🖼👨🎨 Загадкова історія малюнку Шевченка.
У 1845-1847 роках Тарас Шевченко жив у Києві й неофіційно працював у Київській археологічній комісії. Він багато подорожував Україною, збирав фольклорні й етнографічні матеріали, змальовував історичні та архітектурні пам'ятки.
Перед вами — малюнок сепією та аквареллю «Аскольдова могила», 1846 рік. Якщо ви колись бачили малюнки Шевченка, то у ньому однозначно вгадується його стиль, але праворуч під зображенням є напис: «Рисовалъ Михаилъ Сажинъ».
Михаїл Сажин — російський художник, Шевченків приятель, який справді у ці роки жив у Києві, вони разом з ТГШ змальовували визначні види Києва, внутрішній вигляд храмів. Вони планували змалювати усі визначні місця міста, але Шевченка вчергове заарештували.
🧐 За композицією твору, освітленням і особливо за прийомом зображення дерев, невластивими почерку Сажина, а також за зображенням окремих деталей — людської постаті, тину, будяків, які зустрічаються в багатьох творах Шевченка, малюнок може бути визначений тільки як один з київських пейзажів, які Шевченко виконував влітку 1846 р.; визначити конкретно, в чому саме полягала участь Сажина у виконанні цього малюнка, неможливо. Але існує версія, що Сажин поставив на деяких малюнках свій підпис, щоб зберегти роботи товариша після його арешту.
🎨 Більша частина малюнків таки була втрачена, але «Аскольдова могила» — зберігся. Можливо, саме завдяки фейковому підпису Сажина. ✍️