Notcoin Community
Notcoin Community
Proxy MTProto | پروکسی
Proxy MTProto | پروکسی
Proxy MTProto | پروکسی
Proxy MTProto | پروکسی
iRo Proxy | پروکسی
iRo Proxy | پروکسی
Юридична практика avatar
Юридична практика
Мыйзам
Юридична практика avatar
Юридична практика
Мыйзам
21.02.202514:13
⚖️ КАС ВС вказав чи може бути звільнений військовослужбовець під час воєнного стану, який має право на пенсію за віком на пільгових умовах

▪️ Закон України «Про військовий обов’язок і військову службу» визначає вичерпний перелік підстав для звільнення з військової служби за призовом по мобілізації під час дії воєнного стану, серед яких досягнення пенсійного віку не передбачено.
⚖️ На це вказав Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 23 січня 2025 року у справі № 420/30545/23.

За обставинами справи
20.02.202513:57
⚖️ Верховний Суд опублікував огляд судової практики ККС ВС у провадженнях щодо кримінальних правопорушень проти довкілля

✅ У тематичному огляді систематизовані правові позиції висловлені ККС ВС за період з 2018 по 2024 роки.
Аналітичний матеріал містить ключові правові позиції щодо кримінально-правової кваліфікації за:
▪️забруднення або псування земель;
▪️порушення правил використання надр;
▪️безгосподарське використання земель;
▪️незаконні видобування корисних копалин;
▪️зайняття рибним добувним промислом;
▪️порубку дерев або чагарників.

Також приділено увагу порядку визначення шкоди, заподіяної кримінальними правопорушеннями проти довкілля, проведенню слідчого експерименту, заявленню цивільного позову прокурором та іншим питанням, що виникали під час здійснення кримінальних проваджень цієї категорії.
19.02.202510:03
⚖️ Головним для складу злочину, передбаченого статтею 364 КК України, є усвідомлене вчинення зловживання владою або службовим становищем — висновок Верховного Суду

✅ Факт наявності або відсутності певних домовленостей чи контактних зв’язків службової особи з іншою фізичною чи юридичною особою, яка отримала неправомірну вигоду, не має кримінально-правового значення для кваліфікації дій службової особи за відповідною частиною ст. 364 КК України.
✅ Кримінальна відповідальність за зловживання владою або службовим становищем за ст. 364 КК України настає і в тому разі, якщо службова особа діяла в інтересах третьої особи без доведення до відома такої особи відомостей про зміст і характер своїх дій.
⚖️ Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 10 лютого 2025 року у справі № 757/11969/18-к.

https://pravo.ua/holovnym-dlia-skladu-zlochynu-peredbachenoho-statteiu-364-kk-ukrainy-ie-usvidomlene-vchynennia-zlovzhyvannia-vladoiu-abo-sluzhbovym-stanovyshchem-vysnovok-vs/
17.02.202514:28
⚖️ ВС вказав, що має містити ухвала слідчого судді, якою легалізовано проведення невідкладного обшуку

➡️ Проникнення до житла чи іншого володіння особи є альтернативою попередньому отриманню ухвали слідчого судді про дозвіл на обшук у ситуаціях, коли існують обґрунтовані побоювання, що за цей час майно буде знищено в разі дотримання ординарного порядку.
▪️Необхідність віднайти і вилучити об’єкти, які можуть бути речовими доказами, в контексті ч. 3 ст. 233 КПК є виправданою, якщо існують обґрунтовані підстави до припущення про наявність реальної загрози знищення майна.
▪️Підстави до проведення слідчої дії як невідкладної, за наявності відповідних процесуальних приводів, можуть бути предметом перевірки під час судового розгляду. Водночас, за відсутності у відповідному клопотанні, матеріалах на яких воно ґрунтується, в ухвалі слідчого судді, постановленої ех post factum щодо легалізації слідчої дії, проведеної як невідкладної, обґрунтованого висновку про наявність підстав для невідкладного проникнення до житла чи іншого володіння особи без ухвали слідчого судді, відшукання і встановлення таких підстав під час судового розгляду чи апеляційного перегляду не відповідає приписам статей 233, 234 КПК.
⚖️ На це, серед іншого, вказала об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду у постанові від 7 жовтня 2024 року у справі № 466/525/22.

