Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Ціна держави avatar
Ціна держави
Экономика
Ціна держави avatar
Ціна держави
Экономика
🪙Трамп, корупція і кріпта
Логістична компанія Freight Technologies оголосила про закупівлю мем-коіну $TRUMP на кілька мільйонів доларів. Усе це заради лобіювання інтересів фірми на майбутній закритій зустрічі Дональда Трампа з 220 найбільшими покупцями мем-коїна.

Після анонсу зустрічі 23 квітня вартість мем-коїна зросла з $9 до $14. За підрахунками Bloomberg, було 436 одноразових закупівель, кожна з яких перевищувала $100 тис. 17 найбільших закупівель мем-коїну на загальну суму в майже 15 мільйонів доларів здійснені з іноземних бірж, де заборонено торгувати американцям.

Із 220 найбільших власників мем-коїну, запрошених на зустріч із Трампом, 56% закуповували його через іноземні біржі. А з топ-25 власників мем-коіну, яким обіцяють організувати «ультра-ексклюзивну VIP-зустріч із президентом» і тур Білим домом, 19 є ймовірними іноземцями.

Немає жодної іншої інформації про них, окрім платформи, де вони купували, а також імен гаманців із не більше ніж 4 символів, які на сайті мем-коіну обрали їхні власники.

Найбільший гаманець на суму в $16 млн має ім'я Sun. Цілком імовірно, за ним криється криптобізнесмен із Гонконгу Джастін Сун. У листопаді минулого року він закупив токени ще однієї криптовалюти Трампа WLFI на суму в $30 млн, став радником фірми та інвестував ще $45 млн.

Серед топ-50 власників токена WLFI трохи менше половини ймовірно є іноземцями. А в лютому Комісія з цінних паперів і бірж (SEC) призупинила розслідування про шахрайство з криптовалютами щодо Суна.

Демократи в Конгресі вимагають розслідувань щодо Трампа і членів його сім'ї, звинувачуючи їх у корупції та продажу доступу до президента фізичним або юридичним особам, включно з іноземними громадянами і компаніями, які мають фінансові інтереси в США.

Але в лютому Комісія з цінних паперів і бірж оголосила, що не буде здійснювати нагляд за мем-коінами. А у квітні Департамент юстиції розпустив відділ по боротьбі зі злочинністю у сфері криптовалют, вказавши як обґрунтування один з указів Трампа.

Нормальна така легалізована корупція за допомогою блокчейна ))

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
🇪🇺🇺🇦Голова Єврокомісії закликала прискорити вступ України до Євросоюзу

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу в Європарламенті окреслила три ключові пріоритети, які, на її думку, мають зміцнити Україну і наблизити закінчення війни на справедливих і стійких умовах. Вона наголосила, що конфлікт неминуче завершиться, однак те, яким чином це станеться, визначить майбутнє європейського континенту на покоління вперед.

«Наше завдання - допомогти Україні встояти, протистояти залякуванням з боку Путіна і вийти до мирних переговорів на своїх умовах», - заявила фон дер Ляєн.

За її словами, домогтися цього можна, зосередившись на трьох напрямках: посиленні обороноздатності України, повній відмові ЄС від російських викопних ресурсів і прискоренні процесу вступу України до Євросоюзу.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
🇺🇸🇺🇦 Адміністрація Трампа запропонувала Україні приймати депортованих з США громадян третіх країн

Поки наш Мінсоц лише малює пустопорожні демографічні стратегії США пропонують конкретний інструмент з покращення демографічної ситуації в Україні. Звісно інструмент доволі сумнівний, але хоч щось, ніж порожнеча від наших керманичів.

У січні 2025 року адміністрація президента США Дональда Трампа звернулася до України з пропозицією приймати на свою територію громадян третіх країн, яких депортують зі Сполучених Штатів. Про це повідомляє The Washington Post, посилаючись на відповідні документи.

Пропозиція була передана через високопоставленого американського дипломата. У документах не зазначено, як на неї відреагував Київ. Український дипломат повідомив посольству США, що влада України надасть відповідь після формування позиції з цього питання.

Двоє українських чиновників, знайомих із ситуацією, розповіли The Washington Post, що ця тема не обговорювалася на найвищому рівні. Один з них зазначив, що йому невідомо про будь-які "політичні вимоги" Вашингтона щодо прийому депортованих. У публікації уточнюється, що Україна не прийняла жодного громадянина з третьої країни, депортованого зі США.

The Washington Post називає пропозицію США "надзвичайною", враховуючи, що в Україні тривають бойові дії.

