Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Лёха в Short’ах Long’ует
Лёха в Short’ах Long’ует
Єлісєйські поля avatar
Єлісєйські поля
Єлісєйські поля avatar
Єлісєйські поля
Мөөнөт
Көрүүлөрдүн саны

Цитаталар

Посттор
Репостторду жашыруу
20.02.202518:22
Про дипломатію, емоції та як врятувати українсько-американський діалог написав у статті для «Дзеркала тижня» https://zn.ua/ukr/WORLD/jak-zelenskomu-pomiritisja-z-trampom-tri-vazhlivikh-momenti.html
18.02.202518:08
Зустріч в Ер-Ріяді: перші висновки

Ніщо не вказувало на те, що зустріч в Саудівській Аравії одразу принесе гарні новини для України. Як в цілому правильно відзначили в американській делегації, “одна зустріч та один дзвінок” - це ще недостатньо для остаточного розвʼязання війни росії проти України. Для цього недостатніми будуть ані 4,5 години проведені в Ер-Ріяді, ані десятки годин, які ще доведеться провести сторонам за столом перемовин. Отже, важливими є не кількість та тривалість перемовин і дзвінків. Критичним є зміст та якість перемовин, які ще до вчора здавалися неймовірними по відношенню до агресора і міжнародного злочинця. А нині є даністю та цілковито новою обставиною, яку слід визнати і зробити правильні висновки на майбутнє.

Провал української дипломатії: Це слід зафіксувати як доведений факт. Чому допустили, щоб зустріч відбулася без України? Чому не було досі проведено зустріч з українською стороною в аналогічному форматі: глави зовнішньополітичних відомств і радників з питань нацбезпеки? Якщо перший дзвінок Президента Трампа путіну можна було ще сприйняти як непорозуміння, то прямі контакти з путінською командою і оголошене фактичне зближення Вашингтона і Москви - це вирок українській дипломатії. Змінювати підходи слід невідкладно, якщо все ще хочемо потрапити за стіл перемовин на рівних ролях, а не на другорядних. Емоційна дипломатія, якій дозволено обвинувачувати партнерів і союзників та приймати імпульсивні рішення, має поступитися професійному підходу, фаховості та розсудливості.

Кінець ізоляції Росії та Путіна: Протягом останніх 10 років одним з визначальних елементів захисту національних інтересів України була міжнародна ізоляція російського агресора. Перші санкції, запроваджені ще у 2014 році, були далекими від ідеальних. Проте започаткований процес посилював тиск планомірно і незворотньо. Вигнання росії з Групи восьми стало потужним ударом по реноме путіна, як і багато подальших рішень, включно з обмеженнями у сфері енергетики, торгівлі, фінансах та банківській сфері, високих технологіях, і не лише. Після зустрічі в Ер-Ріяді цей запас міцності вже не є недоторканим, а розмови про зустріч президента Трампа з путіним збільшують загрози згортання напрацювань попередніх років. У разі виходу з ізоляції, тиск на росію зменшиться у рази, з відповідними наслідками для позицій України. Чи можна було цього уникнути? Цілком, якби міжнародна активність України в останні роки, а надто з осені 2023 року, відбувалася на засадах єдності та солідарності.
10.01.202512:15
Зранку на Радіо НВ говорили про нещодавні заяви Дональда Трампа та їх значення.

Щодо оголошення про підготовку зустрічі Трампа з Путіним, то, скоріш за все, вона відбудеться. Ще за минулої каденції Трамп зустрічався з ним і тоді, на щастя для України, цей контакт був провальним. Задача нашої дипломатії - зробити все можливе, щоб найкраще підготувати Трампа і його команду перед цією розмовою. І для цього потрібно, щоб наш Президент зустрівся з Трампом набагато раніше, ніж Президент США зустрінеться з путіним.

На сьогодні в команді Трампа триває внутрішня боротьба. Одна частина на чолі з Віце-президентом Венсом виступає за зменшення підтримки України, оскільки це не відповідає інтересам США. Інша частина команди намагається переконати, що поразка путіна відповідає національним інтересам Сполучених Штатів, а тому необхідно посилити підтримку нашої держави. Зважаючи на це, зрозуміло, чому інколи Трамп робить суперечливі заяви щодо українсько-російської війни.

Заяви щодо Канади, Гренландії, Панамського каналу відсувають питання України та війни на другий план, що є поганою тенденцією. Вони підривають основи міжнародного права, на якому грунтується позиція України. На мою думку, таким чином Трамп підіймає ставки перед можливими переговорами. Потрібно розуміти, що Трамп відомий своєю зовнішньополітичною стратегією «гри в божевільного» і сподівається на те, що інші будуть намагатися його заспокоїти шляхом так званих «божевільних поступок».

Також говорили про вчорашнє засідання Рамштайн і заяви президента України та інших учасників, еволюцію позиції Зеленського від «кордонів 1991 року» до «гідного завершення війни», (не)можливість розміщення миротворчого контингента на території України на даний час.

