Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Реальна Війна | Україна | Новини
Реальна Війна | Україна | Новини
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Реальна Війна | Україна | Новини
Реальна Війна | Україна | Новини
Гендер в деталях avatar

Гендер в деталях

🗞️Коротко та іронічно про гендерні події світу і України
📝Коментарі – для ваших обговорень, наші любі агент_ки змін!
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилбеген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
Орду
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаAug 21, 2018
TGlistке кошулган дата
Sep 14, 2023
Тиркелген топ

Рекорддор

19.04.202523:59
5KКатталгандар
22.02.202523:59
100Цитация индекси
21.05.202412:24
1K1 посттун көрүүлөрү
05.02.202523:59
8421 жарнама посттун көрүүлөрү
23.11.202423:59
73.33%ER
12.09.202415:29
19.26%ERR
Катталуучулар
Citation индекси
Бир посттун көрүүсү
Жарнамалык посттун көрүүсү
ER
ERR
JUL '24OCT '24JAN '25APR '25

Гендер в деталях популярдуу жазуулары

30.04.202513:33
Від першої особи: VR-досвід змушує чоловіків інакше подивитися на домагання

📌Італійські науков_ці створили віртуальну реальність, яка дає чоловікам змогу прожити досвід жінки, що пізно ввечері їде в метро й стикається із небажаними залицяннями. Метою експерименту було спонукати чоловіків не лише утримуватись від подібної поведінки, а й активно реагувати, якщо вони бачать, що хтось чіпляється до жінок. Серед групи науков_ців були представни_ки кафедри філософії Болонського університету, Дослідницької ради Інституту когнітивних наук і технологій та Департаменту когнітивних наук Університету Мессіни.

🚇У дослідженні взяли участь 36 молодих чоловіків. У віртуальній реальності вони керували аватаром жінки, яка прямувала на вечірку та їхала в метро пізно увечері. Половина з них стикалася з негативними коментарями на кшталт: «Агов, чому б тобі не посміхнутися?», до інших звертались нейтрально, наприклад: «Котра година?».

📋Результати показали, що на нейтральні запитання учасники відповідали приблизно у половині випадків. У групі з негативними коментарями лише один учасник відповів, до того ж агресивно. Більшість пояснила свою стриманість тим, що грали за жінку і якби були в чоловічому образі, то реагували б упевненіше. Ті, хто пережив віртуальне чіпляння, після експерименту відчували огиду та гнів.

Експеримент доводить, що віртуальний досвід може стати інструментом емпатії та змінити уявлення про роль спостерігача у ситуаціях домагань
Цивільні партнерства — не пріоритет

🎙«Громадське радіо» запросили до спецвипуску аналітичної програми «Далі заголовків» Руслана Стефанчука — голову Верховної Ради України.

🏳️‍🌈Серед низки порушених питань було також і питання про цивільні партнерства. Відповідний законопроєкт перебуває на розгляді вже два роки, однак до етапу прийняття не доходить.

«Що стосується цивільних партнерств. У нас дуже багато є законодавчих ініціатив, але я не думаю, що вони можуть визначатися пріоритетними в той період, коли для України питанням номер один є забезпечення наших Сил Безпеки й Оборони», — прокоментував ситуацію Руслан Стефанчук.
У Мексиці блогерку застрелили під час стріму. Справу розглядають як феміцид

📸 23-річна Валерія Маркес мала 200 000 підписників у TikTok та Instagram. Дівчина сиділа за столом з м’якою іграшкою в руках та проводила пряму трансляцію, коли чоловік зайшов до її салону краси і, «вочевидь, вистрілив у неї з пістолета» — повідомляє прокуратура штату Халіско.

💔 Мотив нападу наразі не встановлено, проте справу розслідують як феміцид — вбивство жінок і дівчат через їхню стать. Гендерно зумовлене насильство є широко розповсюдженим у Мексиці — за даними ООН, щодня 10 жінок або дівчат гинуть від рук партнерів чи членів родини.

