Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Инсайдер UA
Инсайдер UA
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Инсайдер UA
Инсайдер UA
Сократ би зацінив avatar

Сократ би зацінив

Тут буде антична історія без занудства: греки, римляни, філософія, життя стародавніх мемщиків і трохи іронії
Tiktok - https://shorturl.at/kYCsL
Youtube - https://shorturl.at/ZwdKl
Instagram - https://shorturl.at/Bc0h5
Зв'язок - @dmytro0585
TGlist rating
0
0
TypePublic
Verification
Not verified
Trust
Not trusted
Location
LanguageOther
Channel creation dateApr 16, 2025
Added to TGlist
Apr 22, 2025
Linked chat

Records

07.05.202523:59
322Subscribers
26.04.202520:20
700Citation index
02.05.202509:15
222Average views per post
19.05.202522:06
0Average views per ad post
29.04.202518:00
16.85%ER
03.04.202521:21
440.91%ERR
Subscribers
Citation index
Avg views per post
Avg views per ad post
ER
ERR
APR '25APR '25MAY '25MAY '25MAY '25

Popular posts Сократ би зацінив

Чому римські дороги були витвором мистецтва?

👉 Римські дороги розвивалися протягом цілого тисячоліття, 5 ст. до н.е - 5 ст. н.е., маючи сумарну відстань понад 120 000 км. Ці дороги збереглися навіть після розпаду Римської держави, ставши одним з найважливішим спадком цивілізації, навіть зараз багато вулиць зберегли шлях цих доріг!

👉 Найстарша дорога римська була "Via Appia", яка отримала назву від імені будівельника Клавдія Аппія Цекуса, римського цензора. Будова цієї, як і багатьох інших доріг, була зв'язана з військово-політичними поглядами та запевнення з'єднання між Південною Італією і в результаті з Грецією!

👉 Як же будували ці дороги? В творі "Silvae" латинського поета Стація в 1 ст. н.е. було описано процес будови дороги між Мондрагоне до Поццуолі:
Першим завданням було визначити напрямок дороги. Далі йшло виснажливе копання. Коли докопувались до твердого підґрунтя, порожнину засипали трьома-чотирма шарами матеріалу різного виду. Перший шар — велике каміння чи кругляк. Потім йшов шар гальки або плаского каміння, можливо, разом з бетоном. Зверху засипали спресований гравій чи розтрощене каміння.


👉 Взагалі було 4 типи доріг:
publicae, vicinales, privatae i militares.
Publicae були головними дорогами з високим навантаженням руху, vicinales - теж міські дороги, але з меншим значенням, які сполучали села. Privatae будувалися на території приватних осель, а militares будувалися військом в стратегічних цілях.

👉 Ширина доріг була стала, правило написано на 12 таблицях говорить, що дороги мали бути 8 стоп (2.37м.) в ширину на прямій лінії та 16 стоп (4.74м.) на повороті, вона мала дозволити легко просування двох середніх видів транспорту.

👉 В 29 році до н.е. Цезар Август поставив золоту колону на Форумі міста звану як miliarium aureum. На ній були написані відстані до найбільших міст від Риму. Зараз від неї залишилася тільки мармурова підстава.

Що ще вам цікаво було б дізнатися про Римську Державу?
Яке відношення мають давні Рим та Греція?

👉 Грецька держава утворилася ще в III тис. до н.е., хоча перші писемні згадки з'явилися тільки в VII столітті, зокрема з поемами Гомера, тому цей період вважають історичним. Наступні століття заслуговують на ще більше увагу так як у цей період отримали початок демократія, медицина, література і театр, музика, історія, наука і технології, скульптура, архітектура, спорт (Олімпійські ігри).

👉 Як ви вже знаєте з нашого 10-денного марафону, писемні згадки про Римську Державу датують заснуванням Республіки в V столітті до н.е. Перші століття Республіки стали успішним розвитком та розширенням держави, заснуванням римських законів, 12 таблиць, будівлею доріг, акведуків та розвитком політичного устрою.