Дивіться відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=Bv8-zmt7ehQ
24.12.202409:57
Ключові тези вчорашньої розмови на Прямому:

Кадрові зміни в дипломатичній службі:
⁃ Три П: професійність, порядність та патріотизм - це основа нашої дипломатичної служби. І саме крізь призму цих трьох критеріїв потрібно оцінювати призначення послів.
⁃ Не потрібно плутати зовнішню політику з дипломатією. Складається враження, що президент свої промахи у політиці намагається перекласти на дипломатів та, зокрема, послів. Зовнішня політика - це ширше поняття, воно включає не лише діяльність МЗС, а й дипломатію парламентську, народну, культурну, громадянського суспільства. І цьому всьому має задавати тон Президент країни.
⁃ Час для таких великих змін у посольському колі, що наразі відбувається, не надто сприятливий. Для того, щоб новопризначений посол почав ефективно працювати потрібен певний період часу. Є загальновідоме неписане правило, що з 5-ти річної каденції посла перші рік-півтора йдуть на його адаптацію в новій країні, знайомство з владною верхівкою та політичними чинниками, встановлення важливих контактів. Пік дипломатичної активності посла приходиться на 3-4 рік його роботи. Зважаючи на це, ми розуміємо, що наступного року новопризначені посли аж ніяк не будуть на піку своєї діяльності. Виникає питання, наскільки вони зможуть принести користь своїй державі, в той час, коли вона так потрібна.
⁃ Ще одне неписане правило дипломатичної служби: напередодні професійних свят не робити звільнень. Ставитися до кадрів по-людськи.
⁃ Турбує також те, що багато послів, яких звільняють, дізналися про своє звільнення з преси. Зазвичай прийнято інформувати про майбутні зміни для того, щоб людина могла підготуватися до продовження своєї роботи на іншому місці.
⁃ Минулого року одним з ключових завдань, що було поставлено Президентом України - завоювати підтримку країн Глобального Півдня. Сьогодні вважаю, що це завдання претендує на номінацію «зовнішньополітичний провал року». Україну не запросили на саміт G20 в Бразилії, відбуваються нахабні візити представників африканських країн на окуповані території України, тижнями Індія підписала великий контракт на купівлю російської нафти. Виникає питання: а де Україна? Як ми це допустили? Хто несе відповідальність за такі провали?

Відносини з США:
⁃ Чому з листопада в інформаційному середовищі наші західні партнери почали говорити про перемовини, про «заморозку» війни? Тут головними є два фактори: обрання Президентом США Дональда Трампа та його обіцянка припинити війну і дуже складна ситуація на фронті.
⁃ Мене непокоїть, що з лексикону наших партнерів зникла теза «перемога України». Яскраве свідчення цього - минулотижневе рішення Європейської Ради, в якому не зафіксовано положення про те, що «Україна має виграти». Натомість країни ЄС підтримали тезу, що «росія не повинна перемогти». Ця словесна еквілібристика для того, щоби сподобатися Трампу.
⁃ Потрібно зробити все можливе, аби перша зустріч після інаугурації Трампа пройшла саме з Президентом України.
⁃ Ми не маємо права на помилку щодо посла України в США. Ця держава є надто важливою для нас. Це має бути тонке хірургічне рішення.
⁃ Якщо ми не запропонуємо чіткий реалістичний план завершення війни, тоді його напишуть за нас. Ми маємо працювати на випередження, думати наперед та нав’язувати нашу позицію.

Докладніше дивіться у відео: https://youtu.be/_lKyo-LxJeo?si=laXFmPGEo0D96k4r
08.11.202410:55
Що очікувати від Трампа? - така головна тема сьогоднішньої ранкової розмови з Властою Лазур на Радіо НВ.

Декілька ключових тез:
⁃ Необхідно бути готовими працювати з Президентом США незалежно від його імені.
⁃ Важливо працювати над зміцненням двопартійної підтримки України в США. Ми маємо обʼєднувати, а не розʼєднувати політичні сили США.
⁃ Наступні кілька місяців будуть формуватися базові засади політики Адміністрації Трампа на період його каденції. Ключовою характеристикою його політики буде непередбачуваність. Цього боїться і путін, оскільки не знає чого очікувати від Трампа. Зараз ми бачимо конкурс різних планів та формул. Але це не про Трампа. Наразі відбувається лише перший етап - формування його команди.
⁃ Трамп думає не про росію, і не про Україну, і навіть не про Іран. Трамп завжди думає про Сполучені Штати Америки, про американські інтереси і про власне его.
⁃ На заміну «rules based order» прийде «deals based order».

Також в ефірі обговорили підсумки візиту Президента України в Угорщину.

Дивіться відеозапис розмови за посиланням: https://youtu.be/Y_pZLWvF4zw?si=3yjfcNt4axhbyOAL
16.10.202411:49
В ефірі РадіоНВ говорили про підсумки дипломатичного турне Президента України і презентації "Плану Перемоги", подальші кроки української дипломатії для його просування та шляхи еволюції формату "Рамштайн" в залежності від результатів американських виборів.

Дивіться у відео: https://youtu.be/zFivmT2au4Q?si=uNmxPa8sVVSSK9NZ
20.02.202511:51
Вчора на 5 каналі говорили про тривожну ситуацію в Україні та світі.