📌Після вбивства блогерки в соцмережах почали поширювати її дописи, у яких вона згадувала колишнього партнера як можливого винуватця в разі, якщо з нею чи її родиною щось станеться. Подібні трагедії підкреслюють, наскільки важливо створювати безпечне середовище для жінок і гарантувати їм доступ до підтримки та захисту.
18.05.202509:03
Наслідки заборони абортів: у США вагітну жінку тримають на апаратах життєзабезпечення після смерті

😳У штаті Джорджія, США, лікарі вже понад три місяці підтримують 30-річну Адріану Сміт на апаратах життєзабезпечення, щоб дати плоду достатньо часу для народження, після того як у жінки було діагностовано смерть мозку.

❗️За словами матері Сміт, Ейпріл Ньюкірк, жінка звернулася до лікарні Northside в Атланті зі скаргами на сильний головний біль. Їй надали медикаментозну допомогу і відпустили. Наступного ранку її хлопець виявив, що вона не дихає, і викликав швидку. У клініці Emory їй діагностували тромби в мозку й зафіксували смерть мозку, що юридино прирівнюють до смерті.

❌Однак через закон Джорджії, що забороняє аборти після шостого тижня вагітності, лікарі не можуть відключити обладнання, оскільки жінка була на 21-му тижні. Відключення апаратів імовірно призведе до загибелі плода.

💁🏻‍♀️Лікарня Northside не надала коментарів. У клініці Emory повідомили, що не можуть коментувати конкретні випадки через правила конфіденційності, однак запевнили, що медичні рішення ухвалюють згідно з «консенсусом клінічних експертів, наукової літератури, юридичних норм і законів штату Джорджія».

Сім’я Адріани Сміт, зокрема її п’ятирічний син, регулярно відвідує її в лікарні. Лікарі повідомили родині, що у плода виявлено рідину в мозку, що може свідчити про серйозні вади розвитку.

«Вона вагітна моїм онуком. Але він може бути сліпим, можливо, не зможе ходити, і цілком імовірно, що не виживе після народження», — сказала Ньюкірк.


❗️Ситуацію прокоментувала Моніка Сімпсон, виконавча директорка організації SisterSong, яка є головним позивачем у справі проти закону Джорджії про заборону абортів. На її думку, справа є глибоко проблематичною.

«Родина мала б мати право ухвалювати медичні рішення щодо своєї близької людини. Натомість вони пережили понад 90 днів повторної травматизації, фінансового виснаження і жорстокості в ситуації, коли не можуть знайти завершення й почати зцілення», — заявила Сімпсон.


Цей кейс оголює не лише юридичну абсурдність, а й глибоко мізогінну суть обмежень: тіло жінки, навіть після її смерті, стає інструментом примусу. Закон позбавляє її — і її рідних — права на гідність і спокій.

🤰🏼Закон Джорджії набув чинності після скасування у 2022 році рішення «Роу проти Вейда», яке понад 50 років гарантувало право на аборт. Після цього низка штатів запровадила жорсткі обмеження: 12 штатів повністю заборонили аборти, ще три, зокрема Джорджія, — на ранньому терміні вагітності.
11.05.202510:28
Бути матірʼю – це важка праця. Бути матірʼю під час війни – це титанічна, надпотужна і просто космічна робота.

Жінки, які, попри воєнні виклики, продовжують ставити своїх дітей на ноги – справжні героїні. Це люди, які заслуговують чути це щодня. А сьогодні особливо.

Гортайте карусель та надсилайте наші листівки всім жінкам, для кого це може бути важливо почути та відчути вашу підтримку.
Як гадаєте, справа в тому, що найчіткіші заміри на об'єкті під ремонт проводяться каліброваним пенісом?
20.05.202509:00
Буцукарі: нова тривожна тенденція чи вже знайомий прояв патріархальної влади?

⚠️ У Великій Британії зростає кількість випадків, коли жінок штовхають або збивають з ніг без жодного попередження. Жінка йде — чоловік навмисно врізається. Без конфлікту, без вибачень — лише різкий удар. Це не випадковість, а ритуалізоване домінування, що має давню назву — буцукарі.

🤼‍♂️ Буцукарі — це традиційна вправа в сумо, коли один борець неодноразово таранить іншого, демонструючи фізичну перевагу. У межах рингу цей акт дисциплінований, ритуалізований і взаємний. Хоча спершу цей термін використовували лише в спортивному контексті, сьогодні ним позначають форму побутової агресії.

💁‍♀️Уперше на це явище звернули увагу японки. У 2024 році контент-крієйторка Sandyinjapannn зібрала свідчення і запропонувала чотири можливі мотиви такої поведінки — всі зводяться до бажання домінувати.

