Реальна Війна
Реальна Війна
NOTMEME Agent News
NOTMEME Agent News
І.ШО? | Новини
І.ШО? | Новини
Реальна Війна
Реальна Війна
NOTMEME Agent News
NOTMEME Agent News
І.ШО? | Новини
І.ШО? | Новини
Юридична практика avatar

Юридична практика

Мыйзам
Головні правові новини України
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилбеген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
ОрдуУкраїна
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаFeb 18, 2020
TGlistке кошулган дата
Jul 18, 2023

"Юридична практика" тобундагы акыркы жазуулар

⚖️ ВС: банки та колектори не можуть вимагати погашення іпотечних боргів, якщо майно розташоване на окупованій території

✅ Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановив окрему ухвалу, в якій звернув увагу НБУ на необхідність перевірки фактів недотримання фінансовими установами гарантії прав окремих груп споживачів фінансових послуг (зокрема фактів надсилання боржникам, на яких поширюється відповідна гарантія, вимог сплатити основну суму іпотечного кредиту та нараховані за ним відсотки або погасити таку заборгованість достроково, а також звернень із позовами про стягнення цього боргу).

⚖️ Окрема ухвала була постановлена 5 лютого 2025 року у справі № 757/29209/22-ц.

За обставинами справи
⚖️ КЦС ВС визначив чи сплачується судовий збір при оскарженні ухвали суду щодо визнання виконавчого листа таким, що не підлягає виконанню

✅ Якщо особа є такою, що згідно із законом звільнена від сплати судового збору в усіх судових інстанціях, то вона звільняється від його сплати також при поданні апеляційної скарги на ухвалу суду щодо виконавчого листа, оскільки така процедура здійснюється в межах єдиного провадження, де питання сплати судового збору вже було вирішене.

⚖️ Це слідує із висновку Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, зробленому у постанові від 12 березня 2025 року у справі № 185/7288/21.

За обставинами справи
⚖️ ОП КАС ВС вказала які постанови апеляційного суду не підлягають касаційному оскарженню

✅ Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята за результатом перегляду ухвали суду першої інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі (зокрема, ухвал про повернення заяви позивачеві (заявникові), відмови у відкритті провадження у справі, залишення позову (заяви) без розгляду, закриття провадження у справі), якою така ухвала була скасована, а справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду не може бути предметом касаційного оскарження.

⚖️ Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у постанові від 19 березня 2025 року у справі № 380/970/24.

За обставинами справи
✍🏻 «Повномасштабне вторгнення внесло нові виклики для батьків у вихованні та спілкуванні з дітьми, які живуть окремо. Спрощена процедура перетину кордону, переміщення всередині країни та втрата зв’язку з тимчасово окупованими територіями – це лише деякі з моментів, що ускладнюють ситуацію і дозволяють порушувати права іншого з батьків», — зауважує Платон Даниленко, адвокат АО «ЕКСПАТПРО», в статті, де розглянуто юридичні шляхи усунення перешкод у спілкуванні та вихованні дитини, а також проаналізовано, як повномасштабне вторгнення ускладнило процес забезпечення батькам реалізації їх права на спілкування з власною дитиною.
⚖️ Закарпатський ОАС стягнув із Державної казначейської служби України понад 200 тис. грн інфляційних витрат і 3% річних за прострочення виконання судових рішень, — про це повідомляє пресслужба суду
▪️ Суд встановив, що на виконанні в органах державного казначейства перебувають три рішення Закарпатського ОАС, які набрали законної сили та повністю не виконані надто тривалий час.
▪️Усі невиконані судові рішення — про стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу та середнього заробітку за час затримки розрахунку під час звільнення.
https://pravo.ua/zakarpatskyi-oas-stiahnuv-z-derzhavnoi-kaznacheiskoi-sluzhby-ukrainy-ponad-200-tys-hrn-infliatsiinykh-vytrat-ta-3-richnykh-za-prostrochennia-vykonannia-sudovykh-rishen/
🚘 «Уявіть ситуацію: ви їдете трасою, хтось поступився вам дорогою, і ви, як чемний водій, коротко мигаєте аварійною сигналізацією, щоб сказати «дякую». Звичний жест, чи не так?

