«Україна для українців, і доки хоч один ворог-чужинець лишиться на нашій території, ми не маємо права покласти оружжя.»
31 березня 1873 року народився чоловік, якого заслужено вважають батьком українського націоналізму — Микола Міхновський. Представник козацького роду, своїми вкрай радикальними та войовничими ідеями Міхновський надав розмаху українській політичній думці, спричинивши еволюцію українофільства до рівня націоналізму. Він був одним з засновників Революційної української партії, з якої йому з конфліктом довелося піти через його жорсткість в ідеях.
Він прямо і голосно називав конкретні народи-вороги та народи-поневолювачі, і активно практикував акції прямої дії, у яких кувалася безкомпромісність, невідступність та самовідданість націоналізму. Миколу Міхновського часто звинувачували у «шовінізмі», але сьогодні ми його згадуємо, його іменем названо сотні вулиць та бульварів, йому встановлено десятки пам'ятників, що лише доводить правоту його «шовінізму».
«Ми виголошуємо, що ми візьмемо силою те, що нам належить по праву, але віднято в нас теж силою. Наша нація довго нездужала, але нині вже стає до боротьби. Ніч була довга, але ранок наблизився, і ми не допустимо, щоб проміння свободи усіх націй заблищало на наших рабських кайданах: ми розіб'ємо їх до схід сонця свободи. … Ми не хочемо довше зносити панування чужинців, не хочемо більше зневаги на своїй землі. Нас горстка, але ми сильні нашою любов'ю до України!»
Діяльність Міхновського не обмежувалася словами — бойове крило Української народної партії, члени якої називали себе націонал-соціалістами, вело постійну боротьбу атаками терору, такими як підриви пам'ятників поневолювачам та окупантам. Міхновський був також одним з перших організаторів сучасної української армії, від березня 1917 року він став одним з організаторів Українського військового клубу імені гетьмана Павла Полуботка.
Автор маніфесту «Самостійна Україна», творець організації «Оборона України», організатор першого військового повстання українців проти Російської імперії, організатор перших підрозділів української армії. Життя Миколи Міхновського було суцільною низкою випробувань сили волі і міцності переконань, але він пройшов свій шлях до кінця, як борець, чиї заповіді лишаються актуальними й сьогодні.
☠️ @vallholl