🛡 Сили оборони Суомі надіслали термінове повідомлення: «Нас атакують. Нам потрібна допомога». Сотні солдатів з Армії США – частина нової арктичної дивізії – сідають на літаки у Фербенксі, штат Аляска. Пролетівши над Північним полюсом, вони приземляються в аеропорту Рованіемі у столиці фінляндської Лапландії, де швидко розпаковують свої штурмові гвинтівки M-4, ракетні установки й кулемети, вирушаючи у тихі засніжені ліси, одягнені в арктичні білі костюми та водопроникні чоботи.
🪖 Це лише навчання, що стартували в середині лютого, але сценарій стає дедалі ймовірнішим. У міру того, як зміна клімату розтоплює арктичну кригу, ця місцевість, колись віддалена і забута, перетворюється на доступний, ласий, спірний шмат Найбільші армії світу – американська, московитська, китайська та європейська (хоча такої досі немає) – готуються до зимової війни.
Минуло 5-6 років, як усі відійшли від ґлобальної війни із тероризмом і все змінилося. Арктичні країни починають розуміти стратегічну важливість. Арктика тепер вийшла на перше місце,
💬 – коментує канадський бригадний ґенерал Роберт Макбрай, який допомагає керувати військовими іграми. Нещодавні маневри проходили у дивний час для світових відносин. Президент Трамп хоче вивести США із NATO і дружити з РФ, а європейські лідери серйозно обговорюють, як створити власну оборонну промисловість, якщо Америка їх покине, що було немислимо кілька місяців тому.
📌 Принаймні на цій замерзлій землі американське військове співробітництво і сприйняття Московії як загрози, що зростає, залишилися незмінними. У Суомі, яка воювала двічі проти СССР під час Другої світової війни, Московія, як і раніше, залишається давнім і майбутнім потенційним ворогом; представник фінляндського оборонного відомства Янні Куусела пояснює американським гостям, що "московити завжди забирають те, що не прибито до стіни". І це правда, бо ласа здобич для східного аґресора – слабкий і неозброєний сусід.
🏌🏼♂️ Президент республіки Александер Стубб зіграв у ґольф зі своїм американським колеґою Дональдом Трампом. Голова фінляндської держави вчинив несподіваний неформальний візит до США, безпосередньо до маєтку Мар-а-Лаґо у Флориді. Мета – зменшити рівень напружености між союзниками по обидва береги Атлантичного океану.
🤝 Зустріч двох західних лідерів важлива і для інших європейських країн – насамперед для України, сусідів РФ та Данії. Стубб наполягає на якісному збільшенні військової підтримки Києва і, напевно, спробував донести до Трампа побоювання союзників по NATO. Подробиці зустрічі не розголошуються, крім того, що президенти добре попоїли та зіграли у ґольф.
Напередодні в українському місті Кривий Ріг від ракетного терору РФ загинув 3-річний хлопчик Тимофій і ще восьмеро дітей. У зв'язку із траґедією, мене дивує, як узагалі можна говорити про мир і домовленості із Кремлем? Тим паче про мир за будь-яку ціну і не важливо, що продовжують гинути українські діти, головне, щоб ЄС і США могли знову співпрацювати із РФ і торгувати, віддаляючи Москву від Пекіна.
📌 Пан Мігкельсон також дорікнув президентові Суомі за те, що Александер Стубб кілька днів тому висловив сподівання у "відновленні діалогу" із Кремлем за прикладом США. Мовляв, Фінляндська республіка готуватиметься до нормалізації відносин зі своїм східним сусідом у найближчому майбутньому. Це свідчить про неприховані поступки аґресору і сповіщає про новий розподіл Європи автократичними узурпаторами, чого прагне уникнути не лише Україна, додав естонський парламентар:
РФ вдалося вселити західним політикам наратив про мир. Навіть у ситуації, коли відсутні всілякі передумови для досягнення справедливого і міцного миру. Європейським країнам давно час досягти стратегічної ясности, а наш наратив має бути перемогою над аґресією, бо мир можливий лише тоді, коли РФ буде зупинено і її загарбання буду відкинуті.
🕳 Ось, як глибоко у надрах Суомі зберігаються відходи ядерної енерґетики. На відео змодельовано реальний процес перевезення й "захоронення" отруйних речовин на атомній електростанції Олкілуото. Стратеґічний об'єкт розташований на узбережжі Ботнічної затоки Балтійського моря на однойменному острові, що входить до складу громади Еурайокі.
🏭 Слід зауважити, що 2 киплячих реактори типу "BWR" виробляють понад 16% споживаної у Суомі електроенерґії. Після реконструкції у 1990-х рр. їхня потужність була підвищена з первинних 660 МВт до 710 і 880 МВт відповідно. Третій реактор типу "EPR (PWR)" потужністю 1 600 МВт введено в експлуатацію позаторік у квітні.
