Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Релігієзнавчий Хробак avatar
Релігієзнавчий Хробак
Релігієзнавчий Хробак avatar
Релігієзнавчий Хробак
#рецензія
"Велика цінність книги в тому, що кожен нарис супроводжується детальними промальовками археологічних пам’яток або фотографіями самих предметів. Окремою перевагою й відмінністю від попередньої збірки є наявність докладних і зрозумілих неспеціалісту гео- й топографічних карт. Натомість висновки з кожної теми зроблені надзвичайно обережно (принаймні в більшості випадків), тому книгу можна назвати радше фактографічною – такою, що фіксує певні факти минулого, однак залишає простір для їхнього тлумачення. Із іншого боку, складається враження, що автори дуже ґрунтовно продумували кожне написане слово й готові за нього відповісти", – пише у рецензії Валентин Долгочуб.
Драґан М. Українські деревляні церкви. Харків: Видавець О. Савчук, 2016. 450 с.
ISBN 978-966-2562-55-2
 
Перевидання фундаментального двотомовика М.Драґана «Українські деревляні церкви» здійснюється вперше від 1937-го року з доповненнями та усуненням неточностей першого видання. Перший том — текстовий, другий — ілюстративний — налічує більше 150 якісних світлин дерев’яних церков Галичини, зроблених у 1920–1930-ті роки. До видання розроблено примітки; удосконалено предметно-географічний покажчик: розташування населених пунктів приведено у відповідність до сучасного адміністративно-територіального поділу, дати побудови церков уточнено.
Відкриває книгу передмова відомого історика мистецтва В. Александровича, який вводить читача у контекст наукової діяльності М. Драґана та міжвоєнний період, коли вийшло оригінальне видання книги.
#рецензія
"Загалом такі концепції автора використовувалися ним для послідовної критики марксизму, психоаналізу та історичного матеріалізму. Власне це є однією з головних, наскрізних ідей його текстів. Ця його боротьба проти історичного матеріалізму носить певні ознаки інтелектуальної “священної війни”. Тут ми мусимо звернутися до інтелектуальної біографії Еліаде — колишнього фашиста, близького до румунської фашистської організації “Залізна гвардія”, одним із авторів часописів якої він був, що в 30-х був навіть запроторений за це до румунського концтабору за часів диктатури короля Кароля ІІ, який мусив боротися з загрозою не лише зліва – з боку відносно слабких у Румунії прибічників соціальної революції, але й справа – з боку місцевих фашистів. Із концтабору Еліаде таки звільнили і навіть надали посаду в Міністерстві закордонних справ та направили на роботу за кордон", — пише у рецензії Денис Москалик.
Сповідь Святого Патрика. Львів: Добра книжка, 2024. 92 с.
ISBN 978-617-618-061-6

Св. Патрик, хреститель та просвітитель Ірландії,  увійшов в історію не лише як відчайдушний місіонер та проповідник. Божою милістю він став засновником Церкви, котра дала світові сотні видатних місіонерів та вчених. У часи Раннього Середньовіччя монахи з Ірландії проповідували Євангеліє в Британії, Галії, Італії, Німеччині, доходили навіть до Києва. Школи та мо­настирі, закладені ірландськими вченими, стали фундаментом європейської науки та католицької духовності, а молитви та духовні твори, які склав св. Пат­рик, стали класикою християнської літератури.
У цій збірці читач знайде найвідоміші твори Патрика (“Сповідь”, послання та кілька молитов). Цікавою також є чернеча лірика – поезії духовного та ліричного змісту, які написали відомі ірландські місіонери – свв. Колумба, Колумбан та інші. Більшість цих творів видаються укра­їнською вперше.
Кайра бөлүшүлгөн:
Обранці духів ✙ avatar
Обранці духів ✙
Радо запрошуємо подавати свої рукописи у 15 випуск журналу «Релігієзнавчі нариси» (https://ers-journal.mar.in.ua), публікація якого запланована на кінець 2025 року!
Дедлайн

