Реальна Війна
Реальна Війна
NOTMEME Agent News
NOTMEME Agent News
І.ШО? | Новини
І.ШО? | Новини
Реальна Війна
Реальна Війна
NOTMEME Agent News
NOTMEME Agent News
І.ШО? | Новини
І.ШО? | Новини
Історії українських козаків. avatar

Історії українських козаків.

Билим берүү жана көңүл ачуу
Нам є ким пишатися: історія козацтва впереміж із сьогоденням.
Реклама/співробітництво 👉 @Igorproc
Посилання для запрошення 👇 https://t.me/+bmYzKCnaHb82ZGZi
Підтримати розвиток каналу 👇
4441 1144 5580 9416
4731 2196 4491 5989
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилбеген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
ОрдуУкраїна
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаJul 20, 2022
TGlistке кошулган дата
Jun 21, 2023
Тиркелген топ

"Історії українських козаків." тобундагы акыркы жазуулар

https://www.youtube.com/watch?v=ty9zRcET7Ig

Садик-паша - останній кошовий запорожців.

Поділися постом та не забуть про👍
Козацькі воєначальники.⚔️🔥💪

Українське козацтво славилося не лише відвагою, але й видатними воєначальниками, які вміло планували битви та стратегічні кампанії, часто перемагаючи чисельно переважаючого ворога. Їхній військовий талант та лідерські якості стали основою успіхів козацьких військ.​

Петро Конашевич-Сагайдачний (близько 1582–1622)

Петро Конашевич-Сагайдачний був одним із найвидатніших гетьманів Війська Запорозького. Він здобув освіту в Острозькій академії, що надало йому глибокі знання та стратегічне мислення. У 1616 році Сагайдачний очолив успішний морський похід на османську фортецю Кафа (сучасна Феодосія), яка була головним ринком рабів у Криму. Ця операція не лише звільнила багато невільників, але й завдала значного удару по работоргівлі в регіоні. У 1621 році Сагайдачний разом із польськими військами брав участь у Хотинській битві, де об'єднані сили зупинили наступ Османської імперії на Європу. ​
tulchin-rda.gov.ua

Іван Сірко (близько 1610–1680)

Іван Сірко був легендарним кошовим отаманом Запорозької Січі. За свою військову кар'єру він взяв участь у понад 65 битвах і, за деякими даними, не зазнав жодної поразки, що робить його одним із найуспішніших козацьких лідерів в історії. Сірко здобув репутацію непереможного полководця, а турки та татари називали його "Урус-шайтан" (руський диявол). Він неодноразово здійснював успішні походи проти Кримського ханства та Османської імперії, звільняючи тисячі полонених та завдаючи значних втрат ворогу. ​

Богдан Хмельницький (близько 1595–1657)

Богдан Хмельницький був гетьманом Війська Запорозького та лідером Національно-визвольної війни українського народу проти Речі Посполитої (1648–1657). Він отримав освіту в єзуїтській колегії у Львові, а також мав військовий досвід у польській армії, що допомогло йому розробляти ефективні стратегії. Хмельницький вміло використовував тактику партизанської війни, маневрування та дипломатію. Його перемоги в битвах під Жовтими Водами (1648), Корсунем (1648) та Пилявцями (1648) стали ключовими моментами у боротьбі за незалежність України.​

Максим Кривоніс (?-1648)

Максим Кривоніс був одним із найталановитіших полковників Богдана Хмельницького. Він відзначився в битвах під Пилявцями та Львовом, демонструючи неабиякий військовий хист та хоробрість. Його тактичні рішення часто ставали вирішальними у здобутті перемог над польськими військами. ​
История

Іван Богун (близько 1618–1664)

Іван Богун був видатним козацьким полковником, який прославився своєю майстерністю у веденні боїв проти польських та інших іноземних військ. Він брав участь у багатьох ключових битвах, включаючи Берестецьку битву 1651 року, де його рішучі дії допомогли врятувати козацьке військо від повного розгрому. ​

Навчання та становлення козацьких воєначальників
.

Багато козацьких лідерів походили з різних прошарків суспільства. Деякі, як-от Петро Сагайдачний та Богдан Хмельницький, здобували освіту в тогочасних навчальних закладах, що надавало їм глибокі знання з військової справи, дипломатії та управління. Інші, як Іван Сірко, отримували військовий досвід безпосередньо на полі бою, піднімаючись по щаблях військової ієрархії завдяки особистій хоробрості, стратегічному мисленню та лідерським якостям. Козацьке військо було демократичним за своєю суттю, і кожен козак мав можливість проявити себе та досягти високих посад, якщо демонстрував відповідні здібності та відданість справі.​

Ці видатні козацькі воєначальники залишили глибокий слід в історії України, демонструючи приклади мужності, стратегічного мислення та непохитної волі до свободи.

Поділися постом та не забуть про👍
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
🕯️9:00 – хвилина мовчання

Старший солдат Володимир Добровольський поліг 15 листопада 2024 року під час бойового завдання у Курській області в РФ. Герою було 26 років.

Володимир жив у місті Подільськ на Одещині. Працював на металобазі та в різних закладах харчування. Дуже любив історію: обожнював дивитися історичні фільми та читати книги. Чудово готував. Хотів по закінченню війни відкрити свій заклад. Любив грати в шахи – вигравав майже всі поєдинки з друзями.

У листопаді 2019 року вирішив піти на військову службу та підписав контракт зі ЗСУ. Служив у 73-му морському центрі спеціальних операцій ССО. У квітні 2024 року його перевели у військову частину А5011.

«Вова був дуже доброю, світлою та щирою людиною. Завжди допомагав всім, хто просив. Він був дуже начитаним, дуже розумним, розбирався майже у всіх сферах життя. Мріяв про діточок та велику щасливу сім'ю, але ми не встигли…» – розповіла кохана Ірина Відлацька.