Кілька країн, серед яких Сальвадор, Мексика, Коста-Рика і Панама, погодилися приймати депортованих з США громадян третіх країн. Для отримання їхньої згоди адміністрація Трампа пропонувала деяким з них грошову компенсацію, інших же, наприклад, залякувала торговельними митами, зазначає WP.

За інформацією The Washington Post, адміністрація Трампа протягом першого року його президентства планує депортувати з країни до одного мільйона нелегальних мігрантів. Ця сума значно перевищує попередній рекорд з депортацій — 400 тисяч осіб за рік під час президентства Барака Обами (2009–2017 роки). Опитані газетою аналітики називали цю мету нереалістичною, оскільки для її виконання виділено недостатньо фінансування та співробітників правоохоронних органів.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
06.05.202515:55
🏛️💎Комітет з питань міжнародної політики підтримав ратифікацію за основу та в цілому угоди про надра між Україною та США.

🔸Ратифікація у Раді відбудеться 8 травня.
Қайта жіберілді:
Денис Казанський avatar
Денис Казанський
Дуже цікаво іноді дивитися на світову історію з несподіваних ракурсів.

У книзі Скота Нельсона «Океани зерна» розповідається про те, як торгівля зерном стала причиною розквіту одних європейських імперій та краху інших.

Наприклад, підйом та посилення Німеччини у другій половині XIX століття стало можливим завдяки напливу дешевого зерна зі США. Доступна та дешева їжа уможливила промислову революцію та швидке зростання німецьких міст.

У той же час, Австро-Угорщина, яка сама була експортером зерна, від цього напливу дешевого американського збіжжя сильно постраждала. Деякий час Австрія заробляла великі гроші за рахунок експорту борошна, оскільки її млини вважалися інноваційними та унікальними. Але до ХХ століття ці технології відкрили (вкрали) й інші. Це призвело до занепаду і зрештою - до розвалу Австро-Угорщини.

Подібними були причини занепаду Османської імперії, яка теж заробляла на зерні і не могла конкурувати з дешевою імпортною продукцією.

Дуже цікава книга, рекомендую. Замовити можна за посиланням

https://oceans.chornahora.com.ua/
Опублікували переможців "Пулітцерівської премії" - найпрестижнішої у світі з журналістики та літератури

Зокрема, у номінації "За розкриття національної теми" переможцем став колектив Wall Street Journal за розслідування про те, як Ілон Маск став консерватором, вживав наркотики і розмовляв із Володимиром Путіним.

А у нас як раз вийшло відео про Маска

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
7,8% компаній зіштовхнулися із блокуванням податкових накладних у жовтні (зростання на 0,3%)

Кількість компаній, яких у квітня 2025 торкнулись блокування ПН/РК = 19,2 (вересень = 23,2 тис ТОВ, жовтень = 23,7 тис, лист = 23,6 тис, грудень = 24,5 тис, січень = 22,5 тис, лютий = 18,3 тис, березень = 18,5 тис)

Відсоток блокувань у квітня 2025 дещо зріс = 0,46% (було: вересень = 0,62%, жовтень = 0.58%, лист = 0.65%, груд = 0.6%, січень = 0,54%, лютий = 0,39%, бер = 0.37%). (рис 1)
Показники роботи системи все ще далекі від оптимальних, система СМКОР потребує подальшого вдосконалення, з метою мінімізації блокувань білого бізнесу.

Показники за квітень 2025 року:
- Кількість платників податку на додану вартість (станом на 01.05.2025) = 245945
- Кількість ПН/РК, прийнятих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у звітному періоді = 26,8 млн
- Загальна сума податку на додану вартість, зазначена у прийнятих для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних у звітному періоді = 263,5 млрд грн
- Кількість платників податку, у яких зупинена реєстрація ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних у звітному періоді = 19188
- Кількість ПН/РК, реєстрація яких зупинена в Єдиному реєстрі податкових накладних у звітному періоді = 123256
- Загальна сума податку на додану вартість, зазначена у ПН/РК, реєстрація яких зупинена в Єдиному реєстрі податкових накладних у звітному періоді = 3 млрд
- Кількість платників податку, які подали на розгляд таблицю даних платника податку у звітному періоді = 2668
- Кількість таблиць даних платника податку по яких прийняте рішення про врахування таблиці даних платника податку = 2246

via Олег Гетман, координатор Економічної експертної платформи

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
07.05.202513:29
🤝Шо я вам скажу за ту ресурсну угоду зі США: схоже, шо треба брати

