12) Cítí vaše organizace nebo pravicoví aktivisté represe ze strany systému ve vaší zemi?
Samotný Prevrat dosud nebyl terčem systémové represe ze strany orgánů EU nebo Chorvatska, a to především proto, že náš modus operandi nedovoluje nezákonnou činnost. Jsme skupina lidí vyjadřujících naše demokratická a ústavní práva. I když jsme byli terčem kritiky ze strany občanských nacionalistů a některých dalších menších skupin na sociálních sítích.
13) V Chorvatsku nedávno proběhly bojkoty supermarketů na protest proti rostoucím cenám potravin a zhoršující se životní úrovni. Jak se obecně žije v Chorvatsku? jak je to s prací? Jaké jsou ceny bytů a domů? Jaké jsou platy a celkové životní náklady? Je přijetí eura jako měny důvodem zvýšení inflace?
Bojkoty byly dobrým začátkem z mnoha důvodů: Veřejnost se aktivněji zapojuje do politiky a méně se bojí dát svůj hlas najevo, supermarkety vlastněné převážně zahraničními mezinárodními konglomeráty nakonec přijdou o ziskové marže, politici, kteří jsou jimi podporováni, ztratí podporu lobbistů. Bojkot je dobrý začátek, ale dynamika se musí přenést do jiných problémů a lidem je třeba ukázat, že mají moc nejen nad vládou, ale i nad těmito mezinárodními korporacemi. Celková ekonomická situace v Chorvatsku je velmi složité a dynamické téma; na začátku jsme ekonomikou závislou na turistech, takže to přináší své vlastní četné problémy, které lze vidět také v zemích jako Francie, Španělsko a Itálie. V žádném ze čtyř největších měst není možné získat bydlení kvůli kombinaci faktorů (inflace, zvyšování nájemného, rostoucí úrokové sazby, nedostatek nabídky, vládní opatření, která přímo vedla k dalšímu růstu cen). Zaplavení ekonomiky 200 tisíci zahraničními dělníky (většinou z indického subkontinentu) je také faktorem v oblasti bydlení, stagnace mezd, větší domácí nezaměstnanosti, odlivu kapitálu atd. jsou nutné systémové změny, které zajistí, že mladé chorvatské rodiny budou mít stabilní životní situaci a dostupný trh s bydlením, aby mohly mít bezpečí a svobodu žít normální život.
14) Můžete nám říci nebo doporučit něco z nacionalistického turistického hlediska... (příroda, fotbal, památky, zajímavá místa)?
Je třeba se vyhnout turistickým hotspotům, které jsou místy klubové kultury a podobné degenerace. Chorvatsko má mnoho krásných přírodních parků, rezervací, možností Urbex, „etno“ turistiku v méně rozvinutých regionech, jako je Slavonie atd. Pokud by měl nějaký nacionalista zájem navštívit Chorvatsko, ať se na nás s důvěrou obrátí a my se rádi pokusíme poukázat na to nejlepší, co jako národ můžeme nabídnout. Akce pořádané v Prevratu budou vždy otevřené spřáteleným nacionalistickým organizacím i jednotlivcům a budeme se snažit zajistit jejich bezpečnost a pohodlí během jejich pobytu.
15) Myslím, že se vás každý ptá, ale...? Jaký je váš vztah k Srbům? Změnilo se něco i po tolika letech po válce? Myslíte si, že by byla v budoucnu možná spolupráce s nějakou nacionalistickou organizací ze Srbska?
Téma našich historických a současných vztahů se Srby je tak složité, že by tento rozhovor musel zabrat délku románu, aby získal spravedlivý a vyvážený pohled. Nebudeme to dělat (pravděpodobně nikdy a ani většina z nich).
Nebudeme usilovat o konflikt na akcích pořádaných třetí stranou v Evropě, ale nevidíme žádný potenciál pro přímou spolupráci v současnosti ani v blízké budoucnosti.
Je zde příliš mnoho křivd a traumat a není naším právem je zahánět jen kvůli našim proevropským postojům. Existují také aktuální problémy s Bosnou a Hercegovinou, které mohou každou chvíli přerůst v další třístrannou válku. Jakmile se tam najde řešení a pokud jde o repatriaci našich mrtvých, stíhání násilníků a válečných zločinců, opuštění iredentismu a šovinismu a dalších forem nacionalismu, které popírají naši etnogenezi a státnost, možná by bylo možné podniknout kroky ke zlepšení vztahů.