Вітамінні комплекси зараз потрібні усім нам?
Насправді вітаміни — це органічні сполуки, які потрібно отримувати з раціону, оскільки людський організм або не має ферментів, необхідних для їх синтезу, або ми не можемо виробляти їх у достатній кількості (наприклад, вітамін B3 та D).
Так, наприклад, не синтезуються в людському організмі вітаміни А, В1, В2, В5, В6, В7, В9, В12, Е і К.
А вітаміни D та B3 продукується у кількості, що не покриває наші потреби в них.
Тому, так, більшість вітамінів та мінералів добре було б отримувати з їжею, але у харчових продуктах, що зберігалися протягом всього цього холодного періоду майже вичерпані поживні речовини.
Кому така підтримка особливо необхідна?
Критичним є вітамінне забезпечення під час вагітності.
До слова, мікронутрієнтна підтримки вагітних є практичним втіленням гуманного підходу до плоду як до пацієнта. Адже так ми дбаємо не лише про майбутню маму, а й про здоров’я малюка, яке починає формуватися внутрішньоутробно.
За українськими медичними стандартами вітамінні комплекси також є обов’язковими для дітей, людей з хронічними хворобами.
Це особливо важливо зараз, коли нас виснажує не лише холодна погода, а й стрес через війну.
Та й загалом, оскільки в країнах із середнім і низьким рівнем доходу харчові продукти часто не містять достатньої кількості вітамінів, мусимо це компенсувати.
Інколи застосування певних ліків спричиняє дефіцит тих чи інших вітамінів.
Суттєво зростає потреба у вітамінах при гострих інфекційних захворюваннях. Особливо важливе додаткове введення вітаміну С, який при респіраторній інфекції здатен зменшувати спричинену вірусом окиснювальну травму.
А які мікроелементи ми витрачаємо найшвидше?
Кальцій – 99% його загальної кількості міститься в кістках і зубах. А той, що залишився в організмі, бере участь в обміні речовин, забезпечує такі життєво важливі фізіологічні процеси як скорочення судин, згортання крові, скорочення м’язів та нервову передачу.
Тому недостатність кальцію підвищує ризик розвитку остеопорозу, нефролітіазу, раку прямої кишки, артеріальної гіпертензії, інсульту, ішемічної хвороби серця, інсулінорезистентності та ожиріння.
Магній є «природним блокатором кальцію». Тому у випадку його дефіцит може спричинити перевантаження міокарда кальцієм й підвищення ризику інфаркту міокарда.
❗️Важливо знати (!), що надмірне споживання кальцію може зменшити поглинання магнію, а низьке споживання магнію може збільшити поглинання кальцію. Тому необхідно дотримуватись оптимального співвідношення обох мінералів.
Мідь, марганець, магній, бор і цинк сприяють синтезу колагену й утворенню повноцінного кісткового матриксу, у нішах якого закріплюється та утримується кальцій.
В окремих регіонах України важливо здійснювати йодну профілактику в групах підвищеного ризику, до яких належать діти, вагітні, жінки, які годують груддю.
💊Отже, друзі, додаткове споживання вітамінно-мінеральних комплексів необхідне практично кожній людині, особливо в зимово-весняний період.
Але, зверніть увагу (!), що існує дві тактики їх застосування – лікувальна і профілактична – обидві будуть ефективними та безпечними лише після консультації та під контролем лікаря!