31 травня 2025 року
Якщо виникають питання звертайтесь до випускової редакторки Уляна Севастьянів (ulianabaranovska@gmail.com).
09.04.202507:01
Агеєв В. Релігія має померти, або У кого ми повіримо після Бога / 2-е вид. Київ: Віхола, 2025. 408 с.
ISBN 978-617-8517-02-1

З прадавніх часів люди шукають систему координат, яка не лише дасть відповіді на питання «життя, Всесвіту і взагалі», а й підтримуватиме їх протягом усього життя. І немає значення при цьому, у кого саме людина вірить — у Бога, Будду, штучний інтелект чи комунізм. Усі ці системи так чи інакше дають відповіді на основні питання людства та працюють за схожими правилами.
 
У книжці автор пояснює, як релігії функціонують та як заробляють гроші, борються за владу, використовують психоактивні речовини і секс та як реагують на нові виклики, — від ЛГБТ та економічних катастроф до воєн і Сovid-19. Чому комунізм, попри найжорстокіші репресії, так і не зміг знищити релігію? Як щупальця конспірології проникають у людську свідомість і чому критичне мислення вимикається, коли йдеться про теорії змови чи про бойових комарів НАТО та рептилоїдів?
Кайра бөлүшүлгөн:
Релігієзнавчий хробак avatar
Релігієзнавчий хробак
Веселі Е. Вибори Папи: Від святого Петра до Франциска. Жовква: Місіонер, 2014. 392 с.
ISBN 978-966-658-309-6

Книга хорватської авторки Еми Веселі «Вибори папи» – це висвітлення перебігу видимої частини конклавів Вселенських Архиєреїв. Мета цієї книги – скинути з виборів папи пелену таємничості та відкрити їх як церковну дійсність від самих початків, потім у зародженні, розвитку і, нарешті, у сучасному житті Церкви. Попри це висвітлення у книгах дослідників, медійних засобах, насамперед не забуваймо про найголовніше – дію Святого Духа.
13-й випуск журналу «Релігієзнавчі нариси» присвячено дослідженню трансформацій релігійного життя в Україні в умовах повномасштабної війни. Центральне місце займає опитування експерток із релігієзнавства, культурології, історії, антропології та теології, яке пропонує багатоперспективний аналіз впливу війни на релігійність. Номер також містить статтю про документування воєнних злочинів проти релігійних громад, дослідження релігійних образів у сучасній музиці, матеріали до вшанування Ігоря Козловського, переклад есе Джонатана Сміта «Релігія, релігії, релігійне». (Інтерв'ю Козловського та есе Сміта представлені у файлі повного випуску). У номері також надруковані рецензії на видання про диджиталізацію християнства, магічне мислення, пандемію і релігію та релігію й геноцид. #R_W
Війна в Україні / упор. В.Вакін. Київ: Дух і Літера, 2023. 224 с. (Українські богословські студії)
ISBN  978-617-8445-26-3

Від початку повномасштабного військового вторгнення агресора на суверенну територію України, спостерігаємо, як російські загарбники вдаються до найбільш цинічних і заборонених міжнародним гуманітарним правом способів ведення війни, яка внесла корективи в усі сфери нашого життя. Нові реалії життя в Україні, зокрема релігійного, та багато інших важливих питань обговорювалися науковцями на міжнародній богословській конференції «Війна в Україні» у 2023 р.
У пропонованій до уваги читачів монографії розглядаються богословські рефлексії на виклики Православ’ю; критично осмислюються ідеологічні викривлення, зокрема «русскій мір», та їх загроза християнству; наголошується на цінності людського життя в новій архітектурі світової безпеки; проаналізовано соціальний вимір православної дияконії в її історичній ретроспективі й українських реаліях та ін.
#R_W
Козловський І. Стратегія людини: від думок до дії. Київ: Колесо Життя, 2024. 180 с.
 
