Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
ДивоІндія avatar
ДивоІндія
ДивоІндія avatar
ДивоІндія
Период
Қаралым саны

Цитаталар

Хабарламалар
Репосттарды жасыру
01.05.202511:26
Недавно під враженням від книги Діпо Фалоїна я писала про небезпеки редукування державою культури та ідентичності до якогось одного її варіанту. У продовження теми пост українського філософа Миколая Карпіцького, де він називає це явище "архаїчною свідомістю", а Нарендру Моді - її носієм.

"Хто б міг очікувати, що перехід до нової інформаційної епохи супроводжуватиметься повстанням архаїки? А втім, це закономірно. Раніше людина з архаїчним світоглядом була ізольована у своєму колі спілкування, а тепер, завдяки інформаційним технологіям, вона входить у спільний інформаційний простір.

Ознака архаїчного світогляду – пріоритет колективістського над особистісним. Це проявляється у запереченні права на самоідентифікацію: ти не маєш права сам визначати свою релігійну, національну, соціальну чи гендерну ідентичність – за тебе це має робити колектив, клан, стан, суспільство або держава.

Повстання архаїки набуло глобального характеру: навіть у найбільших демократичних державах до влади приходять лідери, які мислять категоріями архаїчного імперіалізму. Що спільного між Дональдом Трампом, Нарендрою Моді та Сі Цзіньпіном? У їхній політиці – і навіть у політичній риториці – відсутнє поняття прав людини. Тим часом саме завдяки орієнтації на цінність особистості та права людини Захід переміг Радянський Союз у холодній війні. І той факт, що сьогодні Захід відступає перед некроімперською Росією, безпосередньо пов’язаний з відходом від цих цінностей".
18.04.202507:17
Кажуть, що твіт деякого конгресмена-республіканця Джека Кімбела про експорт яловичини в Індію - це фейк. Але ось його твіт, на місці.
06.04.202516:55
Сьогодні індуїстський світ святкує Раманавамі - день народження бога Рами, аватари Вішну й героя епічної поеми Рамаяни 👑

Бгаджан виконує Мандар Пурандаре, викладач мови гінді Університету Адама Міцкевича в Познані

Нектар 😇
Қайта жіберілді:
Theravada Ukraine avatar
Theravada Ukraine
30.03.202514:20
Друзі, раді повідомити, що у нашої спільноти з'явився youtube-канал, і вже опубліковане перше відео.
Запрошуємо вас до перегляду, закликаємо підписуватись на канал, лайкати та поширювати відео - це допоможе розвитку буддизму Тхеравади в Україні.
Саду Саду Саду.🙏🙏🙏
https://youtu.be/Atdz3MXb6xM
23.03.202509:34
Інститут філософії імені Г.С. Сковороди НАН України
відділ історії зарубіжної філософії
сектор історії східної філософії

25 березня 2025, 16:00
СЕМІНАР ДОСЛІДНИКІВ СХІДНИХ ФІЛОСОФІЙ

Засідання CXLVІІI

Тема доповіді:
«Концепт мудрості-пання у трактаті Буддгаґгоси “Вісуддгімаґґа”»

Доповідач:
Микита Барковський,
Інститут філософії імені Г. С. Сковороди НАНУ

ТЕЗИ

Доповідь присвячена дослідженню концепту мудрості (палі: paññā) в буддизмі тхеравади з детальним аналізом Вісуддгімаґґи (Visuddhimagga/Шлях очищення) – авторитетного трактату Буддгаґгоси, у ній розглядаються його погляди в контексті фундаментальних текстів палійського канону Тіпітаки (палі: Tipiṭaka). Дослідження висвітлює мудрість як одне з центральних питань для реалізації основних буддійських учень, таких як Чотири шляхетні істини (палі: сattāri аriyasaccāni) та “три ознаки буття” (палі: tilakkhaṇa): непостійність, страждання та відсутність “я” (палі: anicca, dukkha, anattā).

