Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
пýшина перекладає avatar
пýшина перекладає
Лінгвістыка
пýшина перекладає avatar
пýшина перекладає
Лінгвістыка
Люблю цю картинку з еволюцією абетки, а особливо – прототип букви R. Хоча я думала, що то не зачіска, а мозок. Цікаво, чого з часом букву так розвернуло
11.03.202411:28
13.12.202311:24
Цікава теорія (не підтверджена одностайно науковцями, але доволі переконлива в своїй логічності) про те, чому в одних мовах писемність справа наліво, а в інших – зліва направо. Основна різниця між цими мовами – час, коли з'явилася їхня система письма. Одні записувалися клинописом, на камені. Більшість людей правші, тому вибивати символи на твердій поверхні легше з молотком у правій руці і долотом у лівій, рухаючись наліво. Інші мови записувалися вже на папірусі, тому практичніше писати зліва направо, щоб не розмазувати рукою написане.
05.11.202309:05
Якщо вам здається, що ваш чоловік/хлопець/друг/свій варіант якийсь заскладний, це ви ще не зустрічалися з англійським композитором Едуардом Елгаром. Він любив вигадувати всілякі загадки і присвячувати їх своїм друзям. Наприклад, в кінці 19 століття він написав (знаменитий) оркестровий твір "Enigma Variations", який складається з 14 частин – кожна з них містить зашифровану присвяту його близькій людині, а також її приховану характеристику: сміх, особливість мовлення, відсилку на подію тощо. Та оскільки на цьому каналі ми зібралися на тему текстів, є шикарна історія і для нас. Едуард Елгар написав записку своїй подрузі Пенні, яку називав Дорабелла. Текст складається з 87 символів, які схожі на букву Е (можливо, це пов'язано з ініціалами автора) на трьох рядках. Найсмішніше, що її так ніколи і не розшифрувала ні Дорабелла, ні будь-хто ще. Записка просто пролежала 40 років в столі, поки її не опублікували в мемуарах Пенні. Частотний аналіз нічим не допоміг; неповторюваних символів вийшло 24, а в англійському алфавіті 26 букв. Є теорія, що це взагалі не текст, а мелодія. Також є версія, що тут зашифровані їхні внутрякові меми, як в Enigma Variations, тому стороннім людям це в принципі розшифрувати нереально. Але при цьому є думки, що це навряд чи математична загадка, бо ні Едуард, ні Пенні не були математиками. Плюс малоймовірно, що тут дійсно щось складне, бо це просто записка подрузі, цікавий такий прикол. І все-таки ніхто його так і не розшифрував, хоча спроби періодично трапляються. Наприклад, 2007 року спільнота, присвячена Едуарду Елгару, провела конкурс з розшифрування записки. В результаті з'явилося навіть декілька статей з «амбітним і уважним аналізом». Але текст все одно виявлявся просто набором незв'язних слів і букв. Що там написано насправді невідомо. Загадковому шифру Дорабелли вже 126 років.
05.10.202313:49
Чим довше не заходиш, тим важче повертатися. 1. Давно не писала, бо вперше за сто років я сильно захворіла, тому не робила нічого розумного. Хіба що майже дочитала філософську і в певному роді інтертекстуальну книгу про подорожі. Я сподіваюся, що таки дочитаю і зацікавлю вас теж – вона класна і не вибісить тих, кому далекі поїздки недоступні. З цією книгою можна подорожувати і в кімнаті. 2. Ще нещодавно я зробила рос субтитри для двох відео Телебачення Торонто. Самі субтитри вам непотрібні, то для іншого, а це просто рекомендація, що подивитися: детективна історія вбивства Коновальця. До речі, ви знали, що в ОУН було підпілля в Ленінграді? Я здивована, чому це не якийсь розпіарений популярний факт, бо це ж дивовижно. А ще є інтерв'ю з генералом Беном Годжесом: тут в оригіналі англійською, тут переозвучене українською. 3. Я остаточно вивчила арабський алфавіт, можна їхати далі. Там багато приколів. Наприклад, є звуки [к твердий] і [к' м'який], і звісно є слова, які абсолютно ідентичні, окрім цих малих дрібниць, але мають вони різне значення. Приміром, кальб كَلْب – це собака, а к'альб قَلْب – це серце. І тому треба бути уважним, якщо захочеться когось назвати своїм серденьком, бо може випадково вийти політичний мем про «удар в псіну». Ще мені дуже сподобалося, що кома в арабській ось така догори дриґом ، але логіка в цьому є, адже кома ставиться до написаного, тому вона справа наліво, як і текст. А взагалі я хочу сказати, що арабська хоч і виглядає, як армагеддон, але логіки там іноді побільше навіть ніж в цій вашій німецький, де як пишеця, так і читаєця, а насправді я будь-яка нормальна людина не здатна з трьох спроб набрати слово тойєр [teuer] в тесті на рівень німецької і тебе блокують в плей маркеті, щоб ти більше ніколи не скачувала собі ці лінгвододатки і не позорилася.
