tapswap community
tapswap community
Notcoin Community
Notcoin Community
Whale Chanel
Whale Chanel
tapswap community
tapswap community
Notcoin Community
Notcoin Community
Whale Chanel
Whale Chanel
Схеми avatar
Схеми
新闻和媒体
Схеми avatar
Схеми
新闻和媒体
Канада розпочала процес конфіскації транспортного літака Ан-124 «Руслан», яким володіє російський авіаперевізник, повідомила міністерка юстиції України

Літак належить російській авіакомпанії «Волга-Днєпр», та вже перебував під арештом Канади, розповіла Ольга Стефанішина.
Міністерка уточнила, що процедура конфіскації відбувається в межах закону Канади про спеціальні економічні заходи – зараз рішення про конфіскацію має ухвалити Вищий суд Онтаріо.

Вона зазначила, що в серпні 2023 року Вищий антикорупційний суд, встановивши підстави застосування санкції щодо «Волга-Днєпр», задовольнив позов Мін’юсту про стягнення в дохід держави її активів. Потім урядове відомство передало рішення ВАКС канадським партнерам, після чого генеральний прокурор Канади звернувся до Вищого суду Онтаріо з клопотанням про конфіскацію літака.

«Переконана, всі дії ведуть до одного: «Руслан» незабаром матиме нову домівку – в Україні, де він служитиме на благо нашої держави. Вдячна Канаді за непохитну підтримку та рішучі дії. Справедливість – це не просто слова, а конкретні кроки, які ми сьогодні бачимо», – додала голова Мін’юсту.

Нагадаємо, ще у квітні 2022 року «Схеми» розповідали про 12 літаків АН-124-100 «Руслан», якими володіє російська «Волга-Днепр». Тоді український суд ухвалив рішення заарештувати їх, адже, за версією слідства, російська компанія незаконно надала дозвіл на продовження польотів «Русланів». Єдиний, хто має право надавати такий дозвіл – це їхній розробник ДП «Антонов». На той момент шість літаків перебували в Росії (плюс, ймовірно, ще один), один борт – в Туреччині, а решта чотири – в Європі та Канаді.
В Офісі генпрокурора дали «зелене світло» на відкриття нової справи щодо нардепа Шахова

Виконувач обов’язків генерального прокурора Олексій Хоменко вніс відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо народного депутата від групи «Довіра» Сергія Шахова – за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366-2 КК України (декларування недостовірної інформації – ред.). Про це Радіо Свобода повідомили в пресслужбі Спеціалізованої антикорупційної прокуратури, яка раніше ініціювала відкриття нового кримінального провадження.

Підставою для такої ініціативи стало розслідування «Схем» (проєкт Радіо Свобода), в якому йшлося про те, що Шахов, якого з березня 2023 року розшукує Національне антикорупційне бюро у справі про недекларування майна на 88 мільйонів гривень, понад два роки мешкає в елітних апартаментах у Дубаї, які орендує його цивільна дружина. Ці витрати, як повідомляли журналісти, нардеп не декларує.
Вищий антикорупційний суд взяв під варту Романа Насірова

За даними "Схем", суд змінив екскерівнику Держфіскальної служби запобіжний захід на більш суворий, а також призначив альтернативу у вигляді застави у 40 мільйонів гривень.

Нагадаємо, Насіров є обвинуваченим у справі про корупцію. За версією слідства, на той момент очільник ДФС України за посередництва свого радника одержав понад 722 мільйони гривень неправомірної вигоди за вчинення дій, пов’язаних із забезпеченням відшкодування ПДВ агрохолдингу у розмірі понад 3,2 мільярда гривень.

9 квітня цього року Насіров не з'явився на засідання ВАКС, бо, за словами його адвокатів, він мобілізувався до лав ЗСУ. Наступного дня військова служба правопорядку заявила, що наказ про про призов Насірова скасований. Після цього прокурор САП попросив суд призначити для Насірова суворіший запобіжний захід.
«Слуга народу» Каптєлов задекларував доходи дружини в РФ, але не вказав майно родини у Москві

Народний депутат від фракції «Слуга народу» Роман Каптєлов у декларації за 2024-й рік вказав місце роботи своєї дружини-громадянки РФ – це «ОСП №195 ОКЦ ЮЗАО», але не зазначив, де ця установа розташована та яку саме заробітну плату вона там отримала, з позначкою «член сім’ї не надав інформацію».