У доповіді контекстуалізуються інтерпретаційні межі Буддгаґгоси у його трактаті, досліджується, як він систематично інтегрує мудрість у потрійний шлях: моральність (sīla), зосередженість (samādhi) і мудрість (paññā), з акцентом на поступовий розвиток від теоретичного знання до практичного звільнення за допомогою медитативної техніки віпассана (samatha-vipassanā). Особлива увага буддійського філософа приділяється класифікації мудрості на три взаємозалежні форми – мудрість, що походить від навчання (sutamayā paññā); мудрість, що походить від споглядання (cintāmayā paññā) та мудрість, що походить від медитативного прозріння (bhāvanāmayā paññā).
Як висновок, підкреслюється особливий внесок “Вісуддгімаґґи” Буддгаґгоси в буддійське розуміння мудрості. Трактат унікальним чином синтезує етичну поведінку, зосередженість і мудрість в послідовний і систематичний шлях ментального очищення, спрямований на досягнення ніббани (палі: nibbāna). Також Буддгаґгоса представляє оригінальну і ретельно структуровану інтерпретацію мудрості, особливість якої полягає у тому, що це одна з найперших спроб переходу від абстрактних теоретичних понять до їх практичного усвідомлення та у безпосередній орієнтації на досвід. Іншими словами це можна було б описати як “практичний переворот”. Ця особлива концептуалізація у перспективі дозволяє проводити паралелі та відмінності між буддійськими та, наприклад, західними філософськими конструкціями, зокрема, аристотелівським фронезисом (φρόνησις), демонструючи таким чином актуальність та застосовність поглядів Буддгаґоси на ширші міждисциплінарні дискусії.
приєднатися до конференції Google Meet можна за покликанням:

https://meet.google.com/tqf-sbxw-gqe
Див.: www.tdsf.kiev.ua/
17.03.202509:35
День народження Тараса вже давно минув, але безпрецедентна і надважлива справа не мине ніколи, залишиться в вічності. Йдеться про переклад творів Шевченка бенгальською мовою Мрідули Гош. Це перший переклад з оригіналу українською мовою на будь-яку мову Південної Азії. Книга є авторською підбіркою віршів та поем, більшість з яких входять до славного «Кобзаря». Ілюструють книгу виключно твори самого Шевченка. Президент Віктор Ющенко та Сергій Плохій написали вступні тексти до книги зі зверненням до бенгальських читачів. Книга виходить у видавництві যাদবপুর বিশ্ববিদ্যালয় প্রকাশনা. На жаль, поки в Україні книжка не доступна.

Слова подяки перекладачки:

«У ці непрості часи Національний музей Шевченка робить все, щоб полум'я не згасло. Моя спроба не була б успішною без доступу до архівів та цифрових ресурсів для пошуку ілюстрацій. Ідея полягала в тому, щоб це видання було проілюстроване лише творами Шевченка. Щиро дякую директору музею Дмитру Стусу, сину легендарного поета-дисидента Василя Стуса, та старшому науковому співробітнику фондів та архіву музею Тамарі Холоші за величезну допомогу. Я вдячна за теплі слова вдячності на адресу читачів від Президента Віктора Ющенка та професора Сергія Плохія.

Висловлюю щиру подяку професору Абхіджіту Гупті, директору видавництва Університету Джадавпур, та його команді, без ретельної турботи яких ця публікація не дійшла б до читачів. І останнє, але не менш важливе: моя сердечна подяка моєму братові Вівекананді Гошу за те, що він був першим читачем моїх рукописів, і за його цінні поради. Друзі в Індії можуть замовити цю книгу у видавництві, а також у книгарнях Pratikshan, Dey's, Baibhashik та Flipcart - https://www.flipkart.com/product/p/itme?pid=9788198402011 "
19.04.202513:38
Тимчасом на сайті ДивоІндія, про який я Вам, здається, ще не казала, вийшла рецензія письменниці і затятої любительки бгаратського кіна Ольги Брильової на фільм "Левеня" (Chhaava, 2025). Ольжин канал RRR ви вже знаєте, заходьте. А на сайті намагаємося збирати цікаві науково-популярні тексти про різні прояви улюбленої Індії - про індуїзм, мистецтво, політику, подорожі, літературу й кіно
16.04.202511:34
Читаючи відому книжку Діпо Фалоїна «Африка не країна», натрапила на дуже гарне пояснення, яке можна застосувати до будь-яких країн, які намагаються уніфікувати культуру всередині себе, будуючи щось на кшталт «русского мира» в росії, чи «акханд Бгарату» в Індії.