📅 16 квітня – символічна дата для фіно-угорського руху. Сьогодні народився славетний будитель ерзянського народу, випускник Ніжинського університету, професор філології Рябовонь Толь (1894-1938). Саме на його честь ось уже понад 30 років цього дня відзначають День ерзянської мови, закликаючи молодь повертатися до свого коріння й плекати мову предків.
🧐 Рябов з іншими ерзянськими просвітниками та науковцями укладав словники, букварі та підручники, здійснював лінґвістичні експедиції, готував вчителів для викладання у школах, переклав твори класиків не лише московитської, але й української літератури. Його діяльність Кремль розцінив "контрреволюційним шпигунством на користь білофінських інтервентів", а тому у 1937 р. арештував, за рік розстрілявши у Саранську. Пам'ятаємо ерзянського Прометея XX ст.!
P.S. Večkeviks ěrzäń ojat, Ěrzäń keleń či marto Ěrzäń raśke! Ansäk ikelev. Istä uš kavtoška ieť koda. Pokšprävt lomantne arsiz...
Під час Другої світової війни з Фінляндії виїхало назавжди 440 000 людей і майже 200 000 тимчасово.
24.03.202517:38
📊 Нова неполіткоректна кримінальна статистика вперше у XXI ст. оприлюднена фінляндськими правоохоронцями. Дані про офіційно підтверджене сексуальне насильство – на 10 000 осіб населення за громадянство (країною походження, а не національністю!) злочинців. Уродженці Суомі позначені синім кольором і, як бачите, їх випереджають власники українських паспортів.
👮🏻 Одночасно показово, що громадяни РФ віднесені до катеґорії безпечних правопорушників. Натомість нелеґали із Сомалі, Афґаністану, Конґо, Іраку й Сирії приблизно у 15 разів роблять більше сексуального насильства, ніж так звані корінні фіни. Як прокоментував цю статистику один із демографів Суомі професор Юнатан Паллесен, «масова імміґрація дорівнює найбільш женоненависницькій політиці, яку роками підтримували ліві уряди країни».
⚠️ Нарешті на офіційному рівні у фінляндській статистиці сексуальних злочинів гучно говорять про тривожну тенденцію. Кількість злочинів настільки зросла, що це вже не можна пояснити лише підвищенням обізнаности. Дивно лишень, що феміністки Суомі чомусь не протестують проти завезення міґрантів та "біженців" з азійських та африканських країн, певно безпека жінок їх не особливо й турбує.
🔩 Фінляндська військова корпорація "Patria" показала випробування свого нового гусеничного панцерника під назвою "Famous-2 ATV". Розробка здатна проходити у ритмі спринту бездоріжжя, підкорювати пагорби та навіть плавати. Планується, що цей бронеавтомобіль для піхоти має замінити стару бойову техніку в армії Суомі впродовж наступного десятиліття.
Зараз ми тестуємо готовий до серійного виробництва прототип найвищої проби. Перші результати виявилися дуже багатонадійними. Цілком імовірно, що ми отримаємо замовлення від наших європейських союзників,
🗣 – говорить керівник проєкту і співробітник інноваційно-технічного підрозділу "Patria Group" пан Тімо Меннала. З його слів, мобільний панцерник-амфібія перевищив очікування під час руху дорогою: замість 80 км/год спромігся витиснути 88 км/год, ставши найшвидшим у своєму роді. Вартість розробки наразі не розголошується.
🪖 Перші випробування за участи резервісти на полігоні Ровайярві довели ефективність і якість гусеничного панцерника. До початку осені поточного року фінляндський монополіст на ринку озброєнь має випустити другу машину. У ній мусять врахувати всі виявлені хиби прототипу: https://youtu.be/rmzI5noi8l8?si=MOhgAHMgsYRfxVL-.
📎 Сьогодні, 14 квітня, свій 150-річний ювілей святкує неперевершений збирач фольклору, етнограф, публіцист, ветеран Визвольної війни та багатодітний батько Самулі Паулагар'ю. Дружина Єнні супроводжувала його в усіх наукових експедиціях і подорожах тереном Суомі, Кар'яли, Інґрії та Лапландії протягом десятиліть. Подружжя об'єднало любов до фінляндських ландшафтів і природи європейської Півночі, таємниці яких досі притягують безліч туристів і вчених умів з усього світу.
🇫🇮 Як і більшість науковців міжвоєнної доби, Самулі та Єнні Паулагар'ю були палкими націоналістами, підтримували діяльність Лапуаського руху й Академічної Карельської Спілки. Обоє бажали здобути для поневолених Москвою фіно-угрів свободу, але замість пропаґанди зосередилися на науковому обґрунтуванні осібности кожного із народів (від саамів до хантів). Спільний творчий доробок подружжя – понад 10 томів украй цікавих записів, які оприявнюють унікальність ледь уже не втрачених звичаїв і вірувань.