Зараз на кону інтереси держави, питання збереження суверенної і незалежної України і тому словесна риторика у публічному просторі в «стадіонному стилі» не на часі. Я розумію всю емоційність справи. Проте, на мою думку, необхідно відходити від емоцій, виявляти мудрість, стриманість та включати професійну і дорослу дипломатію. Ми залежимо від підтримки США, вони надають і зброю, і оборонну, і фінансову допомогу. Вони тиснуть на агресора потужними санкціями.

На жаль, у прес-релізі американської сторони за результатами зустрічі в Ер-Ріяді зʼявилася навʼязана росіянами термінологія «конфлікт в Україні» замість агресивної війни росії проти України. Наше завдання не допустити поширення російських наративів далі. Потрібно активніше розбудовувати звʼязки з американською стороною і доносити інформацію з України. Ми маємо зробити все, щоб наступний раунд перемовин був за нами. Ми маємо «сходити з трибун та виходити на поле». Для цього конче необхідно стримати емоції і вгамувати антиамериканські настрої. На це і грає путінська росія - розʼєднати демократичний світ і стерти незалежну Україну з мапи світу.

Потрібно перейти до проактивної дипломатії:
⁃ пряма комунікація з командою Трампа. Якщо немає такого комунікатора у владної команди, то потрібно знайти тих людей, які мають добрі контакти;
⁃ прямий безпосередній діалог на рівні президентів. Прийшов час Президенту Зеленському скористатися номером телефону, який йому надав Трамп після «блискучої» телефонної розмови;
⁃ координація наших дій та позицій з європейськими партнерами;
- влада має опиратися на стійкість українського суспільства і працювати не на розкол, а на консолідацію внутрішньої єдності!

Більше про «червоні лінії» України, про детоксикацію путіна, санкції проти росії, візит Кіта Келлога в Україну дивіться у відео за посиланням: https://youtu.be/lEJY2_0BEgQ?si=ZlRauCnflsjPpFO_
18.02.202510:51
Зараз критично-вирішальний момент війни між росією та Україною. На Мюнхенській безпековій конференції відбулася зміна стратегічної парадигми. Дала тріщину трансатлантична єдність. Трамп виконує свою передвиборчу обіцянку - зупинити війну в Україні і йому байдуже на яких умовах це буде зроблено, для нього головне - це результат. І в той же час, Трамп відкрив вікно можливостей як для України, так і для Європи. Наскільки ми скористаємося цією ситуацією буде залежати подальша доля України. Саме тому нам необхідно демонструвати стійкість та єдність. Україні слід сформувати сильну переговорну команду, компетентну та професійну, з відповідним досвідом. Призначення спеціального представника України, який би координував такі переговори може бути слушною ідеєю. Потрібно активніше залучати Верховну Раду, оскільки більшість рішень потребуватимуть підтримки українського парламенту. Важливим є відновлення повноцінного і відвертого діалогу із громадянським суспільством.
Прикро, що зустріч американської сторони з російською у Саудівській Аравії проходить без залучення української сторони. Можна передбачити, що росіяни будуть навʼязувати свою позицію, будуть апелювати до парафованої «стамбульської» угоди.
Виступ Віцепрезидента США Джей Ді Венса у Мюнхені «розбудив» Європу і додав адреналіну до дій європейських партнерів. Нарешті Європа почала активно працювати: було скликано позачергове неформальне засідання міністрів закордонних справ країн ЄС, Президентом Франції Емануелем Макроном скликано екстрений саміт в Парижі. Ключові теми: 1) розміщення військового контингенту на території України; 2) фінансові ресурси та новий пакет допомоги Україні; 3) інвестиції в оборонну галузь України.
Чи справді хоче росія миру - це велике питання. Росія буде продовжувати обстрілювати територію України для того, щоби підвищити ставки та примушувати до миру.
Саме тому, Україні потрібно припинити втрачати час на атаки на внутрішню єдність України.

Про ці та інші питання говорили на Прямому, дивіться більше у відео https://www.youtube.com/watch?v=Eo2pgGikR5w
07.01.202510:09
На Прямому аналізували нещодавнє інтервʼю Зеленського американському підкастеру Лексу Фрідману.

Чи почули ми щось нове в цьому інтервʼю?
Чи полегшило воно ситуацію на полі битви, зокрема, на Покровському напряму?
Чи зміцнило воно партнерські або навіть союзницькі відносини з ключовими країнами, які нам допомагають, і зокрема з ключовими політичними силами США?
На жаль, на всі три питання моя відповідь - ні.
Від двопартійної підтримки в США залежить вся допомога Україні. Знецінювати роль демократів у США - це стратегічна помилка. Без демократів неможливо буде прийняти важливі для України рішення в Конгресі.
В інтервʼю не було жодного слова про «формулу перемоги», про проведення другого саміту миру, який нібито готується, про «план перемоги», який був представлений наприкінці минулого року у Верховній Раді і переданий нашим партнерам, в тому числі США. Чи означає це, що для Трампа готується зовсім інший план?
Для мене ключове, щоб у України як держави, а не лише Президента, було чітке стале бачення стратегії завершення війни.
Сьогодні також багато говорять про гарантії безпеки. На мою думку, існує лише три варіанти:
1. Членство України в НАТО.
2. Юридично зобов’язуючі гарантії безпеки з боку США (та інших ядерних держав- Велика Британія і Франція) на кшталт тих, що вони надали Японії, Південній Кореї чи Ізраїлю.
3. Ядерна зброя як фактор стримання.
Потужне озброєння України - не є гарантією безпеки.
Розміщення миротворців також не може розглядатись як замінник гарантій безпеки.
Низка підписаних т.зв. «безпекових» угод з різними країнами не надають жодних надійних гарантій для України.

