Скільки разів уже говорили, що в українському футболі керують якісь незрозумілі іспанці. Але це ж неправда.
Вони - баски.
Це дуже велика різниця, адже баскська школа дуже відрізняється від загальноіспанської та кардинально відрізняється від каталонської, з якою ми часто асоціюємо сучасний іспанський футбол. Ба більше сама баскська школа поділяється на дві: Реал Сосьєдад та Більбао.
Для демонстрації школи футболу Більбао, на яку орієнтуються українські іспанофіли найкраще підходить Полісся Імада Ашура. Він сам себе називав вихованцем баскьких тренерів.
Що спільного в усіх представників іспанських шкіл - це орієнтація на агресивну гру проти мʼяча, пресинг та тиск. Полісся є запрограмованою на це командою, інколи навіть настільки, що гравці не приймають власні рішення в тих чи інших ситуаціях, автоматично йдуть в пресинг та контрперсинг. Але мова про інше.
Дії в позиційній атаці. Ось тут Полісся чітко грає в той футбол, який можна називати стилем Атлетика Більбао: вертикальна гра та атака штрафного майданчика.
На відео голу Полісся у ворота Вереса відображені усі 4 ключових дії команди в атаці: пошук Гуцуляка, переведення з флангу на фланг, пошук Батісти та кроси.
Так, в цій команді дуже багато залежить від якості Гуцуляка та Батісти, як в першій частині сезону залежало від Гуцуляка та Назаренка.
Полісся є лідером ліги за кількістю навісів - 16.44 за 90 хвилин, але точність тільки четверта в лізі.
У чотирьох матчах цього року команда зробила в середньому 23 кроси за матч.
Майсурадзе зробив 14 кросів, з яких 2 були точними, а Крушинський - 12 (1).
Схоже, Крушинський почав грати ліворуч не тільки для пресингу, але й тому, що так він постійно є загрозою в зонах завершення.
Ще цікавим моментом є володіння мʼячем.
За кількістю передач на хвилину володіння Полісся має показник 11.9, що є четвертим знизу після Лівого Берега, Вереса та Карпат. Це найбільш вертикальні команди.
При цьому Полісся четверта команда за відсотком володіння в середньому за матч.
Середня довжина передач команди - 21.75 метра, найбільше в лізі.
Якщо виводити це в модель гри в атаці, то це: пас вперед, підбирання, навіс, підбирання. Й так допоки не буде удару по воротах.
72.62% точних передач збірної України в матчі проти Бельгії - найгірший показник з доступних на WyScout (з початку 2015 року).
Другий найгірший показник був проти Німеччини на Євро-2016 (74.91%).
Судаков - 5 точних передач за матч.
Ванат - 5 вдалих дій за матч, 2 з яких передачі.
66.8 % була точність передач до 0:2.
57% точності передач вперед - найгірший показник з товариського матчу проти Чехії у вересні 2021. Другий найгіршй з моменту, коли рахує WyScout.
27.03.202518:01
Інгулець виграв два матчі з останніх трьох та увірвався до боротьби за виживання, хоча ще місяць тому його вже списали.
У чому ж секрет?
"Василич – цікава людина. Було таке відчуття, що Кобін, тренуючи Минай, усе ще думав, що перебуває в Шахтарі. Він нам такі небилиці на установках розповідав – що ми повинні робити за матч 50 виходів із оборони в атаку. Як це можна було зробити з гравцями Минаю?"
У своїх спогадах про роботу з Василем Кобіним Артем Мілевський в характерному стилі розповів про те, в який футбол хотів грати молодий тренер тоді. Це він приніс й до Інгульця.
Але на початку нового року почалися зʼявлятися певні, але.
У першій частині сезону Інгулець був топ-10 командою за показниками володіння мʼячем, але найбільше вражали їхній показник PPDA 9.09, а попереду були тільки Карпати та Шахтар.
Однак у 2025 році все змінилося.
29% проти Кривбаса, 34% проти Полісся та 36% проти Чорноморця - 3 найменших показники володіння мʼячем в цьому сезоні.
В першій частині сезону менше 40% було тільки один раз (проти Ворскли). Проти Динамо та Олександрії, наприклад, було 50+.
Позиційні атаки. Середній показник - 22.65, у другій частині сезону - 14 в середньому. Виходить, що за цим показником Інгулець впав на 10 одиниць.
У першій частині сезону найменшний показник був проти того ж Полісся - 17.
Індекс PPDA - три останніх матчі найбільші показники в сезоні. 9.09 у першій частині сезону, 15.5 - у чотирьох матчах весни.
Інгулець став більше нагадувати аутсайдера, але тепер виграє.
09.03.202507:55
У минулому сезоні Лідс Юнайтед програв фінал плей-офф Саутгемптону та не потрапив до АПЛ.
Це було погане закінчення дуже непоганого сезону, де маючи найкращий склад в дивізіоні, гарні фінансові можливості та досвідченого тренера, клуб проґавив нагоду повернутися до найвищого дивізіону одразу.
Тепер команда Даніеля Фарке знову шукає шлях до Премʼр-ліги, має тільки три поразки в 35-ти матчах, не поступалась усю зиму та не залишала поки перше місце в 2025 році. Утім ситуація певним чином нагадує минулий сезон, коли нагорі також були три фаворити, тепер поруч з Лідсом кожен по-своєму міцні Шеффілд Юнайтед та Бернлі.