💰 Але в Україні цей маленький прояв ввічливості може коштувати вам 425 гривень штрафу, а в окремих випадках — навіть більше. Чи справедливо це? І як із подібними ситуаціями поводяться в країнах, куди нині масово виїжджають українські біженці?», — адвокат Дмитро Зенкін пропонує розібратись з питаннями з точки зору права.

В статті:
🚘 Українське законодавство: чіткі межі для «аварійки»
🚘 Судова практика в Україні
🚘 Практичні спостереження
🚘 Європейський контекст: що кажуть ПДР країн, куди виїхали українці?
⚖️ АП ВАКС скасувала вирок екссудді Дніпровського райсуду Києва Чаусу та постановила новий

▪️Прес служба суду не називає прізвища судді, проте, Transparency International Ukraine зазначає, що мова йде про Миколу Чауса, екссуддю Дніпровського райсуду міста Києва, викритого в 2016 році під час одержання неправомірної вигоди в сумі 150 тис. дол. за винесення рішення суду в інтересах підсудного.

▪️ Суд першої інстанції призначив колишньому судді покарання у виді 10 років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах судової влади, та з конфіскацією всього належного йому майна.

▪️ За результатами розгляду колегія суддів АП ВАКС частково задовольнила апеляційні скарги сторони захисту та обвинувачення, скасувала вирок ВАКС та ухвалила новий, яким колишньому судді призначено покарання у виді 8 років та 6 місяців позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади та конфіскацією усього належного на праві власності майна за одержання ним неправомірної вигоди. На виконання вироку засудженого залишено під вартою.

Деталі
🆕 Мін'юст ініціює законодавчі зміни у сфері державної реєстрації

Серед основних змін:
▪️Автоматизація реєстраційних процедур
Реєстраційні дії на підставі судових рішень будуть проводитися як за зверненням заявника, так і автоматично через електронну систему. Для звернення заявника із судовим рішенням достатнім буде вказати номер провадження, після чого державний реєстратор самостійно отримуватиме судове рішення без додаткових запитів.

▪️Спрощення процесів виконання судових рішень
Їхнє виконання не залежатиме від наявності інших заборон чи черговості поданих заяв. Державна реєстрація публічних обтяжень відбуватиметься поза чергою.

▪️Усунення затримок у розгляді заяв
Якщо реєстраційна дія не проведена протягом 30 днів після подання заяви, вона автоматично вважатиметься відхиленою, що дозволить уникнути накопичення прострочених заяв та зловживань.

▪️Гнучкість у кризових ситуаціях
Кабінет Міністрів України отримає повноваження запроваджувати тимчасові порядки проведення реєстраційних дій у разі відсутності доступу до реєстрів через надзвичайні обставини.

✅ За словами першого заступника міністра юстиції Миколи Кучерявенка, запропоновані зміни сприятимуть ефективному виконанню судових рішень, зменшенню бюрократичних перепон та підвищенню прозорості реєстраційних процедур.
Детальніше
✍🏻 «Боротьба з корупцією – важлива частина державної політики, причому від успіху цієї боротьби може навіть залежати існування цієї ж держави. Питання кваліфікації завжди є одними із найважливіших у кримінальному праві, а судова практика щодо кваліфікації корупційних порушень – однією з найцікавіших, адже захист у корупційних злочинах впевнено закріпився серед ключових практик багатьох юридичних фірм і інтелектуальні зусилля багатьох провідних адвокатів спрямовуються саме в цьому напрямку.