Трохи економіки тої угоди, як я її розумію:
Отже, буде створено фонд із участю України та США в пропорції 50/50, який чимось там буде займатися (сподіваємося, інвестиціями в Україну, але то не тема цього допису). Якщо ми «заходимо» з американцями в пропорції 50/50, то мабуть і внески наші мають бути 50/50. Але є сподівання, що грошові внески США в цей фонд будуть на порядок більшими, ніж українські. Таке партнерство виглядає нам вигідним.
Так, США планує у цей фонд вносити військову допомогу для України, в той час як Україна «вносить» зобов’язання вносити так званий «узгоджений з Україною дохід» (і більше ні на яких інших внесках від України угода не наполягає).

«Узгоджений з Україною дохід» - це половина від усіх рентних платежів, доходів від угод про розподіл продукції та проданих спецдозволів, пов’язаних з розробкою нових (в основному) родовищ корисних копалин, які отримуватиме центральний бюджет України. Грубо кажучи, це рентна плата та ліцензійні доходи від усіх копалин, окрім вугілля, заліза, бурштину, піску, щебню та води.

Давайте скажемо чесно: такі нові доходи ми нескоро побачимо. І навіть теперішні доходи бюджету (на які, схоже, США не претендує) не є якимись величезними. В середньому за 2018-2024, від усього того добра український центральний бюджет отримував еквівалент в $1,8 млрд на рік. Половина від тої суми – це $0,9 млрд на рік.

Тобто, якщо прямо сьогодні завдяки цій угоді в Україні виникне нова видобувна галузь вуглеводнів та кольорових/рідкісних металів, яка буде за розміром такою, як вже існуюча, то спільний з американцями фонд буде щороку наповнюватися «українськими внесками» у розмірі $0,9 млрд.

Очевидно, це копійки порівняно в потенційними внесками США вже цього року. Умовно кажучи, вічний щорічний український внесок у фонд у розмірі $0,9 млрд є еквівалентом одноразового внеску на суму $18,5 млрд, з точки зору «вартості грошей в часі».

Але поки що ми не говоримо про суму навіть близьку до $0,9 млрд на рік, тож потенційний внесок України у цей фонд поки що ну дуже малий.

Якщо ми припустимо, що введення в дію цієї угоди розблокує військову допомогу для України урядом Трампа, то це вже величезне досягнення само по собі. А якщо ці внески набудуть потрібних нам масштабів військової допомоги – хоча би «байденівські» $23 млрд на рік – то нам знадобиться кільканадцять десятиліть, щоб наповнити цей фонд схожою сумою за рахунок «українських внесків».

Таким чином, за цією угодою, ми міняємо військову допомогу від США вже сьогодні (плюс інвестиційний інтерес від США завтра) на доходи бюджету, яких той бюджет поки що не генерує.
- - - -
Звісно, не все так просто з тою угодою, бо в ній бракує деталей, – а в деталях, як відомо, криється дідько.

І є купа ризиків для майбутнього від цієї угоди, як от: ця угода передбачає створення величезної офшорної зони прямо у нас в країні (з відповідними наслідками); а ще є ризик збільшення рентних платежів для нових розробників корисних копалин (на угоду американцям); а ще є ризик, що навіть після її підписання ми не отримаємо ніякої військової допомоги від США (тож американці надурняка отримають доступ до майбутніх бюджетних відрахувань); незрозуміло, як буде наповнюватися той фонд і куди саме він буде інвестувати (і чи взагалі буде інвестувати), тощо.

Але, як на мене, потенційні короткочасні вигоди варті того, щоб наважитися на введення її в дію.

Автор: Олександр Паращій, Head of Research, Concorde Capital

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
😈 "Этот День Победы Порохом пропах...". Українські дрони паралізували Москву: аеропорти закриті, зв'язок обмежено, паніка шириться регіонами РФ

У ніч на 7 травня українські безпілотники знову атакували Москву, змусивши російську ППО працювати на повну. За повідомленнями мера Москви, було збито щонайменше 14 дронів. Це вже третя ніч поспіль, коли столиця РФ під ударом. Через загрозу атаки тимчасово закривалися аеропорти Шереметьєво, Внуково та Домодєдово, що спричинило масові затримки рейсів та хаос у транспортній системі.

Кремль запропонував триденне перемир'я з 8 по 10 травня до Дня перемоги, однак Україна відкинула цю пропозицію як політичний фарс. Президент Зеленський заявив, що лише 30-денне припинення вогню може бути предметом для розгляду.