Водночас у розділі «грошові активи» нардеп задекларував, зокрема, 1 мільйон 250 тисяч рублів готівкою у власності Євгенії Каптєлової.

У новій декларації нардепа немає згадки про московську нерухомість.

Раніше у розслідуванні «Схем» йшлося про те, що родина депутата виїхала з України за місяць до повномасштабного вторгнення Росії, а з грудня 2023 року дружина Каптєлова почала отримувати зарплату від «Об’єднання культурних центрів південно-західного адміністративного округу» у столиці РФ. Там за грудень 2023 року та 9 місяців 2024 року вона заробила понад 750 тисяч рублів.

Крім того, журналісти з'ясували, що від 2015 року родина нардепа володіє частиною нерухомості у Москві – третина квартири записана на дружину й дітей Каптєлова. Приблизна вартість цієї частки – близько 6 мільйонів гривень.


Згадок про все це не було в попередніх деклараціях Каптєлова.

«Схеми» звернулись за коментарем до депутата і чекають на відповідь.
03.04.202515:40
Дружина підозрюваного працівника СБУ Артема Шила придбала майна у Дубаї на $4 млн у 2021-2022 роках

На той момент дружина колишнього радника Офісу президента та співробітника Служби безпеки України Артема Шила, якого підозрюють у заволодінні коштами «Укрзалізниці», з грудня 2021-го по червень 2022-го придбала у Дубаї нерухомості на 4,3 мільйона доларів. Це загальна вартість 9 об’єктів нерухомості, розташованих в різних районах найбільшого міста в ОАЕ, які «Схеми» (Радіо Свобода) у співпраці з журналістами видання NV виявили за допомогою верифікованого витоку з масивом даних про власників дубайського майна від OCCRP.

Згідно з цими даними, дружина Артема Шила Ірина з грудня 2021 року по червень 2022 року стала власницею 8 квартир в житловому районі Al Barsha South Fourth та одного готельного номеру в районі Marsa Dubai, на узбережжі Перської затоки. В дубайських реєстрах всі 9 об’єктів нерухомості були прив’язані до особистого номеру телефону Ірини Шило. Згідно з даними витоку, для придбання цієї нерухомості, ймовірно, скористались послугами рієлторки-українки.

Станом на зараз родина Шила вже не володіє цим майном, його продали у період з вересня 2022-го по вересень 2024-го.

У коментарі журналістам Артем Шило не підтвердив і не заперечив купівлю дубайського майна, але зазначив, що у той період в СБУ не працював, і запевнив, що після припинення воєнного стану, коли буде відновлене декларування, «всі дані щодо змін у майновому стані родини будуть відображені в деклараціях в установленому законом порядку».
28.03.202510:09
🗣«Це обнадійливий сигнал того, що діяльність RFE/RL зможе продовжуватися» – гендиректор Радіо Свобода Капус про рішення USAGM відкликати лист про розірвання грантової угоди з Радіо Свобода

«Ми очікуємо офіційного підтвердження від USAGM, що грантове фінансування буде негайно відновлено відповідно до намірів, висловлених у вчорашньому листі. Ми прагнемо поговорити безпосередньо з керівництвом USAGM про надзвичайну та економічно ефективну роботу, яку RFE/RL виконує для американського народу», – сказав він.

Агентство США з глобальних медіа (USAGM) напередодні повідомило про скасування рішення про припинення грантової угоди для RFE/RL на 2025 фінансовий рік. Це рішення надійшло наступного дня після ухвали федерального судді округу Колумбія Ройса Ламберта, який задовольнив клопотання Радіо Свобода про тимчасову судову заборону проти USAGM.

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь
07.05.202505:54
Боєприпаси для фронту: як працює «Чеська ініціатива» і чому її критикують в самій Чехії та в Україні

Журналісти з України («Схеми», проєкт Радіо Свобода), Чехії (Investigace.cz) та Нідерландів (The Investigative Desk та Follow The Money) обʼєдналися, щоб перевірити звинувачення, що лунають у бік ініціативи з постачання боєприпасів Україні. Ось коротко, що вдалось з'ясувати:

🔻Затримки. Всупереч анонсованому українській стороні графіку, боєприпаси подекуди приїжджають з запізненням, що може впливати на планування військових операцій. При цьому, один зі співрозмовників «Схем» в українській оборонній галузі зазначив: «Дотримуватися графіку на цьому ринку майже нереально».

