Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
ПРОТОКОЛ avatar

ПРОТОКОЛ

Huquq
Юридические новости, статьи, консультациии, интересные судебные решения, семинары, legaltech и многое другое: protocol.ua
TGlist reytingi
0
0
TuriOmmaviy
Tekshirish
Tekshirilmagan
Ishonchnoma
Shubhali
JoylashuvУкраїна
TilBoshqa
Kanal yaratilgan sanaFeb 07, 2025
TGlist-ga qo'shildi
Jun 14, 2023
Muxrlangan guruh

Rekordlar

10.04.202515:16
8.7KObunachilar
12.07.202023:59
50Iqtiboslar indeksi
02.08.202323:59
1.6KBitta post qamrovi
06.02.202518:55
1.4KReklama posti qamrovi
29.04.202423:59
5.71%ER
02.08.202323:59
23.74%ERR

ПРОТОКОЛ mashhur postlari

09.04.202505:51
Формальний медичний огляд особи комісією при ТЦК та ігнорування ВЛК скарг на стан здоров’я є підставою для визнання протиправною та скасування постанови ВЛК (Тернопільський окружний адмінісуд від 17.01.2024 року у справі № 500/6720/23)
Чоловік через свого адвоката оскаржив постанову Військово-лікарської комісії (ВЛК) при Хустському районному ТЦК та СП, якою його було визнано придатним до військової служби за результатами медичного огляду.

Так, 08.09.2023 чоловік проходив обстеження та медичний огляд з метою визначення придатності на військову службу під час загальної мобілізації та встановлення причинного зв’язку між наявними захворюваннями та проходженням військової служби. По закінченню медичного огляду, позивача було визнано придатним до військової служби, про що видано постанову, яка оформлена довідкою ВЛК при Хустському районному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки від 08.09.2023.
Позивач стверджував, що має значні захворювання хребта і нервової системи, які унеможливлюють службу, а медогляд був проведений поверхнево, без належної оцінки його стану.

Що вирішив суд?
Суд погодився з мотивацією Позивача про неналежний та поверхневий медичний огляд, вказавши, що довідка від 08.09.2023 №3803 не містить жодної інформації про результати огляду у вигляді проставлення відповідного діагнозу чоловіку. Враховуючи ненадання відповідачем доказів щодо проходження Позивачем медичного огляду у відповідності до пунктів 3.2, 3.4 глави 3 розділу II Положення №402, суд прийшов до висновку про неповний та неналежний медичних огляд Позивача.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
18.03.202511:46
Спрощено вимоги до обліку витрат на правничу допомогу (ВС у справі №240/32993/23)
ВС вважає допустимим обґрунтоване зазначення в акті виконаних адвокатом робіт лише вартості всього обсягу виконаної ним роботи, без привʼязки такої роботи до її погодинної або фіксованої вартості.
Такий висновок зробив Касаційний адміністративний суд у постанові від 23.01.2025 у справі №240/32993/23, текст якої зʼявився у Єдиному державному реєстрі судових рішень.

Адміністративний суд задовольнив позов підприємства до Держпраці про скасування штрафу, втім відмовив у задоволенні заяви про стягнення витрат на правничу допомогу. У поданих документах не була визначена вартість однієї години роботи адвоката або вартість певного виду робіт. І це, на думку суду, унеможливлювало встановлення механізму обчислення гонорару адвоката.

Апеляція скасувала таку ухвалу та постановила стягнути на користь підприємства витрати на професійну правничу допомогу, постановивши, що заявлений розмір витрат є документально підтвердженими, співмірним зі складністю справи, обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт.