Знову зайняти третє місце - це нова можливість не пройти плей-офф. Принаймні теперішні Сандерленд, Ковентрі та Вест Бром ті суперники, які можуть створити великі проблеми.
Другий важливий момент: теперішній Лідс слабший за минулорічний, хоча при цьому є найкращою та найстабільнішою командою сезону. Що буде в наступному сезоні АПЛ з новачками.., але це зовсім інша історія.
Улітку Лідс заробив 150 мільйонів фунтів на продажах гравців та значно зменшив свою платіжку. З іншого боку Самервілл, Рюттер, Грей, Камара були важливими гравцями, замінити їх виявилося складним завданням.
Гарним трансфером став правий захисник Богл, один з найкращих гравців команди в цьому сезоні, Ааронсон після важкого сезону в Німеччині зрозумів, що Чемпіоншип для нього правильний турнір, але всі інші підписання не стали беззаперечним посиленням складу.
Лівий захисник Шмідт не грав навіть у ті часи, коли був відсутній Фірпо, також не знайшов свого місця вінгер Рамазані. Кращі враження залишають орендований у Тоттнема Соломон та японець Танака, однак їм якраз не вистачає постійності.
Великі сподівання були на прогрес гравців атаки Ньонто та Джозефа, котрих усе літо готували до ролі майбутніх зірок, але наразі обоє резервісти без жодного старту в 2025 році. Також зовсім не розвивається та, навпаки, тільки збирає негатив голкіпер Мельє, єдиний постійний гравець стартового складу з часів попереднього виходу в АПЛ (в клубі є ще тільки Бамфорд).
Якраз приклад Мельє показує те, з чим зустрівся Фарке в цьому сезоні та як намагається вийти із ситуації. Ключовими гравцями в лінії атаки стали Піро, який хоч і є найкращим бомбардиром, але ще в минулому сезоні головний тренер давав зрозуміти, що гравець йому не підходить та Джеймс, який проводить чудовий сезон та є разом з Боглом, Родоном та Фірпо найкращими гравцями цієї команди.
На початку сезону в планах було зовсім інше. Окрім вищезгаданих невдач з плануванням з'явилися ще й травми. Той же Фірпо зіграв тільки 22 матчі з 35-ти, багато пропустили Ампаду та Груєв, котрі чудово провели весну минулого року.
Наразі Лідс Юнайтед є головним фаворитом на перемогу в Чемпіоншипі, найкращою командою ліги, котра за останні півтора місяці перемогла Шеффілд Юнайтед, Сандерленд та Ковентрі, зіграла внічию з Бернлі та Вест Бромом, але при цьому є гіршою за себе в минулому сезоні та точно не тією, котру хотів би бачити головний тренер.
Сьогодні Лідс грає на полі Портсмута. У першому турі були цікаві 3:3, тоді теж матч коментував.
30.03.202506:51
Владислав Лупашко дав гарне інтервʼю Брутальному футболу, де підняв декілька цікавих тем.
Зокрема, він говорив про роль помічників та те, що їх також варто відзначати та брати до уваги їхню думку.
Або про те, що футбольні зростають на тренуваннях, а не безпосередньо в матчах.
Але більш цікавим був фрагмент про те, як він та його тренерський штаб бачать футбол.
"Зараз в Європі дуже багато грають в позиційний футбол. Ми ставимо позиційний футбол, але ми хочемо поєднати з речами, які трохи забуті в сучасному футболі: індивідуальність. Ми хочемо підкреслити індивідуальності, граючи в структурі".
"Усі кажуть, що час десятих номерів пішов, але ми хочемо повернути це. Ми маємо на меті зробити так, що кожен гравець на футбольному полі має бути сміливим в своїх рішеннях в плані дриблінгу, зміни позицій".
Далі тайм-код з цього інтервʼю про розмову Лупашка з тренером футзальної команди та те, що погляд на футбол Карпат дуже схожий з футзалом.
Ще цікавіше про те, що в тренувальному процесі у Карпат немає обмежень в кількості дотиків та є спеціальні вправи, коли футболіст не має права робити передачі, а повинен за рахунок обіграшу вийти із ситуації.
Карпати третя в лізі команда за кількістю дриблінгу, поступаючись тільки Шахтарю та Поліссю. Із Шахтарем зрозуміло, а Полісся з їхніми Гуцуляком та Назаренком теж є цілком зрозумілим кейсом. Та й позиційного футболу там не дуже багато, відверто кажучи.
Але що, мабуть, хотілося б уточнити в словах Лупашка, що ці два моменти, які він називиає не поєднуваними, насправді, дуже добре підходять один одному.
Побудувати позиційний футбол без того, щоб гравці обігрували один в один, брали ініціативу на себе та навіть возилися з мʼячем просто неможливо. Якщо робити самі тільки передачі, то це не може спрацювати. Навіть такий догматик як Луїс Енріке до цього прийшов.
Хіба новаторством є вимога, щоб усі це робили. Але в командах Ейнджі Постекоглу так і є.
Новаторським також є підхід для українського футболу, де з дитинства дітей вчать грати в один дотик, а потім виявляється, що під тиском вони мʼяч не можуть зупинити та боячись допустити обрізку роблять передачу "в бровку".
Звичайно, у Карпат не всі 11 гравців роблять на полі, що хочуть, але в діях, наприклад, Бруніньйо та Очеретька відчувається вплив цієї ідеї.
