🇨🇳🇺🇸 Китай хoче пoстaвити Трaмпa нa кoлiна: США «в страху стогнатимуть перед п’ятитисячолітньою цивілізацією», — погрози з Пекіна
Протистояння між двома найбільшими економіками світу набирає обертів.
▫️Китай відповів на торгові мита адміністрації Дональда Трампа запровадженням 125% контрмит.
▫️Далі Пекін припинив експорт до США рідкоземельних металів і магнітів. Китай майже монополіст на цьому ринку, особливо щодо критично важливих для ВПК, авіації та електромобілів диспрозію й ітрію.
▫️Також уряд Сі Цзіньпіна заборонив китайським авіакомпаніям купувати літаки Boeing. Як зазначає Wall Street Journal, саме Boeing стане найбільшим постраждалим у торговельній війні.
▫️Тим часом Сі здійснює дипломатичні візити до країн Азії — зокрема В’єтнаму та Малайзії — щоб залучити регіон на бік Пекіна у торговому конфлікті.
США відповіли забороною на експорт в Китай новітніх AI-чипів Nvidia H20.
Пекін також посилив риторику. Високопосадовець Ся Баолун назвав американців «народом селян» і звинуватив у «бездушній, нахабній» митній війні, яка загрожує самому існуванню КНР. За його словами, США «в страху стогнатимуть перед величчю п’ятитисячолітньої цивілізації Китаю».
Тим часом Трамп пішов на поступки — від мита звільнили низку електроніки, включно зі смартфонами та ноутбуками. Білий дім боявся стрибка цін, зокрема на iPhone, які на 80% збираються в Китаї.
Попри тиск, США визнають власну залежність від Китаю. Однак вважають, що Пекін залежить ще більше: адже Китай експортує до США в п’ять разів більше товарів, ніж навпаки.
Водночас економіст Адам Позен переконаний: така структура експорту грає на руку саме КНР, адже американці звикли до дешевих товарів, і саме споживачі в США страждають від мит.
Трампу складно примусити Пекін до поступок ще й тому, що США становлять лише 14% китайського експорту. За оцінкою Financial Times, Вашингтон уже розпочав тактичний відступ, і, ймовірно, далі поступок буде більше.