Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Антологія Брехні / VoxCheck avatar
Антологія Брехні / VoxCheck
Саясат
Антологія Брехні / VoxCheck avatar
Антологія Брехні / VoxCheck
Саясат
02.05.202517:03
😡Українці воюють, Зеленські збагачуються?
Так, цей «свіжий» наратив знову з нами💁‍♀️

Ось ви думали, що принц Гаррі приїжджав до України, щоб зустрітись з ветеранами. А The Sun заявило, що аби продати Олені Зеленській плаття принцеси Діани за $3 млн. Або майже заявило🙃

🙅Бо насправді це лише черговий фейковий репортаж, які так люблять створювати росіяни. The Sun нічого не публікувало. Та й офіційної зустрічі принца з Зеленською не було.

Утім, ця історія — не єдина з вигаданих пропагандистами цього тижня🤡 Про ШІ-кардинала, «переписування» історії та фейкові оголошення на OLX дивіться у нашому відео.

@VoxCheck
01.05.202513:37
​​🪖«Контракт 18-24» та «суцільні некрологи»
Або як росіяни намагаються дискредитувати програму Міноборони

Останнім часом у мережі з’являється дедалі більше дописів про загиблих контрактників 18-24 років. Мовляв, учасники програми ще мали б навчатися, проте вже беруть участь у бойових діях. Та це лише російська пропаганда🙅‍♀️

Росіяни редагують справжні пости про загибель українських військових. Наприклад, змінюючи дату народження й смерті. Так, вони поширювали допис про Владислава Гончаренка, який начебто загинув у березні 2025-го — незадовго після підписання контракту. Насправді ж військовий загинув у 2022-му та не брав участь у програмі.

А часом пропагандисти використовують дані абсолютно іншої людини. До прикладу, як у дописі про загибель контрактника «Лунтіка», який насправді живий та проходив навчання на Харківщині. Для фейку використали справжній допис про іншого військового, який загинув у 32 роки.

💁Проєкт «Контракт 18-24» запустили 11 лютого 2025 року. Підготовка добровольців за цією програмою триває до 3 місяців. Тож на момент появи цих фейків контрактники найімовірніше ще проходили навчання.

😡«Усе погано», «усі деморалізовані», «жодної підготовки» — такі враження хочуть створити росіяни. Але поки враження, що вони продовжують брехати й невміло користуватися фотошопом.

@VoxCheck
29.04.202513:46
​​🤔Відколи Стерненко експерт з крипти?
Відтоді, як його обличчя крадуть для створення фейкових відео💁‍♂️

Однак він не перший. Тож поки хтось стирає пальці, друкуючи «Так от звідки такі дорогі футболки!», занурюємось у світ дипфейків.

🔎Щоб розпізнати фейкове відео, увімкніть уважність. Часом достатньо пошукати візуальні неточності. Перевірте джерело, яке поширює фейк, а також зверніть увагу на заяви спікера. Можливо, вони суперечать його попередній риториці.

Крім того, можна скористатись інструментами для виявлення ШІ. Наприклад, Hive Moderation чи Deepware Scanner. Так, вони не дають 100% результату, проте у комплексі з іншими методами можуть допомогти не повестися на фейк. Наприклад, про Стерненка-криптоексперта😌

@VoxCheck
26.04.202509:18
💥26 квітня 1986 року сталася аварія на Чорнобильській АЕС. Проте радянська влада замість попередження населення про небезпеку традиційно вирішила приховувати інформацію про трагедію від усього світу.

📺І от лише через 18 днів після аварії, 14 травня, генсек ЦК КПРС Горбачов таки вирішив звернутися до народу. Утім, навіть тоді, коли про масштаби трагедії вже знали, перша особа держави цинічно брехала та маніпулювала у своєму зверненні.

Що ж не так з тезами про «першу ядерну аварію» в СРСР, «своєчасне» інформування громадян про катастрофу та «турботу» про безпеку населення — дивіться у нашому відео👀

@VoxCheck
24.04.202511:18
​​«Зеленська-сепаратистка». Як оригінально🤡

Мережею поширюють фото, де начебто Олена Зеленська у радянській військовій формі та з георгіївськими стрічками позує на День Перемоги. Але це ще не все🙃 У фейсбуці вона буцімто пропонувала 15 тисяч рублів за здачу позицій ЗСУ у 2014 році.