👉 Період розквіту грецьких полісів був недовгим. У 431 р. до н. е. між Афінами та Спартою розпочалася боротьба за панування в Греції. В результаті Греція зазнала поразки.
У 338 р. до н. е. біля міста Херонеї відбулася битва Македонії і Греції. Битва була жорстокою і тривалою. Битва була жорстокою і тривалою. Втім грецьке військо зазнало нищівної поразки, та її землі стали частиною Македонії.

👉 В 3 столітті до н.е. між Римом і Македонією було три Македонські війни, які всі завершилися перемогою Риму. У 168 році Македонське царство припиниле існування, а Рим контролював всю територію Македонії і Греції. В 146 році почалося грецьке повстання проти Риму внаслідок якого воно було придушене, а Рим остаточно затвердив своє панування над балканським півостровом.

👉 Більшість римлян позитивно ставилася до грецької культури. Вони запозичували окремі її елементи, не відмовляючись від власних традицій.
Так, деякі представники римської еліти, як-от Сципіон Еміліан, намагалися поєднати римські та грецькі риси. Вони цікавилися філософією, але зберігали вірність релігійним обрядам. Отже, у цей період у Римі відбувається синтез елліністичних та місцевих традицій.

👉 Грецькі впливи сприяли розвитку римської культури, літератури, мистецтва. Водночас Рим зберіг свою політичну та соціальну систему. Тому можна говорити про взаємозбагачення двох цивілізацій.

Чи хотіли б побачити 10-денний марафон Грецької Держави? 👇
Одним з найвидатніших досягнень інженерного мистецтва є римські акведуки.

«Якщо ваша воля, порівняйте силу-силенну цих незамінних споруд, які несуть стільки води, з непотрібними пірамідами або ні до чого непридатними, хоча й відомими, витворами греків!»
— написав політичний діяч і доглядач міського водопроводу Рима Секст Юлій Фронтин.


👉 Акведуки - величезні споруди, які з річок подавали воду до міста.
Спочатку вода з джерела потрапляла в сам акведук, потім збиралася в резервуарах-кастелло і звідти надходила в місто по трубах. Їх вбудовували в арочні прольоти і закривали зверху – так вода залишалася чистою і відразу придатною до використання.

👉 Щоб прокласти такі канали через непростий рельєф Стародавнього Риму, потрібні були складні проекти і обчислення. Кращі інженери прораховували кінцеві точки водопроводу, розраховували нахил для напору, переносили це на карту і вибирали оптимальний маршрут з урахуванням ландшафту. За цим маршрутом встановлювалися дерев’яні палі. Якщо потрібно, рили тунелі, вирубували дерева і будували мости, щоб поступово дотягнути трубопровід до джерела.

👉 Таким чином по всьому Риму провели близько 350 км акведуків, і тільки деякі ховалися під землею – в основному, крізь гори. Щоб закрити канали використовували місцевий бетон, змішаний з вапном і вулканічним попелом. Завдяки цьому численні акведуки дожили до наших днів.
Перший акведук Аква Клавдія був збудований в 312 році до н.е. Він сягав 16 км.

Чи цікаво вам було б дізнатися про римські дороги?
ДЕНЬ 10: СПАДЩИНА РИМУ

👉 Під час пізньої республіки та більшої частини імперії Рим був домінуючою силою в усьому Середземноморському басейні, більшій частині Західної Європи та великих
територіях Північної Африки. Римляни володіли могутньою армією та були обдарованими у прикладному мистецтві права, управління, містобудування та державного мистецтва, але вони також визнавали та перейняли внесок інших стародавніх народів, особливо греків , значна частина культури яких була збережена завдяки цьому.

👉 Римська імперія була відзначена не лише своєю видатною армією — основою, на якій трималася вся імперія, — але й своїми досягненнями в інтелектуальних починаннях. Римське право , наприклад, було продуманою і складною структурою. Дороги Риму не мали собі рівних у стародавньому світі, вони були розроблені для відносно швидкого транспорту та пристосовані до різноманітних функцій: торгівлі, сільського господарства, доставки пошти, пішохідного руху та військових пересувань.

