Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Верховний Суд avatar

Верховний Суд

Мыйзам
Правові висновки Верховного Суду
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
ОрдуУкраїна
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаЛют 06, 2025
TGlistке кошулган дата
Черв 23, 2023

Рекорддор

09.04.202523:59
19.1KКатталгандар
30.09.202323:59
800Цитация индекси
11.01.202423:59
6.7K1 посттун көрүүлөрү
17.03.202513:35
5.8K1 жарнама посттун көрүүлөрү
04.08.202323:59
4.39%ER
11.01.202423:59
42.56%ERR

Верховний Суд популярдуу жазуулары

01.04.202507:37
Закриття кримінального провадження у зв’язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності за ініціативою та згодою особи, яка притягується до кримінальної відповідальності, не зобов’язує суд констатувати факт вчинення цією особою кримінально караного діяння – ККС ВС
 
Такого висновку дійшов Касаційний кримінальний суд у складі Верховного Суду за результатом розгляду справи № 712/8174/23.
 
Детальніше
 
17.03.202512:45
Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, шляхом її звільнення – КАС ВС
 
Про це зазначив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у справі за позовом військовослужбовця до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини про визнання протиправними дій щодо призову і зобов’язання прийняти рішення про звільнення зі служби.
 
Детальніше
24.03.202514:12
Згода батька на позбавлення його батьківських прав і свідоме ухилення від виконання батьківських обов’язків щодо малолітньої дочки є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав – КЦС ВС
 
Свідоме, тривале (близько п'яти років) ухилення батька від виконання батьківських обов'язків щодо виховання малолітньої дитини, що призвело до відсутності психоемоційного зв'язку між батьком та дитиною, заяви останнього про позбавлення його батьківських прав стосовно дитини, адаптованість дитини до відносин у сім’ї з новим чоловіком матері є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав.
 
Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.
 
Детальніше
 
14.03.202512:04
​​Проведення судового засідання під час повітряної тривоги за відсутності сторін є порушенням їхніх прав на участь у судовому розгляді та підставою для скасування судового рішення – КЦС ВС

Суд має вирішити питання про відкладення розгляду справи, якщо на початок судового засідання триває повітряна тривога, та виходити з того, що відсутній учасник справи не з'явився в судове засідання з об’єктивних і поважних причин, якщо немає клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду.

Детальніше тут.
08.04.202512:20
При визначенні способів участі батька у вихованні дитини, яка перебуває за кордоном, суд може відстрочити виконання рішення в частині особистих зустрічей до закінчення воєнного стану, передбачивши спілкування в режимі відеозв'язку – КЦС ВС
 
Тимчасовий виїзд дитини за кордон не повинен використовуватися як спосіб обмеження прав батька на спілкування з дитиною, яке має реалізовуватися задля підтримки родинних зв’язків та емоційного контакту малолітньої дитини з батьком.
 
Такий висновок зробила колегія суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду.
 
Детальніше
02.04.202514:26
При вирішенні спорів щодо стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) за періоди до і після 19 липня 2022 року (дата набуття чинності змін до ст. 233 КЗпП України) необхідно застосовувати різні підходи до обчислення строків звернення до суду, а також враховувати положення п. 1 гл. ХІХ «Прикінцеві положення» КЗпП України – КАС ВС
 
Вирішуючи питання щодо застосування ст. 233 КЗпП України в частині строку звернення до суду з вимогами про стягнення заробітної плати (грошового забезпечення) у справі за позовом особи до військової частини про визнання дій та бездіяльності протиправними, cудова палата з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян КАС ВС дійшла важливих висновків.
 
Детальніше
08.04.202514:23
Апеляційний суд наділений правом зупинити провадження у справі у випадку перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку (п. 7 ч. 1 ст. 228 ГПК України) – ВП ВС
 
Обмеження переліку підстав, з яких суд має право або зобов’язаний зупинити провадження у справі на стадії розгляду справи по суті (ч. 3 ст. 195 ГПК України, ч. 3 ст. 210 ЦПК України та ч. 3 ст. 193 КАС України), підлягають застосуванню лише в разі розгляду справи в порядку загального позовного провадження судом першої інстанції та не поширюються на апеляційне і касаційне провадження справ, які розглядаються у спрощеному порядку.
 
Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду.

Детальніше
07.04.202513:28
Огляд судової практики Верховного Суду про відкриття матеріалів іншій стороні (актуальна практика)
 
В огляді відображено важливі правові позиції про доступ до матеріалів іншої сторони як елемент справедливості судового розгляду, про виконання обов’язку відкриття матеріалів іншій стороні та достатній час для вивчення відкритих матеріалів і підготовки позиції.
 
Також приділено увагу процедурним питанням, зокрема повідомленню про завершення досудового розслідування, підтвердженню протилежній стороні факту надання доступу до матеріалів.
 