🖇 Товариство імені Матіаса Кастрена вперше презентує у Гельсинкі епос вепського народу: 9.IV. о 18:00 (Pohjoinen Makasiinikatu, 7A-2). Книга під назвою "Вірантаназ" авторства уродженки Карелії й за сумісництвом доктора філологічних наук Ольги Зайцевої побачила світ ще 2012 р. Серед фіно-угорських народів ("Калевала", "Масторава", "Югорно", "Б'ярмія" та "Дорвижи"), цей твір – найпізніший і найбільш авторський.
🎏 Зауважимо, що на відміну від перерахованих, "Вірантаназ" є скоріше спробою вепського філолога-ентузіаста врятувати від забуття, зберегти оповіді, пісні свого народу, що зникає, у письмовій формі. Тому поняття "епос" до нього застосовують переважно у широких колах громадськости, але не науковці та літературні критики, виключно задля порівняння із рештою монументальних праць фіно-угрів. Сама Ольга Зайцева погоджується, що "Вірантаназ" не може бути поворотним пунктом в історії вепської культури та формування вепської ідентичности.
🔬 Цього тижня у прибережній громаді Пюгтяя постав незалежний Фінляндський інститут вільної науки. Його засновниками стала ґрупа відомих дослідників у різних галузях, перш за все, гуманітарної: родина музикантів-новаторів Сааріківі, правник Юкка Кекконен, професор космології та прикладної фізики Карі Енквіст, історик і педагог Лаура Кольбе, а також філософ-семіотик Ееро Тарасті. Мета нового освітнього закладу – дати молодим науковцям вільний від ідеологій та пропаганди простір для дослідів.
🏘 Очільниця громади Пюгтяя, пані Тергі Ліндголм, взяла участь в установчих зборах ініціятивної ґрупи, пообіцявши всебічну підтримку. Фінляндський інститут вільної науки працюватиме у будівлі "Stockfors Patruunantalo", а за кампус слугуватиме стара промислова зона, яку переобладнають відповідно до потреб викладачів і студентства. Фактично, дрібний населений пункт провінції Кюменлааксо кидає виклик провідним вишам Суомі, не лише приватним, а й державним, як от Університет Гельсинкі.
Наразі ми оголосили збір коштів на підтримку нашої пропозиції. Цілком незалежний виш, де не вихованцям не будуть промивати мізки лівим чи правим популізмом, – як ковток чистої, незайманої науки, яка не контролюється урядом, партіями чи закордонними ґрантодавцями. Наш інститут створюється у ситуації, коли у Суомі недбале управління освітніми й дослідницькими закладами, втручання у навчальні програми призвело до проблем у багатьох традиційних дисциплінах, зникнення ідеалу вільних наукових розвідок як основи самого сенсу університету,
💬 – прокоментували ініціятори. Фінляндський інститут вільної науки зберігатиме час, простір та товариські відносини всіх своїх членів, що необхідно для незалежної дослідницької практики. Особлива увага приділятиметься науковій відкритості, міжнародному та місцевому впливу, глибоким знанням, заснованих на етиці, моралі, культурі та критичности, бо наука – це інструмент для досягнення зростання кожного громадянина зокрема і зміни суспільства у цілому, наприклад, а й власними силами вони цінні.
🤳🏼 На тлі заокеанського скандалу "SignalGate" у Суомі урядовцям, обранцям і навіть співробітникам правоохоронних та розвідувальних органів дозволено використання цього застосунку. Водночас у парламентській службі порядку й безпеки уточнюють, що радять представникам влади уникати приватного листування та пересилання державних таємниць відкритою мережею.
"Signal", як "WhatsApp", дозволена законом проґрама, але її використання залежить від того, для чого вона призначена. Чиновникам і депутатам не слід не слід використовувати її для конфіденційного чи обмеженого зв'язку, лише для публічного,
💬 – заявив директор відділу безпеки Едускунти пан Агті Курвінен. З його слів, усі обранці мають чіткі інструкціїщодо того, як інформація може передаватися й оброблятися в електронному вигляді, а отже не має потрапляти до чужих очей і рук; у президентській канцелярії відмовилися сповіщати, чи використовує Александер Стубб застосунок "Signal".
Ідея про висадку у Заполяр'ї не була новою, до того Вінстон Черчилль пропонував влаштувати подібний захід у Північній Норвеґії. Диктатор Іосіф Сталін відмовляв, наполягаючи на висадці у Мурманську, куди союзники вже розпочали постачання всього найнеобхіднішого згідно з угодою про ленд-ліз. Об'єднаний комітет начальників штабів Армії США доволі прискіпливо та ретельно вивчав пропозицію фінляндців, у нейтральному Лісабоні вони навіть скликали спеціальну нараду.
🗳 За 2 тижні у Суомі відбудуться муніципальні та реґіональні вибори. Влада визначила окремий час для дострокового голосування – впродовж 2-8 квітня. Прогнозується, що результати вплинуть на політичний клімат країни на найближче десятиліття.