👉 Римські містобудівники досягли безпрецедентних стандартів гігієни за допомогою водопроводу, каналізації, дамб і акведуків. Хоча римська архітектура часто наслідувала грецькі стилі, вона була сміливо спланована та розкішно виконана. Тріумфальні арки відзначали важливі державні події, а знамениті римські лазні були побудовані для збудження почуттів, а також для очищення тіла.

👉 Латина, мова римлян, стала засобом для значної кількості оригінальних творів у західній цивілізації. Промови Цицерона , історії Лівія і Тацита , драматургія Теренція і, перш за все, поезія Вергілія — усе це частина спадщини Риму.

🙏🏻 Ось і настав кінець нашого марафону. Всім дуже дякую, хто був з нами на цьому шляху і щось дізнався про цю могутню імперію. Як автор цього каналу, хочу від себе додати, що історія Риму це не просто роки, різні правителі, війни та території. Для мене це щось неймовірне, щось таке, що надихає, заспокоює та сіє переживання одночасно.
Така могутня система хоч і зазнала краху, але проіснувала майже 2 тисячі років, пережила сотні війн та залишила нам спадщину, ціну якою неможливо оцінити.
Я хочу, щоб ця історія служила для нас всіх прикладом, що не важливо в якій ситуації ми є, завжди треба боротися, прагнути до процвітання і водночас залишатися вірним собі, друзям і допомагати іншим. Бо тільки такі правителі могли залишатися при владі на десятки років і їхні імена навіки закарбувалися в руїнах старого міста.
На південному сході Пелопоннесу розташована область Лаконія. Наприкінці ІІ тис. до н. е. Лаконіку завойовали дорійці. На берегах річки Еврот вони заснували місто Спарту.

👉 Завойовники утворили пануючий клас повноправних громадян – спартіатів. Місцеве населення було звернено у рабів-ілотів. Спартіати були зобов’язані займатися лише військовим мистецтвом та спортом. Землеробство, ремесла й торгівля стали справою іліотів та періеків – вільних жителів окраїнних районів Спарти.

👉 У 7-річному віці дітей віддавали до спеціалізованих шкіл. До 20 років спартіати проходили особливе навчання, яке виховувало у них витривалість, дисциплінованість, хоробрість. Потім до 60 років чоловіки несли військову службу. З метою підтримання єдності регулярно проводилися громадські трапези, на організацію яких щомісячно сплачувався податок.

👉 Вищий орган влади в Спарті – народні збори. У них брали участь лише повноправні громадяни-спартанці. На народних зборах приймали закони, вибирали посадових осіб та воєначальників, оголошували війну та підписували мирні договори. Проте закони не обговорювали, а лише приймали чи відхиляли. Свою згоду щодо закону чи кандидата на посаду спартанці виражали криком. Вибирали того, за кого найгучніше кричали.

👉 Провідну роль в управлінні Спартанською державою відігравала рада старійшин. Вона складалася із 28 осіб, не молодших за 60 років, обраних на народних зборах. До складу ради, крім них, входили двоє царів віком понад 30 років. Рада старійшин засідала щоденно: вона керувала державою, розглядала судові справи, могла відмінити будь-яке рішення народних зборів чи розпустити їх.

👉 Політична конкуренція між Афінами та Спартою полягала в змаганні за вплив на інші міста-держави. Афіни були відомі своїми демократичними інституціями, де всі громадяни мали можливість брати участь у прийнятті рішень. Спарта ж, навпаки, була олігархічною державою, де влада належала обмеженому колу осіб. Ця конкуренція пізніше загострилася у Пелопоннеську війну!

Чи цікаво було б дізнатися про війну між цими державами?
10-ДЕННИЙ МАРАФОН РИМСЬКОЇ ІМПЕРІЇ ПОЧАВСЯ!

