🫡 Рівно 80 років тому завершилася Лапландська війна, остання, що сталася на теренах Суомі та в якій фінляндці брали участь. З того часу щовесни (27 квітня) бойовий Чин захисників і захисниць вшановують Національним днем ветеранів (Kansallinen veteraanipäivä). По всій країні обов'язково здіймають до неба державний стяг, який освятив свободу і самостійність кров'ю тисяч полеглих.
Спогади про цю трагедію ніколи не можуть бути затьмарені!
🗣 Власне, саме так нині говорять одиниці із ще живих учасників Другої світової війни. Вона розбила мрії юности, зруйнувала домівки, на багатьох фінляндцях залишила незагоєні шрами. Завдяки героїчним жертвам 1939-1945 рр. Суомі, та її сусідка Швеція, десятиліттями насолоджувалися миром, який знову опинився під загрозою нападу зі Сходу.
🇫🇮 Експрем'єр-міністрка Суомі заслужила почесну українську пенсію. Виявляється, не лише Москва готова підкупати безробітних чиновників, політиків і депутатів, вітчизняні олігархи теж на це здатні. Яскравий тому доказ – Санна Марін, яку було призначено членом правління конференції Ялтинської європейської стратегії (YES), щорічно влаштованої Віктором Пінчуком.
💸 Зять другого Президента України відомий тим, що переслідує власні інтереси, а не те, що найкраще для нашої нації та держави. Воно й зрозуміло, адже Пінчук подібно до інших олігархів немає нічого спільного з українцями крім місця народження й паспорту. Навіть фіни дивуються, як поборниця неосоціялізму та єврокомунізму Санна Марін опинилася в оточенні хижого капіталіста з України; певно, через великі гроші.
Я працюю у раді директорів YES від 2024 р. цілком добровільно й безкорисливо. Ця посада є посадою довіри, тобто вона безоплатна. Численні фінляндські політики, такі як президент Александер Стубб і президент Саулі Нійністьо, також брали участь у заходах YES. Тому я не бачу нічого поганого, щоби сприяти обговоренню європейського майбутнього України,
🗣 – пояснила свою позицію експрем'єрка. Знаково, що у раді директорів пінчуківської структури також були присутні відверті путіністи (зараз їх там немає). Зокрема консультант канцлерів Ґерхарда Шрьодера й Анґели Меркель та за сумісництвом пропаґандист у галузі історії Александр Рар, а також портуґальський євродепутат Маріо Давід, відомий своїми близькими стосунками із мадярським прем'єр-міністром Віктором Орбаном.
🎩 13-й президент Фінляндської республіки продовжує давати інтерв'ю різним американським виданням. Зі слів самого Александера Стубба, він хоче змінити погляд Дональда Трампа на московитську війну проти України. До вашої уваги ключові тези лідера Суомі із розмови з журналістами газети "The New York Times":
1️⃣ УКРАЇНА МАЄ УНИКНУТИ ГОРЕЗВІСНОЇ "ФІНЛЯНДИЗАЦІЇ". Стубб відкинув пропозиції, щоб Україна підкорилася тому, що політологи називають "фінляндизацією", коли маленька країна, попри збереження незалежности й внутрішньої політичної системи, змушена поступитися частиною свого суверенітету могутнішому сусідові. Він наголосив, що ця угода підривала фінляндську державну самостійність та стримувала країну протягом десятиліть, оскільки жителі Суомі хотіли бути із Заходом. Президент зазначив, що державність складається з території, суверенітету та незалежності, і Суомі втратила контроль над двома пунктами із трьох, зберігши лише свою незалежність.
2️⃣ ТРАМПОВІ УРИВАЄТЬСЯ ТЕРПЕЦЬ. Після зустрічі із Донльдом Трампом у Ватикані фінляндський президент повторив те, що він сказав після гри у ґольф з американським лідером минулого місяця – Трампу починає набридати неконтрольована ним ситуація. Президент США, який під час передвиборчої кампанії обіцяв за один день покласти край війні між РФ та Україною, провів телефонну розмову із Владіміром Путіним і спрямував посланців на переговори про укладання угоди. Але Кремль мало що дав, бо війська РФ продовжують наступати на полі бою.
3️⃣ ПУТІН РОЗУМІЄ ТІЛЬКИ МОВУ СИЛИ. Стубб сказав, що найважливішим наступним кроком для просування процесу є посилення тиску саме на Путіна з боку США та їхніх союзників. Поки кремлівський диктатор нав'язує Вашинґтону свою позицію, попередив президент Суомі.
