10 neuvěřitelných zdravotních přínosů matky všech superpotravin: Shilajit
Když se superpotravina překládá jako "ničitel slabostí", víte, že to myslí vážně.
Shilajit, někdy nazývaný minerální smola nebo mumio, je tmavá gumovitá pryskyřice, která se získává v horských oblastech, zejména v některých částech Himálaje.
Co je na této vzácné látce skutečně fascinující, je způsob, jakým vzniká. Během tisíců let dochází k přirozenému stlačování nejrůznějších organických rostlinných látek, čímž vzniká shilajit. V letních měsících teplo ohřívá shilajit a ten vytéká skalními štěrbinami. Zůstává čistá pryskyřice, která obsahuje alkaloidy, saponiny, chlorofyl, alkaloidy, oleje a množství dalších živin.
10 zdravotních přínosů shilajitu
shilajit, který používají všichni od astronautů a sportovců až po císaře a mnichy, je již dlouho považován za jednu z nejbohatších minerálních látek na Zemi. Odhalujeme deset zdravotních přínosů matky všech superpotravin, shilajitu.
1. Zvyšuje vstřebávání živin
V ájurvédě je šilajit známý jako jogavahi, což je katalytická látka, která zlepšuje vlastnosti jiných bylin a potravin. Je to právě superhvězdná sloučenina shilajitu, kyselina fulvová, která pomáhá tělu vstřebávat více živin i účinněji je transportovat. Nedávná studie zjistila, že z CoQ10 lze vstřebat až o 29 % více živin, pokud se užívá s dávkou shilajitu.
Kyselina fulvová je přirozeně se vyskytující sloučenina, která je přítomna ve svrchní vrstvě půdy. Léta neudržitelných zemědělských postupů však množství kyseliny fulvové v půdě dramaticky snížila, a proto je tak důležité získávat ji z jiných zdrojů.
2. Bojuje proti poškození volnými radikály
Selen, fosfolipidy a triterpeny jsou antioxidanty, které hrají důležitou roli při neutralizaci vysoce reaktivních volných radikálů a zabraňují tak oxidačnímu poškození. Ve skutečnosti obsahuje shilajit gram na gram více antioxidantů než borůvky a ovoce noni a navíc dosahuje velmi vysokých hodnot na stupnici ORAC. Existují důkazy o tom, že snížení oxidačního poškození pomáhá zpomalit proces stárnutí, předcházet nemocem a dokonce prodloužit délku života.
3. Snižuje stres
Shilajit je klasifikován jako adaptogen, což znamená, že pomáhá tělu lépe se přizpůsobit a vyrovnat se s nejrůznějšími fyzickými a psychickými stresy. Shilajit spolupracuje s vaším tělem na snížení příznaků stresu spojeného s prací a pomáhá vám cítit se méně úzkostně při stresových situacích v životním prostředí (např. ve vysokých nadmořských výškách, pokud trpíte závratěmi), čímž snižuje odolnost a zvyšuje celkový pocit pohody.
4. Zvyšuje energii
Aminokyseliny a fulvokyseliny obsažené v shilajitu dodávají buňkám více energie. Životně důležité stopové prvky shilajitu, vitamin C, B-komplex, terpenoidy, zinek, mangan, železo, pyrony a polyfenol pomáhají podpořit organismus, což má za následek také zvýšení hladiny energie.
V 80. letech 20. století studoval Národní sportovní výbor SSSR energetické vlastnosti shilajitu, aby pomohl olympijským sportovcům cvičit efektivněji a po delší dobu. V současné době je shilajit hojně využíván kulturisty a sportovci po celém světě.
5. Vyrovnává náladu
Emoční stabilita přímo souvisí se zdravím lidského endokrinního systému. Pokud tento systém nemá dostatek živin, zejména minerálů a aminokyselin, má to vliv na náladu. Mnoho uživatelů shilajitu uvádí, že se po několikatýdenním užívání této látky cítí emočně vyrovnanější.
6. Lék na kocovinu
Ano, je to pravda, tato zázračná pryskyřice může pomoci předcházet a neutralizovat nepříjemnou kocovinu. Je to částečně díky jejím silným detoxikačním vlastnostem, které pomáhají vyplavovat odpadní látky z těla. Pokud máte v plánu používat shilajit k tomuto účelu, doporučujeme vzít si jednu dávku předtím, než vyrazíte do města, a pak další po probuzení. Rozpusťte shilajit v teplé vodě a přimíchejte ho do zelené šťávy, abyste získali dvojitou dávku dobrých látek...(část 1 z 2)