👀 Згідно із соціологічними дослідженнями наразі лідерами вподобань виборців є опозиційна Соціял-демократична партія, якій дихає у спину урядова Національна коаліційна партія. Найнижчі показники – у націоналістів, що зумовлено суворими діями їхніх міністрів у галузі скорочення бюджетних витрат. Як і у більшості західних країнах, місцеві вибори є першою сходинкою для злету кар'єри майбутніх політиків загальнодержавного масштабу.
Необхідно зауважити, що кількість українців вимірювали трьома способами: 1️⃣ Катеґорія "Громадянин України" означає, що особа має громадянство України, або подвійне громадянство Суомі та України (19 241 чоловіків і 22 162 жінки). 2️⃣ Катеґорія "Українськомовний" означає, що особа зареєструвала українську як свою офіційну рідну мову (17 703 чоловіків і 21 147 жінок). 3️⃣ Катеґорія "Народжений в Україні" означає, що особа народилася в Україні після 1991 р. (11 276 чоловіків і 11 741 жінка).
📊 Найбільша кількість громадян України проживає у Гельсінкі – 2 825 осіб, Вантаа – 2 314 осіб, Турку – 2 034 особа, Еспоо – 2 011 осіб, Йювяскюля – 1 207 осіб, Лагті – 1 110 осіб, Тампере – 1 093 особа, Сало – 911 осіб, Вааса – 869 осіб, Куопіо – 837 осіб. Найбільший відсоток громадян України проживає у таких містах, як: Піексямякі – 461 особа (2,7%), Лайтіла – 437 осіб (5,2%), Сомеро – 286 осіб (3,4%), Сауво – 123 особи (4,1%), Вегмаа – 94 особи (4,2%), Пюгянтя – 91 особа (5,5%), Лумійокі – 72 особи (3,6%), Тайвассало – 55 осіб (3,3%), Оріпяя – 53 особи (4,1%), Каскінен – 42 особи (3,4%).
⚠️ Вищенаведені показники включають лише осіб, які зареєстрували своє місце проживання у муніципалітеті (станом на 31.XII.2024). Якщо ж особа отримала тимчасовий захист, то може добровільно зареєструватися за рік. Таким чином, реальна кількість українців у Суомі більша, ніж вирахували фінляндські статисти.
💶 Уряд Суомі планує зменшити податок на прибуток підприємств. Кабінет прем'єр-міністра Петтері Орпо обговорює зниження ставки для юридичних осіб з 20% до 17-18%. Передбачається, що остаточне рішення про розмір зниження ставки буде ухвалено цього тижня.
🧮 За оцінкою Міністерства фінансів, зниження податку на прибуток на один процентний пункт зменшить доходи держбюджету на €450 мільйонів. Однак цей показник може виявитися меншим, якщо економічне зростання прискориться. Компенсувати доходи, що випадають, планується підвищенням інших податків.
📢 Своєю чергою, Центральна спілка роботодавців виступила за зниження податку на прибуток на 5%. Вимога викликана зростанням бізнес-активности повністю, що компенсувало б зменшення податкових доходів держави. Проте уряд визнав цей сценарій малоймовірним.
Під час Другої світової війни з Фінляндії виїхало назавжди 440 000 людей і майже 200 000 тимчасово.
20.04.202512:45
🇫🇮 Вперше по всій Суомі здійняли до неба державні стяги на честь Дня пам'яти евакуйованих осіб. Фінляндці згадують тих, кому вимушено довелося залишити свої домівки після двох Московських мирних угод: спершу у 1939-1940 рр., удруге й остаточно – у 1944 р. Переважна більшість переміщених осіб були етнічними карелами, саамами та фінами-інґерманландцями.
🛤 Карельський перешийок, провінція Петсамо, громада Салла і північне узбережжя Ладозького озера, куди прийшли совєти, – знелюднили. Фінляндська держава не кинула власних громадян, надавши притулок у Пог'янмаа, Сатакунті та Саво, куди переселили майже 440 000 евакуйованих, або 11% населення. Знаково, що 20.IV.1940 року засновано Карельський союз, мета якого – збереження традицій, а також історичної пам'яти про предків і полишений за колючим дротом рідний край.
🔬 Цього тижня у прибережній громаді Пюгтяя постав незалежний Фінляндський інститут вільної науки. Його засновниками стала ґрупа відомих дослідників у різних галузях, перш за все, гуманітарної: родина музикантів-новаторів Сааріківі, правник Юкка Кекконен, професор космології та прикладної фізики Карі Енквіст, історик і педагог Лаура Кольбе, а також філософ-семіотик Ееро Тарасті. Мета нового освітнього закладу – дати молодим науковцям вільний від ідеологій та пропаганди простір для дослідів.