Ох, ще та маячня🫠 Адже фото відредаговане, а сторінка у фейсбуці — фейкова.

💁 Справжнє фото жінки у парадній формі поширювали щонайменше 14 років тому. І на ньому зображена зовсім інша людина. Пропагандисти просто додали до фото обличчя Зеленської. Ще й зробили це недбало.

🤔А як щодо допису із пропозицією винагороди за здачу позицій? Його поширив фейковий фейсбук-акаунт, який містить лише одну публікацію та жодних даних про власника.

Цей фейк, звісно, видає рівень абсурду. Утім, будьте уважні😌

@VoxCheck
22.04.202508:06
​​🙀Усі готові до кінця світу?

Незабаром станеться те, до чого готувався кожен українець. Це якщо довіряти пророцтву XII століття, яке нібито передвіщає апокаліпсис після смерті останнього Папи Римського. І от Франциск ним начебто і був. Тож…😬

❌Тож це чергове безглуздя, а самому пророцтву — не місце у новинній стрічці.

Йдеться про «Пророцтво про пап» — перелік 112 символічних описів усіх Римських Пап, починаючи з Целестина II (1143–1144). Вперше опублікований у XVI столітті Арно де Віоном, який приписав авторство св. Малахію. Проте є цікавий момент. Якось так сталося, що описи Пап до моменту публікації пророцтва цілком точні, а от після — вже не дуже🤥 Це і дозволяє історикам припускати, що цей текст написаний самим Арно де Віоном, а ніяк не Малахієм у XII столітті. Та й біограф св. Малахія також не згадував про це пророцтво.

⛪️До того ж у пророцтві не вказані роки життя чи правління Пап, а їхні описи доволі обтічні. Наприклад, «світло в небі» чи «хижий орел». За бажання можна придумати достатньо трактувань, які підтверджуватимуть пророцтво.

Втім, чекати Другого пришестя ніхто не забороняє🙃

@VoxCheck
02.05.202515:00
​​🤌Винятковий сюжет і неперевершена акторська гра.
Огляд нового російського шедевра👇

На відео двоє представників ТЦК спускають жінку зі зв’язаними руками в колодязь, бо та намагалась захистити свого чоловіка від мобілізації. На фоні — погрози та пронизливі крики🗿

😌Звісно, це постанова. Причому не перша. Росіяни періодично створюють контент про свавілля військових, зокрема з ТЦК. Утім, доробок росіян значний. Тож якщо є сумніви щодо правдивості відео, прогляньте типові ознаки російських постановок:

📌Феноменальна акторська гра (часом одних і тих самих акторів).
📌Акцент. Утім, не завжди, росіяни стараються.
📌Ненормативний одяг, а розпізнавальні знаки хибні або ж відсутні.
📌Бракує важливих деталей: адрес, імен, дат тощо.
📌Відео поширюють лише (про)російські ресурси.
📌Дивні ракурси фільмування.

Тож не ведіться на російські вкиди. Особливо настільки неякісні🫠

@VoxCheck
30.04.202515:14
​​Звільнені з полону відмовились потиснути руку Зеленському, а Папа Римський зробив скандальну заяву про Україну перед смертю🤔

Що це в нас таке надзвичайно шокуюче і маніпулятивне? Клікбейт, яким переповнений фейсбук. Та й інші соцмережі теж.

😱🤬Викликати сильні емоції — шок, обурення чи паніку — надійний спосіб покращити статистику. Тож безліч «новинних» сторінок у фейсбуці безперервно штампують сенсації. Та ще й старанно додають до «новин» посилання на сумнівні сайти чи телеграм-канали. Там теж підписники потрібні.

Один з прикладів — «новина» про обмін військовополоненими 29 квітня. А до неї посилання на список тих, кого обміняли. У коментарях, авжеж, радісні й розчулені українці. От тільки є нюанс😐 Жодного обміну не було, а посилання веде на закритий телеграм-канал.

Клікбейт в умовах війни особливо цинічний. Бо паразитування на емоціях може травмувати авдиторію, ввести в оману або ж деморалізувати її. Тож перед тим, як залишити свій обурливий коментар, погляньте, чи не має допис ознак клікбейту.

@VoxCheck
28.04.202513:10
​​⛪️Ого, наступний Папа Римський — українець?

Можна було подумати, якщо дуже захопитись клікбейтними новинами. Згідно з ними, українець Микола Бичок — претендент на папський престол.