🔻«Чеськоцентричність». Закуповують снаряди виключно компанії-посередники з самої Чехії, яких обрали без публічних тендерів за невідомими критеріями. Крім того, деякі з цих фірм повʼязані з чеськими посадовцями, що вказує на ймовірний конфлікт інтересів.

🔻Високі заробітки посередників. Комісійні чеських постачальників щонайменше у чотири рази перевищують ті, які беруть українські державні закупівельники. За словами поінформованих урядових джерел в Чехії та Україні, узгоджена комісія для всіх п’яти компаній-учасниць ініціативи становить до 13%, тоді як українські державні закупівельники беруть до 3%.

🔻«Низька» якість снарядів. У серпні 2024-го чеським високопосадовцям почали писати листи про нібито передчасну детонацію 155-мм снарядів через несправні підривники. Автори листів, яких встановили «Схеми», не змогли надати доказів своїм твердженням про низьку якість снарядів. Чеські координатори «боєприпасної ініціативи» заявили журналістам, що не отримували від українських посадовців подібних скарг. Заяви про браковані снаряди, як встановили журналісти, можуть бути частиною дезінформаційної кампанії щодо «Чеської ініціативи», ймовірно, з боку РФ.

Повну версію тексту з детальним аналізом роботи «Чеської ініціативи» читайте тут
Після розслідування «Схем» про життя нардепа Шахова у Дубаї САП ініціювала нову справу

Спеціалізована антикорупційна прокуратура ініціювала перед в.о. генерального прокурора Олексієм Хоменком відкриття кримінального провадження за статтею «декларування недостовірної інформації» щодо народного депутата з групи «Довіра» Сергія Шахова. Про це Радіо Свобода повідомили у пресслужбі САП. За даними прокуратури, Шахов ймовірно вносив недостовірні відомості в декларації за 2022, 2023 та 2024 роки.

Підставою для цього стало розслідування «Схем» (проєкт Радіо Свобода), в якому йшлося про те, що Шахов, якого з березня 2023 року розшукує Національне антикорупційне бюро у справі про недекларування майна на 88 мільйонів гривень, понад два роки мешкає в елітних апартаментах у Дубаї, які орендує його цивільна дружина. Ці витрати нардеп не декларує.

Санкція статті передбачає від штрафу до позбавлення волі строком до двох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
24.04.202516:07
«Лікарняний» у Дубаї: «Схеми» встановили, де живе розшукуваний нардеп Сергій Шахов

Народний депутат від групи «Довіра» Сергій Шахов, якого з березня 2023-го року розшукує Національне антикорупційне бюро у справі про недекларування майна на 88 мільйонів гривень, понад два роки мешкає в елітних апартаментах на майже 300 квадратних метрів у житловому комплексі Ashjar у Дубаї, які орендує його цивільна дружина Інна Журба.

Журналісти «Схем» (Радіо Свобода) ідентифікували місце проживання Шахова, проаналізувавши фото та відео з соцмереж його старшої доньки та співставивши інтер’єри з включень депутата на онлайн-засіданнях комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, членом якого він є.

За допомогою доступу до дубайського витоку даних про власників нерухомості, отриманого у співпраці з OCCRP, журналісти встановили, що загальна вартість оренди апартаментів за цей період (з липня 2022-го по вересень 2025-го, коли закінчується термін дії домовленостей) може сягати 300 тисяч доларів. Ці витрати нардеп не вказує у своїх деклараціях. Не згадує і про вартість навчання його молодших дітей в одній з приватних шкіл у Дубаї – це 40 тисяч доларів для обох на рік.

Сам Шахов публічно та його захист у суді таку тривалу відсутність депутата в Україні пояснюють станом здоров’я: нардеп перебуває за кордоном «на лікуванні».

«Схеми» звернулись до Сергія Шахова з проханням про коментар, але на дзвінки та повідомлення він поки не відповів.