Суспільство не приймає комплексної ідентичності, суспільство завжди прагне до уніфікації, бо це дає визначеність, прогнозованість і опору. Протягом історії індивідів чи спільнот, які занадто проявляли свої особистісні риси, намагалися позбавити цього, щоб зробити їх більш придатними до підкорення і приниження. Вільно виражати свою ідентичність й відкрито визначати себе – це привілей, який ми часто сприймаємо як належний, недооцінюємо його значення в нашому житті. Коли індивіда позбавляють цього привілею – це деструктивно, але коли ціла спільнота, країна чи раса виявляється підданою такому редукціонізму – це деструктивно в подвійному обсязі. Відбувається створення отруйного фальшивого наративу, який проходячи через покоління, стає, на жаль, фактом, й загальною істиною, яка передається далі й живе за шкільними партами і обідніми столами, у книгах і маскультурі. Думаю, ще до 2022 року росіяни в масі своїй не підтримували війну проти України, а зараз таких стає щоразу більше.

Редукціоністські ідеології, які намагаються нав’язати спільноті лише один варіант ідентичності, відмовляючи їй у складній і комплексній, чинять наругу над нею. «Еталонний індуїзм», або «справжній індуїзм», який подається як універсальний варіант ідентичності для індійця, хоча позірно ніби надає нації «обличчя», але насправді віднімає його, редукує до якогось одного образу, який, до того ж, подається як великий і дуже вартісний. Дуже часто звучать думки про Індію після 2014 року, тобто після того, як до влади міцно і надовго прийшла націоналістична партія Бгаратія Джната Парті, як про «іншу», «кращу» Індію, яка піднялася з колін, яка почала себе поважати. Та насправді сталося протилежне – Індія почала обрізати собі крила й з толерантної країни гетеродоксії, релігійного і ідеологічного різноманіття, почала перетворюватися на ортодоксальний моноліт, який у своїй гордині колись може піти поширювати свій правильний варіант культури на сусідні держави. Чи не так зробила сусідня з нами недофедерація?

Це застереження і Україні про те, що один, а до того ж ідеологічний, варіант української культури неприйнятний. Культурну ідіосинкразію не слід чіпати, якщо ми не хочемо виродитися у щось штучне і таке ж потворне, як те, з чим ми зараз боремося.
02.04.202516:50
Чи може ця скульптура з Таїланду претендувати на неіконічне зображення Будди поруч із буддападою (відбитками стоп Будди), чакрою чи деревом Бодгі? 😄🪷

Письменник і поет Сергій Мазуркевич, у кого я побачила це зображення, назвав його "ждуном по-азійськи" 😁
22.03.202522:53
Новий анімізм: хрестоматія \ упор. В. Щепанський. Київ: Вид. Руслана Халікова, 2024. 263 с.
ISBN 978-617-8310-24-0
 
«Новий анімізм: хрестоматія» – це збірник наукових статей та тематичних роздумів, присвячений вивченню анімізму в контексті сучасної культурно-філософської дискусії. Зібрані текстові матеріали охоплюють широкий спектр тематик, включаючи історичні корені анімізму, його філософське та богословське значення, а також вплив на сучасні аспекти культури, технологію та екологію. На думку упорядника збірник сприятиме кращому розумінню та аналізу анімізму як явища, що посідає важливе місце в історії релігії та сучасному світі.