Ееро Балк ставлауреатом премії Drahomán Prize 2024 за переклад фінською мовою роману Євгенії Кузнєцової «Драбина».
Завдяки його праці фінською можна прочитати Олександра Довженка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Сергія Руденка та інших. З Україною він знайомий ще із 70-х, коли його як іноземного студента перенаправили до Києва вивчати російську. Перегодом, у 1995-му, він повернувся до Києва цілеспрямовано, аби вивчати українську мову.
Тетяна Калитенко поговорила з Ееро Балком про сучасний Київ і Київ, якого вже немає, про вивчення мови та фінсько-українські взаємозв’язки.
Під час Другої світової війни з Фінляндії виїхало назавжди 440 000 людей і майже 200 000 тимчасово.
19.04.202507:21
🔬 Цього тижня у прибережній громаді Пюгтяя постав незалежний Фінляндський інститут вільної науки. Його засновниками стала ґрупа відомих дослідників у різних галузях, перш за все, гуманітарної: родина музикантів-новаторів Сааріківі, правник Юкка Кекконен, професор космології та прикладної фізики Карі Енквіст, історик і педагог Лаура Кольбе, а також філософ-семіотик Ееро Тарасті. Мета нового освітнього закладу – дати молодим науковцям вільний від ідеологій та пропаганди простір для дослідів.
🏘 Очільниця громади Пюгтяя, пані Тергі Ліндголм, взяла участь в установчих зборах ініціятивної ґрупи, пообіцявши всебічну підтримку. Фінляндський інститут вільної науки працюватиме у будівлі "Stockfors Patruunantalo", а за кампус слугуватиме стара промислова зона, яку переобладнають відповідно до потреб викладачів і студентства. Фактично, дрібний населений пункт провінції Кюменлааксо кидає виклик провідним вишам Суомі, не лише приватним, а й державним, як от Університет Гельсинкі.
Наразі ми оголосили збір коштів на підтримку нашої пропозиції. Цілком незалежний виш, де не вихованцям не будуть промивати мізки лівим чи правим популізмом, – як ковток чистої, незайманої науки, яка не контролюється урядом, партіями чи закордонними ґрантодавцями. Наш інститут створюється у ситуації, коли у Суомі недбале управління освітніми й дослідницькими закладами, втручання у навчальні програми призвело до проблем у багатьох традиційних дисциплінах, зникнення ідеалу вільних наукових розвідок як основи самого сенсу університету,
💬 – прокоментували ініціятори. Фінляндський інститут вільної науки зберігатиме час, простір та товариські відносини всіх своїх членів, що необхідно для незалежної дослідницької практики. Особлива увага приділятиметься науковій відкритості, міжнародному та місцевому впливу, глибоким знанням, заснованих на етиці, моралі, культурі та критичности, бо наука – це інструмент для досягнення зростання кожного громадянина зокрема і зміни суспільства у цілому, наприклад, а й власними силами вони цінні.
😇 Один із найцікавіших фактів про красу фінів полягає в тому, що у Суомі здавна існує культ природности. (Принаймні існував до масової індоктринації у тіло фінської нації горезвісної "ґендерної ідеології"). Краса не вважається чимось, що потрібно "створювати", а чимось, що слід не приховувати, що вже забули у столичному реґіоні, але пам'ятають і плекають у провінційних містечках.
🪭 У національній фінській культурі надзвичайно цінується "luonnollinen kauneus" – природна краса, яка містить шанування світлої шкіри, блакитних очей, простого й зручного одягу із природних матеріялів, мінімалізм у всьому (від макіяжу до інтер'єру). Це робить красу фінів унікальною. Якщо хтось із вас бував далеко за межами Гельсинкі, то неодмінно помітив, що "глибині фіни" не прагну вразити, а навпаки заспокоїти, викликати довіру своєю чесністю, внутрішньою свободою і самодостатністю.
🇫🇮 Вперше по всій Суомі здійняли до неба державні стяги на честь Дня пам'яти евакуйованих осіб. Фінляндці згадують тих, кому вимушено довелося залишити свої домівки після двох Московських мирних угод: спершу у 1939-1940 рр., удруге й остаточно – у 1944 р. Переважна більшість переміщених осіб були етнічними карелами, саамами та фінами-інґерманландцями.
🛤 Карельський перешийок, провінція Петсамо, громада Салла і північне узбережжя Ладозького озера, куди прийшли совєти, – знелюднили. Фінляндська держава не кинула власних громадян, надавши притулок у Пог'янмаа, Сатакунті та Саво, куди переселили майже 440 000 евакуйованих, або 11% населення. Знаково, що 20.IV.1940 року засновано Карельський союз, мета якого – збереження традицій, а також історичної пам'яти про предків і полишений за колючим дротом рідний край.