За обставинами справи
14.02.202513:38
⚖️ ККС ВС вказав як кваліфікувати дії особи, яка завдала удар потерпілому, але який не був причиною смерті

▪️Особа є співвиконавцем умисного вбивства, навіть якщо удар, нанесений нею, не був безпосередньою причиною смерті потерпілого.
⚖️ На цьому акцентував Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду в постанові від 14 січня 2025 року у справі № 760/7012/17-к.

За обставинами справи
13.02.202514:45
🆕 ВРП оприлюднила огляд рішень про припинення відставки судді

✅ Зокрема в огляді наведено:
🔹Правове регулювання питання припинення відставки судді;
🔹Припинення відставки судді у зв’язку з набранням законної сили обвинувальним вироком щодо судді за вчинення умисного; злочину
🔹Припинення відставки судді у зв’язку з набуттям громадянства іншої держави;
🔹Основні аспекти, на які необхідно звернути увагу та які враховуються під час розгляду матеріалів про припинення відставки суддів.
21.02.202512:54
Юрособи — власники міжнародного бізнесу до 3 березня мають відзвітувати про контрольовані іноземні компанії — ДПС

Контролюючими особами КІК можуть бути юридичні та фізичні особи-резиденти України, які:
🔹володіють більше ніж 50 % частки в КІК;
🔹мають не менше 10 % частки в КІК, якщо сукупно резиденти України володіють понад 50 %;
🔹здійснюють фактичний контроль над КІК (розпоряджаються активами, доходами, приймають управлінські рішення).

https://pravo.ua/iurosoby-vlasnyky-mizhnarodnoho-biznesu-do-3-bereznia-maiut-vidzvituvaty-pro-kontrolovani-inozemni-kompanii-dps/
20.02.202510:58
⚖️ Чи підлягає державній реєстрації додаткова угода до договору оренди землі, яка підписана до 1 січня 2013 року — висновок ВП ВС
▪️Сторони не можуть відступити від обов'язкової вимоги щодо державної реєстрації правочину, якщо така вимога передбачена законом. Тобто додаткова угода до договору оренди землі, підписана сторонами до 01 січня 2013 року, набирає чинності для сторін договору не раніше здійснення її державної реєстрації, якщо сторони в тексті додаткової угоди не пов'язуватимуть момент набрання її чинності з подією, яка настане пізніше.
⚖️ Такий висновок зробила Велика Палата Верховного Суду у постанові від 5 лютого 2025 року у справі № 925/457/23.

За обставинами справи
18.02.202515:19
✍️ Змінити порядок та спосіб виконання судового рішення стало простіше, - читайте новий матеріал Андрія Авторгова, приватного виконавця, к.ю.н. https://pravo.ua/zminyty-poriadok-ta-sposib-vykonannia-sudovoho-rishennia-stalo-prostishe/
17.02.202512:58
Тенденції найму зовнішніх юридичних радників в Україні та використання legaltech технологій — дослідження LocalCounsel

Платформа швидких та зручних юридичних тендерів LocalCounsel провела опитування in-house юристів (галузі: агро, IT, промисловість, будівництво, металургія, банківський та фінансовий сектор, логістика) щодо тенденцій найму зовнішніх радників.
14.02.202512:22
⚖️ ЄСПЛ визнав незаконними переслідування людей у рф за критику війни, — про рішення у групі справ «Новая Газета та інші проти росії» та 161 інша заява інформує Міністерство юстиції України

