👀 Що подивитись на вихідних
Лекцію професора Віталія Чернецького про епістемічну (пов’язану зі знанням) несправедливість. Лекція про критичний погляд на поточні дослідницькі підходи в славістичних (а зокрема й українських) студіях.
Відповідно до терміну, що ввела британська філософиня Міранда Фрікер, така форма несправедливості включає в себе форми насилля — виключення, замовчування, систематичне спотворення значень чи внесків, заниження статусу, невиправдана недовіра, навіть епістеміцид.
То ж, спираючись на таку концепцію, стає легше проводити діалоги про деколонізацію та підсвічувати зокрема й західним колегам, що вони мають сліпі плями в тому, що знають або як сприймають українське. Тобто або користуються російським «фільтром» трактувань, або ж вчиняють таке насилля, відмовляючи в проявленні українського голосу.
Якщо хочете конкретних прикладів російського епістемічного насилля — то в конспекті виступу Олександри Корчевської-Цехош про те, щому ми (а тим паче й іноземці) мало знаємо про український дизайн, їх чимало.