Працівники ДБР повідомили про підозру чотирьом організаторам протиправної схеми, які за гроші переводили військовослужбовців з передової до частин, що не задіяні в активних бойових діях. Серед учасників оборудки колишній заступник начальника штабу одного з командувань видів військ ЗСУ.
У середньому «такса» становила 8 тис. доларів США. Заступник начальника штабу через розгалужені зв’язки та повноваження здійснював безпосередню комунікацію та вплив на прийняття незаконних рішень військовими керівниками. Серед них були високопосадовці ЗСУ усіх рівнів.
Учасники організованої групи були добре обізнані з формами та методами діяльності оперативних та військових підрозділів, тому розробили детальний механізм взаємодії та вживали максимальні заходи конспірації. Проте, завдяки ретельній роботі правоохоронців, їхні дії вдалося повністю задокументувати.
Всім фігурантам повідомлено про підозру у зловживанні впливом за попередньою змовою групою осіб (ч. 2 ст. 28 та ч. 3 ст. 369-2 КК України).
Санкція статей передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 8 років з конфіскацією майна.
Крім того, ДБР повідомило про підозру (ч. 1 ст. 369-2 КК України) чотирьом військовослужбовцям, які за гроші скористались цією схемою та «вирішили питання» про переведення до тилових військових частин.
Загалом, у ході досудового розслідування слідчі ДБР перевіряють понад 150 фактів можливого незаконного переведення у тил військових за цією схемою.
Процесуальне керівництво здійснює Спеціалізована прокуратура у сфері оборони Офісу Генерального прокурора.
Київський районний суд Одеси засудив колишню правоохоронницю до п’яти років ув’язнення за підтримку агресора.
Слідство встановило, що після повномасштабного вторгнення рф в Україну вона відкрито схвалювала збройну агресію, чекала на «руський мир» і поширювала проросійські погляди в соцмережах та серед колег. Вона навіть погрожувала, у разі захоплення Одеси російськими військами, розправою тим, хто не поділяв її позицію.
Суд визнав її винною у виправдовуванні та визнанні правомірною збройної агресії рф проти України (ч. 3 ст. 436-2 КК України).
Процесуальне керівництво здійснювала Одеська обласна прокуратура.
Працівники ДБР повідомили про підозру заступниці начальника Вінницького об'єднаного міського територіального центру комплектування та соціальної підтримки та її колишньому підлеглому через побиття військовозобов’язаного чоловіка.
12 вересня 2024 року до Центру прийшов чоловік, який отримав повістку. Він мав чинне бронювання, оскільки працював на підприємстві критичної інфраструктури. Під час перебування в установі його направили до заступниці керівника.
Посадовиця була незадоволена його поведінкою та почала примушувати підписати анкету військовозобов’язаного й відмовитися від бронювання. Після того як чоловік не погодився на такі дії, вона вдарила його по голові, а потім почала душити.
У кабінеті також перебував інший військовослужбовець, на той час підлеглий чиновниці, який наніс потерпілому щонайменше три удари кулаками в обличчя та голову. Після побиття у чоловіка відібрали телефон.
Внаслідок нападу постраждалий отримав забій головного мозку, синці та садна. Він не підписав жодних документів та звернувся до ДБР.
Досудове розслідування триває. Слідчі вивчають можливі інші випадки застосування насильства з боку керівництва ОМ ТЦК та СП.
Посадовиця та її колишній підлеглий підозрюються у перевищенні службових повноважень військовою службовою особою, що спричинило істотну шкоду, вчиненому в умовах воєнного стану групою осіб (ч. 1 ст. 28, ч. 5 ст. 426-1 КК України).
Наразі вирішується питання щодо їх відсторонення від посад та обрання запобіжного заходу.
Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років.
Процесуальне керівництво здійснює Вінницька спеціалізована прокуратура у сфері оборони Південного регіону.