Нове розслідування – вже на каналі👇
НАБУ: ексзаступника глави ОП Смирнова викрили на легалізації коштів та одержанні хабаря

У пресслужбі НАБУ не вказують прізвища підозрюваного, але вказується ця особа вже притягується НАБУ і САП до кримінальної відповідальності за незаконне збагачення на суму 15,7 млн грн. З контексту зрозуміло, що йдеться про Андрія Смирнова.

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь
Польща передала Україні «політексперта» із пулу Медведчука Кирила Молчанова

Вперше з початку повномасштабного вторгнення за запитом СБУ в Україну передали «російського агента», який працював проти України в інформаційній сфері, повідомляють у Службі безпеки. Операцію на території ЄС проводили спільно зі Службою зовнішньої розвідки України та правоохоронними органами Польщі.

За даними джерел «Схем» в правоохоронних органах, йдеться про Кирила Молчанова – «політичного експерта» з медійного пулу підозрюваного у державній зраді Віктора Медведчука.

За матеріалами СБУ, Молчанов був завербований і працював одночасно на дві російські спецслужби: ФСБ та зовнішню розвідку РФ.

«За вказівкою окупантів він займався дискредитацією України на міжнародній арені та працював над розхитуванням внутрішньої ситуації в країнах-партнерах нашої держави. У 2022 році він виїхав до росії, де згодом став одним із ключових ідеологів кремлівських медійних проєктів «Другая Украина» та «Голос Європи» (Voice of Europe)», – повідомляють в Службі безпеки.

Про те, що Молчанов долучився до «Другой Украины» Віктора Медведчука «Схеми» розповідали у розслідуванні про цей політичний проєкт у 2023 році. Медведчук запустив його вже перебуваючи на території Росії, після обміну. Тоді «Схеми» зʼясували, що до «Другой Украины», крім Молчанова, долучилися й інші політичні коментатори з уже закритих проросійських телеканалів, депутати місцевих рад від ОПЗЖ та обвинувачені у державній зраді і сепаратизмі політтехнологи.

За даними СБУ, Кирило Молчанов також регулярно брав участь в етерах російського пропагандиста Володимира Соловйова, де виправдовував збройну агресію РФ та поширював фейки про ситуацію в Україні.

«Крім того, він організовував на території ЄС вуличні акції в інтересах кремля, де закликав до згортання міжнародної підтримки України. Ще одним важливим напрямом підривної діяльності фігуранта були публічні заклики до підготовки замовних терактів в Україні», – йдеться в повідомленні правоохоронців.

Молчанову повідомили про підозру за двома статтями – у виправдовуванні, визнанні правомірною, запереченні збройної агресії РФ проти України, глорифікації її учасників, а також у колабораційній діяльності.
27.03.202519:36
Законопроєкт №11533, що обмежує доступ до майнових реєстрів: голосування у Верховній Раді не відбулося. Що далі?

Сьогодні Верховна Рада мала голосувати за законопроєкт №11533, який обмежує доступ до державних реєстрів нерухомості та земельного кадастру під час дії воєнного стану та протягом року після його завершення. Офіційно – для захисту підприємств оборонно-промислового комплексу (ОПК).

Але голосування так і не відбувалося, адже ця ініціатива викликала широку суспільну дискусію: журналісти-розслідувачі, громадські та правозахисні організації, окремі народні депутати виступили з критикою законопроєкту.

Зокрема, юрист Інституту масової інформації Володимир Зеленчук зазначав: «Без звуження його дії лише до інформації, що безпосередньо пов'язана зі сферою оборони, його ухвалення нашкодить не лише сфері громадського контролю, але й звичайним користувачам реєстрів, які не зможуть отримати дані у формі витягу про місце розташування власного нерухомого майна або кадастрові відомості».

Після розголосу один з ініціаторів законопроєкту депутат від «Слуги народу», член комітету ВР з питань правової політики Ігор Фріс зазначив, що сталась «дискомунікація, нерозуміння, що закривається або що обмежується» і запевнив, що документ буде доопрацьований. За його словами, у профільному комітеті розглянуть додаткові правки, а потім знову запропонують проголосувати Верховній Раді за основу і в цілому – але це відбудеться, ймовірно, не раніше ніж за місяць. У новій редакції передбачається, що закриття інформації у реєстрах стосуватиметься лише об’єктів ОПК.

