🏦✔️Світовий банк дав оновлений прогноз перспектив відновлення економіки України.
Оцінки щодо зростанням ВВП України на поточний рік залишено на попередньому рівні – 2,0%, на наступний рік – погіршено з 7,0% до 5,2%.
🔻Дійсно, маємо, на жаль, нисхідну траєкторію: 2023 рік – 5,5%, 2024 рік – 2,9%, 2025 рік – 2,0% (хоча експертні оцінки темпів відновлення ВВП за І кварталі ще менші – 1,1%).
👨🏻💻Звісно, ми бачимо оцінки з оприлюдненого цього тижня оновленого World Economic Outlook, що торгівельні війни та невизначеність пригальмують світовому економіку, і Україна, у якій ще й четвертий рік триває повномасштабна війна, не буде винятком з цієї тенденції.
Але це не означає, що треба сидіти, склавши руки❕
Це стосується у першу чергу економічного блоку уряду, який, м’яко кажучи, повинен робити значно більше.
🔹По-перше, запропонувати ефективну та масштабнішу систему підтримки насамперед тих галузей і сфер, що дають швидкий результат і віддачу, чітко розставивши в умовах обмежених ресурсів пріоритети.
От, приміром, ОПК, внесок якого у зростання ВВП України, за оцінками Мінстратегпрому, склав торік +1,27%. При цьому він потерпає від нестачі обігових коштів та доступних позикових ресурсів (на здешевлення кредитів передбачено на 2025 рік усього 500 млн. грн.). А є широко розпіарений проект Мінекономіки «Зроблено в Україні», де за всіма напрямками загальний сумарний внесок у зростання ВВП склав торік усього 0,64%, в його рамках тільки на здешевлення кредитів було спрямовано 18 млрд. грн., а загалом за різними статтями – чотири десятки мільярдів. Хіба не зрозуміло, що ситуацію треба міняти?
🔹По-друге – переглядати і скасовувати неефективні державні програми, які підтримуються з державного бюджету. Якщо у встановлені строки для кожної п’ятої бюджетної програми не змогли вчасно затвердити їх паспорти, щоб відкрити фінансування, то очевидно, що їх треба просто анулювати, а вивільнені кошти переспрямувати на більш перспективні та ефективні напрямки. І це пряма зона відповідальності Мінекономіки, який має планувати і балансувати усю політику державної підтримки в державі.
🔹По-третє, якщо якісь потрібні та важливі програми буксують, то треба розбиратись – чому, і оперативно їх корегувати. Днями у ЗМІ пройшла інформація, що у 2025 році з 225 поданих аграріями заявок на гуманітарне розмінування 189 було відхилено. Якщо торік за аналогічний період часу було проведено 50 торгів із надання послуг із розмінування та підписано контракти на понад 500 млн. грн., то у 2025 році відбулося менш як два десятки аукціонів, а сума укладених угод не перевищує 300 млн. грн.
І до яких геніальних висновків дійшли в Мінекономіки?
Перший – «агровиробники були більше зайняті підготовкою до нового польового сезону». Другий – «про нашу програму мало знають і думають, що вона складна та вимагає значного ресурсу». Третій – «якість заявок цього року набагато гірша».
Тобто рік тому аграрії не готувались до сезону та були більш обізнані, а цього року – все змінилося.
Минуло майже 4 місяці – з наявних 3 млрд. грн. використано усього 10%, весняна польова кампанія – на повному ходу, і частина земель, на яку можна було б розраховувати, в її ході не зможе бути використана.
Це тільки три кейси з історії роботи одного відомства. І якщо воно не почне працювати якісно, професійно і відповідально, то про прискорення відновлення України годі й говорити.