Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Руски дом у Београду avatar

Руски дом у Београду

Вести о активностима Руског центра за науку и културу „Руски дом“ у Београду, као и активностима агенције Россотрудничество и Руске Федерације у области међународне хуманитарне сарадње.
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилбеген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
ОрдуРосія
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаMar 12, 2022
TGlistке кошулган дата
Oct 02, 2024

Рекорддор

25.02.202523:59
5.6KКатталгандар
28.03.202512:29
300Цитация индекси
01.05.202512:38
18.5K1 посттун көрүүлөрү
30.03.202520:00
18.5K1 жарнама посттун көрүүлөрү
29.03.202513:08
33.83%ER
01.05.202513:25
332.85%ERR
Катталуучулар
Citation индекси
Бир посттун көрүүсү
Жарнамалык посттун көрүүсү
ER
ERR
JUL '24OCT '24JAN '25APR '25

Руски дом у Београду популярдуу жазуулары

23.04.202516:53
‼️ Изложба „Код Победе: Стаљинград“

📍Руски дом, Kраљице Наталије 33, Београд

🕡 Петак, 25. април 2025. у 18:30

Изложба „Код Победе: Стаљинград“ покушај је да се схвати како се формира и преноси сећање на херојски подвиг, користећи као кључни симбол битку која је постала прекретница Великог отаџбинског рата – Стаљинградску битку.

Изложба је подељена у три тематске целине:
Стаљинград
Београд
Берлин

Три града – три етапе пута: од жртвеног отпора обичних људи, преко борбене солидарности, до историјске правде.

Ова изложба је мост између прошлости и будућности, подсетник на живу меморију коју смо дужни да чувамо.

Добро дошли! 🇷🇸❤️🇷🇺

Видео: babga.ru
29.04.202512:30
🪗 👏Концерт одсека за народну музичку уметност Музичке школе „Сергеј Рахмањинов“ одржан у Руском дому

Публици су се представили ученици руског народног певања у класи професорке Ксеније Микитенко. На програму су биле руске народне и хорске нумере и народне песме у савременој обради. Наступ ученика је на хармоници пратио магистар Руске музичке академије „Гњесини“, солиста Уљановске филхармоније Алексеј Микитенко.

Концерт је протекао у срдачној атмосфери, а томе је допринела и публика која је аплаузима бодрила извођаче.
🎤Предавање „Руска белоемиграција у срезу Трстеник између два светска рата“

Предавање „Руска белоемиграција у срезу Трстеник између два светска рата“ је посвећено фасцинантној причи о људима који су стицајем историјских околности, пре 100 година, свој дом нашли у Краљевини Југославији.

Сазнајте како су, након Октобарске револуције, Руси белоемигранти пронашли свој дом у срезу Трстеник, како су дали допринос локалној заједници и како је њихова култура оставила неизбрисив траг у историји Трстеника.

⏳Предавање ће одржати историчарка др Јелена Вукчевић. Руски дом, 15. април, у 18 часова. Улаз слободан.
16.04.202511:43
🎹👏Музички програм у сусрет обележавању 80 година победе у Другом светском рату

Београдској публици је 14. априла на великој сцени Руског дома представљен музички пројекат „Од срца к срцу“ Василија Шчербакова, познатог руског пијанисте, композитора, професора на Московском државном конзерваторијуму „Петар Илич Чајковски“ и Каији Хе, пијанисткиње из Кине, асистента-приправника на Државном конзерваторијуму у Нижњем Новгороду „Михаил Иванович Глинка“.

У извођењу сјајног музичког двојца могла су се чути нека од најлепших клавирских дела из различитих периода класичног музичког стваралаштва. Публика је аплаузима поздравила изванредно извођење композиција Петра Чајковског, Сергеја Рахмањинова, Дмитрија Кабалевског, Фредерика Шопена, Алесандра Марчела, Јохана Себастјана Баха. Кроз свет класичне музике публика је вођена кроз причу Василија Шчербакова о животу композитора и културно-историјским околностима које су утицале на настанак дела која су изведена у Руском дому.

„Музика има ту чаробну моћ да повезује људе, омекшава срца, даје нам наду и дарује радост. Овај музички пројекат међународног карактера то врло добро показује, те је стога понео симболични назив „Од срца к срцу“. Дела која смо одабрали за публику у Београду изведена су у сусрет обележавању заједничке 80. годишњице победе у Другом светском рату“, казао је руски пијаниста, који је у завршници концерта представио своју ауторску композицију „Успаванка“.
🇷🇺🇷🇸❗️Руски дом у Београду и Удружење „Православна нит“ организују наставак Летње школе за интензивно учење руског језика. Наставни програм школе је са великим успехом реализован у августу прошле године у Никшићу.

