Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Вокс Україна/VoxUkraine avatar
Вокс Україна/VoxUkraine
经济
Вокс Україна/VoxUkraine avatar
Вокс Україна/VoxUkraine
经济
06.05.202515:23
🌱 Війна не зупинила «зелені» зміни: як Україна виконує екологічні зобов’язання перед ЄС

Коли Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, вона взяла на себе зобов’язання — реформувати законодавство відповідно до європейських стандартів, зокрема у сфері захисту довкілля. Але повномасштабна війна все змінила. Новим викликом стали масштабні екологічні збитки — шкода довкіллю вже оцінюється у понад 2,6 трлн грн. Через військові потреби екологічні питання відійшли на другий план — як за фінансуванням, так і за увагою держави.

Попри це, реформи тривають. Станом на 2023 рік Україна виконала 80% заходів, передбачених в Угоді про асоціацію у сфері «навколишнє середовище та цивільний захист». Але ухвалити закони — лише початок. Без ефективних екологічних агентств, сучасного моніторингу та належного фінансування ці зміни залишаться лише на папері.

Що вже зроблено і що ще попереду? Читайте у статті аналітика «Вокс Україна» Олега Іванова.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
🇺🇦 Після 2022 року різко зросла кількість американців, народжених в США, які вказують українську етнічну приналежність. Такий сплеск може бути пов'язаний із гордістю за стійкість і відвагу українців або ж із тим, що трагедія в Україні нагадала їм про досвід предків-іммігрантів. Найчастіше це люди з вищою освітою та мешканці регіонів, де Дональд Трамп мав меншу підтримку на виборах 2016 року.

На відміну від української, рівень російської етнічної ідентичності серед американців, народжених у США, знижується.

👉 Більше даних і пояснень — у статті Метью Голіана.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
🔔 Наші партнери з Технологічних Сил України (ТСУ) запрошують на перший публічний форум про експорт озброєння та військової техніки — «Експорт безпеки: українська технологічна зброя у світі».

8 травня ТСУ збирають разом військових, виробників, аналітиків, експертів з міжнародних відносин та представників громадськості, щоб сформувати спільне бачення:
◾як зберегти обороноздатність під час війни
◾як зайняти своє місце на глобальному ринку зброї
◾як перетворити оборонну індустрію на рушій економічного та геополітичного посилення України.

🎤 Серед спікерів — військові, представники громадянського суспільства, зброярі, інвестори, керівники аналітичних центрів та експерти з міжнародних відносин.

Форум буде корисний всім охочим розібратися у темі експорту озброєння та військової техніки (ОВТ). Ця подія — ваша можливість дізнатися більше та озвучити всі запитання, які можуть виникати про постачання зброї українській армії та експорт ОВТ країнам-союзникам.

➡️ Реєстрація на подію за посиланням.

Доступ на форум можливий за донат. 100% коштів скеровуються на збір «Щелепи» Благодійного фонду Сергія Притули.
🚨 Як саме російська пропаганда намагається вплинути на європейців? Розповідає Світлана Сліпченко, заступниця виконавчого директора «Вокс Україна», в ефірі ICTV:

🟠 Кремль не відмовляється від старих наративів про «тотальну корумпованість» української влади, «злочини ЗСУ» і «нездатність України бути суверенною державою».

🟠 З’являються й нові тези — наприклад, що Україна нібито не зацікавлена у завершенні війни.

🟠 Також поширюються меседжі про те, що вступ України до ЄС «обійдеться в копійку ледь не кожній європейській родині».

Пропаганда діє не лише в окремих країнах, а по всьому ЄС — через соцмережі, онлайн-медіа та навіть двійників відомих ЗМІ, щоб підірвати довіру до журналістики.

Що з цим робити? Поширювати правду. Кожна й кожен із нас може протидіяти дезінформації — розповідаючи світу факти іноземними мовами.

🎥 Дивіться повний коментар на ICTV.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
22.04.202512:41
🤖 Штучний інтелект вважають рушієм нової економічної революції, але вона може бути вигідною не для всіх. Хтось отримає мільярдні прибутки, а хтось — ризикує втратити роботу.

Проте нобелівський лауреат Дарон Аджемоґлу застерігає: чекати миттєвого дива не варто.

