Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Психолог на зв‘язку avatar

Психолог на зв‘язку

Психология
Канал Служби турботи про психічне здоров’я Благодійного Фонду «Право на захист» 💙💛
TGlist рейтинг
0
0
ТипАчык
Текшерүү
Текшерилбеген
Ишенимдүүлүк
Ишенимсиз
ОрдуУкраїна
ТилиБашка
Канал түзүлгөн датаКвіт 17, 2025
TGlistке кошулган дата
Черв 15, 2023

Telegram каналы Психолог на зв‘язку статистикасы

Катталгандар

11 731

24 саат
8
-0.1%Жума
8
-0.1%Ай
33
-0.3%

Цитация индекси

0

Эскерүүлөр1Каналдарда бөлүштү0Каналдарда эскерүүлөр1

1 посттун орточо көрүүлөрү

1 261

12 саат1 1620%24 саат1 2610%48 саат1 7000%

Катышуу (ER)

6.9%

Кайра посттошту35Комментарийлер0Реакциялар52

Көрүүлөр боюнча катышуу (ERR)

10.75%

24 саат0%Жума
0.07%
Ай
0.13%

1 жарнама посттун орточо көрүүлөрү

0

1 саат00%1 – 4 саат00%4 - 24 саат00%
Биздин ботту каналыңызга кошуп, анын аудиториясынын жынысын билүү.
Акыркы 24 саатта бардык посттор
1
Динамика
-

"Психолог на зв‘язку" тобундагы акыркы жазуулар

🧩 Копінг-стратегії: що я обираю, щоб підтримати себе?

📨 #нам_пишуть: «Останнім часом я мало маю сил на спілкування з людьми, або весь день мовчу, або зривуюсь. А потім йду їсти смаколики і дивитись серіал до ночі. Не витримую постійної невизначеності навколо. Чому так? Чи це нормально? Мені здається, я просто уникаю всього».

➡️ Якщо тобі знайомі подібні історії, ласкаво просимо до світу копінг-стратегій. Це способи, якими психіка намагається впоратись зі стресом, болем, тривогою, втратами.

⚖️ І всі ці стратегії — це не про «добре/погано», а про «працює/не працює для тебе довгостроково» і який слід лишає.

🟢 Адаптивні копінг-стратегії допомагають: знижувати рівень стресу, підтримувати функціонування, не шкодити собі чи іншим.

Наприклад, це можуть бути:
✅ розмова з близькими або психологом;
✅ фізична активність (навіть легка - прогулянка швидким кроком, йога, зарядка),
✅ дихальні техніки, медитації, молитви (якщо ти віруючий/а);
✅ вираження емоцій (через творчість, фрірайтинг);
✅ гумор;
✅ планування і визначення пріоритетів;
✅ турбота про базові потреби (сон, їжа, тілесність).

🔴 Дезадаптивні копінг-стратегії виникають як швидка спроба зменшити біль, і вони дійсно можуть давати короткочасне полегшення. Але в довгостроковій перспективі вони часто підсилюють тривогу або сором, руйнують стосунки з іншими, шкодять здоров’ю, створюють замкнене коло стресу та сорому.

Наприклад, це можуть бути:
❌ ізоляція, уникання людей;
❌ агресія без причини, вибухи гніву;
❌ зловживання алкоголем, шкідливою їжею, нікотином чи іншими речовинами;
❌ робота на виснаження як втеча від почуттів;
❌ прокрастинація з постійним самозасудженням;
❌ «залипання» в стрічках новин;
❌ звинувачення себе або інших.

❓ Чому дезадаптивні копінг-стратегії не працюють насправді?

Бо замість того, щоб прожити емоцію чи складне почуття, психіка намагається її «заглушити». Це як глушити пожежу димовою завісою: диму стане менше, але вогонь всередині не згасає. І він може повертатися — сильніше і частіше.

🌱 Будь ласка, помічай свої стратегії без осуду. Це вже великий крок до самопідтримки. Дезадаптивні копінги — не «твоя провина». Це механізм виживання, який працював у певних умовах. Спробуй обережно розширювати свій список опорних способів — додаючи нові ресурси замість боротьби зі «шкідливими».

У світі, де хронічний стрес став звичкою, наші копінг-стратегії - ніби одяг: щось стає тісним, а щось - рятує від холоду. Варто приміряти різне і знаходити, що підходить саме тобі.

🔸 Завтра запропонуємо тобі вправу, яка дозволить проаналізувати та покращити твої копінг-стратегії.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.

***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.


🌱 Ти не маєш бути ідеальним/ою.

🌱 Усі ми - різні, і прекрасне є в кожному/їй з нас. Помічай це.

🌱 Будь ласка, будь добрішим/ою до себе.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
📚 «Не залишай за собою жодної краплі непрожитого життя»: Ірвін Ялом

#з_джерел_мудрості

Ірвін Ялом - психіатр та психотерапевт з світовим іменем. Він познайомив читачів з художніми творами про пацієнтів, клієнтів та психотерапію, чим відкрив завісу на таємниці у кабінеті лікаря. Ірвін Ялом щиро вірив, що по-справжньому лікувальними є взаємини між доктором та пацієнтом. Сьогодні знайомимо з цитатами з книги «Шопенгауер як ліки».

♦️ «Більшість людей, намагаючись прикрити власну внутрішню бідність, впадає в нестримне накопичення матеріальних багатств, що призводить до того, що багатство саме починає володіти своїм власником».

♦️ «Діти, не виплекані ніжним коханням матері, позбавлені тієї впевненості в собі, яка дозволяє їм надалі полюбити себе і повірити в те, що інші можуть їх любити, що любов взагалі існує на світі. Виростаючи, вони усуваються від суспільства, йдуть у себе і часто сприймають інших як особистих суперників».

♦️ «Минулої ночі мені не спалося, і я подумав, що, на жаль, ніколи не цінував сьогодення. У молодості я вважав справжнє лише підготовкою до чогось кращого, вищого, що чекає попереду, а потім, через багато років, несподівано виявив дивну річ – що живу ностальгією за минулим. Моя помилка полягає саме в тому, що я все життя недостатньо цінував кожну мить».

♦️ «Спіноза любив латинський вираз "sub specie aeternitatis", що означає "з точки зору вічності". Він казав, що щоденні проблеми здаються не такими страшними, якщо поглянути на них із погляду вічності».

♦️ «Талант схожий на стрільця, що потрапляє в ціль, яка недосяжна для інших, тоді як геній схожий на стрільця, що потрапляє в ціль, яку інші не в змозі навіть бачити».

♦️ «Почуття власної гідності, засноване на усвідомленні внутрішнього багатства, призводить до особистої свободи, яку ніхто і ніщо не може у нас відібрати – вона знаходиться у нашій владі, тоді як слава, навпаки, перебуває у владі інших».

♦️ «Не залишай за собою жодної краплі непрожитого життя».

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
Антитривожна шпаргалка

📣 Тривога часто виникає в місці, де ми не можемо щось контролювати.
👉 Розділити межі своєї і не своєї відповідальності - доречний спосіб її опанувати.

👆Розглянь картинку. Подумай, як би могла вона виглядати, якщо би це було про твоє життя?

Дай відповідь на питання:

❓ Що ти можеш контролювати зараз в межах твоєї відповідальності?
❓ Що ти вже робиш?
❓ Що ти можеш почати робити?
❓ Які речі є поза межами твого контролю?

✴️ Що відбувається з твоєю тривогою зараз?

🟢 Зосередься, як ти можеш покращити своє життя в межах персональної відповідальності вже сьогодні!

❗️Нагадуємо - прості і регулярні дії в цьому допоможуть!

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
💔 «Ненависть стискає серце»: чи нормально її відчувати і як з цим жити?

📩 #нам_пишуть: «Час від часу відчуваю люту ненависть. Чи це нормально? Чи не шкоджу я цим сама собі? Бо я чула, що ненавидіти - це погано перш за все для себе і треба уникати цього почуття».