‼️ Онлајн курс руског језика са професорима најбољих руских универзитета почиње 5. маjа.

⏳ Часови се одржавају два пута недељно, у трајању од 60 минута, у вечерњим терминима.

▶️ Телефон за пријаву и информациje: +381613058679
🇷🇸 🇷🇺 Међународна конференција „Архитектура Србије и Русије – ХХ век“

Међународна конференција „Архитектура Србије и Русије – ХХ век“ биће одржана 22. и 23. априла 2025. године, од 10 часова, у Руском дому у организацији Савеза архитеката Руске Федерације, а под покровитељством Федералне агенције „Россотрудничество“ Министарства спољних послова Русије, Министарства културе Русије и представништва Россотрудничества у Србији – Руског дома у Београду. Тема конференције је сарадња архитеката – градитеља две земље у 20. и 21. веку и изгледи за креативност у оквиру развоја културног кода сећања за наредне године.

Догађај ће окупити водеће руске и српске стручњаке у разговору о питањима очувања и развоја историјских насеља, као и размени искустава у рестаурацији историјског и архитектонског наслеђа и стварању пријатног урбаног окружења 21. века. На конференцији ће излагати појединци и представници архитектонских организација, образовних установа, одељења за очување културног наслеђа, представници стручне заједнице – рестауратори, архитекте, истраживачи, универзитетски професори из Србије и Русије.

У склопу конференције биће представљена изложба фотографија из збирака меморијалних музеја, посвећених палим борцима Великог отаџбинског и Другог светског рата, као и поставка стваралачких достигнућа српских и руских архитеката у градовима Србије у 20. веку.

Конференција има за циљ популаризацију јединствених примера архитектуре у Србији и Русији, актуелизацију прогресивних трендова и иновативне приступе очувању и развоју објеката архитектонског, урбанистичког, инжењерског и пејзажног наслеђа.

Мост између прошлих генерација уметника, градитеља и садашње публике биће: Ирина Маркина, председница Савета за архитектонско наслеђе Савеза архитеката Русије, академик Академије архитектонског наслеђа, члан Националног комитета Међународног савеза за очување споменика и локалитета (ИКОМОС, Русија), Ирина Заика, научни секретар Савета за архитектонско наслеђе Савеза архитеката Русије и доктор Љубиша Фолић, архитекта, универзитетски професор, Србија.

Српски и руски архитекти сматрају да су заједничке међународне конференције корисне у области архитектонског пројектовања, очувања архитектонског и урбанистичког наслеђа градова у Србији и Русији, а оправданост теме је доказана током реализације фестивала „Градитељско наслеђе“, који се одржавају у Русији редовно, сваке године од 2018, уз учешће српских архитеката.

Улаз за све заинтересоване је слободан.
🎒🎥😎 Браћа Козарски поново путују у Русију

🔥Почиње снимање нове сезоне серијала „Културиста у Русији“

‼️ 👉
Запратите овај канал да не бисте пропустили ексклузивне садржаје из Москве и Санкт Петербурга
16.04.202513:35
Федерална агенција за питања Заједнице Независних Држава, сународника у расејању и међународну друштвену сарадњу „Россотрудничество“ позива младе предаваче руског језика узраста од 25 до 35 године који активно раде на промоцији руског језика и културе да се пријаве на конкурс за учешће у образовном програму Центра за припрему наставничких кадрова „МАШУК“.

Учешће младих биће реализовано у оквиру програма „Нова генерација“ Федералне агенције „Россотрудничество“. Координатор „Нове генерације“ у региону је Руски дом у Београду.

Датум одржавања: од 21. до 24. јуна 2025. године
Место одржавања: Пјатигорск, Руска Федерација
Радни језик: руски
Рок за пријављивање: закључно са 28. априлом 2025. године

Информација о поступку пријављивања доступна је на линку.

Одговорно лице испред Руског дома: Александра Милошевић, координатор програма „Нова генерација“, a.miloshevich@srb.rs.gov.ru, +381 63 8061518.
🇷🇸 🙏 ПОБЕДА СРБИЈЕ ЈЕ У ВАШИМ РУКАМА‼️

👋 Гласајмо за српске филмове о Русији у трци за „Кристални компас“!

✅ Први пут је гласање за престижну међународну награду, такозвани „географски Оскар“, омогућено и из Србије!