Що кажуть про цей законопроєкт його ініціатори, народні депутати та представники Мін'юсту – дивіться у відео.
05.05.202515:08
Кандидати на очільника БЕБ: підозра у легалізації коштів, робота в структурах Ахметова, наукові роботи з цитатами Татарова і РФ. «Схеми» поставили незручні питання кандидатам на посаду очільника Бюро економічної безпеки.

Вже скоро Україна отримає нового очільника цього відомства. БЕБ – це створений у 2021 році замість податкової міліції новий важливий правоохоронний орган, який має боротись з економічними злочинами. Зокрема, боротись із бюджетними розтратами, несплатою податків, контрабандою і нецільовим використанням міжнародної допомоги.

Конкурс на фінальному етапі – незабаром пройдуть співбесіди для 16 кандидатів, які залишились після тестувань загальних навичок і на знання законодавства та виконання практичних завдань. Після цього комісія оголосить переможця.

БЕБ, який, зокрема, мав перезавантажити стосунки влади з бізнесом, від початку створення регулярно критикували. В тому числі, і через тиск на підприємців. Роботу колишнього керівника Вадима Мельника комітет парламенту з питань фінансів, податкової та митної політики визнав незадовільною.

До першого конкурсу на посаду директора БЕБ у 2021 році, на якому переміг Вадим Мельник, у громадськості були питання – Мельника називали наперед визначеним переможцем, а «Схеми» виявили низку проблем в процесі відбору.

«Схеми» придивилися до фіналістів – і до деяких із них виникли питання. Які журналісти змогли поставити їм напряму.

Кого з кандидатів підозрювали у легалізації коштів? Хто має родичів-громадян РФ? Чиї інтереси у суді представляв адвокат Портнов? В чиїй науковій роботі вісім згадок Олега Татарова та окремий розділ, присвячений Росії?

Відповіді – у новому матеріалі
💬Тіло журналістки Вікторії Рощиної повернули в Україну з ознаками катувань і без деяких органів, про це йдеться у статті «Української правди», яка є частиною міжнародного проєкту Viktoriia Project

За даними Офісу генпрокурора, на тілі були виявлені садна, крововиливи на різних частинах тіла, зламане ребро, також були ймовірні сліди застосування струму. Слідча група підтвердила, що тіло привезли в Україну з ознаками розтину, який робили на території Росії. Також зафіксовано відсутність деяких органів – це головний мозок, очні яблука, а також частина трахеї.

Міжнародний експерт-патологоанатом вважає, що таким чином у Росії могли намагатися приховати, що смерть настала внаслідок задушення.

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь
Де нардеп Сергій Шахов ховається від українського правосуддя?

Депутат понад два роки в розшуку, бо перестав з'являтися на судові засідання у справі про недекларування майна на 88 мільйонів гривень. Це провадження в НАБУ відкрили після нашого попереднього розслідування про Шахова і численне елітне майно його цивільної дружини, яке народний обранець «забув» вказати у своїй декларації.

Шахов перестав приходити в суд нібито через лікування за кордоном. Досі не було відомо, де саме проживає розшукуваний депутат.

Але ми це з’ясували. І вже сьогодні о 19:00 на ютуб-каналі Радіо Свобода розповімо про депутатський «лікарняний» на узбережжі Перської затоки.
11.04.202514:15
Радіо Свобода скорочує мовлення і відправляє в простій частину співробітників

З огляду на фінансові виклики Українська редакція Радіо Свобода скорочує мовлення.

11 квітня в ефір вийшов останній випуск стріму Свобода.Ранок. Також редакція з 14 квітня відправляє у простій частину співробітників у Києві та Львові. Через обмежені кошти Радіо Свобода також суттєво скоротило співпрацю з фрілансерами.

❤️Радіо Свобода. Підписуйтесь
31.03.202515:00
«Давай там, українських баб ґвалтуй»: в Україні засудили дружину військового РФ із розслідування «Схем»

Шевченківський районний суд Києва заочно визнав винною у порушенні законів і звичаїв війни та засудив до 5 років ув’язнення громадянку РФ Ольгу Биковську, яка закликала свого чоловіка – російського військовослужбовця Романа Биковського, який брав участь у війні проти України – ґвалтувати українських жінок.

