Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Мир сегодня с "Юрий Подоляка"
Труха⚡️Україна
Труха⚡️Україна
Николаевский Ванёк
Николаевский Ванёк
SIM • Здоров’я та Медицина | Health & Medicine avatar
SIM • Здоров’я та Медицина | Health & Medicine
Medicine
SIM • Здоров’я та Медицина | Health & Medicine avatar
SIM • Здоров’я та Медицина | Health & Medicine
Medicine
Щеплення захищають нас більше ніж ми звикли думати
Цікаво знати, що чи не кожна з вакцин, до яких ми звикли, як до засобів профілактики інфекційних хвороб – кору, дифтерії, грипу тощо, прямо чи опосередковано захищає нас й від інших недуг.
Про такі непрямі, менш очевидні позитивні ефекти щеплень нагадує ЦГЗ з українським лікарем-інфекціоністом Федором Лапієм.

Непрямий, але вагомий внесок у глобальну боротьбу з антибіотикорезистентністю
Щороку зростає кількість випадків, коли пацієнти з бактеріальними інфекціями не реагують на лікування. Тобто інфекції стають важко або неможливо виліковними, подовжується тривалість хвороб і лікування, зростає смертність.

Стійкість бактерій до антибіотиків, що розвивається через надмірне необґрунтоване або неправильне застосування цих ліків.
Зменшити кількість необхідних призначень антибіотиків на 22% у всьому світі або на 2,5 мільярда встановлених добових доз щороку, за даними ВООЗ, можна завдяки вакцинам, вже використовуються або перебувають на різних стадіях розробки.

Вакцина допомагає уникнути інфікування → необхідності вживати антибіотики → знизити ризики антибіотикорезистентності.

Як пояснює Федір Лапій, щеплення навіть проти вірусних інфекцій допомагає знизити частоту призначення антибіотиків. Адже, запобігаючи вірусній інфекції, ми одночасно зменшуємо ризик ситуацій, коли антибіотики стають необхідними коли вірусна інфекція ускладнюється бактеріальною або, якщо людина потребуватиме стаціонарного лікування, де матиме ризик зараження госпітальними інфекціями – бактеріями, які живуть у лікарнях і мають високу стійкість до антибіотиків.

Вакцина від туберкульозу захищає від раку сечового міхура
Вакцина БЦЖ, що в Україні вводиться новонародженим, не лише захищає від тяжких форм туберкульозу (туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз), а й знижує смертність серед дітей раннього віку. Тобто, вона загартовує як імуномодулятор.
Також вакцину БЦЖ застосовують для зниження ризику рецидиву неінвазивного раку сечового міхура або його поширення в глибші шари сечового міхура шляхом введення препарату вакцини безпосередньо в сечовий міхур. Це викликає локальну імунну відповідь, під час якої активуються імунні клітини, здатні знищувати ракові клітини.
Вакцина проти гепатиту B може захистити від раку печінки
У дітей, які інфікуються від матері вірусом гепатиту B, захворювання в 95% набуває хронічної форми та може призвести до розвитку цирозу або раку печінки. Щеплення новонароджених дозволяє запобігти розвитку гепатиту, а отже — і цирозу та раку печінки в майбутньому.

Вакцинація під час вагітності - захист для двох!
Вакцинація вагітних захищає не тільки жінку, але й немовля в перші місяці життя, коли йому ще не можна робити деякі щеплення.
Наприклад, вакцинація проти кашлюку, дифтерії та правця під час вагітності дозволяє матері передати антитіла до цих хвороб через плаценту.
Якщо вагітна була вакцинована, то в її новонародженої дитини ймовірність захворіти на правець (смертельний для немовлят) зменшується на 88%, перебіг захворювання легкий, а ймовірність летальності зменшується на 92%.
Щеплення - захист проти деменції?
Згідно з нещодавніми дослідженнями, щеплення проти гепатиту A, черевного тифу, дифтерії, а також комбінована вакцина проти гепатиту A і тифу, може знизити ризик розвитку деменції в пізньому віці.
Бережіть себе, друзі! ❤️
Дисліпідемія при діабеті неминуча?
Діабетична дисліпідемія – підвищення рівня тригліцеридів, зниження рівня ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) та підвищення рівня ліпопротеїнів низької щільності (ЛПНЩ) – це порушення ліпідного обміну, яке насправді характерне для пацієнтів з цукровим діабетом 2 типу (ЦД2).
Ці два стани дійсно міцно пов’язані між собою через гіперглікемію.
Але це не означає, що з цим потрібно змиритися. Навпаки, необхідно робити все можливе, щоб розірвати це замкнене коло! Насамперед щоб знизити ризики серцево-судинних захворювань.

Це проблема людей, які вже мають певний «стаж» діабету?
Зовсім ні! Гіперглікемія починає періодично дошкуляти людині, коли з’являється інсулінорезистентність – тоді коли діагноз «цукровий діабет» їй ще не виставляють, але певні метаболічні зміни вже відбуваються – у стані
переддіабету.
Натомість атеросклеротичні зміни в судинах ми можемо спостерігати вже на самому початку цукрового діабету.

Наскільки це поширена проблема?
За статистикою, лише 10% всіх людей з ЦД2 мають виключно порушення вуглеводного обміну. У 18% випадків діабет супроводжується гіпертонією, в 16% дисліпідемією, а у 56% ці патології поєднуються.

З чого починаються ці негаразди?
Надмірна маса тіла, метаболічний синдром, метаболічно асоційовані стеатогепатит та стеатична хвороба печінки (колись це називали неалкогольною жировою хворобою печінки) та дисліпідемія, що «підживлюються» неправильним харчуванням, низькою фізичною активністю, шкідливими звичками (зловживання алкоголем, паління тощо) призводять до гіперінсулінемії – підвищення рівня інсуліну в крові та інсулінорезистентності, що й призводить до розвитку переддіабету, а пізніше, й цукрового діабету 2 типу.

Яка роль дисліпідемії в цьому?
Стан інсулінорезистентності, особливо тканини печінки, є причиною порушення балансу ліпідів – розвитку дисліпідемії.
Обидва стани починають «працювати проти» людини, погіршуючи перебіг один одного. Саме тому ми й говорили вище про «зачароване коло» - одна патологія породжує та підтримує розвиток іншої.
Відповідно, щоб розірвати це замкнене коло, слід впливати на всі його ланки.

Які особливості лікування дисліпідемії при цукровому діабеті?
Основна особливість у тому, що не можна досягти успіху, лікуючи щось окремо – це має бути комплексна терапія.
Сьогодні існують ефективні ліки, що не лише впливають на рівень вуглеводного обміну, а ще й мають певні бенефіти щодо здоров’я нирок та серцево-судинних захворювань.
Але разом з ліками доведеться попрацювати й самому пацієнтові.
Йдеться про найважливіше:
✅ нормалізацію ваги: втрата 5–10% від початкової маси тіла може покращити ліпідний профіль та
✅ зміну способу життя.

🍔 Які Ваші рекомендації щодо дієти?
Слід обмежити споживання насичених жирів: < 7%, простих вуглеводів < 10% від загальної калорійності раціону;
виключити трансжири повністю;
збільшити споживання клітковини: > 25 г на день;
обов’язково вживайте рибу, особливо жирних сортів: 2–3 рази на тиждень.

⛹️‍♂️‍ А щодо фізичної активності?
✅ Аеробні вправи: 150–300 хвилин на тиждень помірної інтенсивності або 75–150 хвилин на тиждень високої інтенсивності.
✅ Силові тренування: 2–3 рази на тиждень.

Отже, друзі, бажаємо всім міцного здоров’я! ❤️
16.04.202511:00
Разом у горі й у боротьбі. Підтримуємо наших партнерів – ТОВ «Гледфарм ЛТД»

Із глибоким сумом дізналися про трагічну подію – повне знищення аптечного складу ТОВ «Гледфарм ЛТД» у місті Києві внаслідок прямого влучання ворожого дрона 12 квітня 2025 року.

На складі зберігались готові лікарські засоби, фармацевтичні субстанції, допоміжні речовини, а також нове обладнання – все те, що забезпечує безперебійне виробництво і постачання життєво необхідних ліків для українців. Загальні збитки сягнули близько 1 мільярда гривень. Це величезна втрата, але найважливіше – всі працівники залишилися неушкодженими.

ТОВ «Гледфарм ЛТД» – один із тих, хто щоденно тримає фармацевтичний фронт. Їхня рішучість і витримка заслуговують глибокої поваги.

Ми висловлюємо щиру підтримку у цей складний час. Разом – вистоїмо, відновимо, переможемо.

З повагою та вдячністю,
Команда SIM
Історія зі щасливим фіналом
У київському ОХМАТДИТ щодня стаються дивовижні історії порятунку, і кожна з них дає надію й іншим малюкам з тяжкими часто рідкісними хворобами.
Нещодавно стало відомо, що вже готується до виписки ще один маленький пацієнт, який отримав тут унікальне лікування.
Про нього розповіли у самому Охматдиті, а ми переповідаємо вам, адже хочемо, щоб інформація про доступність в Україні такого складного лікування ширилася.