😱Москвичі повідомляють про перебої з мобільним інтернетом, проблеми з банкоматами, заправками та магазинами. Кур'єрські служби та таксі працюють з перебоями, а заклади на маршрутах військової техніки закриті. Проблеми зі зв'язком також зафіксовані в Ярославській, Тверській, Московській, Нижньогородській, Тульській, Ленінградській, Калузькій та Курській областях.

Авіакомпанії, включаючи «Аерофлот», «Уральські авіалінії», «Побєда» та S7, скасували понад 140 рейсів. Пасажирам пропонують перенести поїздки на інші дати.

✈️Українські дрони продовжують демонструвати вразливість російської ППО та здатність завдавати ударів у саме серце ворога. Це чіткий сигнал: агресор не уникне відповідальності за свої дії.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
🇺🇸❗️Ностальгія за виробництвом зробить США біднішими
The Financial Times розповідає, що за останні чотири десятиліття обсяг промислового виробництва в США фактично зріс, навіть попри те, що кількість робочих місць на заводах скоротилася.

Американська промисловість сьогодні більш продуктивна. Вона виробляє продукцію з вищою вартістю за вищу заробітну плату з меншою кількістю робітників (і більшою кількістю роботів).

Насправді, якщо вимірювати додану вартість на одного працівника, промисловість США посідає перше місце серед великих економік (за оцінками, це майже в сім разів більше, ніж у Китаї).

Понад 1/5 частину американського промислового експорту складають продукти з високою інтенсивністю досліджень і розробок, такі як передові технології та аерокосмічна продукція.

США посідають друге місце після Китаю за часткою у світовому промисловому виробництві. За більшістю показників Америка вже є «виробничою наддержавою».

Вона поступилася першим місцем частково завдяки аутсорсингу низькооплачуваних робочих місць і переорієнтації на економічну діяльність з вищою доданою вартістю: послуги, дослідження і розробки, а також передове виробництво. Це дозволило збільшити доходи, робочі місця та економіку.

На першому графіку: падіння кількості робочих місць у промисловому виробництві та зростання доданої вартості виробленої продукції

На другому: динаміка різних виробів - падіння одягу, взуття, текстилю і зростання оборонної та аерокосмічної продукції, хайтеку.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
06.05.202508:52
📈 Канал “Акції | Stocks | Канал про інвестиції” — це регулярні пости про ринок акцій з поясненнями простими словами.

✅ Автор з досвідом інвестування ділиться своїми діями, аналізує компанії (з цифрами й логікою), порівнює ETF, пояснює фінансові метрики.

🎯 Підходить тим, хто інвестує самостійно або тільки планує стартувати. Без “швидких прибутків”, зате з системним підходом і практикою.

Додай у підписки, якщо цікавишся акціями.
🔗 Посилання на канал: https://t.me/+DHAYslgfPzgyODIy
#реклама
🤑 У квітні українці продали найбільше готівкової валюти з початку повномасштабки - на $1,539 млрд

Про це свідчать дані НБУ. Але все одне сальдо за місяць негативне - мінус $190 млн. Однак це найкращий результат з серпня 2023, коли сальдо склало мінус $149 млн.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
🦆120 тис. ФОПів закрилося за 4 місяці 2025 року і лише 80 тис. відкрилося: політика з щипання гусака успішна

81 928 фопів відкрилось в Україні від початку 2025 року, пише Opendatabot. Це на 9% менше, ніж за той самий період торік. Водночас 119 895 підприємців припинили свою діяльність цьогоріч. Закриттів побільшало на 44% порівняно з тим самим періодом 2024 року.

Загалом цьогоріч закрилось на 37 967 фопів більше, ніж відкрилось. Торік ситуація була іншою: за той самий період навпаки відкрилось на 7 166 фопів більше, ніж закрилось.

Чверть всіх нових фопів займається роздрібною торгівлею: 20 763 підприємці. Ще 7 129 фопів обрали ІТ та консалтинг у програмуванні. Замикає трійку оптова торгівля — 6 216 нових підприємців.

Голова Комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев на запит Опендатаботу зауважив, що сплеск закриттів фопів на початку року радше повʼязаний із закриттям непрацюючих ФОПів, яким з 1 січня відновили обовʼязок сплати ЄСВ.