Крім того, в ефірі говорили про допомогу наших європейських партнерів, про нещодавню заяву Президента Франції Е.Макрона, про головування Польщі в Раді ЄС, про можливі «чорні лебеді» 2025 року.

Більше дивіться у відео https://www.youtube.com/watch?v=Odn23VGTn84
21.12.202412:23
Сьогодні на Радіо НВ обговорювали дві теми: кадрові зміни у зовнішній політиці України та майбутній візит в Україну Кіта Келлога, спецпредставника США щодо України.

Цього тижня оголошено про заміну десятків послів України і це найбільша одночасна заміна послів за всю історію незалежної української дипломатії. Ця подія в такий переломний та непростий період - це фактично вирок президента своїй же політиці у попередні 2-2,5 роки, визнання її малоефективною.
Очікую, що після всіх призначень буде оголошено про припинення «дипломатії емоцій» та фокус на класичній компетентній прагматичній дипломатії.
Водночас все починається з шефа дипломатії - з президента, це його конституційні повноваження.

Майбутній візит Кіта Келлога в Україну в січні буде дуже важливий для всіх сторін. Він дуже підтримує нашу країну та володіє інформацією про те, що відбувається насправді, хто є агресор і яка ситуація на полі бою. Потрібно розуміти, що він очікує від нас чесної розмови та реальний план або конкретний сценарій завершення війни в Україні. І разом з тим потрібно враховувати, що інтереси США не дорівнюють інтересам України. Нам потрібно проводити тезу, що вирішення проблеми за рахунок жертви, тобто України, це шлях до третьої світової війни.

Більше дивіться у відео: https://youtu.be/ogJOQBB7eb8?si=aZTbk4Xmde_B6ljR
07.11.202409:53
Найгарячіша тема сьогодення - результати виборів Президента США та перемога Дональда Трампа.
Хочу закликати всіх утриматися від панічних настроїв. Треба дивитись на цей виклик як на шанс. Перемога Трампа має стати каталізатором для безпекового дорослішання Європи.

Особливістю Трампа є те, що він прихильник політики стратегічної невизначеності. В нашому випадку - це непогано, оскільки ворог не знатиме як діятиме американська сторона. Ключове побоювання путіна - він не знає, чого очікувати від Трампа.
Трамп - прибічник побудови міжнародного правопорядку, заснованого на “deals”. Саме з цього треба виходити при побудові взаємин з ним.

Відео: https://youtu.be/ToqQgj8ofbw?si=y6Sk9IHXDKiPJ6-x
08.10.202408:28
Яким може бути алгоритм вступу України до НАТО? - головна тема, яку обговорювали в етері Прямого. Декілька  ключових позицій:

⁃ Ми поступово підходимо до можливості застосування так званого «німецького сценарію».

⁃ Зараз багато говорять про те, що нібито на зустрічі «Рамштайн» Україні можуть дати запрошення в НАТО. Однак, ця структура не вповноважена вирішувати такі питання. Такі рішення ухвалюються лише в рамках НАТО. Мої очікування від саміту в форматі Рамштайн: ухвалення комплексного документа щодо підтримки оборонно-промислового комплексу України. Ми маємо самі виробляти зброю, в тому числі далекобійну, і не залежити від політичної конʼюнктури в інших країнах.

⁃ Прикро, що багато часу та зусиль було витрачено владою на укладення двосторонніх так званих «безпекових угод», які насправді нічого не гарантують. На жаль, ці угоди не допомогли ані у Вугледарі, ані у Красногорівці, і зараз не допомагають в районі Покровська. Найкращою та єдиною дієвою гарантією безпеки є членство України в НАТО.

⁃ Чи може бути питання запрошення до вступу в НАТО предметом торгу з путіним? Так, але ми маємо розуміти, що це питання глобального лідерства і ми маємо відстоювати позицію, що запрошення України до Альянсу є елементом примусу путіна до миру, а членство - ключовим елементом перемоги України. 

⁃ Окремі країни-скептики не можуть поставити «шлагбаум» на нашому шляху як до НАТО, так і до ЄС.

⁃ Наміри Генсека ООН Гутерреша відвідати саміт БРІКС у росії в жовтні - це ганьба. Українська дипломатія не повинна цього допустити.

Дивіться відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=wQMsjiz6upw
19.02.202514:15
Сьогодні на Радіо НВ говорили про те, що наразі відбувається стрімкий розвиток подій і виявилось, що Україна, а також деякі наші партнери, зокрема європейські, не готові до такої швидкості.