У Володимира залишилися батьки, двоюрідна сестра та цивільна дружина.
https://www.youtube.com/watch?v=4BNYUQuDAzk

Горілки пити не будемо! Уривок з фільму Пропала Грамота.

Поділися постом та не забуть про👍
Козаки і алкоголь.⚔️🔥💪

Почнемо з головного – що ж козаки пили? А пили вони все, що горить, шкварчить, піною котиться або хоча б трохи булькає в діжці.

Перше місце, звісно, займала знаменита українська горілка, або ж «горілочка». Виготовляли її з зерна, найчастіше жита чи пшениці, хоча нерідко в хід ішов і буряковий спирт. Але то вже для особливо стійких. Робили горілку не тільки на самій Січі, а й на хуторах, у шинках при козацьких слободах, а в особливо жорсткі часи – просто під відкритим небом, аби не заглушити перегінним кубом сусідню козацьку хату.

Окрім горілки, популярністю користувалися медовуха і пиво. Медовуха – це, по суті, алкогольний компот із меду, води і дріжджів. Часом у нього додавали хміль, а часом і ще щось «від душі» – залежно від фантазії бджолярів. Пиво було домашнім, із житнього чи ячмінного солоду, але козаки його пили мало – занадто швидко вивітрювалося, а це було несолідно. Ще один популярний напій – брага, тобто недоперегнаний самогон. Він ідеально підходив для тих, кому не терпілося «догнатися» після важкого походу.

А тепер про місця, де все це продавалося. Навколо кожної Січі виростали базари, а що є базар без корчми? Нічого! Тому шинків було багато, і ними володіли або багатші козаки, або євреї-корчмарі, які знали: козак на війні – грізний лицар, а в шинку – ідеальний клієнт, який міг залишити за ніч і гроші, і зброю, і навіть власний кунтуш, а на ранок піти шукати позичку в товариша.

Щодо корчмарів, то їхня доля була дуже специфічною. Їх терпіли, але не любили. Бо якщо козак пив, то це було його право, а якщо корчмар наживався на цьому – це вже злочин. Іноді, коли «старшина» особливо злилася на власників шинків, ті могли прокинутися десь на плоту посеред Дніпра, із «попередженням» у вигляді розбитої діжки. Але якщо корчмар був хитрим і давав козакам борг, то міг навіть заслужити їхню повагу.

А що відбувалося, коли козаки вже хильнули зайвого? Ну, спершу вони співали – обов’язково на всю силу легенів. Далі починалася стрільба. І якщо влучання по монеті у повітрі було розвагою для буднів, то постріл у пляшку, поставлену на чиюсь голову, був справжнім «екзаменом» для найсміливіших. Часом замість пляшки використовували кухоль пива – на випадок, якщо промажуть, щоб не пропадало добро.

Щодо «заядлих» пияків, то їх на Січі терпіли рівно до того моменту, поки вони не починали втрачати боєздатність. Якщо козак напивався, але лишався воїном – нехай. А якщо він пив більше, ніж бився, – його могли спокійно викинути зі Січі, причому буквально: вивести за ворота і сказати «гуляй». У походах же за надмірне пияцтво били булавами по спині або прив’язували до воза – щоб протверезів, поки всі йшли далі.

А загалом, козаки ставилися до алкоголю так само, як до війни: якщо вже пити – то пити, а якщо вже гуляти – то так, щоб на ранок не згадати, як ти раптом опинився в чужому кунтуші і без чобіт.

Поділися постом та не забуть про👍
https://www.youtube.com/watch?v=Wmm8N7n1-K8

Цікава лекція українського історика.

Поділися постом та не забуть про👍
Козацька історія міста Запоріжжя.⚔️🔥💪

Археологічні знахідки свідчать, що перші поселення на території сучасного Запоріжжя існували ще за часів Середньостогівської культури (V – середина IV тисячоліття до н. е.). Рештки давнього поселення були виявлені на північно-східній частині острова Хортиця. Ще одна значуща археологічна пам’ятка – вознесенський комплекс, кам’яна споруда, яку пов’язують із хозарами, булгарським ханом Аспарухом (VII століття) та князем Святославом Ігоровичем (X століття).

За доби Київської Русі через цю територію проходили переправи через Дніпро – Крарійський і Кічкаський перевози на півночі та поселення Протолча на південній частині Хортиці.

1103 року біля острова Хортиця відбулася битва, у якій руські князі Святополк Ізяславич і Володимир Мономах завдали нищівної поразки половцям.

У XV–XVII століттях землі сучасного Запоріжжя належали до Запорожжя – краю, де запорозькі козаки мали свої вольності. Єдиною Січчю, що розташовувалася безпосередньо в межах нинішнього міста, була Хортицька, заснована 1556 року українським шляхтичем Дмитром Вишневецьким (Байдою) на острові Мала Хортиця. У 1557 році турецько-татарські війська зруйнували це укріплення.

1527 року кримський хан Сахіб Герай звертався зі скаргою до литовського уряду, вказуючи, що черкаські та канівські козаки займалися промислами поблизу татарських кочовищ, а здобуті рибу, хутра й мед вивозили на продаж у волості.

У другій половині 1570-х польський король Стефан Баторій проводив жорстку політику щодо підкорення Запорожжя польській владі. Багаті природні ресурси цієї території приваблювали польських магнатів, які вторгалися на козацькі землі, спустошували «уходи» та захоплювали запорожців у полон. Окрім цього, з півдня постійно загрожували набіги кримських татар. Посилення тиску як з боку польських шляхтичів, так і кримських ханів змусило козаків гуртуватися та створювати укріплені городи, що стали основою майбутніх січей. У 1578 році Стефан Баторій наказав прикордонним старостам силою виганяти козаків із Дніпра. Однак, через природний захист Томаківки та навколишніх водойм, виконати цей наказ було неможливо.