▪️ Підбурювання до злочину, пропозиція неправомірної вигоди, зловживання владою, підслідність та наявність чи відсутність домовленості між службовою особою та вигодонабувачем», — Олег Слободяник, адвокат, радник AGARD, пропонує розглянути практику, яка склалась в судах
✍🏻 «Як показує практика слідчі судді по різному вирішують клопотання про проведення невідкладного обшуку постфактум: в одних випадках судді формально підходять до цього питання, адже обшук і проникнення до житла особи вже відбулися, а в інших — відмовляють у задоволенні клопотань і як наслідок визнають протокол та отримані за наслідками невідкладного обшуку докази недопустимими, застосовуючи доктрину «плодів отруйного дерева», — зауважує Віктор Сурник, керуючий партнер Адвокатське об'єднання Alarius, в статті про практику легалізації невідкладного обшуку
✍🏻 «Держава взяла курс на радикальне реформування фінансового контролю. Одна з найбільш дискусійних змін — фактичне скасування банківської таємниці для податкових органів. Це означає, що фіскальні служби зможуть без судового дозволу отримувати дані про рух коштів на рахунках підприємців і компаній.

▪️Такі зміни передбачені Національною стратегією доходів до 2030 року. Документ визначає подальший вектор змін у податковій і митній політиці. Одна з цілей стратегії — зменшення залежності держави від зовнішньої фінансової допомоги. Але якою ціною для бізнесу? Чи дійсно Україна рухається в бік європейських стандартів, чи отримує новий інструмент тиску?», — Сергій Бойко, адвокат, радник VB PARTNERS, пропонує розібратися в деталях скасування банківської таємниці
Як відновити втрачений військовий квиток: покрокова інструкція від Мінʼюсту

Військовий квиток може існувати як в електронному, так і в паперовому вигляді, проте саме паперовий документ залишається обов’язковим для низки процедур, серед яких зміна облікових даних або зняття з обліку.

Водночас ризик втрати або псування військового квитка, як і будь-якого іншого документа, існує в нашому житті постійно. Окрім того, за це передбачена адміністративна відповідальність.

Відновлення військового квитка є важливою процедурою, що вимагає своєчасного звернення до відповідних органів та надання необхідних документів. Як діяти, коли трапилася подібна неприємна ситуація — пояснили в Міністерстві юстиції України.
⚖️ КГС ВС: при зверненні з позовом про витребування частки в статутному капіталі судовий збір сплачується за ставкою для вимог майнового характеру

✅ Витребування частки у статутному капіталі товариства з чужого незаконного володіння є позовною вимогою майнового характеру, а тому ціна позову у справі з такою вимогою визначається вартістю спірного майна.

⚖️ На цьому, серед іншого, наголосив Касаційний господарський суд у складі Верховного Суду в постанові від 6 лютого 2025 року у справі № 911/804/20.

За обставинами справи
💰 ДПС контролюватиме онлайн-продажі та виявляти продавців без відповідної реєстрації

З 1 березня 2025 року ДПС отримує із Системи обліку даних РРО інформацію щодо:
▪️громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки за продані товари, тобто фактично займаються підприємницькою діяльністю без державної реєстрації;
▪️фізичних осіб – підприємців, які також отримують кошти на свої рахунки, при цьому не мають зареєстрованих РРО/ПРРО, таким чином порушуючи вимоги в частині порядку проведення розрахунків, тощо.

✅ «Лише за перші 20 днів березня ДПС ідентифікувала десятки тисяч платників податків і громадян, які систематично отримують кошти на власні рахунки. В окремих випадках кількість переказів на одну особу досягає сотень транзакцій, при цьому відсутня державна реєстрація або використання РРО/ПРРО» — наголошують у відомстві.
https://pravo.ua/derzhavna-podatkova-sluzhba-kontroliuvatyme-onlain-prodazhi-ta-vyiavliaty-prodavtsiv-bez-vidpovidnoi-reiestratsii/
🔥 Видавництво «Юридична практика» запрошує до обговорення найактуальніших питань у сфері міжнародної торгівлі на конференції «Торгові війни: мистецтво захисту».