“Будь-яка людина проходить через певні етапи формування своєї ідентичності. Ці етапи починаються з того моменту, коли людина починає усвідомлювати себе. Не обов'язково як особистість. Просто усвідомлювати…”, – такими словами почав розмову з нами Ігор Анатолійович Козловський чотири року тому, у 2020-му. Тоді ми ще не знали, що буде далі…
Зараз, у 2024-му, лекції Ігоря Козловського сприймаються набагато глибше, ніж ми відчували раніше. Кожна його фраза, кожен приклад – можливість зрозуміти те, що може повністю змінити життя і вивести його на вашу власну дорогу, до реалізації вашої головної місії. Незважаючи на зовнішні обставини і перешкоди.
Книга «Стратегія людини: від думок до дії» – це ще один подарунок Вчителя учням. Дарунок із засвітів – скарб життєвої мудрості та підтримка для всіх, хто прагне жити наповненим та усвідомленим життям.
#рецензія
"Цікаві спостереження Віллема щодо впливу Московського патріархату на ситуацію в пострадянських суспільствах: «Відчинення російського простору для вітрів демократії та релігійного плюралізму кидає грізний виклик Православній Церкві, що богословськи та історично не є готовою опинитися в секуляризованому суспільстві. Реакція на євангелізаторські підступи католиків та протестантів на Руській землі показує, що високі православні ієрархи претендують на монопольне опікування російською душею і болісно сприймають наявність релігійного вибору, а відтак і плюралізм». Ця внутрішня слабкість російського православ’я примушує його спиратись на ідею симфонії політичної та релігійної влади, варійовану в той чи інший спосіб, і підживлювати антизахідництво", — пише у рецензії Михайло Черенков.
08.04.202507:03
Скакун Р. Агентура НКВС–МДБ–КДБ у православному єпископаті України (1939–1964). Львів: Видавництво УКУ, 2025. 360 с.
ISBN 978-617-7608-95-9

Кардинальний перегляд радянської релігійної політики, що відбувся в 1943 р. й уможливив відновлення організаційних структур РПЦ, мав і зворотний бік – установлення щільного агентурного контролю органів безпеки над усіма аспектами легального церковного життя. У цьому дослідженні на підставі недавно розсекречених архівів колишнього КДБ УРСР вперше реконструйовано персональний склад агентурної мережі в післявоєнному православному єпископаті України, висвітлено конкретні завдання, що ставилися перед єпископами-агентами, і методи контролю за їх роботою. Окрему увагу приділено залученню агентури з єпископату до реалізації радянської атеїстичної політики за правління Микити Хрущова.

ПЕРЕДЗАМОВЛЕННЯ ТУТ
Чабанюк В. Трипілля. Спочатку була глина. Київ: Віхола, 2025. 248 с. (Наукпоп)
ISBN 978-617-8517-64-9
 
«Трипільці... Як вони називали себе, щоб виділятися серед інших племен?
Як їх могли називати сусіди? Ми про це не дізнаємося ніколи. Хіба хтось колись вигадає машину часу й дістане з минулого купу інформації про цей наш загадковий народ. Наш? Попри наукові чи антинаукові дискусії «хто, де, звідки й куди», трипільці жили на землях України впродовж двох тисячоліть і тому не можуть бути нам чужими»
Трипільці жили на території понад півтора десятка областей України, мали багато родичів та залишили після себе майже дві тисячі поселень.
В. Чабанюк доступно й захопливо відповідає на всі можливі запитання про культуру, яка існувала на теренах України за кілька тисяч років до нашої ери.
Автор, спираючись на працю багатьох науковців, розкриває секрети трипільського побуту, архітектури, моди та соціального ладу. Він робить зрозумілішою загадкову культуру, яку людство досліджує вже майже півтори сотні років.
Кемпбелл Дж. Богині. Таємниця жіночої божественності / Пер. М. Климчук, Н. Мірчук. Львів: Terra Incognita, 2025. 320 с.
ISBN 978-617-7646-42-5