Рідкісна важка вроджена вада – не вирок
Ромчик вже вдруге в Охматдиті. Лікарня стала частиною його дитячого життя коли йому було два рочки. Тоді у нього діагностували вроджену патологію – тотальну епіспадію.
Це вкрай рідкісна патологія, що діагностується у одного зі 117 тис. хлопчиків та однієї з 484 тис. дівчаток.
У Ромчика була найтяжча форма, яка завжди супроводжується нетриманням сечі через відсутність уретри.
Тож попереду було складне й тривале лікування у декілька етапів.

Завдяки майстерності хірургів, найважче позаду!
Хлопчику виконали складну уретропластику та відновлення передньої черевної стінки сечового міхура. Однак, після операції хлопчик міг утримувати сечу лише невеликими об’ємами, тому потребував подальшого лікування.
Нині хлопчик живе у патронатній родині. Дізнавшись про його стан, батьки привезли його до Охматдиту.
Зважаючи на вік, проводити реконструктивну операцію дитині поки що неможливо, тож хірурги обрали менш інвазивний метод:
«Ми виконали ендоскопічне введення спеціального гелю, який допомагає боротися з нетриманням сечі.
Завдяки Дитячому Благодійному Фонду «Good DoNations» ми змогли його придбати — і це вже дало Ромчику шанс на краще життя», — розповіла дитяча лікарка-уролог Аліна Пузько.

Радісного Ромчика виписують!
❤️«Я хочу швидше додому, у мене багато справ у садочку!», – каже він усміхнено.
Бажаємо йому міцного здоров’я, щасливого дитинства та, головне, люблячої родини, яка буде поруч у важливі моменти.
Телефонні дзвінки від медпрацівників – чому пацієнти занепокоєні?
Роз’яснення щодо цього питання з боку Національної служби здоров’я України (НСЗУ) знадобилися через те, що таких дзвінків від лікарів та медсестер побільшало.
Люди проявляють пильність та запитують, чи безпечно повідомляти якісь свої дані по телефону або надавати підтвердження щодо тих чи інших дій в електронній системі охорони здоров'я (ЕСОЗ).

Чи телефонують медичні працівники пацієнту, аби отримати підтвердження дій в ЕСОЗ?

Випадки, коли медпрацівник може телефонувати пацієнту та запитувати код підтвердження з ЕСОЗ

Існують процеси, у яких медичному працівнику необхідно отримати підтвердження тієї чи іншої інформації у пацієнта. Це можна зробити в телефонній і в розмові.

Зокрема, медпрацівник може особисто зателефонувати пацієнту або ж зв’язатися іншими засобами телекомунікації (через месенджери, наприклад) у випадку:
✅ якщо в процесі проведення верифікації медпрацівник виявляє помилку у ваших персональних даних. Тоді лікар телефоном уточнить, чи актуальні ваші дані та за потреби – змінить їх.
Для цього ви маєте повідомити лікарю код підтвердження з повідомлення.

❗️ Зверніть увагу, що в ЕСОЗ не передбачена жодна «тимчасова перереєстрація» та її підтвердження через СМС!

Що робити, якщо вам телефонує людина, яка представляється медичним працівником?

НСЗУ рекомендує:

✅Переконайтеся, що вам телефонує ваш сімейний лікар чи його представник (реєстратор закладу або медична сестра/брат) – якщо це так, обговоріть з ним, для чого потрібне підтвердження даних. Перевірте свої смс-повідомлення та viber від відправника “ESOZ” та назвіть лікарю відповідний код.
✅Якщо ви не знаєте даних свого лікаря чи маєте певні сумніви – запитайте, з якого медичного закладу вам телефонують, і зателефонуйте туди самостійно, використовуючи офіційний номер (наприклад, з сайту лікарні).

❗️Пам’ятайте: справжній медичний працівник не проситиме вас надати інформацію про банкові паролі чи фінансові дані.

У яких випадках вам надішлють СМС?
✅при реєстрації в ЕСОЗ або оновленні персональних даних – для підтвердження введених даних та номера телефону;
✅при поданні декларації лікарю – для підтвердження вибору лікаря;
✅при створенні плану лікування – для підтвердження створення плану у ході лікування хронічних захворювань;
✅при запиті доступу до медичних даних пацієнта – для підтвердження доступу лікаря до певних медичних записів пацієнта;
✅при отриманні е-направлення;
✅при формуванні е-рецепта;
✅при формуванні медичного висновку про тимчасову непрацездатність (для е-лікарняного).

❗️Отже, ставтеся до своїх персональних даних відповідально! І нехай у вас все буде добре! ❤️
Чому ЦД не буває «байдужим» до кісток?
Якщо вам вже встановлено діагноз цукрового діабету (ЦД), ви напевне вже знаєте про ті ризики, які потенціює ця хвороба – від серцево-судинних захворювань (гіпертонія, ішемічна хвороба серця, атеросклероз тощо), хронічної хвороби нирок, до діабетичної ретинопатії (захворювання сітківки ока, що призводить до погіршення зору) та полінейропатії – найпоширеніше ускладнення цукрового діабету, яке уражає периферичних нервів, проявляючись різними симптомами – від больового синдрому та судом, до парестезій (відчуття поколювання, лоскоту, печіння шкіри) та слабкості в нижніх кінцівках.
Серед інших ускладнень, – розвиток патологічних змін у кістках та суглобах також є дуже поширеними. Основна причина їх розвитку – гормональний дисбаланс. Тому патологією хребта може ускладнитися не лише діабет, а й будь-яке інше ендокринне захворювання.

Як не пропустити початок розвитку такого ускладнення?
Інколи симптоми уражень опорно-рухового апарату є першими, на які звертає увагу людина. Відповідно, звертається по допомогу до ортопеда-травматолога, невролога, ревматолога тощо, витрачаючи дорогоцінний час, коли можна було вже розпочинати лікування.
Але, на щастя, сьогодні це доволі рідкісне явище, адже будь-який лікар зараз має т.з. настороженість щодо цукрового діабету, тому коли людина звертається зі скаргами на біль у кістках тощо, чи не першим призначенням лікаря буде проведення первинної діагностики ЦД.
Не слід відкладати й проведення денситометрії кісткової тканини – вимірювання щільності кісток, щоб лікар міг оцінити її стан, ризик переломів та вчасно, ще до появи симптомів (!), виявити остеопороз.
До слова, остеопороз, подагра та цукровий діабет вважаються супутніми хворобами.
Хороша новина у тому, що якісне лікування ендокринного захворювання, зокрема ЦД, зазвичай сприяє регресу патології опорно-рухового апарату – остеопатії.

Чому при ЦД зростає ризик переломів кісток?
Зазвичай таке відбувається на пізніх стадіях хвороби. Адже до цього призводять ускладнення діабету – нейропатія, атрофія м’язів (бо страждає весь опорно-руховий апарат, а не лише кісткова тканина), ретинопатія та діабетична хвороба нирок.
Однак результати деяких досліджень демонструють, що порушення кісткового метаболізму присутні й на ранніх стадіях діабету.
❗️Саме тому так важливо вчасно виявляти ЦД – щоб якомога раніше розпочати його корекцію, встановити контроль над хворобою, запобігаючи розвитку ускладнень.
Чому при частих переломах кісток слід подбати про серце?
Зараз у всьому світі проводиться досить багато досліджень щодо зв’язку між частотою переломів, остеопорозом та серцево-судинним ризиком. Те, що вони взаємопов’язані, доведено, вчені вивчають механізми цієї взаємодії, аби розробляти ефективні стратегії лікування, а головне – профілактики.

Хто в зоні ризику щодо переломів?
Травматизм, зокрема, переломи кісток підвищується у людей після 55 років:
- у чоловіків – 55-60 років,
- у жінок – 60-65 років.
Найпоширенішими є травми великогомілкової та малогомілкової кісток.

А щодо сумновідомих переломів шийки стегна?
Так, перелом стегнової кістки дуже часта травма у людей старшої вікової групи. Це майже 45% від усіх переломів.
Найчастіше люди травмують саме шийку стегнової кістки – до 55% від усіх випадків.
І, так, ця травма вважається небезпечною через значну кількість ускладнень після таких переломів, що й досі лишається високою. Крім вираженого больового синдрому, доволі поширеними є ускладнення, пов’язані більшою мірою з знерухомленням – ризик тромбоемболій, пневмоній, порушення в роботі кишечника, аж до його парезу.
Повністю одужують, на жаль, лише 30-35% пацієнтів.

Які ще переломи найгірше загоюються?
Уповільнене зрощення спостерігаємо, наприклад, при ураженні малогомілкової кістки, фалангів пальців стоп, надколінника, стегнової кістки та кісток тазу (залежно від наявності/відсутності зміщення).
Тривалий шлях одужання у пацієнтів з мінно-вибуховими травмами, адже одним з ускладнень таких уражень є порушення мікроциркуляції та трофіки в ділянці ураження.

Це правда, що після переломів кістки починають швидше втрачати свою щільність?
Це так. Процес резорбції кісткової тканини – коли зменшується їхній об’єм та маса – відбувається зазвичай на тлі підвищення рівня паратгормону – основного «винуватця» розвитку остеопорозу.