Коментатор Setanta Sports Ігор Бойко вважає, що завтра на Олд Траффорд може бути дуже гаряче 🤜🤛
30.03.202512:23
Збірна Бразилії програла Аргентині 1:4, після чого знову почалися розмови про кризу в тамтешньому футболі.
Однак потрібно враховувати два важливих фактори в оцінюванні цього результату: теперішня збірна Аргентини - найкраща команда світу в міжнародному футболі, яка набагато років попереду Бразилії в розвитку.
По-друге, сам підхід Бразилії конкретно в цьому матчі був досить дивним. Фактично 4-2-4 з Жоелінтоном при цьому на позиції центрального хавбека було провалом проти такого організованого суперника.
Отримавши запитання, а яким я бачу оптимальний склад Бразилії на даний момент, але якщо враховувати те, що усі здорові та в гарній формі, то почав думати про старт і запас. Довгий час в резервному складі був Кевін із Шахтаря. Увесь сезон для цього вінгера проходить настільки добре, що його можна цінувати настільки високо. А якщо говорити про те, що він робить навесні, то це ще один крок в розвитку.
Так, мова йде про матчі в УПЛ, але навіть в них помітно, якого прогресу в фізичному плані досяг Кевін. Він агресивний, швидкий, сильний, а також розумний та міцний в ногах в дуелях один в один.
У Лізі чемпіонів та в УПЛ восени він мав гарні матчі, але тепер після переформатування Шахтаря почав вирізнятися у якості великого активу, на якого роблять ставку. Мова не тільки про УПЛ, а про поєдинки Ліги чемпіонів проти Бреста та Дортмунда в січні. (але в мене немає дозволу на це відео)
Утім зі складу я його потім прибрав, тому що це був радше аванс та він ще не зовсім підготовлений до найвищого рівня. Та й було б дивно, якби Кевін був, а Савіньйо, Естеван чи Луїс Енріке - ні.
По вмінню просувати мʼяч флангом, обігрувати один в один за рахунок обманних дій своїх та використанню рухів суперника він гравець дуже високого рівня, але все ж розвиватися не просто є куди, а цих компонентів багато: дії після завершення дриблінгу, різномаїття відкривань, удари по воротах.
Однак все ж спеціальне відео про Кевіну хочеться зробити.
Баєр Леверкузен вилетів із Ліги чемпіонів, чекає на помилку Баєрна в Бундеслізі, але вже точно тримав все під контролем в Кубку Німеччині.
В іншій півфінальній парі грають Штутгарт та РБ Ляйпциг, а Леверкузен повинен був виконати обовʼязкове завдання в грі проти Армінії із Ліги 3.
Виправданням для Баєра має бути той факт, що поле в Білефельді нагадувало пасовисько для худоби ранньою весною. Але не виправданням для результату, аж ніяк, а швидше для того плану, який обрав на матч Шабі Алонсо.
Говорив про це раніше, але цей матч став ще одним підтвердженням того, що з усіх топ-тренерів, які зустрічалися раніше на шляху Шабі Алонсо рольовою моделлю він обрав Рафаеля Бенітеса. Не за стилем гри, не за манерою спілкування з футболістами, а з тим, щоб раз від разу вигадувати щось нове.
З урахуванням поля Баєр вирішив грати без тривалого контролю мʼяча, використовуючи довгі передачі та більш прямий стиль. Відсоток володіння мʼячем 52 на 48 на користь на користь Леверкузена, але щоб зрозуміти абсолютну незначущість цієї переваги варто зазначити, що Баєр зробив в другому таймі тільки на 20 передач більше за суперника, який увесь другий тайм був попереду.
Відсоток точних передач Баєра в цьому матчі - 64. Кількість довгих передач - 91. Третину ударів по воротах завдав центральний захисник Та.
Після матчу Шабі Алонсо сказав, що, очевидно, план був невдалим.
Забивши швидкий гол Баєр без мʼяча не міг тримати гру під контролем, а потім не змінився після перерви, намагаючись не відходити від плану А. Джака зробив 13 довгих передач, тільки 2 з яких були точними.
На папері цей план міг бути успішним, але він створив можливість за яку вчепився суперник. Перевагу в класі було нівельовано та все було дуже зручним для Армінії. Господарі боролися за перші мʼячі, забирали підбирання та створювали тиск на суперника, який все одно був запрограмований на довгі передачі.
Попри те, що сезон Леверкузена не був настільки ідеальним у порівнянні з минулим, але в усій Європі тільки одна команда була кращою за Баєр - Баєрн Мюнхен, який йде вище в бундеслізі та переміг в Лізі чемпіонів.
Але цей матч був дуже поганим не тільки з боку футболістів, а й через погане управління головним тренером від стартового вибору до важких хвилин, коли потрібно було робити зміни.
Армінія й до Бундесліги 2 може не потрапити, але в фіналі Кубка Німеччини зіграє.
02.04.202518:14
Можна подумати, що там за проблеми можуть бути у Іллі Забарного, адже він ось грав проти Ерлінга Голана, Ромелу Лукаку та Йоана Вісса.
А тут якийсь Іпсвіч.
Однак сьогодні суперником українського захисника буде Ліам Делап, дуже неприємна персона. Бешкетник та задира.
Делап й досі тримає показник жовтих карток у дорослому футболі більше, ніж голів 22 проти 23-х.