Держорган звернувся з касаційною скаргою до Верховного Суду. У Держпраці наполягали, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
10.04.202506:43
Начальник органу виконавчої служби має контролювати законність, повноту і своєчасність дій державних виконавців. ВС визнав протиправною бездіяльність за нездійснення такого контролю (Постанова КАС ВС від 08.09.2022 р. у справі №802/921/18-а)
Чоловік звернувся до суду з позовом до Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України з вимогами: зобов’язати відповідача вчинити виконавчі дії щодо відновлення виконавчого провадження з виконання виконавчого листа; визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не здійснення контролю за законністю, повнотою і своєчасністю дій державного виконавця при виконанні рішення суду; зобов’язати відповідача сплатити позивачеві 50 000,00 грн моральної шкоди; встановити судовий контроль за виконанням рішення суду в частині зобов’язання відповідача вчинити дії з відновлення виконавчого провадження.
Що вирішив Верховний Суд:
Відповідно до п. 1 р. XII Наказу Міністерства юстиції України від 02.04.2012 №512/5, що затверджує Інструкцію з організації примусового виконання рішень (далі - Інструкція), вказано, що перевірити законність виконавчого провадження мають право, зокрема, директор Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України - виконавче провадження, що перебуває (перебувало) на виконанні у відділі примусового виконання рішень Депаратаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, відділах примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби, відділах державної виконавчої служби; начальник відділу примусового виконання рішень
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
04.04.202511:10
Суд зобов’язав «Київстар» та Meta розкрити дані особи, яка використала фото одесита у Фейсбуці без його згоди (Ухвала Київського районного суду міста Одеси від 24.01.2023 року у справі №947/29994/22)
Громадянин звернувся до Київського районного суду м. Одеси з позовом про стягнення 100 000 грн моральної шкоди, завданої незаконним поширенням його фотографії у соціальній мережі Facebook.
У зв’язку з цим, адвокатом було подано клопотання про витребування судом даних особи, яка опублікувала спірну фотографію.

Розкриття цих даних є необхідним для встановлення Відповідача у справі та подальшого захисту порушених прав Позивача. Зокрема, ключове значення тут мають саме IP-адреси, адже вони дозволяють ідентифікувати приблизне місцезнаходження користувача, який виклав фото, а також дізнатися, через якого провайдера він підключався до мережі Інтернет. На основі цієї інформації в подальшому можна звернутися до інтернет-провайдера для отримання точніших даних про кінцевого користувача, який здійснював доступ до акаунту.

Що вирішив суд? Суд задовольнив вказане клопотання, зобов’язавши витребувати наступні дані:
- Від «Київстар»: прізвище, ім’я, по батькові, реєстраційний номер облікової картки платника податків (ІПН), місце реєстрації/проживання, номер телефону та копію паспорта (у разі наявності).
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
08.04.202513:55
Пред’явлення полісу обов’язкового страхування здійснюється ЛИШЕ у двох випадках - при складанні протоколів щодо порушень ПДР та при оформленні матеріалів ДТП. (П’ятий апеляційний адміністративний суд № 496/1358/24 від 05.11.2024 р.)
Водій звернувся з позовом до Департаменту патрульної поліції, в якому просив суд скасувати постанову поліцейського про притягнення його до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 425 грн за ч. 1 ст. 126 КУпАП, провадження у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 126 КУпАП відносно нього закрити у зв’язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

В обґрунтування позову вказував, що постановою поліцейського його було притягнуто до адміністративної відповідальності у виді штрафу в розмірі 425 грн за те, що ніби-то - він керував транспортним засобом без чинного страхового поліса обов’язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушив п. 2.1 (г) ПДР.

Рішенням районного суду постанову визнано протиправною та скасовано, а провадження по адміністративній справі відносно водія - закрито за відсутністю в його діях складу правопорушення. Поліція подала апеляцію - де вони аргументували, що на вимогу поліцейського водієм не було пред’явлено полісу обов’язкового страхування.

Однак П’ятий апеляційний адміністративний суд, залишив рішення суду першої інстанції в силі - а на противагу звинувачень поліції у “непред’явленні” водієм полісу, вказав наступне:

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
07.04.202508:18
Как отменить штраф за неявку по повестке
В этой статье мы обсудим, на основании каких аргументов Вы можете оспорить административный штраф ТЦК за неявку по повестке.

Получил повестку, что делать дальше
Вначале убедитесь, что повестку Вам вручили надлежащим образом и что у Вас есть обязанность явки по ней.

Повестка создает обязанность явки, если была получена и подписана Вами лично, или если была направлена Вам по почте заказным письмом с описью вложения.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
25.03.202517:05
Порушення принципу «юридичної визначеності» - це коли відповідачу безпідставного поновлено пропущений процесуальний строк. (ВП ВС, справа № 643/5369/16 від 22.06.2023 р.)
Як часто Ви стикались з поданням апеляційних / касаційних скарг органами державної влади через незрівнянно великий проміжок часу? Як часто підставами для пропуску строку слугувала - нібито - відсутність фінансування з держбюджету (кого це має хвилювати)? Видається дивним, коли органи влади, маючи бути взірцем дотримання процесу, вдаються до таких пояснень та допускають такі зловживання правами. У цій справі, суд все одно прийняв апеляційну скаргу, подану держорганом більше ніж через 6 місяців після закінчення граничного строку, без поважних причин пропуску. На недопустимість таких дій звернув увагу ЄСПЛ.