Видання стане в пригоді фахівцям у сфері кримінального права та процесу, а також тим, хто цікавиться зазначеною проблематикою.
 
10.03.202510:49
У разі часткового накладення земельної ділянки, яка перебуває у власності фізичної особи, на смугу відведення залізниці належним способом захисту права є витребування тієї частини земельної ділянки, яка накладається – ВП ВС
 
У разі, якщо на земельну ділянку, що перебуває в постійному користуванні АТ «Укрзалізниця», частково накладається земельна ділянка, надана у власність фізичної особи, належним способом захисту права АТ «Укрзалізниця» є витребування тільки тієї частини земельної ділянки, що накладається на смугу відведення залізниці.
 
Визнання недійсним рішення органу місцевого самоврядування, яким передано земельну ділянку у власність фізичної особи, та державного акта на право власності на земельну ділянку, не приведе до відновлення порушених прав та інтересів позивача. 
 
Такі висновки зробила Велика Палата Верховного Суду.
 
Детальніше тут.
11.03.202511:18
​​Об’єднана палата ККС ВС сформулювала важливі правові висновки щодо правових наслідків порушення правил підсудності та порядку оскарження рішення за наслідками перегляду за нововиявленими обставинами
 
1️⃣ Кримінальне провадження, що надійшло до суду з порушенням правил підсудності, передається на розгляд іншого суду в порядку, передбаченому частинами 2 та 3 ст. 34 КПКУкраїни, якщо таке порушення виявлено до початку судового розгляду
 
У разі виявлення обставин, що можуть вплинути на визначення підсудності, після початку судового розгляду продовження розгляду справи судом, який розпочав такий розгляд, не становить «порушення правила підсудності», зазначеного в п. 6 ч. 2 ст. 412 КПК України, і не є підставою для скасування судових рішень.
 
Такого висновку дійшла ОП ККС ВС за результатами розгляду справи № 357/10207/21.
 
2️⃣ Рішення за наслідками перегляду за нововиявленими обставинами може бути оскаржене в порядку, передбаченому КПК України, для оскарження того рішення, перегляду якого вимагала зацікавлена особа
 
Ухвала слідчого судді може бути переглянута слідчим суддею під час досудового розслідування за нововиявленими обставинами, зазначеними в ч. 2 ст. 459 КПК України, коли вона безпідставно обмежує конституційні права та свободи людини і її подальша чинність суперечитиме меті здійснення кримінального судочинства, а також якщо вона не втратила законної сили внаслідок спливу строку її дії або внаслідок її виконання та відсутні інші засоби правового захисту цих прав і свобод (апеляційне оскарження, періодичний перегляд, нове звернення тощо).
Такого висновку дійшла ОП ККС ВС за результатами розгляду справи № 991/7253/23.
 
Детальніше
03.04.202512:42
Предметом касаційного оскарження не може бути постанова суду апеляційної інстанції, якою скасовано ухвалу суду першої інстанції, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, та направлено справу для продовження розгляду до суду першої інстанції – ОП КАС ВС
 
Постанова суду апеляційної інстанції, прийнята за результатом перегляду ухвали суду першої інстанції, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі (зокрема, ухвал про повернення заяви позивачеві (заявникові), відмови у відкритті провадження у справі, залишення позову (заяви) без розгляду, закриття провадження у справі), якою така ухвала була скасована, а справа направлена до суду першої інстанції для продовження розгляду, не може бути предметом касаційного оскарження.
 
Такий висновок зробила об’єднана палата Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СГП "ЛЬВІВСЬКЕ"» до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним і скасування рішення, зобов’язання вчинити дії.
 
Детальніше
25.03.202507:34
Актуальна судова практика Великої Палати Верховного Суду щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (ВККС).
 
До вашої уваги – оновлений дайджест, у якому зібрано найсвіжіші правові висновки ВП ВС, відображені в рішеннях, внесених до ЄДРСР станом на 1 лютого 2025 року.
 
Дайджест доповнений важливими правовими висновками ВП ВС щодо проведення кваліфікаційного оцінювання суддів та кандидатів на посаду судді, проведення конкурсного добору на посаду судді місцевого суду (оголошення конкурсу, відмова в допуску до участі в доборі, припинення участі в доборі, відмова в наданні рекомендації ВРП про призначення на посаду судді), на посаду судді апеляційного суду, надання рекомендацій про переведення суддів з одного суду до іншого.
 
Окрім цього, дайджест містить аналіз судової практики щодо виконання повноважень ВККС (обчислення строку повноважень члена ВККС на посаді, внесення ВРП подання про звільнення члена ВККС), а також щодо надання ВККС інформації за запитом, зокрема копій бланків відповідей тестування та практичних робіт кандидатів у судді тощо.
 