«Зазвичай вони обирають жінок, які, на їхню думку, виглядають слабшими», — пояснила вона.


👩‍💼 Її думку підтримує докторка Аяко Кано, дослідниця гендеру й бойових традицій Японії: «Буцукарі — це зіткнення сили й опору. Але поза рингом, без згоди, це вже про контроль».

🤬Подібні зіткнення — іноді агресивні, іноді майже непомітні — дедалі частіше фіксують у Лондоні. У своєму TikTоk-відео Айла Меллек розповідає, як чоловік, удвічі більший за неї, збив її з ніг, а Піа Блоссом — як незнайомець, зустрівшись із нею поглядом, навмисне притис її до стіни. Багато постраждалих переконані: це не випадковість, а спроба випробувати їхню фізичну присутність у публічному просторі.

😵‍💫 Попри це, більшість чоловіків у соцмережах, зокрема на Reddіt, наполягають, що все це — випадковість. Але саме ця невизначеність, що балансує на межі сумніву, дозволяє буцукарі залишатися непоміченим. Насильство не завжди залишає синці. Проте щоразу, коли жінці не вірять лише тому, що на її тілі немає слідів, її досвід знецінюється.

💬 Докторка Рейчел Пайн, феміністична географиня, зазначає: публічні простори — це арена, де патріархальна влада проявляється фізично. Саме тут буцукарі стає способом проголосити: «Твоє тіло — другорядне, а твоя присутність — умовна».

❗️Утім, важливо давати цьому явищу його безпосередню назву, без жодних евфемізмів. Йдеться не про криміналізацію кожного випадкового зіткнення, а про визнання поведінкового шаблону. Даючи йому назву, ми перестаємо його ігнорувати. А визнавши, отримуємо змогу протистояти
09.05.202515:49
Акторки та актори Молодого театру виступили з протестом наприкінці вистави.

Вони вимагають негайного звільнення Андрія Білоуса, якого звинувачують в сексуальному насильстві до акторок та студенток
Сумували за серіалом Укрпошти? А ми тут ще дещо принесли... Хвилюємось за їхні стосунки більше, аніж за власні
20.05.202512:00
Євробачення 2025: платформа для жіночого самовираження

🎤Євробачення — це не просто музичне шоу з барвистими виступами і фольклорними мотивами, а потужна платформа, де з 1956 року мільйони глядач_ів щороку бачать виступи виконавців і виконавиць, які заявляють про себе й порушують питання самоідентичності, сексуальної орієнтації і фемінізму.

«Як подія, за якою стежать мільйони, Євробачення буквально надає сцену, де гендер і сексуальність не лише зображаються, а й переосмислюються», — зазначає професорка моніторингу популярної музики з Університету Люнебурга, докторка Моніка Шуп.


💪Хоча серед учасник_ів переважають чоловіки (цього року — 34 проти 24 жінок), саме жінки частіше здобувають перемогу. Від початку конкурсу більше половини переможц_ів — жінки, серед яких Селін Діон, Вікі Леандрос і Лорін.

🤔Те, що цього року конкурс у Базелі вели троє жінок — Гейзел Брюггер, Сандра Штудер і Мішель Гунцікер — без чоловічого супроводу, ще не робить Євробачення феміністичною платформою. Утім, це жест у бік видимості жіночих голосів у середовищі, де традиційно домінують чоловіки. Саме виступи співачок надають конкурсу емоційної спрямованості, і цьогорічне Євробачення не стало винятком.

💁‍♀️Фінська виконавиця Еріка Вікман зробила яскравий внесок у жіноче самовизначення на цього року. Вона виконала пісню «Ich komme», поєднуючи фінський текст з багатозначним німецьким рефреном. Виступ ламає відоме всім табу — публічні розмови жінок про сексуальне задоволення, які досі лишаються радше винятком, ніж нормою.

💅Пісня Міріани Конте з Мальти спочатку мала назву «Kant» — що її рідною мовою означає «співати». Фонетична схожість із англійською ненормативною лексикою, ймовірно, була свідомим феміністичним жестом проти суспільних моралістів. Через скаргу BBC до організатор_ів конкурсу, пісню перейменували на «Serving», а слово «kant» вилучили з тексту.