🛤 Уряд Суомі схвалив планування нового залізничного сполучення через Швецію до Норвеґії задля покращення пересування військ. Усі 3 держави-учасниці NATO поглиблюють оборонне співробітництво на тлі можливого нападу з боку РФ. Фінляндська влада виділить €20 мільйонів, хоча весь проєкт оцінено у кілька мільярдів євро.
🧱 Залізниця починатиметься із ділянки між Оулу та Кемі, потім до Торніо через кордон у шведській Гапаранді, а звідти до шахтарського міста Кіруна; кінцевий пункт призначення – порт Нарвік. На першому етапі прокладуть колію зі стандартною європейською шириною (1 435 мм), на другому етапі вона буде продовжена до лапландського Рованіемі, але не збігатися із наявною фінляндською (1 524 мм). Це розширення також важливо для військ NATO, які прибувають до Суомі та будуть розміщені там у 2026 р.
📯 Кілька місяців тому фінляндський суспільний телерадіомовник сповістив, що військові бази РФ на кордоні із Суомі майже порожні, бо майже весь персонал і техніку відрядили на війну в Україну. Нині ледь не кожен обговорює розширення баз і розвиток логістики РФ. Тут, на мій (переважно соціологічний) погляд, існує кілька цікавих моментів:
1️⃣ Після 1939 року Московія залишається основною загрозою для Суомі. У фінляндському суспільстві з цього приводу наявний широкий консенсус. Хоча оцінка загрози за цей час змінювалась від відносно дружніх стосунків у 1980-ті до відвертих кремлівських провокацій під час путінської диктатури. Провокації у вигляді порушення повітряного простору, провокаційні дії пілотів, використання біженців для політичного тиску та погіршення безпекової ситуації на кордоні. Головне: за минулі 80 років Суомі завжди приділяла дуже велику увагу своїм Силам оборони та посиленню військового резерву. Майже всі чоловіки проходять службу за призовом, а за минулі кілька років зростає кількість жінок, що також проходять строкову службу. У цілому, армія функціонує як великий навчальний заклад.
2️⃣ Пару місяців тому у пресі Суомі можна було побачити такі заголовки: «Фінляндська військова розвідка зробила моторошний прогноз щодо збройних сил РФ», «Військова розвідка описує ситуацію на кордоні між Суомі та РФ як "напружену"», «Фінляндська військова розвідка оцінює, що РФ, імовірно, майже втричі збільшить кількість своїх солдатів у сусідніх із Суомі реґіонах у майбутньому». У звіті дійсно Військова розвідка оцінює, що кількість військ РФ у реґіоні може зрости із приблизно 30 000 (до війни) до приблизно 80 000 солдатів. Також говориться, що дії РФ «імовірно, стануть дедалі більш непередбачуваними». А самі зміни в російській армії, в тому числі значне збільшення, ймовірно, відбудуться лише після закінчення війни в Україні. За даними фінляндської Військової розвідки, РФ планує «масштабну реформу збройних сил», метою Москви є збільшення чисельности своєї армії на 350 000 солдатів, довівши загальну чисельність сил до 1,5 мільйона осіб. Тут потрібно додати, що йдеться про можливий сценарій. Думаю, багато залежить від деталей угоди про мир між Україною та РФ. Ми маємо докладати зусиль задля того, щоби змусити Кремль зменшити розмір своєї армії. На жаль мої та дослідження колеґ показують, що за наступні 10 років на Московії буде збільшуватися мобілізаційний потенціял, тобто зараз там зростає кількість дітей і підлітків, які за кілька років досягнуть призовного віку. Думаю, у тому числі для них розширюють бази на кордоні із Суомі. (Українську малечу з тимчасово окупованих теренів це також стосується, її ж активно мілітаризує ворог).
3️⃣ Опитування газети "Helsingin Sanomat" показує, що зараз 58% фінів стурбовані діями РФ щодо Суомі. Результати опитувань також показують, що порівняно із ситуацією у червні 2024 р., дедалі більше фінів (40%) підтримують відряджання західних наземних військ до України. Рівно половина фінів вважає, що правильним вирішенням конфлікту, розпочатого РФ, є підтримка України, навіть якщо це означає продовження війни. Дедалі більша більшість (58%) сподівається, що Україна незабаром стане членом ЄС.
Головне, тільки поразка РФ і зміцнення західних сил оборони дадуть шанс на довготривалий мир!