16.09.202317:46
Грецький знак питання не такий – ?
а такий – ;
Для нього навіть є окремий символ юнікоду «greek question mark».

Звідки взявся наш «?» – теж питання.

Можливо, з латини від слова questio (як на зображенні), а можливо – в період письменницьких експериментів з пунктуацією у XV-XVI ст., коли в реченні ставили крапку з комою, а в питанні перевертали їх й виходила кома з крапкою, що схоже на сучасний знак (але це легенда).

В іспанській використовується два знаки питання: перевернутий на початку фрази і звичайний – в кінці. Моя знайома каже, що це дуже зручно, бо одразу розумієш інтонацію. У французькій мові знак питання відокремлюється пробілом. В арабській пишеться «віддзеркалена» версія, і це теж логічно, бо знак ставиться до написаного тексту, а він праворуч.
25.02.202415:57
Я люблю музику і мови, а ще у мене упереджено позитивне ставлення до Греції. Колись мені було цікаво послухати щось з текстами мовами, яких я не знаю, тому ось, наприклад, реп грецькою. Сьогодні я раптом задумалася, чому ми називаємо Афіни в множині. Афіна ж одна… А там складно. Є багато грецьких міст, які в українській (і англійській, наприклад) називаються у множині: Афіни, Фіви, Патри, Дельфи, Мікени тощо. Але грецькою вони таки в однині. В множині вони в давньогрецькій. І цю традицію відновили в середині 19 ст., коли створювалася (архаїчна) еллінізована форма мови, що називається катаревуса (у перекладі – очищена [від цих ваших англіцизмів, слов'янізмів]). В 1917 знову повернули все як було і відновили димотику (у перекладі – народна мова). А потім в 1967 офіційною знову стала катаревуса. І тільки з 1976 рух зупинився, офіційним варіантом грецької є димотика. Але ніхто не буде повертати іноземні слова в своїй мові туди-сюди, як бутерброд, тому в більшості мов ці міста лишилися в множині, за старою, «давньогрецькою/катаревусною» версією.
14.11.202311:12
24.10.202308:05
19.09.202312:34
16.09.202314:52
І ще дві сторінки (не пов'язані між собою), які я не можу не показати.

Про «расчєловєчіваніє» і кінець війни.
13.01.202413:04
Майбутнє, окрім очевидних питань, цікавить мене і тим, як житимуть після війни нащадки відомих і впливових зараз людей, або люди, які з ними пов'язані. У відгуку на «Останній монолог фашиста» я писала про дітей Муссоліні (один з його синів одружився з сестрою Софі Лорен, а їхня дочка заснувала неофашистську партію і десятиліттями судилася, щоб її діти, правнуки Муссоліні, носили його прізвище). А сьогодні мені раптом стало цікаво, як живуть діти Патріції Реджані, яка замовила вбивство Мауріціо Гуччі. Їй зараз 75, вона відсиділа 18 років і вийшла на волю у 2016. Патріція одразу отримала космічні суми: ренту в розмірі більше мільйона євро від нерухомості Гуччі й 18,5 мільйонів щорічних компенсацій за розлучення з Гуччі (набігло по мільйону за рік в'язниці). Сьогодні вона вільно гуляє вулицями Мілану зі своїм папугою. На Telegraph є стаття про її життя зараз. У Патріції є дві дочки, які не підтримують з нею зв'язок. Зокрема вони подавали апеляцію на рішення щодо тих 18,5 мільйонів. Після виходу фільму «House of Gucci», одна з дочок Патріції, Аллегра Гуччі (дочку Донателли Версаче теж звуть Аллегра), написала книгу про їхнє життя, яке в багатьох моментах суперечить фільму. За її словами, вона не хоче щоб на її дітей вплинув весь цей гайп після фільму, тож вона вирішила розказати правдиву історію. Її інтерв'ю для Vanity Fair тут. Особливо цікаво, що прибутки з продажу книги підуть у фонд, який зазвичай опікується бідними дітьми в Італії, а зараз сфокусований на допомозі Україні. В історії італійської моди було ще одна подібна історія. Це вбивство Джані Версаче. Про це є окремий сезон в серіалі «American Crime Story» (я його обожнюю, просто послухайте цей акцент). Також подія описана в книзі Елтона Джона «Me: Elton» – вони були близькими друзями. Але ця історія завершилася одразу, вбивця застрелився. І тут мені згадалося ще одне вбивство минулого сторіччя, де персонаж досі живий. 1980 рік, Девід Чепмен вбиває Джона Леннона. Чепмену зараз 68 років, він досі сидить у в'язниці. Хоча він має право на помилування, йому щоразу відмовляють, бо «звільнення вбивці Джона Леннона може викликати політичний резонанс». Можливо, для когось Джон Леннон дав більше світові, ніж Мауріціо Гуччі, можливо, різниця в тому, що Чепмен в США, а Реджані в Європі, але все-таки цікаво, наскільки по-різному склалися життя вбивць: довічне ув'язнення VS багатомільйонні статки й зухвалі прогулянки з папугою не плечі.