У вироку йдеться, що Ольга Биковська (у дівоцтві Пінясова) має відбути покарання у вигляді 5 років ув’язнення з моменту її затримання. Нині Биковська – в міжнародному розшуку. Також вона має компенсувати державі понад 15 тисяч гривень на процесуальні витрати, зокрема, судову лінгвістичну семантико-текстуальну експертизу та експертизу звукозапису голосів Биковських.

Окремо в суді переглядали відеоверсію розслідування «Схем» та розмов журналістів із Биковськими, які лягли в основу кримінального провадження. Також в суді давала свідчення і одна із авторок розслідування Валерія Єгошина.

Раніше «Схеми» разом з російською редакцією «Радіо Свобода» ідентифікували подружжя Биковських, фрагмент розмови яких перехопила СБУ. У ньому російський військовий спілкувався з дружиною, яка, сміючись, заохочувала чоловіка «ґвалтувати українських баб». Ними виявилися 27-річний десантник Роман Биковський, який брав участь у повномасштабному вторгненні Росії в Україну та його дружина – Ольга Биковська, обоє – родом з Орловської області РФ.
Супутник Maxar зафіксував наслідки атаки Сил оборони України на склади аеродрому стратегічної авіації РФ

На супутникових знімках американської аерокосмічної компанії Maxar за 21 березня видні пошкодження складів боєприпасів аеродрому «Енгельс-2» у Саратовській області Росії. На місці деяких будівель – вирви від вибухів. Аеродром відомий тим, що саме з нього неодноразово злітали літаки стратегічної авіації РФ, які завдавали масштабних ракетних ударів по Україні.

«Саме на цих складах стояли контейнери для ракет Х-101/Х-555, які Росія використовує для атак на Україну з літаків Ту-160 та Ту-95. Також є вірогідність, що там знаходився центр передпольотної підготовки ракет, який також був знищений», – розповів авіаексперт Анатолій Храпчинський у коментарі «Схемам».

Днем раніше Генеральний штаб ЗСУ повідомляв, що у ніч на 20 березня військові Сил Оборони України вдарили по аеродрому «Енгельс-2», внаслідок чого там здійнялася пожежа та вибухнули боєприпаси, які там зберігалися.
Українські правоохоронці заявили про затримання в Монако сина експрезидента «Мотор Січ»

Служба безпеки України та Офіс Генерального прокурора спільно з колегами Франції та Монако затримали сина експрезидента компанії «Мотор Січ» Олександра Богуслаєва, якого разом з батьком підозрюють у легалізації майна.

Правоохоронці повідомляють, що викрили масштабну схему розкрадання активів «Мотор Січі». За даними слідства, фігуранти незаконно привласнили контрольний пакет акцій держпідприємства, а потім продали його за 650 млн доларів США.

Як повідомляє СБУ, на той час керівник «Мотор Січі» організував інвентаризацію активів компанії, внаслідок чого штучно занизив вартість її акцій.

«Потім він придбав 65% цінних паперів за суттєво зниженою ціною і згодом передав більшу їх частину на користь шести офшорних структур, якими володіє його син. Щоб легалізувати вкрадені активи, зловмисники продали їх зарубіжним компаніям, а отримані прибутки використали для придбання елітної нерухомості на території ЄС», – йдеться в повідомленні СБУ.
Олександру Богуслаєву повідомили про підозру за статею «легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом, вчинені організованою групою в особливо великому розмірі». Йому загрожує до 12 років увʼязнення з конфіскацією майна.


Також нову підозру отримав ексочільник «Мотор Січі», який наразі перебуває під вартою за обвинуваченням у співпраці з РФ, – у «привласненні майна шляхом зловживання службовим становищем, вчиненому в особливо великих розмірах організованою групою» та «організації, легалізації (відмиванні) майна, одержаного злочинним шляхом, вчинених організованою групою в особливо великому розмірі».

