Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Минуле / Майбутнє / Мистецтво avatar
Минуле / Майбутнє / Мистецтво
Минуле / Майбутнє / Мистецтво avatar
Минуле / Майбутнє / Мистецтво
Кайра бөлүшүлгөн:
Історія та пам'ять avatar
Історія та пам'ять
24.04.202513:26
Памʼять про сучасну російсько-українську війну, яка формується в нас на очах, – одна з наскрізних тем подкасту. Це закономірно. Довкола меморіалізації війни триває насичена, а подекуди складна й гостра дискусія.

Процес формування памʼяті про війну підсвічує проблеми в культурі памʼятання загалом і ставить багато питань. Яку культуру памʼяті Україна сформувала за десятиліття незалежності? На що можемо опертися, щоб створити якісні та людяні меморіальні проєкти? Як пропрацювати радянську спадщину – і локалізовану в конкретних місцях, і міцно зашиту в підходи до памʼятання?

Ми запросили Катерину Семенюк – культурну менеджерку, кураторку і співзасновницю платформи культури памʼяті Минуле / Майбутнє / Мистецтво, щоб разом пошукати відповіді на ці питання. Розмова відбулася наприкінці 2024 року.

Одне з завдань команда Минуле / Майбутнє / Мистецтво бачить у тому, щоб формувати нову культуру памʼяті в Україні. У 2024-му платформі виповнилося 5 років. Меморіалізація російсько-української війни належить до магістральних напрямів її діяльності.

Про що говоримо у подкасті, який можна послухати за посиланням:

▫ що таке мова памʼяті, яка вона в Україні?

▫поточні прояви меморіалізації війни: які є виклики й проблеми?

▫низові ініціативи у памʼять про загиблих;

▫роль громад і держави;

▫проблеми конкурсів на меморіальні проєкти та чи є альтернатива?

▫меморіалізацію різних досвідів війни;

▫передумови якісного меморіального проєкту.

Посилання на проєкти і матеріали, про які йшлося у розмові:

▫відеокурс «Мова меморіалів» https://courses.zrozumilo.in.ua/.../course-v1:eef.../about

▫Лабораторія практик меморіалізації: кейс Мощуна https://pastfutureart.org/moshchun-case/

▫Лабораторія практик меморіалізації: кейс Харкова https://pastfutureart.org/kharkiv-case/

▫проєкт Катерини Бучацької у межах Лабораторії мистецьких досліджень про досвіди війни «Земля повернення, земля турботи» https://www.landtoreturn.com.ua/.../this-world-is...

▫Десять принципів меморіалізації війни https://uinp.gov.ua/.../9-pryncypiv-memorializaciyi...
07.04.202513:42
Алея слави, памʼяті чи забуття? Переозначення радянського меморіалу в Одесі

Памʼять про сучасну російсько-українську війну не твориться у вакуумі. Як бути з місцями памʼяті, створеними в радянський час, чиї наративи конфліктні чи навіть ворожі щодо сьогоднішнього спротиву українців російській агресії?

Пошук відповіді на це питання був частиною роботи Лабораторії практик меморіалізації в Одесі. Зміна одеського меморіального ландшафту наразі є предметом гострої дискусії. Учасники Лабораторії — художники, архітектори, скульптори — поміркували, чи можливе переозначення одеської алеї Слави та чи варто в цьому меморіальному просторі зміщувати фокус з Другої світової на сучасну російсько-українську війну.

Вікторія Скуба розповідає про проєкти Марії Гончар, Наталі Лісової, Романа Михайлова, Даші Подольцевої, Нелі Мороз та Катерини Покори.

➡️ Читайте і дивіться на Лівий Берег — LB.ua.

〰️
Платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво
Кайра бөлүшүлгөн:
Історія та пам'ять avatar
Історія та пам'ять
24.04.202513:26
Що таке амбіколоніальність?

Це новий термін для позначення динаміки багатовікового обміну культурними і символічними впливами, характерного для російського колоніалізму в Україні. Поняття запропонувала історикиня мистецтва Світлана Бєдарєва у своїй книзі «Ambicoloniality and War: The Ukrainian-Russian Case», що вийшла в 2024 році.

Поняття амбіколоніальності вводиться для опису поточної ситуації, в якій Україна стала для Росії предметом обсесивного бажання, тоді як Росія через це бажання окупувати Україну стала об’єктом символічного впливу України.

Широкомасштабне вторгнення, яке для Росії є елементом боротьби за владу, тут розглядається як частина ширшого амбіколоніального процесу, в якому загарбник зазнає впливу власної колоніальної поведінки та пропаганди, втрачаючи контроль над реальністю.

Читайте більше у нашому глосарії роботи з пам'яттю двома мовами:

➡️ Амбіколоніальність

➡️ Ambicoloniality

〰️
Платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво
24.04.202513:26
Що означає якісний меморіальний проєкт в Україні та чи можливо втілити такий без конкурсу?

В подкасті (На)пам'ять від Українського інституту національної пам'яті кураторка Минуле / Майбутнє / Мистецтво Катерина Семенюк ділиться своїми міркуваннями про гідне пам'ятання досвідів війни — від низових ініціатив до ролі держави в цьому.

Читайте ключові думки та слухайте повну розмову за посиланням нижче

⬇️ ⬇️ ⬇️

〰️
Платформа культури пам'яті Минуле / Майбутнє / Мистецтво
Досліджувати ВДНГ

Протягом наступних 10 місяців ми вивчатимемо ВДНГ як частину радянської спадщини в Україні. Результатом стане аналітичний документ щодо можливого переосмислення простору.

Разом із Центром прав людини та меморіалізації війни КШЕ, який очолює Антон Дробович, ми перемогли в конкурсі «Дослідження історії та концепції ВДНГ як типу радянського ідеологічного простору».

Команда ВДНГ бачить потребу професійного аналізу комплексу як феномену спадщини періоду СРСР, а також усіх попередніх напрацювань щодо цього. Нам же імпонує підхід рухатися ґрунтовно і покроково: спершу провести дослідження, запропонувати гіпотези та публічно їх обговорити, а лише на наступних етапах міркувати про створення музею.

Переосмислення радянського спадку — це теж частина створення сучасної мови меморіалізації в Україні. В ситуації війни часто не хочеться згадувати про ці шари нашої історії, але саме розуміння природи радянської пропаганди дасть нам ресурс, щоб захиститись від імперського впливу.
Көрсөтүлдү 1 - 7 ичинде 7
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.