На початку 1580-х років на Томаківці вже діяла Запорозька Січ як військова організація зі своїми зборами – кошем. Саме з цього часу з’являються документальні згадки про січову старшину та регалії найвищої влади, зокрема про гетьманську булаву. Томаківська Січ слугувала не лише притулком для селян, а й місцем, куди втікали бранці з ординського полону. Польський шляхтич Зборовський, який побував там у 1580-х роках, відзначав майстерність запорожців не тільки у військовій справі, а й у музиці – виконанні пісень та грі на кобзі. На Січі не існувало ні кріпацтва, ні феодальної власності на землю. Робоча сила залучалася наймом, а серед козаків панувало побратимство, вірність матері-Січі та Великому Лугу. Поруч із Січчю зростали зимівники, де оселялися рибалки, скотарі, мельники, шевці. У разі небезпеки вони, за наказом кошового, вирушали зі зброєю на захист своєї землі або в походи проти Польщі, Криму чи Османської імперії.

У 1734–1775 роках територія Запоріжжя належала до Самарської паланки, а правобережні землі – до Кодацької паланки.

1770 року на місці сучасного Запоріжжя була зведена Олександрівська фортеця Дніпровської лінії, будівництво якої завершилося 1775 року. Того ж року, за ініціативи Григорія Потьомкіна, була знищена остання Запорозька Січ – Підпільненська.

Поділися постом та не забуть про👍
https://www.youtube.com/watch?v=S26xXxHEFZI

Особливості козацького гумору: звідки в українців ген сміху?

Поділися постом та не забуть про👍
https://www.youtube.com/watch?v=ytGO4tUN_SQ

Цікаве відео на тему Березневих статей. Пояснення для лаптєногих.

Поділися постом та не забуть про👍
Березневі статті 1654 року. Початок окупації України московією.📜🖋🔥⚔️

У січні 1654 року між Гетьманщиною та московським царством було підписано угоду, що закріпила військово-політичний союз між двома сторонами. Українці сподівалися таким чином відстояти незалежність, але подальші події привели до протилежного результату. Деякі історики вважають Переяславський договір 1654 року, також знаний як Березневі статті, початком московської окупації України, що завершилася лише в 1991 році з розпадом срср.

З 1648 року Україна під проводом Богдана Хмельницького вела національно-визвольну війну проти Речі Посполитої. Попри початкові перемоги, постала проблема державного устрою. За тогочасними європейськими нормами, незалежна держава мала очолюватися монархом, але жоден із козацьких старшин, включно з Хмельницьким, не був нащадком київських князів. Створення республіки було немислимим, адже монархія домінувала в політичних системах того часу.

Гетьманщина була молодим політичним утворенням із нестабільною економікою, слабкою адміністрацією та недостатніми людськими ресурсами. Численні втрати під час війни ще більше ускладнили ситуацію. Станом на 1650 рік на території Гетьманщини проживало близько двох мільйонів осіб, тоді як у Польщі їх було приблизно десять мільйонів. Україна потребувала союзника, оскільки Польща готувалася до реваншу, а Кримське ханство, яке на початку війни було союзником, не бажало появи незалежної держави на своїх кордонах. Основою його економіки була работоргівля, а створення міцної України загрожувало цій системі.

Варіанти союзників були обмежені. Трансільванія була занадто слабкою, а Англія і Франція знаходилися надто далеко. Залишалася москва, яку з Україною пов’язувала спільна релігія та культура. Богдан Хмельницький прагнув знайти підтримку, а москва розуміла свої вигоди від отримання контролю над багатими українськими чорноземами. Після тридцятилітньої війни в Європі зріс попит на зерно, і землі Гетьманщини мали стратегічне значення.

Окрім економічних причин, москва керувалася політикою "збирання руських земель", започаткованою ще іваном ііі. Цар не бажав бачити біля своїх кордонів сильну незалежну державу, а також остерігався можливого союзу України з Османською імперією. Переговори між Гетьманщиною і москвою велися з початку повстання, і врешті, у 1653 році, земський собор у москві ухвалив рішення взяти Україну під свій протекторат.

8 січня 1654 року під час загальної військової ради в Переяславі козаки присягнули московському цареві. Коли козацька старшина попросила, щоб цар гарантував права і свободи козаків присягою, московський посол відмовився, заявивши, що слово царя є достатнім. Ця відмова показала нерівноправний характер відносин між сторонами. Частина козаків та духовенства відмовилася присягати, а Запорозька Січ узагалі не склала присяги.

Для юридичного оформлення союзу між Україною та москвою були укладені березневі статті, які визначали умови взаємин. Україна зберігала автономію у внутрішніх справах, царські воєводи не мали права втручатися в управління, а 60-тисячне козацьке військо залишалося під контролем гетьмана. Однак зовнішня політика Гетьманщини потрапляла під обмеження: вона могла підтримувати дипломатичні зв’язки лише з дозволу царя, а контакти з Річчю Посполитою та Османською імперією були заборонені. Це відповідало інтересам москви, яка остерігалася українсько-османського альянсу.

Офіційно Україна не приєднувалася до москви, а отримувала гарантії захисту своєї автономії. Однак уже через два роки після укладення угоди, москва порушила її, уклавши сепаратне Віленське перемир’я з Річчю Посполитою, не залучивши представників Гетьманщини до переговорів. Після смерті Богдана Хмельницького у 1657 році козацька старшина на чолі з Іваном Виговським спробувала змінити зовнішньополітичний курс, уклавши союз із Річчю Посполитою. москва, не бажаючи втрачати контроль над Україною, вдалася до активного втручання у справи Гетьманщини.

Поділися постом та не забуть про👍
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
Петро Цурукін любив біг, читати цікаві книжки, вболівати за улюблених спортсменів у тенісі та біатлоні, влаштовувати з друзями вечори караоке, допомагати іншим і боротися за справедливість.

Він працював на кастингах шоу «Х-фактор», «Україна має талант», був журналістом, редактором, шеф-редактором і головним сценаристом проєкту «Один за всіх», сценаристом «Топмодель по-українськи», шефредактором на проєкті «Таємниці ДНК», ведучим на телеканалі «Kyiv Live».