Гортайте картки, щоб дізнатися, хто виграє від розвитку ШІ, а хто може постраждати. Повну статтю читайте на сайті.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
07.04.202515:41
📌 Головні реформи 257-го випуску Індексу реформ (за період з 27 січня по 9 лютого)

🏗️ Документи на будівництво розглядатиме електронна система, +1 бал
З 5 лютого рішення про зведення невеликих житлових будинків та господарських споруд ухвалюватиме електронна система без участі посадовців. Відтепер система автоматично здійснюватиме моніторинг і виявлятиме методологічні або технічні неточності в документах.
Раніше автоматична реєстрація була доступна лише через «Дію», тепер — також через ЦНАП

🧠 Закон про охорону психічного здоров’я, +1 бал
В Україні запровадять сертифікацію психологів та психотерапевтів. До 2031 року сертифікація буде добровільною, після — обов’язковою. Інформацію про фахівців із сертифікатом будуть вносити до Реєстру надавачів послуг психічного здоров’я, а сертифікувати психологів буде новостворена Національна комісія з питань психічного здоров’я, яка діятиме під керівництвом Кабміну.

Деталі про ці зміни та коментарі експертів — в статті.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
06.05.202512:31
🎓 В Україні визнаватимуть результати навчання, здобуті за кордоном — не лише в школах і вишах, а й на курсах, тренінгах чи майстер-класах, зокрема дистанційно.

Це передбачає закон № 4265-ІХ, який став головною реформою 260-го випуску Індексу реформ.

🟡 Визнання поширюватиметься на всі країни, крім держав-агресорів (рф, Білорусь).
🟡 Уряд має розробити відповідну процедуру протягом трьох місяців.

«Новий закон про визнання результатів навчання, здобутих за кордоном, — це важливий крок назустріч тисячам українських дітей, які вимушено перебувають за межами країни. Він вирішує давно назрілу проблему: до цього результати формального й неформального навчання за кордоном не завжди зараховувалися в українській системі освіти, що створювало подвійне навантаження на учнів», — коментує ініціативу доцент Київської школи економіки Дмитро Яровий.


📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
🏛 Належне врядування й сильні інституції — основа стійкої держави. В Україні цей фундамент закладали попри спротив старої системи, й будівництво досі триває. У першому розділі Білої книги реформ розповідаємо, як змінювалось врядування останні 10 років:

Українська версія
Англійська версія
30.04.202509:52
⚡ Нові правила для місцевої влади і захист військових: що пропонують депутати?

У квітні в Раді зареєстрували низку ініціатив:

🔶 Законопроєкт 13150 пропонує створити держреєстр усіх рішень місцевих рад та посадовців. Це допоможе запровадити чіткий контроль за їхньою законністю. Обласні адміністрації зможуть перевіряти рішення сільських, міських і районних рад, а Кабмін — облрад. Якщо акт суперечить законодавству, його спершу вимагатимуть виправити. Якщо цього не зробили — звертатимуться до суду. У разі ухвалення закон почне діяти через рік після завершення воєнного стану.

🔶 Законопроєкт 13146 уточнює, за яких умов військових не можна притягати до відповідальності. Окрім шкоди агресору, допустимими вважатимуть і дії, які могли призвести до втрат серед своїх. Водночас за недбалість каратимуть лише тоді, коли була реальна можливість діяти інакше, але її не використали.

🔶 Законопроєкт 13155 пропонує не нараховувати комуналку за пошкоджене або зруйноване внаслідок бойових дій житло — щоб люди не отримували платіжки за оселі, в яких не можуть жити.

Про ці та інші законодавчі ініціативи — в огляді нашого аналітика Олега Іванова👇

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
26.04.202507:04
☢️ Цьогоріч ми вшановуємо 39 роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 26 квітня 1986 року на ЧАЕС сталися два вибухи, які мали непоправні екологічні та гуманітарні наслідки. Утім, атомна безпека знову під загрозою — 4-й рік повномасштабної війни росія продовжує займатися ядерним тероризмом.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
11.04.202507:15
🫠«Таємні угоди», «торгівля АЕС» і «Україна без НАТО»

Як тільки на горизонті замайоріла тема «мирної угоди», українські політики активізувалися, щоб запропонувати своє трактування подій. Але разом з тим вони пропонують і неперевірену інформацію, вирвані з контексту слова і власні фантазії як додаток до офіційних заяв.

🔍🧐Ми перевірили фактологічні заяви нардепів за березень 2025 року.

🤥Так, українці начебто не хочуть в НАТО, а НАТО не бажає бачити українців. Серед інших маніпуляцій депутатів: «обіцяні» США атомні електростанції, Європа, якій нібито вигідне продовження війни, та Зеленський, що «відмовляється» від гарантій безпеки.