🔷 У жахливі часи війни, коли наша земля стогне під ударами ворога, а серця українців сповнюються болем і гнівом, часто виникає всепоглинаюче почуття – ненависть - складну суміш огиди, обурення, відторгнення та люті.

Еволюційно ми всі здатні відчувати ненависть до конкретних людей чи груп, які становлять для нас безпосередню загрозу. У давні часи ця допомагало мобілізувати сили для боротьби за виживання.

▶️ Так, ми неминуче відчуваємо ненависть кожного разу, коли чуємо про нові ракетні удари по нашій країні (або стаємо їхніми свідками), про руйнування, катування, смерті наших людей. У такі моменти в душі піднімається хвиля люті, і здається, що єдине бажання – щоб ворог «горів у пеклі», щоб його було стерто з лиця землі. Коли знищується наша ідентичність, наші міста, наші життя, відчувати гнів і лють – це здорова і природна реакція на жахливу агресію.

☝️Якщо цей гнів залишається невираженим і накопичується, він неминуче перетворюється на глибоку ненависть. І тут постає ключове питання: як проживати цю ненависть, щоб вона не зруйнувала нашу здатність любити, відчувати інші емоції та продовжувати жити й працювати?

❗️Ненависть часто є фінальним етапом тривалого та інтенсивного гніву; гнів, у свою чергу, – це потужна емоція, яка сигналізує про потребу змін та порушення кордонів. Але якщо обставини складаються так, що ми не можемо глобально вплинути на ситуацію, цей гнів може «застигнути» важким каменем на душі, перетворюючись на ненависть, що повільно отруює наше серце.

Ненависть як «застиглий гнів» і «застиглий смуток» йдуть пліч-о-пліч із бажанням помсти. І ми можемо досить тривалий час безрезультатно витрачати купу ресурсів та енергії, постійно прокручуючи в голові травматичні події та думки про відплату, що, на жаль, не веде до реальних змін.

Як зробити так, щоб ця ненависть не заполонила весь наш внутрішній простір і не нашкодила нам та близьким людям поряд?

1️⃣ Важливо знаходити баланс між тим, що ми ненавидимо, і тим, що ми любимо.

Виклик полягає в тому, щоб, з одного боку, усвідомлено «включатись» у відчуття ненависті, визнавати її та її спрямованість на конкретного агресора та його дії.

👉 З іншого боку, необхідно вміти свідомо «вимикатись» і дистанціюватися від цих почуттів, нагадуючи собі про тих, хто є поруч із нами в ці важкі часи, кого ми любимо, про ті речі, які підтримують наше життя зараз.

➡️ Наприклад, ти можеш присвятити певний час усвідомленому проживанню гніву, а потім свідомо переключити увагу на спілкування з близькими або приємне заняття.

2️⃣ Спробуй розділити складне почуття ненависті на окремі емоції та почуття, що ховаються за ним: гнів, біль, смуток, огида. Дай кожному з них свій час на проживання.

➡️ Наприклад, якщо відчуваєш гнів, можна виразити його через фізичну активність, а якщо смуток – через розмову з близькою людиною або творчість.

3️⃣ Важливо пам’ятати, що ненависть є застиглим гнівом. І поки ми не «розморозимо» його і не дамо йому вихід, ми залишатимемося в емоційно закляклому стані, у якому важко діяти.

➡️ Проте сам гнів є дуже важливим почуттям, бо саме він активує сили для самозахисту. Тому допоможи собі дати йому вихід.

5️⃣ Енергію, яка вивільниться в результаті вираження та проживання цих почуттів, ти можеш скерувати на будь-яку активність, уякій ви зможеш відчути свій вплив на обставини:

❤️‍🩹 Допомогти тим, хто постраждав внаслідок війни;

💰 Зробити донат на підтримку ЗСУ або інших ініціатив допомоги;

🫂 За можливості бути підтримкою для тих, хто цього потребує.

Застрягання в певних емоційних станах блокує здатність до особистісного посттравматичного розвитку, а це якраз те, що потрібно нашим ворогам. Тож будьмо уважнішими до своїх станів та станів близьких, турбуймося про себе та свій емоційний добробут!

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.

***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.

🪴 Ми не мусимо з усім справлятися самостійно.

🪴 Будь ласка, проси про допомогу у людей, яким ти довіряєш.

🪴 Ти можеш приймати допомогу від інших. Це не робить тебе слабким/ою, а підсвічує ті потреби, які важко реалізувати самому/ій.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
🏔️Притча «Ехо в горах»

#з_джерел_мудрості #притча

Давним-давно у віддаленій ущелині гір жило племʼя. Люди з нього зрозуміли, що кожне слово, сказане вголос, поверталося луною.

Спочатку вони використовували відлуння для посилення своїх криків, виражаючи гнів та роздратування. І гори, звісно ж, відповідали їм тим самим, створюючи атмосферу ворожнечі.

Але одного разу стара жінка запропонувала племені говорити слова любові та подяки. Коли вони почали висловлювати свою радість та підтримку, гори відповіли їм тим самим. Луна стала символом єдності та взаєморозуміння, які ми можемо отримати у відповідь.

Жителі поселення зрозуміли, що їхні стосунки з іншими – це як ехо.

🔸 Те, що вони віддають у світ, повертається до них. І гармонію, ніжність та добрий стосунок не можуть створити гнів та ворожнеча. Як і дивно очікувати, що у відповідь на знецінення та образи можна очікувати щиру ніжність та приязнь.

➡️ Спитай себе:

❓ Яке «ехо» ти створюєш у своїх стосунках: з партнером/кою, дітьми, спільнотами?

❓ Які слова ти зазвичай відправляєш у світ, як комунікуєш?

❓ Яких слів, на твою думку, бракує у твоїх близьких стосунках? Чи маєш ти сміливість додати їх? Як саме?

🌿 Гарних вихідних!

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
⭐️ Простір вдячності ⭐️

🙏 Уміння дякувати дозволяє помічати важливе в житті та те, що нам допомагає впоратися з викликами сьогодення. Ця #психологічна_вправа допоможе у стійкості та стабілізації у наш час.

🔖 Візьми аркуш А4 та олівці чи ручки (можна кольорові).

⭕️ Намалюй посередині коло, а в трьох інших місцях - 3 хмарки. З‘єднай все лініями - ніби промінчиками.

🌱 Впиши в коло «Я - (своє ім‘я) - вдячний /вдячна», а над хмарками - «моєму минулому», «моєму теперішньому», «і йду в майбутнє з вдячністю».

☁️ У хмарці з минулим продовжи речення «Я дякую моєму минулому …». Подумай для цього над цим:

▫️що тобі допомогло впоратися з різними життєвими подіями;

▫️ хто і що тебе підтримували;

▫️ що було для тебе важливим і цінним;

▫️ без чого б тобі не вдалося обійтися.

⛅️ У хмарці з теперішнім продовжи речення «Я дякую моєму теперішньому за … », зосередившись на відчуттях тут і зараз:

🔸що важливе і цінне я помічаю в своєму житті;

🔸 що мені допомагає і підтримує;

🔸 завдяки чому я живу зараз і проживаю події навколо.

🌤 У хмарці з майбутнім продовжи речення «Я йду в майбутнє з вдячністю…», сфокусувавшись на найважливіших речах в своєму житті.

🌅 Перечитай написане у порядку заповнення. Подякуй собі за практику вкінці та збережи малюнок для нагадування важливих і цінних моментів та переживань у своєму житті💚.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
🪴 Що допомагає нам проживати травматичний досвід?

#психологічна_вправа

Практично кожен і кожна з нас стикалися з травматичними подіями. Утім, ми усі маємо різний досвід в цьому. М. Вільямс та С. Пойюла у збірнику «ПТСР: робочий зошит» пропонують вправу на самодослідження, яка дозволяє зрозуміти, наскільки може бути високою наша здатність проживати травматичний досвід.