⚡️ У столичному реґіоні Гельсинкі будується пілотна версія атомної теплоелектростанції, замість урану – електричний резистор. Керівництво компанії-замовника "Helen" сподівається, що ядерні реактори стануть обігрівачами міста. Однак на пілотній установці тепло вироблятиметься зовсім не ядерною реакцією, але альтернативним процесом (за допомогою атомних теплових насосів).
🛠 Підрядні роботи виконує компанія "Steady Energy", вартість яких становить €15-20 мільйонів. Модель ґенератора розробили науковці із Державного технічного дослідницького центру в Еспоо спеціально придатну для виробництва не ядерної теплоенерґії. Очікувана потужність електростанції становитиме приблизно одну десяту від потужности реального реактора АЕС в Олкілуото.
💶 Уряд Суомі планує зменшити податок на прибуток підприємств. Кабінет прем'єр-міністра Петтері Орпо обговорює зниження ставки для юридичних осіб з 20% до 17-18%. Передбачається, що остаточне рішення про розмір зниження ставки буде ухвалено цього тижня.
🧮 За оцінкою Міністерства фінансів, зниження податку на прибуток на один процентний пункт зменшить доходи держбюджету на €450 мільйонів. Однак цей показник може виявитися меншим, якщо економічне зростання прискориться. Компенсувати доходи, що випадають, планується підвищенням інших податків.
📢 Своєю чергою, Центральна спілка роботодавців виступила за зниження податку на прибуток на 5%. Вимога викликана зростанням бізнес-активности повністю, що компенсувало б зменшення податкових доходів держави. Проте уряд визнав цей сценарій малоймовірним.
Ееро Балк ставлауреатом премії Drahomán Prize 2024 за переклад фінською мовою роману Євгенії Кузнєцової «Драбина».
Завдяки його праці фінською можна прочитати Олександра Довженка, Юрія Андруховича, Сергія Жадана, Сергія Руденка та інших. З Україною він знайомий ще із 70-х, коли його як іноземного студента перенаправили до Києва вивчати російську. Перегодом, у 1995-му, він повернувся до Києва цілеспрямовано, аби вивчати українську мову.
Тетяна Калитенко поговорила з Ееро Балком про сучасний Київ і Київ, якого вже немає, про вивчення мови та фінсько-українські взаємозв’язки.
🇫🇮 Експрем'єр-міністрка Суомі заслужила почесну українську пенсію. Виявляється, не лише Москва готова підкупати безробітних чиновників, політиків і депутатів, вітчизняні олігархи теж на це здатні. Яскравий тому доказ – Санна Марін, яку було призначено членом правління конференції Ялтинської європейської стратегії (YES), щорічно влаштованої Віктором Пінчуком.
💸 Зять другого Президента України відомий тим, що переслідує власні інтереси, а не те, що найкраще для нашої нації та держави. Воно й зрозуміло, адже Пінчук подібно до інших олігархів немає нічого спільного з українцями крім місця народження й паспорту. Навіть фіни дивуються, як поборниця неосоціялізму та єврокомунізму Санна Марін опинилася в оточенні хижого капіталіста з України; певно, через великі гроші.
Я працюю у раді директорів YES від 2024 р. цілком добровільно й безкорисливо. Ця посада є посадою довіри, тобто вона безоплатна. Численні фінляндські політики, такі як президент Александер Стубб і президент Саулі Нійністьо, також брали участь у заходах YES. Тому я не бачу нічого поганого, щоби сприяти обговоренню європейського майбутнього України,
🗣 – пояснила свою позицію експрем'єрка. Знаково, що у раді директорів пінчуківської структури також були присутні відверті путіністи (зараз їх там немає). Зокрема консультант канцлерів Ґерхарда Шрьодера й Анґели Меркель та за сумісництвом пропаґандист у галузі історії Александр Рар, а також портуґальський євродепутат Маріо Давід, відомий своїми близькими стосунками із мадярським прем'єр-міністром Віктором Орбаном.
⚡️ У столичному реґіоні Гельсинкі будується пілотна версія атомної теплоелектростанції, замість урану – електричний резистор. Керівництво компанії-замовника "Helen" сподівається, що ядерні реактори стануть обігрівачами міста. Однак на пілотній установці тепло вироблятиметься зовсім не ядерною реакцією, але альтернативним процесом (за допомогою атомних теплових насосів).
🛠 Підрядні роботи виконує компанія "Steady Energy", вартість яких становить €15-20 мільйонів. Модель ґенератора розробили науковці із Державного технічного дослідницького центру в Еспоо спеціально придатну для виробництва не ядерної теплоенерґії. Очікувана потужність електростанції становитиме приблизно одну десяту від потужности реального реактора АЕС в Олкілуото.
