ПРОТИВПРАВНОСТ ПРЕДАЈЕ ЗГРАДЕ ГЕНЕРАЛШТАБА
Влада републике Србије је 14.11.2024. године, донела одлуку о укидању статуса културног добра Републике Србије, зградама Генералштаба Војске Југославије и Министарства одбране, што је било уклањање нужне правне препреке за „легално“ испуњење уговорне обавезе према компанији „Афинити глобал девелопмент“ Џареда Кушнера.
Међутим, поставља се питање колико је оваква одлука утемељена у слову закона и његовим процедурама?
Према члану 61 Закона о културним добрима, одлуку о укидању статуса културног добра, доноси Влада Републике Србије, али само уз обавезну консултацију, тј на захтев Републичког завода за заштиту споменика, који је дужан да елаборира на који је то начин заштићено добро изгубило своју вредност. Закон, такође, предвиђа да су основни разлози губитка статуса уништење или губитак својстава, на основу којих је добило тај статус.
Из изложеног, прво што можемо приметити јесте да је таква одлука, сама по себи, неоснована, јер само заштићено добро, нема, нити једну једину предиспозицију, на којој би била заснована оваква одлука, јер је само непокретно заштићено добро у апсолутно истом стању у којем је било приликом доделе тог статуса, 2005. године.
Осим што нема никаквог упоришта у закону, на које се ово решење позива, ради се и о кршењу саме законске процедуре, јер надлежни, Републички завод за заштиту споменика, није консултован, нити је иницирао и поднео елаборат, на коме би се ова одлука темељила. Чак и из овог аспекта ова је одлука противзаконита јер крши, поменути, члан 61, као и члан 43 Закона о културним добрима.
Поред зграде Генералштаба, поменутој компанији поклоњена је и Касарна 7. Пука, једно од најраритетнијих војних здања. Изграђена је 1895. године и дело је архитекте Драгутина Ђорђевића, представља једно од најзначајнијих дела Академизма и у духу је осталих војних зграда у Ресавској улици, попут Официрске задруге, као и зграде, данашњег, Студентског културног центра. Ова зграда је у власништву државе, али право коришћења, до сада, имала је Војска Србије. Сада ће она бити преуређена у хотелски простор. И над овим потезом остају да лебде бројна питања, као и над парцелама Генералштаба, пошто су многи делови уговора, тајни, што је у супротности са Уставом Републике Србије, који прокламује јавност деловања државних органа.
Све изложено, указује да уговор са компанијом Џареда Кушнера, ни у ком погледу не може бити важећи, јер нема покриће ни у Уставу, ни у законима, чак стоји и чињеница да је и врло неповољан по нашу државу, с обзиром да ће земљиште бити у закупу наредних 99 година, без икакве надокнаде, са тенденцијама да пређе у својину Кушнеровој компанији.
Наша Влада, овим чином, показује слугерањски однос, према Сједињеним Америчким Државама, које су пре 26 година, са још 18 земаља чланица НАТО алијансе, а противно одредбама међународног права, као и без одобрења Савета безбедности УН-а, извршили зверску агресију на СР Југославију и Србију. Она показује да је за рачун интереса крупних компанија, спремна да жртвује и нешто што је највредније у свакој земљи, а то је споменик културе.