Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Історія з Громенком avatar
Історія з Громенком
Блоги
Історія з Громенком avatar
Історія з Громенком
Блоги
09.05.202507:57
̶Є̶ ̶П̶у̶т̶і̶н̶ ̶-̶ ̶є̶ ̶Р̶о̶с̶і̶я̶,̶ ̶н̶е̶м̶а̶є̶ ̶П̶у̶т̶і̶н̶а̶ ̶-̶ ̶н̶е̶м̶а̶є̶ ̶Р̶о̶с̶і̶ї̶

Є 9 травня - є Росія, немає 9 травня - немає Росії

Sapienti sat
Зараз в Ефіопії - 2017 рік. Як би їм сказати, щоб насолоджувалися цим роком, бо далі буде гірше!)

А ось ви б повернулися в 2017-й рік і щось би змінили?
28.04.202508:04
Крим – наріжний камінь світової безпеки.

Я знаю, що ви знаєте, але все одно нагадаю. Бо якщо не я писатиму на цю тему, то хто?

Крим мимоволі став наріжним каменем будівлі глобальної безпеки (були й інші претенденти, від Карабаха до Осетії, але ні). Якщо його витягнути – почне сипатися не лише Україна, а й весь світ. Отже, своєю непоступливістю Київ знову рятує і себе, і всю планету.

Відмова від Криму запускає ефект доміно щодо решти українських регіонів. Сьогодні – Крим, завтра – Донецьк і Луганськ, післязавтра – Херсон і Запоріжжя. На четвертий день Росія зажадає в обмін на припинення війни Харків з Одесою, а на п’ятий – Київ. І якщо ми погодимося віддати Крим, то як ми зможемо захистити від зазіхань інші території?

І якщо не просто віддати агресору шматок території, але й юридично визнати зміну власника, кількість війн на планеті виросте на порядки. Ми знову повернемося у ХІХ століття, коли право сили домінувало над силою права. І в такому світі навіть США не почуватимуться у безпеці. Адже наступним після Криму стане Тайвань, а там і до американо-китайської війни рукою подати.

Ну і я не став би драматизувати через останню заяву Трампа, що Україна нібито погодилася віддати Крим в рамках угоди. Думаю, там буде написано щось на кшталт "обіцяємо не повертати Крим силою". Зрештою, сьогодні ми на це і так не здатні. А коли будемо здатні, тоді жодні плетіння словес нас не зупинять.
21.04.202517:11
Іноді друзі напишуть такі колонки чи пости, що ламається огуїватор. А потім до них в коменти приходять інші друзі - і огуїватор ламається в протилежний бік.

Так от, поки я хоч на пів шишечки при тямі, об'явлю вам дві неперехідні істини:

1) Повномасштабне російське вторгнення було неминуче хоч за президента Порошенка, хоч за президента Зеленського. Не було б його за Медведчука, бо навіщо?

2) Україна Порошенка була б краще готовою до великої війни за Україну Зеленського. Але і у цьому разі СОУ досі б не вийшли на кордон 1991 року.

А тепер ідіть у мирі та не їжте одне одного!
14.04.202508:05
Росія все ще може завдати поразки НАТО

Ні, "завдати поразки" не означає "розгромити" чи, тим більше, "завоювати". Танкових колон на Берлін не буде, бо танків у Росії немає, але вони і не потрібні.

Росія все ще може поставити НАТО у безвихідь. Бо поразка - це не беззастережна капітуляція на руїнах столиці, а повоєнний лад, гірший за довоєнний.

НАТО сукупно переважає Росію на порядок, але чи залишиться ця сукупність, якщо Росія захопить шмат території Європи? Під найімовірнішим ударом - Нарва та Шпіцберген. І чи воюватимуть тоді за них всі країни НАТО, чи не тільки лише всі? Будуть бомбардувати Нарву чи Москву, або просто висловлять занепокоєння?

Щоб подолати наслідки провалу вторгнення в Україну, Росія ще зможе здійснити ривок на Нарву, навіть якщо він стане для неї останнім. Але він стане останнім і для НАТО, якщо Альянс не дасть гідну відповідь.

В березні 1939 року було поставлене питання, чи варто вмирати за Данциг. Європейці тоді того не схотіли. Що сталося після цього, знають всі. Сподіваюся, цього разу історія піде іншим шляхом.

https://www.liga.net/ua/world/opinion/rosiia-vse-shche-mozhe-zavdaty-porazky-nato-os-iak
07.04.202508:04
Чому Путін не поспішає закінчити війну?

Чи боїться Владімір Путін швидко закінчити війну проти України, чи не хоче, чи не може – не так вже й принципово. Важливо те, що війна належить до таких процесів, які об’єктивно простіше підтримувати на одному рівні, ніж завершувати. І саме тому світу доведеться докласти чимало зусиль, щоб змусити Путіна піти хоча б на перемир’я.