У перші дні повномасштабної війни Петро волонтерив на львівському вокзалі. Спробував записатися до лав добровольців, але не отримав схвальної відповіді.

Повернувшись до Києва, серйозно зайнявся підготовкою: бігав, ходив на курси, багато читав про військову справу.

Пройшов відбір до 47 ОМБр «Маґура». У війську Петро був стрільцем-снайпером, гранатометником. Як позивний обрав собі «СТБ».

9 червня 2023 року під час контрнаступу на Запорізькому напрямку Петро загинув.

🔻Спогади колег та друзів про Петра

🔻Текст написаний у рамках проєкту RECвієм
https://www.youtube.com/watch?v=7WUomx4xpEY

Реальне життя козаків на Січі: побут, стосунки з жінками та елітний бізнес.

Поділися постом та не забуть про👍
Січова військова підготовка.🔥⚔️💪

Військова підготовка запорожців на Січі була справою не менш важливою, ніж самі походи. Січ виховувала не просто воїнів, а майстрів війни, які володіли всіма видами озброєння, знали військову тактику та були здатні швидко діяти в будь-яких умовах. Основними напрямками навчання були піхотний стрій, кавалерійські вправи, підготовка гармашів, а також індивідуальна бойова майстерність у володінні різними видами зброї.

Піхотинці на Січі навчалися руху в строю, роботі в таборі та веденню бою в польових умовах. Козаки оволодівали вмінням ставити табір із возів – мобільне укріплення, яке захищало від ворожих атак. Велика увага приділялася стрільбі з рушниць та пістолів. Кожен січовик мав навчитися стріляти влучно та швидко, тому вправлялися як у цільовій стрільбі, так і в стрільбі на швидкість. Крім того, козаків вчили користуватися списом, особливо в момент рукопашного бою або для відбиття кінноти.

Кіннотники тренувалися окремо, оскільки бойова тактика в сідлі вимагала іншої майстерності. Козаки вчилися маневрувати на коні, вести стрільбу в русі, здійснювати швидкі атаки та так само стрімко відступати. Особливу увагу приділяли фехтуванню на шаблях: кожен мусив володіти нею на рівні, щоб вижити в бою. Крім шабель, у кінному бою широко використовували піки – ними вправлялися на спеціальних заняттях, де вчилися колоти ворога на повному скаку.

Гармаші становили окрему групу серед козаків. Їх навчали мистецтва поводження з гарматами – заряджання, наведення, розрахунку траєкторії польоту ядра. Гармаші тренувалися не лише на полігонах, а й під час бойових походів, де відпрацьовували точність стрільби по ворогу. Вони вміли швидко змінювати позиції та працювати навіть у найскладніших умовах.

Січовики не мали постійних полігонів у сучасному розумінні, але для військових вправ використовували степові простори, луки, річкові береги. Військові збори відбувалися регулярно: перед великими походами, у разі загрози нападу або просто для підтримки бойової форми. Новачків одразу вчили козацькому способу бою, і тільки після успішного навчання вони ставали повноправними членами Січі.

Головна увага приділялася універсальності – козак мав уміти битися і пішим, і в сідлі, стріляти з рушниці та пістоля, вправно рубати шаблею, колоти списом та діяти розважливо у бою. Це робило запорожців одними з найнебезпечніших воїнів свого часу, здатних чинити опір значно чисельнішому противнику.

Поділися постом та не забуть про👍
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
У портфелі Даніеля завжди була книга – обожнював читати. А ще він любив подорожі, зокрема походи в гори. Займався греко-римською боротьбою, був кандидатом у майстри спорту з вільної боротьби, захоплювався футболом.

Даніель став юристом – відчував своєю місією допомагати людям.

Коли розпочалась повномасштабна війна, Даніель вирішив захищати Україну.

«Я грузин за національністю, але я народився в Україні. І я повинен йти захищати жінок і дітей. Це мій вибір. І зупиняти мене не потрібно», – сказав мамі Аллі.


🎥 Яким був Даніель Герліані, як жив, про що мріяв та що любив – дивіться у відео пам’яті.

🟥 Над відео працювали журналістка Наталія Дєдова та режисер монтажу Назар Шевченко.

🟥 Відео створене завдяки донатам на пам'ять. Підтримайте платформу Меморіал, аби команда могла підготувати більше історій про полеглих героїв.
https://www.youtube.com/watch?v=pBt8XznaTgY

«Людина. Політик. Легенда» – до 386-річчя від дня народження Івана Мазепи.

Поділися постом та не забуть про👍

Рекорддор

20.08.202423:59
1.7KКатталгандар
30.06.202423:59
2400Цитация индекси
02.01.202423:59
3211 посттун көрүүлөрү
04.01.202423:59
2601 жарнама посттун көрүүлөрү
11.02.202523:59
13.41%ER
02.01.202423:59
21.85%ERR
Катталуучулар
Citation индекси
Бир посттун көрүүсү
Жарнамалык посттун көрүүсү
ER
ERR
JUL '23OCT '23JAN '24APR '24JUL '24OCT '24JAN '25APR '25

Історії українських козаків. популярдуу жазуулары

Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
🕯️9:00 – хвилина мовчання

Захисник Олександр Боярчук загинув 12 червня 2023 року під час виконання бойового завдання поблизу села Яковлівка Донецької області. Воїну було 40 років.

Олександр жив на Рівненщині.
Працював на ливарному заводі. Згодом влаштувався слюсарем-ремонтником 5-го розряду на «Рівнеазот». Пізніше обставини змусили працювати будівельником у Польщі.

Під час повномасштабної війни став на захист України в лавах 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади.

«Розум, честь і краса, велич душі та серця, доброта й сміливість – це все наш дорогий батько, чоловік. Він у серці кожного залишив свій слід. Надзвичайно любив сім’ю, обожнював дітей, чекав на онуку, але, на жаль, так і не вдалося їм зустрітися», – розповіла невістка Аліна.