Ціна - 700 грн.
Для купівлі писати: @Kairuku_waitaki
16.03.202512:56
Українська релігієзнавиця Людмила Филипович у ранніх 90-х розповідає телебаченню про українських кришнаїтів. На жаль, передачу і дату зйомки не вдалося ідентифікувати.

https://youtu.be/A09gWVCiJWY?si=hjIilqjbIgE5OhoT
18.04.202519:08
Інтерв'ю посла України в Індії Олександра Поліщука. Інфоприводом став обстріл індійських фармацевтичних потужностей в Україні російськими дронами 12 квітня.

https://www.hindustantimes.com/india-news/russian-drone-targets-indian-pharma-firm-in-kyiv-causing-25m-in-losses-101744818494194.html?fbclid=IwY2xjawJvgpdleHRuA2FlbQIxMQABHvJlvCQd9sEnNhmSQ9dg9e-LaRQjevDXyfWpFY5iO_-hZy5vvdmgtKymJkq__aem_fQhuA5tOOrxpXU_xm31kYA
12.04.202514:18
Східне християнство і ґаудія-вашнавізм про енергії Бога. Карпіцький, Шелудько, Завгородній, Філь

https://www.youtube.com/watch?v=gICVIxOFO-E
Міжнародний день танцю 🔥💃🏻
Проморолик 👇🏻
21.03.202508:43
🇺🇦🇮🇳 Міністерство закордонних справ України офіційно відкрило Генеральне консульство України в Мумбаї!

Мумбай – фінансова столиця Індії та одне з найбільших міст світу, що посідає 6-те місце за розміром міської агломерації. Це місто – дім для найбільшої кількості мільярдерів в Азії, є важливим економічним, культурним і торговим центром країни. Мумбай відомий своїм розвиненим фінансовим сектором, великою кількістю міжнародних корпорацій та банків, а також популярністю серед підприємців та інвесторів.

💬 "Ми провели у Мумбаї великий бізнес-форум за участі понад 130 індійських компаній. Це була дійсно резонансна подія, яка широко висвітлювалася і в індійській пресі. Інтерес до роботи в Україні, розвитку партнерств та інвестицій – величезний. Саме тому ми офіційно інавгурували прямо на цьому заході нове Генеральне консульство України в Мумбаї, яке сприятиме захисту прав та інтересів наших громадян, розвиватиме партнерства та бізнес-контакти.

Навіть під час війни Україна розширює дипломатичну присутність в Індії, що є свідченням нашого ставлення до цієї важливої країни," – зазначив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.

Україна продовжує розширювати дипломатичну присутність, економічну співпрацю та ділові відносини з Індією ⭐️
14.03.202518:43
Happy Holi!

Фестиваль, який в Північній Індії називається Голі, відзначається в повню під час місяця Пхальгуна за індуїстським календарем. Голі часто збігається із зібранням врожаю і припадає на так званий «лінивий» період, коли польові роботи закінчені, а тому можна вже й весілля гуляти 😁

Хоча Голі передусім асоціюється з кольоровими барвами у порошковому і рідкому вигляді, насправді це – вогняне свято. Й ні, Агні тут ні до чого. Свято Голі не має нічого спільного ні з Ведами, ні з індуїзмом, а є дуже давнім, швидше за все, місцевим (неарійським) святом весни, на якому вогонь був головним «героєм». Способи святкування різнилися від регіону до регіону, але алгоритм був приблизно таким.

Для свята на східній околиці села споруджувалася велика «вежа» з пляцків з сушеного коров’ячого добрива, на які накладали колоди, хмиз і сміття. Для вогнища селяни збирали все – від кривих дверей, до меблів, якщо такі виявлялися на вулиці і власник їх не боронив. Є традиція також красти коров’ячі пляцки всюди, де їх можна знайти. Якщо речі вже додані до купи, власник не може повернути їх назад. Погодитися на це – справа честі, але при цьому будь-які методи підходять, щоб не допустити потрапляння речей на «вежу». Коров’ячі пляцки – це природне паливо для селян. Вони швидко спалахують і гарно горять. Коли займиста купа накладена, запалюють вогонь і через нього проходять люди і худоба. Вважається, що вогонь очищує всіх учасників. Селяни також ходили по видобутим з вогню обвугленим частинам дерева. Англійці дуже дивувалися, як цим людям вдається не пекти ноги.