📌 Програма та реєстрація
🗓️ Дата проведення: 20 травня 2025 року.
🕙 Час проведення: 10:00–13:00 (початок реєстрації о 09:30).
📌 Місце проведення: м. Київ (місце проведення буде повідомлено зареєстрованим учасникам напередодні заходу).

Захід відкриє інтерв’ю з Ольгою СТЕФАНІШИНОЮ, Віце-прем’єр-міністром з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України — Міністром юстиції України.
Ведуча: Олена ОМЕЛЬЧЕНКО, партнер, керівник практики міжнародної торгівлі ЮФ «Ілляшев та Партнери».

✅ У фокусі обговорення конференції:
▪️Війна і торгівля: глобальні наслідки та вплив на Україну
▪️Український бізнес у нових умовах

✅ Учасники обговорення та інші подробиці

✍🏻Участь у заході безкоштовна за умови додаткового підтвердження реєстрації від організаторів.

Рекорддор

13.05.202423:59
11.1KКатталгандар
18.02.202023:59
0Цитация индекси
22.02.202508:49
1.6K1 посттун көрүүлөрү
22.02.202503:20
1.6K1 жарнама посттун көрүүлөрү
14.02.202523:42
2.96%ER
22.02.202508:49
25.49%ERR

Юридична практика популярдуу жазуулары

17.03.202516:14
⚖️ КАС ВС: визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу

Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, шляхом її звільнення.

⚖️ На цьому зауважив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 5 лютого 2025 року у справі № 160/2592/23.

За обставинами справи
07.04.202515:07
⚖️ ВС: банки та колектори не можуть вимагати погашення іпотечних боргів, якщо майно розташоване на окупованій території

✅ Касаційний цивільний суд у складі Верховного Суду постановив окрему ухвалу, в якій звернув увагу НБУ на необхідність перевірки фактів недотримання фінансовими установами гарантії прав окремих груп споживачів фінансових послуг (зокрема фактів надсилання боржникам, на яких поширюється відповідна гарантія, вимог сплатити основну суму іпотечного кредиту та нараховані за ним відсотки або погасити таку заборгованість достроково, а також звернень із позовами про стягнення цього боргу).

⚖️ Окрема ухвала була постановлена 5 лютого 2025 року у справі № 757/29209/22-ц.

За обставинами справи
12.03.202510:50
🆕 Встановлення опіки над майном людини, зниклої безвісти за особливих обставин

Війна приносить руйнування і трагедії, пов’язані зі зникненням людей. Родичі та близькі стикаються не тільки з болем втрати, а й з необхідністю зберегти майно тих, кого поки що не можуть знайти. У таких випадках закон передбачає механізм встановлення опіки над майном осіб, визнаних безвісно відсутніми або зниклих безвісти за особливих обставин.
❓ Як ініціювати процедуру, — читайте в блозі Тимофія Дудіна, начальника Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса)
19.03.202512:15
🆕 Нотаріальна палата України презентувала сайт «Розшук спадкоємців» RS.NPU.UA — ресурс для розміщення нотаріусами оголошень про розшук спадкоємців та для пошуку інформації спадкоємцями

Про це інформує пресслужба НПУ.

Відповідно до статті 63 Закону України «Про нотаріат», якщо місце проживання або роботи спадкоємців нотаріусу не відоме, нотаріус може зробити виклик спадкоємців шляхом публічного оголошення.

Сайт НПУ «Розшук спадкоємців» має на меті стати єдиною платформою для публікації оголошень, щоб спростити цей процес і для нотаріусів, і для людей.

В НПУ віздзначають, що сайт RS.NPU.UA має велике значення для громадян, зокрема під час війни, адже спадкових справ стало більше.

Переваги сайту: економія часу, безоплатність, простий та зрозумілий інтерфейс для нотаріусів та громадян.