➡️ Прочитай твердження нижче та обери ті, які стосуються тебе. Усього їх 22.

▫️ У мене високий ступінь екстраверсії (мені подобається бути з людьми).

▫️ Я відкритий/а для нового досвіду.

▫️ Я сумлінний/а у своїй роботі (я її дотримуюся).

▫️ Я приємна особа.

▫️ Я вважаю, що моє джерело особистої сили - у мені.

▫️ Я впевнений/а у своїх силах справлятися з ситуаціями.

▫️ Я намагаюся знайти сенс у тому, що зі мною відбувається.

▫️ Я намагаюся розбити погані ситуації на керовані частини, з якими я можу
впоратися.

▫️ Я мотивований/а вирішувати проблеми, які виникають у моєму житті.

▫️ Загалом я оптимістична людина — я сприймаю речі більш позитивно, ніж
негативно.

▫️ Я беру контроль у ситуаціях, коли це можливо, або принаймні намагаюся взяти під контроль.

▫️ Мені подобаються хороші виклики, і я користаюсь такою нагодою.

▫️ Я прагну подолати погане, що пережив/ла у житті.

▫️ У мене хороша мережа соціальної підтримки — є люди, до яких я можу
звернутися.

▫️ Я розумію обставини свого життя і те, що я можу, а що не можу з ними зробити.

▫️ У мене є віра.

▫️ У мене є почуття гумору.

▫️ У мене є надія.

▫️ Мені подобається пробувати щось нове або дивитися на речі по-новому.

▫️ Я відкритий/а до почуттів інших.

▫️ Я людина, орієнтована на дії — я б скоріше зробила щось, ніж сиділа склавши руки, і дозволила цьому статись зі мною.

▫️ Я активно намагаюся структурувати власне життя та будувати плани.
________________________

➡️Спитай себе:

❓ Що ти помічав/ла про себе, читаючи ці твердження?
❓ Скільки пунктів ти відмітив/ла? Чи вони чимось схожі між собою?
❓ І чи щось є спільне у пунктах, які ти не обрав/ла?

Деякі з цих тверджень зможуть підсвітити те, що ти можеш розвивати та підсилювати у своєму житті 🌿.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
🔗 Одне зусилля на день

📩 #нам_пишуть: «У мене часто виходить так: добре усвідомлюю, у чому причина проблеми, розумію, що треба робити. Складаю детальний план, а ось коли справа доходить до виконання, то стає прямо важко і я все кидаю. От і що робити?»

🧩 Таке часто трапляється. Особливо, коли ми одного разу прокинулись і рішуче так собі промовили:
💬 «Усе! Сьогодні я точно маю взятись за себе і нарешті зробити те, що так давно планував/ла»
.

Зібрали докупи усі свої усвідомлення, накидали по усіх сферах життя план на 125 пунктів, і нумо це все впроваджувати одночасно з першого дня.

➡️ Як результат - наша психіка і організм в шоці. На додаток до хронічного стресу, ще й додатковий - впоратися з усією тою навалою пунктів, що старанно для себе прописав/ла.

☝️ Більше того, маємо памʼятати, що те, як було влаштоване наше життя певний час, - для чогось було потрібно. Це персональні способи адаптації під обставини сьогодення.

⭕️ Так, не все з цього є корисним, але ці способи підтримують певні внутрішні баланси і є нам добре знайомими і зрозумілими. А ось нове, що ми самі собі пропонуємо, є невідомим і тривожним, хоч і виглядає привабливим. Тому для нашої психіки це може здатись небезпечним і вона буде прагнути повернути все на свої місця свідомими і несвідомими способами. Це те, що ми називаємо опором. У кожного є про це своя персональна історія.

І що тоді робити? Як втілювати в життя свої геніальні плани?

1️⃣ Точно починати втілювати, але не все одночасно.

2️⃣ Зроби план на місяць не на «125 пунктів», а всього на 3-4 пункти (по 1 в кожній сфері свого життя).

3️⃣ Домовся із собою про правило «Не більше одного зусилля на день». Так, щоб без насилля над собою, різких рухів і ривків.

4️⃣ Протягом тижня обирай тільки один якийсь пункт і роби по одній дії в день.

👉 Наприклад, ти запланував/ла додати собі фізичні навантаження. Не треба одразу почати бігти по 10 км на день. Почни з того, щоб або просто швидко ходити, або пробігти повільно і не 10, а 1-2-3 км. Це вже буде помічним.

➡️ Таким зусиллям може бути:

✔️ не зʼїсти другу цукерку на день;
✔️ або зменшити кількість цигарок на день, якщо ти прагнеш позбутись шкідливої звички;
✔️ прочитати 1-2 сторінки книги на день, а не проковтнути її цілком тощо.

❗️Це має бути одне посильне і достатньо приємне тобі зусилля. Згодом ти помітиш, як виконуєш все більше і більше.

🧁 І обовʼязково заплануй якусь винагороду для своєї внутрішньої дитинки за те, що хоч і маленькими кроками, але все ж таки рухається в сторону бажаного і корисного для тебе.

Спробуймо😉?
Що буде цим одним твоїм зусиллям сьогодні?


🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
☀️ Новий тиждень починають #добрі_послання від нас.

Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.

☘️ Зовсім не обов’язково з усім справлятися самостійно.

☘️ Ти можеш просити про допомогу близьких людей.

☘️ Спирайся на свій ресурс, коли приймаєш рішення про допомогу іншим.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
📕 «Той, хто знає «задля чого жити», може витримати майже будь-яке «як жити»: Віктор Франкл

#з_джерел_мудрості

🟢 Віктор Еміль Франкл – всесвітньо відомий австрійський невролог, психіатр, психолог, філософ, творець цілого напряму у психотерапії та екзистенційній психології – логотерапії (лікування змістом/сенсом).

Під час Другої світової війни Франкл був вʼязнем нацистських концентраційних таборів Освенцим, Дахау, Кауферінг III, Тюркхайм.

🌿 Але він вижив! Хоча не раз буквально дивом уникав смерті. Не тільки вижив, а й написав понад тридцять книг.

👉 Пропонуємо відшукати опори в цитатах Віктора Франкла з його книжки «Людина у пошуках справжнього сенсу», яка побачила світ у 1946 році:

💬 «Людина здатна змінювати світ на краще, навіть якщо це можливо, і змінювати на краще себе, якщо це необхідно»;

💬 «Живіть так, ніби живете вже вдруге, і при першій спробі зіпсували все, що лиш можна зіпсувати»;

💬 «Нехай на деякий час, нехай в певних особливих ситуаціях, але гумор – це теж зброя душі в боротьбі за самозбереження. Адже відомо, що гумор, як ніщо інше, здатен створити для людини якусь дистанцію між нею самою та її ситуацією, поставити її над ситуацією, нехай, як уже згадувалося, і ненадовго»;

💬 «Між стимулом і нашою реакцією на нього завжди є час. За цей час ми вибираємо, як реагувати. І саме тут криється наша свобода»;

💬 «У людини можна відібрати все, окрім одного: останньої волі – вибирати своє ставлення до будь-яких обставин, вибирати свій шлях»;

💬 «Любов — це остаточна й найвища мета, до якої повинна прагнути людина. І тоді я усвідомив найвеличнішу таємницю, якою діляться поезія, мислення і віра: порятунок людини відбувається через любов і в любові. Я зрозумів, що людина, у якої в цьому світі нічого не залишилося, усе ще може відчувати блаженство, хоча б на мить, розмірковуючи про кохану особу»;

💬 «Попри всю вимушену фізичну та духовну примітивність життя в концентраційному таборі, духовне життя могло бути глибшим. Уразливі люди, які звикли до багатого інтелектуального життя, могли відчувати сильний біль (вони часто були тендітної статури), але їхнє внутрішнє життя не страждало так сильно. Вони були спроможні рятуватися від навколишнього жахіття в багатому внутрішньому житті й духовній свободі. Тільки так можна пояснити явний парадокс: деякі слабкіші в’язні часто виживали в таборі краще, ніж міцні люди»;

💬 «Важливо не те, чого ми очікуємо від життя, а те, що життя очікує від нас. Ми мусили перестати розпитувати про сенс життя, а натомість думати про себе як про людей, яким життя ставить виклики — щоденно й щогодинно»;

💬 «Щойно людина знаходить сенс свого життя, вона не тільки стає щасливою, але й також здобуває здатність впоратися зі стражданнями»;

💬 «Ми можемо віднайти цей сенс у житті трьома різними шляхами:
🔸 займаючись справою або творчістю;
🔸 досвідчуючи щось або зустрічаючи когось і 
🔸 обираючи власне ставлення до неминучих страждань»;

💬 «Той, хто знає, «задля чого жити», може витримати майже будь-яке «як жити»».

