Зустріч в Ер-Ріяді: перші висновки
Ніщо не вказувало на те, що зустріч в Саудівській Аравії одразу принесе гарні новини для України. Як в цілому правильно відзначили в американській делегації, “одна зустріч та один дзвінок” - це ще недостатньо для остаточного розвʼязання війни росії проти України. Для цього недостатніми будуть ані 4,5 години проведені в Ер-Ріяді, ані десятки годин, які ще доведеться провести сторонам за столом перемовин. Отже, важливими є не кількість та тривалість перемовин і дзвінків. Критичним є зміст та якість перемовин, які ще до вчора здавалися неймовірними по відношенню до агресора і міжнародного злочинця. А нині є даністю та цілковито новою обставиною, яку слід визнати і зробити правильні висновки на майбутнє.
Провал української дипломатії: Це слід зафіксувати як доведений факт. Чому допустили, щоб зустріч відбулася без України? Чому не було досі проведено зустріч з українською стороною в аналогічному форматі: глави зовнішньополітичних відомств і радників з питань нацбезпеки? Якщо перший дзвінок Президента Трампа путіну можна було ще сприйняти як непорозуміння, то прямі контакти з путінською командою і оголошене фактичне зближення Вашингтона і Москви - це вирок українській дипломатії. Змінювати підходи слід невідкладно, якщо все ще хочемо потрапити за стіл перемовин на рівних ролях, а не на другорядних. Емоційна дипломатія, якій дозволено обвинувачувати партнерів і союзників та приймати імпульсивні рішення, має поступитися професійному підходу, фаховості та розсудливості.
Кінець ізоляції Росії та Путіна: Протягом останніх 10 років одним з визначальних елементів захисту національних інтересів України була міжнародна ізоляція російського агресора. Перші санкції, запроваджені ще у 2014 році, були далекими від ідеальних. Проте започаткований процес посилював тиск планомірно і незворотньо. Вигнання росії з Групи восьми стало потужним ударом по реноме путіна, як і багато подальших рішень, включно з обмеженнями у сфері енергетики, торгівлі, фінансах та банківській сфері, високих технологіях, і не лише. Після зустрічі в Ер-Ріяді цей запас міцності вже не є недоторканим, а розмови про зустріч президента Трампа з путіним збільшують загрози згортання напрацювань попередніх років. У разі виходу з ізоляції, тиск на росію зменшиться у рази, з відповідними наслідками для позицій України. Чи можна було цього уникнути? Цілком, якби міжнародна активність України в останні роки, а надто з осені 2023 року, відбувалася на засадах єдності та солідарності.