Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Скрижаль: Історичний HUB avatar
Скрижаль: Історичний HUB
Foydali
Скрижаль: Історичний HUB avatar
Скрижаль: Історичний HUB
Foydali
20.04.202509:59
18.04.202509:34
🌻 Командування Кримської групи та Українських Січових Стрільців у Олександрівську (нині Запоріжжя)

17 квітня 1918 рік

У центрі – Вільгельм Габсбург (у чорному) та Петро Болбочан (із стеком).

🌾Підписатися🌾
🌻 Українські Січові Стрільці пишуть лист до Боєвої Управи, 1915 рік

Автор: Михайло Волошин (архів УМБ)

🌾Підписатися 🌾
09.04.202510:18
🌻 «Великодня утреня»

1915 рік

Пимоненко Микола Корнилович

Перша картина була викрадена кацапами з Херсонського художнього музею.

Друга залишилася в Україні, адже вони зберігалися в різних містах.

🌾Підписатися 🌾
🌻 105 років тому, в ніч на 16 квітня 1920 року, в рамках Першого Зимового походу частини Армії УНР здобули блискавичну перемогу над більшовиками в бою на залізничній станції міста Вознесенськ, що на Миколаївщині.

На цій станції знаходився склад із великою кількістю зброї і боєприпасів до неї, які були вкрай необхідні українським військовим. Цей склад охороняв добре озброєний більшовицький гарнізон чисельністю ≈ 1000 осіб.

🌚 За день перед атакою, українці провели ретельну розвідку. Врешті, перед світанком, підійшовши максимально близько до станції, розпочали вогонь з похідних гармат полковника Олекси Алмазіва.

А вже з флангів стрімко наступала українська кіннота, рубаючи ворогів шаблями. Піхота ж, яка майже не мала набоїв і, подекуди, немала навіть гвинтівок, плескала в долоні, імітуючи постріли. Саме через це бій назвали «Битвою під оплески».

😏 Перегравши противника, українські війська здобули багато трофеїв: сотні гвинтівок, гармати, кулемети і величезна кількість боєприпасів.

За підсумками нічного бою під Вознесенськом червоні втратили приблизно 250 чоловік вбитими і 400 пораненими. Наші предки в цьому бою втратили двох синів України.

📌 На малюнку художника і сотника Армії УНР Леоніда Перфецького українська кіннота рубає шаблями більшовиків під час бою на станції Вознесенськ.

🌾Підписатися 🌾
🌻 Архів Українського музею та бібліотеки у Стемфорді (УМБ).

На фото січовики, портрет Шевченка та українські прапори.

🌾Підписатися 🌾
🌻 Головний отаман військ УНР Симон Петлюра (посередині) і командувач Першим Зимовим походом генерал - полковник Михайло Омелянович - Павленко (праворуч) в таборі для інтернованих в польському місті Вадовице 9 квітня 1921 року.

🌾Підписатися 🌾
🌻 Молодята з Києва, початок ХХ ст

🌾Підписатися 🌾
🌻 Дівчата з Біловодська (селище на Луганщині), кінець ХІХ ст

Луганщина — це українська земля, яка ніколи ідентично не була частиною московії, попри тривалі спроби нав’язати ними інше. Про це в інтерв’ю виданню ТРИБУН розповідав доктор історичних наук Олександр Набока.

«Я б сказав, що попри московський сегмент, який особливо почав посилюватися із другої половини 18 сторіччя, Луганщина була частиною світу, який у той період створювали та формували переважно українці», — зазначає історик.

Перші постійні українські поселення з’явилися тут ще наприкінці XVI — на початку XVII століття. Саме українці принесли на ці землі водяні та повітряні млини, відомі ще в Речі Посполитій, технології обробки глини та кераміки, а також інші елементи побуту й господарства

Згодом московити, скориставшись своїм статусом панівної нації у складі імперії, зайняли керівні позиції у містах, промисловості та держуправлінні. Проте це не змогло стерти українську основу Луганщини.