Незважаючи на це, на мою думку, потрібно зберігати спокій та холодну голову. Нам потрібно передусім опиратися на нашу внутрішню стійкість та єдність. Дії та заяви Трампа змушують всіх нас по-новому поглянути на те, що відбувається.

Добре, що Європа «прокинулась» і має консенсус щодо базових принципів і підтримує головний з цих принципів - «нічого про Україну без України», так само як і «нічого про європейську безпеку без Європи». Вони чітко констатують, що жодних поступок у питаннях суверенітету і територіальної цілісності, геополітичного вибору України не повинно бути. Це перша тема, на якій концентруються наші європейські партнери. Друга тема - це бачення завершення війни і стратегія «мир через силу» має повний консенсус. Дуже добре, що наші партнери схиляються до того, що не треба обмежуватись лише угодою про припинення вогню. Потрібно прагнути досягти тривалого, справедливого і стійкого миру. Третє на чому концентруються наші партнери - це бачення європейських безпекових гарантій для України. В цьому контексті крім питання санкцій та їх продовження з боку Європи, обговорюється можливість розміщення збройного контингенту на територію України із залученням до цього неєвропейських країн. І четверта важлива тема - це інвестиції в оборонний сектор України і збільшення витрат на оборону самого Європейського Союзу.

Перша американсько-російська зустріч у Саудівській Аравії вже стала історією. Дуже прикро, що не було проведено американсько-української зустрічі. На жаль, міжнародна ізоляція росії, в яку ми її вгоняли ще з 2014 року через механізм санкцій, поступово завершується. Готується зустріч Трампа з путіним. Нам необхідно активізувати нашу комунікацію з командою Трампа, ми маємо чітко артикулювати та передати американській стороні свої «червоні лінії».

Також говорили про візит спецпредставника Кіта Келлога в Україну, проект угоди про корисні копалини та інші питання. Повну розмову дивіться у відео: https://www.youtube.com/watch?v=D8pCKdQsJZo
12.02.202514:59
Сьогодні на Радіо НВ говорили про прийдешні події цього і наступного тижнів.

У найближчий час ми будемо спостерігати інтенсифікацію контактів США - Україна, а також США - росія. Це свідчить про серйозність намірів Трампа припинити війну і виконати свою передвиборчу обіцянку.
Першою посадовою особою, яка відвідає Україну від команди Трампа - це Міністр фінансів США Скотт Бессент. Основна ціль першого візиту - це визначити реальну можливість укладення широкомасштабної економічної угоди, що включатиме не лише питання доступу до корисних копалин. Друга ціль такого візиту, ймовірно, буде оцінка, наскільки ефективно використовувались ресурси, що надані попередньою адміністрацією Байдена. Більше того, найближчим часом очікується також візит спільної комісії Сполучених Штатів та Європейського Союзу, метою якої буде аудит використання коштів ЄС та США, що надані українській стороні впродовж останніх 3-х років.

Наступним буде візит спецпредставника з питань України та росії Кіта Келлога в Київ. В цілому впродовж свого європейського турне він планує провести переговори у 7 столицях. Станом на сьогодні цілісного плану припинення вогню та встановлення миру у пана Келлога немає. Тож його основна мета - це підготовка такого плану. На мою думку, можливий часовий орієнтир для представлення цього плану - наступний саміт НАТО у червні. Вважаю, що запропонований алгоритм може включати такі кроки:
⁃ Припинення вогню;
⁃ Заходи щодо стримування росії (зброя для України, санкції для росії);
⁃ Розподіл тягаря (які гарантії безпеки нададуть європейці);
⁃ Припинення воєнного стану;
⁃ Проведення президентських виборів;
⁃ Початок переговорів про мирну угоду.
Особисто я вважаю, що це буде дуже довгий процес.

На сьогодні ми також спостерігаємо як легалізуються контакти з росією. Вже треба сприймати як реальність, що Трамп намагається напряму домовитись з росією. Це є небезпечною тенденцією, коли все вирішується без участі України. Ми поступово втрачаємо субʼєктність. Мої побоювання зараз у тому, що зрештою Трамп запропонує нам такий план врегулювання, який ми змушені будемо прийняти і який не буде відповідати нашим інтересам. Зі свого боку путін також робить кроки, щоби перезавантажити відносини із США, і демонструє так звану конструктивність та готовність до перемовин. Відбувається перевірка політики Трампа, як-от шляхом звільнення Марка Фогеля. Ця подія, також, детоксикує путіна і росію в очах американських громадян. Путін таким чином пробиває свою міжнародну ізоляцію, у яку нам вдалось його раніше загнати разом з нашими партнерами.

Дивіться більше у відео https://www.youtube.com/watch?v=2mKy14nkA2U
01.01.202514:01
Розпочав Новий рік з ефіру на Радіо НВ, в якому говорили про прогнози на 2025 рік і трохи про підсумки 2024. Декілька ключових тез:

Пункт номер 1 для Європи - це припинення воєн: українсько-російської та на Близькому Сході.
Реалії сьогодення такі, що жоден сценарій завершення війни не буде абсолютно прийнятним для України. Ми маємо до цього готуватись і зробити все для того, щоби це мінімально позначилося на нашому майбутньому. Українська влада повинна навчитися керувати очікуваннями. Менше пафосу та емоцій - більше реалізму і прагматизму, менше думати про політичні амбіції і можливі вибори - більше про Україну.
Потрібно більше працювати з партнерами і водночас пам’ятати, що вони також мають своїх виборців та свої політичні процеси. Тішить, що більшість лідерів європейських країн у своїх новорічних привітаннях згадували про підтримку України та про важливість припинення війни.