«Війни починають, коли хочуть, але закінчують – коли можуть»
Нікколо Макіавеллі

Якщо ви, як і я, навчилися їздити на велосипеді не в ранньому дитинстві за допомогою батьків, а самостійно у свідомому віці, ви легко зрозумієте цю аналогію.

Найважче – це сісти на велосипед і поїхати. Особливо, коли він важить майже стільки ж, скільки ви. Найпевніше, ваші перші спроби були невдалими, ваші поїздки тривали до першої ями, після чого вже не ви були на велосипеді, а велосипед – на вас. І добре, якщо обходилося без переламаних рук, ніг та спиць.

Зате варто вам було опанувати мистецтво старту, як все мінялося. Велосипед мчав вас вперед надійно, не падаючи навіть на крутих поворотах. Швидкість буквально перемагала земне тяжіння: велосипед не може рівно стояти на землі без руху, він потребує додаткових опор, але коли їде – йому вистачає всього двох точок дотику до поверхні.

Але коли поїздка закінчувалася, вага велосипеда знову брала своє. Можливо, не так часто як на старті, але на фініші ви знову потрапляли у небезпеку падіння з сідла. І якщо запланована зупинка переважно проходила нормально, то різке гальмування майже завжди заводило вас у кювет. І чим різкіше воно було, тим більше залишалося синців і подряпин на ваших колінах. А то й на ліктях і голові.

Так от – процес ведення війни дуже схожий на їзду на велосипеді. Її важко почати, легше підтримувати та небезпечно різко закінчувати. І, думаю, Путін це чудово розуміє.

https://www.liga.net/ua/politics/opinion/chomu-putin-ne-pospishaie-zakinchyty-viynu
Більшість Пап на ім'я Лев в історії були круто звареними хлопцями яскраво вираженого консервативного спрямування. Перший зупинив Аттілу, третій коронував Карла імператором Заходу, тринадцятий придумав християнську демократію і засудив лібералізм і соціалізм. А 14-й ще до обрання встиг спростувати Венса! Не найгірший набір прецедентів на сьогодні)
05.05.202508:03
У Росії були два шанси вийти з нинішньої великої війни якщо не повною переможницею, то десь між позначками "перемога" і "часткова перемога" або "часткова перемога" і "нічия".

Перший - наприкінці весни 2022 року, другий - наприкінці осені того ж року.

Але Путін відомий тим, що з усіх варіантів завжди обирає найгірший. Тому замість вискочити з награбованим чужим та зберегти своє, він вирішив дотиснути жертву, незважаючи на свої втрати.

Третій (можливо останній) шанс залишитися "при своїх" йому зараз подарував Трамп. Вікно відчинилося 20 січня і зачиняється 9 травня. Теоретично, у Путіна ще є час для мегафінту прямо під своє свято побєдобєсія.

Однак щось мені підказує, що Путін ухвалив рішення накласти купу на пропозицію Трампа і піти на нове коло ескалації - до кінця осені 2025 року.

Отже, якщо за кілька днів в присутності сюзерена - імператора Сі - не будуть сказані неочікувані слова про мир, це означатиме одне.

Що Росія вирішила вести війну до кінця. Свого. Невідворотного.
21.04.202508:11
Остання спроба Трампа домовитися з Путіним провалиться, як і всі попередні.

Моя колонка на Лізі була опублікована в п'ятницю що ДО того, як прозвучали заяви Рубіо про вихід, дедлайни, оголошено путінське неперемир'я та з'явилися зливи від Блумберга і ВСЖ.

Я писав, що Трамп спробує домовитися з Путіним буквально за тижні, оскільки зараз: а) спільний Великдень 20 квітня, б) 100 днів Трампа 1 травня та в) Deadday Путіна 9 травня. І обом слід щось пред'явити світу і один одному.

Як я і передбачав, проєкти і заяви під ці дати посипалися, наче з дірявого лантуха. Однак я так само передбачаю, що жодної угоди укладено не буде. Трамп не зможе дати Путіну всього, що той забажає, а без цього плешфюрер не погодиться просто перестати стріляти, і війна продовжиться щонайменше до осені.

Залишається питання - як на це відреагує Трамп. Чи реально вийде з процесу і заб'є, чи розсердиться на Путіна, бо той водив його за ніс?

Думаю, відповіді на це питання не знає і сам Трамп. Тому пропоную всім не рвати на собі волосся через чергову зраду про Крим, а дочекатися 12 травня, коли все стане трохи зрозумілішим.
10.04.202508:01
Китайці в Україні воюють з німцями. Фантастика? Ні - історія.