Як користуватися сайтом RS.NPU.UA — детально розповів президент Нотаріальної палати України Володимир Марченко.

https://pravo.ua/notarialna-palata-ukrainy-prezentuvala-sait-dlia-rozshuku-spadkoiemtsiv/
18.03.202513:19
⚖️ КАС ВС: адвокат в акті виконаних робіт може зазначати лише вартість всього обсягу виконаної роботи, без прив’язки до погодинної вартості або фіксованої вартості

✅ Від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права, оскільки зі змісту вказаних норм процесуального права можна зробити висновок, що достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, яка саме кількість часу витрачена на відповідні дії.

⚖️ На цьому зауважив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у постанові від 23 січня 2025 року у справі № 240/32993/23.

За обставинами справи
25.03.202508:27
⚖️ КЦС ВС вказав на достатні підстави для позбавлення батьківських прав

✅ Свідоме, тривале ухилення батька від виконання батьківських обов’язків щодо виховання малолітньої дитини, що призвело до відсутності психоемоційного зв’язку між батьком та дитиною, заяви останнього про позбавлення його батьківських прав стосовно дитини, адаптованість дитини до відносин у сім’ї з новим чоловіком матері є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав.

⚖️ Це слідує із висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду зроблених у постанові від 9 лютого 2025 року у справі № 147/277/24.

Обставини справи
17.03.202513:43
✍🏻 «Якщо закінчення строку пред’явлення виконавчого документа припало на період воєнного стану, виконавець має приймати такий виконавчий документ до виконання без звернення стягувача до суду за поновленням строку його пред’явлення.

Єдиним спірним питанням може бути лише ретроактивність Закону №2129-IX, адже воєнний стан запроваджено в Україні 24 лютого 2022, а Закон №2129-IX набрав чинності 26 березня 2022 року», — зауважує Андрій Авторгов, приватний виконавець, к.ю.н., в статті про переривання строків пред’явлення виконавчих документів до виконання на період воєнного стану
25.03.202513:26
Заповіт і довіреність: що дозволяє закон без нотаріуса?

У ситуаціях, коли звернення до нотаріуса неможливе, закон надає альтернативні шляхи для посвідчення важливих документів, таких як заповіт та довіреність. Це дозволяє забезпечити правову силу документів навіть у складних умовах, зокрема під час воєнного стану чи в інших екстремальних ситуаціях.

Як саме це працює, дивіться у відео.

Підписатись І FB I X I Instagram I YouTube
10.03.202514:05
✍🏻 «Поширена ситуація: подружжя мешкає у квартирі, яка належить одному з них на праві приватної власності. Наприклад, житло було придбано до шлюбу або отримане у спадщину.

У цю квартиру пара вкладається однаково: ремонт, купівля меблів, зміна сантехніки. Проте в разі розлучення особисте житло залишається власнику. Чи реально іншій стороні отримати компенсацію своїх витрат?», — свіжу судову практику розбирає Юрій Бабенко, заступник голови Комітету НААУ з питань сімейного права
26.03.202516:14
🆕 Відповідальність за ототожнення адвоката з клієнтом: парламент прийняв за основу законопроєкт № 12320 щодо гарантій адвокатів

✅ Законопроєктом пропонується:
▪️доповнити КУпАП нормами, які передбачають адміністративну відповідальність за за публічне, у тому числі через медіа, журналістів, громадські об’єднання, професійні спілки, ототожнення особою адвоката і клієнта, якому таким адвокатом надається професійна правнича допомога;
▪️наділити посадових осіб органів адвокатського самоврядування правом складати протоколи про адміністративні правопорушення при порушенні гарантій адвокатської діяльності;
▪️деталізувати диспозицію статті 397 КК України, а саме визначити конкретні форми втручання в діяльність адвоката, а також порушення гарантій адвокатської діяльності, що визнаються кримінально караними діяннями;
▪️ визначити підслідність кримінальних правопорушень, пов’язаних із втручанням в діяльність адвоката, захисника, представника за слідчими Державного бюро розслідувань.
https://pravo.ua/vidpovidalnist-za-ototozhnennia-advokata-z-kliientom-parlametn-pryiniav-za-osnovu-zakonoproiekt-shchodo-harantii-advokativ/
01.04.202516:17
⚖️ Суд визнав неналежним доказом відео з TikTok з позначкою «згенеровано ШІ»