💜Утім, латвійський гурт Tautumeitas бачить у конкурсі шанс донести жіночі знання. Їхні пісні базуються на традиційних латвійських дайнах — коротких віршах, що передавалися усно сотні років, здебільшого жінками.

«Євробачення дає нам унікальну можливість зробити жіночі традиції видимими та зберегти їх живими. Іноді приємно усвідомлено виражати свою сексуальність — це робить нас сильнішими. Жіноче тіло сповнене сили. Ми робимо це не для чоловіків», — кажуть учасниці гурту.


👀Утім, попри можливість для виконавців і виконавиць донести власні меседжі, Євробачення також демонструє консервативні взірці й проблематичні стандарти краси, які радше обмежують, а не розширюють.
10.05.202512:03
Додаток Flо звинувачують у продажі інтимної інформації: подано колективний позов

🤯 Додаток Flo, який відстежує менструальний цикл жінок, звинувачують у продажі персональних даних своїх користувач_ок у колективному позові. Користувач(к)и додатку подали до суду в Каліфорнії на Flurry, Flo Health Inc., Google і Meta за звинуваченнями в тому, що додаток розповсюджує їхню особисту інформацію.

🙅‍♀️ Головна позивачка Теша Гаміно стверджує, що як тільки вона відкриває додаток, Flo починає збирати приватну інформацію, включаючи місцезнаходження, стать, день народження, дату менструації, сексуальну активність та наміри щодо вагітності.

💵 За словами позивачки, Flo ділиться інтимною інформацією сотень мільйонів своїх користувачів з такими інтернет-гігантами, як Google і Facebook. Додаток нібито отримує прибуток, використовуючи ці дані для маркетингу.

«Цільова реклама керується персональними даними користувачів і використовує складні алгоритми, які інтерпретують персональні дані для визначення найбільш ефективної реклами для окремих користувачів. Серйозність цих порушень конфіденційності даних неможливо переоцінити», — йдеться в колективному позові.


⚖️ Компанія мобільної аналітики Flurry погодилася виплатити 3,5 мільйона доларів, щоб врегулювати претензії щодо незаконного поширення даних з додатку для відстеження менструального циклу. Користувач(к)и додатку заявили, що хоча сума врегулювання є «значно меншою», ніж вони сподівалися, це був мудрий крок з огляду на важке фінансове становище компанії. Вони заявляють, що продовжуватимуть вимагати відшкодування збитків від Flo, Google і Meta.

💔 Ця ситуація ставить під сумнів не лише дотримання законодавства, а й саму ідею безпеки цифрових просторів, у яких жінки сподіваються відстежувати стан свого здоров'я. Натомість їхню вразливість перетворюють на продукт для маркетингових кампаній.

❗️ Це не перший випадок, коли практику збереження конфіденційності даних в додатку Flo ставлять під сумнів. В січні Федеральна торгова комісія США (FTC) звинуватила компанію в тому, що вона передавала інформацію про здоров'я користувачів постачальникам послуг з аналізу даних, хоча пообіцяла своїм користувач(к)ам, що буде захищати їхню приватність.

«Окрім порушення обіцянок користувачам додатку Flo, розкриття Відповідачем інформації порушило декілька власних умов про надання послуг або використання третіми особами», — йдеться у скарзі FTC.


📌 Згідно з угодою Flo з FTC, додаток повинен отримувати дозвіл користувач_ок перед тим, як ділитися їхніми особистими даними, а також провести незалежну перевірку своєї політики конфіденційності.
Маркетинг, який дійсно працює на жіночу аудиторію
Койо Куо — кураторка Венеційської бієнале-2026 —померла у Камеруні

🙋🏾‍♀️Койо Куо стала першою жінкою з Африки, яку обрали головною кураторкою Венеційської бієнале. Видання New York Times у 2015 році називало її «однією з видатних африканських кураторок мистецтва та менеджерок».

📌Куо була офіційно призначена головною кураторкою Венеційської бієнале-2026, однак не встигла презентувати концепцію через раптову смерть. Як повідомляє Музей сучасного африканського мистецтва Zeitz у Кейптауні, вона померла у своєму домі в ніч з 9 на 10 травня.