6 червня 2016 року, районний суд задовольнив позов пенсіонерки до управління пенсійного фонду (УПФ) - зобов’язав відповідача провести перерахунок та виплату пенсії. Згідно з вимогами ч.2 ст. 186 старого КАС у редакції, чинній на час прийняття постанови, було встановлено строк 10 днів на її оскарження з дня отримання копії постанови.

Водночас, УПФ подало апеляційну скаргу на постанову суду першої інстанції лише 28 червня 2016 року. Ухвалою від 14 липня 2016 року апеляційний суд відмовив у задоволенні клопотання УПФ про звільнення від сплати судового збору, а саму апеляційну скаргу залишив без руху, надавши строк для усунення недоліків протягом 10 днів. УПФ суд збір не сплатило, тому скаргу було повернуто ухвалою від 13 вересня 2016 року.

Аж в січні 2017 року (тобто після більше ніж 6 місяців) УПФ удруге подало апеляційну скаргу на те ж рішення від 6 червня 2016 року, заявивши про поновлення строку - і апеляційний адміністративний суд - поновив цей строк. Обґрунтування поновлення процесуального строку було «геніальним» - мовляв УПФ вже подавав апеляційну скаргу, але суд залишив її без руху, а потім повернув у зв’язку з несплатою судового збору. Разом із тим, саме апеляційний суд відмовив пенсіонерці у позові.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
09.04.202517:39
Принцип правової визначеності та зміни судової практики
У цій публікації торкаюся деяких актуальних проблем тлумачення та застосування норм права Верховним Судом. Будучи суддею цього Суду, я не маю на меті поставити під сумнів законність його рішень. Навпаки, з великою повагою ставлюся до своїх колег та їхнього права мати інший погляд на відповідні питання. Це нормальний для демократичного суспільства шлях формування правових доктрин і судової практики. Тому єдиною моєю метою, коли я говоритиму про ті чи інші спірні питання в судовій практиці, є започаткування чи підтримання аргументованої та цивілізованої наукової дискусії з важливих питань, які, на мою думку, потребують вирішення (сподіваючись на те, що колись це буде зроблено).

Принцип правової визначеності є фундаментальною складовою верховенства права і означає, що закони та правові акти повинні бути ясними, передбачуваними й доступними для розуміння громадянами. Цей принцип добре розвинений у практиці Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ), який послідовно вказує на значущу роль судової практики для забезпечення передбачуваності закону.
Читайте статтю: Правова визначеність: основні принципи та практика Європейського суду

Наприклад, у справі «Олександр Волков проти України» ЄСПЛ визнав, що «при оцінці чіткості» положення закону, який визначає підстави дисциплінарної відповідальності, «має існувати розумний підхід, оскільки загальне формулювання actus reus таких правопорушень є питанням об’єктивної необхідності. У протилежному випадку законодавчий акт не буде всебічно охоплювати питання та вимагатиме постійного перегляду та внесення змін, щоб відповідати новим обставинам, що виникають у практиці… У цьому відношенні Суд нагадує, що наявність конкретної і послідовної практики тлумачення відповідного положення закону була фактором, який призвів до висновку щодо передбачуваності зазначеного положення (див. … рішення у справі Goodwin v. the United Kingdom, п. 33). Хоча цей висновок був зроблений у контексті системи загального права, тлумачення, здійснюване судовими органами, не може недооцінюватися й у системах континентального права при забезпеченні передбачуваності законодавчих положень. Саме ці органи повинні послідовно тлумачити точне значення загальних положень закону та розсіювати будь-які сумніви щодо його розуміння (див., mutatis mutandis, рішення у справі Gorzelik and Others v. Poland, п. 65…)» (1).

У справі «Вєренцов проти України» ЄСПЛ зауважив, що «як би чітко не було положення сформульоване, у будь-якій галузі права, включно з кримінальним правом, існуватиме неминучий елемент судового
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
18.03.202517:11
Пред’явити позов про стягнення 3% річних та інфляційних втрат з вимоги, строк позовної давності якої пропущено (задавнена вимога), можна тільки разом з пред’явленням позову про стягнення задавненої вимоги (ВС КЦС № 602/140/23 від 22.01.2025 р.)
Банк звернувся до суду із позовом до боржника, який брав у банка гроші в кредит під іпотеку. Банк просив суд стягнути з боржника три проценти річних по простроченому основному кредитному боргу.