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
🚃 Техніка «Трамвай»

Переживання схильні утворювати довжелезні ланцюжки та постійно генерувати найстрашніші сценарії. Ця #психологічна_техніка #майндфулнес допоможе дистанціюватися від некорисних переживань у станах надмірної тривоги та нав‘язливих думок.

🔸 Уяви, що ти сидиш на трамвайній зупинці та бачиш, як підʼїжджає великий червоний трамвай #1. Це є твоя думка-переживання (наприклад, «А якщо в мене не буде грошей
нагодувати дітей
...», або «А якщо я захворію...»).

🔸 Трамвай відчиняє двері та запрошує тебе зайти. АЛЕ тільки ти можеш вирішити, заходити в цей трамвай чи ні, тобто чи занурюватися в ці думки чи ні.

🔸 Якщо ти вирішуєш залишитися на зупинці, через якийсь час трамвай #1 зачинить двері та поїде далі. Проста фраза, яку ти можеш собі сказати, коли докучає некорисне переживання - «Це не мій трамвай» - та відпустити його.

🔸 Через деякий час підʼїжджає наступний трамвай #2 (це якась інша думка), та ти знову вирішуєш «сідати чи не сідати».

🔸 Уявляючи себе так на зупинці, можна по черзі відпускати свої надокучливі думки.

#кпт_техніка

Коментарі:
Звісно, ця вправа, як і будь-яка навичка, не вдасться з першого разу, та потребує певного часу на тренування. Утім, клінічна практика доводить, що ті, хто хотів навчитися, зробили це та відчули, що вони краще контролюють свої переживання.

▫️ Через те, що трамваї їздять по колу, через деякий час трамвай N. 1 знову повернеться, але знову ж вам вирішувати - сідати в нього, чи залишатися на зупинці.

▫️ Інколи буває так, що ми зрозуміли, що сіли не в той трамвай уже після того, як опинилися в ньому, зачинилися двері та почався рух (тобто коли некорисна думка вже зайняла місце в нашій свідомості). Які наші дії? Зазвичай ми виходимо на наступній зупинці та очікуємо необхідний нам номер. За аналогією, коли ми розуміємо, що вже почали переживати про щось некорисне, завжди можемо нагадати собі, що «Це не мій трамвай».

▫️ Поданий вище приклад із трамваєм може бути замінений на будь-який приємний для тебе образ - чи то потяг, чи вагони метро. Так, одинадцятирічний хлопчик, який вчився давати собі раду зі своїми переживаннями, уявляв, що думки - це рибки: коли спіймав добру рибку, кидав її у відерце, а коли - погану, то відпускав у річку.

🟩 За матеріалами посібника «Якщо ви надмірно переживаєте за все» О.Сергієнко.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
🍩 «Ложечка за маму, ложечка за тата…»: що варто знати про розлади харчування?

Необмежена кількість їжі, мода на «швидке харчування», жорсткі ідеали краси світу та можливість через їжу отримати швидке заспокоєння призвели до того, що сьогодні розлади харчування посідають третє місце у світі серед найпоширеніших хвороб підлітків жіночої статі.

Передумовами розвитку розладів харчування можуть бути розлади харчування в сімейному анамнезі, перфекціонізм, труднощі в подоланні негативних емоцій
та залагодженні конфліктів, низька самооцінка.

➡️ Найбільш відомими розладами харчування є нервова анорексія, нервова булімія, компульсивне переїдання. Що нам про них відомо?

🔸 Нервова анорексія – стійке обмеження споживання енергії, що призводить до значного зниження ваги тіла порівняно з мінімально відповідними для певного віку, статі, стадії розвитку і фізичного здоровʼя. Часто нервова анорексія супроводжується інтенсивним страхом набрати вагу і бути повним/ою, спотвореним сприйняттям власного тіла. Здебільшого цей розлад починається у пубертатному або юнацькому віці і поступово може розвиватися зі схудненням та іншими симптомами.

З усіх розладів харчування нервова анорексія має найгірший прогноз - 5-10% летальних випадків.

🔸 Нервова булімія – розлад харчування, що характеризується епізодами компульсивного (приступоподібного) переїдання, після якого людина намагається компенсувати це: «очистити» організм (наприклад, блювотою, проносними засобами), надмірною тривогою щодо ваги та образу тіла.

🔸 Розлад компульсивного переїдання – повторювані епізоди неконтрольованого переїдання, що не супроводжуються викликанням блювання або зловживання проносними засобами, а також іншими екстремальними формами контролювання ваги.

Людина, яка страждає на цей розлад, постійно перекушує, підʼїдає між прийомами їжі, внаслідок чого має схильність набирати зайву вагу, причому чим довше страждає від розладу, тим більше може набирати.

❗️ Типовими почуттями при розладах харчування є сором, провина, страх, тривога, дратівливість, завмирання. Часто вони супроводжуються негативними думками:
🗯️ «Моє тіло жахливе»,
🗯️ «Я ненажера»,
🗯️ «Окрім їжі, я не маю більше задоволень»,
🗯️ «Я товста/ий»,
🗯️ «Я негарна/ий» тощо.

Усе це може призводити до такої поведінки:
▫️ регулярні зважування, оглядання свого тіла;
▫️ приступи переїдання;
▫️ постійні дієти, обмеження їжі;
▫️ блювання;
▫️ зловживання проносними засобами;
▫️ самопошкодження (порізи, покарання тощо).

Звісно, що після цих дій людина виснажується, почувається втомленою, млявою, може відчувати запаморочення чи вмлівати час від часу, набрякати; жінки можуть мати амінорею (відсутність критичних днів) чи нерегулярний цикл.

Якщо ви маєте близьких, хто має розлади харчування, ймовірно, вони можуть уникати спільних прийомів їжі, або взагалі людей.

Війна стала ще одним великим викликом для нас, і розлади харчування можуть бути однією з реакцій на цей хронічний стрес.

♥️ Будь ласка, якщо ви спостерігаєте вищезазначені симптоми у себе чи близьких, обовʼязково зверніться за фаховою допомогою до сімейного лікаря чи психіатра. ❗️ Це може врятувати життя.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.

***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.


🌿 Як добре, що ти - це ти.

🌿 Будь ласка, турбуйся про свою внутрішню дитину та обери, чим можеш себе побавити.

🌿 Ти можеш обирати добрий стосунок до себе.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі

Рекорддор

07.03.202523:59
11.8KКатталгандар
27.01.202521:01
300Цитация индекси
28.07.202323:59
3.9K1 посттун көрүүлөрү
27.09.202423:59
2K1 жарнама посттун көрүүлөрү
09.11.202423:59
79.07%ER
28.07.202323:59
48.76%ERR
Катталуучулар
Citation индекси
Бир посттун көрүүсү
Жарнамалык посттун көрүүсү
ER
ERR
ЛИП '23ЖОВТ '23СІЧ '24КВІТ '24ЛИП '24ЖОВТ '24СІЧ '25КВІТ '25

Психолог на зв‘язку популярдуу жазуулары

22.04.202510:30
🧩 Копінг-стратегії: що я обираю, щоб підтримати себе?