🤏[Ну правильно ж вказали, що причина політика з гусакощипання]

Після прийняття закону про підвищення податків для фопів, Опендатабот проводив опитування підприємців стосовно майбутніх планів: 27% з опитаних прийняли рішення припинити свою діяльність.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
07.05.202512:30
🇺🇸Трамп, MAGA та загроза союзу з Путіним: чому це стосується кожного
Старший економіст CASE Україна Володимир Дубровський написав лонгрід за мотивами прочитання закритого звіту про MAGA у зовнішній політиці.

Тезово викладаємо зміст посту:

Сучасна ультраправа ідеологія в США, яку просуває Трамп під гаслом Make America Great Again (MAGA), не лише змінює внутрішню політику країни — вона загрожує змінити глобальний баланс сил. І, що найстрашніше, вона може зробити Путіна фактичним союзником Америки. Ось чому це небезпечно:

1. MAGA відмовляється від лідерства США у світі
Трамп і його команда не бачать сенсу в глобальній ролі Америки. Їхній курс — це “Америка понад усе”, ізоляціонізм, відмова від союзів (особливо з ЄС) і знецінення інституцій на кшталт НАТО.

➡️ Це створює вакуум сили, який заповнюють автократії: Росія, Китай, Іран. Світ без американського лідерства — це світ, де панує закон сили.

2. Вони готові “домовлятись” з Путіним — тобто капітулювати
Трамп обіцяє “закінчити війну за 24 години”, але не пояснює як. Насправді це означає: змусити Україну здатися. Така “угода” = перемога Путіна. Бо для Кремля головне — не компроміс, а знищення України як держави.

➡️ Україна в такому сценарії — перша жертва. Але наступною буде Європа. І зрештою — самі США, які втратять довіру союзників.

3. MAGA підриває стабільність долара та американської економіки
Ідеологи MAGA мріють про повернення до “золотого стандарту” та зниження ролі долара в світі. Але саме довіра до долара дозволяє США фінансувати свій бюджет, розвивати економіку та підтримувати військову перевагу.

➡️ Відмова від глобалізації й міжнародної довіри — це постріл собі в ногу.

4. “Традиційні цінності” MAGA часто збігаються з наративами автократій
Ворогування з ЛГБТК+, цензура, культивування релігійного фундаменталізму, шовінізм — усе це риторика не лише ультраправих США, а й Кремля. MAGA фактично грає на руку російській пропаганді, яка намагається дискредитувати Захід як “морально деградований”.

➡️ Це моральний союз з диктатурами, замаскований під “патріотизм”.

5. Підтримка України — це не “благодійність”, а стратегічна інвестиція
Успішна оборона та відновлення України — найефективніший спосіб:
- зупинити Путіна без участі американських солдатів,
- зміцнити демократію у Східній Європі,
- зберегти довіру союзників до США як лідера вільного світу.

➡️ Замість “зливати” Україну заради ілюзії миру, США повинні інвестувати в її перемогу — це захистить і саму Америку.

🔚 Висновок
Америка стоїть перед вибором:
- Або короткостроковий ізоляціонізм і “дешевий мир”, який підриває її глобальну позицію.
- Або складна, але стратегічно правильна політика — допомога союзникам, стримування диктатур, захист ліберального світу.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
Так смішно, коли українські медіа-експерти розповідають про небезпеку Телеграм і зовсім ігнорують Фейсбук. Адміністрація Facebook вдруге видалила пост про Індекс свободи преси, де ми написали, що Україна хоч і опустилась на одну позицію, проте значно переважає Білорусь, яку окупували та країну-окупанта.

За це отримали видалення та обмеження сторінки.

Саме тому ми і лишаємося в ТГ, бо тут аудиторію + гарантія відсутності ось таких тупих банів.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
📉 Росія переглядає бюджетні правила через падіння цін на нафту - Bloomberg
Російський уряд розглядає можливість зниження порогової ціни на нафту, за якою надлишкові доходи спрямовуються до Фонду національного добробуту (ФНД), з $60 до $50 за барель. Цей крок спрямований на збільшення резервів для покриття бюджетних дефіцитів на тлі тривалого зниження цін на нафту.

Станом на 2 травня 2025 року середня ціна російської нафти Urals і ESPO впала до $48,92 за барель (3 987 рублів), що на понад 40% нижче запланованої в бюджеті ціни в 6 726 рублів.

У відповідь на це Міністерство фінансів Росії збільшило прогноз дефіциту бюджету на 2025 рік з 0,5% до 1,7% ВВП та знизило очікувані доходи від енергетики на 24%.

ФНД, який є основним джерелом фінансування дефіциту, зменшився з $112,7 млрд до $39 млрд.

Зміна бюджетного правила дозволить спрямовувати більше доходів до ФНД, що може вплинути на курс рубля через збільшення купівлі іноземної валюти, переважно юаня.