🙅‍♀️Ну, новина приємна, але неправдива. Бичок справді братиме участь у виборах Папи, проте сам не обиратиметься.

Вибори (конклав) нового Папи заплановані на травень. Обиратимуть його кардинали. І от одним з них є кардинал УГКЦ Микола Бичок. Утім, на позицію Папи він не претендує. До того ж серед інших ймовірних кандидатів українців також немає.

Проте сподівань на прихильного до України Папу не полишаємо🥲

@VoxCheck
☢️Цьогоріч ми вшановуємо 39 роковини аварії на Чорнобильській атомній електростанції. 26 квітня 1986 року на ЧАЕС сталися два вибухи, які мали непоправні екологічні та гуманітарні наслідки. Утім, атомна безпека знову під загрозою — 4-й рік повномасштабної війни росія продовжує займатися ядерним тероризмом.

@VoxCheck
23.04.202515:09
​​👰87% жінок, які виїхали за кордон, подали на розлучення?

Ну, про таке написала користувачка соцмереж, посилаючись на дані Центру соціології України. Зазначення джерела схвалюємо😌 Проте відсутність його перевірки — ні. А варто було б це зробити😐

🙅‍♀️Адже насправді Центру соціології України не існує. Як і жодних 87%.

💍Дійсно, під час повномасштабного вторгнення пари розлучались частіше. Але причин для цього багато. Про жінок-біженок, які масово подають на розлучення, даних немає.

Користувачі соцмереж, політики та пропагандисти дуже люблять поширювати результати досліджень. І маніпулювати ними. У кращому випадку ці дані від сумнівних організацій, в гіршому — вигаданих. Тож читайте перевірених соціологів. Наприклад, можна скористатись переліком організацій, акредитованих Соціологічною асоціацією України.

@VoxCheck
21.04.202514:45
​​Поки українці сперечались щодо канонічного рецепта паски, російська пропаганда запропонувала нацистську🤡

🪺Доїдайте пасочки й тримайте історію про «українців-нацистів». Росіяни поширюють згенероване зображення паски, прикрашеної портретиком Бандери та знаком гітлерівської SS🥴 Так, настільки «тонкі» натяки на український сатанізм.

Що ж, це настільки погано, що аж добре😅

@VoxCheck
📱💥З 2024-го росіяни почали активно вербувати дітей для диверсій та терактів. Через соцмережі вони знаходять неповнолітніх, яким пропонують легкий підробіток.

Чому російські спецслужби дедалі частіше залучають українських дітей, як їм це вдається та які наслідки — розповідаємо у картках.

@VoxCheck
30.04.202512:54
​​🤯Влада створила центри нацспротиву для «тотальної мобілізації» населення? Зовсім ні.

💁‍♂️У цих центрах цивільні лише навчаються. Жодної мобілізації. Натомість пропонують корисні знання і навички самооборони, домедичної допомоги, керування БПЛА тощо.

А дізнатися більше можна ось тут👀

@VoxCheck
27.04.202515:10
​​Зрадонька😱
Українська влада знала про повномасштабку ще у 2019 році? Взагалі-то ні💁‍♀️

У мережі поширюють уривок з тих самих дебатів на стадіоні, де Порошенко говорить: «І 22-го ми маємо об'єднатися для того, щоб разом боронити державу. Головне — не втратити країну!» Тобто українська влада готувалась до вторгнення ще у 2019 році? Звучить переконливо🤔

❌Але ні, це неправда. Порошенко говорив про 22 квітня — наступний день після проведення виборів. 

🗣Тодішній президент дійсно сказав фразу, яку поширюють у соцмережах. Але до неї прозвучало таке: «Я прийму будь-який вибір українського народу 21-го, і 22-го життя буде продовжуватись» Тобто Порошенко говорив про дні, а не роки. 

Тож не забувайте перевіряти підозрілі цитати. Можливо, вони менш сенсаційні, ніж здається🙃

@VoxCheck 
25.04.202517:26
​​Між Індією та Пакистаном може початися таке!
А може й не початися🤷‍♀️

У соцмережах поширюють дослідження 2019 року про екологічні та гуманітарні наслідки ядерної війни між Індією та Пакистаном. І все це на тлі новин про можливе загострення протистояння між країнами. То як, ядерна зима?