«
Це дозволяло їм, носіям в тому числі й імперських месіанських ідей, говорити за весь край, називаючи його місцем, де блискучо реалізувався російський імперський проєкт. Але українське населення нікуди не поділося»,
— наголошує Набока.

Згідно з переписами 1920-х років, українці переважали в усій сільській місцевості. У містах ситуація була іншою. Московити ледь перевищували 50%

Саме українське село стало осередком повстанського руху проти імперської політики. «
Зокрема, у 1917—1921 роках, селяни охоче йшли у повстанські загони місцевих ватажків, які тяготіли до Нестора Махна. Таким був й отаман Каменюка. Багато хто також підтримував УНР та Директорію»,
— розповідає історик.


Набока підкреслює, що до трагедій колективізації та Голодомору українські та московські села жили окремо, між ними існувала недовіра, яка іноді переходила у відкрите протистояння. Наприклад, під час краху імперії, спроби встановити контроль над українськими селами зустрічали рішучий спротив.

«Спроба змосковщених донських козаків встановити контроль над Біловодськом, де жили переважно українці, призвела до великого повстання. У ході якого козацьких емісарів, які прибули до міста зі Станиці Луганської, повісили на плотах та відправили річкою Євсуг до їх Батьківщини»,

— наводить приклад історик.

Попри всі імперські спроби присвоєння, Луганщина завжди залишалася українською. І саме тому вона стала однією з цілей новітньої агресії московії. Московія окупувала частину наших українських територій, прагнучи знищити українську ідентичність, мову та культуру.

🌾Підписатися🌾
🌻 Тримайте підбірку світлин з Миколаївщини, м. Вознесенськ

Стара назва міста — Соколи (з XIV ст і до 1795).

На першому фото бачимо дівчат у національному строї

📸 1924 рік

Друга світлина — хлопці з Вознесенську. Фотограф Ельман.

Третя — українська родина з Вознесенську.

🌾Підписатися 🌾
O'chirildi17.04.202518:34
💌 Ми підготували для вас ідеальну добірку Telegram-каналів, які стануть джерелом натхнення та мотивації

Забирайте у підписки, поки доступні посилання✨

Добірка | Папка
🌻 9 квітня 1989 року совкові силовики із використанням бронетехніки розігнали протестний мітинг у Тбілісі, вбивши 21 цивільного.

Антисовєцькі рухи в Сакартвело почали зʼявлятися ще у 1988. Конфлікт між москвою і Тбілісі наростав і був очевидним.

18 березня 1989 року в абхазькому селі Лихни пройшов мітинг на якому декілька тисяч абхазів вимагали відділення від Сакартвело і отримання статусу союзної республіки.

Це призвело до загострення внутрішньополітичної ситуації в Сакартвело. У відповідь на це антисовєцькі сили організували ряд мітингів в грузинських містах. На них говорилось про те, що московський уряд вирішив використати абхазький сепаратизм проти прихильників незалежності Сакартвело.

Свого піку протестні акції набули в квітні 1989 року. Мітингувальники розпочали мирну акцію в центрі Тбілісі біля будинку республіканського уряду.

Звучали гасла «Геть совєцьку владу», «СССР - тюрма народів» і т. д. Серед протестувальників був і майбутній президент вже незалежної країни Звіад Ґамсахурдія.

Місцева радянська влада на чолі із Джумбером Патіашвілі втратила контроль над ситуацією і попросила допомоги в москви.

8 квітня в Тбілісі були направлені підрозділи внутрішніх військ і спецпідрозділи міліції для розгону мітингувальників.

Близько 3:00 ночі 9 квітня начальник міліції Тбілісі через гучномовець наказав людям розійтись. В 3:30 розпочався силовий розгін, в ході якого застосовувались резинові палиці, саперні лопатки і сльозогінний газ. Також були задіяні БТРи і МТЛБ. В підсумку загинула 21 людина, сотні були поранені.

Квітневі протести в Тбілісі і їх подальший силовий розгін цілком можна вважати проміжним етапом процесу розпаду комуністичної імперії.