Книга Дж. Кемпбелла – це захоплива подорож у світ міфів і культури, де кожен образ жіночої божественності розкриває древні уявлення не лише про жінок, а й про саму природу людства. Автор пропонує нам поглянути на образи богинь через призму міфів з усіх куточків світу – від стародавніх неолітичних поселень до Ренесансу. І що найцікавіше – всі ці різні історії і релігії по суті зводяться до одного і того ж образу – Великої Богині, яка уособлює жіноче начало та суть світобудови.
Ця книга – своєрідна відповідь на його знамениту працю «Тисячоликий герой», де автор досліджує архетипи героїв-чоловіків. Натомість у «Богинях» вся увага присвячена жіночим постатям, тому, як через них можна зрозуміти людську природу і природу Всесвіту. Виявляється, міфи – це не просто історії з незапам’ятних часів, а справжнє джерело знань, що допомагає збагнути, хто ми, і відшукати свій шлях.
Гаета С. Франциск Папа: життя і виклики. Львів: Свічадо, 2013. 104 с.
ISBN 978-966-395-662-6

Книжка знайомить читача з яскравими моментами біографії Папи Франциска, етапами духовного становлення і розвитку майбутнього Понтифіка, його поглядами щодо Церкви, душпастирської праці священослужителів, та тих, хто сьогодні найбільше потребує духовної опіки. У додатку подано коротку історію папства і перелік імен пап та антипап від найдавніших часів і до сьогодні.
Світло у долині смертної тіні: історії християн під час війни / Ред. Р. Соловій. Київ: Дух і Літера, 2025. 414 с.
ISBN 978-617-8445-23-2
 
Попри стереотипні уявлення про соціальну відстороненість протестантів, вірні євангельсько-протестантських церков уже з перших днів війни пліч-о-пліч зі своїм народом борються за порятунок української держави і допомагають нашому зраненому суспільству. Як саме? Про це розповідають дванадцять авторів цієї книги, кожен з яких нині протистоїть злу за утвердження гідності і свободи людини у свій спосіб – зі зброєю в руках, капеланським служінням, волонтерською діяльністю, освітньою та творчою працею. Саме це об’єднує таких різних людей, яким вистачило наснаги поділитися з читачами особистим досвідом останніх років, досвідом, у якому віра переплітається із сумнівами, страх – із мужністю, а самотність – із причетністю. #R_W
11.04.202507:02
Колодний А.М. Українське релігієзнавство в його історії, особистих і спільнотних виявах. Київ: Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України, 2024. 182 с.
ISBN 978-617-14-0294-2

Нова праця професора Анатолія Колодного увібрала насамперед дослідження ним питання ролі видатних осіб в їх баченні в різні вікові часи самобутньої духовної історії релігій України. Автором виокремлюються етапи розвитку українського релігієзнавства – богословський, релігійного вільнодумства, початки світського релігієзнавства, атеїстично-інституційний і світсько-інституційний періоди. Професор є самодостатній у своїх оцінках і не підлаштовувався під те чи інше конфесійне бачення постаті, під якийсь авторитет. Головне для нього – з’ясувати наскільки той чи інший мислитель прислужився своїм талантом українській історії, з’яві і розбудові українського релігієзнавства.
07.04.202507:03
Вернер В. Формування глобальної освітньої мережі колегіумів Товариства Ісуса. Дніпро: Акцент ПП, 2022. 104 с.

Автор у цієї книзі аналізує специфіку функціонування мережі у державах з відмінними конфесійними середовищами – протестантським, православним, католицьким й доволі унікальним сюжетом книги є розгляд освітньої системи єзуїтів крізь призму конкуренції з едукційними проектами інших католицьких орденів.
Рінпоче Й., Суонсон Е. Жити в радість: секрет щастя з погляду буддизму та науки / Пер. Є. Матковський. Львів: Апріорі, 2025. 328 с.
ISBN 978-617-6298-66-3