От, до прикладу, 18 квітня 1918 року (вибачайте за лексику - все ж документ доби)

«У цьому бою китайці показали себе сміливими і стійкими солдатами революції. Атаку за атакою здійснювали озброєні до зубів німецькі інтервенти. Але не здригнувся нечисленний загін. По-східному, підібгавши ноги, сиділи китайці в окопах, а то і просто за будь-яким горбком і, акуратно розклавши перед собою боєприпаси, зосереджено, спокійно стріляли в наступаючих. Дисципліна в загоні була залізна. Наказ командира для китайців – священний закон. Без наказу жоден з них не залишив своєї позиції і бився до кінця. Багато з них склали свої голови на Перекопському валу, а пізніше – на Ішунських позиціях».


Цікаво, це також колись "зможем павтаріть"?)
04.04.202508:07
Інститут історії України НАНУ випустив минулого року гранднаратив історії України у 7 томах. Та я думаю, що країни з такою поважною історією, як наша, мусять мати гранднаратив щонайменше у 20 томах!

Як його укласти, я вже докладно писав - кожен розділ мають створювати кілька авторів, бажано з відмінними поглядами, щоб на виході був компроміс, або, в гіршому випадку, дві колонки з паралельним викладом. Тепер пропозиція щодо змісту (назви дуже-дуже умовні):

1. Доісторія: палеоліт – бронза
2. Дуже раннє залізо від кіммерійців до римлян
3. Переселення народів: готи – варяги 2 – 8 ст.
4. Русь 820і – 1240і
5. Золота орда і Руське королівство 1240і-1360і
6. ВКЛРЖ, Польща і орда 1360і-1470і
5. Литовський козацький час 1470і-1569
6. Річпосполитський козацький час 1569-1648
7. Хмельниччина 1648-1676
8. Гетьманщина 1676-1712
9. Російський козацький час 1712-1793
10. Від Гетьманату до Малоросії 1793-1853
11. Від Малоросії до України 1853-1890
12. Нація 1890-1917
13. Революція 1917-1921
14. Перші совіти та ЗУЗ 1921-1939
15. 2СВ
16. По війні 1946-1964
17. Застій 1964-1985
18. Колапс – незалежність 1985-1991
19. Незалежність 1992-2014
20. Діаспора та історичні українські землі 19-20 ст.

Джерелознавство та історіографію - окремим виданням.

Все, можете кидатися капцями)
У Вологодській області визнали правду - 80 років тому була Вєлікая Отєчєственная бойня!
02.05.202507:58
Історія Росії демонструє, що поверхнева демократизація без глибинних суспільних перетворень - вкрай нетривка штука. Максимум 10 років - і знову воліють царя-батюшку.

Історія Німеччини та Польщі показує, що навіть взірцева деімперіалізація може мати обмежений термін придатності. Одна країна (здогадайтесь, яка) все ще схожа на себе у свої найкращі роки. Інша країна (здогадайтесь, яка) вже за крок від перетворення на маленьку Росію.

От тільки доба великих і малих росій суто з демографічних причин скоро закінчиться назавжди.
24.04.202508:06
Справжній компроміс - це коли обидві сторони встають з-за столу однаково незадоволеними. Те, що нам пропонує Трамп - не компроміс. Бо ми втрачаємо те, що маємо (право на Крим), а Росія - те, чого і так не має (Херсон і Запоріжжя). Натомість Росія отримує реальні плюси (скасування санкцій), а ми - просто слова про гарантії. Тому на таку угоду Україна ніколи не піде.

В лютому я написав колонку для НВ (вийшла в журналі пізніше), що Путін обов'язково спробує піти ва-банк перед укладенням перемир'я. Оскільки в нинішніх умовах початок переговорів реальний лише восени, наступні пів року Росія лише посилюватиме натиск на Україну, намагаючись відхопити побільше. Навіть якщо цей натиск стане для неї останнім.

І мені нічого додати до аналогії, яку я вже багато разів наводив - восени 1918 року це німецькі війська стояли під Парижем, а не навпаки. І все одно Німеччина програла.

Нам варто протриматися всього на один день довше.
16.04.202508:04
Як українці Вороніж спалили

У квітні 1590 року загін, складений із козаків з Канева, Черкас та Переяслава, на чолі з Денисом Селепським підійшов до Вороніжа. Козаки сповістили міських воєвод, що прийшли на Дон через

«кримських і азовських людей і хочуть з государевими людьми над татарами промишляти. І воєводи государеві послали до них корм, а тих, котрі від них приїхали, поїли і годували, і заночували в острозі… І черкаси прийшли вночі ж, і те місто спалили, і государевого воєводу убили, і людей багатьох побили, а інших спалили, й інших живих піймали».