Детальніше про спекуляції політиків на темі перемовин та як не стати жертвою маніпуляцій — у статті VoxCheck для 24 Каналу👀

@VoxCheck
03.04.202513:28
🚀 Українські дрони вдарили по рф щонайменше 111 разів за півроку

У другому півріччі 2024 року українські далекобійні дрони атакували військові та стратегічні об’єкти на території росії.

🗺️ Вокс Україна створив інтерактивну мапу атак, а @milinua проаналізував окремі випадки, підтверджені фото, відео та заявами російської влади.

Що саме вдалося знищити? Які наслідки для агресора? Читайте в статті.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
05.05.202515:38
💸 Чи справді Україна обтяжить бюджет ЄС? Розбираємо міфи

«Членство України в ЄС коштуватиме кожному угорському домогосподарству 1200 євро на рік» — такі гучні заяви лунають у публічному просторі. Але чи мають вони реальне підґрунтя? 🧐

Україна поступово рухається до вступу в ЄС. І хоча цей процес — тривалий і складний, він уже викликає хвилю міфів і страхів у сусідніх країнах. Один із аргументів критиків — нібито Україна стане фінансовим тягарем для бюджету Євросоюзу.

У статті ми аналізуємо, на чому ґрунтуються ці розрахунки, хто їх просуває і чому вступ України до ЄС слід розглядати як інвестицію, а не як втрату.

🔶 Часто «втрати» рахують так, ніби Україна приєднується до ЄС вже завтра. Але за роки, що залишаються до вступу, зміниться і Україна, і сам Євросоюз.

🔶 Деякі розрахунки, наприклад, що 5% українських пенсіонерів переїдуть до Угорщини, побудовані на спекулятивних припущеннях.

🔶 Більше того, допомога Україні — це інвестиція у спільну безпеку, стабільність, нові ринки й розвиток.

🔶 За оцінками МВФ, розширення ЄС із приєднанням України, Молдови та балканських країн може збільшити ВВП блоку на 14% упродовж 15 років.

Детальний розбір міфів ⤵️

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
🔹 На другій панельній дискусії обговорили реформування ЗСУ: як покращити умови служби, які зміни є нагально необхідними вже сьогодні, які можливості відкриває взаємовигідна співпраця із західними партнерами — зокрема, йшлося про важливість експорту озброєння та технологій.

Учасниці: засновниця @VictoryDrones2023 Марія Берлінська, виконавча директорка «Технологічні Сили України» Катерина Михалко, голова та співзасновниця ГО «Принцип» Любов Галан. Модератор — Олег Іванов, аналітик «Вокс Україна» і співавтор Білої книги.

Ділимося важливими цитатами:

💬 Катерина Михалко:
«Україні треба довгостроково грати з західними партнерами — ділитися досвідом, локалізувати стратегічне озброєння, якого у нас немає, розвивати спільні дослідження та виробництва. Для цього потрібен експорт. Якщо ми не дамо нашим підприємцям працювати з Британією, ЄС — ми ніколи не станемо частиною їхньої безпекової рамки. Зараз відносини США та Британії трансформуються. І ми можемо зайняти ніші, які раніше були закритими».

💬 Любов Галан:
«Наша велика проблема — відсутність нормального обліку військового досвіду. Після демобілізації буде скорочення штатів і частин, але ми не знатимемо, хто чим займався під час війни. Спеціальності, звання і посади часто нічого не говорять про досвід. А без якісного цифрового обліку ми не зможемо планувати резерв... Вболіваємо за певні проєкти Міноборони і Центру масштабування технічних рішень ЗСУ, які мають спростити і автоматизувати персональний облік досвіду людини на службі».

💬 Марія Берлінська:
«У нас Задзеркалля: класний управлінець стоїть і підіймає шлагбаум, а людина із набагато нижчим IQ керує тисячами людей. Ми ж не варимо каву роботом, який вміє зрошувати поля. Чому так не застосовуємо людей згідно з їхніми характеристиками?
У нас люди закінчуються. Чому ми один одного не оцінюємо? Де цифрова кадрова карта чиновника, військового? Чому ми не проводимо елементарний IQ-тест? Чому ми не можемо відкрити цифрову карту і подивитися, що людина вміє?.. Нам дуже важливо змінити управлінську філософію в країні».


Фото — Геннадій Мінченко, Укрінформ

Завантажити Білу книгу реформ-2025 можна за посиланням:
Українська версія
Англійська версія

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
📊 За 10 років експерти Індексу реформ проаналізували 1700 нормативних актів, які змінювали правила гри в країні. Найважливіші з них ми описали у Білій книзі реформ-2025 — дослідженні з 16 розділів, присвячених ключовим сферам: урядуванню, децентралізації, публічним фінансам, охороні довкілля тощо.