Автори цієї унікальної книги, котра поєднує буддійський і науковий погляди, зазирають у найпотаємніші глибини людської свідомості, щоб виявити ті первинні чинники, що закладають фундамент нашого існування як особи та принципи нашої соціальної взаємодії. Виявляється, прагнення сягнути щастя й уникнути страждання є не лише наміром будь-якої істоти, а шляхом її порозуміння зі світом.
Викладені в цій книзі легкі для опанування техніки медитації – надиханні, на тілі, на сприйнятті, на співчутті тощо – дають читачеві простий, адекватний і ефективний інструмент налагодження взаємин із собою й світом навколо.
#рецензія
"Відьомство на українських теренах Речі Посполитої Катерина Диса досліджує чи не виключно на підставі запротокольованих судових процесів над особами, котрих було запідозрено у заняттях чаклунством. Окрім того, авторка досить чітко окреслює сам образ української відьми, відмежовуючи її від інших чарівників, знахарів та інших осіб, які практикували магію, а також проводить поділ між власне «відьомством» та «чарівництвом». Як спритний анатом, вона «препарує» судові процеси, щоб виявити усі рівні ситуації, що закінчується обвинуваченням особи у відьомстві, адже самі суди – це лише вершина моторошного айсберга уявлень про відьомство у ранньомодерному українському суспільстві. Аналізуючи судові справи, авторка доходить висновку про «м’якість» як самих вироків, так і усього судового процесу над запідозреними у вчиненні шкоди чаклунськими методами", – пише у рецензії Аркадій Ткачук.
Костельник Г. Появи духів у Бродах. Київ: Видавництво Руслана Халікова, 2025. 138 с.
ISBN 978-617-8310-43-1
 
Збірник документів «Появи духів у Бродах» не має на меті давати відповідь на питання про реальність чи омани спіритизму. Це радше хроніка епохи першої половини ХХ століття, коли західна наука активно вивчала явища людської психіки, одночасно зіткнувшись з активним запереченням спіритизму. Разом із упорядником протоколів, о. Гавриїлом Костельником ми пропонуємо ще раз дослідити феномен спілкування з духами.
Саган О. Сучасне православ’я в Україні: «розмосковлення» історії та перспективи розвитку. Київ: Крила, 2024. 224 с.
ISBN 978-617-7916-53-5
 
П’ять років пройшло після отримання українськими православними віруючими Томосу про автокефалію. Окрім політичного, українці формально завершили й процес духовного звільнення від московсько-російської імперії. Проте московське православ’я в Україні не полишає своїх позицій. Причин цього багато, але є одна спільна – ще не відбулося повного «розмосковлення» нашої історії, культури, політики. Повномасштабне вторгнення в Україну російської армії актуалізувало і прискорило ці процеси – наші села і міста звільняються від багатьох московських маркерів, у тому числі й церковних.
Повільно, але приходить й розуміння того, що такими ж маркерами московства, як шовіністи «пушкін» чи «толстой», є й московські святі. Нам потрібне не лише спростування десятків міфів, які супроводжують історію православ’я в Україні, але й практичне донесення цієї інформації ї до людей.
10.04.202507:01
Experiencing the War: Religious Dimension. 10 Conversations with Community Leaders: collections of Interviews; complied and edited By Uliana Sevastianiv. Kyiv: Ruslan Khalikov Publishing House, 2025. 116 p.
ISBN 978-617-8310-35-6
 
Це переклад англійською мовою книги «Пережити війну», що вийшла наприкінці 2024 року.
#R_W
06.04.202507:01
#рецензія
"На прикладі едиційної політики М.Яременко деконструював міцно закорінений в українській національній історіографічній парадигмі стереотип – начебто заходи щодо уніфікації друкованих видань свідомо використовувалися імперською владою для винищення української національної культури та російщення України. Видається, усе було значно складніше. Тенденцією, властивою всій Європі ранньомодерної доби, стало культивування стандартизації – соціальної, політичної, економічної тощо. <...> У православному світі одним із перших конфесійним дисциплінуванням зайнявся київський митрополит Петро Могила. З’єднана з Московським патріархатом, Київська митрополія від початку XVIII ст. правила за взірець для дисциплінування Російської православної церкви, а провідну роль у цій справі відіграло духівництво київського походження, виховане в могилянських традиціях. Тому церковну уніфікацію <...> не можна вважати чимось на кшталт «боротьби двох культур» – російської проти української," – пише у рецензії Євген Ковальов.
Көрсөтүлдү 1 - 24 ичинде 115
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.