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду залишила без змін рішення суду першої інстанції щодо конфіскації в дохід держави автомобіля марки Mercedes, яким користувався керівник управління міграційного контролю ГУ ДМС України в Одеській області.
Встановлено, що автомобіль Mercedes-Benz G400 D, ціною 5,65 млн грн, чиновник придбав та оформив на матір у 2023 році. При цьому ні його доходи, ні доходи матері не дозволяли це зробити.
11 грудня 2024 року колегія суддів ВАКС задовольнила позов прокурора САП про визнання необґрунтованим володіння автомобілем вартістю 5,6 млн грн. Також суд постановив стягнути автомобіль в дохід держави.
Працівники ДБР за сприяння керівництва Державної кримінально-виконавчої служби України викрили факти систематичних катувань ув’язнених у Полтавській установі виконання покарань. Двом співробітникам установи вже повідомлено про підозру.
За даними слідства, співробітники установи знущалися з осіб, які відмовлялися співпрацювати з адміністрацією, порушували розпорядок або скаржилися на дії працівників. Для цього на території медичної частини було облаштовано спеціальне приміщення, яке використовували як камеру тортур.
У невеликій кімнаті ув’язнених прив’язували до металевого ліжка, залишаючи без їжі, води та можливості скористатися туалетом на кілька діб. Один із постраждалих за останні три роки пережив таке жорстоке поводження понад десять разів.
Кілька днів тому оперативники ДБР зафіксували чергові знущання над ув’язненими. Двом працівникам установи – черговому та старшому корпусу відділу режиму і охорони – повідомлено про підозру у катуванні (ч. 3 ст. 127 КК України). Саме вони безпосередньо завели потерпілого до приміщення та прив’язали його до ліжка.
На Закарпатті ДБР затримало військового посадовця за вимагання грошей у підлеглих
Працівники Державного бюро розслідувань у взаємодії з СБУ затримали заступника командира батальйону з психологічної підтримки однієї з військових частин Закарпаття, який організував схему систематичних поборів з підлеглих.
Протягом тривалого часу посадовець вимагав від військовослужбовців гроші за вирішення різних службових питань – від оформлення відпусток до приховування дисциплінарних порушень. Зокрема, за гроші він обіцяв не повідомляти про самовільне залишення місця служби, сприяти переведенню до інших підрозділів або уникненню відрядження в район бойових дій.
Розмір хабарів залежав від обставин та можливостей військовослужбовців — від ₴30 000 до $3 000.
Під час реалізації однієї з «угод» фігурант запропонував солдату, який повернувся з самовільного залишення частини, за $1 000 допомогти з переведенням на тилову посаду. Його затримали під час отримання другої частини хабаря — $500.
9 квітня 2025 року Колегією суддів першої інстанції Вищого антикорупційного суду частково задоволено позов САП про визнання необґрунтованими та стягнення в дохід держави активів вартістю 7,8 млн гривень, якими користувалася родина правоохоронця з Харківської області.
Нагадаємо, що на підставі матеріалів ДБР та НАЗК з’ясовано, що сім’я правоохоронця користувалася квартирою у Харкові та люксовою автівкою.
Право власності на це майно було оформлено на дружину правоохоронця, проте аналіз доходів та видатків показав неможливість набути ці об’єкти із законних джерел.
Прокурор звернувся до суду з позовом про стягнення цих активів у дохід держави.
Суд частково задовольнив позов прокурора, визнав активи необґрунтованими та вирішив стягнути в дохід держави люксову автівку вартістю 3,8 млн гривень та понад 4 млн гривень, законність набуття яких не була підтверджена.
Працівниками ДБР завершили розслідування кримінального провадження щодо фактичного власника ТОВ «Краснолиманське», яке входить до групи компаній «Укрдонінвест». Його обвинувачують у створенні схеми, через яку держава втратила понад 2 мільярди гривень.
Обвинувальний акт передано до суду.