✅ Серед заявників були і троє громадян України. На запрошення ЄСПЛ та на підставі статті 36 (Участь третьої сторони) Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, Уряд України вступив третьою стороною у цих справах.
🔹У своїй позиції Уряд України наголосив, що з самого початку окупації Кримського півострову росією, її представники переслідували людей за погляди, які йшли врозріз із офіційною позицією рф. Переслідування заявників є частиною широкомасштабної та систематичної адміністративної практики росії, спрямованої проти осіб, які критикують офіційну політику рф, висловлюють проукраїнські погляди та засуджують агресію росії на території України.
🔹 ЄСПЛ одноголосно визнав порушення рф статті 10 (Свобода вираження поглядів) Конвенції та встановив, що обмеження, які російський уряд запроваджує на висвітлення війни в Україні, є спробою придушити будь-яку критику, а не є боротьбою із реальною загрозою національній безпеці.
🔹 Окремо у рішенні ЄСПЛ наголосив на справах заявників, які були засуджені «судами» на тимчасово окупованій території АР Крим та м. Севастополь. Посилаючись на рішення у міждержавній справі «Україна проти росії (щодо Криму)» за заявами №№ 20958/14 та 38334/18, ЄСПЛ наголосив, що застосування російського законодавства в Криму суперечить Конвенції, російське законодавство у цьому випадку не може вважатися «законом» у розумінні та для цілей Конвенції, а тому і втручання у права заявників, яке спричинило їх «засудження» на основі російського законодавства не може вважатися «законним» у розумінні Конвенції.

https://pravo.ua/iespl-vyznav-nezakonnymy-peresliduvannia-liudei-u-rf-za-krytyku-viiny/
13.02.202513:03
🆕 Одеську юридичну академію приєднали до Одеського національного університету імені І. Мечникова, — розпорядження Кабінету Міністрів України

✅ «Здобувачі освіти, які навчаються в Національному університеті «Одеська юридична академія» та її структурних підрозділах, продовжать навчання за тими самими освітніми програмами, на які вступили без змін умов фінансування (зберігаються бюджетні місця, вартість контрактів залишається незмінною). Перехід програм Національного університету «Одеська юридична академія» до Одеського національного університету імені І.І. Мечникова відбудеться поступово впродовж 2025 року», — зазначається в повідомленні Міністерства освіти і науки.
✅ Ректор Одеського національного університету імені І.І. Мечникова очолить комісію з реорганізації, яка буде займатися переданням майна й узгодженням штатного розпису нового укрупненого університету.
✅ Права науково-педагогічних працівників двох закладів захищено під час реорганізації, за винятком керівного складу, до якого належать посади президента, ректора та проректорів.
✅ Із 1998 року президентом Національний університет «Одеська юридична академія» є Сергій Ківалов.
✅ В Міносвіти нагадали, що Одеську юридичну академію було виділено зі складу Одеського університету імені І.І. Мечникова у 1997 році.
https://pravo.ua/odesku-iurydychnu-akademiiu-pryiednaly-do-odeskoho-natsionalnoho-universytetu-imeni-i-mechnykova/
21.02.202512:29
✍️ «Апостиль vs легалізація: прості рішення складних процедур», — читайте новий блог Тимофія Дудіна, начальниа Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
20.02.202508:17
Григорій Усик обраний Головою ВРП на новий строк

🔹Сьогодні, за результатами таємного голосування кандидатуру Григорія Усика підтримали 14 із 17 членів ВРП.
🔹Троє членів ВРП не підтримали жодного кандидата.
🔹Раніше, 27 січня 2025 року Вища рада правосуддя не змогла обрати очільника.
18.02.202514:38
⚖️ Верховний Суд опублікував дайджест правових позицій Великої Палати ВС у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Вищої ради правосуддя

У дайджесті зібрано правові висновки ВП ВС, відображені в рішеннях, внесених до ЄДРСР станом на 1 січня 2025 року.

Зокрема, матеріал містить висновки щодо:
▪️притягнення суддів і прокурорів до дисциплінарної відповідальності;
▪️звільнення суддів з посади;
▪️припинення відставки суддів;
▪️розгляду повідомлень про втручання в діяльність судді;
▪️надання згоди на утримання судді під вартою.