Звісно ж, індуїзм спробував інкорпорувати в себе давнє анімістичне свято шляхом прив’язування його до міфології Кришни та низки міфів про демоницю Голіку. Та правда залишається такою, що й зараз Голі справді у більшості випадків не сприймають як релігійне свято.
18.04.202507:25
UPD: фейк - це не твіт, а сама неіснуюча постать конгресмена. У наші часи все треба перевіряти, просто все. Дякую підписникам за вказівку. 🫶
10.04.202517:30
Олена Борділовська

Make in India. Як знаходити вигоду в різних ситуаціях

https://youtu.be/3Wox6qav0Xk?si=RcMFvlgnOMIHIXaq
31.03.202511:35
29 березня 2025 року в Лотосовому храмі віри багаї відбувся концерт, який презентує синтез творчості українських, індійських та міжнародних музикантів "A Bridge for Peace and Compassion".

На відео танцівниця українського походження Ніша Кесарі в жовто-блакитному вбранні виконує катхак під віртуозний фортепіанний супровід Тараса Філенка.

"Це перший в історії ф'южн музики Мирослава Скорика і індійського класичного танцю катхак, музики Лисенка і танцю бгаратанатьям" -

йшлося в пресрелізах.

Побільше би таких концертів 💃🏻
Отже, Кришна з’являється і в Ріґведі, і в Чгандог’ї упанішаді, і в Магабгараті, звісно ж. Кришначарітою можна назвати будь-який текст, який описує життя бога, а окремого тексту з такою назвою немає. Питання в тому, чи всюди згадується один і той самий Кришна 🤔

• У 8 мандалі 74 гімні Ріґведи сказано:

“Кришна викликає вас, о Ашвіни, боги великого багатства,
щоб пити п’янкий сік соми».


Шаунака, автор систематичних покажчиків ведичних гімнів, ідентифікує Кришну, який згадується в Ріґведі, з мудрецем Ангірасою, який нібито склав Ріґведу. Тобто цей Кришна немає нічого спільного з тим, якому зараз поклоняються в Індії та світі.

• У Чгандог’ї упанішаді згадується Кришна-Девакіпутра, тобто Кришна – син Девакі, учень Гори Ангіраси, який вчить його, як звільнятися від бажань.

Тому в науковому світі є консенсус, що Кришна-бог, головний герой Бгаґавадґіти, син Девакі, вперше згадується саме в Чгандог’ї упанішаді.
17.03.202519:36
Слово «будда» докотилося аж до… Ефіопії. І набуло воно тут аж геть дивного значення.

Ефіопці вважають найрізноманітніших ремісників – гончарів, ткачів, різьбярів тощо – такими, що мають нечистий погляд і можуть завдати пристріту*. Але водночас вони називаються «мудрими» людьми. В принципі, не перша культура, для якої люди, які творять руками – такі собі деміурги на мінімалках – дістають амбівалентного ставлення. Так ось, для цих «мудрих» в Ефіопії є дві синонімічні назви – buda і tayeb. І можна було б подумати, що виводити перше з санскритського слова – це чисті спекуляції, але оце друге арабське tayeb теж означає мудрість! Тобто, швидше за все, ефіопське buda прямо пов’язане з санскритським, яке своєю чергою асоціюється з Буддою. А чим вам Будда не мудрий 😀 Такий лінгвістичний уплив більш ніж можливий, бо між Індією та Ефіопією здавна були тісні морські контакти.

*хто, як я, ще не чув цього слова, то пристрітом називають поганий вплив погляду, у нашому російськомовному середовищі «зглаз».

На фото – магічний цілющий сувій-талісман з Ефіопії, який якраз, крім решти, був покликаний оберігати від ока ефіопських buda.
14.03.202516:14
Із Голі! Пост буде. Скоро 💜❤️💚
Көрсетілген 1 - 24 арасынан 91
Көбірек мүмкіндіктерді ашу үшін кіріңіз.