13.11.202313:11
24.10.202308:05
19.09.202309:36
В арабській мові є цікаве слово yallah. Нейтів спікерка пояснює, що воно може одночасно означати дві речі: 1. Оkay, коли ви прощаєтеся по телефону: "Оkay, bye"; 2. Hurry up, come on. І тут мені спало на думку, що це рос «давай». Його теж можна вживати як «бувай», і ним можна підганяти. Не знаю, чи в цьому є зв'язок, чи це просто збіг. У нас, наприклад, для прискорення і заохочення – «нумо», і воно не має подвійного значення. Однак, на відміну від «давай», арабське слово більш tricky: можна легко помилитися і з "yallah" вийде "уa Allah". А це вже зовсім інша історія...
15.09.202313:51
Це могла б написати я, але ніхто не просить мене зробити ютуб-субтитри до арабської пісні...
31.12.202309:47
Найфінальніший фінал 2023 🌝 Що я робила на роботі, можна прочитати тут. А книжки я зафіксувала на каналі і в додатку Bookmory. Всього вийшло 15, (і я думаю, що на рік – це мій максимум). Коротко – враження наступні. 🪴📜 1. «Сміх у кінці тунелю. Нотатки українського анестезіолога», Іван Черненко. ▫️ Все-таки одна з найнудніших книг цього року. 2. «Ніколи не йдіть на компроміс. Техніка ефективних переговорів», Кріс Восс. ▫️ Історії від ФБРівця з 24-річним досвідом про перемовини з терористами, які утримували заручників. 3. «Въ Джунгляхъ Африки. Дневникъ охотника», Владислав Городецький. ▫️ Історії з подорожі видатного архітектора, 1914 р. 4. «Противо Речия» Сергій Іванов. ▫️Ну, Іванов – це Іванов. 5. «Червоні хащі», Фоззі. ▫️ Неочікувано смішна книга. 6. «Чорний хліб», Фоззі. ▫️ Неочікувано захоплюючий сюжет. 7. «Фриланс здорової людини», Тетяна Гонченко. ▫️ Хороша. Брат відібрав одразу. 8. «Щоденник україножера», Іван Семесюк. ▫️Калейдоскоп сенсів. Можна перечитувати до безкінечності. 9. «Світ за Кларксоном», Джеремі Кларксон. ▫️Іноді смішно, іноді незрозуміло, бо меми надто локальні. 10. «Танці з кістками», Андрій Сем'янків. ▫️Найзахоплююча художка останніх років. 11. «Останній монолог фашиста», Галеаццо Чано. ▫️Просто люблю читати щоденники. І про фашистів. І щоденники фашистів. 12. «Спалах: заворушення в арабських країнах», Тахар бен Джеллун. ▫️Ідеальна книга для знайомства з арабськими революціями. 13. «Чорний лебідь», Насім Талеб. ▫️Неочікувано просте читання. 14. «Мистецтво подорожі», Ален де Боттон. ▫️Книга з найцікавішою структурою. 15. «Мова радянського тоталітаризму», Лариса Масенко. ▫️Все, що треба було знати ще давним давно.
10.11.202311:20
Історії з нерозшифрованими записками продовжуються. 30 червня 1999 року в кукурудзяному полі штату Міссурі випадковий перехожий знайшов тіло Ріккі Маккорміка. Яким чином він опинився в полі далеко від міста, не маючи власного авто – невідомо. Так само як і не визначено, з якої причини він помер. Наразі офіційна версія – вбивство. Але воно досі не розкрите. В кишені Ріккі Маккорміка знайшли лише дві зашифровані записки. 12 років потому, не в змозі розшифрувати код, ФБР викладає на державному сайті скани цих записок і пропонує усім бажаючим спробувати допомогти у розслідуванні. На сайті детально описано, як зазвичай зламують подібні шифри, наведено приклад і алгоритм – це дуже цікаво. Також там є адреса, куди можна надіслати свою версію тексту записки) There is no reward being offered, just a challenge—and the satisfaction of knowing that your brain power might help bring a killer to justice. “Even if we found out that he was writing a grocery list or a love letter,” Olson said, “we would still want to see how the code is solved. This is a cipher system we know nothing about.”
23.10.202308:13
18.09.202310:00
14.09.202309:13
Паказана 1 - 24 з 309
Увайдзіце, каб разблакаваць больш функцый.