Також зроблено аналіз судової практики щодо тимчасового відсторонення суддів від здійснення правосуддя, невнесення Президентові України подання про призначення судді, переведення суддів з одного суду до іншого, а також щодо порядку оскарження рішень Етичної ради про невідповідність кандидата на посаду члена ВРП критеріям професійної етики та доброчесності.
17.02.202512:45
⚖️ Верховний Суд опублікував дайджест судової практики щодо особливостей правового статусу прокурора в судовому процесі

У дайджесті узагальнено правові висновки КАС ВС, КГС ВС, КЦС ВС та Великої Палати ВС, зокрема, щодо:
▪️визначення підстав представництва прокурором інтересів держави;
▪️наслідків відсутності таких підстав;
▪️процесуального статусу прокурора;
▪️специфіки участі прокурора на різних стадіях судового процесу;
▪️розподілу судових витрат;
▪️застосування позовної давності.

Також в дайджесті приділено увагу особливостям участі прокурора в різних категоріях спорів, зокрема у сферах земельних відносин, охорони навколишнього середовища, публічних закупівель, охорони дитинства, цивільного захисту, містобудування тощо.
13.02.202516:09
🔥 Сьогодні в Києві відбувся семінар «Е-декларування як запорука фінансової доброчесності» для представників органів державної влади, що є суб’єктами декларування. Захід організовано редакцією газети «Юридична практика», спільно зі співорганізатором компанією «Пелех та партнери».

Учасники семінару отримали можливість підвищити свою обізнаність про правила і повноту заповнення е-декларацій, розсіяти сумніви щодо складності цього процесу та вдосконалити навички відповідального декларування.

Зоряна Пелех, засновниця компанії «Пелех та партнери», зосередилась на питаннях заповнення е-декларацій та інструментах, які пропонує НАЗК для спрощення цього процесу.

Катерина Шевченко, начальник відділу запобігання корупції Департаменту поліції особливого призначення «Об’єднана штурмова бригада Національної поліції України «Лють», розповіла про практичні аспекти декларування: алгоритми перевірки декларацій, типові помилки, допущені при заповнені, нюанси відображення в деклараціях окремих видів майна.

Марія Потапова, керуюча партнерка компанії «Пелех та Партнери», розкрила особливості декларування корпоративних прав.

Олег Лозовий, начальник відділу Управління запобігання корупції Національної поліції України, говорив про необґрунтовані активи та їх зв’язок із декларуванням.

На завершення семінару учасники в інтерактивному форматі з’ясовували нюанси декларування та надання пояснень на запитання, які можуть виникнути у перевіряючих організацій. Всі ситуації були сформовані на основі актуальної судової практики.
13.02.202511:52
⚖️ КЗпП України не містить правового регулювання правовідносин щодо формування виконавчого органу товариства — КГС ВС
▪️ Обрання члена виконавчого органу товариства за своєю правовою природою, предметом регулювання правовідносин і правовими наслідками не є предметом регулювання трудового права.
▪️Надання повноважень члену виконавчого органу товариства в силу ст. 99 ЦК України є дією уповноваженого органу товариства, спрямованою на наділення члена виконавчого органу правом на здійснення управлінської діяльності товариством.
⚖️ На цьому акцентував увагу КГС ВС у постанові від 15 січня 2025 року у справі № 910/15094/23.

https://pravo.ua/kzpp-ukrainy-ne-mistyt-pravovoho-rehuliuvannia-pravovidnosyn-shchodo-formuvannia-vykonavchoho-orhanu-tovarystva-khs-vs/
21.02.202509:30
⚖️ КГС ВС: Після примусового відчуження акцій товариства на користь держави, колишній їх власник невправі оскаржувати рішення загальних зборів акціонерів, прийняті новими акціонерами

✅ З моменту юридичного факту втрати прав на акції особа позбавляється і відповідних корпоративних прав щодо управління діяльністю товариства, як і права оскарження рішень загальних зборів, прийнятих новими акціонерами.