Провал не лише минулого року, але декількох останніх років - невдача в боротьбі за підтримку країн т.зв. Глобального Півдня. Це має бути системна, добре спланована і постійна робота на довгу перспективу, яка ґрунтується на відповідних ресурсах, сильній і професійній дипломатії.

На мою думку, літак росії в США в останні дні грудня - це відволікання уваги. Чи є контакти між США та росією? Так, вони існують на всіх рівнях. Проте, на мою думку, нам дійсно потрібно звернути увагу, на те, що з 4 січня в США розпочне роботу новий склад Конгресу США і, на жаль, не всі його представники республіканського табору однозначно підтримують Україну. Ми маємо ретельно готуватись до європейського турне та січневого візиту в Україну Спецпосланця США Кіта Келлога. Ми повинні наполегливо працювати над тим, щоби у наступному році відбулось відкриття переговорних досьє по членству в ЄС. Незмінне надзавдання - відстоювання позиції щодо курсу на вступ в ЄС та НАТО. Бо членство в НАТО - це наше життя, а в ЄС - краще життя!

Докладно дивіться у відео: https://youtu.be/o7g0fws3Qy4?si=-qEJZkpBoOQZzEZ2
10.12.202417:24
Кілька тез з вчорашньої розмови на Прямому:

⁃ Наші стратегічні партнери констатують, що наразі українська влада немає чіткого бачення реалістичної стратегії припинення війни.
⁃ Відсутність будь-якої реакції на План Перемоги, який був представлений партнерам понад місяць тому, свідчить про те, що документ не відіграє ту роль, яка на нього покладалася.
⁃ Вчора вперше на високому рівні з української сторони пролунала теза про «заморозку» війни.
⁃ Не бійтесь «Мінськ-3», а бійтеся «Стамбул-2». В свій час Мінські домовленості будувалися на 5 «червоних лініях»:
◦ Жодного компромісу щодо суверенітету, незалежності і національної ідентичності України;
◦ Жодного компромісу щодо територіальної цілісності України;
◦ Жодного компромісу щодо Збройних сил України і їх здатності боронити наш суверенітет;
◦ Жодного компромісу щодо санкцій проти агресора;
◦ Жодного компромісу щодо членства України в ЄС та НАТО.
⁃ Наразі ми переживаємо чергову ескалацію на фронті. Росія намагається захопити якомога більше територій до наступного року для того, щоб підійти до переговорного процесу з більшими окупованими територіями.
⁃ Скоріше за все формат Рамштайну буде завершений і його останнє засідання відбудеться в січні. Саме такими є сигнали від команди Трампа.
⁃ Європа має брати більше відповідальності за мир та безпеку в Європі і зокрема в Україні. На сьогодні в Європі немає лідера у питанні забезпечення безпеки та стабільності європейського континенту.

Більше дивіться у відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=CdPM_CLzgqA
05.11.202409:29
Вчора на Прямому говорили про найактуальніші питання та події минулого та цього тижня:

1. Допомога Україні.
Американські партнери з обуренням сприйняли заяву Зеленського про те, що Україна отримала лише 10% обіцяної допомоги. Такі заяви від країни, яка є залежною в своїй обороноздатності, неприпустимі. Хоча за три роки ми могли б більше зробити для розбудови власного оборонно-промислового комплексу. На жаль, до сих пір покладаємось на підтримку наших західних партнерів і повинні бути їм вдячними.
Цього тижня в Україну прибув керівник Генінспекції Сполучених Штатів - особа, яка перевіряє наскільки ефективно використовується і грошова, і матеріальна допомога. Це свідчить про те, що американська сторона досить ретельно слідкує за тим, наскільки ефективно використовуються гроші американських платників податків. Після виборів Президента США американська сторона не припинить нам допомагати, але в яких обсягах і на яких умовах буде ця підтримка, покаже час. Потрібно активізувати роботу з європейськими партнерами. Немає належної роботи на азійському треку, зокрема з Південною Кореєю.

2. Щорічний звіт Єврокомісії про розширення.
Якщо Україна ставить собі за мету членство в ЄС через 30-40 років, то звіт, безперечно, позитивний. Але якщо амбіція України, як про це заявляють українські очільники, бути готовими стати членом ЄС через 2 роки, то звіт- провальний для Києва. У цьому документі, в першу чергу, звертається увага на базові речі, fundamentals - основи демократії і європейських цінностей.

3. Вибори президента Молдови та перемога Майї Санду.

4. Вибори президента США. Ми маємо поважати будь-який вибір американського народу. За будь-якого результату для нас важливо зберегти двопартійну підтримку в Сполучених Штатах. Нам слід робити все для того, аби наша безпека та безпека Європи не залежала лише від виборчих процесів в США.