📨 #нам_пишуть: «Останнім часом я мало маю сил на спілкування з людьми, або весь день мовчу, або зривуюсь. А потім йду їсти смаколики і дивитись серіал до ночі. Не витримую постійної невизначеності навколо. Чому так? Чи це нормально? Мені здається, я просто уникаю всього».

➡️ Якщо тобі знайомі подібні історії, ласкаво просимо до світу копінг-стратегій. Це способи, якими психіка намагається впоратись зі стресом, болем, тривогою, втратами.

⚖️ І всі ці стратегії — це не про «добре/погано», а про «працює/не працює для тебе довгостроково» і який слід лишає.

🟢 Адаптивні копінг-стратегії допомагають: знижувати рівень стресу, підтримувати функціонування, не шкодити собі чи іншим.

Наприклад, це можуть бути:
✅ розмова з близькими або психологом;
✅ фізична активність (навіть легка - прогулянка швидким кроком, йога, зарядка),
✅ дихальні техніки, медитації, молитви (якщо ти віруючий/а);
✅ вираження емоцій (через творчість, фрірайтинг);
✅ гумор;
✅ планування і визначення пріоритетів;
✅ турбота про базові потреби (сон, їжа, тілесність).

🔴 Дезадаптивні копінг-стратегії виникають як швидка спроба зменшити біль, і вони дійсно можуть давати короткочасне полегшення. Але в довгостроковій перспективі вони часто підсилюють тривогу або сором, руйнують стосунки з іншими, шкодять здоров’ю, створюють замкнене коло стресу та сорому.

Наприклад, це можуть бути:
❌ ізоляція, уникання людей;
❌ агресія без причини, вибухи гніву;
❌ зловживання алкоголем, шкідливою їжею, нікотином чи іншими речовинами;
❌ робота на виснаження як втеча від почуттів;
❌ прокрастинація з постійним самозасудженням;
❌ «залипання» в стрічках новин;
❌ звинувачення себе або інших.

❓ Чому дезадаптивні копінг-стратегії не працюють насправді?

Бо замість того, щоб прожити емоцію чи складне почуття, психіка намагається її «заглушити». Це як глушити пожежу димовою завісою: диму стане менше, але вогонь всередині не згасає. І він може повертатися — сильніше і частіше.

🌱 Будь ласка, помічай свої стратегії без осуду. Це вже великий крок до самопідтримки. Дезадаптивні копінги — не «твоя провина». Це механізм виживання, який працював у певних умовах. Спробуй обережно розширювати свій список опорних способів — додаючи нові ресурси замість боротьби зі «шкідливими».

У світі, де хронічний стрес став звичкою, наші копінг-стратегії - ніби одяг: щось стає тісним, а щось - рятує від холоду. Варто приміряти різне і знаходити, що підходить саме тобі.

🔸 Завтра запропонуємо тобі вправу, яка дозволить проаналізувати та покращити твої копінг-стратегії.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
Антитривожна шпаргалка

📣 Тривога часто виникає в місці, де ми не можемо щось контролювати.
👉 Розділити межі своєї і не своєї відповідальності - доречний спосіб її опанувати.

👆Розглянь картинку. Подумай, як би могла вона виглядати, якщо би це було про твоє життя?

Дай відповідь на питання:

❓ Що ти можеш контролювати зараз в межах твоєї відповідальності?
❓ Що ти вже робиш?
❓ Що ти можеш почати робити?
❓ Які речі є поза межами твого контролю?

✴️ Що відбувається з твоєю тривогою зараз?

🟢 Зосередься, як ти можеш покращити своє життя в межах персональної відповідальності вже сьогодні!

❗️Нагадуємо - прості і регулярні дії в цьому допоможуть!

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
04.04.202511:03
🚃 Техніка «Трамвай»

Переживання схильні утворювати довжелезні ланцюжки та постійно генерувати найстрашніші сценарії. Ця #психологічна_техніка #майндфулнес допоможе дистанціюватися від некорисних переживань у станах надмірної тривоги та нав‘язливих думок.

🔸 Уяви, що ти сидиш на трамвайній зупинці та бачиш, як підʼїжджає великий червоний трамвай #1. Це є твоя думка-переживання (наприклад, «А якщо в мене не буде грошей
нагодувати дітей
...», або «А якщо я захворію...»).

🔸 Трамвай відчиняє двері та запрошує тебе зайти. АЛЕ тільки ти можеш вирішити, заходити в цей трамвай чи ні, тобто чи занурюватися в ці думки чи ні.

🔸 Якщо ти вирішуєш залишитися на зупинці, через якийсь час трамвай #1 зачинить двері та поїде далі. Проста фраза, яку ти можеш собі сказати, коли докучає некорисне переживання - «Це не мій трамвай» - та відпустити його.

🔸 Через деякий час підʼїжджає наступний трамвай #2 (це якась інша думка), та ти знову вирішуєш «сідати чи не сідати».

🔸 Уявляючи себе так на зупинці, можна по черзі відпускати свої надокучливі думки.

#кпт_техніка

Коментарі:
Звісно, ця вправа, як і будь-яка навичка, не вдасться з першого разу, та потребує певного часу на тренування. Утім, клінічна практика доводить, що ті, хто хотів навчитися, зробили це та відчули, що вони краще контролюють свої переживання.

▫️ Через те, що трамваї їздять по колу, через деякий час трамвай N. 1 знову повернеться, але знову ж вам вирішувати - сідати в нього, чи залишатися на зупинці.

▫️ Інколи буває так, що ми зрозуміли, що сіли не в той трамвай уже після того, як опинилися в ньому, зачинилися двері та почався рух (тобто коли некорисна думка вже зайняла місце в нашій свідомості). Які наші дії? Зазвичай ми виходимо на наступній зупинці та очікуємо необхідний нам номер. За аналогією, коли ми розуміємо, що вже почали переживати про щось некорисне, завжди можемо нагадати собі, що «Це не мій трамвай».

▫️ Поданий вище приклад із трамваєм може бути замінений на будь-який приємний для тебе образ - чи то потяг, чи вагони метро. Так, одинадцятирічний хлопчик, який вчився давати собі раду зі своїми переживаннями, уявляв, що думки - це рибки: коли спіймав добру рибку, кидав її у відерце, а коли - погану, то відпускав у річку.

🟩 За матеріалами посібника «Якщо ви надмірно переживаєте за все» О.Сергієнко.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
19.04.202512:45
📚 «Не залишай за собою жодної краплі непрожитого життя»: Ірвін Ялом

#з_джерел_мудрості

Ірвін Ялом - психіатр та психотерапевт з світовим іменем. Він познайомив читачів з художніми творами про пацієнтів, клієнтів та психотерапію, чим відкрив завісу на таємниці у кабінеті лікаря. Ірвін Ялом щиро вірив, що по-справжньому лікувальними є взаємини між доктором та пацієнтом. Сьогодні знайомимо з цитатами з книги «Шопенгауер як ліки».

♦️ «Більшість людей, намагаючись прикрити власну внутрішню бідність, впадає в нестримне накопичення матеріальних багатств, що призводить до того, що багатство саме починає володіти своїм власником».

♦️ «Діти, не виплекані ніжним коханням матері, позбавлені тієї впевненості в собі, яка дозволяє їм надалі полюбити себе і повірити в те, що інші можуть їх любити, що любов взагалі існує на світі. Виростаючи, вони усуваються від суспільства, йдуть у себе і часто сприймають інших як особистих суперників».

♦️ «Минулої ночі мені не спалося, і я подумав, що, на жаль, ніколи не цінував сьогодення. У молодості я вважав справжнє лише підготовкою до чогось кращого, вищого, що чекає попереду, а потім, через багато років, несподівано виявив дивну річ – що живу ностальгією за минулим. Моя помилка полягає саме в тому, що я все життя недостатньо цінував кожну мить».