Добре, що Забарний зростав на Троєщині та неодноразово зустрічався з такими персонажами на районі. Можливо, б і сам став таким, якби не футбол.
Але проблема суперників Делапа в тому, що він ще й грати вміє, а не тільки ссати кров своїми вибриками. Делап може забивати, може обігрувати, може лізти всюди та змушує помилятися.
Олександр Поздєєв назвав своє звільнення із Колоса емоційним рішенням після поразки від Олександрії.
Ймовірно, це так і було, тому що цей матч точно був найгіршим для Колоса в цьому сезоні за багатьми факторами (гольові моменти, надійність в захисті, реакція головного тренера та команди впродовж матчу), але в клубі могли визначити такий поєдинок за апогей поганої ситуації з результатами як в цьому сезоні загалом, так і навесні зокрема.
Колос виграв лише три матчі з 20-ти, забивши 13 голів. Інші команди із регіону Лівий Берег та Оболонь мають значно менші витрати, але в таблиці не є гіршими.
Для проформи варто сказати, що загалом Колос не є настільки поганим в атаці. Команда має xG - 21.49 (і це єдина без жодного пенальті в сезоні) та забила 13 голів. -8.49 - найгірший результат між очікуваними та реальними голами в сезоні. Другий найгірший у Карпат - 7.04, більше мінус 5 ніхто не має. Тобто, зі створенням моментів проблем було не так багато, як з їх реалізацією. Але були.
Сам Поздєєв коротко, але чітко пояснив, в чому проблема:
"Ми почали глобально перебудовувати команду, а перебудова це завжди болючий процес. Скажімо так – не перебудували. Нам не вистачило терпіння і розуміння, як і куди це все працює".
На рівні ідеї Колос був цікавою командою, але оформити ці ідеї, реалізувати їх не вдалося. Осінній Колос мені подобався. Матчі проти Полісся, Шахтаря, Кривбаса, Динамо гарно збалансованими. Так в жодному із них не вдалося виграти, але при цьому завжди був помітний план та ідеї.
На відео саме моменти в грі Колоса в першій частині сезону: розташування та принципи гри в захисті; розташування в білдапі; цікавий спосіб організації гри з мʼячем.
Зростали гравці: десь 5-6 за грою ногами в усій команді разом з польовими гравцями Пахолюк, вчився координації в дорослому футболі Козік, а Велетень осінньої частини був би зараз в лонг-листі на заміну Мудрику, опорою команди стали досвідчені Бондаренко, Цуріков та Демченко.
Та навесні Колос став дещо іншою командою та це призвело до трьох поразок поспіль.
Тут також є один невеличкий момент для виправдання. Багато часу на зборах пропустили Краснічі, Болівар та новачок Ррапай, уже після поновлення сезону травму отримав Велетень.
Та стилістично Колос став іншим. У першій частині сезону ковалівці були надто пасивними як у грі з мʼячем, так і без мʼяча. За інтенсивністю єдиноборств вони мають найменший покакзник в лізі - 4.8, за інтенсивністю пресингу (PPDA) наразі треті після Лівого Берега та Чорноморця.
Колос Поздєєва багато грає з мʼячем, маючи пʼятий показник в лізі за передачами після Шахтаря, Динамо, ЛНЗ та Олександрії. А також Колос четвертий за кількістю передач за володіння. Це показник, який певним чином говорить про вертикальність. Лише Динамо, Шахтар та Зоря є менш вертикальними.
Тоді здалося, що це і є стиль гри. Він нагадує Астон Віллу Унаї Емері за багатьма факторами.
Однак в Колосі, схоже, підійшли до аналізу цих показників по-іншому. У перших трьох матчах Колос був зовсім іншим: набагато більш агресивним в обох фазах.
Вибірка не надто велика, але в цьому сезоні був тільки один матч з меншим показником PPDA, ніж кожен з трьох матчів цього року. Висновок: Колос почав значно більше пресингувати. Нехай з Вересом та Чорноморцем з їхнім стилем гри це не показник, але й проти Олександрії Колос актвивно йшов в пресинг.
Цікаво, що обидва голи Колоса в цьому році стали наслідком змін. У грі проти Чорноморця спрацював високий пресинг, а в грі проти Вереса - довга передача. Але проблемою стало те, що в цьому більш інтенсивному футболі Колос втратив своє вміння тримати гру під контролем.
Із Олександрією Колос був просто жахливим з мʼячем, не організованим та не міг змінити ситуацію.
Авжеж, Поздєєву потрібен був час для перебудови команди та пошуку того футболу, який приноситиме результат. Однак три перемоги та близкість до зони вильоту змушують приймати рішення вже зараз. Якби Колос мав ці муки, але був на 8-10 місці, то на це б дивилися по-іншому. Та й досвіду він зовсім не має, щоб переконати когось в тому, що далі буде краще.
Колос переміг Зорю в минулому турі, скориставшись вилученням у суперника в першому таймі.
Руслан Костишин був визнаний найкращим тренером туру, хоча до червоної картки у луганців рахунок був рівним.
Окрім загальної тенденції до змін в стилі гри, а Колос тепер, певне що, буде більш вертикальним варто говорити про один важливий кадровий момент.
Таке враження, що просто по-дефолту до збірної туру потрапив Микита Бурда, який повернувся до стартового складу після холодного періоду з Олександром Поздєєвим. Це було якимось ефектом новизни, тому що Бурда нічим не вразив, наприклад, у нього - центрального захисника - за матч одне єдиноборство.