🤝Помозимо нашим Радовану Ковачу и Милану Чорби у борби за главну награду престижне премије Руског географског друштва!

Тренутно Радован Ковач иде на трећем месту, а Милан Јанковић Чорба – на седмом! Ваш глас може да им помогне да постигну јаче резултате!

⏳Гласање за номиноване пројекте траје до 30. априла. Имамо још две недеље да подржимо наше момке 💪

☑️ Гласати за српске путописце можете једном дневно путем следећих линкова:

👉 за Радована Ковача и његов филм „Зима са Хантима“ https://rus-compass.ru/projects/8623/

👉 за Милана Јанковића Чорбу и његов филм „Бела вода Сибира. Краљеви Азије“ https://rus-compass.ru/projects/8622/

🧭 🔮Прошле године је Радован Ковач зимовао у сибирској тајги, а Милан Чорба је сплаварио по планинским рекама Алтаја. О својим авантурама у Русији наши пријатељи су снимили документарне филмове који су номиновани за престижну награду Руског географског друштва „Кристални компас“.

😎Оба филма су снимљена уз подршку Руског дома у Београду и Россотрудничества.
23.04.202515:12
🗣🎤НДХ и концентрациони логор Јасеновац у светлу савремених истраживања

У Козарској Дубици у Републици Српској Босни и Херцеговини је 22. априла отворена дводневна међународна научна конференција „НДХ и концентрациони логор Јасеновац у светлу савремених истраживања“. Догађај је организован поводом 80 година од пробоја јасеновачких логораша у највећој усташкој „фабрици смрти“ на Балкану. Учесници конференције су стручњаци из Републике Српске, Србије, Мађарске, Израела, Русије и Норвешке. У фокусу рада је разговор о историји геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима, а на основу нових архивских истраживања.

Организаторе и учеснике конференције су поздравили председник Управног одбора Руског историјског друштва, извршни директор Фондације „Историја отаџбине“ др Руслан Гагкујев и руководилац Националног центра историјског памћења при председнику Русије Јелена Малишева.

У име Руског дома присутнима се обратио др Георгиј Енгелхардт који је истакао посебан значај научног проучавања најстрашнијег геноцида 20. века на Балкану, нагласивши да је у супротном немогуће сачувати и заштитити историјску истину и историјско памћење.

„Озбиљан организациони рад наших драгих пријатеља у Руском дому у Београду, директора Јавне установе Спомен-подручје Доња Градина Тање Тулековић, директора Института историјских наука Универзитета у Источном Сарајеву и руководиоца представништа Руског историјског друштва у Републици Српској проф. др Драга Мастиловића показао је изузетан резултат. Учешће страних историчара у проучавању српских жртава усташа и нациста је веома важно, с обзиром на актуелне тенденције оживљавања нацизма и фашизма. А ово нам управо показује ремилитаризација Немачке и њено удаљавање од осећаја кривице за Други светски рат“, нагласио је министар за научнотехнолошки развој и високо образовање Републике Српске др Жељко Будимир.

Конференција, организована под покровитељством председника Републике Српске Милорада Додика, претходи централној свечаности која ће бити одржана 27. априла.
Руски универзитети позивају младе научнике на програм „Летњи институт“

🤓За кога је овај програм?
За младе (до 35 година) предаваче и истраживаче који раније нису учестовали у пројекту, нити су се школовали и радили на територији Руске Федерације.

❗️Учешће је бесплатно. Путне трошкове, боравак, храну и екскурзије покрива универзитет домаћин.

🎓Који универзитети учествују у програму?

Санктпетербуршки државни електротехнички универзитет „ЛЕТИ: Владимир Уљанов Лењин“

Смер „Електроника и електротехника, нуклеарне технологије“ (на енглеском језику)
Време одржавања:
22. 6 — 6. 7. 2025.
Програм: https://summerinstitute.ru/en/schedules/spbgetu-leti/

Индустријски универзитет у Тјумењу
Смер „Одрживи развој: технологије, екологија, безбедност“ (на енглеском језику)
Време одржавања:
28. 7 — 10. 8. 2025.
Програм: https://summerinstitute.ru/en/schedules/tyumenskiy-industrialnyy-universitet/

Државни универзитет у Пскову
Смер „Руски језик као језик међуетничке комуникације“ (на руском језику)
Време одржавања:
28. 7 — 10. 8. 2025.
Програм: https://summerinstitute.ru/schedules/pskovskiy-gosudarstvennyy-universitet/

