Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Всесвіт у кишені avatar

Всесвіт у кишені

Билим берүү жана көңүл ачуу
Тримаємо руку на пульсі Всесвіту і розповідаємо про цікаві астрономічні факти, наукові відкриття та новітні досягнення!
Канал адмініструється товариством популяризаторів астрономії «Шлях до Всесвіту».
Адміни: @Proto_star, @MasalovychNataliia
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилбеген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
ОрдуУкраїна
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаSep 06, 2022
TGlistке кошулган дата
Jun 25, 2023
Тиркелген топ

Рекорддор

27.04.202515:43
4.1KКатталгандар
30.09.202423:59
700Цитация индекси
28.12.202423:59
36.7K1 посттун көрүүлөрү
16.03.202511:36
10.2K1 жарнама посттун көрүүлөрү
12.02.202523:59
15.60%ER
28.12.202423:59
1118.67%ERR

Всесвіт у кишені популярдуу жазуулары

З болем повідомляємо, що сьогодні не стало Світлани Іванівни Герасименко - однієї з першовідкривачів відомої комети 67P/Чурюмова-Герасименко. Напевно про цю комету знає кожен, хто цікавиться астрономією і космічними місіями.

Світлана Іванівна народилася 23 лютого 1945 року у Баришівці (Київська обл). Зацікавилася космосом ще в дитинстві, і згодом вивчилася на астронома у Київському національному університеті ім. Т. Г. Шевченка.

У 1969 р., вивчаючи на 50-см телескопі в Алма-Аті комету 32P/Комас Сола, вона (ще не знаючи цього) сфотографувала невідому до того часу комету. А вже пізніше, під час аналізу привезених до Києва знімків, нову хвостату виявив Клім Іванович Чурюмов. Відтак комета отримала назву на честь двох вчених: 67P/Чурюмова-Герасименко.

З 1973 року Герасименко переїхала до Таджикістану, де надалі жила і працювала. Незважаючи на це, вона все життя усвідомлювала себе українкою, і частинка її серця завжди була в Україні, зокрема в 2016 р. Світлана Іванівна виступала на конференції TEDxKyiv.

Справжня світова відомість прийшла до вченої тоді, коли комету 67P/Churyumov–Gerasimenko обрали для місії Rosetta. Апарат, запущений у 2004 р., досяг комети в 2014-му, детально вивчав її впродовж 2 років та висадив на її поверхню спусковий модуль Philae.

Герасименко була нагороджена медаллю “За відкриття нових астрономічних об'єктів”, а її ім’ям названо астероїд (3945) Gerasimenko.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
Ви не повірите, але саме так транспортували телескоп «Хаббл» до місця запуску! 🧐

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
Денний Марс! Надзвичайно високоякісне фото від Тома Вільямса!
Знімок був зроблений позавчора у другій половині дня, коли планета знаходилася на відстані 200 мільйонів кілометрів. Справді вражаюча деталізація, зважаючи на крихітні кутові розміри Червоної планети.
Між іншим, жовто-гарячий Марс справді круто виглядає на тлі небесної блакиті. Якщо у вас є телескоп, і ви хочете спробувати побачити Марс вдень на власні очі, найкращі дні для цього найближчим часом будуть 3-4 травня. В той час неподалік від Марса розташується молодий Місяць - він допоможе знайти планету.

📷 Tom Williams

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🤯 Отакий неймовірний кадр упіймав AJ Smadi! На денному небі Міжнародна космічна станція пролітає повз Венеру!

МКС виглядає тут меншою за Венеру. На момент зйомки планета знаходилася в 46,5 млн км від Землі, в той час як космічна станція - приблизно в 400 км над поверхнею.

Проліт тривав крихітну частку секунди, тож фотограф мав знати абсолютно точно коли робити знімок. Надзвичайно вражаюче!

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
Упс 🙊 Здається, клятий ChatGPT когось спалив…

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🌄 Маємо непогані шанси побачити полярні сяйва цієї ночі!

Два викиди сонячної плазми, що сталися 12 та 13 квітня, наздогнали один одного та прийшли майже одночасно.
Зараз вже фіксується геомагнітна буря класу G3 (сильна) та інші показники виглядають доволі-таки смачно. Тож пильнуйте як тільки стемніє, особливо на півночі країни. Все залежить від того, чи дотягне буря до темного часу доби.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🔥 Зацініть епічне відео від сонячного зонду Parker!