📯 Кілька місяців тому фінляндський суспільний телерадіомовник сповістив, що військові бази РФ на кордоні із Суомі майже порожні, бо майже весь персонал і техніку відрядили на війну в Україну. Нині ледь не кожен обговорює розширення баз і розвиток логістики РФ. Тут, на мій (переважно соціологічний) погляд, існує кілька цікавих моментів:
1️⃣ Після 1939 року Московія залишається основною загрозою для Суомі. У фінляндському суспільстві з цього приводу наявний широкий консенсус. Хоча оцінка загрози за цей час змінювалась від відносно дружніх стосунків у 1980-ті до відвертих кремлівських провокацій під час путінської диктатури. Провокації у вигляді порушення повітряного простору, провокаційні дії пілотів, використання біженців для політичного тиску та погіршення безпекової ситуації на кордоні. Головне: за минулі 80 років Суомі завжди приділяла дуже велику увагу своїм Силам оборони та посиленню військового резерву. Майже всі чоловіки проходять службу за призовом, а за минулі кілька років зростає кількість жінок, що також проходять строкову службу. У цілому, армія функціонує як великий навчальний заклад.
2️⃣ Пару місяців тому у пресі Суомі можна було побачити такі заголовки: «Фінляндська військова розвідка зробила моторошний прогноз щодо збройних сил РФ», «Військова розвідка описує ситуацію на кордоні між Суомі та РФ як "напружену"», «Фінляндська військова розвідка оцінює, що РФ, імовірно, майже втричі збільшить кількість своїх солдатів у сусідніх із Суомі реґіонах у майбутньому». У звіті дійсно Військова розвідка оцінює, що кількість військ РФ у реґіоні може зрости із приблизно 30 000 (до війни) до приблизно 80 000 солдатів. Також говориться, що дії РФ «імовірно, стануть дедалі більш непередбачуваними». А самі зміни в російській армії, в тому числі значне збільшення, ймовірно, відбудуться лише після закінчення війни в Україні. За даними фінляндської Військової розвідки, РФ планує «масштабну реформу збройних сил», метою Москви є збільшення чисельности своєї армії на 350 000 солдатів, довівши загальну чисельність сил до 1,5 мільйона осіб. Тут потрібно додати, що йдеться про можливий сценарій. Думаю, багато залежить від деталей угоди про мир між Україною та РФ. Ми маємо докладати зусиль задля того, щоби змусити Кремль зменшити розмір своєї армії. На жаль мої та дослідження колеґ показують, що за наступні 10 років на Московії буде збільшуватися мобілізаційний потенціял, тобто зараз там зростає кількість дітей і підлітків, які за кілька років досягнуть призовного віку. Думаю, у тому числі для них розширюють бази на кордоні із Суомі. (Українську малечу з тимчасово окупованих теренів це також стосується, її ж активно мілітаризує ворог).
3️⃣ Опитування газети "Helsingin Sanomat" показує, що зараз 58% фінів стурбовані діями РФ щодо Суомі. Результати опитувань також показують, що порівняно із ситуацією у червні 2024 р., дедалі більше фінів (40%) підтримують відряджання західних наземних військ до України. Рівно половина фінів вважає, що правильним вирішенням конфлікту, розпочатого РФ, є підтримка України, навіть якщо це означає продовження війни. Дедалі більша більшість (58%) сподівається, що Україна незабаром стане членом ЄС.
Головне, тільки поразка РФ і зміцнення західних сил оборони дадуть шанс на довготривалий мир!
😇 Один із найцікавіших фактів про красу фінів полягає в тому, що у Суомі здавна існує культ природности. (Принаймні існував до масової індоктринації у тіло фінської нації горезвісної "ґендерної ідеології"). Краса не вважається чимось, що потрібно "створювати", а чимось, що слід не приховувати, що вже забули у столичному реґіоні, але пам'ятають і плекають у провінційних містечках.
🪭 У національній фінській культурі надзвичайно цінується "luonnollinen kauneus" – природна краса, яка містить шанування світлої шкіри, блакитних очей, простого й зручного одягу із природних матеріялів, мінімалізм у всьому (від макіяжу до інтер'єру). Це робить красу фінів унікальною. Якщо хтось із вас бував далеко за межами Гельсинкі, то неодмінно помітив, що "глибині фіни" не прагну вразити, а навпаки заспокоїти, викликати довіру своєю чесністю, внутрішньою свободою і самодостатністю.