Це тому трапляються повторні переломи?
Це, звісно, не єдина причина, але основна.
❗️Відомо, що у пацієнтів з переломами в анамнезі ризик виникнення наступного перелому підвищується у 2,2 раза проти пацієнтів без переломів.
Якщо у людини виявлено остеопенію – це, нагадаю, зниження мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ), тобто основного показника міцності кісткової тканини, а відтак й ризику переломів – профілактику остеопорозу слід розпочинати негайно!
Адже остеопоротичні переломи, особливо у жінок у віці старше 75 років виникають дуже часто – у 25% жінок виявляють щонайменше один перелом хребця.
❗️У пацієнток, старших 75 років, з діагностованим компресійним переломом хребця ризик повторного перелому збільшується у тричі, при повторному переломі – у п’ять разів, а після третього – у десять разів!
❗️При цьому варто пам’ятати, що компресійні переломи хребців на тлі остеопорозу стаються навіть без якихось навантажень, а просто через необережний рух.

Як виявляють остеопенію?
Остеопенію, а відтак й підтвердження/скасування діагнозу «остеопороз» визначають за допомогою спеціального дослідження – денситометрії. Вона буває ультразвуковою або рентгенологічною.
Критерієм, що підтверджує остеопенію, є МЩКТ=Т-бал від -1 до -2,53.

То, що ж поєднує патології серця та кісткової тканини?
По-перше, вік 55+. Оскільки зазвичай йдеться про пацієнтів старших вікових груп, ці люди, як правило, вже мають хронічні серцево-судинні порушення та хворіють на гіпертонію, ішемічну хворобу серця, атеросклероз тощо.
До того ж остеопенія належить до вікозалежних станів.
Тому більший ризик мають також люди з деменцією, катарактою та деякими іншими хворобами та на тлі приймання глюкокортикоїдів, гіпнотиків та інших препаратів.
Тож, наближаючись до віку 55 років (а краще раніше!), варто детально обговорити з лікарем можливі заходи профілактики остеопенії. І, бережіть себе! ❤️
Про які ризики для серця після 50 років слід знати?
Насправді це важливо, щоб не втрати десятиліття життя. Бо попереджений – озброєний!
Отже, нещодавно medscape нагадав читачам про 5 ризиків розвитку серцево-судинних хвороб, знизивши які людина може подовжити тривалість свого життя:

1️⃣Високий кров’яний тиск;
2️⃣Високий рівень холестерину;
3️⃣ Ожиріння;
4️⃣ Цукровий діабет;
5️⃣ Куріння.

В ході міжнародного дослідження, проведеного німецькими вченими та представленого на науковій сесії Американського коледжу кардіологів у 2025 році, учені з’ясували, що ці фактори ризику у віці 50 років набувають особливої небезпеки – вони здатні скоротити тривалість життя людини більш ніж на 10 років!

Змінюватись на краще ніколи не пізно, але краще, зробіть це до 50!
Дослідники стверджують, що зміни способу життя та управління ризиками в середньому віці можуть мати велике значення.
Та навіть у віці близько 50 років люди можуть суттєво змінити свій спосіб життя або стратегії профілактики, щоб суттєво вплинути на тривалість свого життя.
Зниження артеріального тиску та відмова від куріння мали найбільший вплив:
✅ Зниження високого кров'яного тиску у віці від 55 до 60 років відстрочило серцево-судинні події в середньому на 2,4 року для жінок і на 1,2 року для чоловіків.
✅ Відмова від куріння в цьому віці додала 2,1 року жінкам і 2,4 року чоловікам.
✅ Зміна всіх п'яти факторів ризику була пов'язана з додатковими 5 роками життя.

Слід зосередитися на профілактиці!
Ці висновки мають велике значення для клінічної практики:
«Вони вимагають цілеспрямованих втручань, спрямованих на конкретні фактори ризику, особливо протягом критичного десятиліття середнього віку. Гіпертонія та куріння повинні бути основним напрямком первинної профілактики», – вважають німецькі вчені – автори дослідження.
Вони також планують масштабувати на рівні країни та впровадити в систему медичного обслуговування населення висновки цієї великої наукової роботи, й наполягають на необхідності збільшення інвестицій в індивідуальну та громадську профілактику. Адже національна серцево-судинна стратегія, на їхнє переконання, має бути зосереджена на індивідуальній профілактиці із заходами раннього виявлення та втручання.

💊Ми в Україні також робимо певні кроки в цьому напрямку – боримося з курінням, маємо доступ до скринінгу на цукровий діабет, гіпертонію тощо. До того ж значну частину обстежень здоров’я серця можна зробити безоплатно за ПМГ.
Та все ж найбільше для свого здоров’я маємо робити самі! Бережіть себе та будьте здорові у будь-якому віці! ❤️
Нова форма діабету визнана офіційно
Міжнародна діабетична федерація (IDF) офіційно визнала нову форму діабету, зумовлену недоїданням.
Хворобу назвали «діабет 5 типу».
Слід зауважити, що йдеться саме про формальний бік проблеми – визнання діагнозу, внесення його до міжнародної класифікації хвороб, створення діагностичних критеріїв та протоколів лікування тощо.
Натомість спостерігається ця патологія вже понад 70 років. Вперше хворобу було помічено в середині 20 століття, але помилково класифікували її як діабет 1 або 2 типу.
Зараз вчені та клініцисти розробляють діагностичні критерії та медичні рекомендації для цього типу діабету, а також навчальні матеріали для медичних працівників.
Отже, хворіють на 5 діабет переважно молоді худорляві люди на тлі хронічного недоїдання.

Наскільки поширений діабет 5 типу?
Вперше хворобу формально класифікували під час міжнародної зустрічі експертів на початку 2025 року, що проходила в Індії. Тож інформації поки не багато.
За попередніми оцінками вчених, діабет 5 типу вражає від 20 до 25 мільйонів людей у всьому світі, переважно в таких регіонах, як Азія та Африка, де недостатнє харчування, на жаль, є поширеною проблемою.
Відома вчена Мередіт Хокінс, засновниця Глобального інституту діабету в Медичному коледжі Альберта Ейнштейна (США) вивчаючи цю проблему діабету внаслідок недоїдання вже понад 15 років, стверджує, що ця хвороба є поширенішою ніж туберкульоз, і майже так само поширеною, як ВІЛ/СНІД.

Що ще відомо про нову форму діабету?
Цей тип патології належить до важкого інсулінодефіцитного діабету. Характерним для нього є високий рівень дефіциту інсуліну та поганий метаболічний контроль.
Під час досліджень виявлено, що, попри схожість з діабетом 1 типу, ця форма не піддається лікуванню інсуліном, причому в деяких випадках введення інсуліну призводить до небезпечно низького рівня глюкози в крові.
На відміну від діабету 2 типу, який найчастіше пов’язують з ожирінням, діабет 5 типу в основному спричинений хронічним недоїданням, особливо в дитинстві чи підлітковому віці.

Які основні відмінності 5 типу від всіх інших відомих типів діабету?
Цукровий діабет 1 типу є результатом аутоімунного руйнування клітин, що виробляють інсулін.
Діабет 2 типу – це проблема нездатності організму використовувати інсулін, який він виробляє.
Цукровий діабет 5 типу відрізняється. Вважається, що це пов’язано з порушенням розвитку підшлункової залози через тривалий дефіцит поживних речовин.

💊Отже, глобальні дослідження хвороби, її особливостей, а головне – способів лікування, розпочалися. А це означає, що людство вже бодай на крок ближче до цілі у пошуку ефективного лікування цієї важкої недуги.
07.04.202509:25
Всі процеси у новому цифровому форматі
Нагадаємо, що з 1 січня 2025 року в Україні запрацювала система оцінювання повсякденного функціонування (ОПФ), що замінила попередній механізм МСЕК (медико-соціальних експертних комісій).
Основною метою цієї трансформації було забезпечити безперебійну, швидку (позбавлену надмірної бюрократії), прозору, позбавлену корупції та головне – зручну для людей послугу щодо оформлення/продовження інвалідності.
Але йдеться не лише про встановлення статусу інвалідності, а про комплексне оцінювання стану людини для з’ясування її повсякденних потреб – обмежень, щоб надати максимальну підтримку – відповідну реабілітацію, допоміжні засоби реабілітації, визначити, чи потребує людина догляду тощо.
Власне, це стало можливим завдяки запуску єдиної е-системи, що об’єднала всі етапи ОПФ – від направлення лікаря до рішення експертної команди.

Чи виправдовує нова система сподівання?
За інформацією МОЗ України, за перші 3 місяці роботи е-системи було ухвалено рішень для понад 100 тисяч людей.
Мабуть, найбільше відчули переваги цифровізації люди, яким вже є з чим порівнювати – замість місяців на підготовку та збір довідок, поїздок до комісій та додаткових обстежень – отримання електронного направлення, а далі можна обрати зручний та доступний формат індивідуально:
• очно – у закладі охорони здоров’я,
• дистанційно – із використанням телемедицини,
• заочно – на основі наданих документів,
• з виїздом – за місцем перебування чи лікування пацієнта.
Отже, вперше (❗️) на національному рівні впроваджено можливість пройти оцінювання дистанційно, заочно або з виїздом додому. При цьому, формат жодним чином не шкодить якості рішень.

Все в електронному форматі? А, що як людина «не дружить» з цифровим простором?
1. Усі документи – від направлення до рішення експертної команди – справді ведуться в електронній системі.
2. Після розгляду справи рішення надходить людині на вказану електронну пошту. Якщо електронної пошти немає — інформацію надає лікуючий лікар або адміністратор закладу. За необхідності її надсилають поштою на домашню адресу, вказану в направленні.