Тут прям комбо: потоки сонячного вітру, більшість планет Сонячної системи (Земля, між іншим, теж є!), потужні викиди корональної маси, зоряні скупчення і навіть КОМЕТА!

Обертаючись навколо Сонця дуже видовженою орбітою, Parker Solar Probe вивчає зблизька сонячну корону, активність нашої центральної зорі, структуру її магнітного поля та загалом механізми прискорення і переносу частинок.

Це відео було скомпоноване під час 21-го наближення до Сонця 30 вересня 2024 р. 24 грудня апарат пройшов на рекордно малій відстані від Сонця - лише в 6,1 млн км. Нещодавно, 22 березня, здійснив вже 23-й близький проліт, а наступний (що планується як фінальний) відбудеться 19 червня.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
Ну, власне, як завжди 💁🏼

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🤯 Астрономи знайшли екзопланету (планету навколо іншої зорі), на якій з високою ймовірністю є життя! 👾
Поки що це попередні результати, але екзопланета K2-18 b наразі виглядає найбільш багатообіцяючою.

🪐 K2-18 b у 2,6 разів більша за Землю, обертається навколо червоного карлика у сузір'ї Лева, на відстані 124 світлових роки від нас. До того ж розташована у потенційно населеній зоні - на такій відстані від своєї зорі, де може бути рідка вода. Раніше на цій планеті вже були виявлені метан, вуглекислий газ та ознаки наявності глобального океану.

🧪 Тепер же за допомогою космічного телескопа ім. Джеймса Вебба науковці з ймовірністю 99,7% виявили в атмосфері екзопланети K2-18 b органічні сполуки - диметилсульфід та диметилдисульфід. На Землі такі речовини виробляються виключно живими організмами - переважно фітопланктоном. А на K2-18 b вміст цих речовин у тисячі разів вищий, ніж на Землі!

Наразі ступінь достовірності результатів складає 3σ, тобто результати можуть бути хибними з ймовірністю 0.3%. "Золотим стандартом" в науці вважається 5σ, коли ця ймовірність не перевищує 0,00006%. Звичайно, неможна повністю виключити невідомі абіотичні процеси. Тому група вчених планує провести ще 16-24 годин спостережень на "Веббі" і паралельно працює над сценаріями інших шляхів утворення диметилсульфіду та диметилдисульфіду.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🌍 На честь Міжнародного Дня Землі, що святкується сьогодні, 22 квітня, ось вам невеличка добірка знімків та відео нашої планета з різних апаратів.

1️⃣ "Бліда блакитна цяточка" від апарату Cassini, що досліджував систему Сатурна - 2013 та 2017 рр
2️⃣ Вид на Землю з орбіти Місяця - від Lunar Reconnaissance Orbiter у 2015 р.
3️⃣ Земля та Місяць з відстані 63.6 млн км, у фокусі камери апарату OSIRIS-REx в 2018 р. Цей апарат доставив зразки астероїда Бенну, і готується до зустрічі з Апофісом у 2029 р.
4️⃣ Такою крихітною цяточкою побачив нашу Землю з Марса ровер Curiosity, 2014 р.
5️⃣ Серпик Землі від історичної місії Rosetta - знято під час останнього (3-го) гравітаційного маневру.
6️⃣ Апарат MESSENGER прощається із Землею перед далекою мандрівкою до Меркурія, 2005 р.

День Землі був започаткований у США 55 років тому, і головна його мета - привернути увагу до проблем екології та збереження довкілля.
Чи є наша планета унікальною? Достеменно невідомо, але, незважаючи на усі зусилля впродовж останніх кількох десятиліть, на сьогоднішній день астрономи не знайшли ще жодної планети, схожої на нашу 🫶🏻

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
😍 Фантастичної краси Чумацький Шлях над руїнами Дголавіра, Індія.

На Землі не так вже й багато насправді темних місць. Але острів Гадір-бет у заповіднику дикої природи пустелі Качч - одне з них. Дголавіра є найбільш видатною археологічною пам'яткою Індії - величезне древнє місто, де вирувало життя близько 4,5 тисяч років тому. Саме в такому місці Чумацький Шлях розкриває усю свою красу: від яскравої області центру Галактики у Стрільці, і до витончених темних пилових волокон.

