*Vieš čo je 'Hope experiment'?*
V 50. rokoch 20. storočia Curt Richter, známy absolvent Harvardu a vedec z Johns Hopkins University, urobil sériu dosť neortodoxných experimentov s vodou, pohármi a potkanmi, ktoré vyústili do úžasného objavu. Chcel vidieť, ako dlho dokážu potkany plávať, kým sa utopia.
Richter vo svojom experimente vložil potkana do nádoby naplnenej do polovice vodou. Prirodzene, krysa sa zľakla v momente, keď bola spustená do nádoby naplnenej vodou a začala sa ponáhľať o život.
Po niekoľkých minútach boja potkan vzdal pokus dostať sa von z nádoby. Nakoniec sa utopil a zomrel.
Richter potom experiment mierne upravil. Vzal ďalšiu krysu a vložil ju do podobnej nádoby naplnenej vodou. Avšak tesne predtým, ako sa očakávalo, že zomrie, ho zdvihol, chvíľu ho hladkal a potom ho znova hodil späť do nádoby s vodou.
Potkan opäť začal bojovať. Ale malá medzihra, ktorá sa odohrala predtým, spôsobila obrovský rozdiel v správaní potkana, čo bolo prekvapujúce aj pre Richtera! Richter predpokladal, že potkan bude plávať maximálne 15 až 20 minút a potom sa utopí. To sa však prekvapivo nestalo!
Potkan tomu tak ľahko nepodľahol a stále plával v nádobe. Pokračovalo v boji o záchranu života oveľa dlhšie, ako sa očakávalo.
60 hodín!
Áno, 60 hodín potkan neustále plával a bez prestania sa snažil vyjsť z vody.
Richter bol prekvapený, keď to videl. Potkan, ktorý to vzdal do 15 minút od skoršieho vstupu do vody, sa teraz posledných 60 hodín neustále snaží a odmieta sa vzdať!
Curt Ritcher nazval tento experiment „Experiment HOPE“...!
Keď ľudia z akéhokoľvek dôvodu uveria, že život už nestojí za to žiť, táto viera má tendenciu sa napĺňať.
Čo bolo to, čo takmer zabilo potkana? Bol to nedostatok nádeje alebo môžeme povedať beznádej. Predtým mala krysa predstavu, že je v situácii, proti ktorej nemá žiadnu obranu, a preto sa zdalo, že sa vzdala a zomrela.
Čo teda zmenilo reakciu potkana na situáciu? Je to odstránenie beznádeje!
Neskôr, keď sa potkan dostal takmer bezprostredne predtým, ako sa utopil, zistil, že nie je odsúdený na zánik, že situácia v skutočnosti nie je beznádejná, že môže byť pripravená pomocná ruka – skrátka, keď mal dôvod plávať ďalej, tak áno. Nevzdalo sa to a nekleslo to!
Reflexia
"Nádej je základnou zložkou ľudského života." Je zrejmé, že medzi ľuďmi a potkanmi je veľa rozdielov. Jedna podobnosť však vyčnieva: Všetci potrebujeme dôvod, prečo pokračovať v plávaní.
"Nádej je postoj, ktorý sa vyvíja z vnútornej viery v srdci."