Що кажуть ті, хто вже користувався новою системою?
«Процедура була зрозумілою та комфортною», - зазначає мешканка сільської місцевості про свій досвід отримання статусу інвалідності за е-системою.
Про нові можливості жінка дізналася від місцевих лікарів та потім сама доповнила інформацію з засобів масової інформації.
⁉️Чи виникали у неї складності при зборі документів тощо?
«Абсолютно ні. Лікарі чітко підказували, як усе організувати. Всі довідки збиралися поступово протягом року і зберігалися як у мене, так і в особовій справі. Найголовніше – мені не довелося нікуди ходити та нічого шукати. У певний момент мені просто зателефонували та призначили дату й час прийому…я відчула полегшення. Не було відчуття невизначеності або несправедливості. З’явилося навіть відчуття радості та надії на подальшу безсимптомну реабілітацію», - розповіла пані Олена про свій позитивний досвід.
За даними фармацевтів, це дуже поширений препарат сьогодні, чому?
По-перше, через те, що, на жаль, продовжує зростати кількість осіб з тривожними, депресивними розладами, які страждають на посттравматичний стресовий розлад, супутній больовий синдром різної етіології у т.ч. через травми.
По-друге, маємо «спадок» пандемії SARS-CoV-2.

COVID-19 дійсно став причиною появи нових психіатричних симптомів. Насамперед тривоги в осіб, в яких раніше не було психічних розладів.

По-третє, сьогодні вже підтверджено дослідженнями та практикою, що прегабалін при тому, що доволі ефективно досягає своїх терапевтичних цілей, ще й володіє хорошим профілем безпеки.

І, зрештою, прегабалін – це досить нейтральний препарат щодо інших ЛЗ.
Він дуже добре себе зарекомендував у випадках, коли необхідно посилити терапію у пацієнтів з коморбідними станами. Тобто для людей, які мають декілька хронічних захворювань, й, відповідно, постійно приймають проти них якісь лікарські засоби. Адже у таких випадках кожне нове призначення може викликати небажану взаємодію між ліками.

Чому біль частий супутник тривоги та депресії?
Через тривогу в людини підвищуються рівні гормонів адреналін та кортизол (т.з. «гормони стресу»), а от серотонін, дофамін і норадреналін («гормони щастя») навпаки зменшуються. Відповідно, знижується больовий поріг, біль посилюється й поступово стає хронічним.
На цьому фоні (та на тлі знижених «гормонів щастя») може виникати/прогресувати депресія.
Загалом, тривога та депресія вважаються сьогодні тими факторами ризику розвитку хронічного нейропатичного болю, що не залежать від інших обставин.
Іншими словами, тривога та депресія самі по собі стають причиною найтяжчого виду болю – нейропатичного.

Як лікують нейропатичний біль?
Це комплекс заходів, серед яких медикаментозне лікування є найефективнішим.
Оскільки нейропатичний біль, як ми вже говорили, супроводжує певні хвороби і стани людини, й це не лише депресія та тривога, а й цукровий діабет, радикулопатії шийного або поперекового відділів, деякі післяопераційні види болю, онкозахворювання тощо, то першою лінією терапії будуть ліки для корекції основного захворювання (цукрознижувальні ЛЗ, нестероїдні протизапальні, антидепресанти тощо).
А препаратами другої лінії терапії, за сучасними рекомендаціями, є ліки з групи габапантеноїдів, зокрема, прегабалін.

Отже, прегабалін безпечно комбінувати з іншими ліками?
Так, майже всі поєднання є безпечними. Звісно ж, якщо препарат призначено правильно – в адекватному режимі та дозуваннях.
Крім того, на тлі застосування з іншими ЛЗ, гебапантеноїди можуть потенціювати їхню дію, тож лікар, призначаючи, наприклад, прегабалін у певному дозуванні, буде це враховувати.

❗️Тому хочу наголосити – такі призначення має робити лікар! Не експериментуйте з власним здоров’ям, довірте його професіоналам!
Грип, смертельніший за COVID та ще одна велика біда – кір!
Лікарі у Сполучених Штатах Америки вважають цей «сезон застуди та грипу» жахливим! Зокрема, повідомляється, що це найгірший сезон грипу у США за останні 15 років – грип вбиває більше, ніж COVID-19.
До цього ще й спалах кору на північному заході Техасу, де захворіло майже 200 людей, а одна людина померла, на жаль. Це перша смерть від кору в США за десятиліття.
Фахівці нагадують: людина, інфікована кором, потенційно може заразити ще 18, кожен з яких може заразити ще 18 і так далі. Після зараження 90% нещеплених людей захворіють на кір.
Кір може бути важкою, навіть смертельною, а також може призвести до довгострокових ускладнень – аж до інвалідності.

А як справи в Україні?
Перебіг епідемічного сезону цьогоріч в Україні медики оцінюють по-різному. За офіційними даними, пік захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ), грип та COVID-19 був зафіксований у лютому. Від березня відзначається поступове зменшення числа нових зареєстрованих випадків на рівні країни.
Водночас відома українська лікар-інфекціоніст, професор Ольга Анатоліївна Голубовська зазначає:
«Якщо минулий сезон грипу був дуже тяжкий, то цей сезон можна назвати катастрофічним…».
Насправді фахівці попереджали, що по завершенню пандемії COVID-19 та локдаунів, пов’язаних з нею (а це сталося, нагадаємо, у 2022 році), слід очікувати тяжких випадків грипу.
На жаль, вже на весні 2023 року ці очікування почали справджуватися: зазначається про важкий перебіг хвороби з летальними випадками, причому через грип типу В, який ніколи раніше не вважався фатальним.
Зараз, як зазначає професор Голубовська:
«… циркулюють настільки агресивні штами збудника, що вони витіснили майже повністю SARS-CoV-2. Зараз його циркуляція на мінімумі у всіх країнах Європи і у нас теж, хоча не можна повністю виключати можливість коінфекціі».
Коінфекція, нагадаємо, це коли одній людині «пощастило» захворіти відразу на дві інфекційні хвороби, наприклад, грип та COVID-19. На жаль, таке трапляється.

Як вберегти себе та близьких?
❗️Найкраща рекомендація – не нова, але, чи ви прислухаєтеся до неї (?) – своєчасно звертайтеся до лікаря!
❗️Не слід забувати про вакцинацію. Майже всі цьогорічні випадки кору у США – переважно діти, які не були щеплені або дорослі, чий вакцинальний статус невідомий.
Тож, переконайтеся, що всі ваші щеплення оновлені. Зверніться до сімейного лікаря та перевірте свій вакцинальний статус.
❗️Усі поради, що ми отримували під час пандемії COVID, також ефективні:
✅ Залишайтеся вдома, якщо ви хворі: ні роботи/садочка/школи, ні громадського транспорту!
✅ Уникайте великого скупчення людей та одягайте якісну маску!
✅ Часто та правильно мийте руки – з милом, не менш як 20 секунд!
✅ Дезінфекційний засіб для рук має містити не менш як 60% спирту!
Якщо у вас є діти, яких не можна вакцинувати:
- максимально ізолюйте малюків;
- не дозволяйте людям тримати, цілувати або торкатися до рук дитини;
- годуйте дитину грудьми, якщо можете, адже імунітет передається через ваше молоко!

❤️ Отже, друзі, бережіть себе!
Вітамін Е та печінка людини: прихильність чи токсичні відносини?
Вітамін Е, як відомо, – це жиророзчинний антиоксидант, що відіграє ключову роль у захисті клітин від окисного стресу. Його значення для здоров’я загалом добре вивчене, але останні наукові дослідження привертають особливу увагу до його потенційної ролі в підтримці та лікуванні функцій печінки.
Адже печінка – наш головний метаболічний орган, що знешкоджує щодня токсини, метаболізує жири, вуглеводи та білки й бере участь у зберіганні вітамінів.
Якщо печінка надміру навантажена, наприклад, через ожиріння або стеатогепатит, асоційований з метаболічною дисфункцією (САМД), активується процес окисного стресу, що пошкоджує клітини печінки.
САМД вважається найважчою формою неалкогольної жирової хвороби печінки, що часто призводить до цирозу з усіма його важкими ускладненнями, зокрема, й гепатоцелюлярною карциномою.
Вітамін Е, зокрема у формі альфа-токоферолу, блокує ланцюгові реакції перекисного окиснення ліпідів, захищаючи клітинні мембрани печінкових гепатоцитів. Це робить його перспективним кандидатом для терапевтичного застосування при захворюваннях печінки, пов’язаних з окисним стресом.

Сучасні дослідження щодо використання вітаміну Е у лікуванні печінки
Дослідники вивчають сьогодні потенціал вітаміну Е у лікуванні алкогольної хвороби печінки, вірусного гепатиту та навіть печінкової фіброзної трансформації. Хоча результати не завжди однозначні, загальна тенденція вказує на позитивний вплив вітаміну Е як додаткового терапевтичного засобу.
Приміром, китайські вчені, за результатами нещодавнього клінічного дослідження, зробили висновок, що цей нутрієнт варто включити до схеми лікування САМД.
У 96-тижневому дослідженні взяли участь 124 пацієнти з САМД без діабету в анамнезі. Їх розподілили на дві групи: одні приймали по 300 мг вітаміну Е щодня, інші – плацебо.
За словами дослідників, у жодного з учасників дослідження не відзначалося ускладнень, повʼязаних з прийманням добавок вітаміну Е, а по завершенні випробовування з’ясувалося, що у 30% пацієнтів з групи лікування вітаміном Е відзначалося гістологічне покращення стану печінки проти 14,1% учасників з контрольної групи.