Дайджест не лише відображає останні тенденції судової практики, а й демонструє комплексний огляд підходів ВП ВС до вирішення складних правових питань, що виникають у сфері суддівського добору, кваліфікаційного оцінювання та переведення суддів.
11.03.202513:36
Правові висновки ОП ККС ВС щодо рішень, які мають ухвалюватись апеляційним судом у разі зміни, повного або часткового скасування вирокусуду першої інстанції, а також щодо того, чи зміни, внесені постановою КМУ до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, є змінами до закону про кримінальну відповідальність
 
Апеляційний суд зобов’язаний постановити свій вирок у разі повного або часткового скасування вироку суду першої інстанції лише у випадках, передбачених ч. 1 ст. 420 КПК України
 
В інших випадках рішення про зміну вироку суду першої інстанції, у тому числі в частині зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання, може бути постановлено у формі ухвали.
 
Такого висновку дійшла об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи № 359/2693/23.
 
Зміни, внесені постановою КМУ від 24 травня 2024 року № 653 до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою КМУ від 6 травня 2000 року № 770, не є змінами до закону України про кримінальну відповідальність і відповідно до ст. 5 КК України та ст. 58 Конституції України не мають зворотної дії в часі
 
Постанова КМУ від 24 травня 2024 року № 653 «Про внесення змін до переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів» є підзаконним нормативно-правовим актом, а не законом про внесення змін до КК України, та/або до кримінального процесуального законодавства України, та/або до законодавства України про адміністративні правопорушення, а тому відповідно до вимог ч. 6 ст. 3 КК України цією постановою не вносилися зміни до законодавства України про кримінальну відповідальність.
 
Такого висновку дійшла об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду за результатами розгляду справи № 552/4770/19.
 
Детальніше
20.03.202507:42
​​Чи є дифамацією оприлюднення в мережі «Фейсбук» критичного допису про діяльність поліцейських під час виконання ними своїх обов’язків: позиція ЄСПЛ

ЄСПЛ не встановив порушення ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод у справі TOTH AND CRIȘAN v. ROMANIA (№ 45430/19).

Детальніше
21.03.202508:31
​​Огляд судової практики ККС ВС за лютий 2025 року

Пропонуємо до вашої уваги черговий огляд судової практики Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду.

В огляді відображено важливі правові позиції та висновки з
кримінального і кримінального процесуального права, що містяться в постановах ККС ВС, ухвалених у лютому 2025 року, які матимуть значення для формування єдності судової практики. Серед цих висновків слід виокремити такі.

У сфері кримінального права зроблено висновки про те, що:

– факт наявності або відсутності певних домовленостей чи
контактних зв’язків службової особи з іншою фізичною чи юридичною особою, яка отримала неправомірну вигоду, не має кримінально-правового значення для кваліфікації дій службової особи за відповідною частиною ст. 364 КК України. Кримінальна відповідальність за зловживання владою або службовим становищем за ст. 364 КК України настає і в тому разі, якщо службова особа діяла в інтересах третьої особи без доведення до відома такої особи відомостей про зміст і характер своїх дій;

– зміни, внесені постановою КМУ від 24 травня 2024 року №653 до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою КМУ від 6 травня 2000 року № 770, не є змінами до закону України про кримінальну відповідальність і відповідно до ст. 5 КК України та ст. 58 Конституції України не мають зворотної дії в часі.

У сфері кримінального процесуального права акцентовано, що:

– період ознайомлення сторони обвинувачення з матеріалами, відкритими стороною захисту в порядку, передбаченому ст. 290 КПК України, не впливає на перебіг строку досудового розслідування, передбаченого ст. 219 КПК України, і не зупиняє його;

– апеляційний суд зобов’язаний постановити свій вирок у разі повного або часткового скасування вироку суду першої інстанції лише у випадках, передбачених ч. 1 ст. 420 КПК України. В інших випадках рішення про зміну вироку суду першої інстанції, у тому числі в частині зарахування строку попереднього ув’язнення у строк покарання, може бути постановлено у формі ухвали;

– кримінальне провадження, що надійшло до суду з порушенням правил підсудності, передається на розгляд іншого суду в порядку, передбаченому частинами 2 та 3 ст. 34 КПК України, якщо таке порушення виявлено до початку судового розгляду. У разі виявлення обставин, що можуть вплинути на визначення підсудності, після початку судового розгляду продовження розгляду справи судом, який розпочав такий розгляд, не становить «порушення правила підсудності», зазначеного в п. 6 ч. 2 ст. 412 КПК України, і не є підставою для скасування судових рішень.

Упродовж лютого 2025 року ККС ВС сформулював також інші, не менш актуальні правові позиції, які висвітлено в огляді судової практики.
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.