ДЕНЬ 1: ЗАСНУВАННЯ РИМСЬКОГО ЦАРСТВА

👉 Римляни вважали себе нащадками Енея — славетного лицаря-героя. Після знищення ворогами його рідного міста Трої Еней урятувався. Приплив кораблем в Італію, і на берегах річки Тибр заснував нове царство.

👉 Пройшли століття і престол захопив Амулій. Він насильно відібрав владу в свого брата Нумітора, а його маленьких онуків-близнюків, синів Бога війни Марса, наказав утопити в Тибрі.

👉 Але кинутий на мілководді кошик з дітьми не потонув. Хвилями його прибило до берега поблизу пагорба Палатин. Тоді до річки підійшла величезна вовчиця, щоб напитися води. Почувши дитячий плач, вона не накинулася на близнюків, а пожаліла їх: облизала, обігріла своїм диханням і нагодувала молоком.

👉 А незабаром дітей побачив пастух і приніс їх додому. Пастух та його дружина назвали братів Ромулом і Ремом і виховали їх відважними та сильними юнаками. Поступово брати згуртували біля себе загони однодумців і підняли повстання проти царя-самозванця. Так Ромул і Рем повернули владу дідусеві Нумітору.

👉 Самі ж брати зі своїми родинами переселилися на берег Тибру — у ті місця, де їх урятувала вовчиця. Там на семи пагорбах вони вирішили закласти нову столицю свого царства, але під час сварки Ромул ударив Рема так сильно, що той упав мертвим. Засмучений брат поховав його на пагорбі Чорної вовчиці, біля якого знаходилася печера їхньої рятівниці.

👉 На пагорбі, де пролилася братня кров, і були зведені перші укріплення міста. Сталося це 21 квітня 753 року до нашої ери. Саме цю дату і вважають днем заснування Риму та початком Римського Царства, яке тривало до 509 року до нашої ери. В цей період правило 7 королів (рексів), останній з яких Луцій Тарквіній Гордий був повалений в 509 році за свою тиранію.

Tiktok
ДЕНЬ 9: ПОДІЛ ТА КРАХ ІМПЕРІЇ

👉 Після смерті Феодосія у 395 році держава була поділена між його синами: одинадцятирічний Гонорій став правителем західних земель, а вісімнадцятирічний Аркадій очолив східну територію, у середні віки за першою назвою своєї столиці вона дістала назву Візантія.

👉 Починаючи з V століття Західна Римська Імперія почала втрачати території: В 410 році Британію, Іспанію та північну Африку в 430 р. Гунська Імперія разом з Аттілою вторглися в Галлію і Італію в 450 р. У вересні 476 року Германський принц Одоакр захопив контроль над Римською армією в Італії. Вони змусили Ромула Августа зректися престолу та проголосили Одоакра королем Італії.

👉 З поваленням останнього імператора зникло саме поняття Західна Римська імперія. Корону та пурпурну мантію імператора відправили до Константинополя на знак того, що в Римі імператора більше немає.

👉 В Італії було утворено нове королівство — держава Одоакра. Напівпорожня й напівзруйнована столиця половини світу байдуже та незворушно поставилася до величезної історичної події — занепаду Західної Римської імперії, якою завершився найдовший відрізок історії людства — історія Стародавнього світу.

👉 Східна частина імперії, пізніше звана як Візантійська Імперія продовжила своє існування ще на тисячу років після розпаду західної частини, нарешті впала від атаки Османської Імперії
в 1453 році, назавжди закінчивши історію славетної Римської Імперії.
ДЕНЬ 7: КРИЗА III СТОЛІТТЯ ТА ДІОКЛЕТІАН

👉 Смерть Коммода завершила золотий вік Римської Імперії та призвела до занепаду.
Початок 3 століття зазнав економічної кризи через яку значно послабилася воєнна могутність імперії, особливо захист кордонів.

👉 Відчувши це, численні племена варварів почали активно нападати на римські землі з метою загарбання території та здобичі. На імперію зі сходу та півночі посунули германці, сармати, готи. З півдня — перси. Римська імперія опинилася в оточенні. Імперія опинилася в кризі на десятиліття.

