Вітаю, друзі !
На запит наших підписників сьогодні хочу поговорити про цивільних дружин наших зниклих безвісти захисників.
Юридичною мовою (і це лише одне з визначень) це жінки, які проживають однією сім’єю зі зниклим безвісти, пов’язані з ним спільним побутом і ведуть спільне господарство, мають взаємні права та обов’язки без реєстрації шлюбу, але для зручності сприйняття будемо використовувати зрозуміле словосполучення «цивільна дружина».
Головне, з чого хочу почати – цивільна дружина безумовно є таким самим членом сім’ї та близькою людиною, як і жінка, з якою чоловік перебуває в шлюбі. Це моя особиста і непохитна позиція як людини і як адвоката. Не закликаю до насилля, але знаю, що за слова на адресу цивільної дружини «ви йому ніхто» дехто з посадовців одразу отримував від такої «ніхто» проблеми зі здоров’ям.
Тим не менше, з початком широкомасштабного вторгнення, у цивільних дружин стали виникати проблеми, до справедливого вирішення яких наша держава не зовсім була готова. Всі проблеми одним постом не опишемо, але почнемо з початку.
Визнання потерпілою в кримінальному провадженні.
Існує безліч випадків, коли слідчий відмовляє цивільній дружині у визнанні потерпілою, відповідно, позбавляючи її можливості контролювати хід розслідування та приймати активну участь в пошуках свого чоловіка.
Така позиція слідчого, на мою думку, є протиправною і суперечить Закону.
Кримінальний процесуальний кодекс України зазначає, що якщо особа перебуває у стані, який унеможливлює самостійний захист нею своїх прав, положення Закону поширюються на близьких родичів та членів сім’ї такої особи.
При цьому, Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» встановлює, що близькі родичі та члени сім’ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, ……, а також особи, які спільно проживають, пов’язані спільним побутом і мають взаємні права та обов’язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі.
Отже, для визнання потерпілою в кримінальній справі цивільній дружині необхідно:
- письмово подати заяву про визнання потерпілою особою з наданням доказів, які підтверджують спільне проживання зі зниклим;
- у разі письмової відмови (має надати постанову про відмову) – подати скаргу слідчому судді на таке рішення слідчого.
У подальшому, рішення судді про визнання особи потерпілою можна буде використовувати при взаємодії з іншими органами, які здійснюють облік та розшук зниклих безвісти. При цьому вже ніхто не матиме права не допустити людину до наявної інформації про зниклу особу.
І якщо вже ми підняли цю тему, виникла ідея.
Я раніше вам казав, що в правничій сфері важливо отримати перший позитивний результат на користь клієнта, після чого вже можна буде стверджувати про реальний шлях вирішення проблеми. До цього будь-яка консультація (моя також) є особистою думкою правника.
Отже, ми пройдемо, без будь-якої оплати наших послуг, шлях визнання цивільної дружини потерпілою, після чого я сповіщу вас про те, чи це працює, чи шукатимемо інші варіанти вашого залучення до участі у кримінальній справі.
Проблеми у цивільних дружин, як ви розумієте, не обмежуються визнанням потерпілою в кримінальній справі.
Друга істотна проблема – отримання грошового забезпечення зниклого або отримання ОГД загиблого цивільного чоловіка-військовослужбовця. Зміни законодавства з 1.02.2025 року істотно змінили правила та ставлення держави до цивільних дружин. Розберемось з цим питанням завтра, якщо не заперечуєте.
Що конкретно треба робити для визнання вас, як цивільної дружини, потерпілою, ви можете дізнатись більш детально за телефонами:
- гарячої лінії Адвокатського об’єднання «Ангелін та Партнери»:
066 053 11 39 та 068 053 11 39 (з 10.00 до 18.00, пн-пт)
- або за телефоном безоплатної правничої допомоги:
0 800 213 103.