Ці заходи спрямовані на забезпечення фінансової стабільності Росії в умовах глобальної економічної невизначеності та зниження доходів від енергетики.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
06.05.202507:54
Фактично держава затримуючи відшкодування ПДВ бізнесу отримує безвідсотковий кредит в бізнесу на свої потреби.

А потреби у держави часто популістични - зимова тисяча від Зеленського, кешбек тощо.

Відшкодування ПДВ у різні часи було шаленою проблемою для бізнеса. При Януковичі-Азарові треба було дати податківцям "кешбек" до 50% від суми, щоб тобі повернули твої ж кошти.

За часів Гройсмана цю систему автоматизували і бізнес майже забув про цю проблему. І от вона знову повертається.

І ще більш погано, що офіційно нам розповідають про залучення інвесторів та створення умов для ведення бізнесу - створюю Ради при Президенті, пропонують інвестнянь тощо. А те, що в бізнесу забрали 26 ярдів і поки не думають повертати типу ніяк не позначиться на діловому кліматі, підвищенні зарплат, відкритті нових робочих місць тощо.

@costukraine
💰Солідарна пенсійна система, інвестиції в економіку та заможна старість
У Gallup вийшло цікаве дослідження про уподобання американців щодо різних інвестиційних інструментів.

Зокрема, є питання про те, скільки американців є власниками акцій компаній: самі, або спільно з подружжям, або опосередковано через пенсійну програму 401(k), про яку ми писали. Якщо стисло: твої щомісячні відрахування з зарплати + платежі від роботодавця інвестуються у цінні папери - у майбутньому доходи з цих паперів складатимуть персональний пенсійний фонд.

62% американців відповіли, що так є власниками акцій.

Власне американська пенсійна система (добровільна накопичувальна) є головним поштовхом, щоб американці були активними учасниками фондового ринку - власниками цінних паперів.

Це ще одна вагома перевага накопичувальної пенсійної системи над солідарною. У людей змінюється мислення: "відкладання грошей на старість" - це не тримати долари під матрацом, а інвестувати їх в різні інструменти, в першу чергу в акції компаній.

А це вже двигун для національної економіки, коли населення не просто володіє грошима, а активно запускає їх в економіку. Люди отримують примноження накопичень, компанії доступ до ресурсів на свій розвиток, а країна загалом економічне зростання.

Ми, на жаль, позбавлені цієї здорової екосистеми. Нам часто розповідають казки про те, що Україна не готова до накопичувальної пенсійної системи, бо у нас немає фондового ринку. Звісно немає і не буде за таких умов, бо фондовий ринок позбавляють "кровоносної системи" - коштів. А у всьому світі, у т.ч. в США, головні учасники фондового ринку - це пенсійні фонди.

Тільки щоб ви мали правильне розуміння: тамтешні пенсійні фонди - це по суті інвесткомпанії, де працюють професіонали і які заробляють кошти у вигляді відсотку від дохідності керованих ними капіталів своїх клієнтів. А не монстр як Пенсійний фонд України - черговий МММ, фінансова піраміда, яка сьогодні забирає гроші, щоб роздати сьогоднішнім пенсіонерам під обіцянку, що завтра вони здеруть гроші з когось аби вам виплатити вашу пенсію.

Тут треба додати, що цей Пенсійний фонд ще збитковий на 40% - йому треба додатково вливати кошти, щоб виконати взяті на себе зобов'язання. Інвестиції навпаки.

Нам потрібний негайний перехід від солідарки до накопичувальної пенсійної системи не лише для того, щоб врятувати сьогоднішніх працівників від бідної старості (через 30 років 60% літніх людей не матимуть пенсій, якщо лишити як зараз), але й привчити, навчити інвестувати - щоб гроші створювали гроші.

До речі про оце ми будемо сьогодні говорити з учасниками курсу "Економіка" проекту "Змінотворці": записуйте своїх дітей, знайомих. Деталі тут - https://bit.ly/4hxKTtd

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
📈Реальні відсоткові ставки за країнами у 2025 році

Відсоткові ставки будуть актуальною темою у 2025 році, оскільки провідні економіки намагатимуться впоратися з інфляційним тиском та пом'якшенням монетарної політики наприкінці циклів.

Реальні процентні ставки, розраховані шляхом віднімання інфляції від номінальних ставок, можуть показати справжній стимул витрачати або заощаджувати.