А ось переведення Іліра Краснічі в півзахист стало дуже важливим моментом.
Загалом досить несподівано було читати, що Колос шукає взимку опорного півзахисника та навіть підписав бразильця Теллеса, адже в кооманді є класичний опорник, якого попередній тренерський штаб використовував в центрі захисту.
Чесно кажучи, косовар не вражав в обороні, але підписали саме опорника, а не центрального оборонця.
Поява Краснічі дозволила значно більше на атаку грати Цурікова та його партнерів по центру півзахисту Ррапая та Оріховського.
Краснічі зробив 18 повернень мʼяча, а також виграв 9 єдиноборств із 11-ти. Особливо вражаючими є показники першого тайму: 7 з 7-ми.
Це був саме той опорний півзахисник, якого шукали.
Це був не найращий матч Забарного (2 виграних єдиноборства з 10-ти), а його команда програла вчетверте поспіль на власному полі та залишилися на десятому місці, але одного разу Забарний таки втомився від цього надокучливого Делапа.
Правда, скоро після цього нападник забив. Однак в тому епізоді якраз до Забарного небагато запитань.
28.03.202518:41
У міжнародну паузу подивився 20+ матчів Чемпіоншипу та зробив півтори години розповідей про ситуацію в цьому дивізіоні напередодні вирішальних тижнів сезону.
Випусків три про боротьбу за виживання, боротьбу за плей-офф та прямий промоушн. Тобто, від Плімута до Лідса.
Послухати можна на патреон та байміекофі, підписка коштує 2 долари на місяць.
Єгор Ярмолюк після повноцінного дебюту в складі збірної України вийшов в стартовому складі в двох поспіль матчах АПЛ проти Ньюкасла та Челсі.
Це вкрай важливий момент, адже перед грою проти Ньюкасла в середу головний тренер Брентфорда Томас Франк сказав, що українець перебуває в гарній формі. Він і раніше мав матчі в старті, але тепер варто точно говорити про те, що Ярмолюк виграв конкуренцію. Нехай й на мікровідрізку.
Наприкінці лютого 20-річний українець зіграв в матчі проти Евертона, той матч став одним із найкращих в його карʼєрі в Англії.
З одного боку особливо важливим було себе показати саме проти Евертона, але, зважаючи на суперника та профайл Ярмолюка, його й треба використовувати в таких матчах як спеціального гравця.
"Він покрив так багато поля", - сказав тоді Франк.
Нещодавно стало відомо про статистичну особливість, що серед гравців, які провели не менше 600 хвилин в сезоні Ярмолюк пробігає найбільше в середньому за 90 хвилин - 12,9 кілометрів.
Авжеж, він не грає так багато, щоб в цьому був якийсь вау-ефект, але цей показник, як і слова Франка після Евертона просто ще раз нагадали про те, за що взагалі Брентфорд підписав Ярмолюка.
Частина його фізичного профайлу просто неймовірна, у 18 років він був гравцем рівня АПЛ за показниками швидкості, сили та витривалості.
Проти Евертона Ярмолюк був важливим, тому що ця команда є лідером ліги за виграними другими мʼячами. І без гравця з такими фізичними даними, працездатністю та неперервністю важко розраховувати на успіх в грі проти ліверпульців.
У тому післяматчевому коментарі Франк говорив не тільки про покритий простір Ярмолюком. "Я дуже задоволений ним і його розвитком. Все краще і краще на мʼячі з точки зору в досить швидкій грі".
Ось тут якраз і була головна причина, чому Ярмолюк увесь цей час був резервістом чи спеціалістом для певних команд. У грі з мʼячем йому не вистачало якості, були проблеми з правильними рішеннями та спокоєм.
Можливо, дебют за національну команду дозволив Ярмолюку покращити впевненість в собі, а в Брентфорді перестали дивитися на нього як на молодого таланта.
Проти Ньюкасла та Челсі він був якісним на мʼячі точно як і без мʼяча.
На відео гри без мʼяча варто звертати увагу на неперервність Ярмолюка, кількість дій, які він встигає виконати. Він вчиться оперувати своїми фізичними даними, стає більш розумним, а його вміння створювати те, що в баскетболі називають дабл-тім - це те, що робить його дорожчим за вигадані цифри з трансфермаркта.
Його дії на мʼячі дуже спокійні, що є важливим фактором теж. Зрозуміло, що вони досить однотипні, коли мова йде про просування мʼяча, але впевненість в собі значно збільшилася.
07.04.202506:50
Колос переміг Зорю в минулому турі, скориставшись вилученням у суперника в першому таймі.
Руслан Костишин був визнаний найкращим тренером туру, хоча до червоної картки у луганців рахунок був рівним.
Окрім загальної тенденції до змін в стилі гри, а Колос тепер, певне що, буде більш вертикальним варто говорити про один важливий кадровий момент.
Таке враження, що просто по-дефолту до збірної туру потрапив Микита Бурда, який повернувся до стартового складу після холодного періоду з Олександром Поздєєвим. Це було якимось ефектом новизни, тому що Бурда нічим не вразив, наприклад, у нього - центрального захисника - за матч одне єдиноборство.
А ось переведення Іліра Краснічі в півзахист стало дуже важливим моментом.
Загалом досить несподівано було читати, що Колос шукає взимку опорного півзахисника та навіть підписав бразильця Теллеса, адже в кооманді є класичний опорник, якого попередній тренерський штаб використовував в центрі захисту.