В Олександра залишились дружина, син, дві доньки, невістка, онука та батько.
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
🕯️9:00 – хвилина мовчання

27-річний сержант Геннадій Керничний на псевдо Вікінг загинув 23 вересня 2024 року на Харківщині.

Геннадій з Вінниччини.
Здобув фах бджоляра та агронома. Утримував бджолосім'ї та п'ять гектарів саду.

Після навчання Геннадій відразу пішов добровольцем на захист України. З 2014 року воював у 8-му полку спеціального призначення ССО ЗСУ.

У 2019-му отримав важке поранення, через що довелося ампутувати частину ноги. Пройшов реабілітацію, став на протез і повернувся на службу.

Під час повномасштабної війни був розвідником, старшим інструктором групи інструкторів центру.

За час служби спецпризначенець був відзначений низкою нагород. Посмертно Геннадію присвоєно звання Герой України.

«Мій син – мій Герой. Я дуже пишався, пишаюсь і буду пишатись своїм сином. Він для мене був прикладом героїзму, мужності, чесності, вірності, звитяги», – сказав Руслан Керничний.


У воїна залишились батьки і брат.
#цей_день_в_історії

Сьогодні народився Іван Мазепа.⚔️🔥💪

Іван Мазепа (1639–1709) – видатний політичний і військовий діяч, дипломат і меценат, який відіграв ключову роль в історії України. Обіймаючи посаду гетьмана Війська Запорозького, він керував Лівобережною Україною з 1687 року, а з 1704-го – усією Наддніпрянською Україною.

Народився 20 березня 1639 року в родині шляхтичів на хуторі Мазепинці, неподалік Білої Церкви. Батько, який обіймав посаду Білоцерківського отамана, виховував сина в дусі військової звитяги. Іван здобув освіту в Києво-Могилянській колегії, де вивчав риторику, поетику, латину та іноземні мови. Навчався також у Європі – в Італії, Німеччині, Голландії та Франції.

1660 року батько відправив його до двору короля Речі Посполитої Яна II Казимира, де молодий шляхтич отримав цінний досвід дипломатії. Повернувшись в Україну, Мазепа обіймав різні військові й адміністративні посади: з 1663 року був Чернігівським полковником, а згодом став ротмістром гвардії гетьмана Дорошенка. У 1672 році отримав чин генерального писаря, а 1687-го, після усунення Івана Самойловича, став гетьманом.

Вибори нового очільника Лівобережної України відбулися за суворого контролю з боку московських військ. Старшина, заздалегідь узгодивши кандидатуру, підтримала Мазепу, який мав добрі зв’язки при московському дворі. Водночас, у 1687 році підписали так звані Коломацькі статті, що обмежували автономію Гетьманщини: у Батурині розміщувалися московські війська, гетьман не міг самостійно призначати чи звільняти старшину, а дипломатичні контакти з іншими державами заборонялися.

Під час Північної війни (1700–1721) Україна опинилася у складному становищі. Московський цар Петро I примушував козаків воювати в Лівонії, Литві та Польщі, зазнаючи величезних втрат. Московські командири ставилися до українських військ із презирством, використовували їх як допоміжні сили. Старшина, стурбована чутками про можливу ліквідацію козацького війська, почала вагатися у вірності царю.

У 1704 році Мазепа скористався повстанням Семена Палія, що спалахнуло на Правобережжі, та отримав дозвіл Петра I на введення туди лівобережних полків. Після арешту Палія він фактично став правителем обох берегів Дніпра.

Навесні 1708 року, розуміючи, що Гетьманщина втрачає автономію, Мазепа розпочав таємні переговори зі шведським королем Карлом XII. Укладений договір передбачав утворення українсько-шведського союзу, який мав гарантувати незалежність України. За це Мазепа надавав зимові квартири для шведської армії, постачання продовольства та військову допомогу.

Про змову дізнався Петро I, і в жовтні 1708 року московські війська зруйнували Батурин, винищивши його населення. Невдовзі Чортомлицька Січ спіткала та сама доля.

8 липня 1709 року під Полтавою шведсько-українське військо зазнало поразки. Мазепа разом із Карлом XII відступив у володіння Османської імперії. 22 вересня того ж року він помер у селі Варниця біля Бендер і був похований у румунському місті Галац. У 2004 році там йому встановили погруддя.

Поділися постом та не забуть про👍
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
🕯️9:00 – хвилина мовчання

Молодший сержант Ярослав Плющ на псевдо Аркада загинув 2 липня 2024 року в Бахмутському районі. Герою було 20 років.

Ярослав жив на Херсонщині. Любив читати, малювати, займатися спортом, зокрема тхеквондо. Вступив до Херсонського морського фахового коледжу рибної промисловості на суднового електрика – але встиг провчитися лише рік.

Коли почалася повномасштабна війна, виїхав з батьками з окупації та вирушив працювати до Чехії. Проте за пів року повернувся та вступив до лав захисників. Пройшов навчання у Великобританії, опанував спеціальність розвідника. Ярослав був зарахований до 24-го окремого штурмового батальйону «Айдар» і став командиром відділення безпілотних авіаційних комплексів розвідувального взводу.

За службу воїна відзначили низкою нагород: пам'ятним нагрудним знаком 24 ОШБ «Айдар», медаллю «За поранення», відзнаками «Захиснику Вітчизни», «Ветеран війни – учасник бойових дій» та орденом «За мужність» III ступеня.

У нього залишилися батьки.
01.04.202516:06
https://www.youtube.com/watch?v=S26xXxHEFZI

Особливості козацького гумору: звідки в українців ген сміху?

Поділися постом та не забуть про👍
В березні 1669 року Многогрішний в Глухові присягнув московії.🔥👊👎

У грудні 1668 року, на козацькій раді в Новгороді-Сіверському, Дем'ян Ігнатович (відомий також як Многогрішний) був обраний гетьманом Лівобережної України за підтримки промосковськи налаштованої старшини та православного духовенства. Його повноваження були підтверджені в березні 1669 року на генеральній раді в Глухові, де він присягнув на вірність московському царю Олексію Михайловичу в присутності царського представника.