Бізнесмен разом із довіреною особою, керівником підприємства та головним бухгалтером заблокували роботу держпідприємства «ВК «Краснолиманська» і фактично довели його до банкрутства.
Держпідприємство технічно не могло самостійно добувати вугілля, тому залежало від комерційної структури, яку контролював обвинувачений. Скориставшись цією ситуацією, він організував схему із використанням податкових пільг — гроші до бюджету не сплачувались, а державне підприємство накопичувало борги.
Паралельно комерсанти використовували обладнання держпідприємства, але не платили за це.
До 12 років позбавлення волі засуджено правоохоронця з Дніпропетровщини за смертельну ДТП
За матеріалами ДБР Криворізький районний суд Дніпропетровської області засудив до 12 років позбавлення волі правоохоронця, з вини якого у ДТП загинули троє людей.
Аварія сталася у лютому 2023 року. Слідством встановлено, що правоохоронець сів за кермо у стані наркотичного сп’яніння після вживання марихуани. Рухаючись автодорогою Миколаїв – Кривий Ріг, під час обгону він виїхав на смугу зустрічного руху, де зіткнувся з автомобілем ВАЗ.
Унаслідок зіткнення загинули водій та двоє пасажирів легковика.
Працівники ДБР встановили, що через незаконний видобуток вугілля на території, прилеглій до шахти Свято-Покровська у селищі Курицине Краматорського району Донецької області, збитки державі становлять понад 5 мільярдів гривень. До такого висновку прийшли експерти в межах розслідування кримінального провадження Бюро.
В листопаді 2024 року працівники ДБР припинили незаконний видобуток вугілля на території, прилеглій до шахти Свято-Покровська.
Ліцензію на геологічне вивчення та дослідно-промислову розробку родовища кам’яного вугілля отримало одне з приватних товариств у 2021 році, однак так і не розпочало відповідні роботи.
Група осіб захопила цю ділянку та почала незаконний видобуток на глибині близько 80 метрів.
Організатор незаконного бізнесу домовився з головою місцевої територіальної громади, який допоміг захопити земельну ділянку.
За матеріалами ДБР до суду скеровано обвинувальний акт стосовно колишнього заступника головного лікаря Львівської обласної МСЕК, який умисно задекларував недостовірну інформацію.
У березні 2024 року посадовець подав щорічну декларацію, в якій зазначив недостовірні відомості на понад 11 млн грн.
Слідством встановлено, що фігурант не вніс до декларації відомості про автомобілі Mercedes-Benz GLE 300D Coupe та BMW Х5, які були оформлені на третіх осіб, але використовувалися ним. Крім того, він приховав користування паркомісцем, не задекларував доходи від відчуження транспортного засобу, фінансові зобов’язання за інвестиційними договорами, а також покупки ювелірних виробів в елітних бутіках Львова.
Колишньому посадовцю інкримінується декларування недостовірної інформації (ч. 2 ст. 366-2 КК України).
Працівники ДБР у взаємодії з ДСР Нацполіції завершили досудове розслідування стосовно депутата однієї з міських рад Кіровоградщини та його спільників, які організували схему постачання для військових одягу неналежної якості.
Обвинувальний акт направлено до суду.
Депутат, який одночасно був власником приватного підприємства, дізнавшись про майбутні закупівлі одягу для військових, вирішив використати ситуацію.
Він залучив свого знайомого, призначивши його директором іншого підконтрольного підприємства, а також бухгалтерку цієї фірми.
Ділки закуповували дешевий одяг без сертифікатів відповідності стандартам Міноборони. Продукція лише зовні нагадувала військову форму, однак не відповідала вимогам щодо якості та функціональності.
За матеріалами ДБР до суду скеровано обвинувальний акт стосовно колишнього заступника головного лікаря Львівської обласної МСЕК, який умисно задекларував недостовірну інформацію.