❌Не зовсім. Радше йдеться про можливість ескалації бойових дій.

Почнімо з того, що війна між країнами — не новина. Історія налічує чотири індо-пакистанські війни. Востаннє сторони продовжили угоду про припинення вогню у 2021 році. Однак нещодавній теракт в Індії порушив відносний спокій. Відносний, бо країни періодично атакують одна одну🪖

☢️Ще менша новина, що обидві країни мають ядерну зброю. У 1974 Індія провела перші ядерні випробування. У 1998-му ядерку отримав і Пакистан. Зараз країни мають приблизно однакову кількість ядерних боєголовок. Тож за цією логікою пів планети мали знищити ще давно.

Щобільше, не йдеться про можливість саме ядерної війни. Звісно, ризик застосування ядерки зберігається. Але зазвичай країни завдають обережних та цілеспрямованих ударів у відповідь. Точно не масштаб російсько-української війни.

Тож не накручуйтесь через інші конфлікти. Під час повномасштабки це не дуже цікаво🥲

@VoxCheck
22.04.202516:23
​​🤡Російська «Правда» по всьому світу.

Нещодавно CheckFirst та DFRLab опублікували дашборд з даними про російську мережу для поширення пропаганди «Правда». Це комплекс фейкових новинних сайтів, які публікують статті різними мовами. Багато статей. Понад 3,7 млн🤯

Утім, усі вони — перепакований контент з російських чи проросійських медіа та сумнівних телеграм-каналів. Тож і джерела відповідні💁‍♂️ Так, «Правда» цитує ТАСС, «РИА Новости», «Ленту», «Комсомольскую правду» та RT. А ще низку прокремлівських телеграм-каналів.

🌍Мережа діє в багатьох країнах світу, але найбільше своїми статтями засмічує Францію, Німеччину, Україну, Молдову та Сербію. А також має глобальну англомовну мережу.

При цьому дослідники помітили, що певні події спричиняли сплеск пропагандистської активності «Правди». Так, наприклад, у Німеччині мережа створювала більше статей на тлі виборів до Європарламенту, оголошення військової допомоги Україні чи Мюнхенської конференції🤔

А навіщо взагалі стільки зусиль? Усе просто. Щоб забити інформаційний простір різних країн проросійськими наративами. При цьому роблять це доволі непогано.
▪️По-перше, масштабно. Статті публікують без упину.
▪️По-друге, продумано. «Правда» має надійні домени різними мовами й адаптує контент до потрібного культурного контексту.

🤖Зрештою, вплив мережі настільки великий, що чат-боти зі штучним інтелектом почали повторювати проросійські наративи. Про це ми вже писали раніше.

@VoxCheck
18.04.202517:02
🤯На Заході зневажають Україну?
Якщо мова про російську пропаганду, то так😒

Росіяни обожнюють поширювати подібні наративи. Так сталося і з неанонсованим візитом принца Гаррі до реабілітаційного центру Superhumans у Львові. Пропагандисти поширили фейкові заяви британської преси. Мовляв, саме через шкоду для іміджу принца про його поїздку і не повідомляли. Ага, зовсім не з міркувань безпеки🤡

Інший приклад — Іванка Трамп, яка вирішила поділитись улюбленим мемом. І, не повірите, ним виявилось вигнання Зеленського з Білого дому. Та тільки поширив це фанатський акаунт, який не має жодного стосунку до доньки президента США💁‍♀️

🤔То як відрізнити реальні заяви, заголовки медіа чи публікації відомих осіб від фейків? Розбираємось у черговому випуску зі спростуванням російської дези👀

@VoxCheck
01.05.202517:15
​​😱Поляки розпочали деукраїнізацію країни
Ну, такі висновки росіяни зробили з дій одного сумнівного кандидата у президенти Польщі.

🇺🇦30 квітня у місті Біла Підляська на мітингу Гжегожа Брауна зняли прапор України з місцевої мерії. Стяг висів там з початку повномасштабки на знак солідарності з українцями. То більше жодної підтримки?

❌Взагалі-то ні. Браун відомий своїми скандальними діями, а його підтримка низька.

Гжегож Браун — депутат Європарламенту та голова ультраправої партії «Конфедерація Корони Польської». І інцидент із прапором — не найсенсаційніший у його кар’єрі. Так, Браун організував акцію «Стоп українізації Польщі» та гасив ханукальні вогні у Сеймі. А нещодавно погрожував лікарці арештом через проведений нею аборт. Словом, чудовий набір переконань.