Дем'ян Ігнатович народився в містечку Короп Чернігівського воєводства. Хоча його походження не було шляхетним, він активно долучився до Національно-визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. У 1665–1669 роках обіймав посаду чернігівського полковника. Після укладення Андрусівського перемир'я 1667 року, яке розділило Україну між Річчю Посполитою та московським царством, Ігнатович виступив проти цього договору і приєднався до антимосковського повстання під проводом Івана Брюховецького. Він був одним із перших полковників, які перейшли на бік правобережного гетьмана Петра Дорошенка, пропонуючи об'єднати під його булавою всю Україну.

Після усунення Брюховецького в 1668 році, Дорошенко призначив Ігнатовича наказним гетьманом Лівобережної України. Однак наступ московських військ під командуванням князя Григорія Ромодановського на Сіверщину, відсутність військової допомоги від Дорошенка та тиск промосковськи налаштованої частини старшини й православного духовенства змусили Ігнатовича розпочати переговори з московським урядом. 17 грудня 1668 року на раді в Новгороді-Сіверському він був обраний гетьманом Лівобережної України та присягнув на вірність московському царю. москва визнала його титул після Глухівської ради в березні 1669 році.

На посаді гетьмана Ігнатович прагнув захистити державні інтереси Гетьманщини:

Домігся того, щоб Київ та його околиці, попри умови Андрусівського перемир'я, залишилися у складі Лівобережної України.

Спирався на компанійські полки та намагався зміцнити гетьманську владу, поступово послаблюючи політичну роль козацької старшини.

Шукав союзників у боротьбі проти московської експансії, вів таємні переговори з Петром Дорошенком про можливість переходу Лівобережної Гетьманщини під протекторат Османської імперії.

Ця політика викликала невдоволення частини старшинської верхівки. У ніч з 12 на 13 березня 1672 року в Батурині козацька старшина за підтримки московської залоги заарештувала Ігнатовича та видала його представникам Московського царства. Гетьмана привезли до москви, де в середині квітня 1672 року розпочався суд. Після допитів і тортур його звинуватили у зраді та засудили до страти, яку згодом замінили на довічне заслання. Разом із родиною та товаришами його відправили до Сибіру, де він перебував в Іркутському острозі та Селенгінську.

У 1689 році Ігнатович брав участь у переговорах московського посла Федора Головіна з Китаєм, які завершилися підписанням Нерчинського договору. Після від'їзду Головіна він кілька років керував Селенгінськом та його землями як "приказна людина". У 1696 році колишній гетьман постригся у ченці. Помер у Селенгінську 1703 року та був похований біля Спаського собору.

Андрусівське перемир'я 1667 року, яке розділило Україну між Річчю Посполитою та московським царством, мало значний вплив на подальшу долю українських земель. Цей договір закріпив розподіл українських територій, що призвело до політичної нестабільності та боротьби за владу серед козацької старшини. Невдоволення умовами перемир'я стало однією з причин антимосковського повстання 1668–1669 років, у якому брав участь Ігнатович. Його діяльність як гетьмана Лівобережної України була спрямована на збереження автономії та захист інтересів Гетьманщини в умовах зовнішнього тиску з боку сусідніх держав.

Поділися постом та не забуть про👍
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
Життя Олександри Мулькевич було сповнене світла, любові та боротьби за добро.

Вона заснувала власний бізнес у сфері фото- та відеозйомки, який переріс у креативний холдинг Art Vision. Була активною доноркою крові та волонтеркою благодійного фонду «Старенькі», допомагаючи літнім людям.

Саша дбала також про тварин і завжди була готова допомогти тим, хто цього потребував.

Олександра «Майк» Мулькевич загинула 14 серпня 2024 року на Харківщині від удару ворожого дрона. Вона була командиркою екіпажу добровольчого батальйону «Госпітальєри».

🟥 Читайте історію Олександри Мулькевич

🔻Текст підготовлений у рамках премії «УП100. Сила жінок».

🔻Створення серії матеріалів стало можливим завдяки донатам на пам’ять від читачів УП, які зробили внески для підтримки Меморіалу на дружню банку журналіста Михайла Ткача.
Кайра бөлүшүлгөн:
Меморіал.ua avatar
Меморіал.ua
«Буде тобі, враже, так, як відьма скаже».


Татуювання з такими словами мала Вікторія Дарій з позивним Відьма.

Вікторія з Луганщини. За фахом була кухарем, працювала у школах та ресторанах. Була творчою особистістю, займалася рукоділлям. Незадовго до загибелі вступила на спеціальність військового психолога, але закінчити навчання їй не судилося.

У 2019 році Вікторія приєдналась до 93-ї окремої механізованої бригади «Холодний Яр». Згодом перевелася до 47-ї окремої механізованої бригади «Маґура».

Вона загинула 30 липня 2023 року під час виконання службових обов’язків в районі міста Оріхів Запорізької області.

Посмертно Вікторію Дарій нагороджено орденом «За мужність».

🟥 Читайте історію Вікторії Дарій на сайті Меморіалу.

🔻Текст підготовлений у рамках премії «УП100. Сила жінок».

🔻Створення серії матеріалів стало можливим завдяки донатам на пам’ять від читачів @ukr_pravda, які зробили внески для підтримки Меморіалу на дружню банку журналіста Михайла Ткача.
Козацький отаман Войтих Чановицький.⚔️🔥💪

Войтих Чановицький обійняв посаду гетьмана запорізького козацтва навесні 1590 року. Хоча про його військові досягнення відомо небагато, його діяльність припала на період важливих політичних змін у відносинах між Річчю Посполитою та козацтвом.