Моя майбутня книжка буде про кримські походи на Росію, але я не втримався, щоб не вставити в неї цей епізод, гідний Гомера!
Я ще не написав свій бестселер, але активно працюю над цим). Тим часом продано уже 2500 примірників "Чому Україна виграє", залишилося 600. Якщо ви ще не купили - саме час ;)

https://vivat.com.ua/product/chomu-ukraina-vyhraye/
31.03.202508:12
Чи зможе Трамп зруйнувати демократію в Америці?

Існують два шляхи - переворот/революція/громадянська війна та просунення диктатури тихою сапою. Трамп - не про перший (як Росія-1917), а про другий варіант (як Росія-2000).

Еталон тихої сапи - Третій Райх. Це ми зараз знаємо, що у 1933 році там встановилася диктатура, але для більшості тодішніх німців аж до бомбардувань Берліна 1940 року не було підстав думати, що з їхньою країною щось не так.

Інститути - це не лише правила, це ще й люди. І якщо люди відмовляться захищати свої цінності, жодні правила не допоможуть. Навіть найпотужніша фортеця без гарнізону - не фортеця.

Батьки-засновники США це чудово розуміли. Томас Джефферсон недарма сказав:
"Дерево свободи потрібно час від часу поливати кров'ю патріотів і тиранів, це для нього природне добриво".

Американці тричі складали іспити на демократію - у 1770-х, у 1860-х та 1960-х роках - і сьогодні, здається, їм знову потрібно повернутися до екзаменаційної кімнати.

Але чи впораються вони цього разу?

Варіантів теж два. Або демократи і традиційні республіканці дадуть бій на проміжних виборах до Конгресу, і тоді все закінчиться малою кров'ю, або ж Трамп побудує Гілеад - і тоді відновлення нормальності буде довгим і кривавим.

Не перемикайтеся, за два роки ми все дізнаємося.

https://www.liga.net/ua/all/opinion/khto-naspravdi-mav-by-zupynyty-trampa
08.05.202508:07
Помер Джозеф Най, автор словосполучення "м'яка сила".

Дуже символічно, що це відбулося саме тоді, коли по всьому світі держави відмовляються від м'якої сили на користь грубої. І не лише традиційні автократії, як Росія, але й номінальні демократії, як США.

"Відмовляються" - не значить взагалі перестають. Пропаганда продовжує грати велику роль, але міняється її вектор. Класична пропаганда США і СССР доби "м'якої сили" була скерована передовсім назовні і транслювала ідеалістичну картинку майбутнього. Джинси і свобода проти освоєння космосу і справедливості (ок, "соціалістичної справедливості").

Тепер пропаганда звернута переважно на своїх та звертається переважно до минулого. МАГА - це просто інша форма "можем павтаріть".

Вірю, що колись ми доживемо до часів, коли міжнародна конкуренція знову вестиметься м'якою силою і стосуватиметься проєктів спільного щасливого майбутнього.

Але доти доведеться ще трохи посидіти в глобальній темряві грубої сили.
Помєр тот - памрьот і етат!
Нарешті спікер Держдуми визнав очевидне: фашизм побєділ совєтскій народ!
15.04.202508:04
Помойму, ніякого критичного мислення не існує. Будь-яке мислення, якщо воно справжнє, а не ілюзорне, уже саме по собі критичне. Якщо мислення не критичне, виникає питання, чи мислення воно взагалі?

І так, добре розвинений інтелект та загальна ерудиція не дорівнюють справжньому мисленню. Добре освічені люди так само здатні бути дурнями і злочинцями, як і погано освічені (а в деяких випадках лише таланти можуть бути лиходіями, тоді як простаки - ні).

Реднеки та гарвардські професори-прогресисти однаково можуть стати жертвами фейків та упереджень. Просто реднеки наводитимуть примітивні доводи на захист своєї позиції, а гарвардські професори-прогресисти - вигадливі аргументи.

Як людство взагалі змогло дожити до наших днів із цим всім - загадка. Диво, не інакше.
08.04.202508:11
Бути істориком - це як бути пророком. Тобто ти приблизно уявляєш, чим все закінчиться за 10-100 років, але

1. Ти не знаєш деталей (бо навіть у фізиці немає 100% детермінізму, а в історії - й поготів)

2. Ти не можеш нікого ні в чому переконати (якщо ти не можеш передбачити фінал наступного ЧС з футболу - який ти пророк, якщо не знаєш дати кінця Росії - що ти за історик!)

3. Якщо навіть тебе послухають і щось змінять, то передбачене тобою майбутнє не настане (парадокс Іони в Ніневії), а значить, хтось обов'язково скаже, що ти поганий пророк, тобто історик.

Не йдіть в історики!
В березні 91-го в Єйську жив якийсь пророк - ще СССР не сконав, а він вже Путіна передбачив. Ну або він просто добре знав історію Росії))
Показано 1 - 24 из 417
Войдите, чтобы разблокировать больше функциональности.