📍Презентація назви та теми виставки мала відбутися 20 травня. У власній роботі кураторка зосереджувалася на темах африканської культури та мистецтва, тож тема бієнале могла бути суміжною до тем спадщини та пам’яті. Для багатьох діяльність Койо Куо є прикладом деколоніального кураторства у мистецтві.

Поки невідомо, хто стане новим куратор_ом бієнале. Причину смерті Куо також не розголошують.
15.05.202510:34
«Побили мене на очах у всіх»: історії жінок, які стали жертвами режиму Талібану

😡 Публічні побиття, тортури та приниження — у сучасному Афганістані жінок карають просто за те, що вони існують без «дозволу» чоловіка. Відтоді, як у 2021 році до влади в країні прийшов Талібан, щонайменше тисяча людей зазнали публічного побиття, а серед них — понад 200 жінок.

🧕🏽 Троє жінок — Діба, Сахар і Каріма, яким довелось пережити знущання талібів, поділились своїми історіями.

💔 38-річну Дібу так звана «поліція моралі» заарештовувала двічі: вперше — коли вона орендувала швейну машинку у чоловіка. Вдруге — коли зайшла до кав’ярні підзарядити телефон. Жінці присудили 20 днів перебування у в’язниці та 25 ударів батогом за «відсутність махрама (опікуна-супроводжувача)».

«Вони відвели мене на площу, накрили мені голову та побили мене на очах у всіх. Коли мене звільнили, навіть мої найближчі друзі почали ставитися до мене інакше. Вони обзивали мене та говорили про мене з такою огидою, бо їм збрехали про те, що сталося...», — каже вона.


💔 22-річну Сахар таліби заарештували і побили, коли вона їхала до лікарні зі своїм двоюрідним братом. ЇЇ змусили неправдиво зізнатись в суді Талібану про те, що в них з братом були інтимні стосунки, погрожували катуваннями і вбивством. Незважаючи на присутність родичів, які засвідчили, що вони є родиною, Талібан відмовився визнати їхні стосунки допустимими. Дівчину засудили до 30 ударів, її брата — до 70.

«Я не хотіла цього говорити. Але вони били мене, погрожували моїй двоюрідній сестрі... Вони використовували гучномовці, щоб оголосити наше покарання. Моя молодша сестра була там. Я бачила, як вона плакала в натовпі. Це мене зламало», — розповідає Сахар.


💔 16-річну Каріму таліби заарештували, коли вона поїхала за швейними матеріалами з двоюрідним братом за «недійсний махрам». Протягом двох місяців у в’язниці над нею знущались, присудили 39 ударів і побили на площі міста. Потім її відвезли назад до в'язниці.

«Вони тримали нас ще тиждень. Сказали, що ми не можемо піти, поки рани не загояться. Вони не хотіли, щоб хтось бачив, що вони накоїли... Коли я повернулася, мені сказали: “За тобою стежать. Тобі не дозволено виїжджати за кордон”» — розповідає Каріма.


😔 Діба, Сахар і Каріма після пережитого насилля були змушені покинути своє місце проживання, бо зіштовхувались з осудом і тиском.

Жінки в Афганістані живуть в умовах системного насильства, дискримінації та правової беззахисності. Їх змушують зізнаватися у злочинах навіть якщо немає відповідних доказів та залишають без адвокатів. Ці практики свідчать про встановлення Талібаном тотального гендерного контролю, що не має нічого спільного з правосуддям
29.04.202512:04
🏳️‍🌈У Львові активісти зірвали ЛГБТ+ захід.

🔥 26 квітня представники ЛГБТ+ організації «Інсайт Львів» хотіли провести захід «Ісус – КВІР?» під гаслом «ЛГБТ та християнство — у пошуках діалогу».

🤔 Активісти з кількох організацій зірвали цю подію та заявили, що «захід був провокацією». Вони вважають, що акція «ображає традиційні українські цінності».

«Ми, разом із побратимами з інших організацій, зупинили цю провокацію. Чітко заявляємо: ми не дамо таким організаціям розвиватися на наших землях. Наші цінності й традиції — святі. І кожен, хто намагається їх зневажити, отримає гідну відповідь. Закликаємо всіх ставати на захист нашої культури, наших святинь і нашої гідності.»

Організатор(к)и заходу мали на меті просувати діалог ЛГБТ+ людей з релігійною спільнотою.
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.