✅ На цьому зауважив КГС ВС в постанові від 5 листопада 2024 року у справі № 910/1930/23.

https://pravo.ua/khs-vs-pislia-prymusovoho-vidchuzhennia-aktsii-tovarystva-na-koryst-derzhavy-kolyshnii-ikh-vlasnyk-nevpravi-oskarzhuvaty-rishennia-zahalnykh-zboriv-aktsioneriv-pryiniati-novymy-aktsioneramy/
19.02.202514:01
⚖️ ВП ВС зазначила за яких умов може бути стягнута шкода за дії поліцейського, який склав протокол про адміністративне правопорушення

✅ Закриття справи про адміністративне правопорушення, у зв’язку з відсутністю складу правопорушення, про яке складено протокол поліцейським, не може бути безумовною підставою для відшкодування шкоди державою.
✅ А лише у випадку, якщо закриття справи відбулося через очевидну невідповідність протоколу вимогам закону або внаслідок інших протиправних дій працівників патрульної поліції під час оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення чи дій, які мають ознаки свавільності

⚖️ Це слідує з висновків Великої Палати Верховного Суду зроблених у постанові від 22 січня 2025 року у справі № 335/6977/22.

За обставинами справи
🆕 ДГЕ сформувала рейтингові списки кандидатів на 5 посад суддів КСУ

✅ За парламентською квотою оцінку «відповідає» отримали такі кандидати:
▪️Юрій Барабаш;
▪️Олександр Водянніков;
▪️Юлія Кириченко;
▪️Оксана Клименко;
▪️Захар Тропін;
▪️Тарас Цимбалістий.
Нагадаємо, Верховна Рада України має заповнити 2 вакансії в КСУ.

✅ За квотою Президента України оцінку «відповідає» отримали такі кандидати:
▪️Юрій Барабаш;
▪️Олександр Водянніков;
▪️Олександр Константий;
▪️Михайло Савчин;
▪️Оксана Солдатенко;
▪️Роман Яроменок.
Конкурс за квотою Президента оголошений на 3 вакантні посади судді КСУ.

✅ Також ДГЕ провела рейтингове голосування та сформувала рейтингові списки кандидатів для кожного субєʼкта призначення.
https://pravo.ua/dhe-sformuvala-reitynhovi-spysky-kandydativ-na-5-posad-suddiv-konstytutsiinoho-sudu-ukrainy/
14.02.202514:45
✍️ «Податкова система України перебуває у фазі масштабних трансформацій. Ухвалення нових законів, імплементація європейських директив і запровадження прогресивних правил адміністрування створюють як виклики, так і нові можливості для держави та бізнесу. Це надзвичайно важлива і складна тема, адже нещодавно був підписаний закон про зміни в оподаткуванні», — як це впливатиме на малий, середній та великий бізнес, на економіку країни та на життя кожного з нас пропонує обговорити адвокат Світлана Мороз, керуючий партнер ЮК Dictum (Україна, Туреччина), к.ю.н.
13.02.202515:22
⚖️ Виступ судді щодо тенденцій формування практики в судових спорах не є підставою для відводу — висновок КГС ВС

✅ Висловлена публічно думка судді щодо того чи іншого юридичного питання не може бути підставою для відводу в силу імперативних приписів частини 4 статті 35 ГПК України.
✅ Тлумачення закону у поєднанні з обставинами справи є підґрунтям здійснення правосуддя і у протилежному випадку судді позбавляються можливості на висловлення позиції при розгляді інших подібних справ у подальшому.
✅ Неможливість для учасника справи заявити відвід з підстав незгоди з рішенням або окремою думкою судді в інших справах чи висловленою публічно думкою судді щодо того чи іншого юридичного питання обґрунтовується необхідністю дотримання одного з найважливіших принципів судочинства — nemo iudex in causa sua (ніхто не може бути суддею у власній справі), який виключає для учасника справи можливість обирати суддю на власний розсуд, зокрема, шляхом заявлення відводів тим суддям, правова позиція яких його не влаштовує.

⚖️ На цьому зауважив Верховний Суд у складі судді Касаційного господарського суд Івана Міщенка в ухвалі від 31 січня 2025 року у справі № 910/8714/18.

За обставинами справи
13.02.202511:43
✍️ Кримінально-правові наслідки оборонних закупівель — читайте новий блог Роксолани Лукінчук, партнера ADVANQ
https://pravo.ua/kryminalno-pravovi-naslidky-oboronnykh-zakupivel-bloh-roksolany-lukinchuk/
Көрсөтүлдү 1 - 24 ичинде 3088
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.