Донна — старша з двох доньок Тейлор і Дона Тарттів, народилася в грудні 1963 року в Грінвуді. Мати працювала секретаркою, батько володів автозаправною станцією, займався музикою та політикою. Дитинство письменниці минуло в сусідньому містечку Грінейді в оточенні тіток і дядьків. Із однолітками Донна майже не дружила, оскільки була хворобливою дитиною, рідко ходила до школи й навчалася вдома.
У чотири роки дівчинка почала вести щоденник, у п’ять — писати перші вірші, а коли Донні виповнилося тринадцять, її сонет опублікували в Mississippi Review. • У підлітковому віці Тартт підробляла в місцевій бібліотеці та запоєм читала, особливо їй подобалися Чарльз Діккенс і Томас де Квінсі.
Згодом дівчина стала студенткою Університету Міссісіпі, де її письменницькі здібності помітили професори.
В університеті Донна навчалася лише рік, після чого перевелася до приватного коледжу Беннінгтон, де вивчала класичну філологію, глибше занурюючись у грецьку та англійську літературу. Там вона здружилася з майбутніми відомими письменниками та кіносценаристами Бретом Істоном Еллісом і Джилл Айзенштадт.
Після закінчення коледжу Тартт переїхала до Нью-Йорка, вирішивши продовжити освіту в художній школі, але швидко зрозуміла, що таланту до малювання в неї немає, і покинула це заняття. Елліс познайомив Донну зі своєю агенткою Амандою Урбан, співпраця з якою тривала понад 25 років.
Бібліографія Донни Тартт невелика: наразі в її доробку лише три романи, чотири оповідання, кілька документальних нарисів і аудіокниг, хоча творити по-справжньому вона почала ще в середині 80-х.
У 1991 році світ побачив 850-сторінковий роман Таємна історія. Тартт витратила на нього десять років, і він одразу став бестселером. #таємна_історія
У книзі простежуються елементи популярного в американській прозі жанру «університетський роман». Це цілком зрозуміло, адже Тартт писала перші рядки, коли сама була студенткою коледжу. Саме тому так ретельно, зі знанням справи, виписані кампуси, деталі навчального процесу головної героїні, яка вивчає епоху Античності 🏛
У романі є й детективна лінія: у середині сюжету стається вбивство. Однак особливість історії в тому, що читач від самого початку знає про злочин і занурюється в напружені сцени роздумів і внутрішніх суперечок героїв між дружнім обов’язком і совістю.
• У романі Маленький друг Донна звернулася до історії американського Півдня середини XX століття. У центрі сюжету — дівчина, яка намагається розкрити вбивство брата, що сталося багато років тому.
На думку рецензентів, Тартт вдалося створити екшн із неймовірними сюжетними поворотами, яскравими персонажами, складним характером головної героїні та точно переданою атмосферою маленького містечка 60-х років. Після публікації письменниця зазначила, що в неї є достатньо матеріалу ще на п’ять книг.
• У 2013 році вийшов роман Щиголь. У ньому використано вже випробуваний прийом — трагедію з минулого.
Йдеться про підлітка Теодора, який разом із матір’ю потрапив в епіцентр теракту в Метрополітен-музеї.
Донна написала Щигля під враженням від знищення талібами гігантських статуй Будди в Баміанській долині Афганістану у 2001 році. Твір отримав Пулітцерівську премію
#проАвторів
– 𝔁𝓸, 𝓮𝓬𝓸𝓾𝓽𝓮 𝓵𝓪𝓵𝓵𝔂♡