🏘 Очільниця громади Пюгтяя, пані Тергі Ліндголм, взяла участь в установчих зборах ініціятивної ґрупи, пообіцявши всебічну підтримку. Фінляндський інститут вільної науки працюватиме у будівлі "Stockfors Patruunantalo", а за кампус слугуватиме стара промислова зона, яку переобладнають відповідно до потреб викладачів і студентства. Фактично, дрібний населений пункт провінції Кюменлааксо кидає виклик провідним вишам Суомі, не лише приватним, а й державним, як от Університет Гельсинкі.
Наразі ми оголосили збір коштів на підтримку нашої пропозиції. Цілком незалежний виш, де не вихованцям не будуть промивати мізки лівим чи правим популізмом, – як ковток чистої, незайманої науки, яка не контролюється урядом, партіями чи закордонними ґрантодавцями. Наш інститут створюється у ситуації, коли у Суомі недбале управління освітніми й дослідницькими закладами, втручання у навчальні програми призвело до проблем у багатьох традиційних дисциплінах, зникнення ідеалу вільних наукових розвідок як основи самого сенсу університету,
💬 – прокоментували ініціятори. Фінляндський інститут вільної науки зберігатиме час, простір та товариські відносини всіх своїх членів, що необхідно для незалежної дослідницької практики. Особлива увага приділятиметься науковій відкритості, міжнародному та місцевому впливу, глибоким знанням, заснованих на етиці, моралі, культурі та критичности, бо наука – це інструмент для досягнення зростання кожного громадянина зокрема і зміни суспільства у цілому, наприклад, а й власними силами вони цінні.
📅 16 квітня – символічна дата для фіно-угорського руху. Сьогодні народився славетний будитель ерзянського народу, випускник Ніжинського університету, професор філології Рябовонь Толь (1894-1938). Саме на його честь ось уже понад 30 років цього дня відзначають День ерзянської мови, закликаючи молодь повертатися до свого коріння й плекати мову предків.
🧐 Рябов з іншими ерзянськими просвітниками та науковцями укладав словники, букварі та підручники, здійснював лінґвістичні експедиції, готував вчителів для викладання у школах, переклав твори класиків не лише московитської, але й української літератури. Його діяльність Кремль розцінив "контрреволюційним шпигунством на користь білофінських інтервентів", а тому у 1937 р. арештував, за рік розстрілявши у Саранську. Пам'ятаємо ерзянського Прометея XX ст.!
P.S. Večkeviks ěrzäń ojat, Ěrzäń keleń či marto Ěrzäń raśke! Ansäk ikelev. Istä uš kavtoška ieť koda. Pokšprävt lomantne arsiz...
Винесемо окремо відомості про наших співвітчизників, яким пощастило обратися до органів місцевого самоврядування у Суомі:
🔹 у муніципальній раді Вьоюрі засідатиме пані Олена Гальченко із лав Шведської народної партії (за неї проголосували 48 осіб = 1,6%);
🔸 у муніципальній раді Мюнямякі – соціял-демократ Ігор Вуонола, який здобув 27 голосів = 0,8%;
🔹 у муніципальній раді Вегмаа – 37-річний центрист Володимир Апанович (отримав 26 голосів = 2,6%);
🔸 а от у муніципальній раді Лайтіла буде відразу двоє українок – 43-річна центристка Вікторія Гуленко (набрала 34 голоси = 1%) і 42-річна християнська демократка Ірина Цабанова (набрала 37 голосів = 1,1%).
🗳 Жителі Суомі (це стосується і не громадян, які мешкають у республіці понад 5 років) волевиявилися, обравши своїх кандидатів депутатами місцевих рад. Найбільшої поразки зазнала урядова партія "Справжні фіни". Своєю чергою, опозиційна Соціял-демократична партія впевнено лідирує, отримавши кожен четвертий голос (їх підтримали 22,5% виборців) по всій країні, потіснивши Національну коаліційну партію прем'єр-міністра Петтері Орпо на друге місце із 20,4%.
🫨 Націоналісти під проводом міністерки фінансів Рійки Пурри поступилися і крайнім лівим, і "зеленим", і навіть центристам, опинившись із 7,8% лише на шостому місці у загальному списку. Це приголомшливий удар, що підважує всю політику чинного уряду й безпосередньо міністрів від "Справжніх фінів", які намагалися зменшити соціяльне навантаження на державний бюджет "шоковою терапією". Сукупна явка у голосуванні вперше у XXI ст. визнана низькою.
🚩 Знаково, але востаннє соціял-демократи перемагали на місцевому волевиявленні аж у 2004 р., за президентки Тар'ї Галонен, що дозволило їм згодом увійти в уряд Матті Ванганена. Власне, перемога у громадах важлива для подальшого здобуття успіху на національному рівні – вже на парламентських виборах у 2027 р. – і, вочевидь, націоналісти зазнають на них також нищівної поразки. Скорочення базового забезпечення торкнулося, перш за все, електорату "Справжніх фінів", які повірили у власний популізм.