Які ризики все ж існують?
Високі дози вітаміну Е не є цілком безпечними. За деякими даними, тривалий приймання великих доз цього вітаміну може підвищувати ризик геморагій або навіть смерті.
Тому застосування вітаміну Е повинно проводитися під контролем лікаря!

💊То які перспективи?
З огляду на здатність вітаміну Е покращувати антиоксидантний статус печінки та знижувати запалення, його все частіше включають до комплексних схем лікування хвороб печінки, особливо на ранніх стадіях.
У майбутньому можливе ширше використання вітаміну Е як допоміжного засобу в гепатопротекторній терапії, проте для цього потрібні подальші дослідження, що враховуватимуть різні групи пацієнтів, дози та тривалість приймання.

⚠️Отже, докази щодо потенційних бенефітів вітаміну Е накопичуються, й, цілком можливо, перспектива, що вони змінять клінічну практику щодо лікування тяжких хвороб печінки, не така вже й далека.
А поки, пам’ятаймо, що жиророзчинні вітаміни (A, D, E і K) потребують особливо обережного ставлення, адже мають здатність накопичуватися в організмі. А що занадто, як ви знаєте, – то не здраво!
Чому вода стає отруйною?
До питної води може потрапити все, що завгодно – від вірусів та бактерій до хімічних речовин у т.ч. нітратів.
Коли вміст цих речовин набуває граничної концентрації, – вода з джерела життя перетворюється на смертельну отруту.
Нітрати можуть потрапляти в колодязі та неглибокі свердловини з побутових і сільськогосподарських стоків (вигрібних ям та туалетів, розташованих занадто близько до джерел водопостачання), а також з полів, оброблених нітратними добривами та тваринних комплексів.

Для кого забруднена вода становить найбільшу небезпеку?
Вживати воду з перевищенням вмісту нітратів небезпечно для здоров’я, особливо дітям до трьох років, - нагадують у Центрі громадського здоров’я МОЗ України.
Чутливими до нітратів також є особи похилого віку, люди, ослаблені хворобою (особливо хворі на анемію, серцево-судинні захворювання).
Тому держава здійснює контроль за рівнем нітратів у воді з нецентралізованих джерел водопостачання домогосподарств, де мешкають такі діти.

Нітрати підступні! Ви повинні про це знати!
По-перше, навіть з суттєвим перевищенням рівня нітратів вода залишається прозорою, звичайною на смак та запах, без видимих домішок.
По-друге, кип’ятіння забрудненої нітратами води не зменшує, а навпаки лише збільшує її токсичність!
Хоча таку воду можна використовувати для технічних цілей – прання, миття посуду тощо.

Як отруює вода, забруднена нітратами?
Споживання води з вмістом нітратів понад 50,0 мг/л, може спричинити водно-нітратну метгемоглобінемію – хворобу при якій значно підвищується вміст метгемоглобіну в крові.
Потрапляючи в організм, нітрати під впливом кишкової мікробіоти перетворюються на ще небезпечніші сполуки – нітрити.
Нітрити чинять токсичну дію, перетворюючи гемоглобін на метгемоглобін, який не здатний транспортувати кисень до внутрішніх органів і тканин. Так розвивається гіпоксія (кисневе голодування), що може призвести до порушень у роботі печінки, нирок, серцево-судинної та нервової систем.

Симптоми, за яких слід негайно звертатися по меддопомогу!
❗️Діарея, нудота, блювання, різкий біль в животі;
❗️Задишка, тахікардія;
❗️Пожовтіння очей, ціаноз (синюшне забарвлення шкіри та слизових оболонок);
❗️Постійна сонливість, втома, головний біль.

Як держава контролює безпеку води?
Місцеві органи влади законодавчо зобов’язані контролювати рівень нітратів у воді, яку споживають діти до трьох років з нецентралізованих джерел водопостачання – колодязів і каптажів джерел.
Після отримання повідомлення від закладів первинної ланки медичної допомоги, обласні Центри контролю та профілактики хвороб (ЦКПХ) повинні провести дослідження якості води та повідомити батьків про результати аналізу.
У разі виявлення перевищення нітратів сім’ю попереджають про небезпеку та надають рекомендації. Зокрема, може бути рекомендоване використання бутельованої води для приготування їжі, зокрема сумішей дітям.

NB! Якщо вашу воду не перевіряли, ви можете звернутися до акредитованих на ці види досліджень лабораторій, зокрема, до лабораторій обласних центрів контролю та профілактики хвороб або їхніх відокремлених структурних підрозділів (телефон, адресу та email можна знайти на офіційних сайтах обласних ЦКПХ).
❗️ Для сімей з дітьми до трьох років такий аналіз проводять безоплатно!

Як зменшити ризики?
✅ Підтримуйте чистоту поблизу колодязів, каптажів джерела чи бюветів. Чистити джерело водопостачання необхідно раз на рік або частіше.
✅ У радіусі 50 метрів від джерел водопостачання заборонено мити авто, поїти тварин, облаштовувати водойми для птиці та використовувати отрутохімікати.

Отже, перевіряйте якість води, що використовується для пиття чи приготування їжі. Це може вберегти здоров’я та життя вам там вашим рідним!
Що нового в ПМГ та «Доступних ліках»?
Нещодавно державну програму медичних гарантій (ПМГ) було доповнено новими ліками та медичними виробами.
Зокрема, доповнено перелік препаратів для лікування серцево-судинних та онкологічних захворювань, лікарських засобів для вагітних тощо.
До оновленого переліку лікарських засобів увійшло 574 препарати, з них 233 — безоплатні для пацієнтів. Також до переліку входять 61 позиція препаратів інсуліну та 11 комбінованих засобів.
Оновлений перелік медичних виробів включає 42 позиції тест-смужок для контролю рівня глюкози у пацієнтів з діабетом I типу, з яких 3 позиції – повністю безоплатні, за інші передбачено невелику доплату.
Крім того, відтепер, відповідно до пакета ПМГ «Готовність та забезпечення надання медичної допомоги населенню, яке перебуває на території, де ведуться бойові дії», послуги зі стаціонарної психіатричної допомоги надаватиметься також безоплатно.

Реімбурсація в Україні у 2025 році
Нагадаємо, що реімбурсація передбачає повне або часткове відшкодування вартості лікування (ліків та/або медичних виробів). В Україні – це програма «Доступні ліки».
У 2025 році програма охоплює такі напрями:
- серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання;
- цукровий діабет (у т.ч. інсуліни);
- нецукровий діабет;
- хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів;
- розлади психіки та поведінки, епілепсія;
- хвороба Паркінсона;
- лікарські засоби для осіб після трансплантації;
- лікарські засоби для лікування болю та надання паліативної допомоги;
- лікарські засоби для лікування хвороб ендокринної системи;
- лікарські засоби для лікування метаболічних, аутоімунних та запальних захворювань;
- лікарські засоби для лікування глаукоми;
- лікарські засоби для лікування мігрені;
- лікарські засоби для лікування захворювань у дітей;
- медичні вироби для вимірювання в амбулаторних умовах рівня цукру в крові пацієнтами з діабетом I типу.

Які «Доступні ліки» може виписати сімейний лікар?
Лікар первинної ланки (сімейний лікар, терапевт або педіатр) призначає та виписує електронний рецепт на ЛЗ за напрямками:
- серцево-судинні та цереброваскулярні захворювання;
- цукровий діабет (пероральні цукрознижувальні засоби);
- хронічні хвороби нижніх дихальних шляхів;
- лікування болю та надання паліативної допомоги (за винятком надання паліативної допомоги особам з розладами психіки та поведінки);
- хвороби ендокринної системи;
- метаболічні, аутоімунні та запальні хвороби;
- глаукома;
- мігрень;
- лікування захворювань у дітей.

Які ліки випише лише вузький спеціаліст?
Рецепт виписується спеціалістом або на підставі його призначення:
- психіатр — на ЛЗ проти розладів психіки та поведінки, епілепсії; для надання паліативної допомоги особам з розладами психіки та поведінки;
- невролог — на ЛЗ для лікування епілепсії, хвороби Паркінсона;
- ендокринолог — на препарати інсуліну та ЛЗ для лікування нецукрового діабету, а також на тест-смужки для індивідуального глюкометра осіб з ЦД-1;
- трансплант-координатор — на лікарські засоби для пацієнтів у періоді після трансплантації.

❗️ Рецепт дійсний протягом 30 днів з дати виписування.
Вітамінні комплекси зараз потрібні усім нам?
Насправді вітаміни — це органічні сполуки, які потрібно отримувати з раціону, оскільки людський організм або не має ферментів, необхідних для їх синтезу, або ми не можемо виробляти їх у достатній кількості (наприклад, вітамін B3 та D).

Так, наприклад, не синтезуються в людському організмі вітаміни А, В1, В2, В5, В6, В7, В9, В12, Е і К.
А вітаміни D та B3 продукується у кількості, що не покриває наші потреби в них.