У 1590 році король Сигізмунд III вирішив реформувати козацьке військо. Він запропонував не знищувати козаків, як того бажали деякі сенатори, а інтегрувати їх до королівського війська, обмеживши реєстр до шести тисяч осіб. Реєстрові козаки мали підпорядковуватися безпосередньо коронному гетьману Польщі, який отримував право призначати їхнього старшого. Крім того, планувалося заборонити продаж зброї та боєприпасів нерегістрованим козакам і посполитим, а офіцерські посади віддавати лише тим козакам, які мали нерухоме майно. Це мало забезпечити лояльність козацької старшини до короля, оскільки вони були б зацікавлені у захисті власних маєтків.

Одним із заходів контролю над козаками було будівництво фортеці в урочищі Кременчук поблизу Дніпра, де планувалося розмістити польський гарнізон для запобігання козацьким нападам на татарські улуси. Однак ці заходи не змогли стримати козаків, і напади на татарські поселення продовжувалися, оскільки кримські татари також не припиняли своїх набігів. Козаки під проводом Чановицького протистояли ординцям, демонструючи, що Дике Поле жило за власними законами, незважаючи на королівські укази.

У цей період на Січі перебував Криштоф Косинський, який з невеликим загоном козаків вирушив на зимівлю до Білоцерківщини, плануючи навесні повернутися на Січ. Однак у січні 1592 року він розпочав повстання, напавши на маєток князя Курцевича-Булиги. Невідомо, чи підтримував Чановицький це повстання, але запорожці, незважаючи на вимоги короля і коронного гетьмана, не виступили проти повстанців Косинського, що свідчить про їхню позицію. Хоча немає достовірних даних про участь самого Чановицького у повстанні, ймовірно, він залишався на Січі, охороняючи степові кордони України від татарських набігів.

Діяльність Войтиха Чановицького припала на період важливих змін у відносинах між Річчю Посполитою та козацтвом. Його гетьманування відображає складність політичної ситуації того часу та прагнення козаків зберегти свою автономію та традиції перед обличчям зовнішнього тиску.
18.03.202517:06
https://www.youtube.com/watch?v=rbD16I-rE-A

Богдан Ружинський. Історія Чорного Богдана.

Поділися постом та не забуть про👍
Чумакування в Україні.⚔️🔥💪

Чумацтво зародилося в Україні ще в XVI столітті, коли зростаючі потреби населення у солі, рибі та інших товарах змусили людей займатися торговими перевезеннями. Основною причиною виникнення цього явища було те, що сіль, яка була життєво необхідною для зберігання продуктів, видобувалася в обмежених місцях – переважно в Криму та на Сиваші. Оскільки на українських землях соляні копальні були малочисельними, потреба у постачанні цього продукту зростала, а чумаки стали основними її постачальниками.

Чумаками ставали переважно селяни та міщани, які мали достатньо коштів, щоб обзавестися волами та возом, і були готові до довгих мандрівок. Для багатьох це було єдиною можливістю заробити гроші, особливо в ті часи, коли польські, татарські чи московські набіги спустошували українські землі, позбавляючи селян врожаю. Дехто обирав цей шлях через неспокійне життя на прикордонні, коли господарство не давало стабільного прибутку.

Чумацька валка складалася з десятків, а інколи й сотень возів, кожен із яких міг везти до півтони вантажу. Перед походом чумаки ретельно готувалися – запасалися сухарями, салом, в'яленою рибою, крупами, глиняним посудом для варіння їжі. Основним напоєм була вода, але в дорозі також пили квас або узвар. Одяг був простим, але пристосованим до важких умов – білі полотняні сорочки, які іноді натирали дьогтем, щоб вони довше не псувалися і не пропускали вологу, широкі шаровари, свитки, а на ногах – постоли або личаки. Голови захищали солом'яними або повстяними капелюхами.

Основним товаром, який перевозили чумаки, була сіль, яку добували в Сиваші. Доставляючи її в Україну, вони продавали її селянству та ремісникам. Видобуток солі відбувався вручну – її збирали лопатами, складали у мішки або просто насипом на вози, вкривали рогожею чи повстю, щоб захистити від дощу та вітру. Крім солі, чумаки також возили рибу, мед, дьоготь, залізо, шкіри, сукно та інші товари, необхідні для сільського життя.

Дороги в ті часи були небезпечними, тому чумаки завжди мали при собі зброю – списи, шаблі, ножі, інколи вогнепальну зброю. Найбільшою загрозою для них були кримські татари та степові розбійники, які нападали на валки, забираючи товар, худобу, а самих чумаків нерідко забирали в полон. Чумаки об'єднувалися в великі групи, щоб мати змогу відбити напади, а на ніч зупинялися у місцях, де можна було легко оборонятися. Їхні табори нагадували військові табори – вози ставили колом, всередині розміщували худобу, а на ніч виставляли варту.

Запорожці ставилися до чумаків з повагою, бо ті були важливою ланкою в економіці та приносили товари, яких бракувало в степу. Однак прохід через козацькі землі не завжди був безкоштовним – чумаки платили певну мито або надавали частину товару в обмін на охорону під час переходу через небезпечні ділянки. Якщо чумацька валка піддавалася нападам татар або розбійників, козаки нерідко допомагали її обороняти або повертати вкрадене майно.

Коли чумак закінчував свою діяльність, він зазвичай повертався до господарства. Чимало з них, заробивши достатньо коштів, купували землю або млини, відкривали корчми або займалися ремеслом. Деякі ставали промисловцями, торгуючи сіллю та іншими товарами вже без участі в перевезеннях.

Занепад чумацтва почався в другій половині XIX століття, коли залізничні шляхи витіснили повільні чумацькі валки. Якщо раніше перевезення тривало тижні й місяці, то тепер вантажі доставлялися за кілька днів. Останні чумаки зникли на початку XX століття, коли промислова революція остаточно змінила старі економічні моделі. Проте пам’ять про них збереглася в народних піснях, думах і переказах, а слово «чумак» стало символом вільної, працьовитої людини, яка подорожувала українськими степами, поєднуючи торгівлю, небезпеку та романтику дороги.