🔹 Хмельницький апеляційний суд визнав не належним та не допустимим доказом використання особою спеціальних світлових пристроїв, оскільки відео за TikTok неможливо встановити час, дату, місце, державний номерний знак ТЗ, водія, а також воно мало «згенеровано ШІ».

⚖️ Такий висновок зробив Хмельницький апеляційний суд у постанові від 26 березня 2025 року у справі № 676/729/25.

За обставинами справи
26.03.202514:51
🆕 Верховна Рада ухвалила в першому читанні та за основу законопроєкт № 11170-д щодо спрощеного судового розгляду справ про пенсійні та інші соціальні виплати

✅ Основні положення:
▪️суд розглядає зазначені справи у строк не більше 60 днів з дня відкриття провадження у справі;
▪️суб’єкт владних повноважень одночасно з відзивом повинен подати суду всі наявні у нього докази, які були покладені в основу оскаржуваного рішення, дії чи бездіяльності;
▪️невиконання цього обов’язку незалежно від причин суд буде розцінювати як відсутність доказів правомірності рішення, дії чи бездіяльності такого суб’єкта владних повноважень та вирішуватиме справу на основі наявних доказів;
▪️докази, що не були подані суб’єктом владних повноважень до суду першої інстанції, не будуть прийматися судом апеляційної інстанції незалежно від причин їх неподання;
▪️задля уникнення зловживання правами суб’єктом владних повноважень, його апеляційна скарга, до якої не додано документ про сплату судового збору, не буде прийматися до розгляду і повертатиметься судом апеляційної інстанції протягом 5 днів з дня надходження такої апеляційної скарги.
Більше
27.03.202510:25
Щодо застосування норм процесуального права
▪️заява адвоката, подана електронною поштою з використанням електронного цифрового підпису, а не через підсистему «Електронний суд», підлягає поверненню без розгляду, оскільки такий спосіб звернення не передбачений процесуальним законодавством;
▪️підпис особи, яка звертається з процесуальним документом до суду, підсумовує викладене вище за текстом, що тим самим унаочнює погодження з усім тим, що в ньому наведено. Таким чином, належним виконанням вимог процесуального закону щодо підписання письмового документа є здійснення особою підпису після викладення основного тексту цього документа.
01.04.202512:32
⚖️ ККС ВС вказав на нюанси закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності

✅Закриття провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ініціативою і згодою особи, що притягується до відповідальності, не зобов’язує суд констатувати факт вчинення особою кримінально караного діяння.

⚖️ Це слідує з постанови Касаційного кримінального суд у складі Верховного Суду від 18 лютого 2025 року у справі № 712/8174/23.

За обставинами справи
13.03.202507:13
Парламент ухвалив у другому читанні законопроєкт №12089 щодо посилення захисту прав добросовісного набувача

✅ Вказаний проєкт закону спрямований на:
▪️вдосконалення правозастосування у правовідносинах щодо витребування майна у добросовісного набувача шляхом чіткого розмежування віндикаційного та негаторного позовів та можливості їх заявлення;
▪️вирішення питання компенсації добросовісному набувачеві при витребуванні майна на користь держави чи територіальної громади та подальшого відшкодування шкоди за рахунок винних осіб на користь держави чи територіальної громади;
▪️посилення правових засад захисту прав та інтересів добросовісного набувача у випадку вибуття майна з власності держави чи територіальної громади.
https://pravo.ua/parlament-ukhvalyv-u-druhomu-chytanni-zakonoproiekt-shchodo-posylennia-zakhystu-prav-dobrosovisnoho-nabuvacha/
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.