До цього, ще у 2010 році районним судом вже було винесено рішення, яким задоволено позов Банку по цьому ж кредиту і стягнуто з боржника на користь Банку всю суму по кредиту шляхом звернення на належне на праві власності ОСОБА_2 та передане ним в іпотеку нерухоме майно. При прийнятті рішення щодо стягнення суми боргу по кредиту, суд порахував 83 257,02 долари США (суму боргу) станом на 13 липня 2010 року (дату рішення), згідно з курсом НБУ. Заборгованість покривалась шляхом звернення стягнення на предмет іпотеки.

У той же час - банк знову розрахував заборгованість, і просив стягнути три проценти річних за новий період - 02 лютого 2020 року по 23 лютого 2022 року в сумі 3 016,47 доларів США - загальна сума три проценти річних по всіх сумах простроченого основного боргу та процентів, оскільки кредитні зобов’язання відповідачем належним чином не виконані. І загальний та апеляційний суд вимогу банку задовольнив.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
08.04.202508:10
Підписано закон №12089, який дозволяє залишати у власності незаконно відчужені землі добросовісним набувачам
Президент Володимир Зеленський підписав закон №12089, який змінює Цивільний кодекс і посилює права добросовісних набувачів землі.

Згідно з документом, якщо з моменту незаконного відчуження землі минуло понад 10 років, держава або громада більше не зможуть повернути ці ділянки. Це стосується зокрема лісів, прибережних смуг та інших природних територій.

Якщо ж суд ухвалить повернення землі до 10 років після відчуження, держава або громада мають компенсувати новому власнику ринкову вартість. Але компенсації самим державі чи громаді законом не передбачено.

Водночас діють винятки: закон не поширюється на стратегічні землі, об’єкти критичної інфраструктури, культурну спадщину та природоохоронні території. Проте активісти вказують на прогалини у формулюваннях, які можуть унеможливити їхнє повернення.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
01.04.202508:34
Провадження у справі по ст.130 КУпАП (керування у стані сп’яніння) було закрито через введення копами водія в оману щодо процедури проходження огляду - не перебуваючи у стані сп’яніння людина підписала протокол. (Шевченківський районний суд міста Києва № 761/33508/24 від 02.12.2024 р.)
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення, складеного поліцейським, було встановлено, що водій керував транспортним засобом з вираженими ознаками наркотичного сп’яніння, а саме: тремтіння пальців рук, неприродний блідий покрив шкіри обличчя, поведінка, що не відповідає обстановці. Зазначено, що від проходження огляду на стан наркотичного сп’яніння у встановленому законом порядку у лікаря-нарколога відмовився, отже патрульний, в діях водія констатував порушення вимог п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч. 1 ст. 130 КУпАП.

Однак виявилося - що працівниками поліції було введено в оман водія, який поспішав на залізничний вокзал зустрічати дружину з дитиною, які приїхали з Польщі. Його зупинили працівники поліції і заявили, що підозрюють у нього стан сп’яніння. Далі вони повідомили, що нібито після складання щодо нього адмінпротоколу він зможе самостійно пройти огляд на стан наркотичного сп’яніння (зокрема у приватній клініці) та надати всі докази в суді. Він повірив у роз’яснення працівників поліції та погодився підписати протокол. В подальшому того ж дня він пройшов огляд у лікаря-нарколога, який не виявив у нього ознак сп’яніння, тобто через 1 год. 25 хв. після виявлення у нього ознак наркотичного сп’яніння патрульними.

У ході судового розгляду було встановлено (шляхом опису відеозаписів представлених захисником), що зупинка транспортного засобу була безпідставною. Так, працівник патрульної поліції вказував, що доставив водія до закладу охорони здоров’я для проходження огляду, однак наведене спростовувалося дослідженими відеозаписами із нагрудних камер поліцейських. Крім того, сам відеозапис складався із декількох записів, що не узгоджується із вимогами Інструкції щодо здійснення безперервного запису з
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
26.03.202517:42
Як оскаржити, якщо не згоден з висновком ВЛК
Знаючи свої права, військовозобов’язаний може відмовитися від проходження ВЛК, уклавши відповідний акт. Це стосується і вручення повісток. Якщо ж особа вже отримала направлення на ВЛК і у неї не було фізичної можливості додати відповідні медичні документи, є шанс оскаржити висновки військово-лікарської комісії.