Чесно кажучи, косовар не вражав в обороні, але підписали саме опорника, а не центрального оборонця.
Поява Краснічі дозволила значно більше на атаку грати Цурікова та його партнерів по центру півзахисту Ррапая та Оріховського.
Краснічі зробив 18 повернень мʼяча, а також виграв 9 єдиноборств із 11-ти. Особливо вражаючими є показники першого тайму: 7 з 7-ми.
Це був саме той опорний півзахисник, якого шукали.
[00:00:00] - АПЛ. Астон Вілла підійшла у прекрасній формі на фініш сезону [00:10:00] - Арсенал. Хто буде грати в центрі захисту? [00:19:00] - МЮ, Ліверпуль та завершення ери Де Брейне у Манчестер Сіті [00:31:20] - Забарний та проблемит Борнмута [00:34:00] - Копа дель Рей. Певно найгірший матч Луніна в Реалі, і повний провал Атлетико Мадрид у березні [00:42:20] - Копа Італія. Півфінали [00:46:30] - Баєр вилітає від третьолігової Армінії
***
Доєднуйтесь до нашого клубу – підтримайте подкаст та отримуйте ексклюзивні випуски.
Це був не найращий матч Забарного (2 виграних єдиноборства з 10-ти), а його команда програла вчетверте поспіль на власному полі та залишилися на десятому місці, але одного разу Забарний таки втомився від цього надокучливого Делапа.
Правда, скоро після цього нападник забив. Однак в тому епізоді якраз до Забарного небагато запитань.
02.04.202518:14
Можна подумати, що там за проблеми можуть бути у Іллі Забарного, адже він ось грав проти Ерлінга Голана, Ромелу Лукаку та Йоана Вісса.
А тут якийсь Іпсвіч.
Однак сьогодні суперником українського захисника буде Ліам Делап, дуже неприємна персона. Бешкетник та задира.
Делап й досі тримає показник жовтих карток у дорослому футболі більше, ніж голів 22 проти 23-х.
Добре, що Забарний зростав на Троєщині та неодноразово зустрічався з такими персонажами на районі. Можливо, б і сам став таким, якби не футбол.
Але проблема суперників Делапа в тому, що він ще й грати вміє, а не тільки ссати кров своїми вибриками. Делап може забивати, може обігрувати, може лізти всюди та змушує помилятися.
О 21:45 початок матчу на Сетанті.
02.04.202508:17
Верес - одна з команд, на яку варто звертати увагу в цьому сезоні.
Авжеж, за непереможним Динамо, Олександрією та Карпатами важко бути найкращою командою ліги чи навіть найбільшим відкриттям, але Верес дійсно показує себе добре.
*спочатку краще почитати пдф та подивитися відео, а вже потім переходити до прочитання невеличкого тексту.
У чому секрет успіху Вереса?
1. Гарна трансферна робота
Авжеж, було б правильно ставити на перше місце роботу тренерського штабу, але трансфери зіграли вирішальну роль. Руслана Степанюка шанує ще з часів алчевської Сталі, Роман Гончаренко додав міці в центрі оборони, гравцями стартового складу стали Андрій Кожухар, Луан та Гіоргі Куція.
Зважаючи на просто чудові результати після зимової паузи, варто виділяти Ігоря Харатіна. Я б навіть вище поставив його в списку найкращих трансферів ліги за підсумками пʼяти турів. Яго добре грав на цій позиції, але якість та досвід Харатіна роблять Верес ще більш ефективним.
2-4. Робота тренерського штабу
Тут потрібно вирізняти декілька досягнень: чітке розуміння футболу, командний дух та розвиток гравців.
Рік тому молодий тренер Олег Шандрук шукав модель, яка буде найбільш ефективною та прийшов до агресивного контратакувального футболу. Так, це впливає на матчі з суперниками, які грають нижче (втрати очок навесні проти Лівого Берега та Інгульця), але в більшості матчі Верес знає що робити.
Очевидно, в команда гарна атмосфера та взаєморозуміння, це відображається на роботі команди на полі.
Про новачків вже була мова, але ті гравці, що були в команді раніше зробили просто неймовірний крок вперед. Віталій Дахновський, Семен Вовченко, Микола Гайдучик - це все гравці, які б навряд чи залишилися в УПЛ, якби Верес програв перехідні матчі в минулому сезоні, а зараз кожен з них цілком пристойного рівня для середняка ліги.
На що може претендувати Верес?
Здається, вище вже немає куди йти, якщо дивитися на таблицю. Але навіть сьоме місце буде великим успіхом.
За Вересом цікаво буде спостерігати далі. Чи буде змінюватися стиль команди (менше за Верес з мʼячем грає тільки Лівий Берег)? Чи будуть будуть прогресувати молоді футболісти, адже наразі погоду в команді роблять досвідчені гравці (наприклад, середній вік стартового складу був найвищим в матчах 22-го туру - 27.9 роки)?
Баєр Леверкузен вилетів із Ліги чемпіонів, чекає на помилку Баєрна в Бундеслізі, але вже точно тримав все під контролем в Кубку Німеччині.
В іншій півфінальній парі грають Штутгарт та РБ Ляйпциг, а Леверкузен повинен був виконати обовʼязкове завдання в грі проти Армінії із Ліги 3.