🎩 13-й президент Фінляндської республіки продовжує давати інтерв'ю різним американським виданням. Зі слів самого Александера Стубба, він хоче змінити погляд Дональда Трампа на московитську війну проти України. До вашої уваги ключові тези лідера Суомі із розмови з журналістами газети "The New York Times":
1️⃣ УКРАЇНА МАЄ УНИКНУТИ ГОРЕЗВІСНОЇ "ФІНЛЯНДИЗАЦІЇ". Стубб відкинув пропозиції, щоб Україна підкорилася тому, що політологи називають "фінляндизацією", коли маленька країна, попри збереження незалежности й внутрішньої політичної системи, змушена поступитися частиною свого суверенітету могутнішому сусідові. Він наголосив, що ця угода підривала фінляндську державну самостійність та стримувала країну протягом десятиліть, оскільки жителі Суомі хотіли бути із Заходом. Президент зазначив, що державність складається з території, суверенітету та незалежності, і Суомі втратила контроль над двома пунктами із трьох, зберігши лише свою незалежність.
2️⃣ ТРАМПОВІ УРИВАЄТЬСЯ ТЕРПЕЦЬ. Після зустрічі із Донльдом Трампом у Ватикані фінляндський президент повторив те, що він сказав після гри у ґольф з американським лідером минулого місяця – Трампу починає набридати неконтрольована ним ситуація. Президент США, який під час передвиборчої кампанії обіцяв за один день покласти край війні між РФ та Україною, провів телефонну розмову із Владіміром Путіним і спрямував посланців на переговори про укладання угоди. Але Кремль мало що дав, бо війська РФ продовжують наступати на полі бою.
3️⃣ ПУТІН РОЗУМІЄ ТІЛЬКИ МОВУ СИЛИ. Стубб сказав, що найважливішим наступним кроком для просування процесу є посилення тиску саме на Путіна з боку США та їхніх союзників. Поки кремлівський диктатор нав'язує Вашинґтону свою позицію, попередив президент Суомі.
🫡 Рівно 80 років тому завершилася Лапландська війна, остання, що сталася на теренах Суомі та в якій фінляндці брали участь. З того часу щовесни (27 квітня) бойовий Чин захисників і захисниць вшановують Національним днем ветеранів (Kansallinen veteraanipäivä). По всій країні обов'язково здіймають до неба державний стяг, який освятив свободу і самостійність кров'ю тисяч полеглих.
Спогади про цю трагедію ніколи не можуть бути затьмарені!
🗣 Власне, саме так нині говорять одиниці із ще живих учасників Другої світової війни. Вона розбила мрії юности, зруйнувала домівки, на багатьох фінляндцях залишила незагоєні шрами. Завдяки героїчним жертвам 1939-1945 рр. Суомі, та її сусідка Швеція, десятиліттями насолоджувалися миром, який знову опинився під загрозою нападу зі Сходу.
🛤 Уряд Суомі схвалив планування нового залізничного сполучення через Швецію до Норвеґії задля покращення пересування військ. Усі 3 держави-учасниці NATO поглиблюють оборонне співробітництво на тлі можливого нападу з боку РФ. Фінляндська влада виділить €20 мільйонів, хоча весь проєкт оцінено у кілька мільярдів євро.
🧱 Залізниця починатиметься із ділянки між Оулу та Кемі, потім до Торніо через кордон у шведській Гапаранді, а звідти до шахтарського міста Кіруна; кінцевий пункт призначення – порт Нарвік. На першому етапі прокладуть колію зі стандартною європейською шириною (1 435 мм), на другому етапі вона буде продовжена до лапландського Рованіемі, але не збігатися із наявною фінляндською (1 524 мм). Це розширення також важливо для військ NATO, які прибувають до Суомі та будуть розміщені там у 2026 р.
💶 Уряд Суомі планує зменшити податок на прибуток підприємств. Кабінет прем'єр-міністра Петтері Орпо обговорює зниження ставки для юридичних осіб з 20% до 17-18%. Передбачається, що остаточне рішення про розмір зниження ставки буде ухвалено цього тижня.
🧮 За оцінкою Міністерства фінансів, зниження податку на прибуток на один процентний пункт зменшить доходи держбюджету на €450 мільйонів. Однак цей показник може виявитися меншим, якщо економічне зростання прискориться. Компенсувати доходи, що випадають, планується підвищенням інших податків.
📢 Своєю чергою, Центральна спілка роботодавців виступила за зниження податку на прибуток на 5%. Вимога викликана зростанням бізнес-активности повністю, що компенсувало б зменшення податкових доходів держави. Проте уряд визнав цей сценарій малоймовірним.
Під час Другої світової війни з Фінляндії виїхало назавжди 440 000 людей і майже 200 000 тимчасово.