👉 Відновлення Риму почалося за Правління Діоклетіана (284–305). Хоча це сталося ціною єдності. Усю імперію було поділено на 12 областей, керованих окремими управителями. Він розділив владу в так звану Тетрархію (чотиривладдя), поділивши її з Максиміаном. Пара генералів Галерія та Констація виступали в ролі заступників.
Діоклетіан і Галерій правили Східною Римською Імперією, інші двоє Західною.

👉 Впорядкувавши фінансові справи, він домігся зниження цін. Трохи налагодилися справи в армії. Діоклетіан поновив переслідування християн. Усе в державі було цілковито підпорядковано владі імператора, яка ґрунтувалася на силі армії та повній покорі підданих. Така особлива форма управління дістала назву домінат.

👉 Сам Діоклетіан більшу частину правління провів у своєму палаці-фортеці в Іллірії (на північному заході Балкан). За деякими даними, він сам укоротив собі віку в 305 році.
ДЕНЬ 4: КРИЗА РЕСПУБЛІКИ ТА ЮЛІЙ ЦЕЗАР

👉 Останнє сторіччя існування римської республіки насичене яскравими політичними подіями та кризами. Прірва між багатими та бідними збільшувалася, оскільки заможні землевласники витісняли дрібних фермерів із державних земель, а доступ до уряду все більше обмежувався для більш привілейованих класів. Спроби вирішити ці соціальні проблеми, такі як повстання Тіберія та Гая Гракха (133-123), закінчилися смертю реформаторів від рук їхніх опонентів.

👉 Згодом Гай Марій, простолюдин, чия військова доблесть підняла його на посаду консула в 107 році провів також військові реформи. та зуміг успішно відбити небезпечне для Риму нашестя племен тевтонів і кімврів. У 88 році Сулла вирішив зробити переворот проти правління Марія і направив ту армію, що готувалася до походу на схід проти самого Риму. Вперше в історії міста Рим був узятий римськими ж військами.

👉 У 74 відбулося повстання рабів під керівництвом Спартака. Але через брак чіткої мети та ідеї їхня боротьба закінчилася поразкою в 71 році.
У 70-60-і рр. до н. е. відбувається піднесення Гнея Помпея. Він брав участь в придушенні повстання Спартака та особливо прославився в боротьбі з середземноморськими піратами..

👉 У 44 році Юлій Цезар проголосив себе одвічним диктатором після того, як повстав проти Помпея.
Він запровадив купу економічних реформ. У 45 р. він ввів сонячний календар замість місячного, який було названо юліанським календарем.
Цезар був поблажливим і доброзичливим до всіх. Він дарував помилування всім ворогам, був відкритий до народу, щоб здобути його прихильність.

👉 Але згодом проти Цезаря визріла змова понад 60 сенаторів на чолі з Брутом і Кассієм. Змовники вважали, що Цезар хоче стати царем, що було заборонено на той час.
15 березня 44 до н.е. під час засідання в сенаті Цезаря було вбито заколотниками на очах сенаторів.
ДЕНЬ 6: PAX ROMANA ТА ІМПЕРАТОРИ РИМУ

👉 Правління Октавіана започаткувало знаменитий Pax Romana (Римський Мир) – два повних століття миру та процвітання. Він ввів різноманітні соціальні реформи, здобув численні військові перемоги та сприяв розквіту римської літератури, мистецтва, архітектури та релігії. Коли він помер, сенат підніс Августа до статусу бога, започаткувавши давню традицію піднесення кращих імператорів.

👉 Його династія Юліїв включала непопулярного Тіберія (14-37 рр. н. е.), нестійкого Гая Цезаря (Калігула) в 37-41 рр. і Клавдія в 41-54 рр. У 64 р. у Римі сталася пожежа, яка тривала 6 днів. Половина міста згоріла дотла. Римляни вважали, що це зробили за наказом імператора Нерона, який хотів помилуватися видовищем. У 68 р. проти Нерона спалахнуло повстання. Нерон змушений був тікати та згодом скоротив собі віку.