♦️ «Спіноза любив латинський вираз "sub specie aeternitatis", що означає "з точки зору вічності". Він казав, що щоденні проблеми здаються не такими страшними, якщо поглянути на них із погляду вічності».

♦️ «Талант схожий на стрільця, що потрапляє в ціль, яка недосяжна для інших, тоді як геній схожий на стрільця, що потрапляє в ціль, яку інші не в змозі навіть бачити».

♦️ «Почуття власної гідності, засноване на усвідомленні внутрішнього багатства, призводить до особистої свободи, яку ніхто і ніщо не може у нас відібрати – вона знаходиться у нашій владі, тоді як слава, навпаки, перебуває у владі інших».

♦️ «Не залишай за собою жодної краплі непрожитого життя».

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
21.04.202506:31
☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.

***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.


🌱 Ти не маєш бути ідеальним/ою.

🌱 Усі ми - різні, і прекрасне є в кожному/їй з нас. Помічай це.

🌱 Будь ласка, будь добрішим/ою до себе.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
23.03.202516:20
📑 Бажані слова

#з_джерел_мудрості

🗯️ Те, що нам казали, коли ми були дітьми:

Не біжи;
йди повільно;
швидко;
їж все;
мий руки;
чисти зуби;
мовчи;
кажи;
вибачся;
привітайся;
йди сюди;
відчепися від мене;
йди грати;
не заважай;
не біжи;
дивись, бо впадеш;
тим гірше тобі;
ти не вмієш;
ти маленький/а;
я сам/а зроблю;
ти вже великий/а;
йди спати;
вставай, вже пізно;
я працюю;
грай сам/а;
одягнися;
не стій на сонці;
йди на сонце;
не розмовляй з повним ротом...

💭 Те, що ми хотіли б почути:

Ти красивий/а;
я щасливий/а, що тебе маю;
поговорімо про тебе;
як почуваєшся? боїшся?;
чому не хочеш?;
ти дуже славний/а;
ти дуже гарний/а;
розкажи, що ти відчував/ла?;
ти щасливий/а?;
мені приємно, коли ти смієшся;
плач, якщо хочеш;
кажи те, що хочеш;
чому страждаєш?;
що тобі не подобається?;
довіряю тобі;
мені здорово з тобою;
хочу розмовляти з тобою;
мені цікаво слухати тебе;
ти подобаєшся мені такою/им, якою/им є;
добре бути разом;
скажи, якщо я помиляюся...
Люблю тебе.

❤️ Навколо нас багато людей, що чекають на слова, які хотіли б почути... Будь ласка, будь щедрим/ю з близькими та важливими для тебе людьми.

❇️ За матеріалами Бруно Ферреро.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
08.04.202512:39
🔗 Одне зусилля на день

📩 #нам_пишуть: «У мене часто виходить так: добре усвідомлюю, у чому причина проблеми, розумію, що треба робити. Складаю детальний план, а ось коли справа доходить до виконання, то стає прямо важко і я все кидаю. От і що робити?»

🧩 Таке часто трапляється. Особливо, коли ми одного разу прокинулись і рішуче так собі промовили:
💬 «Усе! Сьогодні я точно маю взятись за себе і нарешті зробити те, що так давно планував/ла»
.

Зібрали докупи усі свої усвідомлення, накидали по усіх сферах життя план на 125 пунктів, і нумо це все впроваджувати одночасно з першого дня.

➡️ Як результат - наша психіка і організм в шоці. На додаток до хронічного стресу, ще й додатковий - впоратися з усією тою навалою пунктів, що старанно для себе прописав/ла.

☝️ Більше того, маємо памʼятати, що те, як було влаштоване наше життя певний час, - для чогось було потрібно. Це персональні способи адаптації під обставини сьогодення.

⭕️ Так, не все з цього є корисним, але ці способи підтримують певні внутрішні баланси і є нам добре знайомими і зрозумілими. А ось нове, що ми самі собі пропонуємо, є невідомим і тривожним, хоч і виглядає привабливим. Тому для нашої психіки це може здатись небезпечним і вона буде прагнути повернути все на свої місця свідомими і несвідомими способами. Це те, що ми називаємо опором. У кожного є про це своя персональна історія.

І що тоді робити? Як втілювати в життя свої геніальні плани?

1️⃣ Точно починати втілювати, але не все одночасно.

2️⃣ Зроби план на місяць не на «125 пунктів», а всього на 3-4 пункти (по 1 в кожній сфері свого життя).

3️⃣ Домовся із собою про правило «Не більше одного зусилля на день». Так, щоб без насилля над собою, різких рухів і ривків.

4️⃣ Протягом тижня обирай тільки один якийсь пункт і роби по одній дії в день.

👉 Наприклад, ти запланував/ла додати собі фізичні навантаження. Не треба одразу почати бігти по 10 км на день. Почни з того, щоб або просто швидко ходити, або пробігти повільно і не 10, а 1-2-3 км. Це вже буде помічним.

➡️ Таким зусиллям може бути:

✔️ не зʼїсти другу цукерку на день;
✔️ або зменшити кількість цигарок на день, якщо ти прагнеш позбутись шкідливої звички;
✔️ прочитати 1-2 сторінки книги на день, а не проковтнути її цілком тощо.

❗️Це має бути одне посильне і достатньо приємне тобі зусилля. Згодом ти помітиш, як виконуєш все більше і більше.

🧁 І обовʼязково заплануй якусь винагороду для своєї внутрішньої дитинки за те, що хоч і маленькими кроками, але все ж таки рухається в сторону бажаного і корисного для тебе.

Спробуймо😉?
Що буде цим одним твоїм зусиллям сьогодні?


🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
12.04.202512:01
🏔️Притча «Ехо в горах»

#з_джерел_мудрості #притча

Давним-давно у віддаленій ущелині гір жило племʼя. Люди з нього зрозуміли, що кожне слово, сказане вголос, поверталося луною.

Спочатку вони використовували відлуння для посилення своїх криків, виражаючи гнів та роздратування. І гори, звісно ж, відповідали їм тим самим, створюючи атмосферу ворожнечі.

Але одного разу стара жінка запропонувала племені говорити слова любові та подяки. Коли вони почали висловлювати свою радість та підтримку, гори відповіли їм тим самим. Луна стала символом єдності та взаєморозуміння, які ми можемо отримати у відповідь.

Жителі поселення зрозуміли, що їхні стосунки з іншими – це як ехо.

🔸 Те, що вони віддають у світ, повертається до них. І гармонію, ніжність та добрий стосунок не можуть створити гнів та ворожнеча. Як і дивно очікувати, що у відповідь на знецінення та образи можна очікувати щиру ніжність та приязнь.

➡️ Спитай себе:

❓ Яке «ехо» ти створюєш у своїх стосунках: з партнером/кою, дітьми, спільнотами?

❓ Які слова ти зазвичай відправляєш у світ, як комунікуєш?

❓ Яких слів, на твою думку, бракує у твоїх близьких стосунках? Чи маєш ти сміливість додати їх? Як саме?

🌿 Гарних вихідних!

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
⭐️ Простір вдячності ⭐️

🙏 Уміння дякувати дозволяє помічати важливе в житті та те, що нам допомагає впоратися з викликами сьогодення. Ця #психологічна_вправа допоможе у стійкості та стабілізації у наш час.

🔖 Візьми аркуш А4 та олівці чи ручки (можна кольорові).

⭕️ Намалюй посередині коло, а в трьох інших місцях - 3 хмарки. З‘єднай все лініями - ніби промінчиками.

🌱 Впиши в коло «Я - (своє ім‘я) - вдячний /вдячна», а над хмарками - «моєму минулому», «моєму теперішньому», «і йду в майбутнє з вдячністю».

☁️ У хмарці з минулим продовжи речення «Я дякую моєму минулому …». Подумай для цього над цим:

▫️що тобі допомогло впоратися з різними життєвими подіями;

▫️ хто і що тебе підтримували;

▫️ що було для тебе важливим і цінним;

▫️ без чого б тобі не вдалося обійтися.