Нагадаємо, журналістам «Схем» вдалось встановити, що Олександр Богуслаєв є бенефіціаром низки компаній у Франції, на які зареєстроване майно на Лазуровому узбережжі. Загальна вартість цієї нерухомості сягає майже 7 млн євро.

Крім того, «Схеми» викрили експрезидента «Мотор Січі» на співпраці з РФ після початку повномасштабного вторгнення. Журналісти
повідомляли й про те, що він відмовлявся передавати гелікоптер Збройним силам України у квітні 2022 року, а також вів бізнес з підсанкційними виробниками зброї з Ірану – вони створюють дрони типу Shahed, які Росія масово застосовує проти України. Також «Схеми» знайшли в Богуслаєва російський паспорт, який він мав щонайменше від 2000-го року, та від якого не відмовився попри те, що став народним депутатом України з доступом до держтаємниці шість років потому.
25.04.202516:27
Народний депутат Сергій Шахов вже два роки у розшуку. НАБУ й САП обвинувачують його у недекларуванні майна на 88 мільйонів гривень і розшукують, бо він перестав з'являтися на засідання Вищого антикорсуду нібито через стан здоров’я.

Де саме проживає Сергій Шахов – досі не було відомо. «Схеми» (Радіо Свобода) вирішили це з’ясувати – адже саме після виходу розслідування проєкту про численне незадеклароване ним майно родини в НАБУ відкрили справу.

З підказок у розпорядженні журналістів – появи Шахова онлайн на засіданнях свого комітету з питань екологічної політики. Але саме це, а також прискіпливий перегляд численних відео соцмереж його родини та доступ до дубайського витоку з даними про власників нерухомості – дозволили «Схемам» встановити, де проживає депутат-утікач.

Дивіться нове розслідування тут
Білоруський холдинг, що був партнером Apple і Tesla, продає оптику та спецобладнання оборонним компаніям РФ в обхід санкцій

Білоруський холдинг Izovaс та повʼязані з ним європейські компанії, продукцію яких купували Apple, Samsung, LG і Tesla, від початку повномасштабної війни в лютому 2022 року та щонайменше до липня 2024 року поставили до Росії компонентів та обладнання для виготовлення оптики на 200 мільйонів доларів. Це товари, як власного виробництва, так і західного, перепродаж яких до Росії заборонений санкціями. Отримали цю високотехнологічну продукцію оборонні підприємства РФ, зокрема з групи «Ростех», найбільшого в країні виробника зброї.

Згідно з даними митної та податкової баз Росії, доступ до яких отримали журналісти, щонайменше 30 компаній військово-промислового комплексу РФ, зокрема «Ростеху», були клієнтами білоруської Izovaс та однієї з її дочірніх фірм InterNanoTekhnologii з 2022-го по 2024-й роки. 22 з цих компаній наразі під санкціями. Це – переважно виробники осколково-фугасних снарядів, систем управління вогнем для танків та літаків, розвідувальних комплексів, безпілотників та бойової авіоніки.

Серед товарів, які вони придбали у вищезгаданих білоруських компаній: виробник військових оптичних прицілів – лінзи, виробник засобів самонаведення крилатих ракет – світлофільтри, виробник далекобійних гвинтівок – скляні елементи та вакуумну техніку.

Це у межах спільного проєкту за участі «Схем» (Радіо Свобода) встановили «Білоруський розслідувальний центр», вашингтонський Центр перспективних оборонних досліджень (C4ADS), литовське медіа 15min.lt, російське незалежне видання iStories, за підтримки гакерської групи «Кіберпартизани». Холдинг Izovaс на запитання журналістів не відповів.
10.04.202510:47
Пов'язана з Медведчуком компанія постачає китайсько-німецькі мерседеси в РФ та на окуповані території України

Журналісти «Схем» встановили, що фірма «Торговый дом «Каникурган», яка розташована у російському прикордонному місті Благовєщенськ, у 2023 році завезла з Китаю до РФ 52 тягачі німецького бренду Mercedes-Benz.

П'ять із них потім опинилися в окупованому Росією Луганську. Їх придбала зареєстрована там російська компанія «ТД ИТС». Це журналістам вдалося довести завдяки отриманим даним із митних декларацій Росії, зокрема, вказаним там VIN-номерам авто.

