзаконним нормативно-правовим актом, а не законом про внесення змін до КК України, та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення, а тому відповідно до вимог ч. 6 ст. 3 КК України цією постановою не вносилися зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність.
 
Такого висновку дійшла об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи № 552/4770/19.
 
Детальніше
20.03.202507:42
​​Чи є дифамацією оприлюднення в мережі «Фейсбук» критичного допису про діяльність поліцейських під час виконання ними своїх обов’язків: позиція ЄСПЛ

ЄСПЛ не встановив порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у справі TOTH AND CRIȘAN v. ROMANIA (№ 45430/19).

Детальніше
21.03.202508:31
​​Огляд судової практики ККС ВС за лютий 2025 року

Пропонуємо до вашої уваги черговий огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду.

В огляді відображено важливі правові позиції та висновки з
кримінального і кримінального процесуального права, що містяться в постановах ККС ВС, ухвалених у лютому 2025 року, які матимуть значення для формування єдності судової практики. Серед цих висновків слід виокремити такі.

У сфері кримінального права зроблено висновки про те, що:

– факт наявності або відсутності певних домовленостей чи
контактних зв’язків службової особи з іншою фізичною чи юридичною особою, яка отримала неправомірну вигоду, не має кримінально-правового значення для кваліфікації дій службової особи за відповідною частиною ст. 364 КК України. Кримінальна відповідальність за зловживання владою або службовим становищем за ст. 364 КК України настає і в тому разі, якщо службова особа діяла в інтересах третьої особи без доведення до відома такої особи відомостей про зміст і характер своїх дій;

– зміни, внесені постановою КМУ від 24 травня 2024 року №653 до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою КМУ від 6 травня 2000 року № 770, не є змінами до закону України про кримінальну відповідальність і відповідно до ст. 5 КК України та ст. 58 Конституції України не мають зворотної дії в часі.

У сфері кримінального процесуального права акцентовано, що:

– період ознайомлення сторони обвинувачення з матеріалами, відкритими стороною захисту в порядку, передбаченому ст. 290 КПК України, не впливає на перебіг строку досудового розслідування, передбаченого ст. 219 КПК України, і не зупиняє його;

– апеляційний суд зобов’язаний постановити свій вирок у разі повного або часткового скасування вироку суду першої інстанції лише у випадках, передбачених ч. 1 ст. 420 КПК України. В інших випадках рішення про зміну вироку суду першої інстанції, у тому числі в частині зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання, може бути постановлено у формі ухвали;

– кримінальне провадження, що надійшло до суду з порушенням правил підсудності, передається на розгляд іншого суду в порядку, передбаченому частинами 2 та 3 ст. 34 КПК України, якщо таке порушення виявлено до початку судового розгляду. У разі виявлення обставин, що можуть вплинути на визначення підсудності, після початку судового розгляду продовження розгляду справи судом, який розпочав такий розгляд, не становить «порушення правила підсудності», зазначеного в п. 6 ч. 2 ст. 412 КПК України, і не є підставою для скасування судових рішень.

Упродовж лютого 2025 року ККС ВС сформулював також інші, не менш актуальні правові позиції, які висвітлено в огляді судової практики.
27.03.202514:10
Для притягнення суб’єкта декларування до кримінальної відповідальності за ст. 366-3 КК України не вимагається попереднього письмового повідомлення від НАЗК про факт неподання особою декларації – ККС ВС
 
Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатом розгляду справи № 629/5254/21.
 
Детальніше
02.04.202510:21
Огляд актуальної судової практики КГС ВС за січень – лютий 2025 року
 
В огляді висвітлено низку правових позицій в окремих категоріях спорів, що належать до господарської юрисдикції.  
 
Зокрема, у постановах у справах про банкрутство сформульовано правові висновки про:
 
▪️пільги щодо сплати судового збору на звернення арбітражного керуючого  у справі про банкрутство (неплатоспроможність) або у спорах, що заявлені в межах справи про банкрутство боржника;
 
▪️відкриття провадження у справі про банкрутство кредитної спілки, яка втратила статус фінансової установи;
 
▪️перегляд судових рішень у справах про банкрутство за нововиявленими обставинами.
 
У постановах у справах, пов’язанихз антимонопольним та конкурентним законодавством, містяться висновки щодо:
 
▪️дотриманная органом АМК строків давності притягнення суб’єкта господарювання до відповідальності;

▪️вирішення спору про недобросовісну конкуренцію у вигляді неправомірного використання оформлення упаковки товарів.
 
У постановах у справах щодо корпоративних спорів та корпоративних прав містяться висновки стосовно:
 
▪️виплати вартості частки учаснику ТОВ у зв'язку з виходом його зі складу учасників (засновників) товариства;
 
▪️питання, які позовні вимоги є належним та ефективним способом захисту прав міноритарних акціонерів у процедурі примусового викупу акцій (сквіз-ауту);
 
▪️визнання недійсним договору купівлі-продажу частки ТОВ, укладеного одним із подружжя, як ефективного способу захисту порушених прав іншого з подружжя;
 
▪️застосування такого заходу забезпечення позову, як зупинення дії рішення загальних зборів учасників товариства, яким обрано директора товариства.
 
У постановах у справах щодо земельних відносин викладено правові висновки щодо:

▪️обрання належного (ефективного) способу захисту у справах про визнання протиправним і скасування акта про примусове відчуження майна;
 
▪️права орендаря витребовувати орендовану земельну ділянку з чужого незаконного володіння;
 
▪️неможливості відчуження багаторічних насаджень окремо від земельної ділянки.
 
У постановах у спорах, що виникають із договорів, містяться правові висновки стосовно:
 
▪️непоширення персональних санкцій кінцевого бенефіціара на підконтрольну йому юридичну особу та відсутності правових підстав для обмеження права на стягнення заборгованості;
 
▪️визнання неналежним способом захисту оскарження акта про непідписання договору купівлі-продажу за результатами аукціону.
 
У інших спорах, що виникають з господарських правовідносин, містяться висновки про:
 
▪️спеціальний порядок звернення стягнення на заробітну плату, пенсію, стипендію та інші доходи боржника в період дії воєнного стану;
 
▪️притягнення органу державної влади до відповідальності у вигляді стягнення шкоди за невиконання обов'язку забезпечувати схоронність вилученого майна.  
登录以解锁更多功能。