У березні 2024 року посадовець подав щорічну декларацію, в якій зазначив недостовірні відомості на понад 11 млн грн.
Слідством встановлено, що фігурант не вніс до декларації відомості про автомобілі Mercedes-Benz GLE 300D Coupe та BMW Х5, які були оформлені на третіх осіб, але використовувалися ним. Крім того, він приховав користування паркомісцем, не задекларував доходи від відчуження транспортного засобу, фінансові зобов’язання за інвестиційними договорами, а також покупки ювелірних виробів в елітних бутіках Львова.
Колишньому посадовцю інкримінується декларування недостовірної інформації (ч. 2 ст. 366-2 КК України).
Працівники ДБР завершили досудове розслідування стосовно колишнього командира однієї з військових частин, що забезпечує постачання пального та обслуговування транспорту Збройних Сил України.
Командир неналежно виконав свої службові обов’язки при укладанні та виконанні договору на закупівлю товарів для потреб оборони в умовах воєнного стану. Він не вжив необхідних заходів для виключення з вартості договору податку на додану вартість, що згідно з чинним законодавством у таких випадках має становити 0%.
Внаслідок цього до вартості товарів безпідставно було включено та сплачено ПДВ, що завдало шкоди військовій частині на понад 3,37 млн грн.
Збитки, завдані внаслідок його дій, були повністю відшкодовані.
До суду направлено обвинувальний акт за фактом недбалого ставлення до військової служби, що спричинило тяжкі наслідки в умовах воєнного стану (ч. 4 ст. 425 КК України).
Працівники ДБР завершили досудове розслідування стосовно дезертира з Харкова, який організував незаконний канал переправлення ухилянтів.
Обвинувальний акт скеровано до суду.
Контрактник підробив медичну довідку про те, що його дружина отримала другу групу інвалідності та потребує постійного догляду. На підставі сфальсифікованих документів його звільнили зі служби.
Фігурант запропонував знайомому за 7 тисяч євро організувати незаконний виїзд до однієї з європейських країн. Він надіслав йому незаповнені бланки відряджень із печатками одного з правоохоронних органів.
Увівши свої дані до фальшивих документів, "клієнт" безперешкодно дістався Чернівців, де його зустрів спільник організатора. Після отримання оплати останній повідомив ухилянту, що перетинати кордон доведеться поза межами офіційного пункту пропуску.
ДБР викрило посадовця однієї з військових частин, який незаконно оформив бойові виплати на майже 5 млн грн
Працівники ДБР повідомили про підозру заступнику командира однієї з військових частин, дислокованих на Вінниччині. Слідством встановлено, що у 2022 році посадовець безпідставно оформив бойові виплати військовослужбовцям, які насправді перебували у тилу.
У період з вересня по грудень 2022 року 62 військовослужбовці частини були направлені на виконання завдань до Київської області, яка на той момент не належала до районів ведення бойових дій.
Попри це, посадовець видав неправдиві довідки про начебто безпосередню участь зазначених військовослужбовців у бойових діях. На підставі цих документів їм було незаконно нараховано та виплачено додаткову грошову винагороду на загальну суму 4,8 млн гривень.
Працівниками ДБР завершили розслідування кримінального провадження щодо фактичного власника ТОВ «Краснолиманське», яке входить до групи компаній «Укрдонінвест». Його обвинувачують у створенні схеми, через яку держава втратила понад 2 мільярди гривень.
Обвинувальний акт передано до суду.
Бізнесмен разом із довіреною особою, керівником підприємства та головним бухгалтером заблокували роботу держпідприємства «ВК «Краснолиманська» і фактично довели його до банкрутства.
Держпідприємство технічно не могло самостійно добувати вугілля, тому залежало від комерційної структури, яку контролював обвинувачений. Скориставшись цією ситуацією, він організував схему із використанням податкових пільг — гроші до бюджету не сплачувались, а державне підприємство накопичувало борги.