20.04.202512:45
🇫🇮 Вперше по всій Суомі здійняли до неба державні стяги на честь Дня пам'яти евакуйованих осіб. Фінляндці згадують тих, кому вимушено довелося залишити свої домівки після двох Московських мирних угод: спершу у 1939-1940 рр., удруге й остаточно – у 1944 р. Переважна більшість переміщених осіб були етнічними карелами, саамами та фінами-інґерманландцями.
🛤 Карельський перешийок, провінція Петсамо, громада Салла і північне узбережжя Ладозького озера, куди прийшли совєти, – знелюднили. Фінляндська держава не кинула власних громадян, надавши притулок у Пог'янмаа, Сатакунті та Саво, куди переселили майже 440 000 евакуйованих, або 11% населення. Знаково, що 20.IV.1940 року засновано Карельський союз, мета якого – збереження традицій, а також історичної пам'яти про предків і полишений за колючим дротом рідний край.
🔬 Цього тижня у прибережній громаді Пюгтяя постав незалежний Фінляндський інститут вільної науки. Його засновниками стала ґрупа відомих дослідників у різних галузях, перш за все, гуманітарної: родина музикантів-новаторів Сааріківі, правник Юкка Кекконен, професор космології та прикладної фізики Карі Енквіст, історик і педагог Лаура Кольбе, а також філософ-семіотик Ееро Тарасті. Мета нового освітнього закладу – дати молодим науковцям вільний від ідеологій та пропаганди простір для дослідів.
🏘 Очільниця громади Пюгтяя, пані Тергі Ліндголм, взяла участь в установчих зборах ініціятивної ґрупи, пообіцявши всебічну підтримку. Фінляндський інститут вільної науки працюватиме у будівлі "Stockfors Patruunantalo", а за кампус слугуватиме стара промислова зона, яку переобладнають відповідно до потреб викладачів і студентства. Фактично, дрібний населений пункт провінції Кюменлааксо кидає виклик провідним вишам Суомі, не лише приватним, а й державним, як от Університет Гельсинкі.
Наразі ми оголосили збір коштів на підтримку нашої пропозиції. Цілком незалежний виш, де не вихованцям не будуть промивати мізки лівим чи правим популізмом, – як ковток чистої, незайманої науки, яка не контролюється урядом, партіями чи закордонними ґрантодавцями. Наш інститут створюється у ситуації, коли у Суомі недбале управління освітніми й дослідницькими закладами, втручання у навчальні програми призвело до проблем у багатьох традиційних дисциплінах, зникнення ідеалу вільних наукових розвідок як основи самого сенсу університету,
💬 – прокоментували ініціятори. Фінляндський інститут вільної науки зберігатиме час, простір та товариські відносини всіх своїх членів, що необхідно для незалежної дослідницької практики. Особлива увага приділятиметься науковій відкритості, міжнародному та місцевому впливу, глибоким знанням, заснованих на етиці, моралі, культурі та критичности, бо наука – це інструмент для досягнення зростання кожного громадянина зокрема і зміни суспільства у цілому, наприклад, а й власними силами вони цінні.
📅 16 квітня – символічна дата для фіно-угорського руху. Сьогодні народився славетний будитель ерзянського народу, випускник Ніжинського університету, професор філології Рябовонь Толь (1894-1938). Саме на його честь ось уже понад 30 років цього дня відзначають День ерзянської мови, закликаючи молодь повертатися до свого коріння й плекати мову предків.
🧐 Рябов з іншими ерзянськими просвітниками та науковцями укладав словники, букварі та підручники, здійснював лінґвістичні експедиції, готував вчителів для викладання у школах, переклав твори класиків не лише московитської, але й української літератури. Його діяльність Кремль розцінив "контрреволюційним шпигунством на користь білофінських інтервентів", а тому у 1937 р. арештував, за рік розстрілявши у Саранську. Пам'ятаємо ерзянського Прометея XX ст.!
P.S. Večkeviks ěrzäń ojat, Ěrzäń keleń či marto Ěrzäń raśke! Ansäk ikelev. Istä uš kavtoška ieť koda. Pokšprävt lomantne arsiz...
Винесемо окремо відомості про наших співвітчизників, яким пощастило обратися до органів місцевого самоврядування у Суомі:
🔹 у муніципальній раді Вьоюрі засідатиме пані Олена Гальченко із лав Шведської народної партії (за неї проголосували 48 осіб = 1,6%);
🔸 у муніципальній раді Мюнямякі – соціял-демократ Ігор Вуонола, який здобув 27 голосів = 0,8%;
🔹 у муніципальній раді Вегмаа – 37-річний центрист Володимир Апанович (отримав 26 голосів = 2,6%);
🔸 а от у муніципальній раді Лайтіла буде відразу двоє українок – 43-річна центристка Вікторія Гуленко (набрала 34 голоси = 1%) і 42-річна християнська демократка Ірина Цабанова (набрала 37 голосів = 1,1%).