Тому, так, більшість вітамінів та мінералів добре було б отримувати з їжею, але у харчових продуктах, що зберігалися протягом всього цього холодного періоду майже вичерпані поживні речовини.

Кому така підтримка особливо необхідна?
Критичним є вітамінне забезпечення під час вагітності.
До слова, мікронутрієнтна підтримки вагітних є практичним втіленням гуманного підходу до плоду як до пацієнта. Адже так ми дбаємо не лише про майбутню маму, а й про здоров’я малюка, яке починає формуватися внутрішньоутробно.
За українськими медичними стандартами вітамінні комплекси також є обов’язковими для дітей, людей з хронічними хворобами.
Це особливо важливо зараз, коли нас виснажує не лише холодна погода, а й стрес через війну.
Та й загалом, оскільки в країнах із середнім і низьким рівнем доходу харчові продукти часто не містять достатньої кількості вітамінів, мусимо це компенсувати.
Інколи застосування певних ліків спричиняє дефіцит тих чи інших вітамінів.
Суттєво зростає потреба у вітамінах при гострих інфекційних захворюваннях. Особливо важливе додаткове введення вітаміну С, який при респіраторній інфекції здатен зменшувати спричинену вірусом окиснювальну травму.

А які мікроелементи ми витрачаємо найшвидше?
Кальцій – 99% його загальної кількості міститься в кістках і зубах. А той, що залишився в організмі, бере участь в обміні речовин, забезпечує такі життєво важливі фізіологічні процеси як скорочення судин, згортання крові, скорочення м’язів та нервову передачу.
Тому недостатність кальцію підвищує ризик розвитку остеопорозу, нефролітіазу, раку прямої кишки, артеріальної гіпертензії, інсульту, ішемічної хвороби серця, інсулінорезистентності та ожиріння.

Магній є «природним блокатором кальцію». Тому у випадку його дефіцит може спричинити перевантаження міокарда кальцієм й підвищення ризику інфаркту міокарда.
❗️Важливо знати (!), що надмірне споживання кальцію може зменшити поглинання магнію, а низьке споживання магнію може збільшити поглинання кальцію. Тому необхідно дотримуватись оптимального співвідношення обох мінералів.

Мідь, марганець, магній, бор і цинк сприяють синтезу колагену й утворенню повноцінного кісткового матриксу, у нішах якого закріплюється та утримується кальцій.
В окремих регіонах України важливо здійснювати йодну профілактику в групах підвищеного ризику, до яких належать діти, вагітні, жінки, які годують груддю.

💊Отже, друзі, додаткове споживання вітамінно-мінеральних комплексів необхідне практично кожній людині, особливо в зимово-весняний період.
Але, зверніть увагу (!), що існує дві тактики їх застосування – лікувальна і профілактична – обидві будуть ефективними та безпечними лише після консультації та під контролем лікаря!
Діти можуть формувати пам’ять у віці 1 року
Нещодавно вчені вперше виявили, що немовлята здатні зберігати спогади в гіпокампі – це ділянка, що є частиною лімбічної системи головного мозку (нюхального мозку).
Дослідники припускають, що ця здатність з’являється приблизно в один рік.
Чому ці ранні спогади неможливо відновити? Адже зазвичай ми пам’ятаємо себе приблизно з трьох-чотирьох років життя. Звідки береться ця «сліпа зона»? Ці питання дуже захоплюють сучасну науку, але досі лишаються без відповіді.

Чому так важливо знати, коли з’являються перші спогади?
Це має наукове значення, тому що може пояснити нам про те, як розвивається мозок, як надає пріоритети певним видам навчання та пам’яті.
Оскільки діти не можуть говорити, вчені могли раніше отримувати лише непрямі показники пам’яті – як малюк рухає своїм тілом, на що дивися, як швидко смокче пустушку.
Дослідження ж, про яке йдеться, у науковій спільноті вже назвали революційним, адже воно вперше показало, що гіпокамп у немовлят здатний зберігати спогади!
Результати дослідження були опубліковані минулого тижня у журналі Science.

Як це вдалося дослідити?
Дослідження включало 26 немовлят віком від 4 до 25 місяців. Половині було менш ніж рік.
Малюкам показували три види зображень:
👶обличчя,
🍼предмети,
🤼 сцени.
Жодне з цих зображень не було тим, що вони могли бачити раніше.
Докази в експерименті реєструвалися за допомогою візуалізації мозку – функціональної МРТ (традиційний апарат для магнітно-резонансної томографії, але з деякими модифікаціями), що вимірює активність мозку через чутливість до змін кровотоку.
І це, до слова, також інновація, яку винайшли вчені в ході цього дослідження, й яка тепер може бути використана у медичній практиці для всіх випадків, коли необхідне дослідження МРТ. Адже немовлята не розуміють інструкцій та багато рухаються. Якщо вам хоч раз у житті робили МРТ, ви розумієте про що йдеться.

Корисний «побічний» винахід: як немовляті провести МРТ
Дослідники виготовили спеціальну зручну вакуумну подушку, в яку дитина вкладається під час сеансів, що тривають від п’яти до десяти хвилин. Батьки знаходяться поруч у кімнаті, щоб допомогти малюкові почуватися комфортно.
Вчені розробили завдання, які вважали справді захопливими, з динамічними подразниками, що привертали увагу малюків.
Отже, завдяки таким «хитрощам» вдалося таки доволі комфортно втілити необхідну візуалізацію.

Далі буде?
Отже, вчені вже з’ясували в експерименті, що, починаючи приблизно з одного року, мозок немовлят по-різному реагував на зображення, які їм раніше показували, порівняно з новими зображеннями.
Подальші дослідження вже проводяться. Зокрема таке, у якому батьки щотижня записують відео про життя своїх дітей, а діти кожні три місяці приходять на МРТ і переглядають власні відео та відео інших дітей. Мета – перевірити навички довгострокової пам’яті.

🧐Тож, хто зна, можливо людство вже зовсім скоро розв’яже цю загадку, що не дає спокою вченим вже понад століття, і яку Зигмунд Фрейд назвав «інфантильною амнезією».
Все починається з сімейного лікаря?
Нагадаємо, що система медичної допомоги в Україні побудована таким чином, що у будь-яких ситуаціях (крім екстрених невідкладних випадків) лікарем першого контакту є сімейний лікар.
Саме він здійснює контроль здоров’я у первинній ланці системи охорони здоров’я, допоможе вчасно діагностувати хворобу, щоб якомога раніше розпочати лікування, а у разі необхідності, направить до вузького спеціаліста.
Нагадаємо також, що до лікаря, з яким у вас підписана декларація (сімейного лікаря, педіатра, терапевта) сьогодні можна звертатися й з проблемами ментального/психічного здоров’я.

❗️Для того, щоб отримувати медичну допомогу у повному обсязі й без зволікань, потрібно підписати декларацію з лікарем. Так ви отримуєте право на безоплатні медичні послуги.

Які послуги у сімейного лікаря безоплатні?
• Медичні огляди;
• Призначення
аналізів: та діагностичних обстежень: загальний аналіз крові, аналіз крові на рівень холестерину, глюкози, загальний аналіз сечі, швидкі тести на вагітність, тропонін, ВІЛ, вірусні гепатити В і С,
інструментальних обстежень: електрокардіографія, пікфлоуметрія, отоскопія, офтальмоскопія, камертональні тести, а також вимірювання гостроти зору;
• Лікування поширених хвороб, травм та отруєнь;
• Ведення пацієнтів з хронічними хворобами та коригування лікування;
• Надання невідкладної допомоги;
• Направлення до лікарів-спеціалістів за потреби;
• Щеплення та інші профілактичні процедури;
• Ведення неускладненої вагітності;
• Контроль здоров’я дітей;
• Призначення ліків (виписування рецепта, е-рецепта),
зокрема за програмою «Доступні ліки»;
• Виписування довідок.

У віці 40+ обстежень більше, чи вони безоплатні?
Так, крім основних послуг, сімейний лікар направляє на безоплатні профілактичні обстеження:
• Гіпертонія – від 40 років, кожні 2 роки, а за наявності факторів ризику (куріння, зайва вага тощо) – щороку;
• Цукровий діабет – від 45 років, раз на рік;
• Рак молочної залози – жінки 50–69 років, мамографія раз на 2 роки, а за факторами ризику – від 40 років;
• Колоректальний рак – 50-75 років, обстеження раз на 2 роки, а за наявності факторів ризику, – щороку;
• Рак простати – чоловіки 50+, раз на 2 роки, а за спадковими факторами, – щороку, починаючи з 40–45 років;
• Туберкульоз (за групами ризику), щороку.

❗️4 важливі рекомендації
1. Якщо лікар рекомендує пройти скринінг, не відкладайте!
2. Проходьте регулярні профілактичні огляди щороку, вони можуть вберегти вас від серйозних хвороб.
3. Дотримуйтеся календаря щеплень: дізнайтеся у лікаря про свій вакцинальний статус, дорослі мають вакцинуватися від дифтерії та правця кожні 10 років.
4. Оновлюйте свої дані у лікаря (телефон, адресу тощо), щоб залишатися на зв’язку, і, міцного здоров'я вам!
Хвороби, що передаються через укуси комарів
Ці маленькі, майже невидимі істоти надзвичайно небезпечні!
Саме комарі є одними з найнебезпечніших переносників хвороб у світі. Щороку мільйони людей заражаються серйозними інфекціями саме через укуси цих комах.

