Чи всі вже чули про те, що ратифікація Римського статуту це помилка (або ні) України? 🤔
На засіданні 21 серпня 2024 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про ратифікацію Римського статуту Міжнародного кримінального суду та поправок до нього».
Перший крок до ратифікації спричинив чимало дискусій, але цей пост стосується лише питання (не)забирання розслідування від національної системи до Міжнародного кримінального суду (МКС).
Варто зазначити, що МКС має обмежену юрисдикцію , яка дозволяє розслідувати тільки певні справи.
Розглянемо три базових фільтри, за якими МКС "відсіює" справи.
📍Перший: МКС розслідує лише ті злочини, які перелічені у статті 5 Римського статуту: злочин геноциду, злочини проти людяності, воєнні злочини (не військові!) і злочин агресії (до речі, включений не так давно — у 2017 році).
📍Другий фільтр: відповідно до статті 25 Римського статуту, МКС розслідує злочини, вчинені лише фізичними особами.
📍Третій фільтр: взаємодія МКС і національних судів здійснюється за принципом комплементарності. Він полягає у тому, що МКС втручається тоді, коли національні правоохоронні органи не хочуть або не можуть здійснювати розслідування. Загальне правило — пріоритет розслідування надається національним системам. Єдиний виняток — якщо провадження затягується з метою захисту особи від кримінальної відповідальності, то пріоритет бере на себе МКС.
Отож, МКС не стане забирати справи в національних правоохоронних і судових органів, він лише допоможе розслідуванню та замінить у визначених випадках 🏛