Завантажити Білу книгу можна за посиланням:
Українська версія
Англійська версія

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
🔔 Уже в понеділок — презентація Білої книги реформ-2025

Ми проаналізували, які зміни відбулися в Україні за останні 10 років у 16 сферах. Результати зібрали у Білій книзі — найповнішому описі законодавчих процесів і ініціатив, які рухають Україну вперед.

📌 Під час події говоритимемо про те, що вдалося реалізувати, що досі потребує уваги, і як цей досвід може допомогти ухвалювати кращі рішення в майбутньому.

Окрема панельна дискусія буде присвячена реформуванню Збройних сил України — завдяки чому Україна вже 11 років протистоїть російській агресії.

📅 28 квітня, 14:00
🏢 Київ, Укрінформ, вул. Б. Хмельницького, 8/16
🔗 Зареєструватися
📍 Програму та склад спікерів дивіться тут

Біла книга створена за підтримки The National Endowment for Democracy (NED).

Запрошуємо всіх, хто цікавиться розвитком країни та хоче зрозуміти, як ми змінюємось.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
10.04.202514:04
🏭 Станом на початок 2025 року в Україні зареєстровано 100 індустріальних парків загальною площею майже 3 тис. га — майже як Житомирська область. Проте реально функціонує лише третина з них.

Від початку повномасштабного вторгнення кількість індустріальних парків зросла більш ніж у півтора раза. Бізнес використовує їх для релокації, створює нові виробничі майданчики та залучає до них своїх партнерів. Наприклад, індустріальний парк релокований з Краматорська до Перечинської громади на Закарпатті в 2023 році приніс додатково 102 млн гривень до місцевого бюджету й створив більше тисячі робочих місць.

🔸 як працюють індустріальні парки в Україні
🔸 які стимули отримують керуючі компанії та бізнес
🔸 чи справді такі вкладення можуть забезпечити довгостроковий розвиток регіонів

Детальніше — в статті аналітикині «Вокс Україна» Марії Балицької

@vox_ukraine
02.04.202515:16
⚡️ Росія може втратити судовий імунітет в Україні. Тоді українським судам дозволять арештовувати її майно для виплати компенсацій.

Це лише одна з ініціатив, зареєстрованих у парламенті в першій половині березня. Також пропонують спростити життя іноземним волонтерам і змінити регламент Верховної Ради. Деталі — у картках.

Усі важливі законопроєкти аналітик Олег Іванов розбирає в огляді.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
02.05.202515:09
🛡 Як зробити українську армію сильнішою вже зараз? Один із кроків — масштабувати виробництво озброєння, залучивши до виконання держзамовлень приватні компанії. Тепер, якщо державні оборонні підприємства не справляються з обсягами, держава може передати конструкторську документацію приватним виробникам. Це дозволить швидше виготовляти зброю та запчастини, підвищити їх якість і розвивати конкуренцію в секторі.

Ще одна реформа — зміни в реєстрації та ціноутворенні ліків. В Україні з’явиться Національний каталог цін: аптеки не зможуть продавати дорожче і реалізовувати продукцію, якої немає в каталогу. Це допоможе зробити ринок прозорішим і зменшити монопольний вплив.

Обидві ініціативи отримали високі оцінки від експертів Індексу реформ.
Деталі та коментарі експертів — в новому 259-му випуску Індексу 👇

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
28 квітня «Вокс Україна» презентував Білу книгу реформ-2025 і провів дискусію про зміни в Україні — від держуправління до реформування армії.

💬 Ілона Сологуб, наукова редакторка Воксу і співавторка книги, розповіла:
«У Білій книзі ми пояснюємо, яку проблему мала вирішити кожна важлива реформа, ухвалена за останні 10 років, і чи вдалося це. Також — що ще потрібно зробити або які є плани. Книга допоможе зрозуміти, що відбулося з 2014 року — як людям, які не стежили за процесами, так і тим, хто заглиблений у певну сферу і хоче дізнатися про інші».

Ключові висновки:
❗головна умова реформ — політична воля
❗реформи не працюють з першого разу — потрібні 2–4 ітерації
❗побоювання щодо непопулярності реформ перебільшені:

«Опитування показують: більшість людей вважає реформи важливими, хоч і не завжди розуміє ті, що їх не стосуються. Тому зміни потрібно пояснювати. А розмовами про “непопулярність” прикриваються ті, кому реформи невигідні», — пояснила Ілона Сологуб.

❗реформи треба захищати:

«Система інколи намагається їх розвернути — наприклад, Конституційний суд свого часу намагався скасувати електронні декларації».

