Ох.
Відхилення дуже умовного «плану Трампа» вже на початках віщує нам продовження війни на виснаження.
У звʼязку з цим хочу повернути увагу до перспективи розташування європейських військ в Україні, про що говорили Стармер та Макрон. (За мотивами статті Александра Блая «The United Nations Emergency Force, 1956–1967: Past Experience, Current Lessons».)
1️⃣ Розташування миротворців часто заважає мирному врегулюванню війни і консервує його (Greig, The Peacekeeping-Making Dilemma). А в умовах, коли Європа тільки розбирається, що робити далі, для нас то небезпека.
2️⃣ На додачу, зважаючи на російський спротив їх розміщенню, Трамп теж виступатиме проти. Потрібна якась колективна сила гравців, які домовляться і з росіянами, і з американцями, що або ці миротворці будуть, або буде непереливки. Хто на цю човникову дипломатію наважиться? Бо сторони, яка буде прийнятною для всіх (як Канада у ʼ56 році), нема. То що, Китай, який утримується на голосуваннях в ООН, як та ж Канада в 50-х?
3️⃣ Європейці говорять тільки про те, що спочатку має бути мир, а потім ми військами забезпечимо його підтримання. А на яких умовах мир? Хто визначить його умови? Якими засобами? І ще: чи погодяться США дати гарантії безпеки цим миротворцям, як Лондон і Париж хочуть?
4️⃣ У випадку з Єгиптом та Ізраїлем ніхто не був готовий говорити про мир — тільки про припинення вогню, з чим усі погодилися і що стало базовою концепцією миротворчості. Схоже, так буде і в нашому випадку. Плюс у тім, що не капітулюємо і буде час завдяки миротворцям розвиватися. Мінус у тому, що це тимчасове рішення. Та й Трампа треба буде переконати, що на період його президентства воно працюватиме.
5️⃣ Якщо таки переконати всіх у необхідності миротворців, чи готові ми, що їхній склад буде змішаним, як на Близькому Сході? (Тобто складатиметься не лише з дружніх до нас європейців). Плюс ще може виникнути потреба у створенні комітету, який затвердить роль миротворчих сил і їхній склад. Кого запрошувати до цього комітету? Ми готові дипломатично працювати над цим із Китаєм? Совєти та американці були готові погоджувати це свого часу з Єгиптом як два ключові гравці. Трамп — навряд чи готовий.
6️⃣ Просто нагадую, що коли США і СРСР в ʼ56 голосували разом у Радбезі, Франція та Британія були проти і захищали Ізраїль. Зараз у цій трійці замість Ізраїлю ми. Але чи стане сміливості і сили європейським грандам, особливо враховуючи Китай? Знов простір для включення КНР у розрахунок. Бо в ʼ56 Париж і Лондон зазнали невдачі.
7️⃣ Якщо зараз хтось і грається в триангуляцію за Кіссинджером, то це росія (добрі відносини і зі США, і з Китаєм, тоді як між Вашингтоном і Пекіном незгода). Білому дому треба це зрозуміти.