Поділися постом та не забуть про👍
Січова військова підготовка.🔥⚔️💪

Військова підготовка запорожців на Січі була справою не менш важливою, ніж самі походи. Січ виховувала не просто воїнів, а майстрів війни, які володіли всіма видами озброєння, знали військову тактику та були здатні швидко діяти в будь-яких умовах. Основними напрямками навчання були піхотний стрій, кавалерійські вправи, підготовка гармашів, а також індивідуальна бойова майстерність у володінні різними видами зброї.

Піхотинці на Січі навчалися руху в строю, роботі в таборі та веденню бою в польових умовах. Козаки оволодівали вмінням ставити табір із возів – мобільне укріплення, яке захищало від ворожих атак. Велика увага приділялася стрільбі з рушниць та пістолів. Кожен січовик мав навчитися стріляти влучно та швидко, тому вправлялися як у цільовій стрільбі, так і в стрільбі на швидкість. Крім того, козаків вчили користуватися списом, особливо в момент рукопашного бою або для відбиття кінноти.

Кіннотники тренувалися окремо, оскільки бойова тактика в сідлі вимагала іншої майстерності. Козаки вчилися маневрувати на коні, вести стрільбу в русі, здійснювати швидкі атаки та так само стрімко відступати. Особливу увагу приділяли фехтуванню на шаблях: кожен мусив володіти нею на рівні, щоб вижити в бою. Крім шабель, у кінному бою широко використовували піки – ними вправлялися на спеціальних заняттях, де вчилися колоти ворога на повному скаку.

Гармаші становили окрему групу серед козаків. Їх навчали мистецтва поводження з гарматами – заряджання, наведення, розрахунку траєкторії польоту ядра. Гармаші тренувалися не лише на полігонах, а й під час бойових походів, де відпрацьовували точність стрільби по ворогу. Вони вміли швидко змінювати позиції та працювати навіть у найскладніших умовах.

Січовики не мали постійних полігонів у сучасному розумінні, але для військових вправ використовували степові простори, луки, річкові береги. Військові збори відбувалися регулярно: перед великими походами, у разі загрози нападу або просто для підтримки бойової форми. Новачків одразу вчили козацькому способу бою, і тільки після успішного навчання вони ставали повноправними членами Січі.

Головна увага приділялася універсальності – козак мав уміти битися і пішим, і в сідлі, стріляти з рушниці та пістоля, вправно рубати шаблею, колоти списом та діяти розважливо у бою. Це робило запорожців одними з найнебезпечніших воїнів свого часу, здатних чинити опір значно чисельнішому противнику.

Поділися постом та не забуть про👍
Козаки і алкоголь.⚔️🔥💪

Почнемо з головного – що ж козаки пили? А пили вони все, що горить, шкварчить, піною котиться або хоча б трохи булькає в діжці.

Перше місце, звісно, займала знаменита українська горілка, або ж «горілочка». Виготовляли її з зерна, найчастіше жита чи пшениці, хоча нерідко в хід ішов і буряковий спирт. Але то вже для особливо стійких. Робили горілку не тільки на самій Січі, а й на хуторах, у шинках при козацьких слободах, а в особливо жорсткі часи – просто під відкритим небом, аби не заглушити перегінним кубом сусідню козацьку хату.

Окрім горілки, популярністю користувалися медовуха і пиво. Медовуха – це, по суті, алкогольний компот із меду, води і дріжджів. Часом у нього додавали хміль, а часом і ще щось «від душі» – залежно від фантазії бджолярів. Пиво було домашнім, із житнього чи ячмінного солоду, але козаки його пили мало – занадто швидко вивітрювалося, а це було несолідно. Ще один популярний напій – брага, тобто недоперегнаний самогон. Він ідеально підходив для тих, кому не терпілося «догнатися» після важкого походу.

А тепер про місця, де все це продавалося. Навколо кожної Січі виростали базари, а що є базар без корчми? Нічого! Тому шинків було багато, і ними володіли або багатші козаки, або євреї-корчмарі, які знали: козак на війні – грізний лицар, а в шинку – ідеальний клієнт, який міг залишити за ніч і гроші, і зброю, і навіть власний кунтуш, а на ранок піти шукати позичку в товариша.

Щодо корчмарів, то їхня доля була дуже специфічною. Їх терпіли, але не любили. Бо якщо козак пив, то це було його право, а якщо корчмар наживався на цьому – це вже злочин. Іноді, коли «старшина» особливо злилася на власників шинків, ті могли прокинутися десь на плоту посеред Дніпра, із «попередженням» у вигляді розбитої діжки. Але якщо корчмар був хитрим і давав козакам борг, то міг навіть заслужити їхню повагу.

А що відбувалося, коли козаки вже хильнули зайвого? Ну, спершу вони співали – обов’язково на всю силу легенів. Далі починалася стрільба. І якщо влучання по монеті у повітрі було розвагою для буднів, то постріл у пляшку, поставлену на чиюсь голову, був справжнім «екзаменом» для найсміливіших. Часом замість пляшки використовували кухоль пива – на випадок, якщо промажуть, щоб не пропадало добро.

Щодо «заядлих» пияків, то їх на Січі терпіли рівно до того моменту, поки вони не починали втрачати боєздатність. Якщо козак напивався, але лишався воїном – нехай. А якщо він пив більше, ніж бився, – його могли спокійно викинути зі Січі, причому буквально: вивести за ворота і сказати «гуляй». У походах же за надмірне пияцтво били булавами по спині або прив’язували до воза – щоб протверезів, поки всі йшли далі.

А загалом, козаки ставилися до алкоголю так само, як до війни: якщо вже пити – то пити, а якщо вже гуляти – то так, щоб на ранок не згадати, як ти раптом опинився в чужому кунтуші і без чобіт.

Поділися постом та не забуть про👍
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.