Руски државни хуманитарни универзитет (Москва)
Смер „Историја и очување историјског наслеђа“ (на руском језику)
Време одржавања:
28. 7 — 10. 8. 2025.
Програм: https://summerinstitute.ru/schedules/rossiyskiy-gosudarstvennyy-gumanitarnyy-universitet/

Државни лингвистички универзитет у Нижњем Новгороду
Програм „Савремено информационо друштво и стратегије социјалне адаптације у поликултурној образовној средини“ (на руском језику)
Време одржавања:
28. 7 — 10. 8. 2025.
Програм: https://summerinstitute.ru/schedules/nizhegorodskiy-gosudarstvennyy-lingvisticheskiy-universitet-im-n-a-dobrolyubova/

„Летњи институт“ комбинује образовну и културну секцију, која укључује урањање у културу и традиције Русије, као и земаља чији представници учествују у пројекту, екскурзије, вечери гостопримства, забавно-едукативне манифестације.

До ког датума се могу пријавити за учешће?
До 15. маја.

Шта да урадим како бих се пријавио за учешће на пројекту?

1️⃣Проучите тематику и програм одржавања пројекта преко горенаведених линкова;
2️⃣Одаберите универзитет;
3️⃣Проверите да ли испуњавате услове учешћа;
4️⃣Обавите регистрацију на сајту пројекта https://summerinstitute.ru/auth/sign-up/;
5️⃣Снимите мотивациони видео са акцентом на:
– јасну мотивацију (зашто баш ви и зашто баш тај пројекат?);
– циљеве и задатке које постављате себи за учешће на пројекту;
– допринос који можете дати том пројекту;
– повезаност ваше ускостручне области са одабраном тематиком.
6️⃣Попуните пријаву правилно и у целости;
7️⃣Приложите све неопходне потврде у виду докумената.

Када ће бити познати резултати конкурса?

30. маја. Сви учесници ће бити обавештени о резултатима конкурса.

🔗Детаљније информације о пројекту, програмима одржавања и условима учешћа можете пронаћи на сајту пројекта „Летњи институт“ путем линка: https://summerinstitute.ru
06.05.202514:24
🇷🇺 ☦️💐🇷🇸 Уочи 80. годишњице победе над нацистичком Немачком у Другом светском рату на југу Србије биће одана почаст страдалима у Нишком инциденту

Уочи 80. годишњице Победе над нацистичком Немачком, 8. маја, у 12.00 часова, код споменика погинулим војницима Црвене Армије у нишком инциденту 1944. године биће одржан комеморативни скуп уз откривање керамичких плочица са именима и фотографијама 15 страдалих совјетских војника, међу којима је и генерал-поручник Григориј Котов. Плочице ће бити интегрисане у споменик, као саставни део његовог идејног решења, a у оквиру годишње Акције уређења простора око овог спомен-обележја. Иницијатор реализације пројекта и организатор догађаја је Руски дом у Београду. Подршку одржавању скупа пружиће Руско-српски хуманитарни центар у Нишу. На истом месту, у спомен страдалих, свештеник Горан Митић ће служити парастос. Након парастоса биће положени венци. Аутор плочица је Дарја Виноградова, члан савета Историјско-генеалошког друштва у Јарослављу.

Споменик погинулим војницима Црвене Армије
је постављен на иницијативу Руског дома у Београду и Амбасаде Русије у Србији 8. маја 2022. године у спомен на Нишки инцидент, када је на конвој совјетских трупа, који се кретао између градова Ниша и Алексинца, 7. новембра 1944. године изненада напала група америчких ловаца. Совјетска противваздухопловна артиљерија отворила је ватру на америчке летелице, покривајући оближњи аеродром, након чега је део „лајтнинга“ појурио у напад на аеродром. Совјетски ловци су полетели да их пресретну, па је на небу избила битка у којој је било озбиљних губитака на обе стране. Мишљења о томе да ли је нишки инцидент грешка саветника или је у питању добро припремљена провокација до данас остају опречна.

Дарја Виноградова је рођена 26. децембра 1969. године у Москви. Од 1998. ради у Централном музеју Великог отаџбинског рата 1941–1945. Задужена је за послове овековећивања сећања на погинуле и нестале војнике Црвене армије у одбрани отаџбине. Одликована је Значком Војно-меморијалног центра Оружаних снага Руске Федерације „За заслуге у овековећивању сећања на погинуле браниоце отаџбине“ (2009.), Медаљом Руске генеалошке федерације 2. степена „За допринос развоју генеалогије и других специјалних историјских дисциплина“ (2011.), Медаљом Министарства одбране Руске Федерације „За заслуге у овековећивању сећања на пале браниоце отаџбине“ (2012.).
☦️ Драга браћо и сестре!