📘 Саме тому потрібні публікації, як-от Біла книга, — щоб пояснювати, чому ті чи інші зміни важливі і чому громадяни мають їх захищати.

🔹 Під час першої панельної дискусії керівниця Global Government Technology Centre in Kyiv (GGTC Kyiv) Зоя Литвин і керівниця проєкту «Індекс реформ» Ксенія Алеканкіна говорили про найбільш ефективні реформи, вплив війни на темп змін і роль цифровізації у просуванні реформ.

Модерувала розмову Вікторія Виговська, аналітикиня Воксу і співавторка Білої книги.

Кілька важливих цитат:

💬 Ксенія Алеканкіна:
«Найбільше реформ за 10 років — у сфері урядування. Ми суттєво змінили державну службу — впровадили систему грейдів, конкурси. Вони були призупинені через ковід і війну, але вже час їх повертати. Є значний прогрес у монетарній політиці — це реформа банківського сектору, фінансових інституцій. Також чимало змін у соціальній сфері. Україна залишається соціальною державою, бо маємо близько трьох мільйонів людей з інвалідністю та понад мільйон ветеранів. Це великий виклик продовжувати реформувати цю сферу. Але якщо просто роздавати гроші, а не стимулювати працювати, — коштів не вистачить підтримати всіх, хто потребує допомоги».

💬 Зоя Литвин:
«Успіх України в цифровізації показують дві цифри. Перша — місце України в рейтингу Online Service Index (це один зі складників E-Government Development Index, який розробляє ООН). Він показує, наскільки держава цифровізована. У 2018 році ми були на 102-му місці, а в 2024 році — на 5-му. Друга цифра — 2024 року Україна очолила рейтинг ООН E-Government Development Index за рівнем залученості громадян (E-Participation) до цифрового врядування та цифрових послуг. Включеність українців до цифрової інфраструктури вже перевищила середній показник по Європі».

Продовження ⬇⬇
29.04.202509:03
📉 87% українців повідомили, що під час повномасштабної війни їхнє домогосподарство втратило частину доходу — від 10 до 90%, або й взагалі залишилося без джерел для існування.

Як саме змінилося фінансове становище українських родин і що впливає на зниження доходів — показуємо на картках. Більше читайте в статті доцентки KSE Лариси Таміліної.
23.04.202513:29
🇺🇲🇺🇦 Після вторгнення більше американців заявляють про українське походження

Після повномасштабного вторгнення українська мова стала найпоширенішою серед українських іммігрантів у США, обійшовши російську. Ще у 2021 році її використовували 36%, а в 2023 — майже 47%.

Зросла й кількість американців, народжених у США, які вказують своє українське походження. Це зростання найбільше серед людей з вищою освітою і в регіонах, де менше підтримували Трампа в 2016 році.

А от серед американців із російським походженням — зворотна тенденція. Також менше іммігрантів з росії спілкуються рідною мовою.

Путін хотів довести, що ми — один народ. Але вийшло навпаки: українська ідентичність лише зміцнюється.

Читайте скорочене дослідження Метью Голіана на нашому сайті.👇

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
10.04.202510:49
📝 За період з 17 по 30 березня у парламенті зареєстрували 40 законопроєктів. Серед них, зокрема, впровадження нової форми підприємництва — сімейних підприємств; дозвіл на закупівлі ліків не лише за кошти державного бюджету, але й за кошти місцевих бюджетів та інших джерел, а також регулювання прав і винагороди за винаходи, які військові зробили під час служби.

👀 Короткий опис важливих законопроєктів дивіться на картках.

📌Детальніше про ці та інші ініціативи — в огляді аналітика Олега Іванова.

@vox_ukraine
🇺🇦 Три роки тому, 2 квітня 2022 року, українські сили звільнили Київську область від російських окупантів. Оборона Києва та контрнаступ стали переломним моментом війни, довівши: Україна не лише може чинити опір, а й здатна перемагати.

Після деокупації світ побачив масштаби трагедії. На вулицях, у братських могилах, у підвалах знайшли тіла сотень убитих, серед них – жінки, діти, літні люди. Багатьох закатували. Руйнування були колосальними: знищені будинки, школи, лікарні, спалені цілі квартали. Але попри все, Київщина відновлюється – території розмінували, відновили 70% пошкоджених будівель.

Ця дата – не лише про біль і втрати, а й про стійкість. Київ вистояв, Київщина відроджується. А злочини росії не забудуть і не пробачать.
显示 1 - 24 269
登录以解锁更多功能。