Паралельно комерсанти використовували обладнання держпідприємства, але не платили за це.
Працівники ДБР за сприяння керівництва Державної кримінально-виконавчої служби України викрили факти систематичних катувань ув’язнених у Полтавській установі виконання покарань. Двом співробітникам установи вже повідомлено про підозру.
За даними слідства, співробітники установи знущалися з осіб, які відмовлялися співпрацювати з адміністрацією, порушували розпорядок або скаржилися на дії працівників. Для цього на території медичної частини було облаштовано спеціальне приміщення, яке використовували як камеру тортур.
У невеликій кімнаті ув’язнених прив’язували до металевого ліжка, залишаючи без їжі, води та можливості скористатися туалетом на кілька діб. Один із постраждалих за останні три роки пережив таке жорстоке поводження понад десять разів.
Кілька днів тому оперативники ДБР зафіксували чергові знущання над ув’язненими. Двом працівникам установи – черговому та старшому корпусу відділу режиму і охорони – повідомлено про підозру у катуванні (ч. 3 ст. 127 КК України). Саме вони безпосередньо завели потерпілого до приміщення та прив’язали його до ліжка.
ДБР завершило розслідування щодо постачання війську неякісних аптечок на понад 18 млн грн
Працівники Державного бюро розслідувань у взаємодії з СБУ завершили розслідування щодо посадовців однієї з військових частин Київської області та трьох приватних підприємців, які організували постачання неякісних аптечок для українських захисників.
У 2022 році військова частина уклала три договори з підприємцями на постачання 8 тис. 690 індивідуальних аптечок. Протягом травня — вересня аптечки були поставлені, однак мали суттєві недоліки.
Згідно з висновками експертизи, аптечки не відповідали встановленим стандартам, не містили обов’язкових компонентів, а частина препаратів була неналежної якості. Використання такої продукції могло становити загрозу життю та здоров’ю військовослужбовців.
Відповідальні службові особи — начальник складу та начальник сховища — не забезпечили належного контролю якості медичних засобів.
Через постачання неякісної продукції державі завдано збитків на понад 18 млн грн.
21.04.202508:04
Судитимуть колишнього працівника Львівської митниці, викритого ДБР на незаконному збагаченні
Працівники ДБР завершили розслідування кримінального провадження стосовно колишнього працівника Львівської митниці за фактом незаконного збагачення.
Обвинувальний акт направлено до суду.
Фігурант раніше працював на митниці та набув необґрунтованих активів на понад 12 млн грн. Йдеться про житловий будинок у Дніпропетровській області, 22 земельні ділянки у Дніпропетровській та Львівській областях, автомобілі – Jeep Cherokee, Toyota Venza, КамАЗ, причіп та водний засіб Brig Falkon 450L, а також екскаватор «ЭО-2621».
Всі ці активи він оформлював на себе і на близьких осіб – дружину, батька та тестя.
Наразі на всі активи митника накладено арешт з метою надалі провести спеціальну конфіскацію.
Працівники Державного бюро розслідувань за сприяння керівництва Міноборони повідомили про підозру чинному офіцеру одного з Центрів Міністерства оборони України, який організував схему незаконного бронювання військовозобов’язаних.
За гроші офіцер влаштовував своїх «клієнтів» на цивільні посади в структурі Центру та інших підрозділах Міноборони. На підставі відповідних наказів чоловіки отримували витяги про призначення та довідки про бронювання. Надалі ці дані вносились до Єдиного державного реєстру військовозобов’язаних «Оберіг».
Завдяки зв’язкам та службовим повноваженням фігурант мав вплив на посадовців ТЦК, які й вносили відповідні відомості до реєстру.
Вартість таких «послуг» становила від 8 до 10 тисяч доларів США. Гроші офіцер отримував готівкою, на банківські картки або у криптовалюті.