📊Тож і його підтримка на майбутніх виборах президента теж «чудова» — на рівні 4%. Натомість за стабільну скандальну поведінку польська прокуратура планує висунути Брауну звинувачення у семи правопорушеннях. А Європарламент голосуватиме за зняття з нього недоторканності.

Власне, росіяни можуть дати спокій своїм рожевим мріям про втому європейців від України😌

@VoxCheck
29.04.202515:46
​​🚉У московській області з рейок зійшов потяг з боєприпасами? Ніт, це неправда🙅‍♀️

На фото у фейковому дописі — аварія, що трапилась у США у лютому 2023 року.

Хочете дізнатися більше — читайте тут🤓

@VoxCheck
27.04.202511:10
У всьому винна Україна🗿

Вона не лише відкинула ініціативу путіна щодо «Великоднього перемир’я», а ще й готує ядерну провокацію! А як інакше, якщо автори цих тез — росіяни🤡

19 квітня путін оголосив про зупинку усіх бойових дій до 21 квітня. При цьому рф запевняла, що, на відміну від українців, дотримується режиму тиші. Але дивина…знову набрехала🤥 Росія продовжила обстріли як у містах, так і на фронті.

🤔☢️Крім того, пропагандисти розгледіли підготовку до ядерної провокації у співпраці між українською та ізраїльською фірмами. Мовляв, Україні потрібні ліки для захисту власного населення від радіації. Насправді ж усе простіше. Ізраїльська фірма допомагатиме у розробці препарату для лікування променевої хвороби. Тобто на випадок, якщо росія спричинить ядерну катастрофу.

Росіяни систематично звинувачують інших у злочинах, які скоюють самі. І паралельно вдають, ніби повністю готові до миру. Ну, звісно ж🙄 Тож цю та іншу російську брехню розбираємо у випуску зі спростуванням російської дези🤓

@VoxCheck
25.04.202508:52
​​🤯Україна — найбільший агресор?

Такий висновок можна зробити з допису, на якому зображені дві мапи Європи. Вони демонструють рік, коли країна востаннє зазнала агресії, та агресора. І от уся територія росії містить скромну позначку «Україна»🙄

🙅‍♂️Проте подібні візуалізації маніпулятивні. Вони лише закріплюють наратив «Україна-агресор».

Дійсно, у серпні 2024 року Україна зайшла на територію Курської області рф. Проте зробила вона це, аби відтягнули російські війська з інших напрямків. Натомість мапи створюють хибне враження про «масштабний український злочин» та прирівнюють агресора й жертву.

🤷‍♀️Утім, до мапи загалом питань багато. Наприклад, ніхто не згадав про напад росії на Молдову у 1990-му. Крім того, вторгнення росії в Україну триває з 2014 року, а не 2022-го, як зазначено на мапі.

🗺Мапи — начебто невинний, але ефективний інструмент пропаганди. І, звісно, росіяни віками використовують усі потужності картографічних маніпуляцій. Як саме — пояснюємо у нашій статті про мапаганду👀

@VoxCheck
22.04.202513:51
​​Спробуймо ще раз. Ні, у Києві не під +50°🙄

Так, в Україні дійсно тепло — сьогодні це одна з найтепліших країн Європи. Але реальна очікувана температура впродовж дня — до +26°.

🥵Чому не +50° чи +70°? Бо це температура на сонці, і вона некоректна. Результати вимірювання на метеостанціях зі спеціальними умовами та у вас вдома зі звичайним термометром — це два різні результати🙃 І хибний тут, звісно, другий.

А детальніше про те, як отримують точні дані, — у нашому попередньому дописі💁

@VoxCheck
Кайра бөлүшүлгөн:
Вокс Україна/VoxUkraine avatar
Вокс Україна/VoxUkraine
🌍💸 На початку квітня США запровадили імпортні мита на товари з усіх країн світу. І хоч адміністрація президента згодом відтермінувала впровадження тарифів для більшості держав, «торговельну війну» між Китаєм та США вже розпочато.

Як на торговельні обмеження реагують ринки — пояснюємо у картках.

📲 Підписуйтеся на канал Вокс Україна/VoxUkraine!
Көрсөтүлдү 1 - 24 ичинде 1 006
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.