Коли реальні відсоткові ставки низькі, бізнес більше позичає, а споживачі більше витрачають, що стимулює економічну активність. І навпаки, високі реальні ставки стимулюють заощадження і посилюють фінансові умови.

Ця інфографіка використовує дані з квітневого Звіту МВФ про розвиток світової економіки, щоб показати поточний стан реальних процентних ставок у провідних економіках світу.

Росія очолює список з реальною процентною ставкою 14,5%, причому центральний банк підвищує процентні ставки для боротьби зі стійкою високою інфляцією, яка є головною економічною проблемою країни.

В Америці Бразилія і Мексика також зберігають високі реальні процентні ставки на рівні 9,2% і 5,3% відповідно, хоча інфляція в обох країнах значно знизилася з максимумів 2022 року.

Тим часом у США реальна ставка становить 1,5%, а інфляція перевищує цільовий показник ФРС у 2%. Ставка по фондах ФРС, яка вважається номінальною процентною ставкою в країні, залишається близькою до десятирічного максимуму на рівні 4,3% станом на травень 2025 року.

Японія - єдина країна з від'ємною реальною процентною ставкою -2,1%. Однак варто зазначити, що Банк Японії нещодавно підвищив процентні ставки до найвищого рівня з 2008 року після завершення режиму номінальних (не скоригованих на інфляцію) від'ємних процентних ставок у 2024 році.

МВФ прогнозує, що в міру уповільнення інфляції у світі розвинені економіки знизять процентні ставки до кінця 2025 року.

Прогнозується, що ставка по федеральних фондах США знизиться до 4% до кінця року, хоча в березні ФРС утримувала її на незмінному рівні на тлі волатильності, викликаної останніми тарифами, запровадженими Трампом. Очікується, що єврозона знизить ставки до 2% до середини 2025 року з близько 2,4% у квітні.

Тим часом МВФ прогнозує, що процентні ставки в Японії продовжать зростати, оскільки країна прагне знизити інфляцію до цільового показника в 2%, хоча американські тарифи, як очікується, затримають цей прогрес.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
Стисло про ситуацію з Інтернетом у Москві

@costukraine
🇺🇸🎬 Тарифи Трампа на імпортні фільми загрожують Голлівуду - Axios

Президент Дональд Трамп пригрозив запровадити мита на імпорт іноземних фільмів у США. Але така ініціатива може боляче вдарити не по конкурентах, а саме по американській кіноіндустрії — через ризик дзеркальних дій за кордоном. А саме там Голлівуд заробляє більшу частину свого прибутку.

📉 Чому це важливо?

Після пандемії кінотеатри й так працюють на знижених обертах. А якщо країни почнуть вводити мита у відповідь, американські студії можуть втратити ключові прибутки за кордоном. Наприклад:
▪️ 62% касових зборів мультфільму "Думками навиворіт 2" Disney отримала за межами США (бокс-офіс склав $1,7 млрд).
▪️ 56% доходів "Барбі" Warner Bros — теж з міжнародного прокату.

🌍 США — найбільший експортер фільмів у світі, обсяг експорту втричі перевищує імпорт, за даними Motion Picture Association.

🤷‍♂️ Але що саме підпадає під мита — поки незрозуміло:
Чи йдеться про фільми, зняті повністю за кордоном? Чи про ті, що мають іноземні компоненти? Більшість фільмів сьогодні створюються гібридно — частина в США, частина за межами.

🎥 Під удар можуть потрапити навіть стримінги на кшталт Netflix, які показують іноземні серіали американським глядачам.

🎬 Деякі політики закликають стимулювати виробництво в США через податкові пільги. Але експерти застерігають: непродумані мита можуть лише ще більше ослабити індустрію.

📌 Трамп каже, що Голлівуд "швидко вмирає" — але це перебільшення. Галузь справді переживає кризу, але успіх окремих фільмів доводить: кіно живе, коли є глядач.

Як видно з графіку, американські кіностудії за кордоном (без КНР) щороку збирають у 2 рази більше грошей, ніж в рідних США.

Так, треба зупинити це неподобство і запровадити тарифи на американські фільми - дивитися лише піратку! Досить американським акторам, режисерам, сценаристам жити за рахунок всього світу.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
06.05.202511:14
🥘 Економіка - матір усіх речей і визначає все. У т.ч. гастрономічні уподобання.

Днями слухали одну розповідь про Корею до ХХ століття. Тоді м'ясо було доволі дорогим і його не їли кожного дня. Серед видів м'яса домінувала свинина, далі йшла птиця (фазан і потім курятина). Яловичину майже не вживали, так само як не вживали молока.