Працевлаштовані «співробітники» фактично ніколи не виходили на роботу та не виконували жодних обов’язків. Наразі слідчі перевіряють автентичність наказів про призначення та з’ясовують, чи могли ці особи ще й отримувати заробітну плату.
За попередніми даними, від послуг зловмисника могли скористатися щонайменше 50 осіб.
На Закарпатті ДБР затримало військового посадовця за вимагання грошей у підлеглих
Працівники Державного бюро розслідувань у взаємодії з СБУ затримали заступника командира батальйону з психологічної підтримки однієї з військових частин Закарпаття, який організував схему систематичних поборів з підлеглих.
Протягом тривалого часу посадовець вимагав від військовослужбовців гроші за вирішення різних службових питань – від оформлення відпусток до приховування дисциплінарних порушень. Зокрема, за гроші він обіцяв не повідомляти про самовільне залишення місця служби, сприяти переведенню до інших підрозділів або уникненню відрядження в район бойових дій.
Розмір хабарів залежав від обставин та можливостей військовослужбовців — від ₴30 000 до $3 000.
Під час реалізації однієї з «угод» фігурант запропонував солдату, який повернувся з самовільного залишення частини, за $1 000 допомогти з переведенням на тилову посаду. Його затримали під час отримання другої частини хабаря — $500.
На початку квітня у місті Ковель фігурант зустрівся з місцевим мешканцем і запропонував провести його до республіки білорусь в обхід офіційних пунктів пропуску за $8 000.
Згідно з домовленістю, він мав:
▪️ доставити «клієнта» до прикордонної зони; ▪️ надати координати місця перетину; ▪️ повідомити розташування прикордонних нарядів; ▪️ передати інструменти для перетину (кусачки для дроту, гумові чоботи).
Правоохоронець також запропонував залучити до маршруту інших осіб, пообіцявши знижку до $7 000 з кожного «туриста» у разі формування групи.
Нелегальний перехід був запланований на другу половину дня 15 квітня 2025 року. Однак після передачі обумовленої суми фігуранта затримали працівники ДБР.
17.04.202510:04
ДБР завершило розслідування щодо дезертира, який закликав до повалення конституційного ладу
Працівники Державного бюро розслідувань завершили досудове розслідування стосовно військовослужбовця, який самовільно залишив місце служби та публічно закликав до захоплення влади в Україні.
Обвинувальний акт скеровано до суду.
У квітні 2024 року військовий самовільно залишив місце служби в Чернігівській області. Надалі він записував та поширював у соцмережах відеозвернення, у яких виправдовував власне дезертирство та закликав інших військовослужбовців чинити так само.
Згідно з висновками експертизи, окремі його відеоматеріали містили заклики до насильницької зміни конституційного ладу та захоплення державної влади.
Працівники ДБР встановили місце перебування фігуранта у Хмельницькій області. Щоб уникнути відповідальності, він облаштував у помешканні спеціальну кімнату-схованку, де переховувався під час візитів правоохоронців. Утім, його було викрито та затримано.
Працівники Державного бюро розслідувань затримали начальника відділу однієї з районних державних адміністрацій Києва, який систематично вимагав гроші з місцевих підприємців.
Посадовець відповідав за контроль у сфері торгівлі. Він «опікувався» підприємцями, що займалися роздрібною торгівлею, та пропонував їм «взаємовигідне співробітництво». У разі відмови — погрожував перевірками та блокуванням діяльності. З однієї торгової точки він вимагав щомісячно 500 доларів США.
Так, у січні 2025 року чиновник запропонував підприємцю, який продавав м’ясну продукцію та ковбаси, сплачувати щомісячну «данину» за гарантію безперешкодної роботи. Зафіксовано щонайменше дві такі передачі коштів.
Зловмисника затримано «на гарячому» під час одержання чергового хабаря — 100 тис. гривень. Під час обшуків вилучено документи та техніку, що підтверджують протиправну діяльність. У рамках слідства перевіряються й інші можливі епізоди вимагання.