Дивіться відео за посиланням: https://youtu.be/mLLAS5TPcY0?si=UAkgbsj2y_XFK9bF
24.09.202407:36
Розпочався візит Зеленського до США.
Що нас чекає?
Одна з ключових подій візиту - це презентація так званого «плану перемоги» Зеленського як діючому Президенту США, так і обом кандидатам на цю посаду. Досі про зміст документа нічого, крім чуток в пресі, невідомо. Складається враження, що переговори ведуться через ЗМІ. А тим часом відкритих питань щодо цього документу багато.
Чи корелюється цей план миру із Стратегією перемоги України, яку раніше Байден передав на розгляд Конгресу США?
Як він співвідноситься з «формулою миру»? Навіщо цей план Харріс і Трампу напередодні виборів?
Чи отримає Україна запрошення щодо членства в НАТО вже цієї осені?

Про ці та інші питання говорили на Прямому, дивіться у відео: https://www.youtube.com/watch?v=1k6-o6bk19c
18.02.202518:09
Зустріч в Ер-Ріяді: перші висновки (продовження)

Тренд на Стамбул-2: Очікувано, зустріч в Ер-Ріяді не змінила жодних наративів російського агресора. Там і далі говорять мовою ультиматумів та несприйняття України як рівноправного учасника майбутніх домовленостей та врегулювання. Витоки про нібито “погоджену умову” щодо проведення виборів в Україні каже про те, що Київ сприймається не як субʼєкт, а обʼєкт домовленостей. Звідси і незмінні твердження російської сторони про неможливість територіальних обговорень, загрозу намірам Києва і далі прагнути членства в НАТО, неприйнятність для Кремля будь-яких варіантів розміщення в Україні миротворчих сил. Якщо позиції росії дивуватися не доводиться, то перші коментарі американської сторони не варто пропускати без реакції. Дипломатичної реакції. Йдеться про “неминучі компроміси”, до яких, за словами Вашингтону, слід готуватись і Україні. Києву слід одразу зафіксувати чіткі межі компромісів, які не можуть включати позиції, від яких залежить незалежність, суверенітет, безпека, ідентичність і майбутнє України.

Вкрай небезпечним є те, що в американському прес-релізі за підсумками перемовин Вашингтоном офіційно вживається термін “конфлікт в Україні”замість “агресивна війна росії проти України”, як це було раніше. Це принципово важлива зміна, яка може призвести як до перегляду позицій щодо міжнародно-правової відповідальності росії, так й її кваліфікації як країни-агресора з усіма відповідними наслідками. А там - і повернення до “business as usual”, чого допустити не можна.

Підхід адміністрації Трампа є в цілому зрозумілим. Йдеться про спробу вийти з українсько-російського “гамбіту” з мінімальними втратами. Українській стороні слід чітко розуміти логіку дій Вашингтону для того, щоб у вирішальний момент не опинитися наодинці з десятком підписаних угод про так звані “гарантії безпеки”, в тому числі із США, в яких, як ми і наголошували, немає ані “гарантій”, ані “безпеки”. Яка б не була майбутня домовленість (якщо вона звісно відбудеться, адже російська сторона зробить все можливе для того, щоб перетворити дипломатичний трек на ще одне поле бою), її головним елементом має бути чіткий та ефективний механізм забезпечення її неухильного виконання.
27.01.202512:05
Сьогодні на Радіо НВ говорили про те, як трактувати заяви Трампа та які можуть бути майбутні переговори щодо припинення війни в Україні.

Трамп - це людина, яка більше довіряє власному сприйняттю, власній інтуїції. Його заяви - це його особисте ставлення і до України, і до українського президента.
Ці заяви свідчать про те, що за 2,5 місяці після обрання Трампа Президентом США українській владі так і не вдалося встановити ефективний діалог щодо завершення війни та стосовно американсько-українських відносин. Все більше ігнорується принцип «нічого про Україну без України». Трамп все більше схиляється до пріоритетності діалогу з путіним. Після інаугурації так і не доїхав до України Кіт Келлог, який поки займається врегулюванням через ЗМІ, а не за столом перемовин. У Вашингтоні проходять масові звільнення чиновників, які напряму займалися українським питанням. Відбулося призупинення всієї допомоги Україні, в тому числі через інструменти USAID.

Нам необхідно наполегливо працювати над контактами з американською стороною на всіх рівнях на користь України. При цьому слід залучити до цього всіх, хто має контакти і досвід спілкування з республіканським табором, у тому числі через інструменти парламентської дипломатії.

Наразі в Адміністрації Трампа працює робоча група, яка напрацьовує варіанти та сценарії для припинення війни між Україною та росією. Завершення цієї кривавої війни - це щире бажання Трампа, але які будуть умови? Наскільки вони будуть відповідати інтересам України? І тут ми маємо чітко доводити, що не можна ставити на одну дошку інтереси жертви та агресора. У пресі вже лунають можливі умови перемирʼя. Однією з умов, ймовірно, стане проведення виборів в Україні та перезавантаження влади.