Причина: 80% площі Кореї - це гори. Виділяти землю під пасовища для худоби було дуже дорого. Зернові давали у 10 разів більше їжі, ніж виділяти пасовища і потім цю худобу їсти. Корови та бики використовувалися як робоча худоба у сільському господарстві.

До речі, це відповідь на те, чому американці так люблять яловичину і є світовими лідерами з її споживання (всякі там стейки): у них навпаки було забагато пасовищ, де ковбої (по нашому пастухи - це потім американський кінематограф вигадав міфічний образ чуваків з пістолями, які тусили у салунах, билися та грабували банки) могли ганяти великі стада корів.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
📉Залізорудний експорт України: чому він падає?

GMK Center підготував грунтовний матеріал про те як залізорудна галузь України, один із головних наповнювачів держбюджету, наприкінці І кв. опинилася в критичному становищі. До несприятливої ​​ситуації на зовнішніх ринках додалися внутрішні суб’єктивні чинники.

Власне на других і хочемо зупинитися. Бо це вже відповідальність влади та функціонування фіскальної системи.

Минулого тижня ми писали, що держава (Мінфін і податкова) заборгували бізнесу 26,458 млрд грн за невідшкодований ПДВ.

Чому це важливо? Вчасно і повноцінне відшкодування ПДВ - це оборотні кошти для бізнесу, який він може витратити на маркетинг і просування своєї продукції на зовнішніх ринках, закупівлю обладнання, наймання нових працівників та/або підвищення зарплат нинішнім.

У матеріалі йдеться про те, що у середині березня стало відомо про зупинку Криворізького залізорудного комбінату (КЗРК), найбільшого в країні виробника аглоруди.

До такого рішення менеджменту довелося вдатися через катастрофічну нестачу обігових коштів, що є необхідними для поточних витрат: зарплата працівникам, оплата електроенергії тощо. Певною мірою це наслідки знищення Росією маріупольських меткомбінатів.

Ситуацію ще більш посилила заборгованість держави на суму понад 330 млн грн. Йдеться про неповернення ПДВ за експорт залізорудного агломерату. Тобто якби Державна податкова служба вчасно перерахувала ці гроші підприємству – воно б мало змогу розрахуватися з енергетиками та власним персоналом. І не припиняти роботу.

З тією ж проблемою у березні зіткнулася компанія Ferrexpo, яка входить до топ-3 експортерів гірничо-металургійної продукції. Тут податківці не повернули значно більшої суми експортного ПДВ – 513 млн грн.

Тобто ми бачимо, що діяльність податкової можна співставити з діяльністю російських окупантів, що знищують підприємства.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
📊 У 2024 році понад 93 млн європейців опинилися під загрозою бідності або соціального відчуження - Eurostat
За даними Eurostat, у 2024 році 93,3 млн осіб у ЄС (21,0% населення) жили в домогосподарствах, що стикалися щонайменше з одним із трьох ризиків:

📉 ризик бідності
🚫 серйозні матеріальні та соціальні нестачі
🕒 дуже низька інтенсивність праці в домогосподарстві (співвідношення загальної кількості місяців, які всі члени домогосподарства працездатного віку відпрацювали протягом звітного року, до загальної кількості місяців, які ці ж члени домогосподарства теоретично могли б відпрацювати за той самий період).

Це на 0,3 відсоткового пункту менше, ніж у 2023 році, коли таких осіб було 94,6 мільйона (21,3%).

📍 Найвищі показники зафіксовано в:
Болгарії (30,3%)
Румунії (27,9%)
Греції (26,9%)
Іспанії та Литві (по 25,8%)

✅ Найнижчі — у:
Чехії (11,3%)
Словенії (14,4%)
Нідерландах (15,4%)
Польщі (16,0%)
Ірландії (16,7%)

Тут звісно треба брати до уваги, що бідність в умовних Нідерландах - це одне, а в Індії - інше. У першому це жити у невеликій квартирі, їздити на 15-річному авто, скромно харчуватися, але діти ходять до школи і мають доступ до медпослуг. А в другому - жити під мостом, харчуватися з помийок і діти не мають ані школи, ані медицини.

Ну і найкраща і найефективніша боротьба з бідністю - це доступна якісна шкільна освіта. Про це навіть писав доволі лівий економіст як Тома Пікетті
.

📩 Підписуйся на "Ціну держави"
Көрсетілген 1 - 24 арасынан 8 467
Көбірек мүмкіндіктерді ашу үшін кіріңіз.