👣 Біженці та прохачі притулку не страждають від зменшення або ж повного скасування допомоги, й запровадження суворих умов перевірки нагальних потреб соціяльно незахищених чи бідних верств населення, які перетворюються на жебраків. Це результат того, що якийсь спеціально призначений помічник нашіптує у вухо міністру про «невідкладність заощадження грошей шляхом виключного скорочення базового забезпечення». Рішення просте, але ненадійне.
✂️ Тож не дивно "заходи жорсткої економії" не надихнули виборців "Справжніх фінів", які здебільшого не прийшли на дільниці, розчарувавшись у правих популістах. Натомість головна урядова Національна коаліційна партія пережила електоральний шторм із незначним потрясінням. Єдине, що може зупинити занепад підтримки націоналістів під проводом Пурри, – відмова від "шокової терапії" в економіці, але навряд Орпо дозволить робити такий крок.
Окремо слід звернути увагу на п'ятірку кандидатів-переможців, які мають найбільший електоральний рейтинґ: 1️⃣ Евелійна Гейнялуома (СДП) обрана до ради Гельсинкі 18 917 голосами. 2️⃣ Даніель Сазонов (НКП) обраний до ради Гельсинкі 11 754 голосами. 3️⃣ Ілмарі Нурмінен (СДП) обраний до ради Тампере 7 207 голосами. 4️⃣ Ярно Лімнелл (НКП) обраний до ради Еспоо 6 375 голосами. 5️⃣ Мін'я Коскела (Ліві) обрана до ради Гельсинкі 6 249 голосами.
Українці ж посіли всього 5 депутатських місць! (Дивіться про них нижче).
⚠️ Наголосимо, що квітневі місцеві вибори у Суомі наочно показали наскільки погані справи у національному уряді в цілому, але точно не у партії влади зокрема. Всупереч сподіванням, уся недовіра, злість та відчай до кабінету Орпо була спрямована на партію Пурри. Ситуація для "Справжніх фінів" була б іншою, якби кабінет міністрів міг довести, що його політика змінила економіку Суомі на краще, але поки немає жодних доказів цього та й прогнози експертів більше ніж скептичні, враховуючи нові митні тарифи від США.
🏛 Муніципальні та реґіональні електоральні перегони є лише однією точкою виміру, бо кожне наступне переобрання складу Едускунти відбувається на тлі збільшення кількости виборців, які здатні голосувати. Зазвичай показник на третину вищій за попередній, особливо за поточних демографічних змін. Тому прогнозуємо, що партії, які зараз відзначають тріюмф, не можуть діяти напевно, не звертаючи увагу на ширше коло проблем національного характеру, а не тільки своєї конкретної громади.
📎 Сьогодні, 14 квітня, свій 150-річний ювілей святкує неперевершений збирач фольклору, етнограф, публіцист, ветеран Визвольної війни та багатодітний батько Самулі Паулагар'ю. Дружина Єнні супроводжувала його в усіх наукових експедиціях і подорожах тереном Суомі, Кар'яли, Інґрії та Лапландії протягом десятиліть. Подружжя об'єднало любов до фінляндських ландшафтів і природи європейської Півночі, таємниці яких досі притягують безліч туристів і вчених умів з усього світу.
🇫🇮 Як і більшість науковців міжвоєнної доби, Самулі та Єнні Паулагар'ю були палкими націоналістами, підтримували діяльність Лапуаського руху й Академічної Карельської Спілки. Обоє бажали здобути для поневолених Москвою фіно-угрів свободу, але замість пропаґанди зосередилися на науковому обґрунтуванні осібности кожного із народів (від саамів до хантів). Спільний творчий доробок подружжя – понад 10 томів украй цікавих записів, які оприявнюють унікальність ледь уже не втрачених звичаїв і вірувань.
🇺🇸 Відносини Вашинґтона із Гельсинкі, одним із найновіших членів NATO, здаються міцними. Президент Трамп нещодавно грав у ґольф із фінляндським лідером Александром Стуббом у Флориді й сказав: «Я з нетерпінням чекаю на зміцнення нашого двостороннього партнерства». Дехто сприйняв це буквально й надто позитивно, а дехто скептично, мовляв, Суомі може перетворитися на васала чи сателіта США, як було у часи Холодної війни стосовно СССР.
❄️ Тим часом військові навчання у Лапландії довели синерґію двох армії, які успішно взаємодіяли у снігових заметах. Фіни швидко атакували, пробираючись зиґзаґами через ліс на довгих вузьких лижах, а американці встановлювали кулемети на невеликих круглих вершинах та рили окопи у снігу. Обидві сторони говорили, що арктична війна відрізняється від інших видів війн; зацитуємо полковника Армії США Кристофера Брейлі:
Це схоже на дії в космосі. Ніхто не прийде вам на допомогу. Натомість довкілля, цілковито дике і безлюдне, – вб'є вас. Головне правило – залишатися сухим.