🗳 Жителі Суомі (це стосується і не громадян, які мешкають у республіці понад 5 років) волевиявилися, обравши своїх кандидатів депутатами місцевих рад. Найбільшої поразки зазнала урядова партія "Справжні фіни". Своєю чергою, опозиційна Соціял-демократична партія впевнено лідирує, отримавши кожен четвертий голос (їх підтримали 22,5% виборців) по всій країні, потіснивши Національну коаліційну партію прем'єр-міністра Петтері Орпо на друге місце із 20,4%.
🫨 Націоналісти під проводом міністерки фінансів Рійки Пурри поступилися і крайнім лівим, і "зеленим", і навіть центристам, опинившись із 7,8% лише на шостому місці у загальному списку. Це приголомшливий удар, що підважує всю політику чинного уряду й безпосередньо міністрів від "Справжніх фінів", які намагалися зменшити соціяльне навантаження на державний бюджет "шоковою терапією". Сукупна явка у голосуванні вперше у XXI ст. визнана низькою.
🚩 Знаково, але востаннє соціял-демократи перемагали на місцевому волевиявленні аж у 2004 р., за президентки Тар'ї Галонен, що дозволило їм згодом увійти в уряд Матті Ванганена. Власне, перемога у громадах важлива для подальшого здобуття успіху на національному рівні – вже на парламентських виборах у 2027 р. – і, вочевидь, націоналісти зазнають на них також нищівної поразки. Скорочення базового забезпечення торкнулося, перш за все, електорату "Справжніх фінів", які повірили у власний популізм.
👣 Біженці та прохачі притулку не страждають від зменшення або ж повного скасування допомоги, й запровадження суворих умов перевірки нагальних потреб соціяльно незахищених чи бідних верств населення, які перетворюються на жебраків. Це результат того, що якийсь спеціально призначений помічник нашіптує у вухо міністру про «невідкладність заощадження грошей шляхом виключного скорочення базового забезпечення». Рішення просте, але ненадійне.
✂️ Тож не дивно "заходи жорсткої економії" не надихнули виборців "Справжніх фінів", які здебільшого не прийшли на дільниці, розчарувавшись у правих популістах. Натомість головна урядова Національна коаліційна партія пережила електоральний шторм із незначним потрясінням. Єдине, що може зупинити занепад підтримки націоналістів під проводом Пурри, – відмова від "шокової терапії" в економіці, але навряд Орпо дозволить робити такий крок.
Окремо слід звернути увагу на п'ятірку кандидатів-переможців, які мають найбільший електоральний рейтинґ: 1️⃣ Евелійна Гейнялуома (СДП) обрана до ради Гельсинкі 18 917 голосами. 2️⃣ Даніель Сазонов (НКП) обраний до ради Гельсинкі 11 754 голосами. 3️⃣ Ілмарі Нурмінен (СДП) обраний до ради Тампере 7 207 голосами. 4️⃣ Ярно Лімнелл (НКП) обраний до ради Еспоо 6 375 голосами. 5️⃣ Мін'я Коскела (Ліві) обрана до ради Гельсинкі 6 249 голосами.
Українці ж посіли всього 5 депутатських місць! (Дивіться про них нижче).
⚠️ Наголосимо, що квітневі місцеві вибори у Суомі наочно показали наскільки погані справи у національному уряді в цілому, але точно не у партії влади зокрема. Всупереч сподіванням, уся недовіра, злість та відчай до кабінету Орпо була спрямована на партію Пурри. Ситуація для "Справжніх фінів" була б іншою, якби кабінет міністрів міг довести, що його політика змінила економіку Суомі на краще, але поки немає жодних доказів цього та й прогнози експертів більше ніж скептичні, враховуючи нові митні тарифи від США.
🏛 Муніципальні та реґіональні електоральні перегони є лише однією точкою виміру, бо кожне наступне переобрання складу Едускунти відбувається на тлі збільшення кількости виборців, які здатні голосувати. Зазвичай показник на третину вищій за попередній, особливо за поточних демографічних змін. Тому прогнозуємо, що партії, які зараз відзначають тріюмф, не можуть діяти напевно, не звертаючи увагу на ширше коло проблем національного характеру, а не тільки своєї конкретної громади.