⛅️ У хмарці з теперішнім продовжи речення «Я дякую моєму теперішньому за … », зосередившись на відчуттях тут і зараз:

🔸що важливе і цінне я помічаю в своєму житті;

🔸 що мені допомагає і підтримує;

🔸 завдяки чому я живу зараз і проживаю події навколо.

🌤 У хмарці з майбутнім продовжи речення «Я йду в майбутнє з вдячністю…», сфокусувавшись на найважливіших речах в своєму житті.

🌅 Перечитай написане у порядку заповнення. Подякуй собі за практику вкінці та збережи малюнок для нагадування важливих і цінних моментів та переживань у своєму житті💚.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
06.04.202509:06
📕 «Той, хто знає «задля чого жити», може витримати майже будь-яке «як жити»: Віктор Франкл

#з_джерел_мудрості

🟢 Віктор Еміль Франкл – всесвітньо відомий австрійський невролог, психіатр, психолог, філософ, творець цілого напряму у психотерапії та екзистенційній психології – логотерапії (лікування змістом/сенсом).

Під час Другої світової війни Франкл був вʼязнем нацистських концентраційних таборів Освенцим, Дахау, Кауферінг III, Тюркхайм.

🌿 Але він вижив! Хоча не раз буквально дивом уникав смерті. Не тільки вижив, а й написав понад тридцять книг.

👉 Пропонуємо відшукати опори в цитатах Віктора Франкла з його книжки «Людина у пошуках справжнього сенсу», яка побачила світ у 1946 році:

💬 «Людина здатна змінювати світ на краще, навіть якщо це можливо, і змінювати на краще себе, якщо це необхідно»;

💬 «Живіть так, ніби живете вже вдруге, і при першій спробі зіпсували все, що лиш можна зіпсувати»;

💬 «Нехай на деякий час, нехай в певних особливих ситуаціях, але гумор – це теж зброя душі в боротьбі за самозбереження. Адже відомо, що гумор, як ніщо інше, здатен створити для людини якусь дистанцію між нею самою та її ситуацією, поставити її над ситуацією, нехай, як уже згадувалося, і ненадовго»;

💬 «Між стимулом і нашою реакцією на нього завжди є час. За цей час ми вибираємо, як реагувати. І саме тут криється наша свобода»;

💬 «У людини можна відібрати все, окрім одного: останньої волі – вибирати своє ставлення до будь-яких обставин, вибирати свій шлях»;

💬 «Любов — це остаточна й найвища мета, до якої повинна прагнути людина. І тоді я усвідомив найвеличнішу таємницю, якою діляться поезія, мислення і віра: порятунок людини відбувається через любов і в любові. Я зрозумів, що людина, у якої в цьому світі нічого не залишилося, усе ще може відчувати блаженство, хоча б на мить, розмірковуючи про кохану особу»;

💬 «Попри всю вимушену фізичну та духовну примітивність життя в концентраційному таборі, духовне життя могло бути глибшим. Уразливі люди, які звикли до багатого інтелектуального життя, могли відчувати сильний біль (вони часто були тендітної статури), але їхнє внутрішнє життя не страждало так сильно. Вони були спроможні рятуватися від навколишнього жахіття в багатому внутрішньому житті й духовній свободі. Тільки так можна пояснити явний парадокс: деякі слабкіші в’язні часто виживали в таборі краще, ніж міцні люди»;

💬 «Важливо не те, чого ми очікуємо від життя, а те, що життя очікує від нас. Ми мусили перестати розпитувати про сенс життя, а натомість думати про себе як про людей, яким життя ставить виклики — щоденно й щогодинно»;

💬 «Щойно людина знаходить сенс свого життя, вона не тільки стає щасливою, але й також здобуває здатність впоратися зі стражданнями»;

💬 «Ми можемо віднайти цей сенс у житті трьома різними шляхами:
🔸 займаючись справою або творчістю;
🔸 досвідчуючи щось або зустрічаючи когось і 
🔸 обираючи власне ставлення до неминучих страждань»;

💬 «Той, хто знає, «задля чого жити», може витримати майже будь-яке «як жити»».

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
26.03.202513:06
😔 Депресія: симптоми, види, лікування

Депресія належить до спектру афективних розладів (це коли порушення емоційного стану людини настільки значимі, що впливають на її мислення, поведінку та соціальну взаємодію).

Не кожен епізод глибокого суму чи апатії може називатися депресією, як це стало популярним останнім часом. ➡️ Це клінічній стан, який діагностується лікарем-психіатром і відповідно лікується: зазвичай медикаментозно у комплексі з психотерапією.

⚪️ Чому депресія виникає? За сучасними дослідженнями, депресія як захворювання виникає внаслідок кількох біопсихосоціальних факторів. Вчені відзначають і складний вплив спадковості, і навколишнього середовища, і зміни в дії нейромедіаторів, зокрема серотоніну. Майже у половини родичів, хто страждає на депресію, є близькі родичі з таким же діагнозом. Зовнішні фактори теж можуть стати причинами депресії: стрес, втрата близької людини, роботи, розлучення тощо.

◻️ Проживання щонайменше одного великого депресивного епізоду (триває від двох тижнів і більше) дозволяє діагностувати глибоку депресію (або великий депресивний розлад) в тому випадку, якщо людина потерпає від кількох чи більше симптомів з переліку нижче (згідно DSM-5):

🔘 пригнічений настрій більшу частину дня, непереборний сум, роздратованість;
🔘 втрата інтересу до будь-якої діяльності (навіть тієї, що раніше приносила задоволення), брак інтересу до соціальної взаємодії;
🔘 зміна моделей харчування - недоїдання чи переїдання (зменшення чи збільшення маси тіла на більше, ніж на 5% за останній місяць);
🔘 зміна режиму сну (безсоння або надмірна сонливість);
🔘 відчуття втоми або втрати енергії, млявість;
🔘 почуття власної меншовартості, безпідставне почуття провини або власної нікчемності;
🔘 неспроможність зосереджуватися, концентруватися, ухвалювати рішення;
🔘 нав’язливі думки про смерть або суїцид.

⚪️ Окрім глибокої депресії, можлива діагностика інших її типів:

🔹 дистимія (симптоми глибокої депресії проявляються протягом двох років час від часу);
🔹 сезонний афективний розлад (симптоми проявляються в певну пору року: кінець осені-взимку найчастіше);
🔹 післяпологова депресія (трапляється іноді у жінок після народження дитини);

⚪️ і більш рідкісні типи:
🔹 психотична (додатково до симптомів глибокої депресії додаються галюцинації чи марення);
🔹 кататонічна (додатково до симптомів глибокоі депресіі людина втрачає рухливість на тривалий час або використовує дивну чи агресивну манеру рухатися;
🔹 меланхолійна (характеризується виразною втратою задоволення й інтересу до багатьох видів діяльності або загалом до будь-якої діяльності);
🔹 атипова (людина потерпає від багатьох симптомів глибокоі депресіі, але в недостатній кількості для діагностування).

📄 Опитувальники, наприклад, PHQ-9 чи Шкала депресії Бека, можуть дати певні орієнтири у своєму стані, якщо ви впізнаєте себе у деяких симптомах. ‼️ Але закликаємо утриматися від самодіагностики та самолікування і звернутися до сімейного лікаря чи лікаря-психіатра. Депресивний епізод може бути і частиною інших захворювань, саме тому важливо правильно його діагностувати і отримати відповідну допомогу.

🫴 У нашому суспільстві популярні, на жаль, заборони на почуття та тенденції про «не сумуй», «треба з усім справлятися самому», «не ний». Але ми нагадуємо: про допомогу просити не соромно, ти маєш на це право.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
10.04.202514:45
🪴 Що допомагає нам проживати травматичний досвід?