🫡 Військовослужбовець Сил оборони Суомі – Єксоні Відеман – розповів про виснажливе випробування, яке мають пройти всі фінляндські вояки. З усім своїм спорядженням, включаючи лижі, вони занурюються в ополонку, прорубану в річці, і повинні вибратися назовні – не замерзнувши й не втопившися. Того дня, коли він це робив, було -36°C; у нього було близько двох хвилин, щоби зняти промоклий одяг і перевдягнутися у новий, перш аніж настане обмороження і руки перестануть працювати.
📝 Фінляндські експерти у галузі оборони кажуть, що десятки тисяч військ РФ раніше базувалися біля їхнього кордону (в окупованій з 1918 р. Карелії), але були знищені під час бойових дій в Україні. Очікується, що не мине і 10 років, як чобіт московита спробує знову стати на цю змерзлу землю Суомі. Це не перебільшення, бо відомо, що Кремль інвестував у свої арктичні сили мільярди доларів, модифікуючи танки, щоби вони краще працювали у холодну пору, та розробив нові транспортні засоби для перевезення особового складу у Заполяр'ї.
💪🏻 Америка робить аналогічно те саме – у 2022 р. 11-та повітряно-десантна дивізія, що базується на Алясці, стала першою і єдиною арктичною дивізією. Це єднання експериментує з новою уніформою та різними бойовими лижами. Крім того, під час навчань американці продемонстрували нову гусеничну машину, яка прогризає собі шлях обмерзлими схилами, деякі з яких досить круті.
🏞 Під час маневрів у Лапландії одні вояки використовували замерзлі річки як шосе, а інші – мчали ними, пристебнувши зброю до спини. Командири, здавалося, були задоволені навчаннями й особливо раді були говорити про політику. Ґенерал Сил оборони Суомі Самі-Антті Такамаа так відказав репортерам, коли його запитали про приязність Трампа до РФ: «Мене це зовсім не турбує. Американська повітряно-десантна дивізія щойно прибула з Аляски. От що для мене важливе».
🛡 Сили оборони Суомі надіслали термінове повідомлення: «Нас атакують. Нам потрібна допомога». Сотні солдатів з Армії США – частина нової арктичної дивізії – сідають на літаки у Фербенксі, штат Аляска. Пролетівши над Північним полюсом, вони приземляються в аеропорту Рованіемі у столиці фінляндської Лапландії, де швидко розпаковують свої штурмові гвинтівки M-4, ракетні установки й кулемети, вирушаючи у тихі засніжені ліси, одягнені в арктичні білі костюми та водопроникні чоботи.
🪖 Це лише навчання, що стартували в середині лютого, але сценарій стає дедалі ймовірнішим. У міру того, як зміна клімату розтоплює арктичну кригу, ця місцевість, колись віддалена і забута, перетворюється на доступний, ласий, спірний шмат Найбільші армії світу – американська, московитська, китайська та європейська (хоча такої досі немає) – готуються до зимової війни.
Минуло 5-6 років, як усі відійшли від ґлобальної війни із тероризмом і все змінилося. Арктичні країни починають розуміти стратегічну важливість. Арктика тепер вийшла на перше місце,
💬 – коментує канадський бригадний ґенерал Роберт Макбрай, який допомагає керувати військовими іграми. Нещодавні маневри проходили у дивний час для світових відносин. Президент Трамп хоче вивести США із NATO і дружити з РФ, а європейські лідери серйозно обговорюють, як створити власну оборонну промисловість, якщо Америка їх покине, що було немислимо кілька місяців тому.
📌 Принаймні на цій замерзлій землі американське військове співробітництво і сприйняття Московії як загрози, що зростає, залишилися незмінними. У Суомі, яка воювала двічі проти СССР під час Другої світової війни, Московія, як і раніше, залишається давнім і майбутнім потенційним ворогом; представник фінляндського оборонного відомства Янні Куусела пояснює американським гостям, що "московити завжди забирають те, що не прибито до стіни". І це правда, бо ласа здобич для східного аґресора – слабкий і неозброєний сусід.
🕳 Ось, як глибоко у надрах Суомі зберігаються відходи ядерної енерґетики. На відео змодельовано реальний процес перевезення й "захоронення" отруйних речовин на атомній електростанції Олкілуото. Стратеґічний об'єкт розташований на узбережжі Ботнічної затоки Балтійського моря на однойменному острові, що входить до складу громади Еурайокі.
🏭 Слід зауважити, що 2 киплячих реактори типу "BWR" виробляють понад 16% споживаної у Суомі електроенерґії. Після реконструкції у 1990-х рр. їхня потужність була підвищена з первинних 660 МВт до 710 і 880 МВт відповідно. Третій реактор типу "EPR (PWR)" потужністю 1 600 МВт введено в експлуатацію позаторік у квітні.