Виправданням для Баєра має бути той факт, що поле в Білефельді нагадувало пасовисько для худоби ранньою весною. Але не виправданням для результату, аж ніяк, а швидше для того плану, який обрав на матч Шабі Алонсо.
Говорив про це раніше, але цей матч став ще одним підтвердженням того, що з усіх топ-тренерів, які зустрічалися раніше на шляху Шабі Алонсо рольовою моделлю він обрав Рафаеля Бенітеса. Не за стилем гри, не за манерою спілкування з футболістами, а з тим, щоб раз від разу вигадувати щось нове.
З урахуванням поля Баєр вирішив грати без тривалого контролю мʼяча, використовуючи довгі передачі та більш прямий стиль. Відсоток володіння мʼячем 52 на 48 на користь на користь Леверкузена, але щоб зрозуміти абсолютну незначущість цієї переваги варто зазначити, що Баєр зробив в другому таймі тільки на 20 передач більше за суперника, який увесь другий тайм був попереду.
Відсоток точних передач Баєра в цьому матчі - 64. Кількість довгих передач - 91. Третину ударів по воротах завдав центральний захисник Та.
Після матчу Шабі Алонсо сказав, що, очевидно, план був невдалим.
Забивши швидкий гол Баєр без мʼяча не міг тримати гру під контролем, а потім не змінився після перерви, намагаючись не відходити від плану А. Джака зробив 13 довгих передач, тільки 2 з яких були точними.
На папері цей план міг бути успішним, але він створив можливість за яку вчепився суперник. Перевагу в класі було нівельовано та все було дуже зручним для Армінії. Господарі боролися за перші мʼячі, забирали підбирання та створювали тиск на суперника, який все одно був запрограмований на довгі передачі.
Попри те, що сезон Леверкузена не був настільки ідеальним у порівнянні з минулим, але в усій Європі тільки одна команда була кращою за Баєр - Баєрн Мюнхен, який йде вище в бундеслізі та переміг в Лізі чемпіонів.
Але цей матч був дуже поганим не тільки з боку футболістів, а й через погане управління головним тренером від стартового вибору до важких хвилин, коли потрібно було робити зміни.
Армінія й до Бундесліги 2 може не потрапити, але в фіналі Кубка Німеччини зіграє.
Повноцінний тур Прем'єр-ліги повертається після тривалої паузи. Пригадуємо, що боротьби за титул та виліт фактично немає, але у верхній частині таблиці багато команд, які хочуть до єврокубків та навіть Ліги чемпіонів. І це не тільки Ноттінгем, але й Фулем, Брайтон та Борнмут.
Послухати можна на патреон та байміекофі, підписка коштує 2 долари на місяць.
Але тоді кубковий матч проти Айнтрахта врятував його. Тепер в клубі вирішили не давати такого шансу, звільнивши головного тренера напередодні півфіналу проти Штутгарта.
Увесь сезон для команди проходив таким чином, що це мало закінчитися звільненням рано чи пізно. І самий кінець березня - це пізно.
Якщо пригадувати літо, то воно було просто неймовірним для клубу. Був гарний попередній сезон, де феєрили Шешко й Опенда, вдалося продовжити перебування в клубі Сімонса, а потім ще й Іспанія виграла Євро, що дозволило продати Дані Ольмо за такі гроші, яких він точно не коштував на початку літа.
Усе найкраще було збережно, а декілька молодих підписань дозволяли впевнено дивитися в майбутнє.
Останньою миттю гарного літа стала перемога 31 серпня на полі Баєра. РБ поступався 0:2, але зумів забити тричі та завдав першої поразки Леверкузену з весни 2023-го. У той день Ляйпциг був одним із претедентів на чемпіонство.
І парадокс в тому, що саме фактор Розе давав змогу говорити про те, що молода команда на це здатна.
Окрім перемоги над Леверкузеном в стартових восьми турах РБ виграв ще 5 разів та двічі зіграв 0:0. 20 очок та лише 3 пропущених мʼячі на початок листопада.
У Лізі чемпіонів на той момент було три поразки в трьох матчах, але ж і суперники передбачали проблеми: Атлетико, Ювентус та Ліверпуль. В Мадриді пропустили на 90+, Ювентусу примудрилися програти з півгодинною перевагою в одного гравця.
І якщо дивитися суто на результати, то у РБ все було гаразд. Та саме виступ в Лізі чемпіонів показував справжні проблеми команди на той момент, які в домашній лізі маскувалися феноменальною грою голкіпера Гулачі.
Вже за 5 тижнів після перемоги над Фрайбургом у 8-му турі Розе мали звільнити. Поразки від Селтіка в Лізі чемпіонів, а також 3:4 з Гоффенгаймом та 1:5 з Вольфсбургом багато що сказали керівникам клубу.
Але на той момент у всіх була впевненість, що Розе виправить ситуацію. Та й заміни спортивний директор Марсель Шефер не мав.
Наразі в останніх 11-ти матчах РБ виграв двічі. Результати погані, гра посередня, гравці не мають впевненості та не має прогресу молоді.
Якби Розе хотів, то міг би виправдовуватися великою кількістю травм. Та це було б неправильно.
Як і неправильно говорити, що він нічого не робив. Утім усі ці рішення були змінами заради змін, головний тренер проводив ротацію складу, міняв формацію, таке враження, тільки тому, що треба щось робити, але й сам не вірив в те, що це матиме успіх.