📷 Naiteek Vikamsey

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🥳 Славетний космічний телескоп Hubble святкує сьогодні свій "день народження" - 35 років на орбіті!

24 квітня 1990 року шаттл Discovery вивів на низьку навколоземну орбіту справжній флагман сучасної астрономії - телескоп "Хаббл". Але не все було так гладко як хотілося б... Виявлена на перших зображеннях недосконалість оптики була виправлена під час місії обслуговування у 1993 р., коли астронавти встановили модуль корекції COSTAR. Під час наступних 4 місій телескоп отримував новіше та сучасніше обладнання, що дозволило подовжити термін роботи аж донині.


"Хаббл" став тим телескопом, що по-справжньому змінив сприйняття Всесвіту ледь не для всього людства, зробивши астрономію актуальною, захопливою та доступною для будь-якого віку. На сьогоднішній день на основі його спостережень написано більше 22000 наукових робіт.

А на честь 35-річчя були проведені спеціальні спостереження.
1️⃣ Марс - із тонкими хмарами водяного льоду.
2️⃣ Планетарна туманність NGC 2899, дещо схожа на метелика.
3️⃣ Невеличкий фрагмент області зореутворення, відомої як Туманність Розетка.
4️⃣ Спіральна галактика NGC 5335 з чітко вираженим баром.

А що "Хаббл" знімав на Ваш День Народження? Дізнайтеся отут!

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🤯 😍 Аааа!!! Подивіться на ЦЕ!!! Це та сама новенька комета SWAN25F, про яку ми нещодавно розповідали! Зважаючи на те, що комета доволі слабка, це просто витвір астро-фотографічного мистецтва!

Michael Jäger та Gerald Rhemann отримали цей знімок буквально сьогодні вранці. Є також гіпотеза, що SWAN25F за останню добу пережила спалах. Але це не точно, оскільки оцінки блиску від різних спостерігачів суттєво відрізняються.

На сайті Центру Малих Планет комета все ще очікує на підтвердження, але справа може зрушити з мертвої точки, оскільки в архівах PANSTARRS були знайдені спостереження за вересень 2024 р., що дозволить обчислити орбіту суттєво точніше, ніж виключно за свіжими спостереженнями. Скоріш за все, комета отримає позначення C/2025 F2 (SWAN).

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🤩 Нічна феєрія! Астроном-аматор з Японії показав як би виглядав метеорний потік Ліриди, якби усі "падаючі зорі" з'явилися в небі одночасно.

Даїчі Фуджі зібрав в єдине коротке відео усі метеори, що піймалися на його камеру за ніч максимуму Лірид - з 22 на 23 квітня. Відповідно, зорі залишають переривчасті треки, а від метеорів, що спалахують всі разом, перехоплює подих!

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
🦠 Наскільки великі шанси на населеність екзопланети K2-18b, де знайшли диметилсульфід? Прийшов час зазирнути за лаштунки астрохімії.

Нещодавно з'явилася стаття, автори якої розглядають абіотичні можливості формування диметилсульфіда в космосі. В астрономії він вважається найбільш сильною біосигнатурою, оскільки єдиним його істотним джерелом на Землі є живі мікроорганізми. Однак, у поточному році ця речовина вже була виявлена в молекулярній хмарі G+0.693-0.027. А у минулому році опубліковані результати свіжого аналізу складу комети 67P/Чурюмова—Герасименко, і в ній теж є диметилсульфід. Автори нової роботи прийшли до висновку, що ця речовина за певних умов може утворюватися з метантіолу (CH₃SH) або метилу, відтак - мати абіотичну природу.

Щодо K2-18b, то диметилсульфід - не єдине що говорить на користь можливого життя на планеті. Вважається що вона є планетою-гікеаном, тобто вкритою глобальним океаном, і знаходиться у потенційно населеній зоні, де вода перебуває в рідкому стані. Атмосфера планети багата на водень, водяну пару та містить метан (який теж можна розглядати як біомаркер, хоча і слабкий).

Додатково необхідно зазначити, що людство має певний байєс: усі життєві форми, про яких ми знаємо, народилися (та взагалі еволюціонували) тут, на Землі. Щодо інших планет - ми гадки не маємо як там можуть виглядати живі організми. Тому нам так складно обрати валідні біомаркери - ми просто не знаємо що саме варто шукати.

Всесвіт у кишені | Ми на Facebook
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.