Виробник цих тягачів – компанія Beijing Foton Daimler Automotive, спільне підприємство китайської корпорації Foton Motor та німецької Daimler Truck Holding AG (у річному звіті останньої за 2023 рік ідеться, що найбільшим акціонером у ній є Mercedes-Benz Group AG).

Завод Beijing Foton Daimler Automotive із виробництва вантажівок німецького бренду Mercedes-Benz у Китаї запустили у вересні 2022 року, через три місяці після того, як ЄС заборонив експортувати такі авто (тягачі) у Росію з Європи, і за місяць до того, як Mercedes офіційно заявив про свій вихід із російського ринку.

Експертка з оборонних досліджень Олена Білоусова у коментарі «Схемам» назвала постачання до Росії вантажівок німецького бренду Mercedes, вироблених у Китаї – типовим способом обійти експортний контроль.

З обвинуваченим у держзраді Віктором Медведчуком постачальника цих тягачів до Росії, компанію «Торговый дом «Каникурган», повʼязує її власник – Антон Дорноступ. Він також володіє фірмою «Новые Проекты», яка у 2016 році отримала дозвіл від російського уряду на розробку та видобуток газу на ділянці «Глибока» у Чорному морі поблизу Криму, яка після незаконної анексії півострова опинилася під контролем РФ.

Детально про це – у новому розслідуванні
На користь держави конфіскували спецдозвіл карʼєру групи «Юнігран», про яку йшлося у розслідуванні «Схем»

Господарський суд Києва ухвалив рішення про стягнення у дохід держави спеціального дозволу на користування надрами Коростенського родовища в Житомирській області. Про це йдеться у тексті рішення, опублікованого у судовому реєстрі.

Раніше цей спецдозвіл належав групі компаній «Юнігран» підсанкційного російського бізнесмена Ігоря Наумця, про якого розповіли у своєму розслідуванні «Схеми». Тоді журналісти встановили, що бізнес Наумця в Україні вартістю мільярд гривень, попри дію санкцій РНБО та арешти, у 2024 році перейшов до нового приватного власника в обхід держави, яка не проконтролювала збереженість заблокованих активів та досі не скористалась механізмом конфіскації активів цього підсанкційного бізнесмена із російським паспортом. Натомість, як зʼясували «Схеми», новим власником цих активів став броварський бізнесмен Сергій Шапран, пов’язаний із колишнім прокурором Києва, а нині очільником Одещини Олегом Кіпером.
Апеляційний суд у Сербії підтвердив вирок Андрію Наумову

Апеляційний суд міста Ніш у Сербії виніс остаточний вердикт у справі колишнього начальника Головного управління внутрішньої безпеки Служби безпеки Андрія Наумова, обвинуваченого у відмиванні грошей. Як повідомляє балканська служба Радіо Свобода, суд підтвердив рішення першої інстанції, згідно з яким Наумова засуджено до одного року ув’язнення та штрафу в розмірі 1700 євро.

Нагадаємо, Наумова затримали в червні 2022 року, коли він намагався перетнути кордон між Сербією та Північною Македонією на автомобілі, в якому було 608 000 євро та 125 000 доларів.

Андрій Наумов – фігурант низки журналістських розслідувань про контрабандний імпорт та корупційні схеми на митниці. Ще у статусі начальника Головного управління внутрішньої безпеки СБУ фігурував у розслідуванні журналістів «Схем» про набуття елітного майна, неспівставного з офіційними доходами держслужбовця.

В Україні Наумова підозрюють в підробленні документів для сербського суду, у незаконному збагаченні, у привласненні, розтраті майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем, а також у зловживанні владою або службовим становищем і в шахрайському заволодінні понад 3,2 млн гривень під час його перебування на посаді керівника державного підприємства впродовж
2019-2021 років.

На початку 2025 року «Схеми» також
розповіли, що колишній начальник Головного управління внутрішньої безпеки СБУ Андрій Наумов у 2022 році придбав три квартири в елітному житловому комплексі в районі турецького міста Аланія на узбережжі Середземного моря.

У коментарі «Схемам» Наумов назвав судовий процес у Сербії «зрежисованим» українською владою, а придбання турецької нерухомості – законним.
显示 1 - 24 3 894
登录以解锁更多功能。