👉 Після смерті Нерона закінчилася династія Юліїв та прийшли Флавії. Три імператори з цієї династії займали трон. Веспасіан (69-79), і його наступники, Тит і Доміціан, вони намагалися пом'якшити надмірності римського двору, відновити владу сенату та сприяти суспільному добробуту.

👉 Після смерті Доміціана на історичну арену імперії виходить нова династія римських імператорів — Антоніни. Спочатку Нерва (96-98) усиновив Траяна, тим самим дав Риму одного з найкращих імператорів . Траян (98-117) розширив кордони Риму найбільшою мірою в історії. Його наступник Адріан (117-138) зміцнив кордони імперії ще більше.

👉 За Антоніна Пія (138-161) Рим продовжував панувати в мирі та процвітанні, але за правління Марка Аврелія (161-180) домінували конфлікти, включаючи війну проти Парфії та Вірменії та вторгнення германських племен з півночі. Коли Марк захворів і помер біля поля бою під Віндобоною (Відень), престол знову дістався, за правом спадщини, Коммоду. Він помер у 193 році, завершивши існування династії Антонінів.
ДЕНЬ 5: ОКТАВІАН АВГУСТ І ПОЧАТОК ІМПЕРІЇ

👉 Після смерті Цезаря У 43 р. до н. е. консул Марк Антоній, племінник цезаря Октавіан Август і колишній консул Емілій Лепід для знищення повстанців утворили новий політичний союз (Другий тріумвірат).
Протягом року загинули всі, хто брав участь у заколоті проти Цезаря зокрема Брута і Кассія.

👉 Невдовзі тріумвірат розпався. Марка Емілія Лепіда усунули від влади. Октавіан і Антоній поділили Римську державу між собою. Октавіан узяв правління в західній провінції, а Антоній обрав східні території, одружився з Клеопатрою (яка за чутками була коханкою цезаря) облаштувавшись у Єгипті.

👉 Проте обидва правителі бажали для себе тільки цілковитої влади. Між Антонієм та Октавіаном розпочалася Перузійська війна. Коли Октавіан розбив військо супротивників Антоній та Клеопатра вчинили самогубство у 30 р. до н.е. Після цієї перемоги Октавіан проголосив себе єдиним імператором “Августом”, що означає “Священний”.


👉 Октавіан Август дуже боявся повторити долю Юлія Цезаря, тому всіляко маскував своє справжнє становище Імператора в державі. Він прагнув не відрізнятися від аристократів одягом, під тогою завжди носив панцир і меч, бо остерігався замаху. Для своєї охорони він створив гвардію імператора — преторіанців.

👉 Тепер, ставши імператором, Август воював дуже обережно.
Його правління в 27 р до н. е. -14 р. н. е. було описане як стабільне й мирне.
ДЕНЬ 3: ПУНІЧНІ ВІЙНИ ТА ЕКСПАНСІЯ РИМУ

👉 В 390 році до нашої ери під час Галльської Навали Рим був захоплений і спалений. Риму знадобилося близько 40 років на повне відновлення своєї сили і до 270 року римляни змогли закріпитися на території всієї Італії, перемігши в Латинських Війнах (340-338) і Самнітських Війнах (343—290)

👉 Після підкорення Італії римська експансія вийшла за межі Апеннінського півострова. Тут римлянам довелося зіткнутися з однією з найбільших держав Західного Середземномор'я — Карфагеном. Так звані Пунічні війни продовжувалися понад 100 років (264–146). В результаті Першої Пунічної війни (264—241) Рим захопив Сицилію, Корсику, Сардинію, які були перетворені на римські провінції.

👉 Два геніальних лідери були на чолі держав під час цих війн. Ганнібал вів Карфаген в період другої війни (218-201). Коли він був переможений Сципіо́ном Африка́нським Старшим до Риму відійшла Іспанія.