📌 На фото квітневі події в Тбілісі 1989 року

🌾Підписатися 🌾
🌻 5 квітня 1710 року була прийнята Конституція Пилипа Орлика

«Договори і Постанови Прав і вольностей Війська Запорізького» – договір, що був укладений 5 квітня 1710 у місті Бендери між новообраним гетьманом Пилипом Орликом, козацькою старшиною і козаками Війська Запорозького, відомий також під сучасними назвами «Конституція Пилипа Орлика» та «Бендерська конституція».

Це перший в світі документ, що визначав основи державного устрою, форми правління в якій окреслювались державні кордони. У ній вже тоді йшлося про цілісність і непорушність кордонів України та відновлення братерства з Кримською державою. Цей документ уперше описав Україну як повноцінну державу – частину Заходу.

Документ містить преамбулу, 16 статей та присягу гетьмана. Конституція Пилипа Орлика була укладена у двох примірниках – українською та латинською мовами, також має дві староукраїнські редакції. Оригінал, написаний рукою Пилипа Орлика зберігається у Національному архіві Швеції у Стокгольмі.

📌 Пилип Орлик (1672-1742) – гетьман України (1710-1742), наступний після Івана Мазепи, його найближчий соратник. Серед українських гетьманів він виокремлюється тим, що був першим великим українським політиком, змушеним діяти в еміграції. Пилип Орлик був українським державником, який ніколи не забував про справжню ціну москви:

«Хоч би які великі були московські насильства, вони не дають московцям ніякого законного права на Україну»

«московське жорстоке і в цілому світі небувале право – через нього часто багато невинних гинуть»

«москва, узявши з вас присягу, як захоче, так і з вами і з Вітчизною нашою вчинить, і тоді присяга ваша й душу вашу, і Вітчизну в безодню кине, і вольности позбавить»

«Що ви принесли Вітчизні, батькам, вашій братії; родичам і всьому народові українському, віддаючись під владу і панування московське?»

«Природнім правом є визволятися від гноблення і трудитися, аби повернути те, що несправедливістю та переважною силою було забрано»

«Кожна держава складається і стверджується непорушною цілістю границь»

🌾Підписатися 🌾
🌻 18 квітня 1942 року 16 американських армійських бомбардувальників B-25B Mitchell, під командуванням підполковника Джеймса Дулітла, злетіли з авіаносця «Хорнет» (англ. USS Hornet) і вперше завдали бомбового удару по Токіо. Вперше в світі бомбардувальники наземного базування піднялись у повітря із короткої палуби авіаносця.

В оперативне з'єднання кораблів, що забезпечувало перший з початку війни авіаналіт на територію Японії, входив також авіаносець «Ентерпрайз» (англ. USS Enterprise), який прикривав «Хорнет».

😎 Операція від прізвища її командувача увійшла в історію як Рейд Дулітла. Після виконання завдання літаки приземлились на аеродромах на території Китаю.

За приблизними оцінками близько 250 тисяч китайців загинули від японських бомбардувань здійснених в якості помсти Китаю за сприяння США.

💥 Через два роки після Рейду Дулітла американці побудують цілком нові важкі бомбардувальники В - 29 «Суперфортеця», дальність дії яких складатиме трохи менше двох з половиною тисяч кілометрів, і авіаудари по Японії стануть регулярними.

📌 На фото підполковник Джеймс Дулітл (на передньому плані ліворуч) і капітан авіаносця «Хорнет» Марк Мітшер (на передньому плані праворуч) біля 500-фунтової бомби, разом із льотчиками ВПС США, на польотній палубі «Хорнета», який прямує до японських берегів. А на другому фото бомбардувальники ВПС США B-25B на польотній палубі авіаносця «Хорнет» на шляху до стартової точки операції, квітень 1942 року.

🌾Підписатися 🌾
16.04.202511:35
🌻 Великодній коровай на українському столі в сільській хаті, с. Тишківці, що на Городенківщині (Івано-Франківська область)

1894 pік

🌾Підписатися 🌾
09.04.202516:40
06.04.202513:49
Ko'rsatilgan 1 - 24 dan 6636
Ko'proq funksiyalarni ochish uchun tizimga kiring.