Лихоманка Західного Ніла
Ця інфекційна хвороба у більшості випадків перебігає легко або безсимптомно, але у деяких людей (особливо літніх або з ослабленим імунітетом) вона може викликати серйозні ускладнення — запалення мозку (енцефаліт) або оболонок мозку (менінгіт).
А передається інфекція від інфікованих птахів до людей саме через укуси комарів переважно роду Culex.

Лихоманка Денге «кістколамка»
Кістколамкою її називають через сильні болі в м'язах та суглобах. Її переносять комарі роду Aedes, особливо Aedes aegypti.
Лихоманка Денге поширена в тропічних і субтропічних регіонах.
Щороку хвороба вражає мільйони людей.

Вірус Зіка — небезпека для майбутніх мам
Вірус набув сумної відомості у 2015-2016 роках, коли епідемія охопила Південну Америку.
Особливу небезпечним він є для вагітних жінок, оскільки може викликати серйозні вроджені вади розвитку плода, зокрема мікроцефалію.
Переносять його також комарі Aedes.

Жовта лихоманка та чикунгунья
Вірусна інфекція, що може викликати тяжкі кровотечі і ураження печінки. Її запобігають вакцинацією, що дуже важливо для мандрівників до ендемічних регіонів.
Чикунгунья рідко призводить до смерті, але спричиняє сильні суглобові болі, що можуть тривати місяцями.

Малярія — смертельна класика
Ця хвороба залишається однією з найвідоміших інфекцій, що переносяться комарами. Її збудником є паразити роду Plasmodium, яких переносять комарі роду Anopheles.
Малярія вражає людей у понад 90 країнах світу – найбільше у Африці, Азії, Північній та Південній Америці.
За даними ВООЗ, у 2023 році померло від малярії померло понад 600 тисяч людей, переважно в Африці.

В Україні, за даними Центру громадського здоров’я, передавання малярії комарами не відбувається, зареєстровані у 2024 році 4 випадки – завезені.

Симптоми малярії
Симптоми часто схожі на застуду: підвищення температури тіла, озноб, профузне потовиділення (рясне потовиділення, виникає раптово), головний біль, біль у м’язах, швидка втомлюваність. Можуть виникати і порушення травлення: нудота, блювання, діарея.
! Якщо такі симптоми з’явились, а ви відвідували напередодні ендемічні щодо малярії країни, негайно повідомте про це своєму лікарю!
Важливо (!) розпочати лікування упродовж перших 24 годин після появи симптомів! Адже інфекція може розпочати уражати внутрішні органи вже протягом доби.

Як захиститися?
Найкращий спосіб – запобігати укусам комарів.
Використовуйте репеленти, захисний одяг, москітні сітки, а також вакцинацію, де це можливо.
Дізнайтеся у свого лікаря про хіміопрофілактику – профілактичний прийом ліків, що запобігають розвитку малярії після укусу інфікованим комаром.
Дізнайтеся перед поїздкою за кордон, чи входить країна прибуття у перелік ендемічних. Зробити це можна за посиланням.

Отже, мусимо пам’ятати, що комарі – це не просто надокучливі комахи. Вони є серйозною загрозою для здоров'я людини у багатьох куточках світу. І таких через глобальне потепління стає, на жаль, все більше.
Бережіть себе!
Чому у людей зараз так часто болить шия?
Вже протягом 30 років, за даними ВООЗ, за показником YLD – це роки здорового життя, втрачені через непрацездатність – перші два місця посідають дві недуги – біль у спині й шиї та депресія.
До того ж ці стани міцно пов’язані один з одним!
І це сумно, бо час – наш найцінніший, але, на жаль, вичерпний ресурс. Тож хотілося б, щоб люди отримували задоволення від життя замість хворіти та жити у стресі та з болем.
Зараз в Україні депресія та тривога надзвичайно поширені серед населення, тому й так багато скарг на біль у шиї. Ми надто напружені зараз, а м'язове напруження (а воно починається якраз з шийно-комірцевої ділянки) – це реакція м'язової системи на страх, вибухи, війну та хронічний стрес на цьому тлі.

Якщо болить шия, треба відразу до лікаря?
Якщо людина точно знає причину виникнення болю – перенапруга під час занять спортом, синець через забій у побуті тощо, і цей біль триває не довше 5 діб, тоді, швидше за все, нічого страшного немає. Такий біль легко вгамувати простими знеболювальними.
❗️Але це тільки, якщо немає порушення об'єму рухів в шиї ознак, які можна трактувати як «червоні прапорці» – неврологічні симптоми (біль іррадіює в інші частини тіла, є порушення чутливості, слабкість тощо)!
Це завжди дуже тривожні симптоми, і у такому випадку – негайно до лікаря!

Як відрізнити невропатичний біль від інших видів болю?
Невропатія майже завжди супроводжується порушенням чутливості. Тому якщо біль пекучий, кудись віддає, чи супроводжується затерпанням або розповсюджується на всю кінцівку від одного дотику пальця чи одежі, – це невропатичний біль.

Невропатичний біль лікують так само як й інші види болю?
❗️Ні! Анальгетики та нестероїдні протизапальні засоби у цьому випадку не працюють!
Невропатичний біль можна вгамувати лише ліками, що направлені саме на його причини, тож використовують антиконвульсанти (проти підвищеного тонусу м’язів) та антидепресанти (для зниження рівня стресу).
Використовують також місцеві анестетики для блокади.

А, якщо таких симптомів немає, але біль не вщухає, чи можна це «перетерпіти»?
Теоретично ігнорувати біль можна до 10 днів, якщо він не інтенсивний.
Але помірний біль я б не радив ігнорувати. Якщо біль триває понад 2 доби – зверніться краще до лікаря. Особливо, якщо є якісь супутні симптоми.
Звісно, якщо йдеться про кріпатуру після занять спортом, доведеться потерпіти, бо, як кажуть: no pain, no growth (нема болю, нема росту).

Чи існує ефективна профілактика болю у шиї, що Ви рекомендуєте зазвичай?
💊Я рекомендую правильний спосіб життя. За моїми спостереженнями, – це сьогодні найголовніше!
Бо ця проблема з’являється не раптово: приблизно з 30 - 40 років людина перестає робити зарядку, ходити пішки, слідкувати за тим як сидить та ходить. До цього додається дія стресу, що підвищує тонус м’язів, змінюється постава, виникають компресії та інші неприємності.
Так формується порочне коло: людина перестає рухатися, у неї змінюється постава, виникають м’язові напруження, а вони, своєю чергою, збільшують стрес.
І навпаки, стрес призводить до напруження м’язів, змінюється постава, з'являється все більше болю.

Отже, як бачите, виникненню болю в шиї можна запобігти, і багато чого залежить від нас самих! Бажаємо всім міцного здоров'я, друзі! ❤️
Чи є межа, за якою психіка людини більше не зможе витримувати потужного стресу?
Чи може стрес зламати людину?
Чи ми взагалі розраховані те, що переживаємо зараз – під час війни?


Стрес знищує наші психологічні резерви?
Як не парадоксально, але під дією стресу психологічна стійкість людини може зростати.
В психології це називається резилієнтність – здатність людини з гідністю проходити тяжкі випробовування, бути гнучкою у складних ситуаціях та ще й виносити з кожної такої життєвий урок.
Термін запозичено з фізики, де він означає здатність твердих тіл відновлювати свою форму після механічного тиску.

Це тому одні люди живуть з тривогою, а інші справляються з нею? Як виглядає психологічний портрет резилієнтної людини?
Основна риса резилієнтності – здатність повертатися до нормального життя, відновлюватися після стресового досвіду. Саме це ми маємо на увазі, коли говоримо: підводитися після падіння, щоб йти далі.
Резилієнтним людям зазвичай притаманні такі риси як вміння залишатися продуктивними навіть під час стресу («зберігати холодний розум», як кажуть); оптимістичні установки й вміння приймати реальність, знаходячи баланс між негативними та позитивними емоціями; здатність до теплих турботливих стосунків з людьми.

А як зрозуміти, що не справляєшся й слід звернутися до лікаря?
Коли це триває довго, й ви відчуваєте, що це вже не епізоди тривоги, пов’язані з конкретними подіями, ви ніби «застрягли», - це слушний час шукати допомоги.
Не обов’язково відразу йти до лікаря, можна спочатку звернутися до психолога, а часто достатньо й самодопомоги – медитації, фізична активність, хобі, спілкування з друзями та рідними (бажано безпосередньо, а не телефоном).

У будь-якому разі, ігнорувати такий стан не можна, це не може тривати нескінченно – людина з часом просто перестає звертати увагу на тривогу, звикає жити з нею, що призводить до того, що тривога починає набувати рис тривожного розладу, й розглядається як хвороба. Розлад хронізується, стан людини погіршується, часто приєднуються соматичні (тілесні) симптоми, а то й хвороби.

Словом, це вже доведеться лікувати. І тут важливо усвідомлювати: чим довше триває психічний розлад, – тим важчі симптоми, чим довше людина не отримує лікування або лікується не ефективно, – тим глибше хронізується процес, лікування якого потребуватиме більших доз ліків й тривалішого курсу лікування.