Необхідно зауважити, що кількість українців вимірювали трьома способами: 1️⃣ Катеґорія "Громадянин України" означає, що особа має громадянство України, або подвійне громадянство Суомі та України (19 241 чоловіків і 22 162 жінки). 2️⃣ Катеґорія "Українськомовний" означає, що особа зареєструвала українську як свою офіційну рідну мову (17 703 чоловіків і 21 147 жінок). 3️⃣ Катеґорія "Народжений в Україні" означає, що особа народилася в Україні після 1991 р. (11 276 чоловіків і 11 741 жінка).
📊 Найбільша кількість громадян України проживає у Гельсінкі – 2 825 осіб, Вантаа – 2 314 осіб, Турку – 2 034 особа, Еспоо – 2 011 осіб, Йювяскюля – 1 207 осіб, Лагті – 1 110 осіб, Тампере – 1 093 особа, Сало – 911 осіб, Вааса – 869 осіб, Куопіо – 837 осіб. Найбільший відсоток громадян України проживає у таких містах, як: Піексямякі – 461 особа (2,7%), Лайтіла – 437 осіб (5,2%), Сомеро – 286 осіб (3,4%), Сауво – 123 особи (4,1%), Вегмаа – 94 особи (4,2%), Пюгянтя – 91 особа (5,5%), Лумійокі – 72 особи (3,6%), Тайвассало – 55 осіб (3,3%), Оріпяя – 53 особи (4,1%), Каскінен – 42 особи (3,4%).
⚠️ Вищенаведені показники включають лише осіб, які зареєстрували своє місце проживання у муніципалітеті (станом на 31.XII.2024). Якщо ж особа отримала тимчасовий захист, то може добровільно зареєструватися за рік. Таким чином, реальна кількість українців у Суомі більша, ніж вирахували фінляндські статисти.
Напередодні в українському місті Кривий Ріг від ракетного терору РФ загинув 3-річний хлопчик Тимофій і ще восьмеро дітей. У зв'язку із траґедією, мене дивує, як узагалі можна говорити про мир і домовленості із Кремлем? Тим паче про мир за будь-яку ціну і не важливо, що продовжують гинути українські діти, головне, щоб ЄС і США могли знову співпрацювати із РФ і торгувати, віддаляючи Москву від Пекіна.
📌 Пан Мігкельсон також дорікнув президентові Суомі за те, що Александер Стубб кілька днів тому висловив сподівання у "відновленні діалогу" із Кремлем за прикладом США. Мовляв, Фінляндська республіка готуватиметься до нормалізації відносин зі своїм східним сусідом у найближчому майбутньому. Це свідчить про неприховані поступки аґресору і сповіщає про новий розподіл Європи автократичними узурпаторами, чого прагне уникнути не лише Україна, додав естонський парламентар:
РФ вдалося вселити західним політикам наратив про мир. Навіть у ситуації, коли відсутні всілякі передумови для досягнення справедливого і міцного миру. Європейським країнам давно час досягти стратегічної ясности, а наш наратив має бути перемогою над аґресією, бо мир можливий лише тоді, коли РФ буде зупинено і її загарбання буду відкинуті.
🔩 Фінляндська військова корпорація "Patria" показала випробування свого нового гусеничного панцерника під назвою "Famous-2 ATV". Розробка здатна проходити у ритмі спринту бездоріжжя, підкорювати пагорби та навіть плавати. Планується, що цей бронеавтомобіль для піхоти має замінити стару бойову техніку в армії Суомі впродовж наступного десятиліття.
Зараз ми тестуємо готовий до серійного виробництва прототип найвищої проби. Перші результати виявилися дуже багатонадійними. Цілком імовірно, що ми отримаємо замовлення від наших європейських союзників,
🗣 – говорить керівник проєкту і співробітник інноваційно-технічного підрозділу "Patria Group" пан Тімо Меннала. З його слів, мобільний панцерник-амфібія перевищив очікування під час руху дорогою: замість 80 км/год спромігся витиснути 88 км/год, ставши найшвидшим у своєму роді. Вартість розробки наразі не розголошується.
🪖 Перші випробування за участи резервісти на полігоні Ровайярві довели ефективність і якість гусеничного панцерника. До початку осені поточного року фінляндський монополіст на ринку озброєнь має випустити другу машину. У ній мусять врахувати всі виявлені хиби прототипу: https://youtu.be/rmzI5noi8l8?si=MOhgAHMgsYRfxVL-.
🏌🏼♂️ Президент республіки Александер Стубб зіграв у ґольф зі своїм американським колеґою Дональдом Трампом. Голова фінляндської держави вчинив несподіваний неформальний візит до США, безпосередньо до маєтку Мар-а-Лаґо у Флориді. Мета – зменшити рівень напружености між союзниками по обидва береги Атлантичного океану.
🤝 Зустріч двох західних лідерів важлива і для інших європейських країн – насамперед для України, сусідів РФ та Данії. Стубб наполягає на якісному збільшенні військової підтримки Києва і, напевно, спробував донести до Трампа побоювання союзників по NATO. Подробиці зустрічі не розголошуються, крім того, що президенти добре попоїли та зіграли у ґольф.