#психологічна_вправа

Практично кожен і кожна з нас стикалися з травматичними подіями. Утім, ми усі маємо різний досвід в цьому. М. Вільямс та С. Пойюла у збірнику «ПТСР: робочий зошит» пропонують вправу на самодослідження, яка дозволяє зрозуміти, наскільки може бути високою наша здатність проживати травматичний досвід.

➡️ Прочитай твердження нижче та обери ті, які стосуються тебе. Усього їх 22.

▫️ У мене високий ступінь екстраверсії (мені подобається бути з людьми).

▫️ Я відкритий/а для нового досвіду.

▫️ Я сумлінний/а у своїй роботі (я її дотримуюся).

▫️ Я приємна особа.

▫️ Я вважаю, що моє джерело особистої сили - у мені.

▫️ Я впевнений/а у своїх силах справлятися з ситуаціями.

▫️ Я намагаюся знайти сенс у тому, що зі мною відбувається.

▫️ Я намагаюся розбити погані ситуації на керовані частини, з якими я можу
впоратися.

▫️ Я мотивований/а вирішувати проблеми, які виникають у моєму житті.

▫️ Загалом я оптимістична людина — я сприймаю речі більш позитивно, ніж
негативно.

▫️ Я беру контроль у ситуаціях, коли це можливо, або принаймні намагаюся взяти під контроль.

▫️ Мені подобаються хороші виклики, і я користаюсь такою нагодою.

▫️ Я прагну подолати погане, що пережив/ла у житті.

▫️ У мене хороша мережа соціальної підтримки — є люди, до яких я можу
звернутися.

▫️ Я розумію обставини свого життя і те, що я можу, а що не можу з ними зробити.

▫️ У мене є віра.

▫️ У мене є почуття гумору.

▫️ У мене є надія.

▫️ Мені подобається пробувати щось нове або дивитися на речі по-новому.

▫️ Я відкритий/а до почуттів інших.

▫️ Я людина, орієнтована на дії — я б скоріше зробила щось, ніж сиділа склавши руки, і дозволила цьому статись зі мною.

▫️ Я активно намагаюся структурувати власне життя та будувати плани.
________________________

➡️Спитай себе:

❓ Що ти помічав/ла про себе, читаючи ці твердження?
❓ Скільки пунктів ти відмітив/ла? Чи вони чимось схожі між собою?
❓ І чи щось є спільне у пунктах, які ти не обрав/ла?

Деякі з цих тверджень зможуть підсвітити те, що ти можеш розвивати та підсилювати у своєму житті 🌿.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
14.04.202507:03
☀️ Традиційні #добрі_послання починають цей тиждень.

***Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.

🪴 Ми не мусимо з усім справлятися самостійно.

🪴 Будь ласка, проси про допомогу у людей, яким ти довіряєш.

🪴 Ти можеш приймати допомогу від інших. Це не робить тебе слабким/ою, а підсвічує ті потреби, які важко реалізувати самому/ій.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
07.04.202509:29
☀️ Новий тиждень починають #добрі_послання від нас.

Якщо якісь з них тобі відгукуватимуться, можеш їх час від часу промовляти - до себе чи близьких людей.
І нагадувати цим про важливе.

☘️ Зовсім не обов’язково з усім справлятися самостійно.

☘️ Ти можеш просити про допомогу близьких людей.

☘️ Спирайся на свій ресурс, коли приймаєш рішення про допомогу іншим.

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
16.04.202511:15
💔 «Ненависть стискає серце»: чи нормально її відчувати і як з цим жити?

📩 #нам_пишуть: «Час від часу відчуваю люту ненависть. Чи це нормально? Чи не шкоджу я цим сама собі? Бо я чула, що ненавидіти - це погано перш за все для себе і треба уникати цього почуття».

🔷 У жахливі часи війни, коли наша земля стогне під ударами ворога, а серця українців сповнюються болем і гнівом, часто виникає всепоглинаюче почуття – ненависть - складну суміш огиди, обурення, відторгнення та люті.

Еволюційно ми всі здатні відчувати ненависть до конкретних людей чи груп, які становлять для нас безпосередню загрозу. У давні часи ця допомагало мобілізувати сили для боротьби за виживання.

▶️ Так, ми неминуче відчуваємо ненависть кожного разу, коли чуємо про нові ракетні удари по нашій країні (або стаємо їхніми свідками), про руйнування, катування, смерті наших людей. У такі моменти в душі піднімається хвиля люті, і здається, що єдине бажання – щоб ворог «горів у пеклі», щоб його було стерто з лиця землі. Коли знищується наша ідентичність, наші міста, наші життя, відчувати гнів і лють – це здорова і природна реакція на жахливу агресію.

☝️Якщо цей гнів залишається невираженим і накопичується, він неминуче перетворюється на глибоку ненависть. І тут постає ключове питання: як проживати цю ненависть, щоб вона не зруйнувала нашу здатність любити, відчувати інші емоції та продовжувати жити й працювати?

❗️Ненависть часто є фінальним етапом тривалого та інтенсивного гніву; гнів, у свою чергу, – це потужна емоція, яка сигналізує про потребу змін та порушення кордонів. Але якщо обставини складаються так, що ми не можемо глобально вплинути на ситуацію, цей гнів може «застигнути» важким каменем на душі, перетворюючись на ненависть, що повільно отруює наше серце.

Ненависть як «застиглий гнів» і «застиглий смуток» йдуть пліч-о-пліч із бажанням помсти. І ми можемо досить тривалий час безрезультатно витрачати купу ресурсів та енергії, постійно прокручуючи в голові травматичні події та думки про відплату, що, на жаль, не веде до реальних змін.

Як зробити так, щоб ця ненависть не заполонила весь наш внутрішній простір і не нашкодила нам та близьким людям поряд?

1️⃣ Важливо знаходити баланс між тим, що ми ненавидимо, і тим, що ми любимо.

Виклик полягає в тому, щоб, з одного боку, усвідомлено «включатись» у відчуття ненависті, визнавати її та її спрямованість на конкретного агресора та його дії.

👉 З іншого боку, необхідно вміти свідомо «вимикатись» і дистанціюватися від цих почуттів, нагадуючи собі про тих, хто є поруч із нами в ці важкі часи, кого ми любимо, про ті речі, які підтримують наше життя зараз.

➡️ Наприклад, ти можеш присвятити певний час усвідомленому проживанню гніву, а потім свідомо переключити увагу на спілкування з близькими або приємне заняття.

2️⃣ Спробуй розділити складне почуття ненависті на окремі емоції та почуття, що ховаються за ним: гнів, біль, смуток, огида. Дай кожному з них свій час на проживання.

➡️ Наприклад, якщо відчуваєш гнів, можна виразити його через фізичну активність, а якщо смуток – через розмову з близькою людиною або творчість.

3️⃣ Важливо пам’ятати, що ненависть є застиглим гнівом. І поки ми не «розморозимо» його і не дамо йому вихід, ми залишатимемося в емоційно закляклому стані, у якому важко діяти.

➡️ Проте сам гнів є дуже важливим почуттям, бо саме він активує сили для самозахисту. Тому допоможи собі дати йому вихід.

5️⃣ Енергію, яка вивільниться в результаті вираження та проживання цих почуттів, ти можеш скерувати на будь-яку активність, уякій ви зможеш відчути свій вплив на обставини:

❤️‍🩹 Допомогти тим, хто постраждав внаслідок війни;

💰 Зробити донат на підтримку ЗСУ або інших ініціатив допомоги;

🫂 За можливості бути підтримкою для тих, хто цього потребує.

Застрягання в певних емоційних станах блокує здатність до особистісного посттравматичного розвитку, а це якраз те, що потрібно нашим ворогам. Тож будьмо уважнішими до своїх станів та станів близьких, турбуймося про себе та свій емоційний добробут!

🍀 Психолог на звʼязку
📲 Ми в інстаграмі
Көбүрөөк функцияларды ачуу үчүн кириңиз.