Не стали відкриттям новачки Нуса, Гертрейда, Вермерен, гіршими, ніж в минулому сезоні є Опенда, Шешко та Сімонс. Зрештою, найкращими гравцями РБ в цьому сезоні є Гулачі та Орбан, що точно не є символом того, що команда налаштована на успіх та якісну гру.
Тимчасовий тренер Жолт Льов навряд чи отримає постійну роботу влітку, хіба що за два місяці переверне невдалий сезон. На РБ чекає важке літо в будь-якому разі.
Не менш цікавим є й наступне місце роботи Розе. Кожен тренер Європи, який будує гру своєї команди навколо кількості кілометрів та командної швидкості багато взяв із його Гладбаха, але його перехід до більш амбітних проєктів не вдався.
30.03.202512:23
Збірна Бразилії програла Аргентині 1:4, після чого знову почалися розмови про кризу в тамтешньому футболі.
Однак потрібно враховувати два важливих фактори в оцінюванні цього результату: теперішня збірна Аргентини - найкраща команда світу в міжнародному футболі, яка набагато років попереду Бразилії в розвитку.
По-друге, сам підхід Бразилії конкретно в цьому матчі був досить дивним. Фактично 4-2-4 з Жоелінтоном при цьому на позиції центрального хавбека було провалом проти такого організованого суперника.
Отримавши запитання, а яким я бачу оптимальний склад Бразилії на даний момент, але якщо враховувати те, що усі здорові та в гарній формі, то почав думати про старт і запас. Довгий час в резервному складі був Кевін із Шахтаря. Увесь сезон для цього вінгера проходить настільки добре, що його можна цінувати настільки високо. А якщо говорити про те, що він робить навесні, то це ще один крок в розвитку.
Так, мова йде про матчі в УПЛ, але навіть в них помітно, якого прогресу в фізичному плані досяг Кевін. Він агресивний, швидкий, сильний, а також розумний та міцний в ногах в дуелях один в один.
У Лізі чемпіонів та в УПЛ восени він мав гарні матчі, але тепер після переформатування Шахтаря почав вирізнятися у якості великого активу, на якого роблять ставку. Мова не тільки про УПЛ, а про поєдинки Ліги чемпіонів проти Бреста та Дортмунда в січні. (але в мене немає дозволу на це відео)
Утім зі складу я його потім прибрав, тому що це був радше аванс та він ще не зовсім підготовлений до найвищого рівня. Та й було б дивно, якби Кевін був, а Савіньйо, Естеван чи Луїс Енріке - ні.
По вмінню просувати мʼяч флангом, обігрувати один в один за рахунок обманних дій своїх та використанню рухів суперника він гравець дуже високого рівня, але все ж розвиватися не просто є куди, а цих компонентів багато: дії після завершення дриблінгу, різномаїття відкривань, удари по воротах.
Однак все ж спеціальне відео про Кевіну хочеться зробити.
Владислав Лупашко дав гарне інтервʼю Брутальному футболу, де підняв декілька цікавих тем.
Зокрема, він говорив про роль помічників та те, що їх також варто відзначати та брати до уваги їхню думку.
Або про те, що футбольні зростають на тренуваннях, а не безпосередньо в матчах.
Але більш цікавим був фрагмент про те, як він та його тренерський штаб бачать футбол.
"Зараз в Європі дуже багато грають в позиційний футбол. Ми ставимо позиційний футбол, але ми хочемо поєднати з речами, які трохи забуті в сучасному футболі: індивідуальність. Ми хочемо підкреслити індивідуальності, граючи в структурі".
"Усі кажуть, що час десятих номерів пішов, але ми хочемо повернути це. Ми маємо на меті зробити так, що кожен гравець на футбольному полі має бути сміливим в своїх рішеннях в плані дриблінгу, зміни позицій".
Далі тайм-код з цього інтервʼю про розмову Лупашка з тренером футзальної команди та те, що погляд на футбол Карпат дуже схожий з футзалом.
Ще цікавіше про те, що в тренувальному процесі у Карпат немає обмежень в кількості дотиків та є спеціальні вправи, коли футболіст не має права робити передачі, а повинен за рахунок обіграшу вийти із ситуації.
Карпати третя в лізі команда за кількістю дриблінгу, поступаючись тільки Шахтарю та Поліссю. Із Шахтарем зрозуміло, а Полісся з їхніми Гуцуляком та Назаренком теж є цілком зрозумілим кейсом. Та й позиційного футболу там не дуже багато, відверто кажучи.
Але що, мабуть, хотілося б уточнити в словах Лупашка, що ці два моменти, які він називиає не поєднуваними, насправді, дуже добре підходять один одному.
Побудувати позиційний футбол без того, щоб гравці обігрували один в один, брали ініціативу на себе та навіть возилися з мʼячем просто неможливо. Якщо робити самі тільки передачі, то це не може спрацювати. Навіть такий догматик як Луїс Енріке до цього прийшов.
Хіба новаторством є вимога, щоб усі це робили. Але в командах Ейнджі Постекоглу так і є.
Новаторським також є підхід для українського футболу, де з дитинства дітей вчать грати в один дотик, а потім виявляється, що під тиском вони мʼяч не можуть зупинити та боячись допустити обрізку роблять передачу "в бровку".
Звичайно, у Карпат не всі 11 гравців роблять на полі, що хочуть, але в діях, наприклад, Бруніньйо та Очеретька відчувається вплив цієї ідеї.