Позивамо вас на Божанствену Литургију, која ће бити вршена на Велику суботу, 19. априла, у 9.00 часова у спомен Храму Свете Тројице у селу Горњи Адровац код Алексинца. Након Литургије биће служен свечани молебан уз освештавање васкршњих јаја и колача.

У поноћ, 20. априла, у храмовној порти биће одржана Литија и свечано Васкршње богослужење.

Храм Свете Тројице, у народу познатији под називом Руска црква, подигнут је 1903. године на месту страдања руског пуковника Николаја Рајевског, палога у боју са Турцима 1876. године. У том смислу, овај спомен храм представља симбол заједничке борбе српског и руског народа за ослобођење од Турака и сећања на све оне који су пали у овом племенитом подвигу. О духовној повезаности Рајевског са Србијом сведочи и чињеница да његово срце почива у Србији. У Српско-турском рату за ослобођење поробљених српских градова учествовало је преко 3.500 руских добровољаца, међу којима је пуковник Рајевски један од најистакнутијих.

Свечано Васкршње боголужење у Храму Свете Тројице, по први пут након више деценија, окупља православне вернике око највећег и најрадоснијег хришћанског празника – Васкрса!
01.05.202511:28
‼️У Руском дому отворена изложба у знак сећања на новинаре који су раскринкавали злочиначке радње украјинског режима од 2014. године

Уочи Светског дана слободе штампе 3. маја, у Руском дому је 30. априла одржано отварање изложбене поставке „Погинули за истину”, посвећене медијским радницима који су говорили истину о догађајима у зони СВО и у Украјини од 2014. године.

На изложби су представљене слике 40 хероја, међу којима су колумнисти, сниматељи, уредници, ратни дописници, сарадници прес-служби, инфлуенсери јавног мњења. То нису само Руси, већ и држављани Украјине, као и земаља Европе и Америке. Једни су погинули приликом вршења службених дужности, други су отишли на фронт као добровољци или су се одазвали на мобилизацију и погинули током извршавања борбених задатака, а трећи услед планираних активности кијевског режима.

Изложбу је отворио амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко. Он је у свом обраћању повукао паралелу између догађаја из времена Великог отаџбинског рата и данашњим, који се одвијају у зони СВО. „Повезаност је очигледна. Новинари страдају ради истине, страдају како би људима предочили праву слику о догађајима. Ради се о борби против нацизма који се повампирио, пре свега у Украјини”, – истакао је амбасадор. Александар Боцан-Харченко је такође скренуо пажњу на негативне трендове у раду УН и ОЕБС, који често игноришу чињенице о злочинима против руских новинара. Он је нагласио потребу за јасним и одлучним одговором релевантних међународних структура на незаконите акције против представника медија.

Догађају су присуствовали помоћник министра за информисање и телекомуникације Републике Србије Филип Павловић, запослени у руским и српским медијима, представници Удружења новинара Србије, борачких организација и друштава руских сународника.

Креатори изложбе су ратни дописници, сарадници Доњецке новинске агенције, Запорошке новинске агенције, Луганског информативног центра, Херсонске новинске агенције. Видео поруку гостима изложбе снимио је њен аутор, новинар и члан Савета при Председнику Руске Федерације за развој цивилног друштва и људских права Александар Маљкевич.

„Од 2014. године, 61 представник медија је погинуо зарад права на извештавање о ономе што се догађа на Донбасу. Новинари, сниматељи, тон-мајстори, блогери, креатори телеграм канала, возач уредничког аутомобила, волонтер који је делио новине – све су то наши другови и колеге. Притом су убијани и на Донбасу и у Новорусији, али и у Москви и Санкт Петербургу. Овај пројекат је наш одговор на ћутање међународних, такозваних невладиних организација. Све оне на речима, на папиру дижу прашину и наводно се боре за права новинара. А заправо то не чине. Ћуте, игноришу, не примећују. А ми говоримо истину – горку, тешку”, – истакао је Александар Маљкевич.
🇷🇺🇷🇸❗️Руски дом у Београду и Удружење „Православна нит“ организују наставак Летње школе за интензивно учење руског језика. Наставни програм школе је са великим успехом реализован у августу прошле године у Никшићу.

‼️ Онлајн курс руског језика са професорима најбољих руских универзитета почиње 10. маjа.

⏳ Часови се одржавају два пута недељно, у трајању од 60 минута, у вечерњим терминима.

▶️ Телефон за пријаву и информациje: +381613058679
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.