Тож, будьте до себе чуйні, й бережіть себе!❤️
🧐Чому ви прагнете схуднути? Чи правильні цілі ставите, чим мотивуєтесь?
Ви хочете влізти в свої старі джинси? Чи вам потрібно більше енергії для роботи, сім’ї, улюбленого хобі?
Обидві цілі можуть неабияк мотивувати!
Але лікарям цього замало, вони прагнуть для своїх пацієнтів більшого – усвідомленого вибору нормалізації ваги для здоров’я замість усіх тих бід, що приходять разом із зайвою вагою та ожирінням.
Отже, які поради дають лікарі своїм пацієнтам, які хочуть схуднути?

😉Перший крок до успіху – полюбити правду
Люди не люблять лікарів, які кажуть їм про щоденну копітку роботу щодо нормалізації якості сну, дієти, фізичної активності тощо.
Натомість симпатизують «спеціалістам», які обіцяють «схуднення без дієт та важких тренувань».
«Ви мусите змінити свій спосіб життя, бо через це маєте зайві кілограми – загрозу для здоров’я серця, судин, ризик виникнення онкохвороб», - кажуть перші.
«Не катуйте себе в спортзалі, не відмовляйтеся від улюблених страв – організм вам за це не подякує!», - погрожують інші.
А правда в тому, що хоч і заманливо повірити «добрим спеціалістам», та здоровий глузд не дозволяє.

😊Зміни, навіть маленькі, але щоденні творять дива!
Тримайте на контролі свої довгострокові цілі, але зосередьтеся на цілях тижня. Наприклад, ваша ціль скинути 20 кг може здатися недосяжною.
Тому краще розбити її на невеликі досяжні цілі – втрачати від 500 г до 1 кг, але щотижня протягом певного часу.
Випивання додаткової склянки води щодня, додавання білка в кожну порцію їжі, прогулянка після обіду/вечері – маленькі цілі, які згодом стають звичкою.
Досягнення кожної такої маленької цілі заохочує вас рухатися далі!

❗️ТОП 10 рекомендацій від лікарів для тих, хто худне

Склянка води перед їдою допомагає контролювати апетит та не переїдати.
Зменшіть порцію – створюйте дефіцит калорій. Щоб худнути, витрачати потрібно більше, ніж споживаєш.
Уникайте простих цукрів, які можуть звести нанівець всі зусилля щодо схуднення. Вони містяться у багатьох продуктах – від сухих сніданків до спортивних напоїв. Краще надайте перевагу складним вуглеводам, клітковині (цільнозерновий хліб, кіноа, коричневий рис тощо).
Овочам пріоритет – прагніть, щоб половина раціону складалася з овочів. Може допомогти підхід MyPlate при плануванні харчування.
Білок дуже важливий! Збільшення споживання білка у кожній страві допомагає контролювати голод.
Зосередьтеся на їжі та насолоджуйтесь – так ви налаштовуєтесь на ситість.
Збільшуйте фізичну активність поступово! Ваш метаболізм помітить навіть кілька хвилин на день. Тіло реагує на регулярні вправи через 2-3 дні.
Для схуднення потрібен якісний сон – це прискорює метаболізм, а поганий сон збільшує продукцію гормонів голоду.
Управляйте стресом – це має вирішальне значення для схуднення! Боріться з ним за допомогою медитації, йоги, фізичних вправ.
Поміркованість в усьому – для досягнення цілі дайте собі час і простір. Не будьте надто суворими до себе, але знайте міру!

Прислухайтеся до лікарів, і у вас все вийде! ❤️
Можливість уникнути ампутації ноги: хіба таке можна перебільшити?
Коли бійця після важкої множинної мінно-вибухової травми привезли до лікарні «Феофанія»: «..на гомілці у пацієнта не було м’яких тканин взагалі – ані шкіри, ані м’язів. Була тільки кістка. Стопа та гомілки трималися тільки через апарат зовнішньої фіксації. Зазвичай при таких пораненнях вихід один - ампутація», - розповів реконструктивний хірург Михайло Сауляк, який нещодавно з командою хірургів-травматологів провів одну з найскладніших мікрохірургічних операцій – трансплантацію шкірно-м’язового клаптя latissimus dorsi flap. Виконати таку реконструктивну хірургію здатні лише одиниці спеціалістів в Україні.
Так, інші лікарі під час евакуації рекомендували саме ампутацію – надто високі ризики становить таке поранення. Але захисник відмовлявся категорично, й у «Феофанії», вирішили боротися за ногу бійця до останнього.

Хірурги насправді створили диво
«На кожному етапі такого оперативного втручання складність операції зростає і, хірург не має права на помилку. Окрім цього, під час операції було ще багато перешкод, що виникли внаслідок травми», - пояснює Михайло Сауляк.
До того ж найскладніший етап операції – мікросудинний анастомоз – зʼєднання судин маленького діаметра 1-3 міліметрів, що забезпечить кровопостачання та життєздатність трансплантованого шкірно-м’язового клаптя, слід було виконувати на завершальному етапі операції, що тривала 13 годин!
«У випадку неправильного виконання даного етапу операція могла закінчиться невдачею і для пацієнта і для хірургів».
Операція пройшла успішно. Місяць військовий провів під ретельним наглядом лікарів. Зараз його гомілка повністю загоїлась, кінцівку збережено!

Чи така операція унікальна лише для України?
Хірург розповів, що: «подібні операції уже є абсолютною нормою в інших країнах. Моя ж головна ціль - це допомога нашим захисникам і особам які цього потребують та розвиток реконструктивної хірургії в Україні».
❤️Ця операція відкриває нові перспективи та дає шанс зберегти кінцівки, естетичний вигляд та функціональні можливості нашим захисникам, цивільним українцям, які також страждають від мінно-вибухових травм, і які раніше були приречені на ампутацію.
Чому після перенесеного інфаркту чи інсульту ліків стає ще більше?
У економічно розвинених заможних країнах пацієнтові після перенесеної серцево-судинної події (ССП) – гострого коронарного синдрому, чи інсульту, лікарі обов’язково прописують додаткові препарати з метою профілактики рецидиву. Тобто, для вторинної профілактики.
На жаль, у країнах з доходом нижче середнього, використання фармакотерапії для вторинної профілактики ССП є вкрай низьким.
Водночас результати багатьох серйозних досліджень підтверджують високу ефективність вторинної профілактики.

Сьогодні доведено, що:
✅антитромбоцитарна терапія знижує ризик повторного інфаркту міокарда на 20–30%;
✅статини, бета-блокатори та антагоністи мінералокортикоїдних рецепторів зменшують серцево-судинну смертність відповідно на 25–30%, 23% та 15%;
✅блокатори ренін-ангіотензин-альдостеронової системи – знижують ризик серцевої недостатності та повторного інфаркту на 20–25%.

З чого зазвичай складається профілактика рецидиву ССП?
Вторинна профілактика серцево-судинних подій включає медикаментозні та немедикаментозні заходи.
Немедикаментозні – це модифікацію способу життя: дотримання дієти, оптимальна фізична активність, відмова від шкідливих звичок – першою чергою, куріння тощо.
Медикаментозні заходи – це лікарські засоби для:
✅профілактики тромбоутворення – антитромбоцитарні ЛЗ, наприклад, ацетилсаліцилова кислота у невисоких дозах від 75 до 100 мг/добу;
✅інколи необхідна подвійна антитромбоцитарна терапія, зазвичай, за допомогою таких ліків, як клопідогрель, тикагрелор або прасугрель;
✅для профілактики/гальмування прогресування атеросклерозу, за допомогою гіполіпідемічних засобів – статинів (аторвастатина або розувастатина), а, якщо вони дають бажаного результату – зниження рівня холестерину ліпопротеїдів низької щільності (ХС ЛПНЩ), призначають еволокумаб або алірокумаб.

Що призначають у разі непереносності статинів?
У цьому випадку, а також у разі необхідності ескалації процесу зниження рівня ліпопротеїдів низької щільності (для осіб, які не досягли цільового рівня ХС ЛПНЩ в умовах монотерапії статинами), додатково призначається езетиміб – засіб, що селективно пригнічує всмоктування холестерину в кишечнику.

Що ще може входити до комплексної вторинної профілактики ССЗ?
Дуже важливо забезпечити контроль коморбідних станів (супутніх хвороб). Наприклад:
💊 при фібриляції передсердь призначають антикоагулянти – ривароксабан або варфарин;
💊при цукровому діабеті - інгібітори натрій залежного котранспортера глюкози 2 типу – емпагліфлозин, дапагліфлозин тощо або агоністи рецепторів глюкагоноподібного пептиду 1 – ліраглутид тощо;
💊при гіпертензії важливо досягти контролю артеріального тиску < 130/80 мм рт. ст., за допомогою антиагрегантів, статинів, інгібіторів ренін-ангіотензинової системи та інших препаратів для зниження артеріального тиску.

❤️ Отже, друзі, не можна ігнорувати призначення лікаря після перенесеного інфаркту міокарда або інсульту. Адже завжди краще (для здоров'я та гаманця) профілактувати, аніж лікувати.
Shown 1 - 24 of 1 394
Log in to unlock more functionality.