❗️Облікову ставку збережено на рівні 15,5 %❗️
Правління НБУ на своєму засіданні сьогодні вирішило зберегти облікову ставку на рівні 15,5%.
Решта робочих ставок НБУ також залишено без змін.
Як розцінювати таке рішення?
◽️Збереження облікової ставки на рівні 15,5% означає, що монетарна політика НБУ залишається відносно жорсткою. Це обумовлюється прискоренням інфляції, яка сягнула 14,6% у березні цього року. За таких умов, очікувати на зниження ставки сьогодні було точно не варто.
◽️Водночас, головним моментом є те, що попри інфляційні ризики, НБУ не став продовжувати цикл підвищення облікової ставки і просигналізував про готовність її знижувати через декілька місяців (у третьому кварталі), коли буде пройдено інфляційний сплеск. За оновленим прогнозом НБУ, облікова ставка сягне 14% на кінець 2025 року.
Таким чином, маємо очікування що у другій половині року кредитні умови, на які має вплив облікова ставка, почнуть потроху пом’якшуватись, і це непоганий сигнал для економіки. Бо як ми знаємо обернена сторона жорсткої монетарної політики – пригнічення кредитування, відновлення якого хоч і має місце, але відбувається з дуже низької бази і не відповідає потребам відбудови економіки.
Постійно про це наголошую, що економіка потребує більшого насичення кредитним ресурсом, особливо зараз на тлі сповільнення економічної динаміки.
Щодо інших підсумків засідання:
◽️НБУ очікувано погіршив свій макро-прогноз на 2025 рік, що відображає тенденції сповільнення економічного зростання та посилення інфляційного тиску.
◽️Зокрема регулятор знизив прогноз економічного зростання з 3,6% до 3,1%, прогнозі інфляції на кінець року підвищено з 8,4% до 8,7%.
◽️При цьому у Нацбанку відмітили як додаткові ризики для економічного зростання від де-глобалізації і тарифних війн у світі, загострення яких може призвести до охолодження попиту на український експорт, так і те, що такі суперечки можуть нести певні переваги – зменшення цін на енергоресурси, збільшення попиту на продукцію українського ОПК (щоправда експорт якого наразі заборонено), нести нові можливості використання нашого логістичного потенціалу.