Інкрустована сріблом залізна сокира епохи вікінгів.
Сокира була виявлена у 1986 році на півночі сучасної Данії в кургані Б’єррінгхой поблизу населеного пункту Маммен. Курган був 13 метрів в діаметрі та 4 метри у висоту, і після його зведення в 9-му столітті стояв як невеликий пагорб. Померлий у похоронній камері лежав на ліжку і був одягнений у розшитий золотом одяг. Біля його ніг лежали дві сокири, одна з яких була інкрустована срібним орнаментом.
Курган датувався 970 роком, а поховальний інвентар чітко вказував на те, що померлий мав високий статус, ймовірно займав важливе положення при дворі конунга. Одяг власника сокири був червоним та синім, прикрашеним пурпуровим та червоним шовком і вишивкою. Повністю костюм не зберігся, але на основі англосаксонської ілюстрації Кнуда Великого 1031 року, одяг якого був схожий на вбрання похованого, вдалося зробити реконструкцію.
Сама ж сокира як атрибут воїна, без сумнівів, мала глибоке символічне значення. З одного її боку зображена міфічна тварина, ймовірно, це Гуллінкамбі — півень з золотим гребенем, який зображувався сидячим на вершині дерева Іггдрасіль, і є одним із трьох півнів, чий спів ознамунає початок Рагнароку. З іншого боку рослинний орнамент — ймовірно, саме Світове Дерево, Іггдрасіль, яке пронизує усі дев'ять світів.
Сокира оздоблена в так званому «Мамменському стилі», який був названий на честь цієї знахідки, та є підвидом стиля «Великого звіра», що був поширений у Данії в 960-1020 роках. Стиль є розвитком старішого стилю «Еллин», так що іноді їх важко відрізнити один від одного, але в новому стилі тварини та птахи мають тіло, і велике значення набуває рослинний орнамент.
У цьому стилі немає симетрії, але він відрізняється силою та експресією. Він представляє собою синтез скандинавського та західноєвропейського мистецтва, зокрема спостегігається значний франкський вплив, що і привносить полунатуралістичне зображення тварин та багатство рослинної орнаментики. Цей стиль — образна мова, якою конунги звертаються до народу. Мова ця лаконічна та жахаюче зрозуміла.
☠️ @vallholl