👉 Третя Пунічна війна (149—146) звелася фактично до облоги Карфагена, який був узятий штурмом Сципіоном Африканським Молодшим, а потім за рішенням сенату відданий вогню і знищений. Наприкінці ІІІ ст. римська експансія звернулася на схід. У результаті трьох Македонських воєн римляни розповсюдили своє панування на Балканський півострів, а після так званої Сирійської війни проти Антіоха III поклали початок своєму впливу в Малій Азії.

👉 Невдовзі після того, у 133 році до н. е., римляни мирним способом приєднали до своїх володінь провінцію Азію (Схід сучасної Туреччини). Їхній союзник, цар пергамський Аттал III, заповів їм своє царство після своєї смерті.
У результаті цих воєн Рим перетворився на найбільшу середземноморську державу.
ДЕНЬ 8: КОНСТАНТИН ВЕЛИКИЙ І ХРИСТИЯНСТВО

👉 Після смерті Діоклетіана, в 308 році було семеро претендентів на престол, серед них був син Констація Константин. Він вирішив знищити своїх супротивників на Заході в 312 р. та став правителем Західної Римської Імперії. В 313 році підписав Міланський Едикт разом з імператором Східної Імперії Ліцинієм, згідно з яким проголошувалася релігійна терпимість на території всієї імперії. До цього Християнство особливо зневажалося на всій території держави.

👉 Константин вирішив піти війною на Ліцинія та переміг в 324 році, ставши єдиним правителем вже об’єднаної Римської Імперії. Його правління принесло значні та тривалі зміни державі.

👉 Фінансова система держави значно поліпшилася, це сприяло пожвавленню торгівлі та загальному зміцненню економіки. Костянтин не мав постійного місця перебування. До Рима він потрапляв рідко. Місто втратило своє значення як центр політичного життя. Основну увагу імператор приділив східним територіям, які менше постраждали від набігів варварів, мали стійкіше господарство.

👉 В 324 році він переніс столицю до міста Візантій, яке назвав Константинополем (зараз Стамбул). Цей хід на деякий час оживив економіку імперії. В 325 під час Нікейського Собору Костянтин проголосив Християнство офіційною релігією всієї Римської Імперії.

👉 На жаль Константин не зміг вберегти Імперію а її єдність виявилася ілюзією. Останній правитель з його лінії Феодосій I (379–395) був останнім імператором цілісної Римської Імперії.
ДЕНЬ 2: РЕСПУБЛІКА ТА ПОЛІТИЧНИЙ УСТРІЙ

👉 У 509 р. до н. е. у результаті повстання було повалено останнього римського рекса. Так Рим перетворився на республіку (у перекладі з латинської мови — “власність народу”). Змінилася система управління Римом: тепер влада належала сенату, народним зборам та виборним чиновникам — магістратам. Релігійні повноваження, які раніше належали рексу, перейшли до жерця.

👉 Сенат розглядав закони, які потім мали затвердити народні збори, керував відносинами з іншими державами, скарбницею, наглядав за діяльністю магістратів. Рішення сенату мали силу закону. Сенат складався із 300 колишніх магістратів. Народні збори могли ухвалювати або відхиляти закони, але не створювали їх.

👉 Магістратів обирав народ терміном на один рік. Серед них були два головних — консули. Консули командували військом та керували набором до нього нових воїнів, скликали сенат, головували на його зібраннях та стежили, щоб ухвалені рішення виконувалися. Консули могли скасувати рішення одне одного.

👉 Так як це була республіка, то імператорів вони не мали, але у разі війни або повстання, сенат міг на шість місяців призначити диктатора — особливого магістрата, який зосереджував у своїх руках повноваження всіх інших магістратів.

👉 В 450 році до н.е. на 12 бронзових табличках було викарбовано перші римські закони, звані “Lex duodecim tabularum” тобто “Дванадцять Таблиць” і були вивішені на Римському Форумі. Ці закони включали правові норми, цивільні і майнові права і започаткували основу всім майбутнім Римським законам.
30.04.202507:09
Вже завтра починаємо 10-денний марафон про історію Римської Імперії!
Не забудьте поширити це з друзями, які також зацікавлені в античності!
Log in to unlock more functionality.