Щодо можливих перемовин з росією, то я вважаю, що вони відбуватимуться на двох рівнях:
⁃ глобальний, на рівні країн, зокрема США, росія та Китай. Зараз Європейський Союз бореться за своє місце за цим столом переговорів. Другий рівень - українсько-російський трек.

Повністю відео розмови дивіться за посиланням https://youtu.be/xX77nhy0y2I?si=BNn5TuKiVquaN0Mq
27.12.202409:31
Зовнішньополітичні підсумки 2024 року

Завершується 2024 рік, наповнений мріями та розчаруваннями, перемогами та невдачами, стратегіями та планами. Ми спробували дати суб’єктивні оцінки зовнішньополітичним підсумкам року, що минає. Ось наша дванадцятка зовнішньої політики:

1. Дипломат року - Збройні Сили України.
2. Надія року - літаки Ф-16 та далекобійні ракети.
3. Розчарування року - Вашингтонський саміт НАТО.
4. Перемога року - офіційний початок переговорів про вступ України до Європейського Союзу.
5. Невдача року - боротьба за Глобальний Південь.
6. Оптиміст року - Еммануель Макрон.
7. Джокер року - Дональд Трамп.
8. Звільнення року - Дмитро Кулеба.
9. Прогрес року - виробництво новітньої зброї західного зразка в Україні.
10. Креатив року - кошти з прибутків від російських заморожених активів.
11. Шоу року - Саміт Формули миру.
12. План року - Механізм ЄС щодо підтримки України (Ukraine Facility) на 50 млрд євро.
15.11.202408:46
На 5 каналі обговорювали такі актуальні питання:

⁃ Формування адміністрації Трампа. Логіка призначень проста: лояльність до глави держави. Ми маємо зосередитися на тому, наскільки нові призначення та нова політика Білого дому будуть допомагати нам виграти війну. Очікуємо на оголошення кандидатури спеціального представника з питань України.
⁃ Фінальні тижні роботи Адміністрації Байдена. Сподіваємось на проведення зустрічі «Рамштайн» на рівні глав держав та посилення військової підтримки.
⁃ Безпекове дорослішання Європи. Має бути певна автономність дій наших європейських партнерів, в тому числі щодо озброєння України та надання далекобійних ракет.
⁃ Корейське залучення у війну. Інтерес Північної Кореї - отримання бойового досвіду. У свою чергу ми маємо активізувати роботу з Південною Кореєю, залучати їхніх військових радників, інструкторів, працювати над отриманням озброєння, ракет, боєприпасів. Вже давно назріла необхідність особистої зустріч глав держав для обговорення ситуації, що склалася. У цілому потрібно активізувати роботу на азійському напрямку, можливо призначити Спецпредставника для роботи не лише з Південною Кореєю, а й з країнами азіатського регіону.
⁃ Ключова директива Трампа щодо України: припинення війни. Нам потрібно зробити так, щоб це відбулося на якомога вигідних для нас умовах. Це і є мистецтво вишуканої та ефективної дипломатії.

Відео розмови дивіться за посиланням: https://youtu.be/GqhLR-fQrS4?si=td5MD5kMMI_L_iQW
22.10.202407:22
«План Перемоги» - основна тема етеру на Прямому.

Нарешті через півтора місяця «підігріву» він був презентований українському суспільству. Документ, який містить багато пунктів і в основному завдання для наших союзників. Тішить, що першим пунктом та його серцевиною є запрошення України до НАТО.

На жаль, в плані немає, що Україна має зробити, аби цю перемогу здобути. Які ж дії ми могли би включити:
⁃ дієва боротьба з корупцією;
⁃ дії для стабілізації ситуації на фронті;
⁃ інтеграція оборонно-промислового комплексу України до Євроатлантичної системи ОПК, залучення інвестицій та розбудова власного виробництва;
⁃ економічні заходи, які мають бути спрямовані на мобілізацію економіки для перемоги. А це не лише скорочення витрат, що не повʼязані з підтримкою ЗСУ, але й реформи для розвитку держави (наприклад, продовження проведення реформи корпоративного управління, децентралізації);
- зміцнення демократичної стійкості держави (верховенство права, парламентський плюралізм, свобода слова, незалежність антикорупційних структур);
⁃ нейтралізація російської «пʼятої колони», боротьба з дезінформацією;
⁃ активізація роботи з українцями за кордоном, турбота про українців, які постраждали від війни;
⁃ посилення міжнародної довіри до України;
⁃ членство в ЄС та НАТО. Запрошення України до Північноатлантичного альянсу - це лише перший обовʼязковий крок на цьому шляху.

Більше дивіться відео за посиланням https://www.youtube.com/watch?v=YPOQ7dhb1cc
20.09.202414:21
Сьогодні на Радіо НВ говорили про:
⁃ візит Зеленського до США і те, яким він буде. Що можемо очікувати від зустрічей з Джо Байденом, Камалою Гарріс, Дональдом Трампом і про що буде розмова з Трампом.
⁃ другий український Саміт миру, де і коли він відбудеться, і що саме буде обговорюватися на цьому заході.
⁃ план перемоги України і що він може включати.

Дивіться у відео https://www.youtube.com/watch?v=UcV7kGnzA_o
Көрсөтүлдү 1 - 24 ичинде 54
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.