Направлення на (ВЛК) надаються представниками ТЦК та СП майже в будь-яких випадках у разі звернення людини для оновлення даних. Серед них можуть бути чоловіки, у яких є проблеми із військово-обліковим документом, представники медичних спеціальностей, особи до 25 річного віку та інші. Підставою для оскарження висновків військово-лікарської комісії може бути ціла низка обставин, які свідчать про ухвалення незаконного рішення комісії. Юристи розповіли Фокусу детально про оскарження постанов ВЛК.

Що визначає військово-лікарська експертиза і навіщо проходити ВЛК
Порядок проходження медичного огляду, пов’язаного із виконанням військового обов’язку регулюється наказом Міноборони та постановою Кабміну "Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період".

Медичний огляд військовозобов’язаних проводиться за рішенням керівників ТЦК. В разі прибуття до ТЦК уповноважені особи можуть вказати на необхідність проходження ВЛК. На кожну особу заводиться картка обстеження та медичного огляду
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
02.04.202509:00
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності за порушення ПДР, має можливість звернення до вищестоящого органу за оскарженням постанови, а потім і до суду - у таких випадках строк підлягає поновленню. (Восьмий апеляційний адміністративний суд № 308/752/24 від 03.01.2024 р.)
Чоловік звернувся до суду з позовом до заступника командира взводу УПП, Управління патрульної поліції з позовом де просив визнати незаконними дії поліції щодо винесення постанови про накладення на нього адміністративного стягнення та скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, закрити провадження у адміністративній справі про притягнення його до відповідальності за ч.1 ст. 122 КУпАП і накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу у сумі 340 грн., на підставі ч.1 ст. 247 КУпАП, у зв’язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення. Разом із цим просив поновити строк розгляду позовної заяви.

Проте - ухвалою районного суду позовну заяву залишено без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк на оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху. Не погодившись із цим - чоловік подав апеляційну скаргу.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
17.03.202517:42
Процедура призову військовозобов’язаного на військову службу під час мобілізації є незворотною, а визнання процедури призову протиправною не спричинює відновлення попереднього становища особи, призваної на військову службу, шляхом її звільнення – КАС ВС
Про це зазначив Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду у справі за позовом військовослужбовця до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, військової частини про визнання протиправними дій щодо призову і зобов’язання прийняти рішення про звільнення зі служби.

Позивач, звертаючись до суду першої інстанції за захистом своїх прав, їх порушення пов’язував з недотриманням порядку проведення його призову на військову службу, що полягає в непроходженні позивачем медичного огляду під час призову на військову службу.

Суд першої інстанції, з яким погодився суд апеляційної інстанції, визнав протиправними дії районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо призову позивача на військову службу під час мобілізації і зобов’язав військову частину звільнити його з військової служби, що, на думку судів обох інстанцій, є належним відновленням порушених прав позивача.

Однак Верховний Суд наголосив, що відновлення порушеного права повинне відбуватися в межах
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
24.03.202517:38
Згода батька на позбавлення його батьківських прав і свідоме ухилення від виконання батьківських обов’язків щодо малолітньої дочки є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав – КЦС ВС Свідоме, тривале (близько п’яти років) ухилення батька від виконання батьківських обов’язків щодо виховання малолітньої дитини, що призвело до відсутності психоемоційного зв’язку між батьком та дитиною, заяви останнього про позбавлення його батьківських прав стосовно дитини, адаптованість дитини до відносин у сім’ї з новим чоловіком матері є достатніми підставами для позбавлення батьківських прав.

Такий висновок зробив Верховний Суд у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду.

У справі, що переглядалася, позивачка просила позбавити свого колишнього чоловіка батьківських прав щодо їхньої спільної малолітньої дитини, посилаючись на те, що відповідач близько п’яти років не цікавиться станом здоров’я своєї дочки, не проявляє батьківської уваги та не піклується про дитину, не бере участі в її вихованні.

Суд першої інстанції вирішував спір за наявності заперечень батька щодо позбавлення його батьківських прав та висловленого ним бажання брати участь у вихованні дитини і виходив з відсутності правових підстав для застосування до відповідача такого крайнього заходу, як позбавлення батьківських прав.
Читати повністю

ЮРИДИЧНА КОНСУЛЬТАЦІЯ ОНЛАЙН
Ko'proq funksiyalarni ochish uchun tizimga kiring.